Honderd jaar katholiek onderwijs te Oud-Ade In 1865 werd de „Roomse school" gebouwd VOORDIEN: „OVERTOCHTEN OVER WIJD WATER" ZATERDAG 12 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT ken. Kerkmeester N. Hoogeveen schonk voor dit doel 'n perceel grand tegenover de ke rk gelegen, groot ge noeg voor een schoollokaal met on derwij zerswoning en tuin. Bovendien was de pastoor een goed financier. Hij plande een renteloze lening van dë parochianen groot 2000.De rente OP 29 OKTOBER 1864 richt de toenmalige pastoor J» van Oud-Ade, de zeereerw. heer J. P. Görtz, zich in een aldus zou een reserve kapitaal ge- vormd worden ten bate van de school, uitstekend gemotiveerd schrijven tot de bisschop van terwijl hij erop rekende dat de ge- tt i i *1** schatte bouwkosten (ƒ5000.be- Haarlem om toestemming voor de oprichting van een taal,d zouden zijn eer de schooi haar eigen katholieke school. voltooiing naderde. Een hele onderneming in die dagen, toen weliswaar Salaris hulponderwijzer het bestaansrecht van de bijzondere school erkenning op 350,— p. j. begroot vond, maar de overheid alle financiële steun weigerde, 7 Ook de exploitatie van de school zowel voor de bouw als voor de exploitatie. baardie wel zorg maar was toch voor TT de parochie overkomelijk. Het was m pastoors ogen echter dringend nodig. Um inkomsten stens drie kwartier, sommigen zelfs van bijna ander half uur". Verschillende kinderen bezochten de school in Warmond „doormiddel van een naar overtochten geheel niet naar school gingen en in de zomer, op dagen waarop zij in de parochiekerk ter catechismus kwamen, de gehele morgen-schooltijd verloren. Mandement van 1868 vooruit Jaarl. opbr. schoolgelden 350.— Jaarl. opbr. school-behoeften 50.— Rente aandelenfonds 100.— Bijdrage kerkekas 100.— Uitgaven: 600.— Salaris (hulp) onderwijzer 350.— Onderhoud gebouwen 50.— Belasting en verzekering. 10.— Brandstoffen 20.— School-behoeften 20— Aflossing van 1 aandeel 100.— 550.— De oudiers uit Oud-Ade verlangden, onder die bezielende leiding van hun pastoor, naar een eigen katholieke school. En dat nog wel vier jaar vóór het verschijnen van het Mandement eter Nederlandse bisschoppen (1868), waarbij, de bisschoppen verklaarden dat de Kerk wil: 1. „dlat de jeugd onderwijs vangt; ont- De nieuwe school van 1905 Schoonhouden werd niet in de uitgaven opgenomen. De wekelijk se schoonmaak was voor rekening van de onderwijzer, de jaarlijkse voor rekening van de parochie. Bisschop Wilmer zeer ingenomen Uit het antwoord van mgr. G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, blijkt grote ingenomenheid met de plannen van de ondernemende pastoor. In x hoffelijke termen wordt er echter de vfL er wijs zo- aandiachit op gevestigd dat volgens de - wet nii,et kan WOTden met SLiT^kewSfr, katholieke een hulp-onderwijzer maar dlat men tZSSï behoren te m een hoafdönderwij. worden opgericht z&T za| behoeven". Heel sociaal advi- Oud-Ade was dus zijn tijd vooruit, seert monseigneur een jaarsalaris van De parochianen staken hun sympa- 600.met emolumenten, alsmede thie ook niet onder stoelen of ban- zeker aandeel in de schoolgelden! 2. dat het onderwijs in alle opzich ten katholiek is, d.w.z. a. dat ook godsdienstonderwijs wordt gegeven, b. dat de godsdienst alle andere vakken doordringt, c. dat het de christelijke deug den leert beoefenen; 3. dat anti-christelijk onderwijs wordt vermeden; Ook de kosten van onderhoud zijn volgens monseigneur beslist te laag geraamd. Inmiddels heeft de ondernemende pastoor reeds de volle bouwkosten van de parochianen toegezegd gekre gen met de verzekering dat, als de kosten boven de raming gaan, men alsnog tot een nieuw offer bereid is Het geplande garantiefonds komt te vervallen en, veel parochianen zeggen een jaarlijks bedrag toe voor het on derhoud. Een zekere N.N. zegt zelfs een jaarbedrag toe van 100. „Met het oog op uw ijver en de goede gezindheid der gemeente (lees: parochie), maar vooral op de God delijke Voorzienigheid en zegen des Hemels, dien wij op dit goede werk met reden mogen verwachten mach tig ik UEerw. alzo tot de uitvoering van uw plan, terwijl ik er in toe stem dat de kerkekas jaarlijks 100 ten behoeve van de school verstrek- ke", aldus mgr. Wilmer. De zaak kwam rond Nu was de zaak rond. Aan het gemeentebestuur werd be richt dat een school werd gebouwd „voor meestens 70 kinderen, alwaar op den voet van de wet van 13 augus tus 1857 lager onderwijs zal worden gegeven". Angst van minderbedeelden En waar is vreugde niet ge-pekeld met verdriet? Plotseling beseften de minder be deelden, dat zij voortaan een flink schoolgeld zouden moeten .betalen, terwijl het onderwijs op de gemeente school gratis was. Beter gesitueerden meenden dat, als de parochiekas zo ruim voorzien was, hun aandeel best gemist kon worden. Terwijl wijsge rige parochianen redeneerden: „wat ten nutte van allen ondernomen wordt, behoort niet door weinigen te worden uitgevoerd". De zaak, zo schoon begonnen, scheen een onpret tig verloop te krijgen. De pastoor liet rustig de storm uitwaaien en in mei 1865 scheen de zon weer. Gornellis Alkemade uit Noordwijk, aangesteld tot „meester over het bouwwerk", zorgde voor een fraai getekend ontwerp. Spoedig ging men tot aanbesteding over. De hoogste in schrijver vroeg 10.175, terwijl de laag ste inschrijver Willem Alkemade Cz. uit Noordwijk, oom van de tekenaar opzichter. het werk gegund kreeg voor 5998.De ondernemende kerkmeesters in die dagen waren: Ni- Het soliede gebouw van 1865 colaas Hoogeveen, Jan Vink, Jan Bakker en Piet-er van Rijt. Veel zorg werd besteed aan het bouwen op het juiste waterpeil „een maatregel ons toeschijnende van allergrootste ge wicht voor de toekomst, omdat het kerkbestuur zich meer en meer be wust werd, dat de oorzaak van de scheuren en het verzakken der kerk muren jui9t daarin te vinden was, dat de fundering was gelegd op een ver keerd en te hoog peil". „Zoek zulk een onder de engelen" Pastoors grote zorg was nu een hoofdonderwijzer te zoeken „van so liede godsdienstkennis en deugd, ge huwd en op zekere jaren", die zou voldoen aan al de verlangens van de parochie. Een eerwaarde medebroe der, leraar in de pedagogiek, ad-viseer de hem, zulk een persoon „onder de engelen" te gaan zoeken. Uit een contact met de directeur van de R.K. Armenscholen te Rotter dam sproot het bezoek voort van meester van Kints, gehuwd, zondier kinderen, 42 jaar oud en „als eerste leermeester werkzaam aan de school voor de R.K. Diaconie. „Ieder in Rot terdam, die hem kent, zegt van hem alle goeds, wat betreft zijn echt gods dienstig zedelijken levenswandel". Geen wonder dat deze man kwam, za-g en overwon. Toch was de pastoor nog niet gerust, zou de echtgenote van de betrokkene wei kunnen wen nen in de stille parochie? „Tot een persoonlijke ontmoeting en kennis making met die tante begaven wij ons nogmaals naar Rotterdam en ont vingen van haar zelve nopens dit punt de gunstigste verzekering, die door haar uiterlijk, hare anteceden ten en manieren niet werd gelogen straft. Zij nam in en kwam mij voor a-Is iemand die de genegenheid der gemeentenaren spoedig zoude win nen". Dank zij deze gelukkige kennis making werd met ingang van 1 aug. 1865 benoemd als eerste hoofdonder wijzer in Oud-Ade: Petrus Rartho- lomeus van Kints, oud 42 jaar, op een jaarlijks inkoipen van 550.en 10 pet. van de opbrengst der school gelden, vrij gebruik van woning met tuin, vrijdom van belasting; voor on kosten van vuur bij het kachelaan- maken een billijke vergoeding en een jaarlijkse vakantie van 8 dagen De eerste steen Ondanks een conflict met de heiers, cBie betrapt werden op het doormid den hakken van twee palen om daar door voordeliger en vlugger klaar te zijn, is men toch op 3 aug. 1865 zo ver, dat de eerste steen gelegd wordt. Deze steen is een bezienswaardigheid, ze bestaat uit twee delen en prijkt sinds twintig jaar in de gevel van het huidige schoolgebouw. Voor re kenaars is het een klein kunstje om hieruit het jaar van de stichting op te maken. De hoofdletters, als Ro meinse cijfers bijeengeteld, geven 1865. In de tekst liggen de gedachten van de parochieherder: „Mogen de hëmelingen de leerlingen en de mees ter beschermen". De teksten (zie de foto's) luiden al-dus: Op de grote steen: DIsCIpVLIs et Maglstro tVteLa CoeLItes en op de kleine: AoQS Die 3 Mensis Augusti P.L.P. J. P. Görtz, Paroghus Loei Inzegening Op 1 november 1865 zijn alle kin deren uit de parochie ingeschreven voor de nieuwe school, 3 november arriveert de meester en 14 november is het feest van de inzegening. Alle inwoners zijn present. De jeugd wordt onthaald op chocolade en kren tenbrood. De kerkmeesters, aanne mer. opzichter en hoofd der school dineren die dag op de pastorie en in menige toespraak wordt de nieuwe stichting heil toegewenst In „de Tijd Noordhollandse Cou rant" van 28 november verschijnt van deze schoolstichting een schrijven „als voorbeeld ter navolging". Zo was niet zonder inspanning een groots werk voor de toekomst tot 9tand ge komen. Meester Krebbers Na een vruchtbare werkperiode gaf meester van Kints de brandende fak kel door aan meester Krebbers, wiens nagedachtenis nog steeds in hoge ere gehouden wordt onder de oudere pa rochianen. Blijkbaar een destijds al om bemind man. Samen met zijn voorganger maakte hij de eerste hal ve eeuw schoolgeschiedenis van Oud- Ade vol. De tweede halve eeuw werd gevuld door de heren J. F. 'Hende- ricks en J. H. Ponsioen. De schoolstichter, pastoor Görtz, promoveetrde tot deken van Poeldijk en de trouwe parochianen hebben hun school in ere gehouden. In 1889 kwam er enige verlichting- Het Riik ging bijdragen in de salarissen, 30%, het was een begin. Van-af 1905 wer den de minimum jaarwedden ver goed. Het moest echter nog duren tot 1920 voor het bijzonder lager onder wijs gelijkberechtigd werd met de openbare school en er dus een eind kwam aan het schreeuwend onrecht dat katholieke ouders hun school vol ledig betaalden en tevens via d-e be lasting nog bijdroegen voor het open baar onderwijs. De 9trijd was lang geweest en grote offers waren ge bracht door de ouders, maar ook door de leerkrachten die op d-e bijzondere school aanmerkelijk minder salaris ontvingen dan bij het openbaar on derwijs. Toekomst De bijzondere school is in Oud-Ade nog hoog in ere- Een katholieke op voeding op school in samenwerking met de ouders, onderwijs, gegeven vanuit onze katholieke levensbeschou wing, worden zeer gewaardeerd. Oud-Ade groeide, het met zoveel zorg omringde gebouw werd te klein. In 1905 werd een nieuw schoolgebouw betrokken. Een school met twee lo kalen. Tweemaal is dit schoolgebouw reeds uitgebreid. Waar groeien we heen? De komende eeuw zal het ant woord geven. Voorlopig toont het Oud-Ade van nu, onder aanvoering, van pastoor J. Verkley. zijn vitaliteit en offerbereidheid door de stichting van een dorpshuis in de onmiddellijke nabijheid van de school. Di-t nieuwe gebouw zal een ruime gymnastiek zaal bevatten. Het voorbereidende werk is klaar. Zodra de nodige ver gunningen afkomen, we hopen spoe dig, gaat de spade in de grond. 1865: EIGEN KATH. SCHOOL. 1965: EIGEN DORPSHUIS. Zon-dag 25 juli komt de bjsschop van Rottterd-am, mgr. Jansen, naar Oud-Ade. In een plechtige gemeen schapsmis zullen de parochianen blij moedig en dankbaar het voorgeslacht gedenken, dat zoveel offers wist te brengen voor de nieuwe generaties. J. H. P. (Foto Dorpshuis zie pag. 14)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11