S)e £eki6e(2oti^cmt Militairen in Saigon weer aan de macht Taylor verwacht twee maanden van harde strijd MEUBELEN De Gaulle kreeg geen voet aan de grond Klaus von Amsberg ambassadeur ergens in Afrika? Indonesische commando's in Maleisië opgeruimd Meisje onthaalde politie op kogelregen Korte golf Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 12 JUNI 1965 56e JAARGANG No. 16.548 Unieke kans voor dirigenten zie pag. 7 1 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 ZOMERPRIJZEN De Zuidvietnamese militaire leiders wier bemiddeling in de hui- dige regeringscrisis was ingeroepen, hebben zich gisteren na twee y j dagen geheim overleg uitgesproken tegen het voortbestaan van de Verdediger 111 AUSCllWltZ- regering van dr. Phan Hoey Quat. De leiders der Zuidvietnamese katholieken hadden het aftreden van de regering geëist omdat deze naar hun mening boeddhistisch gezind is. De Zuidvietnamese radio heeft vanochtend het aftreden van de wetgevende macht bevestigd. In een gezamenlijke bekendmaking van de president, de voorzit- r ter van de wetgevende raad en van de minister-president wordt ge zegd, dat zij „de leiding van de staatszaken overdragen aan de strijd krachten". De militaire leiders hebben besloten, dat de president en de premier aan zullen blijven om de lopende zaken af te handelen. Generaal Maxwell Taylor, de Ame rikaanse ambassadeur in Zuid-Viet- nam, heeft gisteren in Washington verklaard, dat het duidelijk is, dat het reeds lang verwachte moesson offensief van de Vietcong is begon nen. Hij verwacht in de komende twee maanden een harde strijd. Het offensief werd verwacht omdat de Vietcong in de regentijd taktisch in het voordeel is. Onder meer kun nen vliegtuigen de grondtroepen geen steun verlenen. De generaal, die dinsdag in zijn standplaats Saigon terug zal zijn, zei na een bijeenkomst met de nationale veiligheidsraad onder voorzitter schap van president Johnson, dat hij voor het ogenblik niet de noodzaak van het overbrengen van meer Ame rikaanse militairen naar Vietnam ziet. Het is zeer belangrijk, dat wij ervoor zorgen, dat het Vieteong-of- fensaef mislukt, aldus Taylor. Vietcong-succes De afgelopen nacht hebben Viet- cong-opstandeldngen een radiozend- Eigen toonkamers, grote keus, kwaliteit, lage prijzen en service FA. P. DEN HAAN ZN. LANGERAARSEWEG 196 LANGERAAR TEL. 01712—190 (Advertentie) station en een militaire post bij de stad Song Be op ongeveer 100 kilo meter ten noordoosten van Saigon bezet. In Saigon heeft een regerings woordvoerder meegedeeld, dat de op standelingen vanuit het radiostation zijn gaan uitzenden. De post en het radiostation waren vanochtend nog in hun handen. De verliezen bij Dong Xoai Bij de strijd om Dong Xoai zijn ongeveer 700 Vietcong-opstandelin gen gesneuveld, zo heeft een Zuid vietnamese militaire woordvoerder vandaag gezegd. Aan regeringszijde bedroegen de verliezen 108 doden, 46 gewonden en 126 vermisten. Waarne mers menen echter, dat de laatste cijfers nog wel zullen stijgen. Volgens verslaggevers die Dong Xoai bezochten zijn 150 tot 200 Viet- oonigrebelien rond de stad zelf ge sneuveld. proces beschuldigt rechters en geallieerden Een verdediger van drie kamp artsen uit het vernietigingskamp Auschwitz, die in Frankfort terecht staan, heeft gisteren in zijn pleidooi de openbare aanklager en de rech ters de vraag gesteld of zij niet beter zouden doen zichzelf te beschuldigen omdat zij er niets tegen hebben ge daan toen de nazi's de Joden uit roeiden. De Duitsers' waren volgens hem tegen meer oorlogsmisdadenproces- sen omdat zij het gevoel hebben, dat deze processen onder invloed staan van binnen- en buitenlandse mach ten en pressiegroepen. De verdedi. ger, Steinacker, viel de „dubbele standaard" aan, waarbij slechts de verliezers van de oorlog veronder steld worden oorlogsmisdaden te heb ben bedreven. De geallieerden heb ben „ten hemel schreiende" misda den begaan, zo zei hij. LEIDEN BREESTRAAT 173 (Advertentie) Toch Franse deelname aan NAVO-oefening? Frankrijk zal mogelijk zijn hou ding ten opzichte van de volgend jaar te houden Navo-oefening „Fal- lex" herzien en er alsnog aan deel nemen, zo is gisteravond in Navo- kringen in Parijs gezegd. Verwacht wordt, dat het vraagstuk besproken zal worden tijdens de vierdaagse conferentie van geallieer de militaire leiders die maandag in Parijs begint. Van Franse Navo-zijde was vorige maand gezegd, dat Frankrijk niet aan de oefening „Fallex 66" zou deelne men omdat Frankrijk deze niet in overeenstemming met de huidige strategische leer van de Navo acht. FRANS-DUITSE BESPREKINGEN Zoekt U moderne of klassieke modellen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Over verloving zou al in Bonn gesproken zijn De Westduitse diplomaat Klaus von Amsberg, die in het nieuws is gekomen in verband met geruchten over een eventuele verloving met prinses Beatrix, wacht in Bonn een belangrijke promotie. Aldus bericht „De Telegraaf'. De 38-jarige Duitser keerde onlangs terug van een 5- daags bezoek aan Ghana en zal nu bevorderd worden tot Legationsrat 1 op de economisch-politieke afdeling voor Afrika. Dit zou betekenendat Klaus von Amsberg in aanmerking komt voor een benoeming tot am bassadeur bij een van de Afrikaanse Staten. Verder weet „De Tel." te berichten, dat reeds enkele weken voordat de foto met prinses Beatrix en Von Ams berg werd gepubliceerd de opper stalmeester van het Koninklijk Huis, de heer W. F. K. Bisschoff v. Heems kerk, met Klaus von Amsberg een be zoek heeft gebracht aan het West- diuitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Toen zou gesproken zijn over een mogelijke verloving. De Duitse regering heeft gisteren, aldus berichten uit Bonn, president De Gaulle duidelijk gemaakt, dat zij „een evenwichtige ontwikkeling in alle sectoren van de gemeenschap pelijke markt" verlangt. De Duitsers hebben hun wensen naar voren ge bracht tijdens een gesprek van an derhalf uur tussen de Duitse minis ters van Economische Zaken en Fi nanciën, Schmücker en Dahlgrün en de Franse minister van Financiën, Giscard d'Estain. Intussen spraken De Gaulle en Erhard zelf afzonderlijk over wat in het communiqué heet „internationale ontwikkelingen" Later op de dag ontving president Lübke het Franse staatshoofd en spraken Erhard en premier Pompi dou over de EEG. Op hetzelfde ogen blik hadden de Franse en Duitse mi nisters van Buitenlandse Zaken een gesprek. Ook hun onderwerp was de EEG. Taalonderricht De toepassing van de elektronica bij de defensie werd besproken door de ministers van Defensie, Von Has- sel en Messmer. De minister van On derwijs, Fouchet, sprak met de Duit se autoriteiten (er is geen Duits mi nister van Onderwijs; het onderwijs is een aangelegenheid van de staten en niet van de Bondsregering) over het onderwijs van het Frans en het Duits in beide landen en de weder zijdse erkenning van bepaalde diplo ma's. Het is dus een drukke dag geweest. Volgens de berichten hebben beide partijen bij de besprekingen 't groot ste geschilpunt (de toekomst van de NAVO en de aanwezigheid van Ame rikanen in Europa) zo veel mogelijk De Gemini-4 tweeling, de ruimtevaarders Edward White (1) en James McDivitt tijdens een persconferentie. ontweken. Zowel Frankrijk als Duits land zijn het er over eens, dat het weinig zin heeft hierover te praten, omdat er toch geen oplossing in het zicht ligt. De besprekingen werden gehouden in het paleis Schaumburg, de kanse larij van Erhard. De Gaulle was naar Duitsland komen vliegen, waar bij zijn aankomst het Franse en 't Duit se volkslied werd gespeeld. Daarna inspecteerde De Gaulle een erewacht van leger, marine en luchtmacht. Er waren zeer drastische veilig heidsmaatregelen genomen langs de weg naar paflieis Schaumburg. In de middaguren gebruikte De Gaulle met de leden van zijn gezel schap de lunch op slot Ernich de residentie van de Franse ambassa deur bij Bonn. Hier waren de Fran sen dus weer echt „onder elkaar". De Gaulle en zijn staf zijn ook van daag nog in Bonn. Gemeenschappelijke pot Min-of-meer toevallig is gisteren tijdens een bespreking in het West- Duitse parlement ook het vraagstuk van de financiering en de parlemen taire controle van de gemeenschappe lijke markt aan de orde geweest. In een motie heeft de Bondsraad (waar in de staten zijn vertegenwoordigd) een voorstel van de Europese com missie gesteund om alle douane-ont vangsten in een enkele pot te doen en het Europese parlement 'n grote mate van controle te geven over het gebruik van die gelden; een stand punt, dat ingaat tegen het standpunt van De Gaulle. De Maleisische regering heeft van daag bekend gemaakt, dat de twee groepen Indonesische commando's, die eind mei in het zuiden van Ma- lakka waren geland, vernietigd zijn Vanmorgen vroeg had men nog drie Indonesiërs gevangen genomen. Hier mee was aan de operaties tegen de commando's een einde gekomen. Op 29 mei waren 25 Indonesiërs in het zuidoosten van Malakka aan land gekomen. De dag daarop waren er 10 geland in het gebied van Pon- tian in Zuidwest-Malakka. Bij de ge vechten, die daarna volgden, sneu velden zes Indonesiërs. De rest werd gevangen genomen. De Maleisische strijdkrachten leden geen verliezen. Hotel De Beurs, Noordwijk ZONDAG A S. Dansmiddag en dansavond Entrée lecben 1.niet-leden 2. Na een requiemmis in de Sint Catharinakerk in Eindhoven wordt het stoffelijk overschot van kapitein-vlieger J. B. Sommer, een van de om gekomen vliegers van het stuntteam „The Whiskey-Four" de kerk uitge dragen. Een aantal Londense politieman nen heeft gisteren uren nodig gehad om een twintigjarig meisje te arres teren, dat, gewapend met een pistool, op de vensterbank van een huis in een buitenwijk van de stad zat en, nonchalant de ene sigaret na de an dere rokend, op alles schoot wat in haar nabijheid kwam. De politie, twintig man sterk, was naar het huis gekomen om het meis je terug te brengen naar de gevan genis waaruit zij twee maanden ge leden was ontsnapt. Zij zat daar een straf uit in verband met een geweld dadige roof. Toen de politie in de buurt van haar kamer kwam werd zij op een regen kogels onthaald en moest halsoverkop het huis verlaten. Daarbij kreeg een politieman een schot in de rug. Overredingen en be velen het vuurwapen weg te werpen en zich over te geven mochten niet baten. Het was tenslotte vrouwelijke ijdel heid, die haar parten speelde. Een persfotograaf, die in een aangren zende kamer had weten te komen, leunde uit het raam en vroeg of hij een „plaatje" van haar mocht ma ken. Om er zo voordelig mogelijk op te komen leunde het meisje naar voren, hetgeen de fotograaf de kans verschafte haar pistool weg te gris sen. Het vuurwapen ging hierbij af waarbij de fotograaf een schamp schot opliep. De politie overmeester de toen het meisje. RACHMAN VERWACHT EINDE 'CONFRONTATIE' Premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de oor log tussen Maleisië en Indonesië, „die niet officieel verklaard is, maar wc) duur is, misschien ten einde loopt" „Ik geloof, dat de confrontatie in de niet al te ver verwijderde toekomst zal ophouden", zei hij. Maleisië is aan de winnende hand in het militaire conflict, dat in hoofd zaak op Noord-Borneo wordt uitge vochten, en ook op politiek en diplo matiek gebied. Indonesië „heeft de bodem van zijn schatkist en economie bereikt en het enige land, dat hen werkelijk kan helpen is Maleisië", aldus de premier. HOTELBRAND IN DE V.S. Na een brand in een oud hotel te Plaiinfield in de Amerikaanse staat New Jersey gisterochtend worden 13 mensen vermist. Twee personen, on der wie een politieman die aan het reddingswerk deelnam, kwamen om het leven. Het aantal gewonden be draagt vijftien. De brand in het drie verdiepingen telende gebouw van honderd jaar oud onstond in de vroege ochtend. Uit de bagageafdeling van de overvolle expressetrein naar Calais zijn donderdag vier gifslangen losge broken. De reizigers waren zich van niets bewust. In Calais stonden brandweerlieden gereed, die de die ren moesten afmaken. De sneltrein vervoerde een groot aantal reptie len voor Britse dierentuinen en la boratoria. Een Boeing 727 van de Duitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" met 63 personen aan boord heeft gisteren op het vliegveld van Ham burg een noodlanding op een met schuim bespoten baan gemaakt, om dat het neuswiel niet naar beneden wilde. De landing slaagde en nie mand werd gewond. Concertzaal „FLORA" Hi 1 lego in ZONDAG 13 JUNI Soiree-dansante 8.30—11.30 uur. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WISSELEND Boven Midden-Engeland ontwik kelde zich een kleine storing die met 'n noordwestelijke wind in de hogere luchtlagen zich juist in de richting van ons land verplaatste. De kleine storing veroorzaakte vanochtend vooral in het midden van het land enkele uren intensieve re gen. Boven Frankrijk handhaaft zich een hogedrukgebied. Een zwak oce aanfront bij Ierland zal vermoede lijk al in de nacht van zaterdag op zondag ons land bereiken, maar het is niet waarschijnlijk, dat dit front veel regen zal brengen. Achter het front stroomt iets koe lere oceaanlucht binnen met opkla ringen en wat meer wind uit weste lijke tot zuidwestelijke richting. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Juni: zon op 4.20, onder 21.01; maan op 20.45, onder 3.49. 14 Juni: zon op 4.19, onder 21.01; maan op 21.47, onder 4.22. Volle maan 2.59. H oogwaterstanden 13 Juni: v.m. 4.27; n.m. 17.02. 14 Juni: v.m. 5.10; n.m. 17.41. KORRELTJE Eigenliefde brengt bekrompen lie den ertoe iedereen naar henzelf af te meten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1