LTS-ers Klimaat voor Pausbezoek aan V.N. gunstig geacht De Gaulle zou Johnson willen ontmoeten Nederlanders annuleren Kerstvlucht naar Zuid-Afrika JAPANS-ZUIDKOREAANS AKKOORD MET ONGEREGELDHEDEN BEGROET Weer oostand in Dom. Republiek? „Wester Suiker" ontslaat haar laatste werknemers Prinses Margriet wordt verpleegster Oven brandde door tijd ens de vakantie RADIOMONTEUR VEV/NERO ZWAKSTROOMMONTEUR VEV STERKSTROOMMONTEUR VEV GEREEDSCHAPMAKER BEMETEL PLAAT-BANKWERKER BEMETEL CQ HAAGSE POLITIE EEN INCASSEERDER ENKELE LOPERS WOENSDAG 23 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Paus Paulus VI heeft een brief ge schreven, bestemd voor de herden kingsbijeenkomst van het 20-jarig bestaan der Verenigde Naties, welke zaterdag 26 juni in San Francisco wordt gehouden. Mgr. O'-Connor, voorzitter van de Pauselijke com missie voor de communicatiemidde len en hoofd van de speciale Pause lijke delegatie naar San Francisco, neemt de boodschap mee. Intussen wordt in kringen van de Verenigde Naties een bezoek van de Paus aan New Tork steeds meer tot de moge lijkheden geacht. Het klimaat is er zeer gunstig voor. De president van de Algemene Vergadering van de VN, de Ghanees Alex Quaison-Sackey, antwoordde vorige week op vragen van journa listen of de Paus werkelijk zou ko men: „Wat een geheim is kan ik U nog niet vertellen Dit antwoord wordt in VN-kringen algemeen als een bevestiging beschouwd. Men wijst er verder op, dat de con tacten tussen Paus en secretaris-ge neraal, Oe Thant der VN, zeer vriendschappelijk zijn. Deze bezocht Paulus 11 juli 1963. Bij die gelegen heid zei de Paus groot belang te hechten aan de VN, „waar zoveel mensen, rassen, staten in één orga nisatie bijeen zijn om de ellende van de oorlog af te wenden en de goede zaak van de vrede te bevorderen". Bij de overhandiging van een af schrift van de Pauselijke vredesop roep te Bombay in december 1964, verklaarde Oe Thant dat de woorden van de Paus een waardevolle bron van inspiratie voor hem en de VN zouden zijn. In Rome wordt erop gewezen, dat de datum van een eventueel bezoek moeilijk te bepalen zal zijn, omdat de vierde zitting van het concilie 14 september weer begint. De voltallige zitting van de VN waarop de Paus dan het woord zou voeren, komt eerst eind september weer bijeen. Volgens Mike Mansfield, democra tisch leider in de Amerikaanse se naat, heeft president De Gaulle te genover vice-president Hubert Humphrey te kennen gegeven, dat hij president Johnson graag zou ont moeten. Humphrey, die de Parijse vliegtuigtentoonstelling heeft be zocht, had zondag een onderhoud met de Franse president. Volgens Amerikaanse regerings kringen is er over een ontmoeting tussen Johnson en De Gaulle niet diepgaand gesproken door Humph rey en de Franse president. De Gaulle zou slechts hebben gezegd, dat hij Johnson hoogacht en hem graag eens wil ontmoeten. Over plaats en tijd is niet van gedachten gewisseld. Evenmin is volgens Ame rikaanse regeringsfunctionarissen ge sproken over de grote meningsver schillen die tussen de beide landen bestaan, zoals de rol van Frankrijk in de westelijke wereld en het At lantisch bondgenootschap. Vietnam is ook niet diepgaand besproken. Bevreesd voor een minder welkome ontvangst in Zuid-Afrika hebben tot nu toe circa 20 passagiers bij Am sterdam Air, luchtvaartmakelaars op Schiphol, hun voorgenomen Kerst- vlucht naar Johannesburg geannu leerd. Dit is de terugslag die ook op Schiphol wordt gevoeld van de 100.000, die de Nederlandse rege ring ter beschikking wil stellen van de Zuid-Afrikaanse slachtoffers der apartheid. Amsterdam Air organi seert deze Kerstvlucht per charter- vliegtuig voornamelijk voor ouders of andere familieleden van emigran ten, die zich in Zuid-Afrika hebben gevestigd. „Vooral de oudere personen trek ken zich nu van deze reis terug", al dus directeur R. Hoegen van Am sterdam Air, „omdat zij van de reac ties in Zuid-Afrika zijn geschrok ken. Zij vrezen anti-Nederlandse gevoelens te ontmoeten en zijn bang geworden, dat ze in Zuid-Afrika geen welkome ontvangst tegemoet zouden gaan". AARDBEVING BIJ PERZISCHE GOLF Naar in Teheran is vernomen heeft een zware aardbeving aanzienlijke schade toegebracht aan de haven Bandar Abbas in Zuid-Perzië en dor pen daar in de buurt. Er zijn hulp ploegen naar de getroffen streek. Bandar Abbas is een visserij-cen trum aan de Perzische kant van de Straat van Hormuz, welke de Perzi sche Golf met de Golf van Oman verbindt. De plaats telde bij de laat ste volkstelling in 1941 ruim veer tienduizend inwoners. JNieuwe kerkprovincie in Groot-Brittannië Paus Paulus heeft gisteren in Groot Brittannië de kerkprovincie van Southwark opgericht door dit dio cees tot metropolitane zetel te ver heffen en de bisschop, mgr. Cowde- roy, tot aartsbisschop te benoemen. Suffragane bisdommen ervan zijn de diocesen Plymouth, Portsmouth en Arundel-Brighton, een nieuw dio cees, dat de paus eveneens gisteren heeft opgericht. Tot bisschop ervan is benoemd de wijbisschop van West minster, mgr. D. J. Cashman. West-Berlijn bereid pasjesovereenkomst te verlengen Het Westberlijns stadsbestuur heeft de Oostduitse autoriteiten gisteren zijn bereidheid kenbaar gemaakt de overeenkomst inzake de grenspasjes met een jaar te verlengen. Dit deel de een woordvoerder van de West- Berlijnse gemeenteraad mede. Een Oostduitse afgevaardigde had maan dag een Westduits voorstel tot ver lenging van de regeling van de hand gewezen, omdat naar zijn zeggen de Westberlijnse onderhandelaar Horst Korber, niet bevoegd kon worden geacht Volgens genoemde woordvoerder schreef de Oostduitse eerste-minister, Willi Stoph, op 14 juni een brief aan burgemeester Willy Brandt waarin hij meedeelde, dat de schendin gen van de oude overeenkomst nieuwe besprekingen noodzake lijk hadden gemaakt. Verwacht wordt, dat de Oostduitsers, onstemd over de stappen van de regering in Bonn om aan te tonen, dat West- Berlijn deel uitmaakt van West- Duitsland, bij de totstandkoming van een nieuwe overeenkomst meer voor waarden zullen stellen. In Tokio is gisteren een verdrag tussen Japan en Zuid-Korea gete kend, waarbij de betrekkingen tus sen beide landen worden genorma liseerd. Zuid-Korea krijgt van Japan, als vergoeding voor de 35 jaar lange bezetting, een bedrag van 300 mil joen dollar, benevens een lening van de Japanse regering ten bedrage van 200 miljoen. In de vorm van particuliere leningen zal nog een be drag van 300 miljoen dollar worden verstrekt. Diplomatieke betrekkin gen worden onmiddellijk aange knoopt. In de Japanse hoofdstad Tokio hebben zich ongeregeldheden voor gedaan naar aanleiding van de on dertekening van het Japans-Zuidko- reaanse verzoeningsverdrag. Volgens een eerste opgaaf van de politie zjjn er reeds meer dan 120 gewonden ge vallen. De politie in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel heeft traangas ge bruikt tegen een duizendtal studen- Het radiostation van het constitu tionele bewind van kolonel Caamano heeft gisteren gemeld, dat in San tiago, de tweede grote stad van de Dominicaanse republiek, een opstand is uitgebroken tegen de strijdkrach ten van generaal Imbert. Van an dere zijde kon dit bericht niet wor den bevestigd. De bevolking in de constitutio nele zone van de hoofdstad juichte toen het nieuws van de opstand werd omgeroepen. Deze zou zijn ontstaan toen Imbertistische militairen twee machinegeweren op een kerktoren plaatsten en een priester, die zich hiertegen verzette, arresteerden. Voorts werd gemeld, dat de com mandant van het fort San Luis in Santiago door zijn eigen soldaten ge vangen is genomen. Weer spoor van executies. Leden van de commissie van on derzoek uit de organisatie van Ame rikaanse staten hebben gisteren de lijken gevonden van zeven personen die schijnen te zijn terechtgesteld. Zij lagen onder een brug in de paar- denstoeterij van de vermoorde dic tator Trujillo. Ofschoon de stoffe lijke overschotten in een vergevor derde staat van ontbinding verkeer den kon men aan de polsen zien, dat de omgekomenen geboeid waren ge weest. ten, die vandaag hebben betoogd tegen het gisteren in Tokio geteken de verdrag. Een zestigtal leden van het parle ment is een hongerstaking van 24 u. begonnen. Zij beschouwen het ak koord tot normalisering van de be trekkingen tussen beide landen van nul en gener waarde. Een dergelijke hongerstaking is ook in andere Zuid koreaanse universiteitssteden aange kondigd. Paus en Athenagoras wisselden telegrammen Bij gelegenheid van de tweede verjaardag van zijn keuze tot paos heeft Paulus VI van patriarch Athe nagoras van Constantinopel een tele grafische gelukwens ontvangen. Daarin spreekt de patriarch de hoop uit „dat de Heer U de nodige licha melijke en geestelijke kracht moge schenken, opdat U nog lang de oude zetel van Rome moge eren en het God welgevallige werk van de tot standkoming der christelijke eenheid kunt voorzetten". Paulus VI heeft Athenagoras be dankt voor zijn gelukwensen. Hij zegt zeer geroerd te zijn door de fe licitatie en verzekert Athenagoras, „dat Wij met Gods hulp verder zul len werken en bidden voor de grote zaak van de christelijke eenheid". ZOETERWOUDE Geslaagd Aan de Econ. Hoge school te Rotterdam is geslaagd voor het prop.ex. Econ. wetenschappen, de heer B. C. v. d. Rhee. LEIDERDORP BRANDWEERWEDSTRIJDEN De Leiderdorpse Brandweer heeft zaterdr— deelgenomen aan de pro vinciale brandweerwedstrijden, die gehouden werden in de ruïne van het slot Teylingen te Sassenheim. De ploeg bestond uit de heer J. J. van Vliet, commandant, H. v. d. Groep, K. Kranenburg, K. van Eg- mond, A. Bosman, G. de Jong, C. de Koning en J. Bosman. De ploeg eindigde op de derde plaats achter Rijnsburg en Leidschendam met minimaal verschil. Prijzen voor Nederlandse rozenkwekers Op een rozenconcours in Genève, waar 123 nieuwe variëteiten van 29 kwekers uit tien landen beoordeeld werden, zijn 2 Nederlandse kweek- produkten in de prijzen gevallen. In de categorie grote rozen kreeg de firma G. de Ruiter uit Hazerswoude voor de lichtrode roos „Pink Suprè me" de gouden medaille en de prijs van de stad Genève. In de categorie kleine rozen ging de zilveren me daille naar de fa G. A. H. Buisman en Zonen te Heerde, eveneens een lichtrode roos. De Wester Suiker Raffinaderij in Amsterdam wordt gesloten. Dinsdag avond hebben de vakorganisaties de laatste 250 man personeel meegedeeld dat zij per 1 november zijn ontslagen. Het bedrijf moet haar poorten slui ten, omdat het, volgens een vak bondsleider, onder de huidige suiker, politiek van de Nederlandse rege ring, niet rendabel kan werken. De afgelopen jaren zijn miljoenen-ver liezen geleden. Prinses Margriet heeft het voorne- nemen in oktober van dit jaar in het protestants-christelijk ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort een bij zondere opleiding te volgen in de zie kenverpleging. Dit deelt de regerings voorlichtingsdienst mede. Een gezin dat maandagmorgen met vakantie ging, vergat een oven af te zetten, waarin een brood bruin lag te worden. Maandagmiddag werd de politie gewaarschuwd, dat in een huis in de Schepensstraat te Den Haag iets in brand scheen te staan. Met behulp van een ladder drongen de agenten het huis binnen. Het oventje werd afgezet in september a.s. begint bij de CENTRALE WERKPLAATS PTT de bedrijfsopleiding tot: Jongelui, die dit jaar in het bezit komen van het getuigschrift LTS, kunnen voor deze opleiding in aanmerking komen. De opleiding is gratis en vindt grotendeels op de dag plaats. Tijdens de opleiding wordt het volle salaris betaald. Bijv. een 16-jarige ontvangt f 241,en 18-jarige f 287,bruto per maand Wilt u er meer van weten Kom dan donderdagavond 24 juni a.s. tussen 7-9.30 uur naar de Binckhorstlaan 36 te Den Haag. Ook de ouders zijn van harte welkom. U ontvangt dan voorlichting omtrent de mogelijkheden bij PTT. Voorts wordt u getoond, wat o.m. door leerlingen en wat door geschoolde krachten gedaan kan worden. (Semafoon, mobilofoon, automatische telefoon en postapparatuur enz. enz.) Verzuim niet om kennis te nemen van de vele mogelijkheden bij de CENTRALE WERKPLAATS PTT Binckhorstlaan 36 Den Haag. Rotan meubelen, wie- ven, mandenwerk, koopt U het voordeligst bij fa. Van der Vaart. Lange Pie- terskerkJkoorsteeg 24, tel. 30534. Speciaal adres voor reparaties en bekleden van wiegen. GT Jongen biedt zich aan na 5 augustus, als kruide niersbediende. Br. onder no. 9116 bur. v. d. blad. K* Heeft U een feestje? wij verhuren serviesgoed, lepels, vorken, messen, glaswerk, enz., enz. Het Email lehuis. Haarl.straat 160-165B. ADVERTEREN DOET VERKOPEN G? 45 modellen kasten met gecombineerde harig- legindelingen. Vervaardigd uit fijnere houtsoorten. Zeer solide constructie. Ook vele modellen wand kasten v.a. 29.75. Houthan del „Den Burcht", Hoog landse Kerkgracht 49, hoek Nieuwstnaat, Leiden tel. 33078. rSf Kijk... bH Van Zijp voor koelkasten, wasma chines, kookplaten en for nuizen, radio en t.v. Van Zijp, Haarlemmerstr. 279- 309. G? 10 Rijlessen voor 47.50 Losse lessen 6.50. Fonkel nieuwe lesauto's. Gediplo meerde instructeurs. B ondsautorij school „De Centrale", telef. (01710) 24600 b.g.g. 22287. G? Wie heeft er tijd om thuiswerk te veurichten? Inl.: „De Tipgever", Post bus 21, Hendrik Ido Am bacht G? Twee vrl. studenten (Te jaans) vragen 2 kamers of 1 grote, te Ledden. Tel. (070)243244. fS1 Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813, buiten kantooruren telef. 31982, en wij komen kij ken en prijs opgeven. Keu ze uit 1000 dessins. Verf handel Pelikaan, Peli kaanstraat 27. G? Vamor rijschool Rem merswaal lest met Opel Kadett, Leiden, Utr Jaag pad 16a. td. 21966; Voor schoten, Essenlaan 5. tel. 3924. G? Eradus voor al uw stadsvervoer. Ook verzor ging van goederen door 't gehele land. TeL 33500- Een moderne politieman is veelzijdig en draagt grote verantwoordelijkheid Hij is allereerst een beschermer, een assistent in moeilijkheden, een vraagbaak voor iedereen. Hij kan ook zelfstandig beslissingen nemen, leiding geven, het verkeer regelen, ruzies be slechten. Hij weet recht van onrecht te onder scheiden. Hij heeft tact en speurzin, mensenkennis en geduld. De burgerij van een stad als Den Haag heeft alle Jonge mensen zijn welkom bij de Haagse Politie Leeftijd 17-28 Jaar. Minimum lengte 1.72 m. Bereden 21 jaar MULO-diploma verplicht respectvoor haar politiemensen. En wil hun graag goed betalen I Daarom kan de adspirant-agent tijdens de.1-jarige opleiding op de politieschool met veel sport, wetskennis, motortechniek. EHBO en autorijles, al flink verdienen (347.- tot 526.-) Direct daarna, in de praktijk, is het minimum 594.-terwijl hij kan opklimmen tot een rang waarbij het salaris maar liefst 1234.- bedraagt Wilt u mij/inlichten over/een sollicitatieformu- lier sturen voor een baan bij de gemeente politie te Den Hatp. Naam Straat Woonplaats Geb. datum Lengte---Man/vrouw Opleidino Zend deze coupon in of bel o|Si Ij.C* Gevraagd voor spoedige indiensttreding: leeftijd circa 3545 jaar, in bezit van rijbe wijs B-E. Brieven onder no. 9132 aan het bureau van dit blad. Gevraagd: voor de Volkskrant, distr. Leiden Inlichtingen bij: P. van Velzen, Jan van Banningstraait 35, Zoeterwoude, telef. 01715—410.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5