ZONDAG VIER PLECHTIGE EERSTE MISSEN IN OMGEVING VAN LEIDEN ST. ELISABETH ZIEKENHUIS TE LEIDEN ONDER NIEUW BESTUUR VRIJDAG 11 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 Hier moet een ITHO ventilator komen jIJn (Advertentie) HILLEGOM Foto boven: P. HOOGENBOOM Roelofarendsveen Onder de neomisten, die morgen - zaterdag - in de Rotterdamse kathe draal van de H. Laurentius door mgr. M. A. Jansen tot priester zullen wor den gewijd, bevinden zich vier kan didaten uit de naaste omgeving van Leiden en wel Piet Hoogenboom uit Roelofarendsveen, Ab van der Meer uit Hoogmade, Felix Verlaan uit Bo degraven en Herman Witteman uit Hillegom. Voorts, iets verder van de grens af, Fons van Well uit Zoeter- meer. ROELOFARENDSVEEN Piet Hoogenboom is een zoon der Paroekie Maria Presentatie. Zaterdag te 19 uur zal de neomist arriveren aan de Meerbrug te Nieuwe-Wetering en aldaar worden verwelkomd door de pastoor. Daarna zal hij een feeste lijke intocht maken in een stoet, waarvan deel uitmaken de muziek vereniging „Door Gunst Verkregen"; gymnastiekver. „Excelsior"; sport vereniging „DOSR"; tafeltennisver. „Sparkler" en muziekver. „Liefde voor Harmonie". In de laatste auto, die (vanaf de Kerkbrug) wordt voor afgegaan door een aantal bruidjes, zullen plaats nemen de neomist, zijn ouders en de pastoor. De stoet volgt route: Achterweg, Westeinde, Langeweg (brug bij fa. Schouten), Essenweg, Wilgensctrat, Spoorstraat, Nieuwstraat en Pastoor Onelplein. Hier zal de stoet worden ontbonden en heeft in de Parochie kerk een kort Lof plaats. Zondag te 10.30 uur zal de neomist een plechtige Hoogmis opdragen in de Parochiekerk. Op die dag bestaat voor alle parochianen gelegenheid tot gelukwensen in de auta van de St. Zondag, 's morgens 9.30 uür, zal Jozefschool aan het Pastoor Onel- de jonge priester zijn eerste plechtige plein van 14.30 tot 16 uur. Tijdens H. Mis opdragen. Van 14 tot 16 uur deze receptie heeft o.a. aanbieding is er receptie in Hotel v. d. Ploeg, plaats van het parochiegeschenk. Daarna heeft plaats. HOOGMADE waarbij tevens het parochiegeschenk plechtig danklof zal worden overhandigd. Deze recep tie zal om 16.30 gevolgd worden door een danklof. BODEGRAVEN Door de werkgroep, uit het paro chieel actie comité, die op zich heeft genomen de feestelijkheden voor neomist Ab- van - der Meer te ver zorgen, is daarvoor het volgende programma opgesteld. Zaterdag 19 uur aankomst bij de grens van het dorp in de Bospolder, waar namens het gemeentebestuur een woord van welkom gesproken wordt. Hierna trekt de neomist, voor afgegaan door hei auten te paard en verschillende plaatselijke verenigin gen, zijn geboorteplaats binnen en wordt bij aankomst in de Parochie kerk door pastoor Van Vugt ont vangen. Deze zal de neomist tijdens een kort Lof toespreken. Voor Felix Verlaan in Bodegraven zullen zaterdag om zes uur de vlag gen wapperen op de Overtocht, als hij zijn feestelijk entree maakt in de Parochiekerk van zijn jeugd. De plechtige Eucharistie-viering in de Bodegraafse Parochiekerk zal plaats vinden op zondag 13 juni om 10 uur. Het parochiële zangkoor zal met medewerking van het dameskoor de wisselende gezangen van de le zondag na Pinksteren en de vaste gezangen uit de Missa Brevis van W. Mozart voor 4 stemmen, 3 violen, bas en orgel uitvoeren, onder lei ding van de heer J. Roest. Een bij zondere verrassing tijdens de H. Mis zal de medewerking, zijn van de 12- jarige Jeroen Dekker uit Utrecht (sopraan). De Nederlandse teksten tijdens de plechtigheden zijn met zorg ge kozen en het geheel zal wel iets afwijken van de gewone gang van zaken bij 'n priesterfeest. De teksten kunnen door alle aanwezigen worden meegezongen (hetgeen ook verwacht wordt). Des middags is er in het Parochie huis een receptie, waar ook de koren zullen optreden, en ongetwijfeld de belangstelling groot zal zijn. Congregatie te Breda blijft eigenaresse STICHTING - MET LEKEN - NEEMT BEHEER EN EXPLOITATIE OVER Het bestuur en het beheer van het St.-Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht te Leiden worden op zaterdag 19 juni a.s. officieel overgedragen aan de nieuwe Stichting St.-Elisabeth Zieken huis. Ook de zusters Francisca nessen van de St.-Elisabeth Stich ting te Breda volgen de lijn, die in de Nederlandse katholieke siekenhuiswereld al meer en meer gevolgd wordt: om de zaak die in het St.-Elisabeth Zie kenhuis overigens zo „gezond" als mogelijk is te kunnen blij ven runnen in een tijd, die veel problemen met zich brengt, zoals de personeelsvoorziening, is een aparte stichting in het leven ge roepen met een bestuur, waarin ook enkele leken zitting hebben genomen. De congregatie te Bre da, die eigenaresse blijft van het ziekenhuis, legt vol vertrouwen het beheer en de exploitatie in handen van dit stichtingsbestuur, dat namens de zusters zal optre den. Dezer dagen is bij notaris mr. Th. W. J. van Nierop te Leiden de stich ting juridisch in het leven geroepen. De Stichting St. Elisabeth Ziekenhuis is gevestigd te Breda, maar blijft ge- domilicilieerd te Leiden. In september van het vorig jaar werd oud-rector F. Berneveld, thans pastoor te Den Haag, door de zusters benaderd om een organisatie in het leven te roe pen die een stichting zou moeten voorbereiden. Het bestuur, dat nog aangevuld zal worden met een bis schoppelijk commissaris, is als volgt samengesteld: voorzitter, mr. J. Bergmeijer, secretaresse, zuster M. Melania, leden zijn: eeuw. Moeder Al- degonda, algemeen overste te Breda, de zeereerw. heren F. Berneveld en M. Huijbregts, en de heren A. van Hooft, prof. dr. J. van Iersel, J. C. J. Lambermont en J. Ouwerkerk. De officiële overdracht vindt plaats in de hal van het ziekenhuis op za terdagmiddag 19 juni te half vijf voor autoritedten en genodigden. Om half vier is er een bijeenkomst van het bestuur der nieuwe stichting met de bijna 100 religieuzen, die in het Leid- se ziekenhuis werkzaam zijn. Met de dagelijkse leiding in het ziekenhuis blijft het huidige direc torium belast: presidente die eerw. zuster Feldoitas, en de eerw. zusters Euphemia en Maria Mediatrix. Dit directorium, dat aJlis geestelijk leids man rector B. J. Drost heeft, geniet bovendien zeer veel steun van het medisch college, dat met technische De Hillegomse neomist Herman Witteman wordt zaterdagavond om kwart voor zeven op het plein voor de St. Josephkerk plechtig ontvangen. In de kerk zal hij worden toegespro ken door de pastoor der parochie G. M. van Rijn en daarna een Lof celebreren. De volgende morgen is er om half tien de plechtige H. Eucharisatie- viering in de Parochiekerk, waarin de neomist voor de eerste maal zal voorgaan. Na de middag is er een receptie in het Jeugdhuis van 15 tot 16 uur. Omdat de neomist zich ook bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt als vaandrig van St. Bernardusgroep, waarmede hij zeven maal op kamp is geweest, zullen er zaterdagmorgen 12 verkenners en oudverkenners bij de priesterwijding te Rotterdam aan wezig zijn. en medische adviezen reeds jaren lang de leiding van het ziekenhuis bijstaat. De bouwplannen. Onder de nieuwe stichting hopen de zusters te komen tot de verwe zenlijking van hun grote bouwplan nen, diie het nu ruim 70 jaar bestaan de ziekenhuis (dat in 1892 startte met 4 zusters) tot een all round middel groot ziekenhuis met ongeveer 500 bedden (thans zijn het er 376) zul len maken. Het wachten is slechts op de ver schillende vergunningen. „Als het bouwvolumen losgekregen was", zegt zuster Felicitas, „waren we al lang aan het bouwen geweest". Het archi tectenbureau ir. J. van der Laan heeft de plannen klaar voor een kinder paviljoen met 80 bedden, dat aan gebouwd zal worden aan de Middel stegracht. Aan de Nieuwe Rijn zal als de toestemming verkregen is het nieuwe verpleegstershuis, annex school, verrijzen. Dit huis zal 150 ka mers voor leerlingverpleegsters tel len. Het St. Elisabeth Ziekenhuis, dat in Leiden en omgeving zo'n voortreffe lijke naam heeft, kan onder het nieu we beheer een zegenrijke toekomst tegemoet gaan. Gehavende onderzeeboot j ager terug Gisteravond arriveerde in Den Helder de onderzeeboot]ager „Hr. Ms. Holland". Hij zag er nogal toe getakeld uit tengevolge van de aan varing met de Deense vrachtboot „Mayumbe" van 4000 ton uit Kopen hagen. HERSTEL SCHADE De jager vertoonde aan bakboordzij de een gat van ongeveer een meter in doorsnee, op de plaats waar de voorsteven van de „Mayumbe" zich in de „Holland" boorde. Ook de schoorsteen vertoonde een flink gat. Deze werd geraakt door de boven bouw van het Deense schip. Het hei- stellen van de schade zal zeker enige weken vergen. MISTVLAGEN Gistermorgen om 9 uur had de aan varing plaats ter hoogte van 't licht- Op de foto is te zien hoe zwaar de jager aan bakboord werd beschadigd. Ook de schoorsteen werd geraakt. schip Texel. Het was nogal mistig. Het schip gaf regelmatig mistsigna- len. Plotseling dook de Deense vracht boot op, zonder dat de aanvaring nog te vermijden was. Beide schepen lie pen behoorlijke schade op, doch kon den op eigen kracht de reis vervol gen. Koningin naar Natu-opvoering Koningin Juliana heeft het voorne men in verband met het 225-jarig bestaan van de Nederlandse Amateur Toneel Unie de opvoering van twee toneelstukken bij te wonen op za terdag 19 juni in de sociteit PHRM te Utrecht. Volgende week brengt marineschip bezoek aan Alphen aan den Rijn Van woensdag 17 tot maandag 21 juni a.s. zal het patrouiUevaartuig van de Koninklijke Marine, Hr. Ms. „Hadda" een bezoek brengen aan Al phen aan den Rijn en ligplaats kie zen aan de Rijnkade. Het vaartuig zal voor het publiek en op aan vraag in schoolverband te bezich tigen zijn en des avonds geïllumi neerd worden. De „Hadda" is een schip in de z.g. Balderklasse, waartoe behalve de Balder en de Hadda, ook behoren de Bulgia, de Freyr en de Hefring. De schepen zijn in het kader van de we derzijdse hulpverlening aan Neder land geschonken. Ze werden gebouwd op de Rijkswerf in Den Helder. Twee tallen zijn om beurten in dienst, thans de Hadda en de Hefring. De schepen worden ingezet voor patrouillediensten langs de Noord zeekust en in de toegangswateren naar „havens, reden en ankerplaat sen". In oorlogstijd kunnen ze te vens worden gebruikt als t>jortevaar- tuigen van kleine convooien in de kustwateren, maar kunnen ook wor den ingeschakeld bij de maritieme verdediging van onze havens. Ze hebben een standaard waterver plaatsing van 149 ton. De groottse lengte is 36,3 meter, de grootste breedte 6,2 meter en een gemiddelde diepgang van 2,1 meter. De beman ning bestaat uit 27 koppen. Ze zijn als kleine schepen gezien be trekkelijk zwaar bewapend: voor op- pervlaktegebruik 1 mitrailleur van 40 mm, 3 mitrailleurs van 20 mm, 1 enkele mousetrap. Voor onderwater: twee dieptebomrekken en twee diep tebomwerpers.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 17