HOOGOVENS IJMUIDEN JEZUITEN ZULLEN PROBLEEM VAN ATHEÏSME POSITIEF AANPAKKEN Herroep wederzijdse excommunicatie van 1054 Ruimtevaarders uitbundig door Chicago bejubeld Woeste Donau stijgt nog steeds Brandende kruisen op Engelse deuren Achttien 'aar in een kooi Zuid-Vietnam onder bewind van militaire nationale raad Concentratie van Vietcong ontdekt Sabotage in Griekenland Noviciaat Jezuiten naar grote stad? Varkenspest Houdt u ook van buitenwerk99 DINSDAG 15 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Eerherstel voor Teilhard de Char din In zijn eerste persconferentie heeft de nieuwe generaal der Jezuiten, pa ter Pedro Arrupe, verklaard, dat zijn sociëteit de speciale opdracht van Paus Paulus aan de Jezuiten het atheïsme te bestrijden positief opvat. Hij ziet het verder als taak van de Jezuiten de gelovigen te helpen bij de verdieping van hun geloof, zodat zij sterker staan tegenover de vele problemen, die de snelle ontwikke ling in de wereld hun stelt. Als grote taak ziet de nieuwe generaal der Je zuiten ook de dialoog met de wereld, in het bijzonder op wetenschappelijk gebied. Teilhard de Chardinde veel geprezen en verguisde Jezuit, werd door Arrupe openlijk geprezen. Op een vraag wait hij ervan dacht, dat men Teilhard de Chardiin, on danks het monitum van 30 juni 1962 nog steeds blijft beschouwen als een van de grootste denkers van deze tijd, antwoordde de generaal: „Men moet toegeven, dat in het werk van de Chardin de positieve elementen veel talrijker zijn dan de negatieve of om streden punten. Zijn vi9ie op de we reld heeft een zegenrijke invloed in wetenschappelijke kringen, zowel de christelijke als de niet-christelijke. Hij is een van de grootste denkers van onze tijd en men hoeft zich niet te verwonderen over het succes, dat hij heeft. Orthodox pleidooi: De Grieks-orthodoxe metropoliet van Thyateira, mgr. Athenagoras, heeft er in Londen voor gepleitdat de katholieke Kerk en de orthodoxie hun wederzijdse excommunicaties van 1054 herroepen. De excommunicaties, welke formeel het schisma tussen de katholieke Kerk en de orthodoxie inluidden, werden in 1054 uitgespro ken door de pauselijke legaten, na mens Paus Leo IX, en door patriarch Cerularius, namens de orthodoxie. Volgens de metropoliet is een der gelijke stap van beide Kerkgemeen schappen van het grootste belang voor de christenheid van nu. Mgr. Athenagoras, die vorig jaar namens patriarch Athenagoras van Constan- tinopel een bezoek aan Paus Paulus bracht, noemde de documenten „on gelukkig" en „verkeerd begrepen". Verder pleitte hij er ook voor, dat de encycliek „Apostolicae Curae" van Paus Leo XIII, waarin deze de An- glikaanse priesterwijding ongeldig verklaarde, „opnieuw wordt bezien in de geest van het huidige oecume nische 9treven". Ongeveer een miljoen langs de weg staande inwoners van Chicago heb ben gisteren gejuicht bij de intocht van de jongste Amerikaanse ruimte- helden, James McDivitt en Erward White. Groep ijveraars voor de bur gerrechten besloten tegelijkertijd de feestelijke stemming toch maar niet te bederven door betogingen. Terwijl de ruimtetweeling in het hart van Chicago werd ingehaald met een regen van confetti en serpentine, kondigde de negerkomiek Dick Gre gory aan, dat de plannen om een mars ter bekrachtiging van eisen op het stuk van de burgerrechten te houden waren afgelast. „Wij willen onze nationale helden niet gebruiken om propaganda te maken voor onze pogingen om de stad te bevrijden van de segregatie", verklaarde hij op een persconferentie. De ruimtevaarders, die uit Hous ton aankwamen met een vliegtuig van het Amerikaanse bureau voor luchit- en ruimtevaart, werden op het vliegveld verwelkomd door de Ame rikaanse vice-president Hubert H. Humphrey. De landen, waar de Donau door heen stroomt, worden bedreigd door een overstroming van deze rivier. De aanhoudende regen hebben het peil van de Donau tot soms vijf meter boven normaal doen stijgen. Duizen den soldaten en burgers zijn ingezet om de bedreigde dijken te verster ken. Verschillende dorpen in Honga rije en Zuid-Slavië zijn reeds geëva cueerd. Boedapest staat gedeeltelijk onder water. Verschillende dorpen langs de Hon- gaars-Zuidslavische grens zijn over vallen door het vuile modderige wa ter van de zo beroemde „Blauwe Donau". Nog meer steden in de Oost. Europese landen worden bedreigd door de rivier, die veranderd is in een woeste stroom. Men vreest een overstroming als in 1954, toen 15 mensen verdronken en ongeveer 50.000 personen dakloos werden. Tot nu toe zijn zeven personen om het leven gekomen. Men verwacht dat vandaag de Donau haar hoogste punt zal bereiken. Verschillende wegen irn Hongarije zijn reeds onbegaanbaar. Rijkdom van boodschap Hij heeft op werkelijk grandioze wijze geprobeerd de wereld van de wetenschap met die van het geloof te verzoenen Men mag de rijkdom van de boodschap van pater Teilhard voor onze tijd niet miskennen", al dus Arrupe. Wat de bestrijding van het atheïsme betreft deelde de nieu we generaal mee, dat de sociëteit nog meer dan in het verleden toenade ring tot de ongelovigen zal moeten zoeken en hen zal moeten helpen hun vooroordelen tegen het geloof te over winnen. Wij willen in dezelfde geest werken als het secretariaat voor de ongelo vigen, dat onlangs door de paus is opgericht en waarvan kardinaal Koe- nig de voorzitter is. Om ons tegen het atheïsme teweer te kunnen stellen moeten we de athe- i'sten eerst leren kennen, alsmede hun levensomstandigheden, hun ideeën, de moderne wetenschap en de athe ïstische filosofie. Belangrijk is, dat wij de atheïsten willen helpen de himderni99en te overwinnen, welke hun afhouden van de ontdekking en het kennen van God. De taak van de Jezuiten is dus zuiver godsdienstig, aldus beklemtoonde pater Arrupe, en niet politiek. In het afgelopen weekeinde hebben in Londen onbekenden brandende kruisen gespijkerd op de deuren van twee woningen die door niet-blanken worden bewoond. In het ene geval betrof het een gezin uit West-Indië en in het andere geval Pakistani El ders in Engeland hebben zich soort gelijke incidenten voorgedaan. De politie noemt het het werk van fanatici, doch zij gelooft niet, dat in Engeland organisaties zoals de Ame rikaanse Ku Klux Klan actief zijn. In Birmingham wees een caféhouder 'n groep personen de deur die in het etablissement een „klan"-vergadering wilde houden. Een Labouraf ge vaar digde in 't Lagerhuis heeft verklaard pogingen in het werk te zullen stellen om een voorgenomen reis van Ku Klux Klan-leider Robert Shelton naar Engeland te verhinderen. Ruim achttien jaar hebben de Zuid- italiaanse boer Francesco Burza en zijn vrouw hun nu 36-jarige dochter Ida op zolder in een kooi gevangen gehouden. De politie, die pas kort geleden een tip had gekregen, trof op de zolder van de boerderij in de provincie Co- senza een tot op het bot vermagerd wezen aan, dat er nauwelijks nog menselijk uitzag en volkomen apa thisch en in lompen gehuld op een strozak in een rechthoekige houten kooi lag. Ida werd naar het zieken huis gebracht, waar zij nog steeds in een soort verdoving ligt. Haar ouders hebben verklaard, dat hun dochter krankzinnig is en daar om van de buitenwereld moest wor den afgesloten. Buren, die kennelijk nu pas hun mond durven opendoen, hebben echter verteld, dat Ida in '47, toen zij achttien was, uit liefdesver driet een paar stommiteiten heeft begaan. He meisje was echter nooit abnormaal geweest. Haar ouders, die zich door die stommiteiten in hun goede naam voelden aangetast, waren destijds tot drastische maatregelen overgegaan en hadden Ida opgesloten om haar te straffen. Japan zocht in 1944 al vrede Japan heeft een jaar voor het eind van de tweede wereldoorlog Groot- Brittannië via Zweden gepolst over de mogelijkheid, vrede te sluiten, maar de Britse regering reageerde afwijzend, zo is gisteren in Washing ton onthuld. Uit door het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken gepubliceerde documenten blijkt dat Japan, de oorlog al vrijwel als verloren beschouwend, in 1944 een proefballonnetje opliet voor vredes onderhandelingen, maar dat Groot- Brittannië bleef vasthouden aan zijn eis inzake onvoorwaardelijke over gave. In september 1944 berichtte het Zweedse ministerie van buitenland se zaken in een geheime boodschap de Verenigde Staten, dat de Zweed se gezant in Tokio, Widar Bagge, te legrafisch had meegedeeld, uit zeer betrouwbare bron te hebben verno men, dat in Japan in kringen van vooraanstaande burgers toenemende bezorgdheid over het verloop van de oorlog heerste en de gedachte aan vrede veld won. Japan zou volgens Bagge bereid zijn, alle gebieden die het veroverd had terug te geven en alle vroegere Britse eigendommen en belangen in Oost-Azië weer te er kennen. Ethiopische ambassadeur in V.S. vraagt asiel De ambassadeur van Ethiopië in de V. S., Berhanou Dinke, heeft bij keizer Haile Selassi zijn ontslag in gediend. Hij zou het oneens zijn met het autocratische bewind van de kei zer. Volgens een persbericht zal Din ke asiel in Amerika vragen. Drinkebroer belt bisschop uit slaap Directer contact leken-bisschop Mgr. A. Jordan, aartsbisschop van Edmonton in Canada, werd midden in de nacht uit zijn slaap gebeld. Spreek ik met de aartsbis schop?" vroeg 'n man aan de andere kant van de lijn. ,Ja zeker, waarmee kan ik u van dienst zijn", antwoordde de bis schop. „O. lieve help, nou heb ik m'n weddenschap al verloren", zei de man. Welke wedden schap?" vroeg mgr. Jordan. „Wel, ehik was hier juist een paar biertjes aan het drin ken met m'n vriend, toen die zei: „Ik wed. dat als je nu de aartsbisschop belt je hem per soonlijk aan de telefoon krijgt". „Er zijn zo u ziet verschillen de manieren, waarop de kerke lijke leiders en de leken dichter tot elkaar komen", was het la- konieke commentaar van aartsbisschop, toen hij het ver haal vertelde. PATER-ZANGER DUVAL IN ZIEKENHUIS De pater-zanger Aimé Duval S.J. is voor een hartkwaal in het zieken huis van Genève opgenomen. Hoe wel zijn toestand aanvankelijk enige zorgen baarde, is deze nu aanmerke lijk verbeterd. Hij moet echter voor lopig voor observatie in het zieken huis blijven. Protestants Liverpool schrikt van suggestie Naar aanleiding van een gedane suggestie voor een bezoek van Paus Paulus aan Liverpool hebben rond 4.000 protestanten zondag in deze stad een protestbetoging gehouden. Zij droegen spandoeken waarop on der meer stond: „Houdit Groot-Brit- tannië protestants en vrij". De sug gestie hield in, dat Paus Paulus naar Liverpool zou komen ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwe ka thedraal van Christus Koning. De militaire leiders in Zuid-Viet nam hebben besloten tot de instelling van een nationale raad van tien le den onder voorzitterschap van gene raal Nguyen Van Thieu, die het hoogste bestuursorgaan in 't land zal zijn. Alle leden zijn militairen. Aanvankelijk had men een raad van drie willen instellen, maar op aandringen van de Amerikanen zou Joegoslavisch koor weigert op te treden Het bestuur van de harmonie de Nederlanden in Amstenrade heeft gis teravond meegedeeld dat het geen gebruik zal maken van het Partisa- nenkoor uit Zuidslavië, nu dit koor weigert te concerteren op het land goed van de oud NSB'er Graaf de Marchant et d'Ansembourg, in de oórlog commissaris in Limburg. Het partisanenkoor uit Ljubljana in Joegoslavië zou maandag 21 juni optreden in Amstenrade ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de harmonie de Nederlanden, 't Koor heeft gisteravond definitief laten we ten, diat het weigert in Amstenrade op te treden op de plaats die het be stuur van de harmonie had uitgeko zen. In het park van het kasteel van graaf M. V. E. H. J. de Marchant et d'Ansembourg, die in de laatste oor log als NSB-burgemeester en com missaris in Limburg optrad. Collaborateur Het bestuur ervan wenst echter niet te concerteren „op het landgoed van een voormalige collaborateur van de nazi's" zoals het bestuur van de harmonie mededeelde. Dit bestuur heeft daarop verzekerd geen gebruik van het Joegoslavisch koor te zullen maken als het niet op het landgoed wil concerteren. De graaf werd na de oorlog tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat tegen hem de doodstraf werd geëist. Hij heeft tweederde van de 9traf uitgezeten. men dit besluit hebben herzien. De nartionale raad zal worden bijgestaan door een adviesraad van burgers en door een uitvoerende raad. De leden van laatstgenoemde raad zullen com missarissen in plaats van ministers worden genoemd. De Amerikaanse en Zuitvietnamese vliegtuigen hebben gisteren verschei dene doelen in Noord-Vietnam aan gevallen, waaronder drie kazerne gebouwen die alle beschadigd wer den. Toestellen van het vliegdekschip „Midway" bombardeerden 240 kilo meter ten zuiden van Hanoi een brug, waarvan de middelste boog werd verwoest. Ook Noordvietnamese kost- vaartuigen werden aangevallen. In de omgeving van de Zuidvietna- mese stad Dong Xoai is een groot aantal guerrillastrijders waargeno men. Daarom zijn met spoed meer dan duizend Zuidvietnamese para chutisten naar een vliegveldje in de buurt van die stad overgebracht, dat onmiddellijk gevaar loopt. De Griekse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat elf arrestaties zijn verricht in verband met een ont dekte sabotage aan legervoertuigen van een bij de Turkse grens geleger de eenheid. Zij sprak echter persbe richten tegen volgens welke tanks van de twintigste pantserdivisie drie maanden geleden door saboteurs wa ren vernield. Onder de arrestanten bevinden zich enkele militairen. Twee van de gearresteerden, een militair en een student, zijn volgens de politie lid van de uiterst-linkse jeugdorganisa tie Lambrakis. Premier Papandreoe heeft zich gis teravond in een radiotoespraak tot 't Griekse volk fel gekeerd tegen de onjuiste berichten die in Grieken land en daar buiten over de sabotage- zaak zijn gepubliceerd. Griekenland en het Griekse leger lijken volgens deze berichten wel volledig in een crisis en bijna in een toestand van anarchie te verkeren, aldus de pre mier. Niets daarvan is echter waar. In het land heerst de grootst moge lijke rust. Een Britse vrachtautochauffeur heeft zich gemeld bij het Vreemde lingen Legioen. Gevraagd naar de reden van zijn besluit zei de 22-jarige David Twitchen uit de Zuidengelse pliaafts Headlly: „Vanwege de ver keerschaos. Gisteren zat ik tien mi nuten lang in een verkeersknoop. Het verkeer is een nachtmerrie voor chauffeurs geworden. Een hittegolf - de ergste sinds mensenheugenis - en de daarmee ge paard gaande droogte hebben in de Indische staat Bihar honderd mensen levens geëist. In het gebied van Gaya is het water bijzonder schaars ge worden. De putten staan droog en die dorpelingen lopen vaak enorme afstanden om een beetje water te vinden. De Jezuieten in Nederland over wegen hun noviciaat, dat momen teel gevestigd is te Mariendaal bij Grave, elders onder te brengen. Een besluit is nog niet gevallen, daar de onderhandelingen in verschillende plaatsen in ons land nog gaande zijn. Verhuizing van het noviciaat is nood zakelijk geworden, omdat het meer dan een eeuw oude pand te Marien daal niet meer te restaureren is. Als mogelijke plaats van vestiging wordt o.m. Enschede genoemd. Het is niet uitgesloten, dat op het grote terrein van Mariendaal zelf 'n nieuw huis voor het noviciaat wordt gebouwd, ofschoon de voorkeur sterk uitgaat naar de directe nabijheid van een grote stad. Het definitieve besluit kan nog ja ren op zich laten wachten, indirect in verband met het onderzoek, dat in de Nederlandse kerkprovincie gaande is over de coördinatie der priester opleidingen. Op het bedrijf van de landbouwer Reussink in de buurtschap Sinderen is varkenspest uitgebroken. De ge hele varkensstapel, vele tientallen dieren, is afgemaakt BOMMENWERPER OP LE BOURGET VERONGELUKT Op de Parijse luchthaven Le Bour- get, waar op het ogenblik een lucht en ruimtevaarttentoonstelling wordt gehouden, is vanmorgen een B-58- straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, die een oefen- vlucht had gemaakt, bij de landing verongelukt en in brand gevlogen. De drie inzittenden moeten op slag zijn gedood. Dan is 'rangeerder' een functie voor u! Want een rangeerder van Hoogovens is de hele dag buiten. Het is bovendien zelfstandig werk: aan de hand van transportopdrachten wagens in goede volgorde tot treinen( koppelen. En ver antwoordelijk werk' treinen over de emplacementen loodsen die zich tot de duinen uitstrekken. Werk, waar een opleiding van drie maanden aan vooraf gaat. Werk, waar voor de rangeerder dan ook als 'vakman' wordt betaald. Werk dat u ligt! Leeftijd 21 - 35 jaar. Niet kleurenblind, geen bril dragen. Werk wordt in ploegendienst verricht. Bruto weekloon rangeerder ca. 187.- incl. huurbijslag en ploegendiensttoeslag. Voor gehuwden vanaf 24 jaar, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen moderne woningen beschikbaar. Neem deze kans waar. Vandaag nog. Stuur onderstaande coupon, Ingevuld, In open envelop, gefrankeerd met 18 ets postzegel, aan: Hoogovens-IJmuiden, Personeelszaken, gebouw 'Buitenhof'. Na ontvangst zullen wij nader met u in contact treden. Ik stel prijs op meer informatie over tewerkstelling bij uw bedrijf. Naam: Voornaam: Adres: - Woonplaats: Huidig beroep: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening: bouw uwtqekqmst op; staal

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5