Dr. W. C. Braat en dr. J. W. Salomonson deden opgravingen in Tunesië Ouders omgekomen bij brand door fritesvet NSR heeft uitgebreid programma Recepten gestolen en vervalst Vierjarig meisje waarschijnlijk vergiftigd 'W „WéPé VADERDAG overhemd weekendshirt Je einddiploma betekent een nieuw startpunt - -M SIKKENS SIKKENS GROEP N.V. SASSENHEIM VRIJDAG 18 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dezer dagen is dr. W. C. Braat, onderdirecteur van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, uit Tune sië teruggekeerd, waar hij met dr. J. W. Salomonson, onderdirecteur van het Nederlands Historisch Instituut te Rome, deelgenomen heeft aan op gravingen te Henchir el Faouar bij Béja, welke daar al verscheidene jaren geleden waren aangevangen onder leiding van de heer Mahjoubi, directeur van de Tunesische oud heidkundige dienst. Het betrof de overblijfselen van de Romeinse stad Bellalis Maior, waarvan in de afgelopen jaren reeds grote delen door de heer Mahjoubi waren blootgelegd. Zo onder andere het forum, met belangrijke overblijf selen van de thermen, een vroeg christelijke kerk en verscheidene straten met de grondvesten van de aanliggende huizen. Van de parti culiere hüiz'en bleek echter in het algemeen weinig bewaard te zijn ge bleven Aan de rand van de stad la gen de overblijfselen van eon drie tal vestingen naast elkaar. Deze wa ren gebouwd over de ruïnes van een oud-christelijke basilica en andere romeinse gebouwen heen, kennelijk in een tijd, toen deze al verwoest waren en gedeeltelijk onder de grond lageh. Dr. Braat bracht het gehele com plex in kaart, dr. Salomonson en de heer Mahjoubi maakten talloze foto's en in onderling overleg werd ge tracht door nagravingen op tal van plaatsen, een inzicht te krijgen in de volgorde der verschillende bouw perioden en in welke volgorde ver bouwing, afbraak, herbouw, defini tieve verwoesting en bouw van de vestingen had plaats gehad. Twee der zogenaamde vestingen (waarvan een wellicht eerder als een marktplein met omliggende winkels en pakhuizen te verklaren is) wer den duidelijk in de vroeg-Arabische periode (eind 7e, begin 8e eeuw) ge dateerd. De derde vesting, zorgvuldiger ge bouwd en boven de vroeg-christelijke basilica gelegen en gebouwd met gedeeltelijke gebruikmaking van de muren dezer basilica, werd aanvan kelijk in de byzantijnse tijd geda teerd, totdat de vondst van een paar Arabische scherfjes onder een bij deze bouw behorend plaveisel, het meer dan waarschijnlijk maakte, dat ook dit bouwwerk pas in de Arabi sche tijd tot stand is gekomen Deze opgraving was de tweede in een reeks van opgravingen, die in samenwerking met Tunesische ar cheologen door het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden worden onder nomen, als onderdeel van het Neder- lands-Tunesisch cultureel verdrag. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard heeft gisteren tegen de 22-jarige ma. gasijnbediende A. J. H. uit Wormer, aan wie het te wijten zou zijn dat zijn ouders door een brand om het leven zijn gekomen, een voorwaar delijke gevangenisstraf geëist van twee maanden en onder toezichtstel- ling van de reclassering. De jongeman had op de avond van 12 februari een café bezocht. Toen hij omstreeks half twee thuiskwam bij zijn ouders in Zaandam, wilde hij frites bakken. Hij zette een pan met vet op een vuur, maar later zou hij geen zin meer hebben gehad in eten. De pan met vet is omgevallen waardoor brand ontstond. Toen het vuur snel om zich heen greep, wilde hij naax boven gaan om zijn ouders te waar schuwen. Door de hevige rook was hem dit niet meer mogelijk en het ouderpaar (de man was 49 en de vrouw 48 jaar oud) kwam door ver stikking om het leven. De jongen kon zich met moeite in veiligheid stellen. Aanvankelijk had hij aan de poli tie gezegd dat hij de pan had om gegooid, maar voor de rechtbank ver klaarde hij dat hij mogelijk in zijn boosheid de pan heeft aangeraakt. Pas toen hij in de kamer vertoefde hoorde hij dat de pan omviel. De officier van justitie wilde er rekening mee houden dat de ver dachte door het verlies van zijn ou ders reeds zwaar getroffen is. Hij meende dat hulp en begeleiding van de reclassering wel nodig zal zijn. De uitspraak volgt op donderdag 24 juni. De Nederlandse Studenten Raad heeft voor het komende jaar een uitgebreide reeks van activiteiten op zijn programma. De nieuwe presi dent, de Amsterdamse rechten-stu dent H. L. J. M. Gieskes, gaf giste ren tijdens een persconferentie een overzicht van de werkzaamheden op het gebied van de sociale voorzienin gen, het onderwijs, ontwikkelings hulp en buitenland. Kort geleden is opgericht het Stu denten Bureau voor internationale samenwerking met betrekking tot de ontwikkelingslanden. Het bureau gaat zich bezighouden met ontwik- kelings- en uitwisselingsprojecten, met voorlichting over de ontwikke lingsproblematiek en het opvangen van buitenlandse studenten in ons land. Bovendien zal men bekendheid gaan geven aan de mogelijkheden om in de ontwikkelingslanden een werkkring te vinden. De heer Gieskes zei dat hij weinig hoop had op de instelling van een gereduceerd treintarief voor studen ten, zoals de Leidse studenten Raad op 24 mei in een motie had bepleit. Naar de studentengezondheids zorg zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. Het theoretisch vereiste algemeen geneeskundig on derzoek vindt in feite alleen in Lei den plaats. In verband met de soms trage af wikkeling van vorig jaar zal het NSR-bestuur de toegezegde datum, waarop de beschikkingen in het be zit van de studenten zullen zijn, „be waken". De Raad wil deskundige voorlichting gaan geven over de mo gelijkheden van huurbescherming voor huurder en onderhuurder. De NSR verwerpt elke gedachte aan een numerus clausus of een toe latingsexamen voor de medische fa culteit. Minister Diepenhorst heeft hierop gezinspeeld by de installatie van de Commissie Medische Facul teit Rotterdam. Wat betreft de verhouding met de Studenten Vak Beweging merkte de heer Gieskes op: „Ik hoop dat de sfeer in de loop van het jaar verder verbetert". In het nieuwe bestuur heeft een SVB-lid, de heer J. Bouw meester uit Utrecht, zitting als secre taris sociale zaken II. Opnieuw verscheen donderdag een 47-jarige chauféur uit Leiden voor dc Haagse rechtbank vanwege dief stal van een aangebroken blokje recepten uit een spreekkamer in het Leidse ziekenhuis. Nadat hij op een later tijdstip het stempel van een arts had weggenomen, vervalste hij daarmee de recepten welke hij zelf uitschreef, teneinde daardoor aan 't verdovende middel palfium te komen. Op die recepten met gefingeerde namen, kocht hij dan in apotheken te Scheveningen, Rotterdam, Voor burg en Sassenheim het begeerde middel. Sinds I960, toen de chauf feur met diefstal en vervalsingen begon, is hij reeds enkele malen ver oordeeld. Ook thans zette verdachte uiteen,«dat hij de palfium nodig had teneinde daardoor verlichting te krij gen van ondragelijke pijnen. Nadat men enige jaren niet de oorzaak daarvan had kunnen ont dekken, was dit het vorig jaar in een ander ziekenhuis wel het geval. Toen werden een nier en twee ribben weggenomen, waardoor de pijn aan zienlijk is verlicht. Wel moest ver dachte toegeven, dat hij sinds de operatie toch tweemaal palfium ge bruikt had, omdat hij na-pijn had. Bij het begin van zijn ziekte had hij enkele malen van zijn dokter pal fium voorgeschreven gekregen. De Officier van Justitie consta teerde, dat verdachte kennelijk aan het palfium verslaaft is geraakt. Evenwel valt -dit middel niet voor niets onder de Opiumwet, omdat hierdoor de mogelijkheid van een verslaving kan ontstaan. Verdachte nu gevangenisstraf opleggen zou hem mogelijk meer kwaad dan goed doen, om welke reden de Officier wilde volstaan met een eis van vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, bene vens een geldboete van f 250.- en onder toezichtstelling van de Dr. Meijersvereniging, teneinde verdach te van zijn verslaving af te helpen. De raadsman, mr. Huisman stelde zich de vraag of iemand die zoveel pijnen lijdt, op dat moment nog wel toerekeningsvatbaar kan worden ge noemd. Hij wees op de moeilijke toe stand van verdachte en vroeg de geldboete te verminderen. Uitspraak op 29 juni. De justitie stelt een onderzoek in naar de dood van een vierjarig meis je in Waarland (N.H.). Het kind, een dochtertje van de tuinder S., begon gistermiddag aan tafel erg vreemd te doen. Een arts liet haar overbren gen naar een ziekenhuis in Alkmaar, waar men dacht aan vergiftiging. Een uur na aankomst is het meisje daar overleden. De officiesr van Justitie in Alkmaar, mir. Reigersman, heeft dr. Zelden- rust van het gerechtelijk laborato rium in Den Haag opdracht gegeven sectie te verrichten. Op het bedrijf van de vader waren gisteren geen giftige sproeimiddelen gebruikt in verband met de weersomstandighe den. DAGGELD VERHOOGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, met 'n half procent verhoogd tot 2 y2 procent. Dit in verband met de krapper wor dende geldmarkt als gevolg van de naderende ultimo en vakantie-uitke ringen. Enige en algemene kennisgeving. Heden is zacht en kalm, na voorzien te zijn van de Genademiddelen der H. Kerk, van ons heen gegaan, onze lieve zorgzame zuster en tante, mejuffrouw Petronella van Leeuwen jaar. FAMILIE VAN LEEUWEN in de leeftijd van 1 Voorhout, 17 juni 1965 Huize St. Agnes De H. Uitvaartdienst zal worden gehouden op maandag 21 juni a.s. des voormiddags 10 uur in de kapel van Huize St. Agnes, waarna begrafe nis op het r.k. kerkhof St. Barbara te Voorhout. Rozenkransbidden iedere avond te 8 uur in bo vengenoemde kapel, waarna condoleren. Voor de zeer vele blijken van belangstelling die wij bij ons 55-jarig huwelijks feest mochten ontvangen, zeggen wij, ook namens onze kinderen en kleinkin deren, hierbij onze harte lijke dank, D. ELSTGEEST A. ELSTGEEST— VAN GERVEN Roelofarendsveen, 18 juni 1965 Noordeinde 178 ff Portable schrijfmachi nes, compleet met type- lessen, papier èn carbon Keuze uit vele merken en modellen. Financiering mogelijk. Vakkundige be diening en eigen werk plaats. Hees kantoorma chines, Hogewoerd 92 (bij de Kraaierstraat). Leiden telef. 31983. DANKBETUIGING Getroffen door de vele blijken van medeleven en vriendschap welke wij van U mochten ontvangen na het overlijden van mijn geliefde en zorgzame man en vader MAARTEN CIERE is het ons een behoefte U langs deze weg daarvoor hartelijk dank te zeggen. R. H. CIERE— BIEMOND JANTJE WEEK- AANBIEDINGEN „DRALON" KINDER- TRUITJES korte mouw pracht kwaliteit van 5 tot 12jaar effen en gestrfept 9.95 DAMESTRUITJES ronde hals, korte mouw „Draion" diverse kleuren 12.95 DAMES PANTALONS „Helanca" zwart, groen, blauw, anthraciet, rood 19.95 HERENANKLETS WOll diverse dessins 2.45 HERENPYAMA'S Unie kleuren contrasterende ruitkraag 8.95 Gangetje 4 Leiden ff Zaterdagmarkt. Voor vader super-wit rib heren sportgoed. Het goed dat zo mooi blijft in de was 1.98 Nu elk tweede stuk 99 ct. Nieuwstraat, hoek Hoog landse Kerkgracht. Japie. ff Zaterdagmarkt. Onze bekende net heren sport goed. iets voor vader 2.98. Nu alle maten 1.98. Grote badlakens 3.98; twee stuks vijf gulden. 1 pers. lakens 4.98. Nieuwsttraat, hoek Hoogl. Kerkgracht. Japie ff Accu's „Actavia" voor auto, motor, scooter," ra dio, transistor, foto-blitz, scheepvaart en verlichting batterijen. „Actavia ff Fiat 1100 '62 f 2500.- Fïat 1100 '63 f 3250.- DKW Junior '60 f 2000.- En nog veel meer bij Garage v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4a, Tel. 25259. verwen hem eens Met een of van Herenstraat 83 Wit Gele Kruis „St. Elibabeth" Zoeterwoude Maandag 21 juni Agenda: 1. Notulen. 2. Jaarverslag 1964 3. Financieel verslag 1964 4. Bestuursverkiezing. 5. Rondvraag. Hert; bestuur ff Betere auto's voor min der geld. Opel Caravan '59 f 1900.- 2 Opel Rekord v.a. f 1700.- 4 V.W. de Luxe '60. '61. '62 v.a. f 2500.- Garage v. d. Meer. Hoge Rijndijk 4a. Tel. 25259. Nog een paar weken - dan is het eind examen achter de rug. Dan breekt het moment aan, waarop je moet gaan kiezen waar ie zult beginnen. Wellicnt is Sikkens in Sassenheim het start punt voor je carrière. Sikkens, dynamisch en expansief, blijft-zoe ken naar jonge, energieke mensen die willen worden opgeleid voor commerciële, tech nische of administratieve functies. Wat zijn dit voor functies? Wat zijn de mogelijkheden? Het is moeilijk - zo haast niet onmogelijk - deze vragen in het korte bestek van deze advertentie te beantwoorden. Vraag c/aarom een uitnodiging voor één van de voorlichtingsmiddagen die wij bin nenkort beleggen en waarop wij uitvoerig op bovengenoemde functies zullen ingaan. Ook zul je horen hoe wij werken en zien hoe verf wordt gemaakt, de functie van verf, wie het koopt en waar in de wereld wij vertegenwoordigd zijn. afdeling Personeelszaken

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7