alles kan met cetaÉiMr i Levensechte en fantasierijke „poppenkast" van Sergei Obraztsov VOOR HET LEIDSE ZIEKENTRIDUÜM RUIM TWEEHONDERD ZIEKEN RUEEN Leidse St. Pancratiusschool naar derde plaats verwezen IN HILLEGOM WERD IN 24IIUR EEN BUNGALOW GEBOUWD WOENSD 'AG 23 JUNI 1965 DE LEIDSE COUrtANT - (Advertentie) RUSSISCH POPPENTHEATER LAAT POPPEN LEVEN M orgenochtend huwelijksmis voor dochter van deelneemster Tweehonderdtien chronische zieken gijn vanochtend, zoals al zo vele voorgaande jaren het geval is ge weest, begonnen aan het jaarlijkse ziefcentriduum, dat tot vrijdag wordt gehouden in de St. Josephkerk aan de Herensingel. Drie dagen lang kunnen zij, die anders niet in de gelegen heid zijn aan de voor gezonden gel dende zondagsplicht te voldoen, zich onder leiding van deken W. P. M. Haring, pastoor W. E. Blok (St. Pe trasparochie) pastoor J. A. van Kleef (Herensingelparochie) en pastoor N. A. Commandeur (Oegstgeest) ver diepen. Iedere dag wordt geopend met een plechtige Hoogmis, gevolgd door resp. een eenvoudig ontbijt, Handoplegging en een plechtig Lof. Bij elkaar zo'n 55 personen zijn ingeschakeld bij het vervoer en de verzorging van de zieken: verkenners, EHBO'ers, verpleegsters en mensen van het Roode Kruis, die dit jaar voor het eerst moeten werken zon der de in het bestuur van het Zieken- triduum-comité hogelijk gewaardeer de J. de Koning, die enkele maan den geleden onverwacht overleed. TWINTIG GEMEENTEN Uit Leiden en 19 gemeenten in de wijde omgeving van de Sleutelstad werden gisteren en vandaag de 210 zieken met door autobezitters gratis ter beschikking gesteld vervoer en enkele ambulance-auto's naar de Herensingelkerk overgebracht, waar zij door verpleegsters en zo'n twintig vrijwilligsters werden opgewacht. Om half tien, toen bijna iedereen binnen was, begon de plechtige Hoog mis, gecelebreerd door deken Haring. De Misgezangen werden verzorgd door het dameskoor van de parochie. Inmiddels waren de dames in de keuken al hard aan het werk om de maaltijd voor de zieken in gereedheid te brengen. Bepaald geen sinecure, als men bedenkt, dat het hier om het smeren en beleggen van zo'n drie- a vierhonderd broodjes ging waar bij dan nog rekening moet worden gehouden met de eisen, die het dieet van de patiënt stelt en het zetten van enorme hoeveelheden koffie. HUWELIJKSMIS Morgenochtend zal, tijdens de Hoog mis, het huwelijk van een dochter van een Triduum-deelneemster wor den ingezegend. Mevrouw Van der Lucht zal dan getuige zijn van het huwelijk van haar dochter, Maria v. d. Lucht, met de heer Th. F. C. van Looy. PROBLEMEN Het Ziekentriduum heeft 't dit jaar dus weer, ook al waren de proble men veel groter dan anders, glans rijk kunnen klaren. Die problemen zijn vooral van financiële aard. Be- delpreken, tot vorig jaar zorg dra gend voor een belangrijke financiële bijdrage voor het werk van het co mité, zijn nu afgeschaft. Collectes zonder voorafgaande bedelpreek en giften hebben dit jaar het bijzon der sympathieke werk, dat het Zie kentriduum is, mogelijk gemaakt. „Het is moeilijk, maar bijzonder dankbaar werk", zo voegde de heer J. van Zijp (secretaris) hieraan toe. Een negentieneeuws-uitziend thea tertje met protserig1 pluche en veel goud gekrulde versieringen, daarin laat de Rus Sergei Obraztsov zijn poppen mensen en zijn mensen pop pen worden. Het optreden van zijn poppentheater in het kader van het „Hollands Festival" in de Leidse Schouwburg is een openbaring ge weest, voor al diegenen die aan het verschijnsel „pop" de begrippen „houterig", „niet-levend", „onecht" hechten. Wij zijn in Nederland dan ook niet veel gewend op dit gebied. Poppentheaters worden slechts geac cepteerd als een vorm van traditio neel kinderamusement en een pop pentheater dat pretendeert de uit drukkingsmiddelen van het toneel in optima forma te hanteren en daar mee bovendien nog volwassenen een hele avond wil boeien en amuseren, wordt met een gereserveerde, kriti sche houding tegemoet getreden, te meer omdat het poppentheater waar mee onze grootouders zich nog koste lijk amuseerden zijn glorietijd in West-Europa in de dertiger jaren al achter de rug had. ONGELOOFWAARDIG. Sergei Obrazteov schept in zijn reuzen-popipenlkraam met zijn pop pen echter een amusement dat aan het ongeloofwaardige grenst. Ver bluffend en verblindend laat hij zijn prachtige poppen dansen en domzijn in het halfdonker of prachtige kleu ren. In kostelijke, satirische nummers toont hij door poppen de mens met zijn ijdellheden, zijn zelfingenomen heid, zijn kleine hart en zijn onechte diepzinnigheden. „Wij spélen hier toch voor een intelligent publiek" zegt de conferencier die de nummers van het „Buitengewoon concert" aan elkaar praat, meerdere malen, alsof hij zichzelf daarvan moet overtuigen. Deze joviale, goedgeluimde, breed- borstige en gevoelige kletskous is als het ware de personificatie van de milDde spot die Obraztsov in zijn pro grammaonderdelen heeft verwerkt. In zijn rakkostuum de gesoigneer de, diplomatieke conferencier uit- kamsend, geeft hij het publiek af en toe op dubbelzinnige wijze te kennen hoe het optreden van de artiesten van het „Buitengewoon concert" dat in het Russisch begrepen wordt als een variété-programma dient te worden verstaan. Dit maakt hij kenbaar in het Nederlands met een overdreven Russisch accent. Een pop penspeler heeft hiervoor een in Ky- rillisch schrift fonetisch geschreven Vlaamse tekst (die hij niet begrijpt) geleerd en spreekt dat op een manier die heel wat intuïtie voor wat zijn tekst zou moeten inhouden, verraadt. LEVENSECHT. De poppen van het Russische pop pentheater hebben achter hun houten hoofden, hun stoffen lichaam een ziel en een hart. Dat hoefde de conferen cier het publiek nauwelijks te ver tellen. De pianist die verlegen en toch eerzuchtig voor zijn spel op het kruk je, heen en weer schuift om die juiste houding te vinden, die het pandrje van zijn rok goed doet en zijn vingers echter dan echt over de toetsen laat gaan, de zangeres met haar smach tende oogopslag, haar „image" die een bestudeerde nonchalance ver raadt, de mysterieuze goochelaar, die Sportdag R.K. BLO-scholen Ondanks enkele forse regenbuien werd er gisteren in het fraaie Ge meentelijk Sportpark te Lisse weer fel gestreden tijdens de jaarlijkse Sportdag, welke thans voor de 9e maal werd georganiseerd voor de jongens van de hoogste afdelingen van de Kath. BLO-scholen van Haar lem, Leiden en Lisse. Toen om 10 uur het hoofd van de St.-Pancratius- school te Leiden deze Sportdag met een kort woord van aansporing tot de deelnemende groepen (15 jongens van elke school) opende, was de stemming er al direct in en de rood witte Leidenaren, de geel-zwarte Haarlemmers en de blauw-witte Lissenaren, waren ieder voor zich beslist van plan de door de Lissesche Sportstichting enkele jaren geleden beschikbaar gestelde wisselbeker te veroveren. Een overwinning van de Haarlemse ploeg zou deze voor goed in hun handen leveren, aangezien het dan de derde maal in successie zou zijn, dat ze de le prijs behaal den. Op het eerste nummer: 100 m. hardlopen, waren echter de Lissena ren van de Don Boscoschool de meerderen met 31 punten, op 29 pun ten voor de Haarlemse St.-Joseph- school en 26 punten voor de Leidse St. -Pancratiusschool. Bij het balgooien bleef Lisse met 26 punten derde, terwijl Haarlem en Leidén ieder met 32 punten gelijk stonden. Ditzelfde beeld gaf het versprin gen, maar hierbij waren het Lisse en Leiden die een gelijk aantal punten behaalden en Haarlem achter zich lieten. Het hoogspringen was met 98 pun ten definitief voor Lisse, waarbij Haarlem met 71 en Leiden met 59 punten ver achterbleven. ZWARE NEDERLAGEN Ondertussen werd tevens een voet baltoernooi afgewerkt van 3 wed strijden van 2x1 kwartier, waarbij Haarlem en Lisse Leiden versloegen met resp. 30 en 60 terwijl Haar lem en Lisse hun wedstrijd met 00 gelijkspel beëindigd zagen. Het slotnummer, een estafette, waaraan alle jongens deelnamen, werd gewonnen door Haarlem. Lisse verloor reeds bij de eerste wissel de estafette-stok, maar wist de daar door ontstane achterstand nog net op Leiden in te lopen, zodat zij als 2e en Leiden als 3e eindigden. De totaaltelling leverde dus voor de Don Bosco-school te Lisse 14 punt op, waarmede de wisselbeker in hun handen overging. De St.-Jo seph-school te Haarlem volgde op de voet met 13Vï punt, waarna de Leidse St.-Pancratiusschool met 8 punten en de 3e plaats moest volstaan. SPORTIEF De wedstrijden werden weer in sportieve naijver gehouden en on danks dat er soms met veel concen tratie aan de prestaties werd gewerkt bleef de gehele dag de goede ver standhouding onder de jongens ge handhaafd. Geweldige prestaties met tijden op de 10e seconde en spron gen van de zoveelse centimeter wer den niet geleverd, maar de sporters waren er niet minder enthousiast om en de run na elk onderdeel op het ge- improviseerde score-bord was welr sprekender dan de ere-schavotjes van de „grote" wedstrijden. En zelfs de „officials", hoofden en onderwij zers van de 3 scholen, toonden bij elk succes van „hun jongens" of bij elk geleden verlies overduidelijk, dat ook bij hen de spanning er in zat. Tijdens de wedstrijden gaven nog van hun belangstelling blijkt de heer Jonkeren, Rijks-Consulent voor Li chamelijke Opvoeding bij het Bui tengewoon Onderwijs, en de heer De Graaf, voorzitter van de Gemeen telijke Sportstichting te Lisse. De prijzen, de wisselbeker en een drietal vaantjes, wercfen uitgereikt door pater S. Rozestraten o.f.m., Godsdienstleraar van de Don Bosco school te Lisse, die in zijn slotwoord de jongens bedankte voor hun spor tieve strijd, de organisatoren voor him moeite en meeleven en daarbij ook niet vergat de fam. Beijk, vader, moeder en zoon, die evenals alle voorgaande jaren weer zo prima voor de outillage op he't veld en in de cantine hadden gezorgd. Om ongeveer half drie verlieten allen voldaan het Sportpark, met de afspraak, dat het volgende jaar, de 10e ontmoeting, een grootse en fees telijke gebeurtenis zal moeten wor den. Kosten (alles bij elkaar) een ton De goedgeluimde, joviale conféren cier gehliid in het zwart en in een diep stilzwijgen het toneel opsLuipt, de door innerlijke gemoedsstormen ge kwelde tenor met zijn wild woeke rende haardos „kunst eist slachtof fers. zij allen zijn zo karakteris tiek, zo levensecht dat het publiek aanvankelijk uiterst verbaast en ver rast lacht en dlain vergeet dat het pop pen zijn en klapt ma elk nummer van die poppenartiest. Maar naast die fan tastische poppen is daar nog de for midabele techniek waarmee de pop pen tot leven worden gebracht. De soepele bewegingen die volmaakt worden door de inachtneming van menselijke, alledaagse gebaren. Obraztsov laat zijn poppen tap. en tangodansen, brullende en likken- baardemde leeuwen temmen, gooche len, zingen en instrumenten bespe len. Hoogtepunten van zijn program ma waren het optreden van de goo chelaar die uit zijn hoed vloeistoffen en vuur tovert, de kwispelende hond jes die met een kip een duet zingen om daarna in een verwoede aanval het ydillische tafereeltje te verstoren en een parodie op de Amerikaanse cool jazz. GERAFFINEERD. Sergei Obraztsov. die vier en zes tig jaar oud is, heeft aan het Maya- kovskyplein in Moskou zijn theater, waar 500 mensen de gehele dag zijn voorstellingen kunnen volgen. Zijn „Buitengewoon concert" loopt al meer dan tien jaar en is naast zijn visie op het scheppingsverhaal zijn beroemste programma. Kort na de revolutie van 1917 begon hij zijn to neelloopbaan en wist zich van het socialistisch-realisme te bevrijden door met poppen te gaan spelen. In 1932 stichtte hij het Staats-pop- pentheater en had daarmee de vorm van kunst gevonden waarmee hij blij moedig, kinderlijk en toch geraffi neerd zijn fantasie en spotlust onbe perkt en vrij kon uiten. Veertig ac teurs, twintig musici, ontwerpers en beeldhouwers maken Obraztsovs on- gebeidelde fantasie waar. Zó, dat wanneer in de finale de poppen plaats maken voor de hoofden van de acteurs het publiek verbaast en geirriteert opschrikt bij deze „men selijke" confrontatie en zich slechts moeizaam kan realiseren dat het al lemaal slechts „poppekast" was. L. v. B. Maandagavond om 10 uur werd begonnen met de opbouw van een huis in Hïllegom en binnen 24 uur was het geheel opgebouwd. Eigenlijk nog binnen die tijd, want gisteravond om half zeven was alles klaar en kon men beginnen met de aansluiting op gas, water en electriciteit. Pat kwam spoedig in ordedank zij de volle medewerking van de verschillende bedrijven en de volledige inzet van de werkkrachten die voor dit alles moesten zorgen. Donderdagmorgen wordt de bungalow kant en klaar op geleverd. Het is een zogenaamde „Lely-bun- gailow", waarvan de fa. C. J. Hulse bosch te Hil'legom het verkoopkan toor heeft. Zij bevait een grote woon kamer 8.20 x 4.80 m.,een garage of hobbykamer 5.50 x 2.10 m., 1 grote en 3 kleinere slaapkamers, een keu- len, badkamer, corridor en hal en beslaat in totaal een oppervlakte van 11.05 x 12.50 m. Zoals men zich wel zal herinneren was er indertijd een verschil van me ning in de raad over de vergunning tot bouw van dit bijzonder soort bun galow. Indertijd had de raad aange nomen, dat dergelijke gebouwen in het uitbreidngsplan „Treslong" niet mochten worden gebouwd; b. en w. handelden daarmede in overeenstem ming en weigerden een vergunning af te geven. Maar de raad dacht er toen anders over en besliste gunstig op een verzoek van een gegadigde voor deze bouW. Zo kwam het ten slotte tot een goed einde en staat er een „Lely-bungalow" in Hillegom. Op het eerste gezicht doet het wat vreemd aan en denkt men aan iets, dat met 'n bouwdoos te maken heeft. Maar het is een mooi gebouw en de kosten zijn daarmede in overeen stemming. Het geheel, de grond 30000) en het gebouw (ruim 50.000) met de bijkomende kosten aan tuinaanleg en nog veel andere kleinigheden, zal wel niet ver van de „ton" vandaan blijven. Maar zo groeit het Hillegomse bungalowpark langzaam maar zeker tot een fraai geheel. ONTSNAPPING OP DE OOSTZEE De Westduitse politie en gewapen de boten van de kustwacht hebben dinsdag zes Oostduitse vluchtelingen in de Oostzee voor de ogen van een Oostduits marineschip uit het water gehaald. De vluchtelingen waren van een Oostduits passagiersschip in het water gesprongen. Dit schip zette een reddingboot uit om de zes ontsnapten weer aan boord te halen. De Westduitse boten, die in het gebied patrouilleerden, waren net op tijd om de zes aan boord te nemen. Het Oostduitse marineschip bemoeide er zich niet mee, aldus het ministerie van binnenlandse zaken van Sleeswijk-Holstein.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3