Leidse grenswijziging mag omliggende gemeenten niet al te zeer aantasten Leiden zit nu vol LEIDERDORP EEN APART PROBLEEM ZOETERWOUDE BLUFT BUITEN SCHOT ADERLATING VOOR OEGSTGEEST Medische diensten Gezonden helpen zieken MINISTER SMALLENBROEK ANTWOORDT DE KAMER 1800 WONINGEN IN AANBOUW, MAAR. NOODSITUATIE ZATERDAG 19 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) ziet, zo blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, maar weinig heil in opheffing van de gemeente Leiderdorp. Hij is van oordeel, dat dit beelist geen oplossing zal vormen voor de huisvestingsproblemen, waardoor Leiden vooral de laatste jaren, nu de Sleutelstad zo langzamer hand volgebouwd raakt, steeds meer te worste len heeft gekregen. Bovendien wijst de minister de stelling van de hand, als aou Leiden slechts met één probleem te maken hebben: het onder- b»engen van een Haagse „Overloop". „Het gebrek aan ruimte staat een gezonde ontwikkeling van binnen uit in de weg", aldus de bewindsman. Naar zijn mening moet worden volstaan met een uitbreiding van Leiden, die enerzijds voor de stad toereikend is en anderzijds de omliggende ge meenten niet meer dan hoogst noodzakelijk is, aantast. De minister komt tot een viertal belang rijke conclusies: Gehele of gedeeltelijke toevoeging van Lei derdorp aan Leiden is onnodig en ongewenst; Oegstgeest zal een forse „aderlating" moeten verwachten, maar dit houdt niet in dat Oegst geest in zijn bestaansmogelijkheden zal worden gekortwiekt: binnen de toekomstige grenzen zal nog plaats zijn voor een bevolkingsaanwas tot een totaal van ongeveer 20.000 inwoners; Valkenburg zal van de grenswijzigingen van Leiden maar weinig hinder ondervinden, maar de bewindsman vraagt zich af, of de gemeente nog voldoende leefkracht heeft in de Randstad. Hij stelt eventuele opheffing van de gemeente Val kenburg (2500 inwoners) niet ongewenst te ach ten; Leiderdorp zal uitbreidingsmogelijkheden krij gen voor 40.000 inwoners. Leiden, Voorschoten en Oegstgeest zullen nog 30.000 mensen „kwijt" kun nen. Valkenburg, Rijnsburg en Zoeterwoude zul len, zij het op beperkte schaal, ook een bijdrage leveren. OVERLOOP en krant zo tot de conclusie, dat voor deze woningbouw minstens 400 hec tare noodzakelijk is. Dit alles duidt er al op, dat de mi nister de noodzaak van een herzie ning van de Leidse grenzen inziet. GEEN TWEEDE „RIJNMOND" reeds bestaande vrijwillige Het voorstel voorziet hierin ruim schoots, hierbij moet rekening wor- den gehouden met het feit, dat niet De minister heeft over de Leidse het gehele volgens het wetsvoorstel vorm van intergemeentelijke samen- jrwestie overleg gepleegd met het naar Leiden overgaande gebied voor werking wat betreft onderlinge ver- Letdse gemeentebestuur, en hij fc tot woningbouw zal kunnen worden be- deling en de uitvoering van het aan de conclusie gekomen, dat de nood nut- Zo 231 het gebied, dat nu nog de agglomeratie toegewezen woning- intniddels zo hoog is gestegen dat tot Zoeterwoude behoort en op de contingent acht de minister evenals het aan de Sleutelstad toegewezen nominatie staat om naar Leiden te het provinciale bestuur van Zuid- woningcontingent voor 1965 niet worden overgeheveld, in hoofdzaak Holland geen aanleiding tot instel- meer binnen de gemeentegrenzen een recreatieve bestemming krijgen, ling van een overkoepelend agglo- kan worden afgebouwd. Mede op terwijl het Oegstgeests overheve- meratiebestuur. Ook de gemeentebe- grond hiervan heeft het gemeente- lingsgebied is bestemd voor uitbrei- sturen zien hiertoe geen redenen bestuur aangedrongen op een spoe- ding van de Rijksuniversiteit. aanwezig. dige aanvaarding van het wets voor- steL De huisvesting van diegenen, die in Don Haag niet meer terecht kun nen (de minister noemt hen „de Haagse overloop") is beslist geen kwestie, waarmee alleen Leiden wor- Leiden Gedurende het komende Katwijk aan Zee dkt. J. C. J. Lod- weekeindie nemen waar de artsen der, tel. 4600. Apotheek zie Katw.-R.. dikt. Van Alphen, Noordedndsepledn Koudekerk a. d. Rijn Doktersdienst 2a, teL 22268; dkt. Langezaail, Wiibte zie Leiderdorp. Wijkverpl. zr. van Sin)gel_ 30, tel. 24855; dkit. De Jong, der Leer, Bg. Corlslaan 34, Leider- De minister komt uiteindelijk tot de conclusie, dat er zal moeten wor den volstaan met een gebiedsuitbrei ding, die voor Leiden voldoende is. Anderzijds mogen de omliggende ge meenten niet meer dan dringend noodzakelijk is worden aangetast. De bewindsman acht voor een grens wijziging in andere zin geen reële mogelijkheden aanwezig. APART Leiderdorp vormt een probleem apart. Het is dé aangewezen ge meente voor woningbouw ten be hoeve van „import" van buiten de agglomeratie. Voorlopig zal rekening moeten worden gehouden met een groei van 40.000 inwoners. Dit is, aldus geen probleem van louter Leidse aard, en hij acht het dan ook niet noodzakelijk deze zaak in de problemen van Leiden te be trekken, althans niet in die zin, dat Leiderdorp geheel of gedeeltelijk naar Leids grondgebied in overwe ging moet worden genomen. ANNEXATIE VAN OEGSTGEEST NIET GEWENST Oegstgeest komt voor een ernstige aderlating te staan, maar zal, zo zegt de bewindsman, zijn bestaansmoge lijkheden moeten behouden. Toevoe ging van geheel Oegstgeest aan Lei den heeft volgens hem geen zin, want, zo stelt minister Smallen broek, Leiden heeft geen behoefte aan het bebouwde, noch aan het on bebouwde gedeelte van Oegstgeest. Bovendien is volgens hem geen en kel belang met annexatie van Oegst geest gediend, vooral ook, omdat Oegstgeest een belangrijke functie krijgt te vervullen als forensenge meente. Na de grenswijziging zal de ge meente Oegstgeest nog altijd meer dan 13.000 inwoners huisvesten, ter wijl uitbreiding in ieder geval mo gelijk blijft. Binnen de grenzen zal het aantal inwoners kunnen stijgen tot 20.000. Wel zal Oegstgeest bij huisvesting van hen, die zich binnen de Leidse agglomeratie gaan vesti gen, geen rol van betekenis meer kunnen spelen. Dit zou echter ook het geval zijn, als de grenzen van deze gemeente onaangetast zouden blijven. Ook dan zouden de naar Leiden overgaande gebieden voor huisvesting van Leidse ingezetenen moeten dienen, tenzij Oegstgeest die terreinen voor het onderbrengen van import van buiten de agglome ratie zou willen benutten. IN 1980 WEER VOL Leiden en dit is een bezwaar, dat aan het wetsontwerp kleeft zal rond 1980 weer „vol" zijn. Het zelfde geldt voor Wassenaar, Oegst geest en Voorschoten, die evenals Leiden, slechts de beschikking heb ben over beperkte uitbreidingsmoge lijkheden. Voor Leiderdorp voorziet men een geheel andere ontwikkeling maar vermoedelijk zal het daar zo hard gaan, dat in die tijd ook daar de bouwmogelijkheden in de agglo meratie geheel uitgeput zullen zijn. Hoe in deze problemen-op-lange- termijn moet worden voorzien, staat vooralsnog nog lang niet vast. Ove rigens is dit niet bepaald een pro bleem van alleen maar Leidse aard: het is een nationale zaak, want meer agglomeratie zitten met dezelfde moeilijkheden. Voor de Leidse agglo meratie voorziet men op korte ter mijn geen gebrek aan ruimte voor de woningbouw. Naast de uitbrei dingsmogelijkheden voor ongeveer 40.000 mensen in Leiderdorp, zullen Oegstgeest. Leiden en Voorschoten nog ruimte kunnen bieden voor een aanwas van zo'n 30.000 inwoners. Bovendien zullen ook Rijnsburg, Zoeterwoude en Valkenburg een bij drage kunnen leveren, maar het pro vinciale bestuur staat wat betreft Zoeterwoude slechts een beperkte uitbreiding van de bebouwing voor. De 336 woningwetwoningen aan de Churchill-laan, die gebouwd wor den volgens een arbeidsbesparende methode, zullen in 1968 gereed zijn. Het gehele project gaat lOVs miljoen kosten en omvat 288 4-kamerwoningen, 48 5-kamerwoningen en 79 garages in de onder bouw. Gebouwd zal worden in zes woonlagen. De flats krijgen een luxe aanzien en ieder appartement krijgt centrale verwarming. Voor het personenverkeer komen er zes liften en voor de afvoer van het huisvuil zijn zeven vuilstortkokers van grote capaciteit geprojecteerd in de trappenhuizen. Onder de kokers worden door de gemeente speciale containers geplaatst. De huren voor de 4-kamerwoningen gaan plm. 35 per week en voor de 5-kamerwoningen plm. 38 per week bedragen. In deze bedragen zijn alle bijkomende kosten, dus ook een omslag van de brandstoffenkosten, begrepen. De huren zul len in principe worden toegewezen aan bewoners van woningwet huizen, die voor meer comfort gaarne een hogere huur willen be talen en derhalve een goedkopere woning in de stad vrij maken. Men hoopt er de veel besproken doorstroming mee te bevorderen. LEIDEN EN OMGEVING vesting een belangrijke roL Door de zorg van het terzake diligente ge meentebestuur zijn in Leiderdorp plannen voor woningbouw e.d. op uitvoering D^veï^e^üiikte Hoge Rundijk 15, teL 32877; dtot. Wij: dorp, bel.' oT710-23109,r bij v» dea^pTamfen^al Witte Singel _17, tel, 30177; ^Ry^k ted. 0171. 1 VREUGDE EN BEZORGDHEID van dit gebied naar Leiden niet wor den bespoedigd. Minister Smallen broek is ervan overtuigd, dat ophef- Rijndijk ted. 01714-278. dkt. Pieterse, Hoge Rijndijk 4, tel. Langeraar en Woubrugge dkt. J. 244^3- Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104. Tandartsen: zie de raamborden. Apo- Wijkverpl. zr. Visser, tel. 01723-364 fmg van de gemeente Leiderdorp 3111 D"riesuni' Mare HO. tel- (b.g.g. 01723-351). Arts en wijkver- geen wezenlijke bijdrage zal leveren pleegster ook voor Nieuwveen. voor een versnelde oplossing van het Alkemade en Leimuiden -— dkt. Mus- Leiderdorp dkt. H. Bakema, Hoofd- woningprobleem in de Leidse agglo- "f-Sf*' koordeinde 166, R.A.Veen, tel. straat 2, tel. 01710-24828. Apotheek R. meratie. 01713-329; dkt. Brinkhorst, Stapen- van Breest Smailenburg geopend. seastr. 6, Leimuiden, tel. 01721-269. Leidschendam Dkt. J. Ludwig, Alphen aan den Rijn Zaït.: dkt. Voorbumgtseweg 4a, tel. 3532. Tand- H. J. Veenendaail, Rembrandtlaan 31 arts tel. 070543035. Wijkverpleging 120.000 Op basis van de natuurlijke bevol kingsaanwas moet worden verwacht, dat Leiden in de periode 19801985 1*Bermlrnrdstraat 2tel. J teL 3449, Wildbrordusstraait 2. Apo- Bodegraven E. M. BoL Wil- theek Geestbrugweg 14, Rijswijk, tel. helminastraat, tel. 2113; zuster G. 070118623. Dierenarts G. Hofland, Vijver- laan, tel. 3798. Lisse Apotheek en tandarts zie Hillegom. Dkt. G. A. van Dijk jr, Heereweg 316, tel. 4486. Nieuwkoop en Noorden dkt. B. P. heeft, worden gesteld op ruim 10.000. Binnen de huidige Leiden is, zo blijkt duidelijk, bier- inwonertal van ongeveer 120.000 zal bereiken. Rekening houdende met de noodzakelijke sanering van Bekoop ^°mPe' het huidige woningbestand en met wijkverpl. zr. Beks, tel. 2141. enige gezinsverdunning moet het Hazerswoude Zie Leiderdorp. aantal woningen dat Leiden nodig Hillegom dkt. J. J. v. d. Andel, v. Noordwijk dkt. Mulder, tel. 2230. - - d. Endelaam 123, tel. 5417. Tandarts WGK tel. 2336. Groene Kruis tel. 2907. Van Geest, gebouw W.G.K., Noord- Apotheek De Duinrand tot zaterdag grenzen van wijkerhout. Apotheek Hoofdstr. 76, 13 uur. Aan Zee: zaterdag 8-18 uur, idèiijk, hier- tel. 5272. Wijkverpl. zr. Snellenberg, zondag 11.30-18 uur. voor veel te weinig ruimte beschik- M. Trompstr. 29, tel. 6316. Noordwijkerhout dkt. De Graaf, baar. De minister gaat uit van de Katwijk a. d. Rijn dkt. E. E. v. d. Eyoken Donck 52, tel. 2910. Tamd- berekening, dat er zo'n 25 woningen Laan, tel. 2810. Apotheek.Kon. Julia- arts Van Geest, gebouw WGK, Heren weg 9. Wijkverpl. WGK, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest dikt. Hugenholitz, Wil- helmimapark 2, tel. 51390. Apotheek zie Leiden. WGK zr. Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 22222. Rijnsburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Valkenburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout en Warmond dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 7393. Voorschoten dkt. T. v. Schaik, Jul. v. Stolbergl. 52, tel. 3344. Tandarts E. Manschot, Pauwenstraat 1, zaterdag ken, zo'n opzet blijft geld kosten! ^/Xn^oth"1 8ïït ^edmtge^kendmoetereen/e^OOO <Leld by. Welnu dioor een geldelijke bijdra- Vooral geestelijk, wamt dmie dagen ge kan iedere gezonde een zieke hei- achtereen staat de kerk van de He- pen. Ieder heeft gelegenheid zijn 1 +^i rensimgel niet alleen open voor de gave te schenken voor de zieken JurP zieken maai- wordt ook geheel voor morgen, zondag 20 juni. In alle ker- Al**1***. Schouwweg 32, hen ingericht. De banken er uit en ken van Leiden wordt dan tijdens de ,f*' llfT' hw a r t Tuut alles wait een 200 zieken nodig kun- H.H. Missen gecollecteerd om de kos- on +J" nóson S nen hebben er in. Een uitgelezen ten aan het Ziefcentriduum verbon. „ifS w program van geestelijke oefeningen tien te bestrijden. Er wordt geen pre- ruu7™ ie voor hen opgesteld en wondt des- di-katie aan gewijd, wel ein eikel kumidig afgewerkt. Dd)t zijn heerlijke woord vam aanbevoldinig. Maar welke dagen voor hen, dlie door ziekte im gezonde zal niet graag een zieke hel- bet loop vain het jaar zoveel moeten pen Denk daar morgen aan Met vreugde en bezorgdheid heeft de Leidse wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, gistermiddag de eerste paal geslagen voor de 336 luxe woningwetwoningen aan de Churchill-laan. Vreugde omdat er weer een flink aantal nieuwe woningen gebouwd gaan worden, doch be zorgdheid, omdat met dit project noodgedwongen een eind komt aan de activiteiten van Leiden op het gebied van de woningwetbouw. Leiden is nu vol, heeft zijn laatste meters grond voor woningwetbouw verbruikt en moet nu wachten op de behandeling in de Kamers van het wetsontwerp Grenswijziging Leidse Agglomeratie. VERLICHTING ELDERS? Leiden zit zelf vast en poogt nu verlichting elders te zoeken. Leiden hoopt in samenwerking in regionale bouwcommissies van de Leidse ag glomeratie bepaalde bouwplannen tot ontwikkeling te brengen. Een be gin is gemaakt met de gemeente Lei derdorp. Uitgaande van de daar vast gestelde uitbreidingsplannen wordt de mogelijkheid onderzocht tot deel neming aan bouwprojecten, waar voor Leiden bouwcontingenten zou kunnen leveren, waarvan in een be- per hectare kunnen worden gebouwd nalaan 18, tel. 4370. Weer siekentriduum in Leiden Dit wordt in de week van 20 tot 27 die, troostrijke diagen te verschaffen? juni de slagzin van katholiek Leiden! Welnu dart kunnen we allen. Want Zieken, thuiswttenden en bejaarden u begrijpt, ail werken ailile krachten rr, staan op 23, 24 en 35 juni niet alleen belangeloos en wordt er veel aan Y; Stolbergl 52, tel. 3344 Tandarts E. in de voile belangstelling van de ge- voedsel en versnaperingen geschon- Manschot, Pauwenstraat 1, zaterdag sonden, maar worden door hun zor- gen omringd en geestelijk en licha mei ijk verwend. tel. 2525) geopend. Wassenaar dkt. E. Oosrterbaan, Pr. Marielaan 14a, tel. 3056; dkt. M. van maar ook heerlijke diagen voor hen, die rechtstreeks met de or ganisatie van die dagen te maken heibben en voor degenen die er hun krachten aan geven mogen als ver pleegsters (reffiigieueen en leken), ÉFTBO'ers, verkenners en andere Namens die Leidse pastoors W. HARING, Deken van Leiden. Examens Leidse Universiteit MEER VERVOERMIDDELEN vrijwifWgens: de gezonden die de zie- bijzonder lastig probleem. Hiervoor ken drie dagen lang verzorgen en zijrn auto's nodig, en naar de ver- verwennen Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: Het vervoer van de zieken is een (joct. Ned. Recht: de heren C. J. A. Tonnaer (Den Haag) en J. E. Blankhart (Leiderdorp); voerscommiissde meedeelde, is het be- kand. Culturele antropologie: mej. schikbaar gestelde aantal nog veel te E. J. E. v. Beukering (Den Haag); klein. Zij, die nog hun wagen ter be- kand. Godgeleerdheid: de heer C. schikking willen stellen, worden Haas (Den Haag); verzocht zich iin verbinding te stel- doet. vergelijkende Indogermaanse Maar wie zou ook niet mee willen len met d)e heer M. M. Raincunet, taalwetenschap: de heer J. P. Smit onze zieken dmie schone, bhj- p/a Burggraveoiaan 208, tel 25612. (cum laude) te Leiden. UW STEUN GEVRAAGD Leiden verkeert in een noodsitua tie. Hoewel de vlag bij de heistelling vrolijk wapperde in de wind, heeft wethouder Piena in waardige be woordingen „de stormbal gehesen". Door de lange procedure van het grens wij zigingsvoorstel is de grond- voorraad uitgeput. Niet alleen voor de woningbouw, doch ook voor de premiebouw. Alleen voor de vrije sector is in Zuid-West nog ruimte. „Beslist onaanvaardbaar", aldus de heer Piena „is het, dat het gemeente bestuur in onze stad met de gigan tische uitbreidingen van de univer siteit en de daaruit voortvloeiende konsekwenties van uitbreiding van staf en studenten, de toenemende ac tiviteit van de bedrijven en de ver nieuwing van oude stadskernen door de onvoldoende ruimte zijn taak niet naar behoren kan vervullen". Toch had de wethouder nog enige redenen om ook een optimistisch ge luid te laten horen. Een goed be richt is het, dat de minister van binnenlandse zaken met de Memorie van Antwoord op het wetsvoorstel is gekomen, zodat men weer een stapje verder is. „Wij kunnen nu gaan hopen, dat de wet in 1966 een feit zal zijn. Het is weliswaar een beperkte wet, maar in de gegeven omstandigheden zijn we er toch blq mee". Optimistisch was de wethouder ook over de bouwactiviteit in Lei den. Ondanks de grondnood is de bouwactiviteit in Leiden groter dan ooit. Het project aan de Churchilllaan meegerekend zijn thans 1793 wonin gen in aanbouw. 1040 Daarvan zijn woningwetwoningen, 216 premiewo ningen en 537 huizen in de vrije sec tor. Zeer binnenkort zal worden be gonnen met de bouw van 130 premie - woningen en 51 vrjje-sector-wonin- gen in de Fortuinwijk (bij Voorscho- terweg), terwijl in het derde kwar taal van dit jaar de rijksgoedkeurin gen verstrekt zullen worden voor de bouw van nog drie complexen (54,96 en 21) in de vrije sector in Leiden Zuid-West. „Hoe verheugend groot dit aantal evenwel ook is, het is toch nog te klein in verhouding tot onze behoefte. Het aantal door het Huis vestingbureau ingeschreven erkend woningzoekenden beweegt zich rond de 5700. En dit aantal is nog steeds •tijgende". paalde verhouding Leidse gezinnen zouden kunnen profiteren. Een pleidooi hield de wethouder ook voor grotere bestuurlijke een heden. De voortgaande toeneming van het aantal inwoners in de Rand stad maakt dit noodzakelijk. „Be stuurlijk heeft dit vraagstuk vele kanten, maar willen wij ernstig volksvijand no. 1 bestrijden dan zul len heilige huisjes omver geworpen moeten worden", aldus wethouder Piena. Het slaan van de eerste paal werd door zeer velen bijgewoond o.m. loco burgemeester S. Menken, vele raads. leden en oud-wethouder A. Jonge- leen. Tijdens de bijeenkomst in de eetzaal vam het bejaardencentrum „Rijn en Vliet", waar wethouder Pie na het woord voerde, spraken ook de heer J. P. van der Zeeuw, direc teur vam Panagro, de aannemer van het complex en architect Verschoor.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3