ook Artiesten zetten zich in voor gehandicapten en gevangenen VOOR JOU „Jazz wereld" „Club 500" groeit met de dag LOPEND VUURTJE 2 LANGSPEELPLATEN VOOR SYMPATHIEK DOEL ZATERDAG 12 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT toch nog veel kosten zitten in dit werk en voor de artiesten een veelvuldig optreden voor radio en te levisie, als beloning voor hun harde werken." Doe ook meel Natuurlijk zijn onder de lezers (-es sen) die interesse hebben in dit werk en zoals U begrijpt, kunt u op vele manieren meedoen. „We moeten zui nig zijn" hebben we gehoord, daar om kunt donateur (trice) worden of meldt U als medewerker voor dit prachtige werk. Het adres? Stichting Ontspanning rrAnrlif* van voor Gehandicapten, Troelstraweg 93, "nder redactie van De Bilt, tel. 030-61629. of afdeling Zuid-Holland: de heer Tremio (ex- guitarist van The Moochers), De Gaarde 332, Den Haag. Anton Abma en Cees van Leyden De laatste weken zijn we nogal „uithuizig" geweest. Met een groepje artisten hebben wij sanatoria, bejaardenhuizen èn gevangenissen bezocht. Er werden in deze tehuizen voorstellingen gegeven en dat deden deze artistfcn volkomen belangeloos, met als enige opzet: „Vreugde brengen bij mensen, die daar gebrek aan hebben". We hebben volle zalen gezien met gehandicapten, maar ook met gedeti neerden. En overal kreeg het programma een warm onthaal. In eerste instantie dachten wij dat dit uitging van het ministerie van justitie, maar bij nader onderzoek bleken dit persoonlijke initiatie ven te zijn van „De Stichting Ontspanning voor Gehandicapten". Om het werk van deze Stichting van nabij mee te maken, zijn wij op enkele avonden te gast geweest en van onze meningen geven wij graag het relaas. Alles in vrije tijd. „Het is allemaal in 1953 begonnen", zegt ons de heer jGerard Lohuizen, de secretaris en programma-leider van de Stichting. „Toevallig kwam ik in die tijd veel in tehuizen en bemerkte dat het aan het amusement nogal schortte. Als je de hele dag te bed ligt, wil je 's avonds wat ontspan ning." De heer Lohoizen begon in de omgeving van zijn woonplaats (De Bilt) zijn eerste avonden. „De al lereerste voorstelling werd gegeven in Zeist in het Bartimeus Huis, al gauw hoorde men van onze activi teiten en steeds meer tehuizen gingen ons vragen." Overdag is Gerard Lohuizen (47) vertegenwoordiger van 'n landelijk bedrijf. Vanaf zijn jeugd heeft hij al belangstel ling gehad voor muziek. Speel de zelf piano - saxofoon en gui taar. Hij heeft nog steeds een grote voorliefde voor jazz. Gerard, getrouwd, vader van twee kinderen, heeft met zijn gezin, dagelijks werk en de „Club 500" erg druk, daarom zegt hij: „Ik ben hard op zoek naar een assistent, want het is niet meer bij te benen." bestrijden door de gelden die dona teurs inbrengen. De laatste maanden worden er ook veel ontspannings avonden verzorgd in gevangenissen, huizen van bewaring en opvoedings gestichten. Het blijkt daar ook tel kens weer hoe men de werkzaamhe den van „Club 500.. èn het gebodene waardeert. Zo sprak b.v. een gedeti neerde aan het slot van een avond „Meneer Lohuizen, wij zijn blij dat U met Uw artiesten geweest bent- Het programma deed niet onder voor een TV-show. Komt u nog eens te rug?" „Het is voor mij ook een hobby, maar gelooft U me: er gaat veel tijd inzitten", aldus Gerard. gen. Voor de aankomende artiesten heeft „Club 500" nog een bekoring. Ze doen niet alleen „Bühne-erva- ring" op, maar de heer Lohuizen c.s. geven ook adviezen, hoe te kleden en hoe een nummer te brengen op het toneel. Op deze pagina ziet U foto's, ge maakt op een avond „ergens in het land". Aan dit programma werkten mee: De Zusjes Oorthuysen uit De Zilk, Bert van Schaik, cabar etier uit Utrecht, Het Trio Nelli Colette en het Rhythm Trio e.a. Zo vertelde één der artiesten: „Het is bijzonder plezierig te werken voor deze mensen. Ze waarderen ons op treden meer, dan het publiek, op b.v. verenigingsavonden". De ouders van de Zusjes Oorthuy sen: „We staan altijd meteen klaar voor de heer Lohuizen, het heeft iets fascinerends op te treden voor de zieken. Je brengt een beetje vreugd in hun leven". „Het gaat fijn, maar. De heer Lohuizen vertelt ons ten slotte. „Het gaat fijn met onze „Club 500.", we krijgen een geweldige me dewerking van het Ministerie van Justitie, maar er blijven altijd wel wensen. We hebben nu zo'n 150 do nateurs, w.o. twee burgemeesters en één oud-minister, we kunnen er ech ter meer gebruiken, want er gaan OP 19 JUNI a.s. organiseert het Leidse Theaterbureau „Laretto" van Theo van Dam een dans- en showavond in het Antonius Clubhuis. Aanvang 20.00 uur. Medewerking verlenen The Black Silhouettes uit Leiden en The Vendelly's uit Beverwijk. Gedanst kan er vanavond (12 juni) worden in het Groenendijks pa rochiehuis te HAZERSWOUDE door gehuwde en verloofde paartjes op muziek van het duo Boet-Boelee en Rein (Patsie) de Vries, dit alles in het kader van de actie „De jeugd bouwt". Zaterdagavond 19 juni komen Wanda, Rein de Vries (weer!) en The Black Albino's hun opwachting maken in genoemde dancing voor de jeugdiger dans- minnenden. In dancing 't Zwaantje te Hazerswoude komen op deze datum The Motions, op 26 juni Johnny Kendall and The Heralds en op 3 juli Cees en The Skyliners, met zang van John Lamers. Voor het eerst sinds de oprichting in 1964, organiseert de KWJ-af- deling Antonius een dansavond. Deze zal zaterdag (vandaag) 12 juni gehouden worden in de zaal aan de Maria Gijzensteeg (naast de „Overdekte") 's avonds om 8 uur. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Resounds". Deze avond is speciaal op touw gezet voor de jongeren in Leiden Zuid-West, maar vanzelfsprekend is iedereen van harte welkom. Nederland heeft een nieuw jazz- blad! Tussen de met tienerbladen goedgevulde bakken in de tijd schriftenkiosken staat sinds 14 dagen het eerste nummer van Jazzwerelddat wordt uitge geven door Int. Musicals N.V. te Hilversum. Het is niet vreemd, dat er bijna vier jaar zijn ver streken, voordat ons land weer een eigen jazzblad rijk is. Zoals we in ons hoofdartikel van de Ook Voor Jou-^pagina van veer tien dagen geleden concludeer den, valt er voor de jazz in Ne derland nog een boel te wensen. De redaktie van Jazzwereld schrijft dan ook, dat zij er zich van bewust is, dat jazztijdschrif ten zorgenkinderen zijn. „Het verleden heeft ons maar al te zeer geleerd, hoe moeilijk het is, in een land als het onze, een jazz- Bekoring Naast de ruim honderd voorstel lingen "per jaar, worden er geregeld forums gehouden, waarin ook Skip Voogd zitting heeft en draait de heer Lohuizen, dikwijls met een „speciale" gast, platen in de diverse inrichtin- blad over een reeks van jaren draaiende te houden FRIS EN LEESBAAR ANTON WITKAMP voert de re daktie. Onder de medewerkers vin den we o.m. Anton Kop, Skip Voogd, Paul ten Have, Rolf ten Kate, Misja Mengelberg, Rud Niemans, Pete Ve- nudor en Frank Visser. Om met een eindconclusie te starten, we vinden „Jazzwereld" een belangrijke aan winst: het formaat is prettig en de indeling van de artikelen is fris en noodt tot lezen. De inhoud van dit eerste nummer is bepaald interessant, zowel voor de echte jazzliefhebber, als voor degene, die zomaar over bepaalde gebeurte nissen geinformeerd wil zijn. Het blad opent met een verhaal van Paul Karting over Eric Dolphy, die vlak voor zijn dood enige dagen in ons land vertoefde, Rud Niemans neemt Louis van Dijk een blinddoek- proef af en Pete Venudor schrijft, in een zeer lezenswaardig artikel over Stan Kenton. De Blues-situatie in ons land wordt onder de loupe genomen; Frank Vis ser heeft een gesprek met Arie Ligt- hart van de DSC-band. Het spreekt vanzelf, dat ook nieuw-verschenen jazzplaten worden besproken. Uitvoerige aandacht wordt besteed aan de buitenlandse jazz-musici, die de laatste maanden in ons land op traden: Bill Evans, Monk, Johnny Griffin, Wes Montgomery, Oscar Pe terson met Clark Terry. OP HOOG PEIL We stippen wat onderwerpen aan. De koper van dit blad krijgt veel waar voor zijn geld (95 ct). In de redaktie hebben de beste muziek- journalisten plaatsgenomen, zodat „Jazzwereld" op een behoorlijk hoog peil kan blijven. Kortom, wij zijn blij met deze „Jazzwereld" en wen sen de redaktie veel succes en een grote oplage toe! KRITISCH BEKEKEN HET GAAT HARD met Margie Ball. Haar eerste plaatje doet het voor treffelijk. Zij is inmiddels drie keer op het Nederlandse televisiescherm verschenen, zo ongeveer alle dag- en weekbladen in den lande hebben min of meer uitvoerig aandacht besteed aan het grote talent, dat Margie toch is. Zij is uitverkoren als „reserve" voor de Knokke-ploeg, enkele weken geleden heeft zij op uitnodiging van BRT in België televisie-opnamen ge maakt. Zij treedt herhaaldelijk in het openbaar op Maar: wij herinneren ons de woor den van de heer Th. Joosten, haar manager, uitgesproken tijdens een interview, dat wij Margie en hem vlak voor het begin van de „publieke ontdekking" van Margie, mochten af nemen. „We doen het rustig aan", zei de heer Joosten toen. Van dat „rustig aan doen" komt, lijkt ons, nu niet bijzonder veel te recht. Het is geenszins de bedoeling, dat wij ons gaan bemoeien met za ken, die ons niet aangaan, maar het moet ons van het hart, dat de ont wikkeling, zoals die zich thans ma nifesteert, beslist niet de juiste is. HET GAAT te hard, en dat zou dunkt ons wel eens kwalijke ge volgen kunnen hebben voor Margie zelf. Bovendien is ons dë handelwijze van de grammofoonplatenmaatschap pij, die Margie onder contract heeft, niet geheel duidelijk. De wijze waar op Margie nu twee van de drie keer aan het televisiepubliek is gepresen teerd, getuigt o.i. niet van bijster veel inzicht in wat wij gemeenlijk „de smaak van het pubhek" noemen. Play-back is eigenlijk niet meer dan puur bedrog. Dat zou op zichzelf nog niet eens zo erg zijn, als het maar niet zo'n kinderlijk en doorzichtig be drog zou zijn. Play back kan voor een ervaren artiest(e) vaak een groot gemak zijn, maar voor een beginne linge, ook al beschikt zij, zoals Mar gie, over een talent, dat beslist uniek genoemd mag worden, kan het wel eens een averechtse uitwerking heb ben. DAT HET grammofoonplaatje zo hard loopt is te danken aan de kwa liteit van het plaatje én het feit, dat zij van de verschillende publiciteits media al bijzonder veel aandacht heeft gekregen, en absoluut niet aan de kwaliteit van de televisie-uitzen dingen, uitgezonderd die van Willem O. Duys misschien. TENSLOTTE willen wij de gram mofoonplatenmaatschappij nog wijzen op iets, dat wel eens een onvergeef lijke fout zou kunnen blijken. Margie krijgt door de publiciteit, die zij ge niet, het stempel van „tienerzange resje" opgedrukt. Tienermuziek is op het ogenblik de motor van het gram- mofoonplatenbedrijf, althans de mu ziek, die thans bij de tiener populair is. De ervaring heeft echter geleerd, dat de populariteit van een bepaald genre nooit zo bijster lang st and houdt, en hiermee mag de maatschap pij wel eens rekening houden bij haar publiciteit rond Margie. j MOGEN WIJ een voorstel doen? I Laat de maatschappij eens gaan uit proberen, welk genre Margie het beste ligt. Het zou ons niets verbazen als haar stem bij uitstek geschikt is j voor een, wanneer men dit in een periode van bijv. een maand of een i jaar gaat bezien, wat minder ver- i kocht genredat echter al zijn waarde I bewezen heeft. Wij doelen hier op genres, zoals die beoefend worden i door Margies grote zusters-in-de- kleine-kunst, Peggy Lee, Catharina Valente, Julie Londen etc. Het „klas sieke" lichte soort. Daarin is naar onze vaste overtuiging voor Margie indien zij hierin een „eigen stijl" weet te vinden, een grote toekomst weg gelegd, die haar zonder twijfel kan uittillen boven alleen naar tijdelijke vaderlandse roem. En het is niet onwaarschijnlijk, dat dit ook voor de maatschappij op de lange duur finan cieel wel eens veel aantrekkelijker zou blijken N. O. (Vi* ook DaffÏDü* 7) En nu in 1965 verzorgt de Stichting in ruim 100 inrichtingen amusements programma's. „In de loop der jaren hebben wij heel wat artiesten erbij gekregen en echt geen kleine jon gens. Namen als Rita Reys, Pim Ja cobs, Imca Marina, Herbert Joeks, werken regelmatig mee." Hij ver volgt: „Het meeste plezier heb ik altijd in de tientallen jonge, aanko mende artiesten, die zo graag iets willen doen voor de lijdende mede mens. De artiesten èn de Stichting zien al hun werkzaamheden als een goede vrijetijdsbesteding." Veel op pad De Stichting Ontspanning voor Ge handicapten geeft gemiddeld twee maal per week een voorstelling, to taal zo'n 130 avonden per jaar en het blijkt steeds weer beslist geen kunst te zijn verantwoorde program ma's samen te stellen uit de beschik bare 500 artiesten. „Onze Stichting heeft no gij een moeilijke naam, daar om hebben we ons kortweg „Club 500" genoemd! „Club 500" werkt volkomen zelf standig en is geen apparaat van het Ministerie van Justitie, ontvangt ook géén subsidie, maar kan de kosten „PALAVER 64 Ruim één jaar geleden, op Hemel vaartsdag 1964, vond er in Utrecht de enorme manifestatie „Palaver '64" plaats, die door ruim 23.000 jongeren uit het gehele land werd bezocht. Dit grootse feest was georganiseerd ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Nederlands Bijbelge nootschap. Deze jongeren, levend en denkend vanuit verschillende geloofsovertui gingen, hebben op deze dag samen gezongen, samen gebeden, geluisterd en gelachen. Het was niet alleen om deze reden een uniek feest. Vele gerenommeer de artisten werkten mee aan het welslagen van „Palaver '64". „Palaver '64" was een bewijs van de groeiende gedachte van de oecu mene. Tevens was het een stimulans voor de jongeren, die de wereld van morgen „maken", om op de inge slagen weg door te gaan. Van dit unieke feest nu heeft het Nederlands Bijbelgenootschap een langspeelplaat gemaakt, waarop de hoogtepunten te beluisteren zijn. Voorwaar, een goede gedachte, want het programma van „Palaver '64" gaf ons muzikaal veel te genieten. Na de opening door ds. G. N. Lam mens vinden we de volgende promi nente artisten op deze plaat terug: Het orkest van Frans Mijts, The Shepherds met een oud-Nederlands volksliedje. De zang- en dansgroep „Shaloom" met Sonja Berndt brengt een Israëlisch liedje. Zuidamerikaan- se klanken worden gemaakt door LOS AMIGOS DEL PARANA. RITA REYS en het TRIO PIM JACOBS zingen en spelen een song uit de negeropera „Porgy and Bess": „I've Got Plenty O'Nuttin". En één van hun successen „Fly me ot the moon". JULE DE CORTE met twee heel 9terke liedjes en de Eindhovense „Lighttown Skiffle Group" met drie religieuze liedjes. OOK MAHALIA Het ontroerende optreden van MA HALIA JACKSON op „Palaver '64" vinden we gelukkig op deze plaat terug. Nu nog wordt er met bewon dering over haar Utrechtse optreden gesproken. Mahalia Jackson zingt 3 nummers, t.w. „Holding my savious's hand", „Keep your hand on the plow" en „When the saints go marchin' in" De plaats is onder no. VR 030 voor de prijs van f 10 bij elke platen- handelaar verkrijgbaar. De baten zijn bestemd voor het werk in de ont wikkelingslanden. „BLIJVEND APPLAUS '99 Sinds enkele jaren heeft ons land een sympathieke stichting, „Blijvend Applaus", die zich onder enthousias te leiding van het Amsterdamse ge meenteraadslid mevrouw Wijsmuller, ten doel stelt gelden in te zamelen voor een tehuis, waar Nederlandse cabaretiers, die niet meer kunnen op treden en in behoeftige omstandig heden zijn geraakt, een gelukkige oude dag kunnen hebben. In samenwerking met Alex de Haas en Phonogram is er een aan trekkelijke! langspeelplaat uitgeko men, waarop de top van ons talent op het gebied van de lichte muziek liedjes van vroeger zingen. Willy en Willeke Alberti, Corry Brokken, Trea Dobbs en Rob de Nijs, Conny Stuart, Jasperina de Jong, Wim Sonneveld, Mieke Telkamp, Rudi Carrell, Jean- ny Arean en Jacco van Renesse, Rika Jansen en Conny van den Bos zijn degenen, wier stemmen op deze plaat te horen zijn. Deze artisten verleen den geheel belangeloos hun mede werking. Ook van deze plaat is de prijs laag gehouden, n.l. f 7,50 en is bij de platenhandelaar verkrijgbaar. Het bestelnummer is DL 110527 voor de mono en DY 110535 voor de stereo. LEIDSE TOPTIEN Het tussen haakjes vermelde cijfer geeft de stand per zater dag 15 mei jl. Nog steeds een opvallende notering van Mar gie Ball (4e). Op de landelijke hitlijst staat zij deze week op de 28e plaats! Met stijgings kansen! (1) 1. Ticket to ride The Beatles. (-) 2. Bring it on home to me The Animals. (-) 3. Goldfinger Shirley Bassey. (7) 4. Goodbye to love/Now that love has come my way Margie Ball. (-) 5. That'll be the day The Everly Brothers. (-) 6. Bumble Bee The Searchers. (-) 7. Rock and Roll music The Beatles. (-) 8. Catch the wind Do novan. (-) 9. Long life love San- die Shaw. (9) 10. The last time The Rolling Stones.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6