Spaanse arbeider omgekomen Turken toch nog in Arnhem in Pot ter Jam Edisons voor Toon Hermans en Willeke Alberti Proces-verbaal voor te vroege „prijs-explosie" DONALD DICK Nazi-geklad in Den Haag WOENSDAG 23 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 T.B.C.-slachtoffers in C~ tJit de 17e eeuw stamt dit eerwaardige vakwerkhuis, dat ongeacht de hoge leeftijd thans als studententehuis in Bochum werd ingericht. Zo hoopt het stadsbestuur de door menige inwoner van Bochum reeds verloren gewaande vakwerkhuizen te behouden en in het landschappelijke beeld van univer siteitsterrein te kunnen betrekken. Een deel van het oude gebouw wordt echter overgebracht naar een even buiten de stad gelegen openluchtmu seum. De gebouwen die hierheen verhuizen worden stuk voor stuk afge broken, de delen worden genummerd en op de plaats van bestemming weer samengevoegd. Reeds nu vechten Bochum's studenten om een „antieke" woning. Een twee-kamer-appartement in één van de oude vakwerkhuizen is tegenwoordig veel meer in trek dan de modern en comfortabel ingerich te vertrekken in een van de pas gebouwde studententehuizen van de uni versiteitsstad. Nieuwe impulsen voor bezitsvorming De katholieke volkspartij die de laatste tijd weer enkele malen op voortreffelijke wijze aan de weg heeft getimmerd (rapport over het parlementaire budgetrecht en het van verscheidene kanten met enthousiasme ontvangen verkeers- structuurplan o.a.) heeft enkele da gen geleden een belangwekkende studie gepubliceerd over een aantal aspecten van de „bezitsvorming in een nieuwe fase". Het moment is goed getimed, nu de Tweede Kamer deze week het wetsvoorstel van oud- staatssecretaris drs. Schmelzer voor een algemene premiespaarregeling behandelt, maar daarin schuilen uiteraard de kwaliteiten van dit stuk nietHet is veeleer om de inhoud, die door de suggestieve titel goed wordt gedekt, hetgeen ook te ver wachten viel, omdat het rapport een weergave is van de goedgeslaagde studiedag van de partij commissie en tal van belangstellenden op een re cente zgn. „Bouvigne-by eenkomst". Een van de uitgangspunten voor een reeks aanbevelingen tot het mo gelijk maken van bezitsvorming op aanzienlijk ruimer schaal dan tot nog toe mogelijk bleek, is de conclusie, dat met name voor de lagere-inkó- menstrekkers de huidige mogelijk heden nog zeer onvoldoende zijn. Na tuurlijk staat de KVP in die consta tering niet alleen. Ondanks de be zwaren, welke we tegen bepaalde delen in de rede van de nieuwe voor zitter van de PvdA, dr. Tans had den, toen hij onlangs zijn functie aanvaardde, (we doelen op zijn plei dooi voor een „deconfessionalisering" van de partijvorming) waren we het roerend eens met zijn opmerking, dat van een voldoende meekomen in de welvaart voor bepaalde groepen van werknemers nog geen sprake is. Wel zijn de lonen nominaal in de laatste jaren sterk verbeterd, maar de laag ste inkomens hebben zonder twijfel voor velen het sparen en de vorming van enig bezit in contanten nog niet mogelijk gemaakt. Die loonsverbete ring heeft voor velen de aanschaf fing van sommige duurzame ge bruiksgoederen mogelijk doen wor den waarbij men natuurlijk altijd kritisch kan zijn ten opzichte van de keuze der betrokkenen maar in tal van gevallen was daarbij nog slechts sprake van het inhalen van een lange tijd geleden achterstand. De nu door de Kamer besproken voorstellen kunnen in die situatie op nieuw verbetering brengen, voorna melijk door de bereidheid van de regering tot een forse premieëring op de gespaarde gelden; de aanbe velingen van de KVP-studie gaan nog verder en zoeken het zo moge lijk meer in een algemeen verbeterd klimaat voor de bezitsspreiding. OOEWEL MISSCHIEN voor velen vrij overbodig gaat het KVP- rapport in zijn inleiding nog eens in op de „rechten", die elk individu zowel uit principiële als materiële overwegingen op enig bezit kan la ten gelden. Een en ander zijn zondei twijfel bij de huidige opvattingen over solidariteit en in een welvaarts ontwikkeling van thans niet aan vechtbaar. Men kan dus zijn aandacht gevoeg- V'. 1concrete maat regelen, die nog genomen kunnen worden en zo komt men als vanzelf bij de in het KVP-rapport als krach tig middel aanbevolen winstdeling in de ondernemingen. Aanvaard wordt terecht, dat enige blokkering daarbij gewenst kan worden geacht, tenein de de economische groei en een al gemeen evenwicht niet te verstoren, maar dat kan aan het beginsel niets afdoen. Overigens wordt de grootst mogelijke vrijheid voor ondernemers en werkgevers aanbevolen, omdat natuurlijk te veel en vooral overbo dige dwangmaatregelen „blokkerend" op de ontwikkeling en vooral de goodwill van de bezitsvorming zou den werken. Het rapport zegt ook heel nuchter, dat er nog ruime mogelijkheden voor meer bezitsvorming via winstdelin gen voorhanden zijn, getuigen de door de grote ondernemingen gepu bliceerde bedrijfsresultaten! Met de concrete realisering en uitwerking van deze vorm zijn we echter nog niet ver op streek. In de regeringsverklaring van het kabinet-Cals kwam de bezitsvorming slechts summier ter sprake. Geen andere verzekering dan dat het be leid van zijn voorganger zou worden voortgezet. Het is te hopen, dat de Kamer deze week het enthousiasme van de regering met nieuwe impul sen nog wat stimuleert. De 50-jarige Spaanse arbeider Gra- ciano Rodrigez-Matinez, die bij de N.V. Werkspoor in Utrecht werk zaam was, is gistermiddag bij een bedrijfsongeval om het leven geko men. Hij werd aan het hoofd gewond door een 3000 kilo zware tank, die door een kraan werd verplaatst. Het ongeluk werd waarschijnlijk veroor zaakt door een windstoot, die de kraan' plotseling in beweging bracht. De man overleed kort na het onge luk in het academisch ziekenhuis. NOODWEER EIST SLACHTOFFER Het noodweer, dat Rotterdam gis termiddag teisterde blijkt een slacht offer te hebben geëist. Op een ge geven ogenblik sloeg de bliksem in een tramwagen van lijn zestien, waarvan de 57-jarige mevrouw M. Bubberman-Mulder zo schrok, dat zij dood bleef. De bliksem sloeg in het dak van een kleuterschool in IJsselmonde uitgebreid Het aantal kinderen dat in IJssel monde is besmet met t.b.c. is geste gen tot 25. Uit een nader onderzoek onder de leerlingen van de Theo Thijssenschool in IJsselmonde is ge bleken, dat nog vier kinderen zoda nig besmet zijn dat zij in een sana torium zullen moeten worden opge nomen. Vorige week werd bij 21 kinderen van deze school na een huidproef een lichte vorm van tu berculose geconstateerd. Nu zijn er twee kinderen van deze school en twee kinderen van de kleuterschool, die in hetzelfde complex is geves tigd, bijgekomen. Het onderzoek op alle scholen in IJsselmonde duurt nog voort. Alle leerlingen krijgen een extra-huid- proef. Josephine Baker en Watoetsi-stam komen naar de Achterhoek De beroemde vedette Josephine Baker heeft aan de bestuursleden van de stichting „Hart van Afrika" de toezegging gedaan, dat zij zondag 25 juli aanwezig zal zijn in het open luchttheater „Engbergen" in het Achterhoekse dorp Gendringen. Daar zal dan een groep van veertig negers van de Watoetsi-stam uit Midden- Afrika, studenten aan diverse uni versiteiten in Europa, dansvoorstel lingen geven ten bate van behoef tige stamgenoten. Man liet vrouw met 5 kinderen in de steek De officier van justitie bij de recht bank in Den Haag heeft gisteren tien maanden gevangenisstraf geëist te- den de 40-jarige Chauffeur F. H. A. uit Den Haag die terecht stond we- aens het onverzorgd achterlaten van zijn Vrouw en vijf kinderen. De man is uit de ouderlijke macht over vier anderekinderen öntzet. Hij was op 29 april met de vtouw van zijn vriend naar Frankrijk ver trokken. doch om dat deze vrouw heimwee kreeg naar haar kinderen keerde het tweèial terug. Kort daar op ging hij er opnieuw vandoor en ltét hij het gezin weer onverzorgd achter. „Ik had eigenlijk die vijf anderé kinderen ook maar op willen ruimen" zei de chauffeur gistermorgen tegen de Haagse rechtbank. Met de ge* meentereiniging meegeven, of zoiets, onperde president mr. Th. Rüeb. Zel den heb ik iemand voor de rechtbank gezien die on zo'n onverantwoorde lijke wiizp 7ün gezin liet stikken, al dus mr, Rueb. De officier van justitie mr. J. H. Maan herinnerde eraan dat enkele maanden geleden de vrouw van ver dachte terecht heeft gestaan, omdat ook zii de kinderen had verlaten. Zij kon er toen niet meer tegenop. Thans verzorgt zii op uitstekende wiize zo wel het gezin van de vriend met vijf k'nderen. als haar eigen vijf kinde ren. „Deze verdachte dlie een mooi-pra ter en bon-vivant wordt genoemd is de hoofdschuldige in dit drama, zodat een flinke straf nodig is". Uitspraak op 6 juli. Staaltje van kadaverdiscipline Terwijl boven hun hoofden het lijk hing van iemand, die zelfmoord had gepleegd, heb ben een aantal leerlingen in de leeftijdsklasse van 10 tot 12 jaar gymnastiekles gehad. Pas na 25 minuten werd het lijk opgemerkt door een van de jongens. Een en ander vond plaats in Beieren op het sport terrein van de Oberrealschule te Rosenheim, aldus het Duitse blad „Bildzeitung". Toen de jongen schreeuwend naar de lichtmast wees, nam de leraar het groepje mee naar het an dere einde van het terrein en met Pruisische hardheid ging hij gewoon door met de les, on danks het feit, dat enige jon gens van afgrijzen braakten. Na afloop van de les heeft hij pas het sportterrein verlaten. Het hoofd van de school, dr. Felix Ammer, verdedigde de houding van de sportleraar. Hij moest de kinderen aan het werk houden om hen over de schok heen te helpen. Boven dien was er op dat moment el ders in de school geen ruimte voor hen. De Turkse deelneming aan de Na- to-taptoe, die de komende week in Arnhem wordt gehouden en waaraan door de 15 Nato-landen wordt deel genomen, is op het laatste moment gered. Men had al niet meer op de medewerking van de ruim zeventig leden van de militaire kapel van de Turkse landmacht gerekend toen vlak voor het vertrek per trein uit Ankara typhus Onder hen uitbrak. De ge hele groep ging onmiddellijk in qua rantaine en het was uitgesloten dat zij nog voor deelneming in aanmer king zouden komen. In allerhaast werd een nieuwe groep samengesteld uit overige onderdelen van het leger, maar de trein kon de militaire kapel leden toch niet meer op tijd naar Ne derland brengen om aan de generale repetitie deel te nemen, die a.s. don derdag 24 juni begint. Door middel van een Nederlands reisbureau (Bu- homa), die in 't komend seizoen ook de vlieg-vakanties van de thans in ons land werkzame Turken gaat ver zorgen. weid hulp verleend door de Turkish Airlines, die de 70 reserve leden vannacht in twee chartervlieg tuigen naar Amsterdam zullen over vliegen. De officiële opening van de Nato- taptoe, die onder leiding staat van majoor H. F. W. van Diepenbeek, dirigent van de kapel von de konink lijke luchtmacht, vindt plaats a.s. za terdag 26 juni. De taptoe zal precies een week duren. De 22-Iari'Pe mevrouw J. G. v. d. BeTe. filiaalhoudster, wonende in Hendrik-Ido-Ambacht, is eistermor- gen in het filiaal van de RMI in Rot terdam neergeslagen. Tegen kwart over acht gistermor gen kwam een 19-jarig kantoormeisje het filiaal binnen en ontdekte de fi- liaalhoudeter liggende op de grond. Niet ver van de plek waar de vrouw lag werden glasscherven van een 11- monadefles gevonden. Bovendien zou den een tas met 70.van de vrouw zelf en 600.van de zaak waar zij werkt ziin verdwenen. De verloofde van de filiaalhoudster een geschei den, vrouw die bij haar ouders in Hendrik-Ido-Ambacht woont B. J. Buitendijk, had inmiddels de politie gewaarschuwd. De vrouw is voorlo pig in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen waar men geen uitwen dig letsel kon constateren. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Schiebroek, waarop dat moment nie mand was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was er veel waterschade. In de binnenstad van Rotterdam ontstonden opstoppingen doordat op de Mauritsweg de blik sem in een schakelkast van de tram sloeg. De brandweer kwam eraan te pas en het tramverkeer lag geruime tijd stil. Hoewel er erg veel regen viel heeft de brandweer het niet druk gehad met ondergelopen kel ders. Twee en half miljoen schade door brand In drie grote loodsen in Ommen, waarin de kruidendrogerij van de Coöp. kruidentelersvereniging „An- gelia" is ondergebracht, woedde een felle uitslaande brand, die werd be streden door de brandweren van Ommen en Dalfsen, terwijl assisten tie was gevraagd van de Almelose brandweer. Een van de loodsen is reeds ingestort. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Van de zijde van de Coöp. kruidentelersvereni ging wordt verwacht, dat de schade omstreeks twee en half miljoen gul den zal bedragen. Een dichtbij ge legen houthandel en een tentenver huurbedrijf werden door de brand weer natgehouden. De brandweer is thans met de nablussing bezig. Alle drie de loodsen met de drooginstal latie (waarde een miljoen gulden) zijn verloren gegaan. Prinses Margriet opent kweekbedrijf Prinses Margriet arriveerde giste ren om half twee in het Friese dorpje Metslawier om de officiële opening te verrichten van het nieu we kweekbedrijf Ropta van de Frie se Mij. van Landbouw. De prinses was vergezeld van de hofdame van de Koningin, mevrouw A. V. de Beaufort van Sminia. Prinses Mar griet werd bij haar komst in het dorpje begroet door de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst-Homan en de burgemees ter van Oostdongeradeel, de heer J. H. van Wijhe. Daarna boden een jongetje en een meisje in Fries kos tuum, de prinses bloemerf" aan. Bij het kweekbedrijf aangekomen ont hulde de prinses in de voorgevel van de boerderij een gedenksteen. Na een rondgang door de boerderij en een rondrit met boerenkarren over de akkers van het kweekbedrijf ver trok de prinses weer naar Soestdijk. TOON HERMANS verdiende onderscheiding De Commissie Collectieve Gram mofoonplaten Campagne te Amster dam heeft de populaire Edisons 1965 toegekend aan: 1. Willeke Alberti - „Willeke"; 2. Alice Babs/Svend As- mussen - „Scandinavian Songs"; 3. Esther Ofarim - „Melodie einer nacht"; 4. ZZ en de Maskers - „Ik heb genoeg van jou"; 5. The Beatles - „Beatles for Sale"; 6. Leo Ferree - „Leo Ferree chante Verlaine et Rim baud"; 7. Toon Hermans - „One Man Show"; 8. Joan Baez - „Joan Baez 5"; 9. Louis van Dijk - „Trid and quar tet"; 10. Oliver Nelson - „more blues and the abstract truth"; en 11. Frank Purcel et son orchestre - „Amour, danse et Violon nr. 23". De jury bestond uit de heren Ton van der Horst, Lex Karssemeyer, Jan Koopman, Leo Nelissen en Skip Voogd, onder voorzitterschap van Willem Duys. De Edisons zullen ook dit jaar weer- worden uitgereikt op het Grand Gala du Disque Populaire op 2 oktober a.s. in het Congrescen trum RAI te Amsterdam. De Economische Controle Dienst van het ministerie van Economische Zaken heeft wegens overtreding van de wet op de uitverkopen proces verbaal opgemaakt tegen C A. De onlangs gewijzigde wet schrijft een „rustperiode" voor van zes weken onmiddellijk vóór het begin van de seizoenopruiming. Begin deze maand binnen de termijn lanceerde het kledingma gazijn echter een „pinkster-prijsex- plosie met „prijzen" die alle records slaan". De Katholieke Middenstands bond diende hierover een klacht in bij de ECD en ook anderen protes teerden. De zaak is thans in handen van de justitie. „St. Adelbert" niet naar receptie t.g.v. pauskroning Op grond van het feit, dat naar de mening van het hoofdbestuur van „St.-Adelbert" de diplomatieke ver. tegenwoordiging van de H. Stoel en de voor de diplomatieke vertegen woordiging gebruikelijke wijze van het houden van ontvangsten onge schikt zijn om de ware gestalte van de Kerk van Christus te represente ren, heeft genoemd hoofdbestuur be sloten niet deel te nemen aan de ont vangst op de pauselijke internuntia- tuur op 30 juni a.s. Dan zal de pauselijke internun tius te Den Haag, mgr. G. Beltrami zoals gebruikelijk ter gelegenheid van de verjaardag der pauskroning een receptie geven voor het in ont vangst nemen van gelukwensen. De „St.-Adelbert" volgt daarmede het voorbeeld van anderen, die om hetzelfde motief reeds eerder geen gevolg aan de uitnodiging hebben gegeven. Wel zal „St.-Adelbert" te genwoordig zijn bij de kerkelijke viering, welke zondag in de St.-Ja- cobuskerk te Den Haag plaats vindt. Avonturen Fusie in Voorschoten stuit op bezwaar SVLV-leden Niet tegen elkaar, maar met el kaar, is de gedachte geweest bij de informatieve besprekingen, die de laatste tijd tassen Rouwkoop en SVLV, de beide Voorschotense voet balverenigingen, zijn gevoerd tenein de tot een hechtere vorm van samen werking, mogelijk zelfs tot een fusie, te komen, zo heeft voorzitter J. M. Janssen gisteravond op de jaarver gadering van SVLV verklaard, waAr hij aan de leden mandaat vroeg de besprekingen met Rouwkoop voort te zetten. Voorzitter Janssen ver klaard e ook welke gedachten de bei de besturen hadden over die vorm van samenwerking. Kort en goed komt bet er op neer, dat beide plaat selijke verenigingen zouden moeten worden opgeheven na het in het le ven roepen van een nieuwe vereni ging „Voorschoten". Een enthousiast onthaal bij de le den heeft dit plan niet gehad. De meerderheid van de aanwezigen sprak zich uit voor het beëindigen van de besprekingen en een zelfstan dig voortbestaan van SVLV. De Voorschotense fusie is dus van de baan en leden van Rouwkoop, drie volgende week dinsdag bij elkaar komen, hebben dus een punt minder té behandelen Nadat SVLV deze zaak had afge handeld werden de overleden leden van SVLV herdacht: mevr. Duiven voorden en dhr Uljee. Voor SVLV was dat de 40ste jaarvergadering, wamt op 15 september 1965 wordt het 40-jarig bestaan van SVLV gevierd. De viering van het feest zal door een commissie worden voorbereid. Het zai een feest zijn voor geheel SVLV. Kerkelijk wordt het gevierd in de St. Laurentiuskerk, welks pa troon ook de voetbalvereniging heeft. Verder liet de voorzitter de gang van zaken van SVLV passeren, het kampioenschap van het 3e elftal en het behoud in de le klas LVB van het le elftal. Secretaris Haagen gaf hierna het jaarverslag en penningmeester Vo- gedeaang gaf verantwoording van de financiën. De vergadering dankte ln het bijzonder de heer Vogelezang voor de wijze waarop hij de gelden beboert. Tot leden van de kascom- misrie werden benoemd de heren J. Peeéers, W. Kraan en H. de Jong. De bestuursverkiezing bracht drie nieuwe gezichten in het bestuur. De heer J. Niersman was aftredend en werd door de voorzitter zeer harte lijk bedankt voor het vele werk, dat hij voor de vereniging in de loop der jaren heeft verricht. Hij was een werker van 't eerste uur en hij heeft een bijzonder groot aandeel gehad bij de totstandkoming van het club huis. Hij achtte nu de tijd gekomen het werk aan jongeren te moeten overlaten. Aftredend waren verder de heren Vogelezamg, Klaassen eri Appel. De vergadering herkoos de heer H. Vogelezang en benoemde tot leden de heren B. P. Duivenvoorden en J. L. van Haasteren. In de vaca ture van de heer Klaassen werd be noemd de heer M. Pieterse.' De vergadering delegeerde het be stuur om ook dit jaar de elftalcom missie door het bestuur te laten be noemen. Hierop deelde de voorzitter mede, dat als elftalcommissie zal op treden de voorzitter, de secretaris en de penningmeester, die in overleg met de aanvoerders en met gebruik making van het advies van de trai ner de elftallen zullen formeren. Deze bestuursmededeling kwam voor de vergadering als een verras sing. De heer Bos uitte hierover zijn verontwaardiging met een persoon lijke aanval op de voorzitter. Het bestuur kreeg echter de meerderheid van de leden achter zich. De overige voorstellen van de le den. zoals verhoging van de donatie en het eventueel aanvullen van hel bestuur met een tweede jeugdleider zal in het bestuur worden besproken. Restte aan het slot nog het dank woord van de voorzitter om alle wer kers der vereniging te danken voor hun verrichte werkzaamheden in het afgelopen jaar. Hakenkruizen en de letters SS trof de politie in de afgelopen dagen verscheidene malen aan in Den Haag Zaterdagmorgen was het wegdek bij de Gevangenpoort met de gehate te kens besmeurd, die de gemeenterei niging later met moeite heeft ver wijderd. Maandagavond hoorde de politie, dat de lectuurbus van het Rode Kruis bij de Grote Kerk beschilderd was. Er stond een oranje hakenkruis op. Mensen van het Rode Kruis verwij. derden de verf maar 's nachts kreeg de politie de melding dat dezelfde bus weer beklad was. ZOETER WOIIDE Geboren: Hubertus P. M. z.v. Th. J. J. Laarakkers en Ch. H. G. M. Hejjs; Theodorus J. R. z.v. J. den Eisen en J. A. M. Rietkerk; Johanna W. M. d.v. W. P. L. de Boer en J. M Berg; Maartje M. d.v. J. P. van der Stoel en E Roest; Richard N. C. M. z.v. C. A. G. de Jong en A. M. M. Straathof. Ondertrouwd: Cornelis G. van der Meer, 27 j. te Woubrugge en Maria J- Straathof; Gerardus M. van Schie 27 j. te Pijnacker en Maria A. A. H. Omtzigt, 24 j.; Hubertus H. Aker boom, 25 j. te Ter Aar en Margaretha A. M. Opdam, 21 j.; Hendricus L. C. van Es, 24 j. en Cornelia J. Kerk vliet 21 j. Getrouwd: Augustinus B. A. Schip pers en Elisabeth A. M. de Vrind; Jacobus P. Janson en Alida A. T. van der Salm. Overleden: Daniël H. Matthijsse, 65 jaar; Maria van den Berg, echt genote van J. C. Vreeswijk, 67 jaar.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10