S)e ÊöidieSou^cmt Vakbeweging wil eigen bouwbedrijf STOP 'N TIJGER IN UW Protestbetoging in Pretoria tegen Nederlands regeringsbesluit NEDERLANDERS IN ZUID-AFRIKA BOOS OVER STEUN AAN SABOTEURS BEATLES HALEN WAARDIGHEID VAN BRITSE ORDE OMLAAG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 DINSDAG 15 JUNI 1965 56e JAARGANG Arme jongen (zie pag. 9) Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Een 23 man sterke studiecommis sie van de drie vakcentralen en de daarbij aangesloten bouwarbeiders bonden acht gunstige toekomstmo gelijkheden aanwezig voor een eigen bouwbedrijf, dat in dienst van de ge meenschap zal werken. Door uit schakeling van bovenmatige en on redelijke winsten, bevordering van een economische bedrijfsuitvoering, het negeren van prijsafspraken en tegen het algemeen belang indrui sende overeenkomsten en verhoging van de arbeidsvreugde van haar (bij voorkeur georganiseerde) werkne mers kan de bouwonderneming van de Nederlandse vakbeweging volgens de studiecommissie trachten bij te dragen tot absolute of relatieve ver laging van de bouwkosten en bouw prijzen, verbetering van de kwaliteit en daarmede tot verbetering van de levensomstandigheden van brede la gen van de bevolking. De studiecommissie, die onder meer oriënterende besprekingen heeft gevoerd met vertegenwoordigers van gemeentebesturen, woningcorpo raties en bestuurdersbonden, meent dat er op de opdrachtgeversmarkt „goodwill" voor een bouwbedrijf van de vakbeweging aanwezig is en dat de afzetmogelijkheden dan ook met een gematigd optimisme mogen wor den bezien. Serie-produktie. De studiecommissie van de drie vakcentralen en de drie bonden van bouwarbeiders denkt bij de realise ring van haar plannen aan medewer king (vooral financieel) van de eigen beleggingsfondsen van de vakbewe ging, de verzekeringsmaatschappijen en spaarbanken, verbonden aan de vakbeweging en overige instellingen van de vakbeweging en aan de vak beweging gelieërd (stichting eigen woningbezit, Coöp.-Nederland en dergelijke). Ook ziet de commissie mogelijk heden tot het verkrijgen van op drachten van de bedrijfspensioen fondsen en particulieren als het. eigen bouwbedrijf zich eenmaal tot een bepaald niveau heeft ontwikkeld Aan de N.V.-vorm geeft de commis sie de voorkeur. Drie gespecialiseer de produktie-organisaties binnen het eigen bouwbedrijf worden aanbevo len: voor de eengezinswoningbouw, de middelhoge bouw en de hoog bouw. Rationeel en efficiënt bouwen acht de commissie primair. Daarom wordt gedacht aan serieproduktie op basis van traditionele bouwmethoden (niet fabrieksmatig dus), genormaliseerde onderdelen en uitvoering van alle bouwwerkzaamheden in eigen be heer, met uitzondering van zeer ge specialiseerde werkzaamheden. 1,5 miljoen nodig. In het rapport van de commissie wordt aanbevolen met één produk- tie-organisatie te starten (werkzaam Ongemotiveerde eis DE ZATERDAG jl. geïnstalleerde nieuwe voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. J. G. H. Tans, heeft de reeds vele malen weerspro ken en weerlegde stelling verkon digd, dat een „deconfessionalisering" van de politiek wenselijk is en hij heeft die wens zelfs niet minder dan „een eis van deze tijd" genoemd. On der die „deconfessionalisering" ver staat de heer Tans het losmaken van de confessionele grondslag, waarop in ons land vooral de drie christe lijke politieke partijen de KVP voorop zijn gevestigd, omdat hij en andere critici die basis geen reëel bindend element voor het politieke handelen achten. Nu moet bij een beoordeling van de vraag, of de heer Tans en de zij nen gelijk hebben (de laatste tijd heeft men ook van liberale zijde zulke geluiden kunnen vernemen) natuurlijk in de eerste plaats worden vastgesteld wat men dan wel onder die „deconfessionalisering" in het po litieke vlak precies dient te verstaan, maar vooral wat daarvan de even tuele gevolgen zouden kunnen zijn. Dat kan naar onze overtuiging nooit inhouden, dat ieder, die aan politiek doet zijn religieuse drijfveren en in zichten zou opofferen, omdat deze voor de godsdienstige mens onlos makelijk met zijn politieke doen en laten verwant en verweven zijn. Maar als dat zo is, kan men ook kwa lijk ontkennen, dat een groep van godsdienstig gelijkgestemden die ge zamenlijke beginselen tot leidraad en uitgangspunt van het politieke handelen maakt en dat men op basis daarvan ook tot de vorming van een gemeenschappelijke politieke groep en dus partij komt. Het „deconfessio- naliseren" van de gehele groep zou naar ons oordeel stellig inhouden, dat ook de som van de religieuze bin dingen zou worden prijsgegeven. Als dat niet werkelijk het geval is en de eerder politiek in een „confessio nele" partij verbondenen elders on derdak zouden verkrijgen, zou van een losmaken, een „deconfessionali sering" nauwelijks sprake zijn. Men zou een „confessionale" groep binnen die andere partij ontwaren en hoe kan men wanneer dat zo is op redelijke wijze voor een „deconfes sionalisering" blijven pleiten? WE GAAN nu nog maar voorbij aan het goed recht van degenen, die zulk een confessionele binding voor zichzelf wel wensen, dat niet temin zo nu en dan ook al wordt bestreden, maar willen het bij onze kanttekeningen uitsluitend houden bij de overwegingen van doelmatig heid in het politieke vlak. In dat opzicht zien de critici ge makshalve vooral twee aspecten over het hoofd. In de eerste plaats ver eenzelvigen ze al te lichtvaardig de christelijke politieke partij met de kerk, die haar leden aanhangen en spreken zelfs van een kerkelijke par tij en zien dus een reëel onderscheid over het hoofd. Dat onderscheid is er immers voor de objectieve waar nemer wel terdege. Hoe de verhou dingen ook in het verleden zijn ge weest; van een band laat staan een nauwe tussen „kerk" en poli tieke partij is er heden ten dage geen sprake! Hoogstens natuurlijk in be paalde gemeenschappelijke opvattin gen, waardoor de (katholieke) poli tici zich laten leiden, maar zeker niet in zekere gezagsverhoudingen of in spraken van de kant der kerkelijke overheid, buiten het terrein van het leergezag om, dat overigens voor iedereen geldt. TEN TWEEDE verdoezelt men zo gemakkelijk het feit, dat de chris telijke partijen een wezenlijk ander gezicht en program hebben dan de overige groeperingen. Dat zit 'm dan niet in het „confessioneel" zijn, maar realiter in een afwijkende beleids keuze en in zich van die der anderen onderscheidende programpunten. Men kan dat reeds met een beetje goede wil constateren, zowel bij ken nisneming van die programma's als van hetgeen in de loop der jaren aan concrete politiek ten tonele werd gevoerd. De „confessionele" politiek heeft de stoot gegeven aan tal van concrete politieke verworvenheden, waarvan men zich kan afvragen, óf ze zonder die stimulans tot stand zou den zijn gekomen. Het zou te ver voeren, daarvan omstandig bewijzen te leveren; het is voor de objectieve waarnemer als gezegd ook niet nodig. Slotsom mag zeker zijn, dat de eis van „deconfessionalisering" op ir reële en lichtvaardige gronden wordt geclaimd, om het zacht te zeggen. in de middelhoogbouw) en deze vrij snel (binnen twee jaar) met twee produktie-organisaties (voor eenge- zins- en hoogbouw) uit te breiden. De capaciteit van een produktie-or- ganisatie wordt getaxeerd op 250 woningen per jaar. Na 3 a 4 jaar wordt een jaarproduktie van 1000 woningen mogelijk geacht. Becijferd is dat voor één produk- tie-organisatie een kapitaal van een miljoen gulden nodig is. Bij een pro- duktiecapaciteit van 1000 woningen per jaar zou op basis van de lonen en prijzen in het voorjaar van 1965 een bedrag van rond 5,5 miljoen no dig zijn. Bij deze taxatie zijn de vaste activa en de investeringen in materiaal verwaarloosd, want de commissie neemt aan dat de vaste activa (kantoor en werf) worden gehuurd en de voorraden, niet recht streeks voor een bepaald werk be stemd, van onbetekenende omvang zijn. De drie vakcentralen en de daar bij aangesloten bouwbedrijfsbonden komen volgens de commissie het meest in aanmerking om de onder neming te dragen en te financieren. Voorgesteld wordt het benodigde kapitaal (voorshands 1,5 miljoen gul den, na drie jaar drie miljoen gul den) te splitsen in eenheden van 25.000. Op deze wijze wordt het potentiële participanten wat gemak kelijker gemaakt te beslissen of en zo ja tot welk bedrag zij aan de on derneming wensen deel te nemen. Men zou volgens de rapporteurs voorts kunnen denken aan een ver- Telefoto ANP: De Amerikaanse astronauten Ed White en James McDivitt deling vm"de"bijeenTe brengen mid- ziin maandag op enthousiaste wijze in Chicago verwelkomd. Bijna een mil- delen door NVV, NKV en CNV in Joen mensen sloegen de intocht gade. De „ruimte-tweeling" was gezeten in de verhouding 3:2:1. een open auto. (halverwege de stoet). TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (Advertentie) De uit Nederland geboortige secre taris van het immigrantencomité van Johannesburg, F. W. C. A. Bourquin, heeft gisteren meegedeeld, dat za terdag a.s. een protestrit door de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria zal worden gehouden naar aanlei ding van het besluit van de Neder landse regering om een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen van het „Defence and aid fund", een particuliere Zuidafrikaan se organisatie die steun verleent aan vervolgden onder de Zuidafrikaanse apartheidswetten. Aan deze protest- rit zullen naar verwachting 300 tot 500 auto's deelnemen. Elke wagen zal een bord meevoeren met daar op in het Nederlands: „Wij proteste ren". De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, mr. H. A. Helb, heeft er volgens Bourquin in toegestemd, een deputatie van de betogers te ontvangen. De deputatie, waarvan alleen per sonen die het Nederlandse staats burgerschap bezitten deel zullen uit maken, zal de ambassadeur een peti- ARRESTATIES IN JACKSON Tijdens een mars naar het parle mentsgebouw in Jackson zijn giste ren 427 jonge negers gearresteerd. Drie blanken die zich bij de betogers hadden gevoegd moesten met hoofd wonden in het ziekenhuis worden opgenomen. tie overhandigen die luidt: „Als Ne derlanders en oud-Nederlanders in Zuid-Afrika willen, wij met klem onze ontevredenheid betuigen over het feit, dat de Nederlandse regering plaatselijke sabotage heeft goedge keurd door honderdduizend gulden te schenken aan een fonds, dat be oogt steun te verlenen aan degenen, die beschuldigd worden van en vaak schuldig worden bevonden aan het ondermijnen van de rechtsstructuur en de openbare orde". De betogers zullen, nog steeds vol gens Bourquin, Nederlandse en Zuidafrikaanse vlaggen meevoeren en de volksliederen van de twee lan den zingen alvorens zich te versprei den. Vertegenwoordigers van de Neder landse gemeenschap in Kaapstad hebben inmiddels een bespreking gehouden over het opstellen van een protestverklaring. Daar is men niet van plan een openbare protestbeto ging als in Pretoria te houden. De verklaring zal aan de Nederlandse pers worden toegezonden met het verzoek, haar te publiceren. „Nuchter Nederland draaft door" „Wanneer de ten onrechte koel ge noemde Nederlander zich over iets opwindt, draaft hij meteen door" schreef gisteren „De Gazet van Ant werpen" naar aanleiding van de voorgenomen schenking aan het Zuidafrikaanse „Defence and aid- fund". Telefoto ANP: Enige uren voor in Bamberg, in de staat Beieren in West- Duitsland een gedenkteken, ter nagedachtenis aan de vernietiging van een synagoge in 1938, onthuld zou worden, ontdekte men een groot hakenkruis en enige minder vleiende opschriften op de steen. Brandweerlieden konden nog voor de officiële onthulling de opschriften afwassen. Na de Canadees Hector Dupuis, heeft ook de 64-jarige Paul Pearson, een Britse oorlogsheld, te kennen ge geven voor het lidmaatschap van de orde van het Britse imperium te be danken omdat deze onderscheiding ook aan de Beatles is verleend. „Deze onderscheiding werd mij verleend als een van de mensen die meer dan hun plicht deden en soms hun leven gaven. Nu lijkt de bete kenis ervan voor mij waardeloos". Pearson zei niets tegen de Beatles te hebben, maar deze zijn volgens hem reeds genoeg beloond. „Wat zij doen is geld slaan uit jungle-muziek, dat is alles". Een voormalig secretaris van de kanselarij der ridderorden zei, dat de enige die mensen van de lijst kan afvoeren de kanselarij is, die dit bij voorbeeld doet met degenen die in oorlogstijd tegen Brittannië vechten. Ridders willen niet gelijk staan met „vulgaire uilskuikens'1 De heer Hector Dupuis, oud-lid van het Canadese parlement, die meer dan tien jaar geleden werd on derscheiden door zijn benoeming tot „Member of the order of the Bri tish Empire", heeft aangekondigd zijn onderscheidingsteken aan het Britse koningshuis te zullen terug sturen, als protest tegen de verle ning van dezelfde onderscheiding aan de Beatle-groep, die hij „vulgai re uilskuikens" noemde. Hij zei geen lid te willen zijn van een orde, die stompzinnigheid en hysterie erkent. „De jongste jaren heeft hij dit reeds zo overvloedig gedemonstreerd dat het sprookje van zijn gereser veerd en nuchterheid definitief als een fabeltje geklasseerd is". Het blad schrijft beslist niet te behoren tot degenen, die tot rassendiskriminatie genegen zijn. „Maar het stellen van een dergelijke daad kan men moei lijk anders dan vijandig noemen". „Een daad als deze stelt een rege ring slechts wanneer zij het er op aanlegt een diplomatiek conflict of zelfs een breuk uit te lokken. Men kan zich dan ook voorstellen, dat zelfs mensen, die met de politiek van eerste minister Verwoerd niet akkoord gaan, verontwaardigd zijn over een beledigende geste die, voor zover wij weten, zelfs Moskou ten opzichte van Zuid-Afrika niet heeft gesteld en die ook Nederland nooit stelde in de dertiger jaren, toen aan de overkant van de Rijn de swastika wapperde". Koeler na regen Boven het Europese vasteland be vond zich vanmorgen een gebied van hogediruk, dat via de Golf van Bis- caje in verbinding stond met een hogedrukgebied bij de Azoren. Met zuidwestelijke winden bleef de aan voer van vochtige en tamelijk warme lucht aanhouden. Het front van een depressie ten zuiden van IJsland bracht in Ierland aanzienlijke hoe veelheden regen. Een storing aan dit front naderde vanmorgen Ierland en veroorzaakt daar een snelle daling van de luchtdruk. Verwacht wordt, dat deze storing naar Noord-Schot land zal trekken en dat het bijbeho rende koufront ons land zal passe ren. Dit zal waarschijnlijk in de ko mende nacht en vroege ochtend ge beuren. Het voorbijtrekken van dit front zal met regen gepaard gaan. Daarna zal koelere lucht met vrij krachtige wind ons land binnenstro men, zodat de temperaturen morgen lager zullen zijn dan vandaag. Er zullen in de koele lucht opklaringen voorkomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANOFN 16 Juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 23.21, onder 5.56. Hoogivater standen 16 Juni: v.m. 6.31; n.m. 18.48. KORRELTJE Het genot is het geluk der dwazen; liet geluk is het genot der wijzen. (d'Aurevilly)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1