S)e £cid<se6oii/fca/itt Veiligheidsraad in Amerika bespreekt situatie inVietnam Astronauten •wijzen aanbod van president Johnson af Liever weekend bij vrouw en kindeken Felle aanval van De Gaulle op supra-nationaal Europa Nog geen Belgische kabinetsformateur Peperdure flat in Brussel wordt weer afgebroken VADERDAG LOENA-6 ZAL MAAN PASSEREN Manoeuvre in verkeerde richting ^/^autoverhuur Chinezen maken melding van slachting onder Amerikanen Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 JUNI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 Johnsons boerderij niet aanlokkelijk Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten beioreinf S.S8.S9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ f 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. nun. Telefoontjes 1,75 De verliezen bij de Vietcong-aan- val op Dong Xoai zouden aan Zuid- vietnamese regeringszijde 140 doden, gewonden en vermisten bedragen. Aan de zijde van de Vietcong zouden 100 doden zijn gevallen. De Ameri kaanse verliezen bedroegen één dode dertien gewonden en zeventien ver misten, hiertoe behoren de beman ningen van twee neergeschoten heli kopters. Vanochtend werd in de stad niet meer geschoten. Naar het gebied werden nog steeds versterkingen ge bracht. Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG Volgens het persbureau Nieuw China heeft de Vietcong bij een nachtelijke aanval op 27 mei 130 Amerikanen „binnen enige minuten met bajonetten, geweerkolven, dol ken en granaten" gedood. Deze com pagnie mariniers was op de bergpost Thanh in het district Tam Ky bezig met grondwerk voor de aanleg van een vliegveld, zegt het persbureau. Het Volksdagblad te Peking schreef vandaag hetzelfde in een hoofdarti kel, waarin het de Amerikaanse mi litairen lafhartig en bang voor de dood noemde. De Vietcong „heeft een hele compagnie Amerikaanse mari niers bij een aanval op de berg Thanh uitgeroeid", staat er. Van Amerikaanse zijde is nooit James Mc-Divitt en Edward White, de ruimtevaarders die vier dagen met Samensmelting is niet mogelijk" hun Gemini-capsule om de aarde hebben gecirkeld, hebben een uitno diging van president Johnson om het komende weekeinde op diens boer derij te Texas door te brengen, afge wezen. President Johnson zal nu van daag naar Houston gaan om de man nen en de grond-technici geluk te Koning Boudewijn heeft gister middag de minister van staat, A. de Schryver, opgedragen zijn informa tie-opdracht voort te zetten. Dit werd officieel bekend gemaakt, nadat de informateur zijn derde interimrap- port aan de koning had uitgebracht. De informateur verklaarde na de verlenging van zijn opdracht door de koning, dat hij niet zal zoeken naar een formule voor de nieuwe rege ring, maar zich zal beperken tot het trachten te vinden van een breed akkoord over de grondwetsherzie ning en andere belangrijke vraag stukken. President De Gaulle heeft gisteren op een ontvangst voor parlementaire afgevaardigden en senatoren in de tuinen van het Elysee een felle aan val gedaan op een supra-nationaal Europa. Op een vraag van de Gaul listische afgevaardigde Jean Bailly over de Europese politiek van de Franse regering antwoordde de pre sident: „Wij willen van geen supra nationaal Europa weten. Een supra nationaal Europa tot stand brengen zou voor ons betekenen te willen verdwijnen. Een samensmelting is niet mogelijk. Wat zou een supra-na- tionale assemblée in Straatsburg voor betekenis hebben, die geen enkele werkelijke greep heeft op de natio nale belangen in Parijs, in Rome? Dat zou tot niets leiden. Men kan re devoeringen over een supra-natio naal Europa afsteken, dat is niet moei lijk, het is gemakkelijk een lamme ling te zijn In antwoord op een opmerking, dat de V.S. uit een supra-nationale fusie zijn geboren, bezigde de president eveneens krasse taal: „Dat heeft er niets mee te maken. Amerika was een woest terrein. De pioniers vonden er slechts de been deren van degenen die zij hadden „gemold". Dat heeft hun overigens niet verhinderd korte tijd later een burgeroorlog te voeren". „De naties, die bestaan: Frankrijk, Italië, Duitsland zijn duizendjarig of tweeduizendjarig. Er is geen spra ke van, dat ze thans kunnen wor den samengesmolten. Een staten bond is misschien eens mogelijk, dat is geen fusie". V.S. in „smerige zaak". De Franse president zei verder, dat de VS in Vietnam in een „sme rige zaak" verwikkeld zijn en moe ten beseffen, dat er nog anderen in de wereld zij n dan de VS en de Sow- jetunie. „De Amerikanen, die in Vietnam in een smerige zaak verwikkeld zijn met hun tanks, him legerwapens en hun vliegtuigen, moeten beseffen, dat er anderen in de wereld zijn dan zij zelf en de Sowjetunie. Wanneer dat gebeurt zullen de zaken beter gaan, want wij hebben niets tegen hen." De mijnramp van Pinksteren in de Zuidslavische plaats Kakanj heeft achteraf nog twee slachtoffers geëist, namelijk twee door de ramp weduwe geworden vrouwen, die van verdriet gestorven zijn, nog voordat de 126 omgekomen mijnwerkers waren be graven. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee, dat Mc-Divitt en White hadden gezegd het weekeinde bij hun gezinnen te willen doorbren gen. Verwacht wordt, dat zij later een bezoek aan het Witte Huis zul len brengen. President Johnson heeft de ruim tevaarders gezegd, dat hij een „klei nigheidje" voor hen heeft. Mc-Divitt en White hebben zich gisteren in Houston weer bij hun ge zinnen gevoegd. Zij waren na hun ruimtereis van vier dagen een even groot aantal dagen op het vliegdek- schip Wasp gebleven voor allerlei on derzoekingen naar hun fysieke en psychische toestand. Van Mayport in Florida, waar zij aan land werden gezet, vlogen zjj naar Houston in Texas. Daar wacht ten him naaste familieleden hen op. Een Brussels flatgebouw van tien verdiepingen in de diplomatenwijk, dat bijna 9 miljoen gulden heeft ge kost, zal moeten worden afgebroken omdat omwonenden tegen de bouw ervan hebben geprotesteerd. Het hof van beroep in de Belgische hoofdstad stelde de eigenaren van 33 villa's in de omgeving van het nieuwe gebouw in het gelijk, dat het niet past in de sfeer van de wijk. De bouwmaatschappij had toe stemming gekregen van de bouw commissie. De rechter veroordeelde haar echter om binnen acht dagen met de afbraak te beginnen en een schadevergoeding van 20.000 Belgi sche frank (1.500 gulden) te betalen aan de eigenaren van de 33 villa's. Beroep tegen het vonnis is nog mo gelijk bij het „hof van verbreking". VOOR EERST NAAR De laatste motor-zijspancombinatie van de wegenwacht, jarenlang een ver trouwd beeld op de Nederlandse wegen, Is donderdagmiddag naar het auto mobielmuseum in Driebergen gebracht. Het gehele wegenwachtkorps is nu uitgerust met bestelwagentjes. De heer H. Rienstra (rechts achter)direc teur van de wegenwacht, heeft de laatste driewieler, door wegenwachter J. Beeloo naar Driebergen gereden, officieel overgedragen aan de ?5-jarige museumdirecteur G. Riemer (op motor). Het automatische ruimtestation „Loe- na-6 zal de maan op een afstand van 160.000 kilometer passeren. Op 9 juni werd een manoeuvre, bedoeld om de baan van het ruimtestation te corrigeren, uitgevoerd waarbij een raket tot ontsteking werd gebracht maar niet meer stopgezet kon wor den zodat de „Loena-6" van de uitge stippelde koers ging afwijken. Op 8 en 9 juni zijn van de maan- sonde „Loena-6" gegevens over de koers en verrichte metingen ontvan gen. Er zijn verder experimenten uit gevoerd met het oog op verbetering van de werking van een aantal appa raten van het ruimtestation. Vastge- Patriarch Athenagoras in 1966 naar Rome Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel zal volgens mededeling van mgr. Hakim in 1966 een bezoek aan Rome brengen. Mgr. G. Hakim, aartsbisschop van Akka in Israël, zei dit tijdens een bezoek aan Parijs. De patriarch, die een ere-primaat in de Orthodoxie bekleedt, heeft meer malen te kennen gegeven paus Pau- lus opnieuw te willen bezoeken. Bei den hebben elkaar voor het eerst ont moet in Jeruzalem tijdens het be zoek, dat de paus begin januari 1964 aan het H. Land bracht. stelid werd, dat het systeem van oriëntatie op de sterren alle nodige manoevres van het ruimtestation mo gelijk maakte. De radioverbinding met Loena-6 was constant en het contact met de apparaten aan boord van het ruimtestation wordt voort gezet. De Russen hebben als bekend al wel een systeem om ruimtevaartui gen een zachte landing op de aardse grond te laten maken, met behulp van valschermen, maar op de maan is dat anders. Vanwege het ontbre ken van een atmosfeer rondom de maan kan daar niet van valschermen gebruik worden gemaakt, maar moet de afremming bij het neerkomen ge schieden door middel van remraket- ten en een regelingssysteem voor het afvuren daarvan. uitsluitend nÏ6UWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's RUSTIG WEER Een boven Frankrijk aanwezig hogedrukgebied met een uitbreiding in de richting van Engeland komt langzaam naderbij. Dit heeft tot ge volg, dat de komende 24 uur de wind zwak en veranderlijk wordt. In de nacht kan zich plaatselijk mist vor men die vroeg in de ochtend weer oplost Daarna zal voor een groot deel van de dag overwegend zonnig weer verwacht kunnen worden. Ten westen van het hogedrukgebied bo ven Ierland en West-Engeland komt veel regen voor. Ook in Oost-Euro pa valt nog overvloedig regen. Het weer in het Alpengebied is de afge lopen 24 uur wat verbeterd. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Juni: zon op 4.20, onder 21.00; maan op 19.35, onder 3.24. HAARLEMMERSTRAAT 172174179 (Advertentie) H oogwaterstanden 12 Juni: v.m. 3.46; n.m. 16.23. KORRELTJE Mensen verdenken anderen niet (advertentie) van fouten, die zij zelf nooit begaan. President Johnson heeft de Amerikaanse nationale veiligheidsraad bijeen geroepen voor de bespreking van de toestand in Vietnam. Bij deze bespreking, die vanmiddag gehouden wordt, zal ook de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, Taylor, aanwezig zijn. De president heeft gisteren druk overleg gepleegd met zijn adviseurs, als ambas sadeur Taylor en de ministers Rusk en McNamara, de directeur van de centrale inlichtingendienst Raborn, onderminister Ball en zijn speciale assistent McGeorge Bundy. De toestand in Zuid-Vietnam is dan ook nog steeds ernstig, zowel militair als politiek. In een ge weldige, de hele dag durende strijd hebben Zuidvietnamese rege ringstroepen gisteren met steun van de Amerikanen de districts hoofdstad Dong Xoai heroverd op de Vietcong-guerilla's, die de stad 's morgens in alle vroegte onverhoeds hadden veroverd. over een dergelijke aanval gerept. Op 1 juni riep radio Hanoi om, dat 45 mariniers waren gedood bij een 20 minuten durend gevecht op de berg Thanh. Het hoofdartikel in het Volksdag blad zegt verder, dat de nieuwe Amerikaanse actie aan Noord-Viet nam meer recht geeft, het zuiden op alle mogelijke manieren te hel pen. China krijgt er meer recht op het Vietnamese volk te steunen en alle bevriende landen krijgen meer recht op het zenden van vrijwilligers op ieder ogenblik waarop het Zuid vietnamese bevrijdingsfront dit nodig beeft. Het Amerikaanse imperialis me voert de strijd in Vietnam op tot een oorlog van het Korea-type, aldus het Volksdagblad. DANCING GROENENDIJK ZATERDAG 12 JUNI is er een DANSAVOND uitsluitend voor verloofde en getr. paren m.m.v. o.a. REIN (Patsie) DE VRIES Aanvang 8 uur Zegt het voort Zegt het voort (Advertentie) „KOM LOGEREN OP MIJN BOERDERIJ Paus Paulus VI beantwoordt de toejuichingen van de menigte bij zijn aankomst in Pisa, waar hij het nationale i Eucharistische congres heeft opgeluisterd met zijn aanwezigheid. Op da achtergrond de beroemde scheve toren.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1