S)e CcldóeSoti^cmL Komt gevangen Ben Bella voor militaire krijgsraad Weer vrouw aangevallen in Rotterdam Onder kantelende tractor gedood „SMOKE-TOUR" VAN DE LEIDSCHE COURANT Immigranten-demonstratie in Pretoria werd onwaardige vertoning DEMONSTRATIE TEN GUNSTE VAN DEN HAAG WERD GEMOLESTEERD RUMOERIGE STUDENTEN BETOOGDEN VOOR AFGEZETTE PRESIDENT NEDERLANDER OM HET LEVEN GEBRACHT Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 MAANDAG 21 JUNI 1965 56e JAARGANG PRETORIA ZEGT HET MET EIEREN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 In Rotterdam is wederom een vrouw aangevallen. Dit keer betrof het de 23-jarige mevrouw T. M. die gister morgen vroeg op Bulgersteyn door een man op de grpnd werd gegooid en die haar probeerde aan te randen. Omdat zij zich hevig verzette sloeg de man op de vlucht, echter niet na dat hij haar handtas (met portemon nee en paspoort) uit haar handen had gegrist. De eerste foto van de nieuwe sterke man van Algerije, kolonel Boumedienne, zondag gemaakt op het vlieg veld van Algiers, waar hij een delegatie van de VAR verwelkomde: vlnr Belkacem, Boutefika, maarschalk Amer (min. van buitenlandse zaken), Boumedienne en Mohamed Said, vice-president van de ministerraad. „Duivelse dictator" Boumedienne nu sterke man zijn tussen individuen, maar tussen hebben hem beroofd van al zijn pa landen en volkeren en gezien moe- pieren, ten worden in het kader van de Ara bische eenheid. De Franse ambassadeur in Algiers BKOMFIETSPLAATJE Ontmoetingf' in ruimtevaart de identiteit vormde een plaatje op zijn bromfiets, waarop de naam stond van een rijwielhandelaar uit de Mo lenstraat in Helmond. Een tiental rechercheurs zijn be last met het onderzoek. Zij dragen foto's van het slachtoffer bij zich en ondervragen vakantiegangers op het De Verenigde Staten rullen dit strand, op kampeerterreinen en jaar nog een bemande Gemini-cabine wij'die omgeving. Zij ridhiten hun aam- in de ruimte brengen die moet „me- dacht vooral op jeugdige buitenlan- ren" aan een Agena-raket, die eerst d'ers. Bij een onderzoek, ingesteld m in een baan om de aarde is gebracht. De bemanning zal dan ook verschei dene „wandelingen" in de ruimte maken. Aanvankelijk zou het experiment pas volgend jaar worden uitgevoerd, o maar door het succes van de Gemini- reed zaterdagmiddag op de smalle vluchten is het vervroegd, aldus een Oude Veerweg bij Aerdt met zijn rapport van de directeur van de tractor. Waarschijnlijk is de tractor N.A.S.A., James Webb, aan president door een verkeerde manoeuvre te Johnson. dicht bij de wegkant gekomen en in Een dergelijke ontmoeting in de een sloot gekanteld. De heer Soeter ruimte zal nog niet plaats hebben kwam onder het gevaarte terecht en bij de komende Gemini-vlucht in liet daarbij het leven. Hij was ge- augustus. huwd en vader van vier kindieren. De 54-jarige landbouwer A. Soeter Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor ƒ30.- en ƒ40.-. Of het allerbeste van 200.- en 400.-. Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna, Certina, Prisma, Jumghans, Ewe, Anker. Roam er. ALTIJD VOORDELIG. Met uitgebreide reportages, foto's en interessante ach tergrondnieuwtjes gaan wij in de komende weken weer aandacht besteden aan de Tour de Francehet groot ste wiélerfestijn ter wereld. Drie weken lang, van Keu len naar Parijszal de Tc-ur de France weer ontelbaar velen in zijn ban houden. Wie zal de Tour gaan win nen? Wie wint vandaaq oj morgen? Traditiegetrouw en aange moedigd door het succes in voorgaande jaren organi seert De Leidse Courant ook weer de „Smoke Tour". Voor velen is het regle ment van deze „Smoke Tourbekend. Voor de nieuwe liefhebbers toch hier nog even de spelre gels: U stuurt ons een brief kaart en daarop vermeldt U, wie étappe nogaat winnen. Iedere morgen, met de komst van de post of indien men zelf de kaart in de bus op de Papen gracht bezorgt om negen uursluit de inzendinqster- mijn. Het wachten is dan verder op de uitslag. Raadt men qoed dan verdient men een qrote doos sigaretten. Dames ontvangen een ge lijkwaardig cadeautje. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. De prijzen worden per post toegezon den. Wil men gedurende de hele Tour de France deel nemen dan is inzenden per dag niet noodzakelijk. Men kan ons ook een lijstje toe sturen, dat wij iedere dag zullen bijhouden. Men dient dan wei nauwkeurig het étappenummer te vermel den. n.n A De revolutionaire raad onder kolo- Een rumoerige stoet van ongeveer 200 jonge Algerijnen, voor het nei Boumedienne noemde Ben Bella merendeel studenten, trok gisteravond door de benedenstad van een „duivelse dictator". Hij werd Algiers „Ja-hia Ben Bella" Leve Ben Bella roepend. Maar verantwoordelijk gesteld voor ren toen een politiemacht op grommende motoren en in overvalwa- „slecht" beheer van het nationële fens verscheen, verloren de betogers meteen al hun zekerheid, erfdeel, demagogie, corruptie en anar- oen de politie enkele belhamels in de kraag greep, sloeg de rest £*?ie". Hieraan werd toegevoegd, dat hij het lot van alle despoten had on- Foen de politie enkele belhamels in de kraag greep, sloeg de rest op de vlucht. Binnen enkele minuten was de hele betoging over en hadden de deelnemers zich rennend verspreid in de zijstraten, cleJSa^n- nagejaagd door politiemannen in auto en op motor. Deze betoging In bet begin van deze maand had zonder bezieling en zonder vastberadenheid, is tot nu toe het enigl te«®nst5,nders teken van reactie geweest van de Algerijnen tegen de staatsgreep de voorlopige op „ge Voe- van kolonel Boumedienne (40), die met steun van het garnizoen ten laten stellen, van Algiers 20 tanks en 1000 soldaten Ben Bella (48) van zijn bed liet lichten, hem van alle macht beroofde en hem nu gevangen houdt in een kazerne. Wellicht zal de voormalige sterke man van Algerije voor een militaire krijgsraad worden gedaagd. Afrikaans-Aziatische conferentie gaat door De conferentie van Afrikaanse en verklaarde zondag, dat het overleg Aziatische landen zal volgens plan tussen Frankrijk en Algerije over de op 29 juni in Algiers beginnen, zo is gemeenschappelijke exploitatie van gisteravond in Algiers bekend ge- de olie en het gas uit de Sahara nor- maakt na een bijeenkomst van de maal zal worden voortgezet. Verschil- commissie, die de conferentie moet Ben Bella wordt op het ogenblik Iende landen' om' ™od-China. heb- voorbereiden. in een villa ergens bij Algiers gevan gen gehouden, zo is gisteravond van gezaghebbende zijde in de Algerijnse hoofdstad meegedeeld. Het is rustig in de stad en er zijn geen tanks meer in de straten. Een groot deel van de bevolking is naar het strand gegaan. De revolutionaire raad is gisteren de hele dag bijeen geweest. Aan het hoofd van deze raad staat kolonel Boumedienne, die onder Ben Bella vice-premier en minister van defen sie was. De revolutionaire raad heeft beslo- f" men. voni 9ecn »c!d cn idCTti€" bestaan er aanwijzingen, dat de poli ten alle gevangenen die op willeken- hrid te^ stellen gearresteerd' to ctegoehtend' zeer vroeg gevonden door mogelijk een brigadier van politie van Fort de is verricht. De politie in Nice weigert Intussen is maarschalk Abdel Ha- Mont Alban dicht bij Nice. Deze kon echiter iedere inlichting over deze kun Amer, vice-president van de vaststellen dat de jongeman nog zaak „om het onderzoek niet te be- Verenigde Arabische Republiek, in slechts korte tijd dood was. Een de- moeilijken". Algerije aangekomen voor overleg ken en een pullover waren bedekt met de revolutionaire raad. Cairo wil bloed. kennelijk gegevens hebben die ter Een gerechtelijk onderzoek, dat plaatse zijn verkregen. President Nas- vrijdagmiddag werd gehouden, wees ve buitenlLL^fkeïi^oSimto zon" U" m<m =^5? werkte in het schiWerobedrpf ven buitenlandse zaken, üouteiiika, zon- zwaar voorwerp, waarschijnlijk een 7jin va<w Pn was on hmmffetia dag weten, dat de betrekkingen tus- stuk steen, herhaaldelijk op 't hoofd Frankriik JLaan tn ïïr al sen Algerije en Egypte geen relaties heeft geslagen. De mooMenaar(s) weckend dÏÏial te teren •7iirt tiiceen individuen maar tussen u.ku„1 wcirciiu ue tcrai te leien. Donderdagmorgen is bij Nice het een jeugdherberg in de omgeving, stoffelijk overschot gevonden van de bleek niemand te ontbreken. Desom- 21-jarige J. Verhoeven uit Helmond, danks zijn vele gasten ondervraagd. Zijn schedel was ernstig beschadigd Volgens het Franse persbureau AFP bestaan er aanwijzingen, dat de poli tie op de hoogte is van de identiteit donder- van de moordenaar, en is het zelfs er reeds een arrestatie PAS UIT DIENST J. Verhoeven was pas uiit dienst. Hij BETOGING EINDIGDE MET ROTTE TOMATEN Een menigte van verscheidene dui. zenden Nederlandse immigranten m Zuid-Afrika is zaterdag doorgedron gen op het terrein van de residentie van de Nederlandse ambassadeur in Pretoria bij een protestdemonstratie tegen het besluit van de Nederlandse regering om honderdduizend gulden beschikbaar te stellen van het „Inter national defence and aid fund". Een achttal politiemannen, dat de wacht bij de residentie had betrokken, kon de betogers niet tegenhouden. Eén man werd onder de voet gelopen en werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Na overleg met Nederlandse diplomaten en met leiders van de demonstratie opende de politie de hekken om aan het gedrang een einde te maken, in de hoop, dat de opgewonden gemoe deren tot bedaren zouden komen. De betogers gaven geen gehoor aan op roepen van hun leiders om het ter rein te verlaten. Zij bleven leuzen schreeuwen en vaderlandse liederen zingen. Vóór de aanvang van deze beto ging hadden demonstranten al met geweld mevrouw Apolonia Brusse uit de omgeving van de residentie ver wijderd, die had aangekondigd als enige haar instemming met het be sluit van de Nederlandse regering te betuigen. Toen zij met een jonge man met een baard per auto uit Jo hannesburg aankwam, werd zij be groet met kreten als „ga maar naar de communisten", „de Russen zullen wel blij met je zijn" en „ga terug naar Nederland". Eén van de lei- Tiers van de demonstratie tegen de Nederlandse actie, de heer J. C. A. Bouquin, pakte mevrouw Brusse een bord af, waarop zij haar mening had weergegeven, en vernielde dat. Daar op werden zij en haar metgezel bij armen en benen gepakt en wegge dragen. Mevrouw Brusse verloor haar bril en een schoen. Zij kreeg die later terug van de politie, die haar bevel gaf het toneel van de demonstratie te verlaten. „Luns is een kluns" De Nederlandse immigranten die protesteerden tegen de Nederlandse schenking droegen borden mee met opschriften als „Nederland onder graaft recht en gezag. Wij proteste ren", „Luns is een kluns" en „Keep your nose out of South-Africa". Tegen het einde van de betoging die ongeveer een uur duurde, werden rotte eieren tegen de muren en ra men van de residentie gegooid. En kele jongeren die de Nederlandse vlag halfstok wilden hangen, werden hier door andere demonstranten van af gehouden. Daarop vatte een poli tieman post bij de vlaggemast. Hert; bericht van zijn gewelddadige dood bereikte vrijdagavond de fa milie, waar men juist een verjaardag- feest vierde. De vader is inmiddels met een De enige serieuze aanduiding over l ts^enoot naar Nice vertrokken iriienrMiteit vormde een nlnatie or> P^TSgenoot naar lNlce verüTOKKen. Aan het begin van de betoging, toen het geheel nog een ordelijk ver loop had, had de ambassadeur, mr. H. A. Helb, vijf demonstranten ont vangen die hem een petitie, onder tekend door ongeveer 2.000 mensen, overhandigden. De ambassadeur be loofde de petitie ter kennis van zijn regering te zullen brengen. Ambassadeur vluchtte huis in Toen mr. Helb in de tuin een oude Nederlander te woord stond, die zijn decoraties wilde teruggeven, drongen de betogers in groten gatale de tuin binnen. De ambassadeur trok zich hierop snel in zijn woning terug. In de petitie wordt o.m. de kwestie ter sprake gebracht van de waarde van de inlichtingen van Nederlandse regering over de toestand in Zuid- Afrika, waarbij gewezen wordt op het bestaan van een Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Zuid-Afrika. De petitie geeft vervol gens een beschouwing over de bin nenlandse toestand in Zuid-Afrika eindigend met de opmerking „Laten wij hopen, dat de Nederlandse re gering spoedig tot bezinning zal ko men voor onherstelbare schade wordt aangericht. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze daad van agressie nimmer de goedkeuring zou hebben gehad van wijlen hare majesteit koningin Wilhelmina. De Nederlandse regering, aldus de petitie, zou er beter aan gedaan heb ben haar gift aan de slachtoffers van „werkelijke onderdrukking" te geven, bijvoorbeeld in Indonesië, Cuba en Ghana. Tot besluit wordt in de peti tie de hoop uitgesproken, dat de be toging van zaterdag de sfeer tussen Nederland en Zuid-Afrika zal zuive ren. (Deze laatste verwachting is na het zaterdag voorgevallene echter wel geheel zonder grond, red.). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Advartanü*) Weer lagere temperaturen Tijdens het weekeinde kwam het weer onder invloed van een hoge- drukgebied, waardoor het overwe gend zonnig werd en zondag in een groot deel van het land tempera m- ren van 20 en 21 graden Celsius wer den bereikt. Vandaag zette de verwarming ver der door en meldden om negen uur al enkele stations 20 graden. Het hogedrukgebied neemt in be tekenis af en trekt in de richting van Oost-Europa weg. Storingen van de oceaan afkomstig dringen tegelijker tijd via de Britse eilanden naar het oosten op. Morgen zullen deze sto ringen al in de buurt van ons land zijn, hetgeen het einde betekent van het vrij warme, droge en zonnige vveer. Het wordi opnieuw wisselval lig met plaatselijk buien en lagere temperaturen. KORRELTJE 22 Juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 1.09, onder 12.45. Laatste kwartier 6.36. Hoogwaterstanden Vandaag viert mevrouw wed. Reinschkje Pruiksma in IJlst haar 104de 22 Juni: v.m. 10.41; n.m. 22.43. verjaardag. Onnodig te zeggen dat zij een van de oudste inwoonsters van Nederland is. Mevrouw Pruiksma, die nog in een redelijke gezondheid ZON- EN MAANSTANDEN ^r.kte.rtHheeft J""4 ".."v. dM1 I25 Jd?d"en' tkIeinkind«™ c" acbt,er" De waarheid is het kostbaarste, dat kleinkinderen. Z« wordt hier vertroeteld door twee van de jongste nako- we hebben; laten we er daarom zui- melingen. nig mee zijn. (Mark Twain)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1