Algemene Bank Nederland W/96^/7V Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk AY Holland verrassend sterk DINSDAG 15 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een nieuwe, voordelige epaarmetiode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en aciit maanden met een bedrag van f30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nederlandsche Handel-Maatschappy Da Twentsche Bank) MIES BOUMAN ONTMOETTE HAAR VIEZEADMIRAAL (Advertentie) Dodelijke verkeersongevallen in den lande BORNE Op de rijksweg 35 Al- melo-Hengelo, in de plaats Borne, is gisteravond de 20-jarige metaalarbei der H. M. Groot-Rouwen uit Deurin- gen dodelijk verongelukt. Toen hij met zijn bromfiets de weg overstak, werd hij gegrepen door een op volle snelheid rijdende personenauto en 40 meter meegesleurd. Hij was op slag dood. VENLO Maandagavond is de 73- jarige heer J. Geeraads op de spoor-_, wegovergang nabij de Vierpaardjes in Venlo met zijn fiets gevallen en onder de wielen van een aanhang wagen terechtgekomen. Kort'na het ongeval is hij in een ziekenhuis te Venlo aan verwondingen bezweken. UTRECHT De vier-jarige Ma rianne van de Brand uit Utrecht is gisteravond op de Jutphaseweg in Utrecht door een personenauto ge grepen, toen zij plotseling de weg overstak. Het meisje werd zwaar ge wond naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar zij korte tijd later aan de verwondingen is over leden. CAPELLE AAN DE IJSSEL De 64-jarige mevr. M. v. Bruggeboer uit Nieuwerkerk aan de IJssel (Z.H.) is gistermiddag bij een verkeersonge luk op de provinciale weg bij Capelle aan de IJssel om het leven gekomen. Zij werd aangereden door een vracht auto toen zij op de bromfiets zonder voldoende op te letten de voorrangs- weg wilde oversteken. SEVENUM Vannacht is op de Horsterweg te Sevenum de 21-jarige L. Vissers uit Horst, terwijl hij langs de kant van de weg stond te praten, door een bromfietser aangereden en gedood. MAASSLUIS Kort na aankomst in een ziekenhuis te Vlaardingen is zaterdagmiddag overleden de 72-jari- ge heer O. uit Naaldwijk. Hij was op de Maasdijk in Maassluis met zijn bromfiets tegen een auto gebotst, w aaraan hij geen voorrang had ver leend. BERKEL EN RODENRIJS De vijfjarige F. P.'J. v. d. Bulk is gister middag. toen hij uit het zwembad kwam, bij het oversteken van de Ro- denrijseweg aangereden door een met stenen beladen vrachtauto. Het slachtoffer was op slag dood. 12-jarige eind- examencandidaat Mare Krusemeyer, 12 jaar oud, zal vandaag tezamen met zijn klasge noten de uitslag vernemen van het door hem afgelegde eindexamen HBS-B. Daar hij altijd de beste van de klas was, wordt aan een gunstige uitslag niet getwijfeld. Mare is een zoon van dr. H. J. Krusemeyer, me dewerker van het instituut FOM voor plasmafysica te Jutphaas. Hij werd geboren november 1952 te Moristown in Amerika. Alphenaar in Westzaan dodelijk verongelukt In Westzaan is gisteravond de 22- jarige monteur G. H. de Brujjn uit Alphen aan den Rijn omgekomen bij een ongeval op de provinciale weg tussen Zaandijk en Buitenhuizen. De heer De Bruijn kwam door onbeken de oorzaak met zijn Volkswagen op de linkerweghelft en botste met grote snelheid frontaal tegen een hem tegemoetkomende auto. Dode en gewonden bij autobotsing in dichte mist Het secretariaat van het Vaticaan se Concilie is begonnen met het rond zenden van de nieuw-geredigeerde teksten van vijf schemata, waaronder ook de verklaring over de godsdienst vrijheid. De wijzigingsvoorstellen be treffende vijf andere documenten, waaronder dat over de verhouding tot de Joden, zullen de Concilieva ders pas bij het begin van de vierde zitting dit najaar worden uitgereikt. Nieuwe reddingboten De nieuwe motorreddingboot „Ber nard van Leer" van de Kon. Noord en Zuid-Hollandse Redding My. die te Scheveningen wordt gestatio neerd, zal daar zaterdagochtend in de kantine van de nieuwe visafslag in dienst worden gesteld. De „Ber nard van Leer" zal de „Brandaris" vervangen. Ook de motorreddingboot „Insu- linde" zal worden vervangen en wel door de „gebrs. Luden". Deze zal op de werf van de gebrs. Niestern te Delfzijl te water worden gelaten. Een legaat van de heer W. A. J. Lu- den heeft de bouw van de boot mo gelijk gemaakt. Mevr. Edgar Leo nard, die getrouwd geweest is met een broer van de heer W. A. J. Lu- den, de heer H. Luden, in 1922 bij Bloemendaal in zee verdronken, zal de tewaterlating verrichten. De gebrs. „Luden" zal in september te Oost- mahorn (Fr.) worden gestationeerd. NIEUW KAMERLID BENOEMD Tot nieuw lid van de Tweede Ka mer is benoemd de heer W. J. Schui temaker te Apeldoorn. Hij werd be noemd in de vacature van dr. ir. A. Vondeling (PvdA), die werd be noemd tot minister van Financiën. In deze vacature werden reeds eerder benoemd mej. mr. Th. F. Lemaire en drs. J. van Hessen, die voor deze be noeming bedankten. Het nieuwe ka merlid (geboren op 7 april 1918) is oud-directeur faunabeheer van het departement van landbouw en vis serij. Minimumprijs voor nieuwe aardappelen Gisteren is op de Nederlandse vei lingen een minimumprijsregeling in werking getreden voor vroege aard appelen. Deze gaat uit van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen en zal duren tot en met 24 juli. De hoogte van de ophoudprijs voor vroege aardappelen op de vei lingen zal wekelijks worden bekend gemaakt, evenals de vergoedings- prijzen bij doordraai. Voor deze week is de ophoudprijs 15 cent per kg. en zijn de vergoedin gen klasse 1: 12 cent en klasse 2: 4 cent per kg. Doorgedraaide aard appelen worden bestemd voor vee voer. De aanvoer van vroege aard appelen gaat thans toenemen, vooral in de belangrijkste teeltgebieden in Noord-Holland. De prijs van de ge wone maat ligt op het ogenblik tus sen 40 en 50 cent per kg. voor de goede kwaliteiten. Dit seizoen zal van vroege aardappelen op de vei lingen geen heffing worden inge houden. Prof. Arndt doet werk onberispelijk Prof. Karl Arndt, president van het opperste gerechtshof van de Westduitse deelstaat Bremen, die ook de aan dit hof verbonden afdeling P1.. TVT voor schadevergoeding aan nazi- OlIlCier van Uranie-Jiassau slachtoffers leidt, heeft maandag ge- J zegd nooit te hebben verzwegen, dat hij in de Hitlertijd lid van de S.S. was. Op de rijksstraatweg Leeuwarden Groningen onder Rijperkerk, ge meente Tietjerksteradeel zijn van nacht in dichte mist twee personen auto's met elkaar in botsing geko men, waarbij een inzittende is ge dood en drie werden gewond. De 33-jarige D. Kaper, uit Leens, die de ene auto bestuurde, werd er uit geslingerd en is later in een zie kenhuis overleden. De bestuurder van de andere auto, de 24-jarige H. Wortel, uit Vlieland, is levensgevaar lijk gewond. Van het echtpaar Snij der uit Warfhuizen (gem. Leens), dat in de auto zat van de heer Ka per, werd de 47-jarige heer K. Snij der ernstig gewond. Zijn vrouw liep lichte verwondingen op. Direct na het ongeluk reed een auto. bestuurd door de heer R. Loots, op een der verongelukte wagens in. De heer Loots werd licht gewond. Directeur van P. C. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft vanmorgen aan de heer H. A. M. Lempers, directeur van de N.V. Peek en Cloppenburg in Den Haag, mededeling gedaan van zijn benoeming tot officier in de Or de van Oranje Nassau en hem de bij behorende versierselen uitgereikt. Dit geschiedde tijdens de receptie, gehouden in verband met het feit, dat de heer Lempers veertig jaar aan ge noemde N.V. is verbonden. De koninklijke onderscheiding is hem verleend op grond van ztfn ac tiviteiten op het gebied van de in ternationale hulpverlening en op so ciaal terrein, welke de heer Lempers heeft ontwikkeld in zijn kwaliteit van landscommodore van de Ridder orde van het H. Graf van Jeruzalem. Hij verklaarde dit naar aanleiding van beschuldigingen van de voor zitter van het Amerikaanse Joodse congres, dr. Joachim Prinz, die het „ondenkbaar" noemde, dat een voor malige S.S.-officier over vergoêddngs- aanspraken moet beslissen. Prof. Arndt zei dat hij zelf dooi de nationaal socialisten was gedu peerd daar hij wegens zijn betrek kingen met een Joodse rechtsgeleer de was ontslagen uit het Kaiser Wil helm Instituut. De voorzitter van de Joodse ge meente in Bremen, Carl Katz, ver klaarde, dat de afdeling schadever goedingen van het Bremense opper- gerechtshof door Amdt onberispelijk wordt geleid. Bij de tewaterlating van de jongste aanwinst van de marine, de onderzee boot „Tonijn", heeft Mies Bouwman de vice-admiraal P. Cool ontmoet die zij tijdens een van haar radio-uit zendingen een „vieze" admiraal had genoemd. Dit omdat deze vlagofficier materieel zich tijdens de tewater lating van de onderzeeër „Potvis" had uitgelaten over de techniek van het voortplanten onder water. Even leek het er op tijdens de officiële spee ches na de doop alsof de vice- admiraal weer stof voor een radio programma zou opleveren. Dat was toen hij weer in de geschiedens van de ontwikkelingstechniek van onder zeeërs dook. Hardop besefte hij ech ter opeens dat er best wel weer een „bandje bij zou kunnen staan" en schakelde over op een veiliger onder werp, nl. dat van de naamgeving van schepen. Vrouw geraakt door flesje van Dom Niemand wist wie het had gedaan. Toch had één van de twintig jonge lui die zondag de Domtoren in Utrecht beklommen op het tijdstip dat mevrouw Smitt-van Dam bene den met haar man aan het wandelen was op het Domplein een Cola-flesje naar beneden gegooid. Dit flesje dat van 70 meter hoogte kwam trof de niets vermoedende mevrouw Smitt, die in elkaar zakte en naar het Aca demisch Ziekenhuis werd gebracht. De politie ondervroeg alle bezoekers die dat moment in de Domtoren aan wezig waren, maar niemand gaf toe de dader te zijn. „Misselijk dat men daar niet voor uit durft te komen" vindt de heer Smitt die opdraait voor alle zieken huiskosten en doktersrekeningen. Maar opgelucht voegde hij er aan toe: „Het is wonderwel afgelopen, als het flesje op haar hoofd was terecht gekomen, zou ze op slag zijn gedood". Nu mocht mevrouw Smitt na een 3'/2 uur durend onderzoek zondagavond weer naar huis terug keren. Foto's wezen uit dat zij won der boven wonder niets had gebro ken en de verwondingen aan haar rechterschouder niet van ernstige aard waren. M uziekconcours Berkcl Rodenrijs Het jaarlijkse federatieve bonds- concours van de R.K. Bond van Mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland wordt dit jaar gehouden te Berkel en Rodenrijs. De organisatie is in ban den van de R.K. muziekvereniging „Godsdienst en Kunstzin" aldaar. Het concours werd begonnen met een officiële ontvangst van o-a. de leden van het erecomité, de leden van het bondsbestuur, de heren jury leden, het concourscomité en de di recteuren en bestuursleden van de deelnemende verenigingen. Na een inleiding door de voorzitter van de organiserende vereniging ver richtte bondvoorzitter C. A. Volgering de officiële opening. Hij besloot zijn toespraak met de wens, dat dit con cours zal slagen en een propaganda zal betekenen voor de amateuristische muziekbeoefening. Burgemeester L. M. J. Hendrix be sloot deze officiële bijeenkomst met gelukwensen aan het adre6 van de vereniging, die zijn 55-jarig jubileum op deze wijze viert. In het gebouw van de Coöp. Groen te en Bloemenveiling werd vervol gens in een met vlaggen versierde hal de concertwedstrijd gehouden. De prestaties werden beoordeeld door de heren C. Jacobs, S. A. Noom en F. J. Vermeeren, musici resp. te En schede, Amsterdam en Breda. Uitslagen: Vierde afdeling Harmonie: West- lands jeugdharmonie, verplicht werk 137 p., vrije werk 134 p. Totaal 271 p. Ie prijs. Derde afdeling Harmonie: R.K. Harmonie „St Michael" te Rotter dam. Verplicht werk 132 p., vrije werk 132 p. Totaal 264 p., Ie prijs. Ere-afdeling Harmonie. R.K. Har monie „St. Adrianus" te Naaldwijk. Verplicht werk 165 p., vrije werk 165 p. Totaal 330 p. Ie prijs met lof der jury en promotie naar de Superieure afdeling. Superieure afdeling Harmonie. R.K. Harmonie „St. Caecllda" te De Lier. Verplicht werk 153 p., vrije werk 141 p. Totaal 294 p. Ie prijs. R.K. Harmonie „St. Cecilia" te Voorhout. Verplicht werk 147 p., vrije werk 147 p. Totaal 294 p. Ie prijs. R.K. Harmonie „Vlijt en Een dracht" te Rijen, N.B. Verplicht werk 168 p., vrije werk 126 p. Totaal 294 p., Ie prijs. De dagprijs voor het hoogst aantal punten van de wedstrijddag viel ten deel aan R.K. Harmonie „St. Adria nus" te Naaldwijk. De concert wedstrijd wordt voort-, ?ezet op zondag 20 juni a.s. Aanvang uur. ben besloten tot een onderlinge ruil van „doublures". Beide musea hopen door het af staan van zaken die zij „te veel" hebben, maar die het andere museum niet heeft, de eigen collectie te kun nen verrijken. Het gaat hierbij om beelden van geesten en goden, om schedels, om wapens uit menselijke beenderen gemaakt, om stenen bijlen en om sierpalen bij mannenhuizen. De directie van het museum in Rotterdam deelde mede, dat de defi nitieve toestemming voor deze ruil van het gemeentebestuur nog niet is verkregen. Allemanin Russische bioscopen De film „Alleman" van Bert Haan stra zal in een Russische versie wor den uitgebracht. Binnen enkele maanden begint de roulatie van „Al leman" in de bioscopen van de Sow- jfet-Unie. Deze mededeling kwam terloops tijdens een persgesprek met enige Russische schrijvers op de ambassade van de Sowj et-Unie in Den Haag. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: Acmaea 12-6 60 nw. Tobroek/Tri- poli. Alcor 14-6 te Port Said. Alike* 12-6 100 n. Bermuda/Bremen. Aini- tak 12-6 120 zzw Oven/Las Paimaa. Aludra 12-6 te Salvador. Calamare* 12-6 70 zw San Francisco/Seattle. Ga- roet 13-6 te Hamburg! 12-6 v. Rotter dam. Kennemerland 12-6 Salvador/ Amsterdam. Korendijk p. 13-6 Vlis- singen/Antwerpen. Memnon 14-6 te Paranam. Montferland 12 v. Buena ventura/Cristobal. Onoba 12-6 30 rno. Mortaganem/Mena al Ahmadi. Poel dijk 12-6 420 n.w. Bermuda/Antwer pen Ulysses 14-6 te Lissabon Wono- sarie 12-6 Barcelona/Antwerpen Wo- nosobo 12-6 v. Hamburg/Antwer pen; p. 13 Vlissingen. Kleine vaart: De directeur van de musea voor Aerdenhout 12-6 Kotha/Sunder- volkerenkunde in Rotterdam en land. Breezand 12-6 dw. Hustad/Ar- Frankfurt, die beiden veel voorwer- changel. Primus 15-6 Londen ver- pen uit Nieuw-Guinea bezitten, heb- waoht. Ranglijst totaal gewijzigd Preventie tegen oorlogsgeweld. Overigens verliep de doop van de onderzeeboot, waarvan men hoopt dat zijn belangrijkste lading de pre ventie tegen oorlogsgeweld en veel goodwill voor Nederland zal zijn, verder heel plezierig. Mevrouw M. Wieffering-Otto, echtgenote van de secretaris-generaal van het ministe rie van defensie verrichtte de doop en wenste het schip het gebruikelijke „behouden vaart toe". De te waiterlating werd ook gade geslagen door de staatssecretaris van defensie, de heer Van Es. De „Tonijn" is het vierde en laatste schip van een reeks dde in de laatste jaren voor de marine is gebouwd. De „Potvis", de voorlaaitste is op het ogenblik tot augustus op proefvaart. De „Dolfijn" werd in 1960 en de „Zee hond" een jaar later in diienst ge steld. Aardbeienexport naar Noorwegen Noorwegen heeft bekendgemaakt dat er een wijziging is gekomen in de sluitingsdatum voor de invoer van aardbeien in dit land. Aanvankelijk was vastgesteld dat dit produkt tot 15 juni onbeperkt zou mogen worden ingevoerd en dat er daarna een in voerverbod zou komen, maar thans is besloten dat de onbeperkte invoer mag plaats vinden tot 25 juni. Op het ogenblik is Noorwegen voor de afzet van Nederlandse aard beien van geen betekenis. Er gaan dagelijks wel aardbeien de grenzen over, maar die gaan in hoofdzaak naar België en West-Duitsland. Musea ruilen doublures ADR1E v. d. MOLEN fantastische 1500 m. 200' m.: 1 R. Popma (V. L.) 21-8, Fr. Beker 22.1, J. Philippo 23.4. 400 m.: 1 Mahieu (V. L.) 49.8, 2 C. Kanbier 52.2, R. Buining 52.9. 800 m.: 1 Hoff (V. L.) 2.02-0, J. Selier 2.04.6, Fr. Hemerik 2.06-2 1500 m.: 1 A. v. d. Molen 4.03.1, 2 G. Hoope 4.07.9. 5000 m.: 1 A. v. d. Brink 15.58-2, A. v. d. Linden 16.50 0 Verspringen: 1 J Kant (V. L.) 6.95 m., 2 R. v. d. Water 6.86 m., J. Ruyssink 6.28 m. Hoogspringen: 1 J. van Heek 1.85 m., J. Ruyssink 1.70 m. Hinkstapsprong: 1 J. Karnt (V. L.) 14.15 m., L. v. d. Berg 12.21 m., Th. Staal 12.49 m. Speerwerpen: 1 Jan van Heek 6040 m-, H. Blanken 48.99. Discuswerpen: 1 J. Swaak (DOS) 42.41 m., J Holwerda 37.23 m., C. v. Venetiën 33.77 m. Kogelstoten: 1 J Holwerda 13.58 m., R. Pommee 11.95 m. 4 x 400 m.: 1 V. L., Holland 3.32.5. 4x 100 m.: 1 V- L. 42.6. Totaal: V. L. 23921 p., Holland 23957 p.. DOS 22 123 p. Avonturen DONALD DUCK Berichtten wij gisteren reeds sum mier dat Holland tweede werd, nu wij over de volledige gegevens be schikken dwong de buitengewone prestatie van de Hollandploeg ons wel nog nader op deze wedstrijd in te gaan. Deze hoofdklasse wedstrijden 1.1. zondag te Den Haag hebben de rang schikking aan de top totaal gewijzigd. V. L. en het Leidse AV Holland klommen van de 7e en 9e plaats naar de 2e en 3e plaats met geringe ach terstand op de leidende AAC. Een opmerkelijk verschil met vorig jaar toen de Amsterdammers met 3000 p voorsprong aan de kop gingen. Leids record De Leidse oranjebroeken hebben zich uitstekend geweerd, met 2 Leid se records en een reeks prima pres taties hebben zij zich naar de top in de Nederlandse atletiek gewerkt. Huib Blanken, de junior, zorgde voor het eerste Leidse record door de herenspeer 48.99 m. ver te werpen. Een bijeen geraapte 4 x 100 m. ploeg (v. Heek. Beker, Philippo en Ver mond) zorgde voor de tweede ver rassing door een tijd te laten afdruk ken van 43.6 sec. Maar dit waren niet alleen de toppers van het Leidse AV Holland. Adrie v. d. Molen won op uitstekende wijze, en tot ieders ver rassing, de 1500 m. in de fraaie tijd van 4.03.1 min. Clubgenoot Gijs Hoo pe deed 't meeste kopwerk en kwam als 2e tot 4.07.9 min. Jan Holwerda stootte de herenkogel 13.58 m., slechts 4 cm. beneden het Leids record, een veelbelovende junior, deze rustige knaap. De nummers hoogspringen, speerwerpen en polsstok hoog lever den ook overwinningen op voor de Leidenaars door resp. Jan van Heek, en Rob den Tonkelaar. Uitslag en Hierin zijn niet opgenomen de bui ten mededinging deelnemende Indo nesiërs. Waar geen vereniging ver meld is deze van AV Holland. 110 m. horden: 1 Belleh (DOS) 14.4, 3 R. v. d. Water 15 5, W. Thissen 16.3. 100 m.: 1 R. Popma(V L.), 10-7, 3 Fr. Beker 11.0, E. Vermond 11.3. Protestantse beginselen bij gesprek over gemengd huwelijk Prof. Roger Mehl, de bekende hoog leraar in de protestantse theologie in Straatsburg, heeft vier punten' op gesomd. waaraan van protestantse zijde de hand moet worden gehouden bij het gesprek over het gemengd huwelijk met Rome. Deze vier pun ten zijn: 1. De katholieke Kerk moet alle in protestantse kerken ingezegende hu welijken erkennen; 2. Een katholiek, wiens huwelijk ingezegend werd in een protestantse Kerk, mag niet meer geëxcommuni ceerd worden; 3. De ouders in een gemengd hu welijk moeten vrij zijn voor hun kinderen te bepalen in welke Kerk ze zullen worden opgevoed; 4. Het moet mogelijk gemaakt wor den door de katholieke Kerk, dat de priesters de vrijheid hebben tot over leg met de predikanten over bijzon dere kwesties, die zich kunnen voor doen ten aanzien van het geestelijk leven van een gemengd gehuwd paar. Een eensgezinde verhouding komt 't gezag van de Kerk immers ten goede, aldlus Mehl. Lady Churchill in Hogerhuis Lady Clementine Spencer-Chur- chill, de 80-jarige weduwe van Sir Winston Churchill, zal bezit nemen van haar zetel in het Hogerhuis als barones Churchill of Chartwell. Lady Clementine is kort na de dood van haar echtgenoot voor het leven opgenomen in de peerage met de persoonlijke titel van barones. Lady Churchill zal in het Hoger huis worden geïntroduceerd door Lord Ismay, Engelands stafchef in de tweede wereldoorlog onder Sir Win ston, en door Lord Normanbrook, tij dens de oorlog chef van het kabinet van Sir Winston.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9