STATE 't is weer tijd voor Gouden jubileum Katholieke Land- en Tuinbouwbond in Haarlem herdacht /10.000- als jubileumgeschenk voor bisschop Leverbotziekte heerst onder herten meisje"aan verwondingen overleden Rijnmondraad voor het eerst bijeen DINSDAG 15 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Luister naar M't Is waar tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -ze. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. in Schiedam is maandag de marine-onderzeeër „Tonijn" (Advertentie) toont de „Tonijn" op het ogenblik dat het schip in tewater gelaten, het water glijdt. Op een bijzonder stijlvolle en luisterrijke wijze heeft de katholieke Land en Tuinbouwbond (LTB) gisteren in Haarlem, de stad waar de bond in 1915 werd opgericht, zijn gouden jubileum gevierd. Honderden LTB'ers, agrariërs uit alle streken van de bisdommen Haarlem en Rotterdam, waren reed 's morgens vroeg naar Haarlem gekomen, waar hen een uitgebreid feestprogramma wachtte. Met hen woonden tal van gasten en andere ge nodigden de feestelijkheden of een gedeelte daarvan bij. Onder hen waren de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en de minister van Landbouw mr. B. W. Biesheuvel. Het feest had verschillende hoogte punten, onder meer een geschenk van 10.000 aan de bisschop van Haarlem en de benoeming tot ridder van Sint Silvester van twee alom bekende en notabele LTB'ers, namelijk de heren P. G. Tel en G. Vijverberg. „De landman en de muze". De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, verrichtte de opening met veel zwier en nam niet zonder ge noegen een geschenk onder couvert in ontvangst, dat de algemeen voor zitter van de LTB, de heer E. J. M. Kolfschoten, hem overhandigde. Met het geld kan de gemeente Haarlem een kunstwerk aankopen. Een heel eigen en apart feest werd Expositie „Landman en de Muzein Haarlemse Vishal De jubileumviering begon in de och tenduren met een pontificale H. Mis in de kathedrale basiliek van Sint Bavo, opgedragen door Haarlems bis schop. Een bijzonder feestelijke plechtigheid, waaronder het katholie ke gemengd koor Vox Laeta uit Roelofarendsveen, dat zich ook tij dens de verdere viering verschillen de malen liet horen, op voortreffe lijke wijze de Missa Brevis van Mo zart zong. De Veners hebben met hun optreden tijdens de dag veel succes geoogst. Een goedvoorziene koffietafel sloot de ochtenduren af, waarna een uit gebreid gezelschap in het vroege mid daguur naar de Haarlemse Vishal op de Grote Markt trok, waar ter ge legenheid van het jubileum een ex positie was ingericht onder de titel Op het landgoed „Idink", gelegen tussen Varsseveld en Terborg, is on der de reeën de leverbotziekte uitge broken. Men heeft reeds dertien dode dieren aangetroffen. Leverbotziekte is een aandoening waarvan de besmetting door een slakje wordt overgebracht en die bij schapen en ook bij reeën vrij vaak voorkomit. de herdenkingsbijeenkomst in de gro te zaal van het gemeentelijke con certgebouw in Haarlem. Behalve de bisschop en de minister waren daar nog aanwezig de commissaris der ko ningin in de provincie Noord-Hol land, mr. F. J. Kranenburg, oud-mi nister dr. L». N. Deckers, tevens oud- voorzittèr van dë LTB, voorzifters van verschillende andere organisa ties, onder wie de heer C. G. A. Mer- tens van de KNBTB. Zedelijke waarden In zijn toespraak blikte minister Biesheuvel vooral terug op de na oorlogse jaren. In dat kader memo reerde hij de toenemende industriali satie, het sociaal-economisch beleid van de overheid en internationale economische samenwerking. Mr. Bies heuvel stelde nog eens nadrukkelijk hoe de Europese integratie zich steeds sterker ontwikkelt en dat in dat ver band de collectieve belangenbeharti ging een natuurlijk verlengstuk zal moeten krijgen. De landbouworgani saties, zo stelde hij, geven een be langrijke bijdrage aan het beleid van de nationale overheid. Deze zal zich nu ook moeten richten op het land bouwbeleid van de overheid van de Europese Gemeenschap. Hij stelde daarbij, dat de vele materiële zorgen, die zich nu openbaren, moeten inspi reren tot een bezinning op de zede lijke waarden. De gezamenlijke be hartiging van geestelijke belangen is nu meer dan ooit noodzakelijk geworden. Aldus zag de minister het bestaansrecht van de eigen katho lieke organisatie. Hij kreeg de volle steun van Haar lems bisschop, die in zijn toespraak vooral wees op de zogenaamde ne ven-activiteiten van de LTB: cursus sen, gespreksavonden enzovoort. Daarmede reeds heeft de LTB zijn bestaansrecht ten volle bewezen. Mgr. Van Dodewaard citeerde enkele ke ren de encycliek „Mater et Magistra" van paus Johannes XXIII, waarin o m. wordt gesproken over de cultu rele en sociale vooruitgang in de agrarische sector. Voortschrijdende industrialisatie De bisschop verheelde niet, dat juist in het gebied van de LTB, de Rand stad Holland, de verstedelijking en de industrialisatie steeds meer land bouwgronden gaan opeisen. Dat geeft een nieuwe samenleving, waarop de agrariër zijn kinderen dient voor te bereiden. Met grote dank uiteraard nam de bisschop de Vorstelijke gift van tienduizend gulden in ontvangst. Het bedrag zal worden besteed voor vernieuwingen in de kathedrale ba siliek, welke nodig -zijn geworden door de veranderingen in de liturgie. Een der laatste sprekers was de voorzitter van de KNBTB, de heer Mertens, die met name zijn waar dering uitsprak voor de samenwer king van de boeren en tuinders in de LTB. Een waardering die hij ac centueerde met de opmerking, dat het een samenwerking was, ondanks de ste-k individualistische inslag van de Hollandse agrariërs. Bijzonder dank bracht hij aan voorzitter Kolfschoten, die binnenkort helaas de voorzittershamer zal moeten neer leggen. Het werd aldus een grootse jubileumviering, waaraan LTB'ers en gasten bijzonder veel genoegen heb ben beleefd. In het gemeente-ziekenhuis van Schiedam is m a an dagmiddag de 22- jarige modinette Deborah H. Huygen uit Kinderdijk overleden aan de ver wondingen die zij vorige week don derdag had opgelopen, toen haar vriend, de 28-jarige metaalbewerker A. IJ. uiit Gouda getracht had haar te wurgen. Direct na het gebeurde heeft de metaalbewerker een automobilist ver zocht hem naar het politiebureau te brengen. Maandagochtend is IJ. aan de Of ficier van justitie in Rotterdam voor geleid. De nieuw gekozen raad voor de Rijnmond zal op 14 september a.s. zijn eerste openbare vergadering houden. Naar aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zal dit in Rotterdam geschieden, maar er wordt nog ijverig gezocht naar een passen de ruimte, die de 81 leden die de raad telt, de pers die zeker aanwe zig zal zijn en het publiek dat voor de openbare vergadering belangstel ling zal tonen, kan herbergen. Óp deze eerste vergadering zullen de leden hun geloofsbrieven moeten overhandigen en indien deze goed gekeurd worden, moeten worden be ëdigd. Veel meer zal de agenda niet omvatten. Veertien dagen later, op 28 sep tember, komt de raad opnieuw bijeen om het college van dagelijks bestuur van zes leden uit zijn midden te kiezen. Beppie de Vries begraven Mevrouw Beppie de Vries, de oud- operettester, die vorige week woens dag op 73-jarige leeftijd in Den Haag overleed, is gistermiddag om één uur op de r.k. begraafplaats aan de Kerk hoflaan in Den Haag ten grave ge dragen. De stoet hield op de weg van de rouwkamer naar het kerkhof een minuut stil voor de koninklijke schouwburg. Onder de vele aanwezigen op het kerkhof merkten wij onder meer op: Harry Bod-a, Henriette Davids, Julius Susan, Alex de Haas de directeur van het theater Carre, Karei Wun- nink, en een vertegenwoordiger van de AVRO, Eric Krans. De absoute werd verricht door pastoor P. J. Zou- tenbier. Directeur van De Lakenhal in jury voor Prix de Rome De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft in de jury voor de wedstrijden om de Prix de Rome voor de vrije schilderkunst Yi het jaar 1965 benoemd: prof. dr. N. R. A. Vroom te Amsterdam (voor zitter), prof. O. B. de Kat te Amster dam (secretaris), A. Kater te Am sterdam, mr. J. Sjollema te Amster dam, prof. S. Schroder te Wassenaar, H. M. v. d. Spoel te Amsterdam en drs. J. W. v. Wessem te Oegstgeest. In de jury voor de wedstrijden om de Prix de Rome voor de vrije beeld houwkunst in het jaar 1965 zijn be noemd: prof. dr. N. R. A. Vroom te Amsterdam (voorzitter), prof. V. P. S Esser te Amsterdam (secretaris), C. Kneulman te Amsterdam, L. H. Sondaar te Loenen aan de Vecht en H. M. Wezelaar te Amsterdam. Pseudo-psycholoog weer vrij De 35-jarige Bob G. uit Ambij bij Maastricht, die twee jaar personeels, chef was bij een Maastrichts waren huis doordat hij ten onrechte had opgegeven dat hij academisch afge studeerd psycholoog was, is gisteren door de rechtbank in Maastricht we gens oplichting veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest. Deze laatste be paling had tot gevolg dat hij onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. B. G. werd begin januari 1965 ge arresteerd, toen uitkwam dat hij zich twee jaar lang ten onrechte had uit gegeven als drs. in de psychologie. Met behulp van deze gefingeerde ti. tel bekleedde hij de functie van chef centrale personeelsdienst van het Maastrichtse warenhuis. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie ^egen hem twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. De Spaanse kroonpretendent, Don Juan Carlos (1.) heft het glas op de geboorte van zijn tweede kind, een doch tertje, met de doktoren van het ziekenhuis in Madrid, waar de baby geboren is. H.M. de Koningin heeft maandagmiddag op paleis Soest dijk een groep van Amerikaanse afstammelingen van de Mayflower ontvangen. De foto toont HJVf. temidden van de groep op het bordes van het paleis.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7