S)e CöidóeSoti/fca/ttf Wordt Claus von Amsberg prins der Nederlanden GROTE MEERDERHEID GOEDKEURINGSWET? JONGE ALGERIJNEN BLIJVEN BETOGEN VOOR BEN BELLA Kunstmanen tonen aan dat Aarde vier hoeken heeft ^autoverhuur POLITIE TREEDT NIET RUW OP Paus bereidt encycliek voor over dichter Dante „Oude, gedeukte bal" tal Amerikaanse Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 23 JUNI 1965 56e JAARGANG Hoekige betvering over moeder Aarde Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Het ligt voor de hand, zo wordt in politieke kringen in Den Haag aange nomen, dat de heer Claus von Amsberg de titel „prins der Nederlanden" zal gaan dragen bij het te verwachten hu welijk met prinses Beatrix. Officiële bevestiging is er omtrent deze veron derstelling nog niet te verkrijgen. Wel werd te verstaan gegeven, dat de brui degom van een kroonprinses ook in het verleden deze titel kreeg. Het beraad tussen premier Cals en de fractieleiders van de Eerste Kamer over de komende verloving heeft gisteren ongeveer anderhalf uur geduurd. Na af loop deelde premier Cals mede, dat de besprekingen in dezelfde sfeer zijn ver lopen als in de Tweede Kamer. Hij zei nadrukkelijk, dat de koningin beslist niet nog deze week de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zal aankondigen. „Maar hier over komen nog nadere inlichtingen," zo zei hij. Premier Cals deelde voorts mede, dat een goedkeuringswet voor het huwelijk niet noodzakelijk algemene stemmen in het parlement behoeft te verwerven, wel echter een zéér grote meerderheid. De kans op deze zeer grote meerderheid is, zo meent men in poli tieke kringen, inderdaad aanwezig. Het aantal tegenstemmers wordt, indien iedereen aan de stemming in de Tweede Kamer zou mee doen, op minstens vier en .ten hoogste tien geschat. Ofschoon de fractieleiders, die aan de besprekingen met minister-president Cals hebben deelgenomen, zwijgen, is 't thans reeds 'n publiek geheim, dat de antecedenten van de heer Claus von Amsberg op zeer velen 'n voortreffelijke indruk hebben gemaakt. De minister-president be nadrukte, dat uit het feit, dat de besprekingen gisterochtend niet konden worden afgerond, niet mag worden geconcludeerd, dat de kwestie moeilijk ligt. Over de datum van de verloving merkte mr. Cals op, dat deze „op niet te korte termijn" kan worden verwacht. Verivarring Is er in de volksvertegenwoordi ging een vrij grote mate van eens gezindheid te verwachten, hij andere instanties is het nog lang niet zo ver. Nog afgezien vafi de „publieke opi nie" die vooral in dit probleem belangrijk, maar bijzonder moeilijk te peilen is is de houding van vele instanties met een vertegenwoordi gend karakter nog niet duidelijk. Onenigheid dreigt te ontstaan in de kringen vam het Voormalig Verzet, nu er uit verschillende uitlatingen soms scherp tegenover elkaar staande me ningen blijken. De heer L. Scheepstra te Amers foort, secretaris van het Voormalig Verzet, deelt in een schrijven, dat mede is ondertekend door de mede bestuursleden W. J. M. Borghouts en voorzitter C. A. van der Hooft, mede, dat hem is gebleken uit vele reacties, diat de voormalige verzetsleden sympathiek staan tegenover de op 19 juni in de pers verschenen verkla ringen. Zonder voorkennis ,£ij die verontrust zijn over het plaatsen van de naam van prof. J. W. Duyff, sabotage-commandant der Ne derlandse Strijdkrachten, onder de verklaring van ex-verzetslieden, de len wij mede, dat bij een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat deze naam zonder voorkennis en instem ming van prof. Duyff door de heren S. de Man en anderen is gebruikt", zo schrijft de heer Scheepstra. De heer S. P. P. de Man te Laren, die de „verklaring van de zes" ver strekt heeft, zei bij navraag dat prof. Duyff zich akkoord verklaard heeft met de tekst van de open brief en toestemming heeft gegeven zjjn naam te zetten onder de hem voor verklaring. De heer De Man hieraan toe, dat hij met enige ondertekenaars van de „verklaring van de zes" contact zou opnemen met prof. Duyff. Misverstand Prof. Duyff zelf echter verklaard gisteren, dat hij geen deel heeft gehad in de opstelling en niet behoort tot de ondertekenaars van de open brief, waarin bezwaar wordt gemaakt te gen het voorgenomen huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Ams berg. Hij zei zaterdag te zijn opge- bgld door de heer De Man, die prof. Duyff de zondaqavond gepubliceerde verklaring telefonisch voorlegde. Prof. Duyff heeft daarop gezegd dat hij de verklaring maandag wel gaarne op schrift wilde zien om haar in rust te kunnen bestuderen. Daarbij is, aldus prof. Duff, blijkbaar het mis verstand gerezen, dat prof- Duyff met de verklaring akkoord zou gaan, het geen, aldus nogmaals prof. Duyff, be slist niet de bedoeling was. 's Maan dags nam hij kennis van de verkla ring zoals die in de krant was gepu bliceerd. Prof. Duyff neemt de heer De Man de gang van zaken overigens niet kwalijk. Belgische kritiek Het Belgische katholieke blad „De Gazet van Antwerpen" heeft dinsdag in een hoofd artikel stelling genomen tegen de oppositite in Nederland te gen 'n eventuele verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. „Het is natuurlijk het goed recht der Nederlanders een dy nastieke crisis te willen uit lokken en te streven naar een republikeinse staatsvorm in dien zij die meer geschikt ach ten. Doch daar komen de genen, die de kroonprinses ver wijten maken nu niet voor uit. Men be tokkelt slechts een over gevoelige snaar, daarbij de massa onwetend latend van de ware bedoelingen". „Vaderlandsliefde is beslist een mooie zaak, te mooi om te laten misbruiken tegen het eigen koningshuis. Wij in Bel gië hebben ondervonden hoe men een koningskwestie „fa briceert". De wind waait in Ne derland uit precies dezelfde hoek. En de Britse pers, net als toen, wakkert het vuur mee aan. Wij hebben ondervonden wat een ellende dit over een land kan brengen. In Den Haag kan men misschien daarmee zijn voordeel doen". Dit is de 38-jarige West-Duitse diplomaat Claus von Amsberg wiens naam steeds nadrukkelijker wordt genoemd als die van de toekomstige verloofde van prinses Beatrix. Witboek over „dictator Bella uitsluitend ni6UW6 wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden. Tel. 40447-34594 Paus Paulus is van plan bij ge legenheid van het zevende eeuw feest van de geboorte van de Ita liaanse dichter Dante een speciale encycliek uit te geven. Aldus ver neemt het KNP uit welingelichte kringen in het Vatikaan. Hoewel het niet gebruikelijk is, dat Pausen en cyclieken uitgeven over figuren als Dante, zou Paus Paulus het voor beeld willen volgen van Benediktus XV, die in 1921 bij het zesde eeuw feest van de sterfdag van Dante de encycliek „In Praeclara Summorum" uitgaf. Amerikaanse onthulling: G leerden deel. Het Zoekt een SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER. v. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG neemt een groot a ari se en Russische ge leerden deel. Het doel van dit sym- posium is de uitwisseling van gege- Kunstmanen hebben gegevens naar vens inzake vraagstukken, verband- de aarde gezonden waaruit blijkt, houdend met de afstandbediening in dat de aarde vier hoeken heeft. Dit «je ruimtevaart, deelde dr. R. B. Kershner, hoofd van een wetenschappelijk onderzoekpro- gram aan de Johns Hopkins universi teit van Baltimore, gisteren mee in Stavanger, waar hij deelneemt aan een bijeenkomst van een honderdtal wetenschapsmensen uit Oost en West. Hij zei, dat zijn medewerkers had den ontdekt, dat de vier hoeken wor den gevormd door grote bulten en diepe deuken in het aardoppervlak. Dr. Kershner zei tegenover 'ver slaggevers, dat uit de verkregen ge gevens is gebleken, dat het zeeopper vlak rond Ierland, een van de vier hoeken, 70 meter boven het normale peil ligt. Nabij het zuiden van India er. ter hoogte van Florida hadden de aardsatellieten corresponderende diepten geregistreerd. Volgens de Amerikaanse geleerde zijn de kunst manen in staat oneffenheden vast te leggen tot op een hoogte van twee meter boven het aardappervlak. Zijn groep had voorts vastgesteld, dat de aarde niet peervormig of el lipsvormig aan de evenaar is. „De aarde heeft eigenlijk geen speciale vorm. Zij doet denken aan 'n oude, gedeukte bal, waaraan iemand vier hoeken heeft willen geven", aldus dr. Kershner. Aan de bijeenkomst, die vier da- Gisteravond hebben weer jonge Algerijnen in Algiers voor Ben Bella en tegen de nieuwe revo lutionaire raad gedemonstreerd. Zij trachtten de politie aan hun zijde te krijgen door te roepen: „de politie is met ons". Deze dreef hen echter niet hardhandig uiteen. Er vielen geen schoten. Een rij motorvoertuigen reed door de stad waarvan de bestuur ders met hun claxons de kreet „leve Ben Bella" kracht bijzet ten. Deze demonstraties toonden meer organisatie dan die van de eerste dagen na de val van de Al gerijnse president. Later echter verschenen politieversterkingen op het toneel en werden de beto gers met de wapenstok en traan gas verjaagd. De Algerijnse minister van buiten landse zaken Boeteflika, die een kort bezoek aan Cairo heeft gebracht, is vanochtend naar Algiers terugge keerd. Hij heeft in Cairo drie uur met president Nasser en twee uur met de Chinese eerste minister Tsjoe En-Iai beraadslaagd. Het nieuwe bewind in Algerië zal een „witboek" uitgeven over het „dictatorschap" van Ben Bella, zo heeft het Algerijnse persbureou ge meld. Ben Bella ongedeerd Volgens het gezaghebbende Egyp tische dagblad „Al Aihram" is de afgezette Algerijnse president Ben Bella ongedeerd. De hoofdredacteur van het bl2d Heykal, die de Egyp tische vice-president veldmaarschalk Abmer heeft vergezeld, toen deze in het afgelopen weekeinde een bezoek aam Algiers bracht, sahrijft, dat Amer de leden van de revolutionaire raad verzocht een ontmoeting met Ben Bella te mogen hebben. Dit ver zoek werd niet ingewilligd, diodh de leaders van de raad verzekerden Amer, dat Ben Bella ongedeerd was. Een groep Arabische parlements leden uit Jordanië, Libanon, Koe weit en Egypte heeft gisteren aan Boumedienne verzocht Ben Bella goed te behandelen. Het gerucht, van maandag in Cairo, dat president Nasser aan Ben Bella asiel zou heb ben aangeboden, is niet bevestigd. Volgens dit gerucht heeft de nieuwe Algerijnse leiding dit aanbod afge wezen. Functionarissen in de Marokkaan se hoofdstad Rabat zeiden gisteren, dat kolonefl Boumedienne, de nieu we Algerijnse leider, aan koning Hassan een boodschap heeft gezon den waarin hij bevestigt, dat de Afrikaans-Aziatische conferentie op de vastgestelde datum zau doorgaan. De Afrikaans-Aziatische top conferentie Wat de Afrikaans-Aziatische top conferentie betreft, die 29 juni in Algiers moet beginnen, hetgeen door de machtswisseling in Ali;*jrië dubieus is geworden, was de situatie gisteren als volgt. Birma en Malawi hebben gezegd geen afvaardiging te zullen zenden. Ongeveer veertig andere Afrikaans- Aziatische landen houden hun be slissing nog in beraad. Gisteravond waren in Algiers aan wezig de delegaties van China, Ethio pië, Indonesië, Noord-Korea, Noord- Vietnam, Saoedi-Arabië, Syrië en India. De landen die hebben toege zegd afyaardigingen te zenden zijn Cambodja, Ceylon, Irak, Jordanië, Koeweit, Laos, Libanon, Marokko, de Fhilippijnen, Somaliland, Thailand, Tunesië, Turkije, Egypte en Jemen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's INDIA VERLAAT POSTEN IN KASJMIER India zal zijn troepen terugtrekken uit twee strategische posten aan de Pakistaanse zijde van de bestands linie in Kasjmier. De door India ver overde posten worden overgedragen (Advertentie) aan V.N.-waarnemers. Een beeld van de grote demonstraties pro Ben Bella, die maandag in Algiers zijn gehouden. Honderden meest jeugdige demonstranten renden door de straten van de stad terwijl zij slogans voor Ben Bella uit schreeuwden. Wisselvallig Warme lucht, die in grote delen van West-Europa gedurende korte tijd aanwezig is geweest, is nu vervangen door tamelijk koele lucht van ocea nische oorsprong. De west-circulatie, die dit heeft be werkstelligd, is over de gehele breed te van de Atlantische Oceaan aanwe zig en reikt zelfs tot ver in Amerika. Een depressie, waarvan het cen trum Schotland nadert, stuurt een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar West-Europa. Deze lucht zal Neder land in de komende nacht bereiken met matige tot vrij krachtige winden tussen zuidwest en west. Er komt een wisselende bewolking iin. voor, waar uit morgen hier en daar een bui kan vallen. Vanavond zal het weer nog worden bepaald door een regenge- bied, dat met een overwegend krach tige zuidelijke wind voorbij zal trek ken. ZON- EN MAANSTANTTFN 24 Juni: zon op 4.20, onder 21.04; maan op 1.39, onder 15.15. Hoogwaterstanden 24 Juni: v.m. 12.48. KORRELTJE Ach, laten we wat men ons aan deed vergeten; God zal het allemaal wel weten. (Leo Vroman)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1