Kaoitein-vlieger Sommer („Whisky Four") te Eindhoven met militaire eer begraven 15-jarige jongen vermist Nieuw tweedekamerlid PERSOONLIJKE LENINGEN Omgekomen missionarissen herdacht Situatie van Surinaamse arbeiders in ons land Automobilisten, opgelet Twee kinderen verdronken Kind overreden op schoolplein V erkeersongevallen ZATERDAG 12 JUNI 1965 DE LEIDSE COUR A N T Bonn: President De Gaulle, bondskanselier Ludwig Erhard en zijn voorganger Konrad Adenauer hebben •en onderonsje voor het diner. Het was voor het eerst dat Adenauer in het openbaar verscheen sinds hij vier weken geleden een shock had opgelopen bij een treinbotsing. Gisteren is op het kerkhof van de Sint-Catharinaparochie te Eindhoven met militaire eer het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de 32-ja- rige kapitein-vlieger J. B. Sommer, lid van het stunt-team „Whisky Four" die dinsdagmiddag tegelijk met kapi tein-vlieger R. A. Liem bij een de monstratie op de vliegbasis te Woens- drecht is verongelukt. Aalmoezenier J. Rijk van de vlieg basis Woensdrecht droeg, geassis teerd door aalmoezenier J. van den Broek van de vliegbasis Eindhoven, de mis van Requiem op. Daarna for meerde zich een lange stoet, welke zich naar het kerkhof aan het Frede- rik van Edenplein begaf. De konink lijke luchtmachtkapel, dip de stoet opende, speelde treurmuziek. Onder de zeer vele militairen, die de plech tigheid bijwoonden, voornamelijk van de vliegbasis Woensdrecht, waarbij ook een deputatie van het daar in opleiding zijnde Belgische lucht- machtpersonèel, bevond zich com modore J. N. Mulder, commandant van het commando luohtmachtopled- dang te Arnhem. Aan het graf verrichtte aalmoeze nier Rijk de laatste gebeden. Daarna speelde de Luobtmachibkapel het Wil helmus, dat gevolgd werd door een salvo van het aan het graf aangetre den vuurpeloton uit Nijmegen. De commandant van de Vliegbasis Woens drecht, kolonel Van Woensdregt, sprak vervolgens een korte afscheids groet. De droeve plechtigheid werd besloten met koraalmuziek en de „Last post" van de Luchtmachtkapel, waarna kapitein Smeefcs namens de famiMe dankte voor de deelneming en belangstelling. Onder de vele bloemstukken bevonden zich kransen van de Koninklijke Luchtmacht, van de vliegbases Woensdrecht, Deelen en Soesterberg, van de oudleden van „Whisky Four" en van de squadrons 314 en 315 en het instructiesquadron alsmede van de president van het Internationaal Meeting Centre Brus- tem bij Sint-Truiden in België. De politie te Oosterhout is op zoek naar de 15-jarige Frans Dikhout, dae al sinds 3 juni is verdwenen. Op dae dag is hij van huis weggegaan. Sinds dien is niets meer van hem verno men. Men is bang, dat hem een onge luk is overkomen. Zij, die inlichtingen kunnen ver strekken worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Oosterhout (tel. 016204944) of met de plaatselijke politie. Het sig nalement is: flink postuur, lijkt 17 of 18 jaar, is gekleed in een donker blauw costuum en heeft een twee persoons tent bij zich. De heer J. W. M. van de Noort te Kraggenburg, KVP-wethouder van de gemeente Noordoostpolder, is door het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van de Tweede Ka mer. De heer Van de Noort heeft deze benoeming aanvaard. Plet nieuwe Kamerlid bekleedt bui ten zijn wethoudersfunctie tal van bestuurlijke functies, ook ails voor zitter, van plaatselijke en regionale organisaties en verenigingen. Hij is 46 jaar oud. Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DiENSI VOOR KASBEHEER El KREDIETWEZEN ISO. IEL 20210 (Advertentie) Gistermorgen om twaalf uur is In de nieuwe kerk van de H. Pius X te Uden een plechtige rouwdienst ge houden ter nagedachtenis van de in Kongo vermoorde Nederlandse Kruis heren-missionarissen. (Twee in no vember en 14 kortgeleden, onder wie vier priesters en één broeder uit Uden.) De plechtige H. Mis van Re quiem werd opgedragen door de bis schop van Ondo in Kongo, mgr. Cree- mers uit Leuven (België). In dit ge bied zijn de missionarissen gedood. Hij werd daarbij geassisteerd door de provinciaals van de orde van het Heilig Kruis in Nederland, dr. H. van de Ven uit Nijmegen en dr. A. Raay- makers uit Leuven. Deze werden op hun beurt bijgestaan door de missie procurator P. Bakker osc. In een toespraak herdacht de ma gister-generaal van de orde, mgr. dr. W. van Hees uit Amersfoort, zijn con fraters „die vielen door de wapens van huisgenoten bij de verkondiging van het geloof in Christus in een ver land". Hij sprak woorden van troost tot de vele aanwezige familieleden van de omgekomenen. Offer van hun leven Aan het slot van de plechtigheid sprak migr. W. Bekkers, bisschop van 's Hertogenbosoh, die namens het episcopaat „hen die het offer van hun leven gaven" herdacht. In het pries terkoor hadden onder meer plaats genomen de uit Uden afkomstige bis schop mgr. Van den Elze (Augustijn), bisschop in Kongo, mgr. Rooyakkers, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch en mgr. Van der Dussen van de pauselijke missiewerken uit Den Haag. Ook een vertegenwoordiger van de ambassade van Kongo woonde de dienst bij. De gezangen werden tijdens de mis gezongen door een koor van de Kruisheren en de paro chie samen. Na de mis was er in de aula van hert gymnasium van het college van de Kruisheren (de oudste Nederland se orde, die al meer dan 750 jaar be staat en al meer dan 325 jaar in Uden is gevestigd') gelegenheid de verte genwoordigers van de orde en fa milieleden van de slachtoffers te con doleren. BIJ OVERSTEKEN GEDOOD Op de Sint Jorisweg in Delft is gistermiddag de 62-jarige mevrouw D. IkkinikVan 't Laar uit die plaats, toen zij met de fiets de weg wilde oversteken, aangereden door een auto, bestuurd door de 21-jarige J. K. W. uit Delft. Mevrouw IkkLnk werd zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar zij in de loop vain de avond is overleden. De bemanning van Squadron 2 van de Marineluchtvaartdienst heeft gelden bijeengebracht voor een blindegeleidehond. Vrijdagmiddag werd de boxer .Binka' door initiatief nemer serg. vlieger M. V. N. Schwar< overgedragen aan mevr. mr. A. Groen, best. lid Kon. Ned. Blindengeleidehondenfonds. Achter hen squadroncommandant Lt t.z. vlieger le klasse W. F. v.d. Heuvel en de heer A. C. Smits, technisch leider van de opleidingsschool voor blindengeleidehonden. Een aanzienlek deel van de Surl- namers, afgezien van de studen ten, komt naar Nederland met de bedoeling zich in enig vak te be kwamen en slaagt er vaak ook in. De Surinamers in Nederland be horen tot de bevolkingsgroepen, die sterk onder het nijpende wo ningtekort lijden. Surinamers die bij hun aankomst worden opgevangen, hebben bete re kansen zich in Nederland te handhaven dan zij die hun eerste stappen hier alleen moeten onder nemen. Surinaamse arbeiders, die het hier moeilijk hebben, lijken gevoeliger voor werkelijke of vermeende dis criminatie, dan degenen diie het voor de wind gaat. Tussen de z.g. onderwereld en de overgrote meerderheid van de Su rinaamse arbeiders is minder reëel contact dan wel eens wordt ver ondersteld. De verkeerscentrale van de rijks politie deelt mede, d«at op de rijks weg 12 (snelweg UtrechtDen Haag) de noordelijke rijbaan, die van Utrecht naar Den Haag, afgesloten wordt ter hoogte van de gemeenten Zoetermeer en Nootdorp. Het ver keer zal dius uit bedde richtingen over die rijbaan Den HaagUtrecht moeten rijden. Er geldt een snel heidsbeperking en een inlhaailverbod. Eén cent per week-actie bracht voor K.W.F. ruim vier ton in 1964 Blijkens een mededeling van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding is in 1964 een bedrag van ruim f 438.000 bijeenge bracht door de talloze één cent per man-per week bijdragen, de z.g. „per- soneelsaoties KWF". Gisteren is de 4-jarige Robert G. van den Buig, zoontje van de kapi tein van de motorsleepboot „Gouda", de in de Nassauihaven in Rotterdam verdronken. Het kind speelde aan dek en Is, toen zijn moeder eventjes naar de roef ging, overboord gevallen. In de loop van de avond heeft de politie en branwdeer het lijkje opgehaald. De 2-jarige Barend Willem Ko- revaar uit Gouda is vrijdagmiddag in een sloot nabij zijn ouderlijke wo ning gevallen en verdronken. Het jongetje, dat van huis was gelopen, werd door een buurvrouw opge- dregd. MR. TH. KOOPMANS HOOGLERAAR IN LEIDEN Bij K.B. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaar den, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de inleiding tot de rechtswetenschap, mr. Th. Koopmans, thans juriidisah adviseur bij het secretariaat van de raden der Europese gemeenschappen te Brus sel. In Hengelo (Ov.) is gistermorgen op een schoolplein een kind veronge lukt. De 5-jarige Dave Stern speelde op het schoolplein van de R.K. kleu terschool aan de Kerkstraat, toen de waigen van de melkboer kwam. Deze brengt met zijn bestelauto dagelijks sdhooflimelk tot voor de deur en rij dit daarvoor over het plein. Dave en andere kleuters gingen aan de wagen hangen, waarbij de jongen vermoedelijk is komen te val len. Hij werd overreden en was op lag dood. In Sittard is vrijdagmiddag het ze venjarig zoontje van de familie Sla gen door een truck met oplegger overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen met de trapper van zijn fiets de trot toirband raakte, waardoor hij op de rijweg viel, juist toen de truck aan kwam. In Haarlem is vrijdagochtend een kunstmarkt geopend op het terrein van snijbranders moesten twee de voormalige stadsdoelen. Daar staan 50 kraampjes, waar etsen, tekenin- Tijdens het bezoek van de Britse vorstin aan Hamburg kwamen huwelijksmoeilijkheden ten aanzien van gen aquarellen beeldhouwwerken en andere kunstvoorwerpen worden burgs eerste burger, dr. Paul Nevermann, in het openb aar. Deze Sen StWlgda dr edêr^ Z, verkocht. De foto:£t de -rkt -et op de voorgrond AmstemtaT goetagen -bt heschlktaar stelde. Donderdag werd hij opgevolgd door pro,. Herbert W.ichmanndt tót dan ™thT de schrijver Godfried Bomans, die de markt opende. worea. der van Financiën wae. De loto toont de scheldende (1) en komende burgervader van de teil. De staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas, heeft de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal een rapport aangeboden over de sociale situatie van de Surinaamse arbeiders in Nederland. Dit rapport bevat de resultaten van een onder zoek, waartoe het departement van maatschappelijk werk begin 1963 op dracht heeft gegeven. Onderzoekers waren drs. A. A. Biswamitre, ver bonden aan het ministerie van Justi tie te Paramaribo, en de heer A. E. Bayer, weekbladredacteur, cand. in de ciüturele antropologie. De heer Bayer heeft tevens het rapport op gesteld en draagt ook de verantwoor delijkheid voor de inhoud. Prof. dr. A. J. F. Kobben, directeur van het instituut voor culturele antropologie van de Amsterdamse universiteit, trad op als supervisor van het onder zoek. CONCLUSIES Met enig voorbehoud omdat het niet mogelijk was in het onderzoek streng kwantitatief te werk te gaan worden in het rapport de volgende conclusies getrokken: Het aantal Surinamers in Neder land, dat met ernstige aanpassings moeilijkheden te kampen heeft, lijkt kleiner dan werd veronder steld. Dertien mensen zijn verdron ken, toen gisteren het 2.350 inwoners tellende Sanderson in de Amerikaan se sitaat Texas door een wolkbreuk werd getroffen. ADVIESCOMMISSIE Een oommissie, waarin o.a. enkele departementen, de gevolmachtigde minister van Suriname en de ver eniging van Nederlandse gemeenten zijn vertegenwoordigd, zal de rege ringen van Nederland en Suriname mede naar aanleiding van het onder havige rapport adviseren over maat regelen, welke van belang kunnen zijn voor de levensomstandigheden van de Surinamers in Nederland. Bij zondere aandacht wordt daarbij be steed aan de omvang en de'voorlich ting van nieuw aangekomenen. Naar schatting bevinden zich thans 10.000 Surinamers in ons land.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9