LOENENSE GEMEENTERAAD VOELT ZICH GEPASSEERD DOOR REQUEST G.S. GEVRAAGD OM ONDERZOEK Nationaal programma op 29 juni LAATSTE TWEE JAAR MEER INFLATIE DAN VOORHEEN GEMATIGDE INSTEMMING VAN TWEEDE KAMER VOOR PREMIESPAARWET WOENSDAG 23 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 H.K.H. Prinses Margriet heeft dinsdag in Metslawier het kweekbedrijf „Ropta" van de Friese Maatschappij voor Landbouw officieel geopend. De openings handeling bestond uit het laten zakken van enkele schoven vlas, die een gedenkplaat in een muur van het bedrijf afdektei is net zo lekker als de duurste Amerikaan! dat thans wordt uitgevoerd, bepaalde beslissingen genomen kunnen wor den. Hij zei dit by de behandeling van een wetsontwerp m.b.t. het le ningplafond voor de gemeenten, waarbij door de kamervoorzitter ook de financiële toestand van de ge meenten aan de orde was gesteld. Krappe kapitaalmarkt. De heer Van Ried (WD) voorzag dait het kabinet in de bomende ja ren in sterke mate voor prioriteiten gesteld zal worden die op lange termijn beslissend zullen zijn. Hij wees er op, dat men niet aan die ene kant verbeteringen hoe wenselijk deze op zichzelf ook zijn in het vooruitzicht kan stellen zonder dat tevens een kostemverzwanimg, bij voorbeeld verhoging van indirecte be lastingen zou worden aangekondigd. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dinsdagochtend de fractievoorzitters van de Tweede Kamer bijeen geroepen. De foto toont v.l.n.r. rond de tafel: drs. N. Schmelzer, KVP; mr. J. M. Th. Cals, mr. F. J. F. M. van Thiel, de heer Schepers, griffier van de Tweede Kamer, B. Roolvink (A.R.); mr. W. J. Geertsema (WD), M. Bakker (CPN), P. Jongeling, (GPV), Ir. C. N. van Dis (SGP), H. J. Lankhorst (PSP), Jkvr. Wittewaal van Stoetwegen (CH), G. M. Nederhorst (PvdA) en de heer H. Koekoek (BP). De gemeenteraad van Loenen aan de Vecht voelt zich duidelijk gepas seerd door het request dat 36 inwo ners van deze rustieke gemeente be gin juni aan Gedeputeerde Staten van Utrecht zonden. Zoals bekend werd in dit request felle kritiek geleverd op het beleid, met name op het gebied van de woonarken, van B. en W. en werd de gemeentesecretaris, de heer R. W. T. Verschuur, en de wethouder, loco- burgemeester C. van den Berg, per soonlijk verweten herhaaldelijk de grens van het wettelijk toelaatbare te hebben overschreden. In het request werd onder meer gesproken van intimidatie en détour- nement de pouvoir. Aan G.S. werd verzocht een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de wethouder en de secretaris. Tijdens een gister avond gehouden raadsvergadering, waarvoor een overstelpende belang stelling bestond (een aantal bezoe kers volgde de discussies op de gang) hebben de woordvoerders van de fracties hun misnoegen geuit over de gevolgde procedure. Zij stelden zich unaniem op het standpunt, dat het onhoffelijk was in deze dermate belangrijke zaak de raad zonder meer te passeren, maar direct bij Gedepu teerde Staten recht te zoeken. ONJUISTE GRONDSLAGEN Zij waren het er ook gezamenlijk over eens dat de beschuldigingen m het request op onjuiste grondslagen berusten en dat het hoogst onfat soenlijk was op deze manier persoon lijke aanvallen te lanceren. De spre kers kwamen echter allen eveneens tot de conclusie, dat het request eén uiting was van een algemeen onbe hagen, dat erbij de gemeentenarei* heerst. De WD'er ir. Mijs zei bijvoorbeeld dat persoonlijke insinuaties werke lijke gronden van het adres het woonschepenbeleid verzwakken. Hij betreurde dat men niet de moeite heeft genomen om dorpsroddel op zijn waarheid te testen. Het woon schepenbeleid wordt door de raad uitgestippeld. Het is misschien niét altijd even soepel toegepast, maar dat kan het college niet worden ver weten, zo zei hij. Over de achter gronden van het adres merkte de heer Mijs op, dat het landelijke Loe nen zich beslist niet kenmerkt door een moeilijke en oproerige bevolking. Hij zag de oorzaak van de onlustge voelens in een onjuiste praktische uitvoering van het beleid. Aan het contact met de bevolking schort erg veel, was zijn commentaar. Een oor deel dat weerklank vond bij zijn col lega-raadsleden van de andere frac ties, B en W hebben volgens hem geen enkele poging onbenut gelaten om zich impopulair te maken. UITHUILEN Raadslid Veenendaal vond het al les bij elkaar maar een treurige zaak. Naar zijn idee was het hele request in strijd met de moraal. Het kon ook slechts als schandalig worden ge kwalificeerd. Ook hij constateerde dat er veel mankeerde aan de con tacten met het publiek, iets waar voor de heer Mulder, die de AR ver tegenwoordigt, wel een reden zag, namelijk de overbelasting van het college en het secretariepersoneel. Het verbaasde hem, dat hij nog steeds geen bordje op de deur van het ge meentehuis had aangetroffen met de mededeling, dat men wegens over spannen toestand was gesloten Laten we uithuilen en opnieuw be ginnen, raadde hij aan. Mr. Kalff (PvdA) omschreef het request als een oprichting van on behagen. Het request was achter wege gebleven, als er wat meer aan dacht aan de sociale kant van het woonschepenbeleid was besteed, iets waarvoor hij al eerder had gepleit. De KVP'er Van Kooten beperkte zich omdat hij door het hooien niet veel tijd had gehad om zich in de stukken te verdiepen, tot de opmerking, dat hij volledig vertrouwen stelt in de handel en wandel van het college. ONDERBEZET Burgemeester W. A. van Schaijck stelde in zijn antwoord, dat het woonschepenbeleid volledig in over eenstemming met de wensen van het provinciaal bestuur wordt uitge voerd. Hij wees met klem alle be schuldigingen aan het adres van wethouder en gemeentesecretaris van de hand. De heer Van Schaijck ver klaarde voorts, dat door de jongste grenswijzigingen een lawine van ex tra werkzaamheden moet worden verricht, terwijl men zwaar onder bezet is. Hij gaf tenslotte toe, dat er op het terrein van de public rela tions wel iets kan worden verbeterd. Na zijn antwoord nam de raad het request verder voor kennisgeving aan. Het nationale programma, dat de radio ter gelegenheid vam de ver jaardag van ZKH prins Bemhard biedt, zal enigszins in het teken staan van het Prins Bernhardfonds dat rond deze dag het 25-jarig jubileum viert. Joham van de Walle stelde ter herinnering aan de oprichting van dit fonds op 10 augustus 1940 'n klank beeld samen, waaruit blijkt hoe dit oorlogsfonds later de vrede ging die nen. Het klankbeeld wordt uitge zonden via de beide zenders Hilver sum 1 en 2 van 21.30 tot 21.50. De prins heeft zelf aan dit programma meegewerkt. Het omroeporkest zal enige werken ten gehore brengen, waaronder de zesde symfonie van Léon Orthel, in 1960 gecomponeerd met steun vai) 't Prins Bernhardfonds. Verder ver meldt het programma nog om 2JM0 een klankbeeld over de prins der Ne derlanden, samengesteld door Henk vam Stipriaan, waarin de Prins als mede vrienden en relaties van hem enkele facetten uit zijn leven vertel len. Juist vam een dergelijke aankondiging zou reeds een belangrijk psycholo gisch effect uitgaan in deflatoire rich ting. Een harder beleid ter beteuge ling van inflatie achtte hij gewenst. Dit hoeft niet noodzakelijk ten laste van de gemeenten te gaan, doch juist hier bestaat een sterke mate van auto matisme, aldus spreker. De heer Zijlstra (ARP) merkte op, dat de economisah-financiële toestand van het land zich z.i. manifesteert in een zeer krappe kapitaalmarkt. „Zit ten we inderdaad aan de grens, dan is verhoging van het lieningplafond met ƒ200 miljoen zonder betekenis", zo zei hij. Hij verwachtte diait de con- tingenitering zal moeten worden voortgezet en sloot zich aan bij de opvatting van de vorige spreker, dat iemand zal moeten worden aangewe zen, die de lasten draagt. Gemeentelijke investeringen hoger door aardgas Ondanks de goede bedoelingen van zijn voorgangers is in de afgelopen twee jaar in Nederland meer inflatie voorkomen dan sinds 1946 het geval is geweest", zei minister Vondeling gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van het ontwerp van wet tot goedkeuring van het eerste leningplafond. De heer J. Smallenbroek, minister van binnenlandse zaken, zei, dat de verhoging van de gemeentelijke in vesteringen voor een belangrijk deel het gevolg was van uitgaven voor de omschakeling op aardgas en voor de volkshuisvesting. Op aandrang van de Kamer zegde hij toe, een overzicht te zullen geven van de be grotingsoverschrijdingen van gemeen ten en provincies. De minister van Financiën, dr. A. Vondeling, zei gisteren in de Eerste Kamer, niet te verwachten, dat op grond van het onderzoek naar de structuur van de gemeentefinanciën, Niet alleen de Nederlandse ooievaarsstand is in nood, ook in België hebben de legendarische vogels het niet gemakkelijk. Van de jongen in een nest in het Zwin op de grens van Nederland en België, is er slechts een over- gebleven, dat op het ogenblik door een dierenvriend met grote zorg wordt opgekweekt (foto). De Amerikaanse marine zal op 15 juli 7.000 ton verouderde munitie in de Atlantische Oceaan tot ontplof fing brengen. Met uitzondering van kernexplosies wordt het de krach tigste ontploffing, ooit onder water teweeggebracht De Tweede Kamer is gistermiddag onder de spaarregeling laten vallen, begonnen met de openbare behan- die niet wordt aangeslagen in de ver deling van het wetsontwerp „Alge- mogensbelasting. De minister was mene Premiespaarwet". Volgens dit echter niet van mening dat 't amen- wetsontwerp kunnen ingezetenen van dement Van Son zou worden aange- 25 tot 60 jaar met een inkomen van nomen, want de PvdA, de AR, de f 12.000 of minder deelnemen aan de CHU en ook de VVD hadden ver- algemene premiespaarregeling. Het klaard zich niet te kunnen verenigen maximum spaarbedrag is f250 per met het voorstel. Minder afwijzend peroon per jaar, echtparen met een stond de minister tegenover het voor- gezamenlijk inkomen van f12.000 of stel van de heer Van Son om de minder kunnen dus tot een bedrag leeftijdsgrens te verlagen van 25 tot van f 500 aan de regeling deelnemen. 21 jaar. Door deze verlaging zou de Men kan kiezen tussen een aantal spaarregeling aansluiten op de jeugd- spaarvormen. spaarwet, waaraan thans tot 21 jaar kan worden deelgenomen. In het vijfde jaar na het jaar waar- in men de besparing heeft verricht, y 1 *i ontvangt men een belastingvrije pre- LiRIldDOUWSCllcip SJCDTUlktC mie van 20 pet. De premie kan dus 1 c ten hoogste f50 per spaarjaar be- i i i dragen en voor echtparen f 100. WClUgC IUKKICICH Het ontwerp heeft ten doel om die groepen, die tot nu toe niet in de ge- De civiele kamer van de Haagse legenheid waren deel te nemen aan rechtbank heeft de eis afgewezen van een of andere vorm van gepremieerd de landbouwers K. Hartman, B. Nij- sparen, daartoe thans in staat te stel- meijer en D. van der Sleen uit Hol len. landsche Veld tegen het landbouw- Bij het kiezen van spaarvormen is schap om de verkoop van hun boer- het uitgangspunt geweest de wens, derijen door het landbouwschap in dat iedere deelnemer - de vrijheid verband met het niet betalen van houdt om te sparen op de manier de heffingen van het landbouwschap die het best overeenkomt met eigen ongedaan te maken. voorkeur en eigen omstandigheden Zoals bekend had het landbouw- en behoeften. schap beslag gelegd op de bedrijven, waarna tot verkoop werd overgegaan. Leeftijdsgrens verlagen Landbouwer Van der Sleen is inmid dels op diens boerderij teruggekeerd. De heer Van Son was het er niet De rechtbank was van oordeel dat het helemaal mee eens een wilde de in landbouwschap zich van wettige mid- het wetsontwerp vastgelegde inko- delen heeft bediend. Afgewezen werd mensgrens van f 12.000 verhoogd zien ook de eis van de betrokken landbou- tot f 15.000. Ook wilde hij iedereen wers tot schadevergoeding. Op de tweede dag van haar werkbezoek aan de provincie Groningen heeft H.M. de Koningin dinsdag een puttengroep van de N.A.M. in Sappemeer bezocht. Foto: tegen de achtergrond van een boortoren biedt de zeven jarige Douwientje Warms de koningin bloemen aan.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9