vaderdag! Het zingende oerwoud uit het DUET Leidse Bioscopen ASPIRIN® BAYER VRIJDAG 11 JUNI 1965 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 van een eïndexaminanda voelde geen behoefte tot spectacu- kennen en veel van onze vrouwe- laire dingen. En een beetje blijd- lijke leeftijdsgenoten bekeken ons als schap kwam pas toen ik op de koets objecten die slechts medelijden ver zat, want dat is volgens mij werkelijk dienden. De rondrit door het cen- het hoogtepunt van het eindexamen, trum van de stad was voor mij het Het is zo iets unieks, dat rijden door hoogtepunt en het leukste van alles, de stad op een hoge, onsolide uit- Ik heb gezongen tot ik schor was, ziende koets met een fraai uitgedoste hoewel ik af en toe doodsangsten koetsier op de bok, dat dit je wel uitstond omdat ik net op het hoogste heel vrolijk moet maken. Ik vond puntje van de koets zat en ver on- het enig om luid zingend tussen mijn der mij de wielen zag rollen, klasgenoten gezeten en met grote Half zes was alles afgelopen en ik bossen bloemen de reacties van mijn spoedde mij, min of meer verfom- stadgenoten gade te slaan. Oudere faaid, huiswaarts, waar alles wel erg VI. piepte de deur en de rector stapte vrouwen vonden een dergelijk ten- uit zijn gewone doen was Er ston- Hü is gezet, de mijlpaal in mijn nu, zonder weifelen naar binnen. B« toongespreide uitbundigheid meestal den overal bloemen de tele oonrm- leven Gisteren heb ik het ge- het noemen van de namen van de z°ndar 'd'°°deh ïelde buna TPt kên tuigschrift van de Middelbare Meis- gezakten was het doodstil en ik staar- ?an,™* d^£?iS °P !Vamen dj jes School gehad. Mama was gister- de naar mijn schoenen. Els werd het ten telezen. Jongetjes vonden het nissen op visite. Half een ging 1 ochtend zenuwachtiger dan ik was. eerst opgenoemd. Zij schrok ontzet- leuk' reden achter ons aan en rie- dood moe, naar bed met naast mijn Zij wierp niet begrijpende, bijna ver- tend (hoewel je zelf overtuigd bent h°°fdkussen het d'Ploma' wijtende blikken naar mij als ik het dat je zakt en dat ook tegen ieder- f^ven hun vreugde om onze vreugde r Flsrv VAM RRttdSFl waagde te zingen of vrolijk te zijn. een zegt, hoop je ergens toch altijd soms °P een charmante manier te LENY VAN BRUSSEL Net of dat niet te pas kwam. Ik was op het tegendeel!) en naarmate het echter niet zenuwachtig, ook niet aantal cijferlijsten van de gezakten rustig, had alleen een onbestemd ge- in de handen van de rector slonk, AAirTU A T I71V1 A ÏYT/^C! TAI? W/I?/"1 voel dat op nieuwsgierigheid en ver- werd de stemming steeds gedrukter. \lll\jl_jV Utj WlJVF wachting duidde. Ik voelde my steeds ellendiger wor- Om half drie werd ik op school den, zelfs toen er voor mij geen ge- fji-vr H17T verwacht met ouders „en zo". Dat vaar meer was te duchten. Het besef JQ/IN Ui OEj 1 W LililX „en zo" sloeg waarschynlyk op even- dat er vijf klasgenoten waren gezakt tuele familieleden en vriendjes. De deed sommigen in huilen uitbarsten Haarlemmermeer. - De 49-jange in Geleen is de vyfjarige Frans Niers- eindexamencandidaten moesten met en de rector keek enigszins onthutst Amsterdam wonende J. D. van Haaren man gisteren door een trekker met z'n allen wachten in het tekenlokaal, naar een huilende meisjesmenigte. Ik k> donderdagavond omstreeks kwart oplegger aangereden en zo ernstig hetgeen niet bevorderlijk was voor was volkomen overdonderd door het ovei negen om het leven gekomen, gewond, dat hij tijdens het vervoer de algemene rust Tal van abnormale zakken van Els en Anneke. Van Els toen hij met zijn personenauto tegen naar het ziekenhuis is overleden, gedragingen vielen te bespeuren, zo- had zeker niemand het verwacht, een rechts van de rijbaan staande Amsterdam. - Gisterochtend vroeg als heel uitbundig zingen, luid gie- Teneergeslagen liepen wij naar de boom reed. Het orugevel gebeurde op IS in de Westerstraat., op de hoek chelen en het roken van de ene siga- docentenkamer waar ons docenten- de Lijnderdijk nabij Badhoevedorp, van de Noordermarkt te Amsterdam ret na de andere. Ik probeerde nor- corps met de commissie, achter gro- nadat het slachtoffer een tegenligger de 73-jarige mevrouw W. Luykx— maal te doen, maar dat werd moei- te tafels gezeten, op ons wachtte, was gepasseerd. Pel tijdens het oversteken door een lijker naarmate de tijd verstreek. De Wat de rector in zijn ongetwijfeld jje marij diie alleen in de auto zat, bromfietser aangereden. Met oor» conrector die zo af en toe eens pools- levenswijze afscheidsspeech tegen ons ©verleed ter plaatse, hoogte kwam nemen deed voor het heeft gezegd zou ik met geen moge- eerst onze harten sneller slaan en lijkheid kunnen herhalen. De voor- Winschoten. - In het Smt-Lucaszie- eindelijk na twee, oneindig lang zitter van de commissie mompelde kenhuis te Winschoten is gisteren de schijnende, uren wachten ging de ook nog enige vriendelijke woorden 31-jarige mevrouw A. Willerich—- deur van het lokaal open en was er en daarna moesten wij een voor een Himrich uit Muntendam overleden. probeerde met een houten lat de balk door de machine te duwen, werd de lat met kracht door de snel rond draaiende bijtels teruggeslagen tegen het lichaam van de houtbewerker. Met ernstig inwendig letsel werd hij opgenomen in het gemeentelijk zie kenhuis in Zaandam, waar hij is over leden. Zwaagdijk. - Tijdens het maaien van een land te Zwaagdijk is de 42- jarige eigenaar van een loon-maai- bedrijf uit Oostwoud, de heer K. Bruin, met zijn trekker in een sloot gekanteld. Hij kwam daarbij onder het voertuig terecht. Toen men de bestuurder uit zijn benarde positie had bevrijd bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. schedelbasisfraotuur werd zij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar ze in de loop van de ochtend is overleden. De bromfietser, een 17-jarige scho lier, die eveneens werd gewond, kon een glimp van de rector te zien die de puntenlijsten in ontvangst nemen Mevrouw W. werd maandagavond op na Verbonden te zyn in het W.G. naar huis terugkeren. De politie wijt ]cest echter weer verdween. Toen wij de en "onze handtekening onder het di- de rijksweg GroningenNieuwe- rector eenmaal hadden gezien was ploma zetten. schans ter hoogte van de Beersten- j£T" ö^eliuk"Tan"hrt"wtóelachtigè het hek pas goed van de dam. Die- burg onder Winschoten uit de bestel- ran de vrouw genen die hun kalmte tot nu toe Wervolgens liepen wy, de geslaag- auto van haar man geslingerd toen steeds hadden bewaard veranderden den. in optocht naar de uitgang deze werd aangereden door een Duit- mm -e: «1-jarige hout- in nerveuze persoontjes; sommigen van de docentenkamer en volgden 't se personenauto, waarvan de bestuur ui HC1VCIU.C BWWU.JS», g- ---o- pwovuwiauw w«uv»u upuwti.»- bewerker Maarten Koomen uit keken met grote angstogen naar de jaarlijks terugkerend tafreel: alle ge- der geen voorrang verleende. Bij dit is lf^n, '3f^njfson^~ deur, anderen wrongen de handen in- slaagden het trapje af, bloemen en ongeval werden zes personen ge- Y? 111 ^.timmerfabriek Hondera in een of durfden niet te kijken. Weer serpentines die rondvliegen, gejuich wond naar het ziekenhuis in Win- krommenie om het leven gekomen. er gegil. Het overdonderde mij. Ik schoten gebracht. Alleen het 1-jarig De lon«eman werkte aan een ma- kreeg bloemen in mijn handen ge- zoonlje van de Woi|erich duie' waarmM,ken voorbewerkt drukt van een enthousiaste vierde- bleef ongedeerd worden voor de vervaardiging van klasser, werd links en rechts beet- raamkozijnen. Plotseling bleef een gepakt en gefeliciteerd. Een zoen van Geleen. - In de Borrekuilstraat te balk in de machine steken. Toen hy spaar plezierigmet JVYI-OIMS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (advertentie) De films in de week van 10 t/m 16 jum zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: A Summer place (strikt volwassen) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Lieve, lieve John (geen K.F.C. keuring) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De dag na de invasie (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Als de kater komt (alle leeftijden) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De wagenmenners in de arena (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur trotse ouders. Geoch en geach voor mijn puntenlijst die maar één zes had, natuurlijk voor handwerken. Papa glunderde, mama was in de zevende hemel, docenten die kwa men feliciteren en complimentjes ga ven. Overal vrolijke mensen, druk gepraat en veel, ontzettend veel bloe men, foto- en filmtoestellen. En ik ik had zo'n vreemd gevoel. Ik was niet bly, niet verdrietig, maar bijna stoïcijns. Waar bleef nu mijn vreug de? Mijn dolle blijdschap? Altijd had ik gedacht: „Als ik eenmaal ben ge slaagd, is de wereld te klein. Ik ga iets ontzettend geks doen. Op mijn hoofd staan, het ijscomannetje voor school omhelzen of ik duik de Oude Vest in". Maar niets van dit alles. Ik Geschiedenis van Staten van Holland wordt gepubliceerd Enige studiën zullen het licht zien, waardoor de geschiedenis van de Staten van Holland en de ontwikke ling van het gewestelijk bestuur in de loop der eeuwen onder de aan dacht van het publiek kunnen wor den gebracht. De studiën zullen ge wijd zijn aan de periode van 1840 tot 1940 en aan de periode 1572 tot 1840 De eerste zal worden geschreven door mr. H. van Riel, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, de an dere door de algemeen rijksarchiva ris mr. H. Hardenberg. Hiertoe hebben de Staten van Zuid-Holland gisteren besloten. De publikatie van de geschiedenis ge schiedt om relief te geven aan het feit, dat over enige jaren het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland over een eigen provinciehuis zal beschik ken. Mr. Van Riel zal de studie on dernemen in samenwerking met de heer G. J. Verburg van de provin ciale bibliotheek en documentatie dienst. Dit werk zal waarschynlyk worden gepubliceerd als het derde gedeelte van het provinciehuis in ge bruik wordt genomen. Mr. Harden berg zal de politieke, bestuurstech- nische en administratieve ontwikke ling van het gewestelijk bestuur be lichten. Zijn werk zal waarschijnlijk in 1968 persklaar zijn. Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ^3-/ achter (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Het levende Woord, me ditatie. 70.5 Klassieke grammofoon- muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Djinn: gevarieerd programma. (8.308.40 Nieuws; 9.35 Waterstanden). 12.00 Angelus. 12.03 Lichte gram mof oon- muziek. 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buren praat weer over het verkeer. 12.55 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten: afgewisseld met lich te orkestmuziek. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: meis jes-schoolboek. 14.30 Voor de kleu ters. 14.40 Franse les. 15.00 Dansor- en licht instrumentaal ensem ble. 15.30 Signaal: documentatie van en over jonge mensen. 15.50 Lichte muziek (opn.). 16.3 Sportperiscoop. 16.40 Populaire grammofoornmuziek. 17.10 Lichte muziek (opn.). 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Lichte grammo- foonmuziek. (pijn. 18.20 Toeristische tips). 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Berlijns Philharmonisch orkest (opn): klassieke muziek. 20.30 Drie van Elcsk wat wils: gevarieerd mu zikaal programma. 21.30 Reisoogst: zweftochten door gedroomde en wer kelijke werelden, klankbeeld. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Ac tualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tussen licht en donker, lezing. 22.55 Stereo: Nieuws klassieke gram mofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgym nastiek en socialistisch strijdlied. Nog 9 dagen en dan is het De beroemde gas-aansteker 5.95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie (Advertentie) K,de mme wmtkm VWtï SOSKE m WISKE luist,mijnheer! ]fnmet die bruine Hm weet ik niet, hm! 1 fff [timet die nmltiesi HeelwisUK naast de infant? x wie mntdaarc 7.20 Liahte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Licht gram mofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Liahte grammofoonmuziek. 8.20 Weg wijzer: tips voor vacamtoe en snip perdagen, afgewisseld met grammo foonmuziek. 8.30 Lichte grammofoon muziek. 9.10 Populair klassieke mu ziek (gr.). VPRO: 9.40 Het geheim in de alledaagsheid, lezing. 9.55 Samen uit (III slot), lezing. VARA: 10.00 Loon naar werken, lezing. 10.10 Z.O. 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VA RA-varia. 13.20 Stereo: Licht orkest met zangsolisten. 13.40 Voor de twin tigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger jaren (opn.). 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht instrumentaal trio. 16.25 Lichte grammofoonmuziek. 17.05 Amateursprogramma. 17.30 Actuali teiten. 16.25 Lichte grammofoonmu ziek. 17.05 Amateursprogramma. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar op 't nieuws. 18.20 Lich te grammofoonmuziek voor teenagers. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Ste reo: Promenade orkest en zaïngsolis- te: amusementsmuziek.. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevaarlijke haven, hoorspel. 21.10 Stereo: Concertgebouworkest en zangsoliste: klassieke en semi- klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Chansons. 23.15 Zij die van de zon leven, mu zikaal klankbeeld. 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I VARA: 16.00 Klantenservice, TV film. NTS: 16.25 Bespied ooievaars, fiümdokumentaire. 16.45 Op weg: ad viezen en tips voor vakantie. 17.00 Pak een boek: programma over jeugdboeken. 17.20 Voor de kinde ren. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. VARA: 19.06 Rawhide: Vreemde eenden in de bijt, Westernfilm. 19.55 Tentoonstellings- agenda. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Grand Gala des artistes I: showprogramma. 21.55 Mickey Rooney Show. 22.20 Mainly Millicent: TV-film showpro- graimma. NTS: 22.55 Journaal. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Een diamant voor Carla, TV-musi cal. 20.45 De 700 miljoen (II): film verslag over het leven in de Chinese Volksrepubliek. 21.25 Detective-bu- reaiu Lynx de man met het zilve ren masker: TV-film. 21.50 Tekenen van vernieuwing, causerie. 21.55-22.10 Attentie. door J. M ELSING Luc Liar kan zijn weg voortzetten, met zijn gevolg waartoe nog steeds de vijf weerbarstige arbeidskandada- ten behoren thans echter zonder boeien, want de boelamatari heeft hun persoonlijk duidelijk gemaakt welke betekenis hun duimafdruk in het arbeidsboekje heeft En de zwar te jongens hebben het allemaal zeer goed begrepen. In de streek van Kandoe brommen de oorlogstrommen, maar tot een uit barsting is het eigenlijk nog niet ge komen. In plaats van op jacht en ter visvangst te gaan of van een dutje te genieten, bereiden de mannen zich voor op bloedige gevechten. Speren, bogen en pijlen zijn te voorschijn ge haald. De smeden hebben de handen vol om het verroeste tuig op te knap pen. Uit planten en geroosterde kik vorsen wordt gif gebrouwen voor de punten van assegaaien en pijlen. Oor- Naar een gegeven van M. Ba u gen logsdiansen worden uitgevoerd door rode duivels, want de krijgers hebben hun lichamen besmeurd met kaolien- klei. Amuletten en tanden van wilde dieren ratelen aan snoeren en ringen om de hals, de polsen en de benen. Over de schouders flappen huiden van apen of luipaarden. Enkele stok oude mannen herinneren zich de tijd dat de Basongo's met een vloot van prauwen de stroom overstaken en 't rijk van de Koenda's binnenvielen. Met bevende mond vertellen ze van hun stroop- en plundertochten, van de dorpen die ze platbrandden en de bewoners welke ze meesleurden als slaven, nadat zij er natuurlijk een groot gedeelte van hadden afgemaakt en zelfs opgepeuzeld! Dat waren tij den, ja, tijden van bandeloze vrijheid. Op hun schouders woog nog niet het juk van ontelbare verplichtingen, dat ze nu dragen door de schuld van de boelamatari. Zo praten de zeer ouden van dagen. Zij doen de jongeren wa tertanden naar soortgelijke oorlogs- roes. Daar, aan de overzijde van de Sankoeroe. wonen nog steeds de Koenda's. Maar ach, er bestaat geen enkele ruzie tussen hen en die stam. zodat een inval niet te verantwoor den is. In de wouden zyn er buiten Dibalia geen blanken gevestigd en de boelamatari aanranden in zijn eigen nest, gelegen te midden van een htm vreemde stam, lijkt nogal gewaagd zonder zeer ernstige voorbereiding. Ach ja, de Basongo's bereiden zich voor op een bloedige strijd, maar htm krijgsgenie is door de vele jaren van gedwongen vrede afgestompt en ze zijn het niet eens over de te volgen taktiek, al heeft de feticheur in zijn orakeltaal de stroom als operatie-ge bied aangewezen. Max Linden volgt met grote aan dacht het humeur van de Basongo's. Hij weet precies hoe het daarmee is gesteld dank zij Anioeba's dagelijkse bezoeken aan Kandoe en de loepan- goe van haar vader. Zy is voor hem als een thermometer waarop hij de temperatuur van die gemoederen kan lezen. Als hij constateert dat de koorts niet daalt, zendt hij in het ge heim een bode naar de dichtsbij ge legen staatspost. De jonge, onervaren gewestbestuurder die haar het gezag voert, meent te dromen bij het lezen van het korte briefje, waarin hem de raad wordt gegeven de gemoedstoe stand van de woudbewoners te con troleren! Mzoeri! (goed) knikt hij tot de boodschapper, zeg tegen uw meester dat hij bedankt is. Bij zichzelf denkt hij: wat heeft zo'n niksnut zich met MLJN zaken te moeien? Tijd brengt raad en een paar dagen later stuurt hij toch 'n inlands waar nemer naar het woudgebied. Deze mooie jongen draagt een staatsum- form, zodat een ieder hem van verre ads spion kan herkennen! De wouden slokken hem op voor eeuwig. Veront rust door zijn uitblijven trommelt de ambtenaar zyn enkele soldaten en 'n legertje dragers bij elkaar om zelf te gaan kijken wat er hapert, want NU pas is hy ervan overtuigd dat er iets hapert! Het eerste Basoigo-dorp op zijn weg lijkt hem uitgestorven. Vreemd! Neen, dat is geen vreemd verschijnsel en het dorp is niet uit gestorven. De bewoners hebben het eenvoudig met have en goed verla ten om zich in die wildernis te ver stoppen. Een van de gangbare trucs van oproerige inboorlingen. Voorwaart», mars! commandeert de jonge boelamatari bits. want dit ontruimde dorp beschouwt hij als 'n persoonlijke belediging, als een grap die hem helemaal niet bevalt. De smalle zandweg slingert zich door het woud. Voorop gaan de sol daten. Achter hen volgen de dragers. In het midden loopt de Blanke. De drukkende stilte treft hem. Waarom zyn de anders zo babbelzieke negers opeens zo zwijgzaam? Een spotlach zwerft door het woud. Het is alsof iemand de karavaan vooruitloopt en haar voor de gek houdt, zich na iede re lach verstoppend achter een an dere boom. Ach, het is alleen maar de gekke schreeuw van de toeken (een spechtachtige vogel). En toch martelt het de zenuwen, even goed als het geluid voortgebracht door grote dagkrekels nu hier dan daar en dat klinkt als alarmerend trom petgeschal En het gaat verder voorwaarts tot de soldaat, die vooraan in de rij stapt met een schok staan blijft, een kreet slaakt en zich kreunend in het gras laat zinken. Een pyd is hem diep in de schouder gedrongen. De boelama tari schiet zyn revolver leeg in de richting waaruit die pijl is gekomen, wat volkomen zinloos is want er valft geen teken van leven waar te nemen in de wirwar van lianen, struiken en stammen. Tenminste niet vóór het galmen van de schoten want daarna ritselt en kraakt het overal. Pifca (schiet) roept de blanke zenuwachtig, maar de soldaten schud den het hoofd. Aparva! Iko nyama! (Neen, het zijn dieren!) Ezels, het kunnen ook mensen zijn! Hy grijpt zelf een geweer en schiet. De schoten ratelen met metalen na galm. Het lijkt hem raadzaam niet verder door te dringen in dit woud en rechtsomkeert te maken. De dra gers hebben echter, door paniek aan gegrepen, hun vrachten laten vallen en zyn gevlucht Daar de soldaten de handen meer dan vol hebben met hun gewonde makker, moet de bagage wel achter worden gelaten als buit voor de Basongo's. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2