HOOFDSCHOTEL? VLEES! K#Df&- TATER M zingende oerwoud Internationale Filmweek in Arnhem geopend DONDERDAG OVERLEG MET MINISTER VELDKAMP OVER EXTRA UITKERING-INEENS Russische schrijvers bezoeken Nederland Leidse Bioscopen De nachte^'ke in Rotterdam SÜSKE--WISKE DINSDAG 15 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT Maandagavond is in het Rembrandt- theater in Arnhem de 5e internatio nale filmweek geopend, in aanwezig heid van vele genodigden. Bet 11e bataljon Garde-Grenadiers uit de le gerplaats Schaarsbergen, gekleed in gala, marcheerde de zaal binnen on der het spelen van marsmuziek. Geen panklare oplossing Mr. Vrolijk, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk» werk, sprak het openingswoord. Over de rol van de overheid in de hudddge va derlandse cinematografie zei hij dat de regering er tot nog toe niet ten volle in is geslaagd op de juiste wijze steun te verlenen aan het Nederland se filmbedrijf. Een panklare oplos sing is nog niet gevonden. Hij gal echter de festivalbezoekers en daar mee ook de Nederlandse cineasten de verzekering, dat hij alles in het werk zal stellen om de vicieuze cir kel die het Nederlandse filmklimaat bepaalt te doorbreken. De vijfde internationale filmweek werd ingezet met het vertonen van de film „Once a thief" (niemand ont komt zijn noodlot), waaraan vooraf ging „Dingen, die voorbijgaan", een film van Boud Smit. Tentoonstellingen In het Huis der Provincie opende de heer H. J. A. Verberk, lid van Ge deputeerde Staten van Gelderland, de door de rijksvoorlichtingsdienst georganiseerde tentoonstelling, geti teld „De overheid en de korte film". Onder meer foto's en brochures illus treren de totstandkoming van de op drachtfilm. Tegenover de discrepantie, welke de publieke opinie aan de verhouding film-overheid toeschrijft, stelde de heer Verberk een duidelijk positie vere overheidshouding, die open- DRAGLINE STOOTTE OP MIJN Op het terrein van het voormalige Marine-etablissement in Amsterdam is zaterdagmiddag een dragline bij werkzaamheden voor de IJ tunnel bouw op een mijn met een doorsnede van ongeveer 1 meter gestoten. De mijn, die onschadelijk bleek te zijn, is door de mijnopruimingsdienst ver wijderd. staat voor ruimere opvattingen. „De regeringsbijdrage is", zei hij, „in de productie en de verspreiding van films een zeer belangrijke factor, zonder welke de korte Nederlandse film niet due reputatie in het buiten land zou genieten als thans het geval is". In het culturele centrum De Coe- hoorn opende de voorzitter van de raad van beheer van het Nederlands filminstituut, dr. Ph. J. Idenburg, de expositie „De film in beeld", die is samengesteld door het Nederlands filminstituut en waarvoor een groot aantal leerlingen van middelbare en kweekscholen en ulo's is uitgenodigd. De expositie omvat een theaterzaal tje waar filmdemonstraties worden gegeven en waar zich een aantal pa nelen bevinden met teksten en foto's, waarop de zeggingskracht en de mo gelijkheden van de film tot uitdruk king zijn gebracht. Sinteltjes mi ftry "°ordu>üfc staat Vv een ku's Dit lijkt het begin van een modern sprookje. Het tegen deel is echter waar. Een Columbiaanse student in de geolo gie woonde met zijn vrouw in een tuin- huisje in een straat te Noordwijk. 't Was wat behelpen, maar ze woon den er dan toch samen. En dat is in ons woning-arme land al heel wat. Eind juni, begin juli komt er een baby. Nu is het in Noordwijk gebruikelijk in de zomermaanden te verhuren aan toeristen. Vooral Duitsers zijn bereid waanzinnige prijzen te betalen. Wacht even, dacht 't echtpaar, daar zitten we met die Columbiaan, dat geld gaat onze neus voorbij. En dus deel den ze het jonge paar mede, dat ze best mochten blijven, maar dan moesten ze voor juli 500.en voor aug. f 800. betalen. En dat betekent, zeer zeker voor een studentenecht paar, op straat staan, terwijl een baby op komst -is. Het is verontrustend hoe geldzucht mensen kan veran deren in afstotende karakters. Spiritus Australis De films in de week van 10 t/m 16 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: A Summer place (strikt volwassen) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Lieve, lieve John (geen K.F.C. keuring) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De dag na de invasie (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Als de kater komt (alle leeftijden) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: De wagenmenners in de arena (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur „De schurk zit vaak op de plaats van de verstandige, omdat er geen speciale plaatsen voor schurken ge reserveerd zijn". Zo vatte de Russi sche satirieke schrijver Sergej Mi- chalkov een beschrijving van z'n taak in de samenleving samen- Hij bleek van mening, dat de taak van de schrijver van boeken, toneelstukken, kinderboeken en filmscenario's een opvoedende en dienende taak ten aanzien van zijn volk, zijn land en zijn regering heeft. .Althans", $o zei hij. ,jsolang deze hem bevallen. Dan is zijn taak tenslotte om elementen, die hem in de samenleving, waartoe hij behoort, niet bevallen, aan de kaak te stellen. De elementen, die hem niet bevallen, zoals domoren, schurken en bureaucraten, aan kri tiek bloot te stellen. De satirieke schrijver doet dit met een lach, opdat zijn lezers lachend leren wat fout is". Deze auteur, die zijn werken in middels in meer dan zestig miljoen exemplaren zag verschijnen, werd tij dens een bezoek aan Nederland ver gezeld van de romanschrijver-jour nalist Boris Polewoi. Diens werk is reeds in 40 landen uitgegeven. Drie Het nadere onderzoek van de Rot terdamse politie inaesteld in verband met de aanslag die zondaamoraen omstreeks drie uur op de 49-iarige mevrouw W v. d. Velde-Veltmeyer in de Gerdesiaweg in Rotterdam is gepleegd, heeft aan het licht gebracht dat in de eerste plaats sprake was van een poging tot aanranding. Toen diie niet gelukte door dat de vrouw zich gillend heftig verzette, heeft de dader haar neergestoken. Een toevallige voorbijganger heeft zich over de vrouw ontfermd en ge zorgd dat zij snel naar een ziekenhuis is gebracht. Haar toestand is nog steeds van dien aard dat een verhoor door de recherche van de zedenpolitie die het onderzoek ter hand heeft ge nomen. niet mogelijk bleek. Van de dader, die onmiddellijk de vlucht nam nadat hij gestoken had is een sienalement bekend. Het luidt: pl.m 25 jaar oud, onge veer 1.75 m. lang. flink postuur, don ker blond krullend haar. gekleed in bruin jasie en grijze broek. De politie van Rotterdam houdt zich voor eventuele inlichtingen ten zeerste aanbevolen. Het eerste Russische supersonische passagiersvliegtuig, de Toe-144, zal een snelheid hebben van ongeveer 2500 km per uur ongeveer dezelfde snelheid als de Brits-Franse Concor de, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. van zijn boeken, „De vermiste pi loot", „De terugkeer", alsook „Goud" verschenen in het Nederlands. In het Russisch vertaald Deze schrijvers en de critica en vertaalster Valentina Morozowa vormden samen een delegatie van de bond van Sowjet-schrijvers naar de jaarvergadering van de vereniging van Nederlandse letterkundigen, die dit jaar in Gouda werd gehouden. Mevrouw Morozowa zei, dat de Ne derlandse literatuur een schat van schoonheid bevat, die alreeds in het Russisch is vertaald (Multatuli,, Anna van Gogh-Kaulbach, Erasmus, Theun de Vries) of nog zal worden vertaald. De inzichten van deze schrijvers hebben tot levendige gedachtenwisse- lingen met Nederlandse auteurs ge leid. Deze gesprekken werden afge sloten met een ontvangst op de am bassade van de USSR in Den Haag door ambassadeur en mevrouw Toe- garinov. Buiten deze op vriendschap pelijke toon gevoerde discussies heb ben de Russische schrijvers bijzonder genoten van cultureel en stedeschoon van de lage landen. Donderdagmiddag verwacht men de beslissing óver de extra-uitkering ineens. Dan zal de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) hierover met de minister van Sociale Zaken, Dr. G. M. J. Veldkamp gaan praten. Werkgevers en werknemers konden over de hoogte van deze uit kering geen overeenstemming krij gen vorige week woensdag. Niet al leen blijven de werknemers vasthou den aan hun eisen: twee percent voor iedere werknemer, met een mi nimum van 125,- en een extra kin derbijslag van twee percent, maar ook zijn de werkgevers onderling zeer verdeeld. Boeren, middenstand en sommige industriële werkgevers willen nul percent, een kleine groep is bereid tot één percent te kqmen. Voor minister Veldkamp de moeilijke taak om de kloof tussen beide par tijen te overbruggen! Betalingsbalanstekort. De werknemers baseren hun eis van 2% met een minimum van 125 op de economische ontwikkeling in Nederland. In het loonakkoord dat aan het begin van dit jaar tot stand kwam tussen minister Veldkamp, de werkgevers en werknemers werd be paald dat in de loop van dit jaar de Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: kandidaats pedagogiek: mej. G. L. H. ter Kuile (Bussum) en mej. J. J. C. Scheffer (Doorwerth); semi-arts: de heren Th. K. de Graaf (Alnhen a. d. Rijn) en J. Wolthuis (Leiden) arts: mej. P. T. v. d Lee (Leiden), mej. T. H. Smit (Den Haag) en de heer H. W. Jens (Bussum). ZOETERWOVTDE Geen spreekuur De burgemees ter zal op 17 juni a.s. geen spreek uur houden. Wegens afwezigheid komt het spreekuur van wethouder Van Hofwegen op de dinsdagavon- deii van 29 juni en 6 juli te verval len. onderhandelingen zouden worden geopend over een uitkering ineens als de economie zich gunstig zou ontwikkelen. De werknemers zijn van mening dat dit nu het geval is, maar hoewel de werkgevers de gun stige ontwikkeling niet ontkennen vinden zij toch dat een uitkering van 2% niet mogelijk is omdat Neder land nog altijd een betalingsbalans tekort heeft. Zij zijn wel van mening dat er iets voor de werknemers ge daan moet worden, maar zij vinden dat dit moet ophouden met 1%. De eventuele beslissing a.s. don derdag over de hoogte van deze uit kering zou als een vergunning gel den op basis waarvan in de bedrijfs takken de onderhandelingen kunnen worden geopend. Amsterdamse ,tSursum Corda" per 1 juli opgeheven Per 1 juli zal „Sursum Corda", het kerkelijk nieuwsblad voor Amster dam en omgeving, worden opgehe ven. De directie ziet zich tot deze stap genoodzaakt vanwege de finan ciële moeilijkheden rond het blad. Deze moeilijkheden werden de laat ste tijd steeds groter, omdat 16 van de 46 Amsterdamse parochies ertoe waren overgegaan eigen blaadjes uit te geven. De pastoors kregen naar hun oordeel in „Sursum Corda" te weinig ruimte voor eigen parochie nieuws. Bovendien waren zij het lang niet allen eens met het beleid van de redactie. Het curatorium van de bisdommen Haarlem en Rotterdam, dat belast is met het toezicht op de bisdomsbla den, beraadt zich over de stappen, die na de opheffing van „Sursum Corda" zullen moeten worden geno men. Aether klanken WOENSDAG 16 JUNI 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. kamermuz. gr. 7.30 Nws en SOS-be- richten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Zingen in de morgen!: Platen en praten. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Klass. gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Geestelijke liederen (herh. v. zondag jl.). 11.30 Spaanse en Latijns-Amerik. klanken gr. 11.50 Twaalfuurtje, cabaretprogr. 12.00 Lichte gram. 12.27 Meded. t.b.v. land_ en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram. evt. akt 12.50 Meisjeskoor en in- GANGETJE TEL. 23005 l.de nwMecmmtwm vwir Cl»/f oorr 5oskk vim an mm Wistowmbenje? Wü lis .endmnnnmtlfe, ik wil het woonhuis om te vertui strum, sextet. 13.10 Klass. gram. 13.40 Lichte ork.muz. en zangsol. 14.00 Een goed begin: sopraan, viool, fluit en piano (debutanten): Mod. en klass. muz. 14.45 Klass. gram. 15.10 Klass. ork.muz. gr. 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzperspektief. 17.50 Over heidsvoorlichting: De politie nu. 18.00 Koorzang. 18.30 Het Spektrum: nws uit de prot. chr. organisaties. 18.45 Licht instrum. trio. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Omroepork. en sol. opn.: klass. en mod. muz. 20.45 Huizen in een auto: een klankschets over reizen. 21.05 Amus.muz. (opn. BBC). 21.35 Lichte gram. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Klass. gram. 23.10 Modern le vensbesef en Christelijk geloof, lez. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn. en social, strijdlied. 7.20 Lichte gram. (7.25-7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (verv.). 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Klas siek pianoconcert opn. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Gevar. gram. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Omroepdubbelkwartet: mod, liederen. 12.00 Stereo: Ritmisch strijk- ork. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Stereo: Licht ens. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Stereo: Metropole ork. 13.45 Moordenaarswerk, lezing. 14.00 Semi-klass. kamermuz. opn. 14.10 Stereo: Omroepork.: semi-klass. muz'. opn. 14.55 Kalender, praatje. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nws). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Meded. of gram. 18.20 Uitz. van de Boerenpartij: Spr. mr. J. W. F. X. de Rijk. 18.30 Dans- ork. en sol. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Electronisch orgelspel: lichte muz. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Promenadeork. 20.35 Soc. comm. 20.50 Meneer Tompkins houdt niet van kanaries, hoorspel. 21.30 Disco-Festival. 21.55 In gesprek met literair vraaggesprek. 22.25 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Piano recital opn.: semi-klass. muz. 23.25 Mod. muz. opn. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: VPRO: 17.00 De kleuter in het ver keer. NTS: 17.35-17.40 Jan en Joke in het verkeer. 19.00 Nws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Te- leac - Ongevallen in en om de wo ning. VARA: 19.35 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Instrum. Combo: Latijns-Amerikaan se muz. 21.15 Internationaal Pinkster- sportfeest. 21.45 Indrukken uit de Sowjet Unie deel III: Siberië - Droom en werkelijkheid. NTS: 22.35 Journ. 22.40-23.10 Teleac: Mod. onderwijs, methoden en didactiek. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws in het kort. 20.01 Concert voor jonge mensen. VPRO: 20.52 Gesprek aan de schrijftafel. 21.00 Time of the Heathen (De tijd der heidenen), speelfilm. 22.15 Einde. door J. M ELSING 28) Rom-rom? Rom-rom-rom! Ad miraal zou ik geweest zijn! En nu ben ik gezagvoerder op zo'n stinkende schuit maar ik lepf nog! R«un- rom-rom! En vadertje Niklaas ging naar de haaien met geheel zijn stam boom! En hij was machtig en zo rijk, zo rijk Oho! (Hij gichelt inge houden en trommelt, trommelt voort durend, totdat hij plotseling ophoudt en woedend snauwt) Naar de dui vel met het geld! Op het leven komt het aan! Op het naakte leven! (IT'j drinkt zijn glas in één teug leeg en 'zijn ogen ontdekken Greta). Wat zweef jij zo voorbij Anoesjka? Het is precies alsof je op een mallemolen zit! De adjudant maakt broodrestanten tot granaten, die hij met hartstocht afschiet naar een ingelijst portret van koning Leopold II van België stichter van het koloniale rijk wiens imposante baard voor hem het oerwoud met de opstandige negers is geworden. Hij is onverstoorbaar. Als Naar een gegeven van M. Baugen zijn ammunitie verbruikt is, snijdt hij met koppig dronkemansflegma een nieuw stuk brood af en gaat op nieuw ten aanval. Greta zit met het hoofd te wiegen. Het betekent zoiets als het radeloze heen en weer lopen van wilde dieren in een kooi. Haar gedachten zijn als een vlucht uitgebroken zwarte vo gels. Zij grabbelt er tevergeefs naar om ze terug in de kooi te stoppen. Haar gedachten zijn als opgezwiepte golven die wild tegen de dijken beu ken en opeens een bres slaan, waar langs de woelige wateren wegvloeie# en de oppervlakte tot rust komt. Zij is opgestaan met beide handen op de tafel, kykt honend de vergadering aan en zegt misprijzend: Het is allemaal onzin Mét geld en zónder geld! Mèt het leven en zónder het leven! (Ze stokt, krijgt het gekke spel van de adjudant in de gaten door de bres wordt het mee gesleept). Mèt en zónder Napoleon! Het is allemaal onzin. (Zij buigt het hoofd en fluistert dan het klinkt als een snik:) Ik weet 'geen uitweg meer! Eén ogenblik sluit zij de ogen. Dan drinkt ze haar champagne in één teug leeg en zet het glas zo woest op de tafel dat het aan scherven breekt. Ontzet staat Greta er naar te kijken en bemerkt hoe haar gezellen aan getrokken door het gerinkel in de nevelen lachend naar haar toe roeien. Ze wijkt naar de deur, de handen afwerend uitgestreekf en vlucht opeens naar buiten, naar haar kajuit! O— De volgende morgen staan de drie passagiers nuchter bij de reling, naast elkaar en toch van elkaar geschei den door drie werelden en kijken naar de oever. De kapitein bevindt zich bij de chadburn en leidt de lan dingsmanoeuvre. De paletwielen klep peren in vertraagd tempo, nu eens voorwaarts, dan eens achterwaarts. Af en toe houdt het geklepper helemaal op en dan drijft de .Boelaya" als een grote, dode vis op het bruine water. Langzaam en voorzichtig terwijl de moké-jongens op de boeg voort durend de diepte peilen nadert zij de oever, waint dit is geen normale aanlegplaats. Adjudant Dubois obser veert met zijn verrekijker het Ba- songo-dorp en mompelt tevreden als hij constateert dat het woud pas een heel stuk van de dorpsrand verwij derd begint. Om je daarvan reken schap te geven, heb je waarachtig geen behoefte aan 'n verrekijker, zo als je eveneens met het blote oog kunt zien, dat er geen levende ziel in-het dorp te bespeuren valt. Schijn kan echter bedriegen. Oppassen is dus de boodschap! Zo gauw als de loopplank is uitgelegd stormen de sol daten aam wal met het geweer in de hand voor een operatie die hun aanvoerder als hoefijzermanoeuvre heeft betiteld, vermits de hutten in hoef-ijzervorm op elkaar gedrongen staan bij de inham van de stroom. In een ommezien is het dorp omsin geld. Enkele posten blijven in het grensgebied, waar de velden zich uit strekken tot aan de woudrand. De rest van het expeditiekorps rukt op naar de rivier, na iedere hut en loe- pangoe grondig te hebben onder zocht. Verwacht je daar wat vam? in formeert Kotawski. Dit zwarte ge spuis heeft toch meer dan de nodige tijd gehad om de plaat te poetsen. We zullen afwachten, antwoordt de adjudant en buigt zich over de reling om naar de gekantelde boot te kijken. Die steekt met haar boven bouw in de modder, vlakbij de oever. Onder het waakzaam oog van een ca pita spannen de zwarte arbeiders, die met de „Boelaya" zijn meegekomen, kabels aan bakboord. De andere uit einden worden aan de sternwheeler bevestigd, die daarna begint te snui ven, te stampen en te trekken als een goede, oude Brabantse merrie tot de kleine steamer in de gewenste positie kantelt, met de romp naar be neden. Vervolgens wordt de achter steven door de „Boelaya" opgeheven en meer in de richting vam de oever geduwd, waar de arbeiders met ver eende krachten de boeg schuin sle pen, zodat het dek tenslotte boven het water uitsteekt en het mogelijk zal zijn het ruim leeg te pompen. Hiermede is de taak van de „Boe laya" afgelopen. Ondertussen is ook een eind gekomen aan de hoefijzer- operatie. Daar, bij de oever staan de soldaten met het resultaat van hun razzia: drie vrouwen met zieke kin deren en twee ouderlingen! Eigenlijk maar een magere buit. De adjudant tracht een gesprek aan te knopen met die gevangen mensen, maar ze houden zich zo vreselijk dom dat hij zijm po ging moet opgeven. Er blijft hem niets anders over dan toepassing vam wat hij zelf als de directe methode bestempelt. Je spitsbroeders zitten in het woud verborgen, zegt hij tegen de twee mannen. Jullie gaan hen opzoe ken om hun te zeggen, dat ik het hele dorp in brand laat steken met de velden erbij, als iedereen niet naar huis gekeerd is vóór de zon gin der, op de andere oever, achter de heuvels is verdwenen. Anasikia? O ja, dit keer hebben ze begrepen. Ze stotteren: Moesoengoe, wij wetén niet waar ze zijn. We zweren het bij Moengoe! (god)! Met twee vingers raken ze hun keel aan bij het uitspreken van die woorden. Toch liegen ze, want een van beiden spuwt stiekem op de grond om zo zijn leugen kwijt te raken. Een gebaar dat de blanke ontgaat, maar overigens van geen belang is, omdat hy toch geen waarde hecht aan hun praatjes. Of jullie weten of niet weten waar ze zitten, jullie kennen nu mijn beslissing. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2