eenSTERK STAALTJE Partijen in Sticht, v. d. Arb. oneens over uitkering ineens 12 van de 16 slachtoffers van de „Rona Star" geborgen Canon VRIJDAG 18 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Na afloop van de beraadslagingen van de Stichting van de Arbeid, spraken de werkgevers, die zitting hebben in de Stichting nog even na over het negatieve resultaat van het overleg. Met pijn de heer ir. J. Bosma. Een niet zo opgewekt kijkende drs. D. Roemers sprak na het overleg tussen de werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid nog even met zijn medestanders over het negatieve resultaat van het overleg. bespreking bleek dat er aan de an dere zijde drie standpunten waren, hebben de vakcentralen onverkort aan hun eisen vastgehouden. NIET BINDEN Met nadruk heeft de heer Roemers verklaard, dat het nu binnenkort te verwachten standpunt van het kabi net de vakcentrales geenszins zal bin den. Het kabinet zou een advies kun nen geven, maar de vakcentralen hebben een eigen verantwoordelijk heid. Zij zullen de eisen in het be- drijfstaksgewijze overleg brengen. De heer Roemers zeide, een kritische opmerking te willen uiten over het CSWV, dat het niet eens is met het huidige loonpolitieke systeem en dat daarvan ook steeds blijk geeft, zoals het zich ook niet tevreden heeft ge toond met het voorafgaande systeem. Gezien de houding van dit verbond begint dit bedrag de vakcentralen langzamerhand te vervelen. De heer Roemers heeft in de stich tingsvergadering waardering geuit van de vakcentralen voor de poging van de confessionele werkgevers om in eigen kamp tot meer eenheid te komen. Delana dames PULLOVERS (Draion) korte raglan mouwen, ronde hals, maten 38-46 vanaf 10,50 Kleuren: rood, grijs, zwart, groen, licht-blauw OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ De heer Claus von Amsberg, wiens verloving met H.K.H. prinses Beatrix volgens Haagse kringen op 29 juni a.s. zal worden bekendgemaakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 De confessionele organisaties hebben, het gehele bestel beziende, gemeend in het belang van de zaak een offer te vragen van degenen, die niet ver der zouden willen gaan dan één pro cent en twee procent te bieden, maar zich tegelijkertijd uitdrukkelijk ge distantieerd van het minimum der uitkering. Dat minimum yan f 125. achten de confessionele organisaties allerminst gelukkig. Ten aanzien van de eis der vakbe weging de twee procent ook te laten doorwerken in de kinderbijslag heb ben de confessionele werkgeversor ganisaties zich in zoverre gedistan- cieerd, dat zij de uitwerking daar van dermate technisch achten, dat 'n nader onderzoek geenszins kan wor den gemist. Namens de middenstands- en land bouworganisaties, die in het bestuur der stichting vertegenwoordigd zijn, heeft drs. J. P. de Heij, secretaris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, zeer uitvoerig uit eengezet waarom de representanten van die organisaties tegen elke uit kering-ineens zijn. Deze organisaties zijn van oordeel, dat zij geen verant woordelijkheid kunnen meedragen voor een besluit dat een bestedings impuls van niet minder dan zeshon derd miljoen in de economie zien spuiten. WERKNEMERS Met een „wij staan er slecht op het het CSWV" verliet ir. Bosma, na be ëindiging der persconferentie, de zaal om plaats te maken voor de verte genwoordigers der werknemersorga nisaties. Haar woordvoerder, tevens werknemersvoorzitter der stichting, drs. D. Roemers, begon met de mede deling dat hij zich kon voorstellen dat de persconferentie der werkge vers zo lang had geduurd. Aan de werknemerskant is er volledige eens gezindheid verklaarde drs. D. Roe mers, geflankeerd door de heren Van Eibergen (CNV) en Mertens (NKV). De werknemers waren met enig op timisme de bespreking in het stich tingsbestuur begonnen die op ver zoek der werkgevers vooraf zou gaan aan het onderhoud met minister Veldkamp, die voorbespreking gaf 't perspectief dat er met de grote meer derheid overeenstemming zou kun- nèn worden bereikt. Toen in die voor- helemaal verdwenen. De Economi sche Controle Dienst (ECD) van het ministerie van Economische Zaken stelt een landelijk onderzoek in naai de hoge prijzen van frites. Eerst uit het zuiden van het land en later ook uit andere delen zijn stromen mel dingen binnengekomen over te hoge fritésprijzen bij het ministerie en het Consumenten Contactorgaan (CCO). Op 31 januari vorig jaar kondigde minister Andriessen een prijsstop af voor dit nationaal genotmiddel. Een zakje frites mocht toen maar 25 cent kosten. Deze prijsstop liep 31 janu ari van dit jaar echter automatisch af. Het ministerie zou een maatregel overwegen op grond van het mate riaal dat de Economische Controle Dienst heeft verzameld. Compact (gaat zonder moeite in binnenzak of hand tas), sierlijk en heelgemakkelijk te bedienen: ziedaar enkele eigenschappen van de Canon Cine Canonet8, de volautomatische 8 mm-film- camera die aan de hoogste eisen voldoet. Het zoomobjec- tief is haarscherp, de parallax- vrije reflexzoeker vergroot 13x en het filmtransport gaat elec- trisch! f445.- inclusief hand greep in etui en tas van leder. CINE CANQNET 8 Wilt u meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantie! Canon-Camera's: objectief bezien beter! 1j, IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY OEN HAAQ (Advertentie) De stoffelijke resten, die de rijks politie te water gisteren met dreggen in de haven rond de tankercleaning heeft gevonden, blijken te zijn van P. Kooper, 19 jaar, gehuwd, vader van een kind en wonende in Den Haag. Men is er tevens in geslaagd de stoffelijke resten van J. J. van der Linden, 30 jaar, afkomstig uit BUDGETRECHT EN PRAKTIJK HET TELKENS WEER zo produk- tief blijkende Centrum voor Staatkundige Vorming (van de kvp) heeft deze week een rapport van de commissie-Witteman gepubliceerd, dat ogenschijnlijk louter een parle mentair-technisch vraagstuk raakt, maar in wezen toch een aangelegen heid behandelt, die diepere politieke betekenis heeft. Het betreft namelijk de juiste en zo efficiënt mogelijke functionering van de parlementaire controle op het financiëel doen en laten van de regering en de onder scheidene ministers, al'les bijeen te zamen doorgaans aangeduid met het „budgetrecht" van de volksvertegen woordiging, dat als een van de oud ste en meest wezenlijke rechten van dit organisme behoort te worden aan gemerkt. Sinds jaar en dag heersen op dit gebied vooral in de Tweede Ka mergerede klachten, omdat zowel de wijze van het opdienen van de be grotingen en al hetgeen daaraan ten grondslag ligt, als de manier waarop de Kamer haar noodzakelijke con trole moet uitoefenen, niet bevredi gend zijn. Dat ligt voor een goed deel aan uit de tijd geraakte verhoudin gen en gewoonten, maar ook aan de discrepantie tussen de bewerktuiging, die eensdeels de regering en ander zijds de Kamer tot haar beschikking hebben. Het technisch en ook ambte lijk apparaat van de regering is uiter aard met de moderne ontwikkeling in materieel en persoonlijk opzicht meegegroeid: het parlement moet echter nog altijd genoegen nemen met middelen, die sedert het begin van onze parlementaire jaartelling nog nauwelijks zijn verbeterd. AAN EEN NOODZAKELIJKE aan passing is wel iets gedaan, maar het is helaas nog noodzakelijk bij veel theorie gebleven. Enkele jaren ge leden lanceerde de commissie-Simons in opdracht van de regering een zeer uitgebreide studie met een groot aan tal voorstellen tot wijziging van de gehele begrotings-procedure, de con trole door de Kamers en al hetgeen daaraan te pas komt. Op grond daar van werd bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel voor een geheel nieuwe „Comptabiliteitswet" ingediend, die het echter nog niet tot een ver sta dium van behandeling heeft kunnen brengen. Intussen zette de Kamer wel haar eigen reglement van orde op de helling, waarbij voor 'n goed deel juist aandacht werd besteed aan het verbeteren van de begrotings behandeling in haar totaliteit, maar ook daarmee is men nog maar halver wege. Sedert enkele jaren kent men bijvoorbeeld het instituut van de vóór-behartdeling van begrotings hoofdstukken in openbare vergade ringen van speciale Kamer-commis sies, maar het afrondend deel van deze nieuwe werkwijze moet nog van de grond komen. SPECIAAL met betrekking tot dat laatste onderdeel van de geplan de wijzigingen heeft de commissie- Witteman nu enkele nuttige voorstel len gedaan, waarmee de vernieuwers van het Kamer-reglement nu men er nog de tijd voor heeft, omdat de behandeling pas halverwege is ge vorderd hun voordeel zouden kun nen doen. In het bijzonder lijkt ons het voorstel van deze commissie ad rem, dat men op een maximaal ge schikt tijdstip de debatten over even tuele verschuivingen etc. in de begro tingen op touw zet, dat wil zeggen: wanneer de diverse begrotingshoofd stukken onder de loep zijn geweest en niet reeds bij de inleidende „alge meen financiële beschouwingen". Ook voor de regering staat er in het rapport-Witteman een vermaning die ze uiteraard door toedoen van de onderscheidene ministers ter harte zou dienen te nemen om de par lementaire gang van zaken zo be vredigend mogelijk te doen zijn; na melijk de opdracht de toelichtingen bij de begrotingshoofdstukken van de aanvang af reeds zo volledig moge lijk te doen zijn. Daaraan heeft het totnogtoe nogal eens ontbroken, waardoor verlies van tijd en energie nodeloos ontstond. Goed geïnterpreteerd en vooral uit gevoerd kan het rapport van de commissie-Witteman een waardevolle bijdrage zijn voor een betere func tionering van het parlement en daar mee weer voor meer begripvolle be langstelling. Den Haag en van V. H. G. Haasbeek, 42 jaar, afkomstig van Roozenburg te identificeren. In het water van de haven waarin de „Rona Star" ligt is nog een lichaam aangetroffen. Van de 16 slachtoffers zijn er op het ogenblik 12 geborgen, waarvan men er 9 heeft herkend. Vandaag zal de rijkspolitie doorgaan met dreg gen in de hoop de overige vermisten alsnog te vinden. Glasscherven Bij Verolme zijn al verzoeken om schadevergoeding binnengekomen voor de glasschade, die ook aan par ticuliere huizen, aanzienlijk is. De scheepswerf is echter van mening, na overleg met de verzekering, dat in dit stadium vain het onderzoek naar de oorzaak nog niets definitiefs is te zeggen over wie voor de schade aansprakelijk kan worden gesteld. Het bergingsbedrijf van Van der Tak, heeft inmiddels opdracht gekre gen te onderzoeken of en zo ja hoe de „Rona Star" kan worden gebor gen. Een zoon van de reder is uit Noorwegen gekomen om hierover te beslissen. De duikers van de ber gingsmaatschappij zijn van oordeel dat het geen gemakkelijk karwei zal worden. Omtrent de schade van het schip en dus ook de vraag of men van een „total loss" kan spreken is nog weinig te zeggen. Staatssecretaris op bezoek De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. J. F. Meijer, heeft de directie van de scheepswerf Verolme verzocht het medeleven van de regering te betui gen aan de familieleden der slacht offers. Tevens heeft hij gistermiddag, ver gezeld van ir. M. H. Steenbergen, de waarnemend directeur-generaal van de arbeid, een bezoek gebracht aan de Verolme tankcleaning N.V. in het Botlekgebied. Frites eerdaags weer 25 cent? De frites, een veel gebruikte en graag geziene consumptie, is te duur. In de periode toen de aardappelen erg duur waren, verhoogde de frites- handelaren de prijs van de frites „tijdelijk" tot 35, 40 en in sommige gevallen zelfs 50 cent. Het woordje tijdelijk is geschrapt, de aardappels zijn inmiddels al weer goedkoper ge worden, maar de gestegen prijzen zijn gehandhaafd. Het vroeger by kinderen zo in zwang zijnde „zakje van 10 cent" is Hr. Ms. Patrouillevaartuig „Haddan in Alphen aan den Rijn Vanuit Delft arriveerde gistermid dag Hr. Ms. Patrouillevaartuig „Had- da" in Alphen aan den Rijn, waar het schip ligplaats koos aan de Rijn kade in het centrum der gemeente. De commandant van het schip, de luitenant ter zee o.c. A. Scheffelaar maakte om vier uur zijn opwachting bij burgemeester Z. Bruins Slot op het gemeentehuis, waarna de burge meester, gestoken in ambtskostuum, een tegenbezoek bracht. P De commandant vertelde, dat hij :'J JiHHW met het schip vanuit Delft is geva- MJT -v ren door de binnenwateren over fjr mi -1 Leidschendam, wat niet zo heel ge- p makkelijk is geweest. Over De Vliet nu... l! kwam men in de Rijn bij Leider- HK-lP^ 1 dorp en bereikte men Alphen. Het schip is te bezichtigen, van twee uur ra' uur des middags. Het is de bedoeling, dat leerlingen van de I W scholen tijdens de morgenuren onder Hr I geleide van hun onderwijzers een ^Hp! kijkje kunnen nemen. 5 Vanmiddag tussen half vijf en half I zeven worden een aantal genodig- ||i|3^V j den waaronder het college van B. en W. officieel op het schip ontvangen. I schiP is 's avonds gehel verlicht en trok gisteren reeds grote belang- Burgemeester Z. Bruins Slot inDe geïllumineerde „Hadda" aan de stelling. Maandag gaat het vaartuig ambtskostuum betreedt het schip. Rijnkade te Alphen aan den Rijn. naar Waddinxveen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9