S)e £cid<se0oii/fcci/tit Verloving van prinses Beatrixr 1 dag voor vaders verjaardag N.T.S. GEEN MEDEWERKING VOOR TELEVISIEOPNAMEN ONRUST MAAKT ZICH VAN ALGERIJE MEESTER China hekelt vredesmissie van de Gemenebestlanden INGRIJPEN VAN LEGER ZOU EERSTE DODEN GEKOST HEBBEN Na ruim twee uur durend gesprek: - Overleg met fractievoorzitters Tweede Kamer verdaagd Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 JUNI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 Bens Bellisten worden wakker Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 ses en haar verloofde Claus zal voor stellen aan de andere leden var» het kabinet. Claus von Amsberg zal vlak voor zijn huwelijk met prinses Beatrix 'n j prinselijke titel worden verleend. Ook Zoals koningin Wilhelmina op 15 meewerken aan de spontane zal zijn naam een nog onbekende september 1936 het huwelijk van haar yerlovingsv ïering op de Dam ten be- Nederlandse versie krijgen. Bij dochter met prins Bermbard in de ho^Ye va" televisieopnamen. Het co- zijn 0fficiële presentatie aan het Ne- Troonrede aankondigde, zo zal ook niite vindt de viering niet represen- ^erlandse volk zal zijn familie niet koningin Juliana naar men verwacht tatief genoeg omdat daarvoor maar aanwezig zjjn. Verwacht wordt dat het huwelijk van haar dochter aan- n van hij zijn functie van ambtenaar van kondigen in de Troonrede van 21 ^1tc, ,aar }s;, s, rav10y ^l Buitenlandse Zaken van West-Duits- september a.s. Het is niet de bedoe- comité besloten te voldoen aan een ».o. ..v. Ao Ul5, v«= land zal neerleggen, aangezien deze ling, aldus het Alg. Dagbl-, om nog eventueel verzoek van het gemeente- moeilijk laat combineren met de voor het zomerreces de goedkeurings- bestuur de festiviteiten bij de ver- g^jjug van verloofde van een kroon- wet voor het huwelijk van prinses lovmS £an p/^se? ®eatrix te orSani" prinses der Nederlanden. Vermoede- Beatrix met Claus von Amsberg bij seren- Wat betreft de plannen hier- zal claus von Amsberg zich gaan de Tweede Kamer in te dienen. Het voor men Z1C" no2 m stilzwijgen. wjjden aan een passende Nederlandse staat nu wel vast dat de koningin werkkring om zich in te leven in de de verloving van haar dochter be- Prinselijke titel Nederlandse maatschappelijke om- kend zal maken op 28 juni, de dag standigheden. voor de verjaardag van prins Bern- De verlovingsdag, de 28ste juni, hard. De heer von Amsberg, die gis- werd enige tijd geleden als de' meest teren voor vakantie is vertrokken, geschikte datum uitgekozen. Uit pu- wordt op het einde van deze week bliciteitsoverwegingen viel de zater- u op Soestdijk verwacht. Vrijdag zal dag De middagbladen van zater- van pnnses Beatrix wordt er m de het kabinet een beslissing nemen over dlag zpu^p om technische redenen vlaggen fabrieken koortsachtig ge- het indienen van een ontwerp-goed- d€ verloving niet behoorlijk kunnen werkt aan een extra voorraad vlag- keuringswet, alsmede over een ont- verslaan; bovendien kwamen de kran- Sen- Sommige bedrijven maken zelfs ten dan in een te ongustige positie overuren en hebben rneer personeel te verkeren ten opzichte van radio aangenomen om aan de te verwach- en televisie. Het verloofde paar zal *ei} vraag naar vlaggen te kunnen zich op zaterdag presenteren aan de voldoen. regering en de Staten-Generaal in Een Dokkumse vlaggenfabriek Den Haag en 's middags aan het ge- werkt aan de produktie van 500.000 Een huwelijk van de kroonprinses meentebestuur van Amsterdam. Het vlaggen van katoen waarop het por- 1S. uiteraard een zaak van het Ko- bezoek van het jong verloofde paar tret van prinses Beatrix en de heer nmkrijk; daarom is er vrijdag een aan Den Haag zal beginnen bij het Claus von Amsberg is afgebeeld. De ministerraad van het Koninkrijk bij- Catshuis, waar premier Cals de prin- grootste voorraad van deze bedrukte een geroepen. Deze raad (de minis ters van het kabinet-Cals plus de ge volmachtigde ministers van Surina me en de Antillen) zal de principiële beslissing nemen over het indienen van het goedikeuringsontwerp, dat dan is bestemd voor een Rijkswet. Het is niet te verwachten dat de behande ling van het voorstel zal leiden tot uitvoerige besprekingen. Discussies zijn alleen te verwachten van de zijde van de communisten en de pacifis tisch socialisten. Vlaggen In verband met de a.s. verloving werp van wet om de heer von Ams berg het Nederlanderschap te ver lenen. Principiële beslissing vlaggen wordt echter gemaakt voor het huwelijk van de kroonprinses met haar verloofde. De fabrikant in Dok- kum verwacht dit huwelijk in decem ber van dit jaar. Een Amsterdamse fabriek voor feestartikelen verklaar de geen papieren feestmutsen met *t portret van prinses Beatrix en Claus von Amsberg te zullen maken hoewel dit bij het huwelijk van koningin Juliana met prins Bernhard wel is gedaan. Het Nederlandse volk zal wel papieren rood-wit-blauwe vlaggetjes kunnen kopen met de beeltenis van het verloofde paar. POLITIE BRACHT PRINSES BEATRIX THUIS De Rotterdamse politie heeft prin ses Beatrix naar Drakesteyn ver voerd, nadat zij met motorpech met haar auto langs rijksweg 13 was blij ven staan. Maandagmorgen was zij naar Rot terdam gekomen voor een werkbe zoek aan de raad voor kinderbescher ming. Op de terugweg naar huis kreeg zij pech aan haar Volvo, ter hoogte van Overschie. Haar begelei der zocht contact met de politie, die onmiddellijk een wagen stuurde met een motoragent als escorte. Zij werd naar huis gereden. Haar wagen werd later opgehaald. Gisteren zijn in het centrum van Algiers opnieuw demonstraties ten gunste van de afgezette president Ben Bella gehouden. 200 tot 300 jonge- Haagée ledèrr van de Nationale Fe- liedcn 'rokke" over een boulevard onder het roepen van Leve Ben Bell*", cberaitieve Raad Voormalig Verzet Ne- Zij verspreidden zich vervolgens in de nauwe straatjes. Een half uur later derland voelen sympathie voor de werden zij gevolgd door gesluierde vrouwen, die dezelfde leuzen riepen, verklaring van de groep „Duyff" die vlak bij het hoofdbureau van politie. Gehelmde en gewapende soldaten, zich tegen de verloving van prinses die in vier jeeps zaten, grepen in. Er werden enkele arrestaties verricht. Beatrix met de heer Claus von Ams- Dit was het eerste ingrijpen van het leger sedert de staatsgreep. Reizigers, berg heeft uitgesproken. die per vliegtuig uit Algiers in Marseille waren aangekomen, hebben me- degedeeld, dat militairen in de Algerijnse hoofdstad hebben geschoten op vrouwen en studenten, die voor Ben Bella betoogden. Hierbij hebben Het Oranjecomité Amsterdam ongeveer tien personen het leven verloren, heeft de NTS laten weten dat het Maandagmiddag heeft Anneke Grönloh in theater Caree in Amsterdam haar kostuums gepast voor de nieuwe Sleeswijk-revue, waarvan zij de lea ding lady zal worden. Chef kleedster Joan Mullen hielp Anneke voor de spiegel de toiletten te passen. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70.- en 10Q.- of 300.- en ƒ800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. (Advertentie) Kleine groepen jongelieden ble ven, verspreid in het centrum, beto gen met kreten als „Leve Ben Bei- la". Tegen vier uur in de middag hoorde men enkele schoten, waar schijnlijk bedoeld om samenscholin gen te verspreiden. Omstreeks half vier ging radio- Algiers uit de lucht. De reden daar van was niet bekend. Ook zondag avond waren er al betogingen ten gunste van Ben Bella gehouden. Volgens een uit Algiers in Tunis gearriveerde reiziger zou zich in Bo ne, Oran en Constantine een belang rijk verzet tegen het nieuwe bewind hebben geopenbaard. Gevechten in deze steden zouden verscheidene do den en gewonden hebben geëist. De Afrikaanse en Aziatische afge vaardigden op de Britse-Gemeqebest- conferentie in Londen hebben giste ren om uitstel verzocht van de con ferentie van Afrikaanse en Aziatische landen die in Algiers gehouden zal worden. Premier Hastings Banda van Ma lawi heeft besloten helemaal niet naar Algiers te gaan. De Afrikaanse en Aziatische Ge menebestlanden hebben heit nieuwe bewind in Algerië in een boodschap verzocht, de veiligheid van de afge zette president Ben Bella te verze keren, zo wordt uit zeer goede bron vernomen. Algerijnse poging bij conferentie Twee afgevaardigden van het nieuwe bewind zijn naar Londen ge reisd om de deelnemers aan de Ge menebestconferentie over de gebeur tenissen in Algiers in te lichten en BEN BELLA: toch nog aanhangers de Afrikaans-Aziatische leden te ver zoeken toch naar Algiers te komen voor de Afro-Aziatische topconferen tie. Soortgelijke afvaardigingen zijn naar verscheidene Afrikaanse hoofd steden alsmede Moskou gezonden. De voorbereidingen voor de conferentie, die 29 juni moet beginnen, gaan ge woon door. Arbeiders legden gisteren de laatste hand aan het geweldige gebouw waar de vergaderingen zul len plaatsvinden. Londen deed vreemd Van de zgn. westelijke landen heeft er nog geen een meegedeeld, het nieuwe bewind in Algerije te erken nen. Merkwaardig is het gedrag van Londen. Aanvankelijk maakte het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend, dat Engeland de nieuwe regering erkent, maar la ter op de dag kwam het Foreign Office verklaren, dat de zaak nog nader onderzocht moet worden. Vier Hongaren tussen de 21 en 23 jaar oud zijn over de grens bij Eisenstadt naar Oostenrijk gevlucht en hebben daar politiek asiel ge vraagd, zo heeft de Oostenrijkse po litie maandag meegedeeld. Het Pekingse Volksdagblad keert zich krachtig tegen het bezoek van een vredesmissie van het Gemene best onder leiding van Harold Wilson. Het noemt de Britse premier een „leeghoofd" en de vredesmissie „een voortzetting van de voortdurende pogingen der Britse Labourregering om als boodschappenjongen dienst te doen voor de V.S. en om president Johnsons bedriegelijke voorstellen voor vredesbesprekingen over Viet nam uit te venten". „Wij hebben redenen om niet te willen praten met degenen die de Amerikaanse agressie steunen. Het initiatief van de Britse premier is geen bewijs van handigheid maar van karakterloosheid", aldus het „Volks dagblad". Naar van welingelichte zijde is vernomen, zou premier Wilson zich bereid hebben verklaard niet op te treden als leider van de Gemenebest missie, als de premiers der overige Gemenebestlanden hem zulks moch ten verzoeken. Vietcong-terrorist terechtgesteld De twintigjarige Vietcong-terrorist Tran Van Dang is vanochtend, bij het aanbreken van de dag, op het marktplein van Saigon door een vuurpeleton terechtgesteld. De te rechtstelling werd door duizenden Vietnamezen bijgewoond. Dang werd 20 maart j.l. door de politie aangehouden, toen hij met zijn scooter op weg was naar Cholon, de Chinese wijk van Saigon, waar hij een bomaanslag op een Ameri kaans kantoor wilde plegen. De po litie vond een plastiekbom van een hoge ontploMngskracht in een aan de scooter vastgemaakte tas. Toen het vuurpeleton de geweren hief, riep Tran Van Dang in het H. M. de Koningin brengt vandaag en morgen een werkbezoek aan de stad en de provincie Groningen. Hier een beeld van maandag, toen de koningin het nieuwe Diaconessenziekenhuis bezocht. We zien haar hier in de dieetkeuken, waar zij voorgelicht werd door zr. Wil Neuteboom. Na een gesprek, dat ruhn twee uur duurde, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, nieegedeeld dat het beraad tus sen de tien fractievoorzitters uit de Tweede Kamer met minister-president Cals morgen om twaalf uur zal worden voortgezet. De bespreking van de min.-president met de tien fractievoorzitters begon vanochtend om elf uur. Alle voorzitters van de fracties uit de Tweede Kamer waren aan wezig, met uitzondering van mr. Beernink (CHU), wiens plaats bij dit overleg werd ingenomen door freule Wttewaall van Stoetwegen. Zoals bekend verblijft mr. Beernink, als lid van een parlementaire delegatie thans in Moskou. Voorafgaande aan deze bespreking had min.-president Cals een ontmoeting met de voorzitters van de Kamers der Staten-Gene raal, resp. J. A. Jonkman en mr. J. F. J. N. van Thiel. Na afloop van het beraad zei mr. Van Thiel, dat het overleg werd opgeschort omdat om een uur de openbare vergadering van de Tweede Kamer moest beginnen. Vietnamees: „Weg met de Vietname se republiek (Zuid-Vietnam). Lang leve de democratische republiek Viet nam (Noord-Vietnam). Ik zal ster ven, maar anderen zullen tegen u ten strijde trekken". Voor de eerste maal hebben de Amerikaanse militaire autoriteiten in Saigon gisteren bekendgemaakt, dat F-104 „Starfighters" hebben deel genomen aan operaties boven Noord- Vietnam. Deze snelle straaljagers zijn onderscheppingsvliegtuigen, elk uit gerust met twee geleide raketten. Hun inschakeling bij de luchtaanval len op Noord-Vietnam, waarbij ze een beschermend escorte voor de bommenwerpers vormen, schijnt het gevolg te zijn van het toenemende aantal aanvallen van Mig-straaljagers op de Amerikaanse toestellen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onbestendig Het mooie zomerweer van maan dag met middagtempersituren van omstreeks 25 graden Gelsius heeft zich maar korte tijd kunnen hand haven. Al in de loop van maandag avond verscheen een storing met en kele lokale onweersbuien boven ons land, waarmee een nieuwe periode met onbest edig weer een aanvang nam. Dit hangt samen met weste lijke winden op de oceaan, zodat daar aanwezige storingen gemak kelijk tot West-Europa kunnen door dringen. Een van deze trok van daag, vergezeld van regen, over En geland naar de Noordzee, terwijl een volgende depressie, op on cveer 1000 km. ten westen van de Britse eilanden gelegen, tamelijk snel naar het oosten bewoog. Het ziet er naar uit, dat de laatst genoemde storing het weer in Neder land morgen zal beinvloeden, zodat er regen moet worden verwacht, terwijl de wind zal toenemen uit zuidelijke richting. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Juni: zon op 4.20, onder 21.04; maan op 1.24, onder 13.58. H oogwaterstanden 23 Juni: v.m. 11.40; n.m. 23.48. KORRELTJE Wij kiezen onze eigen rol niet in het leven en hebben met de rolver deling ook niets uit te staan: onze plicht is het slechts de rol, die ons opgelegd is, goed te spelen. (Epictetus)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1