„Nieuweling" Loos boog het hoofd voor de routiniers Van Dongen reed sterke races op het circuit van Tubbergen ENGELSMAN VERONGELUKT mm Lundell had handen vol aan Broer Dirckx Jo de Haan kan niet naar Tour Sparta na twee forse zeges in Europese honkbalfinale DINSDAG 8 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 MOTORSPOET In twee races hebben Nederlandse motorrenners Tweede Pinksterdag: op het circuit van Tubbergen goede prestaties geleverd. Van Dongen was bij de kwart-liters niet in staat om de Duitser Beer te bedreigen (nie mand kon dat trouwens), maar hij dreef zijn Honda na een fel duel met de Brit Barnes wel naar de tweede positie. In de 125cc klasse kwam Jan Hubers een paar meter te kort voor een tweede plaats. De Nederlander, die naarmate de race vorderde, steeds sterker ging rijden, zag de Deen Vagn Stevnhoved enkele meters voor zich als tweede over de eindstreep gaan. De Italiaan Visenzi was toen al enige tijd tevoren als winnaar van zijn Honda gestapt. Van Dongen startte de race voor de 250cc'ers hoopgevend. Hij joeg na de start snel naar kop, maar moest nog in de eerste ronde de Duitser Beer op Honda, de Zuidafrikaan Mul- loy en de Brit Barnes langs zich la- t en gaan. Van Dongen vocht echter terug. Na drie ronden was hij weer tweede en toen begon de jacht op Barnes. De Brit hield het duel een ronde vol. Toen schoof Van Dongen naar de tweede plaats. Hij was de enige coureur van het veld die er vervolgens kans toe zag althans iets van zijn achterstand op Beer, die 'n ruime voorsprong had genomen, af te halen. Bij de 125cc'ers had Nederland kort na het begin van de race een nog sterkere vertegenwoordiging in de kopgroep; Van Dongen en Leenheer gingen beiden aan de top van het veld mee. Voor Van Dongen duurde dat deze keer niet laüg. Hij verloor een gevecht met Leenheer om de 2de plaats (achter de na enkele ronden al vrijwel onbereikbare Visenzi), viel terug en staakte de strijd in de laatste ronde. Leenheer werd daarna opgejaagd door Jan Huberts, die een gloednieuwe Bultaco op hoog tempo wenste in te rijden. Huberts passeer de Leenheer en deed daarna een bij na geslaagde poging om in twee ron den een achterstand van honderden meters op de Deen Stevnhoved weg te werken. Hij kwam daarbij via een zeer snelle laatste ronde slechts en kele meter tekort. In de 250 en 500 cc klasse bleken de Nederlanders lang niet snel ge noeg. Oosterhuis was Nederlands snelste renner (vijfde) in de 350 cc klasse op ruime afstand van winnaar Fitton, die niemand in zijn omgeving duldde. Bij de 500 cc'ers was Van Kooy de eerste Nederlander. Hij werd zevende op Norton. Winnaar was de Zuidafrikaan Smith. Tijdens de races te Tubbergen is zondag de Britse coureur John Bacon om het leven gekomen. Bacon, die met een Greeves reed, raakte in de eerste ronde van de 250cc race bij het uitkomen van de bocht in de berm, schoot in een greppel en sloeg vervolgens tegen een bord. Aan de andere kant van de weg kwam hij tenslotte weer op de baan terecht. De Brit overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. NAV-races op het circuit van Zandvoort De Zandvoortse races vormen een voor Nederland unieke autosport-gebeur tenis. Dat bleek gisteren, onder de stralende zon, die de duizenden langs de boorden van het „veiligste circuit van Europa" volop gelegenheid gaf er een echt dagje-uit van te maken, uit twee dingen: de grote belangstelling van de zijde van het publiek én de spannende strijd, die de races te zien hebben gegeven. Het duel van de dag was de race van de zwaarste toerwagens. Steeds groter werd het enthousiasme van de bijna 30.000 toeschouwers, die ondanks de Pinksterdrukte de weg naar het circuit van Zandvoort gevonden hadden. Als waren ze drie niet te scheiden musketiers, draaiden Oskamp, Koster en coming-man Loos hun rondjes. KANDIDATUUR Wim Loos, de jeugdige coureur van het Racing Team Holland, stelde in deze race, tellend voor de Nederland- se kampioenschappen toerwagens, aanvankelijk overtuigend zijn kan didatuur voor de zege. Negen ronden lang mocht de oranje BMW het veld aanvoeren. Toen moest Loos zijn meerdere erkennen in de ervaren Koster. De overwining zou echter ook niet voor de Hilversummer zijn. Koster had juisrt iets te veel van zijn wagen geëist, verloor eersit zijn leidende positie aan Loos en moest in de 14de ronde de strijd staken. Opnieuw was Wim Loos de favoriet van de duizenden. Oskamp, die tot aan de laatste fase van de race nog geen meter „kop had gedaan", ver stoorde even later wreed alle illusies van die slip-specialist. Hij wrong zijn Alfa bijna langs de BMW en ging de voorlaatste ronde in met luttele me ters voorsprong op zijn grote rivaal Loos poogde nog het onmogelijke. Het kon eenvoudig niet gelukken. Een se conde na de winnaar viel ook voor Loos de geblokte finish vlag. Een klasse-overwinning hield de rijder van het Racing Team Holland daar door nog aan dit enerverende duel over. Terecht veroverde Oskamp door zijn spectae ulair rijden de Cftupe Roosdorp, de prijs voor de strijdvaardigste cour eur. SPANNEND, MAAR SLAAPVERWEKKEND Spannend was ook de wedstrijd van de formule VEE-renwagens, waaraan elf volkomen identieke wagentjes, uitgerust met standaard- Volkswagen-motoren, deelnamen. Zes rijders volgden elkaar gedurende tien ronden op enkele meters. Voortdu rend wisselden de posities. Ondanks de spanning kon de race de duizenden bruingebrande toeschouwers op tribu nes en duintoppen niet boeien. Het duel werd er onwerkelijk door. Een gevecht van twee, driewagens trekt steeds aller aandacht, 'n Strijd Op het circuit van Zandvoort zijn zondag nationale kampioenschaps races van de N.A.V. gehouden. Op de foto de strijd in de V.W. formule Vee van voor naar achter Evert Jan Groen (3), Gijs van Lennep (1) en Wim Loos (2). waarin zes wagens bijna naast elkaar door de bochten gaan, doet eerder aan een optocht dan aan een race denken. Het werd, alle spanning ten spijt, een slaapverwekkend geheel. Gelukkig maakte de finish tenmin ste nog iets goed. Wim Loos, die wist dat de zege voor hem onbereikbaar was geworden, kwam in de slip stream van winnaar Gijs van Lennep op de streep aan. Met een snelle stuurbeweging bracht hij zijn Bolide in vrije positie. Het leverde hem me ters winst op en bracht een derde plaats nog juist binnen bereik. Tien den van seconden na elkaar gingen de zes snelsten, die om decimeters hadden moeten 'strijden, over de fi nish. UITSLAGEN Eerste race: 16 ronden, totaal 67,2 km: Toerwagens tot 700 cc: 1 Koster met BMW 700 cc 33 min. 34.1 sec. (gem. 118,269 km. p.u.), 2 Gerard van Lennep met Steyler Daimler Puch. Toerwagens 700-850 cc: 1 Jonker met DKW jr. 33.14.4 (gem. 121.097 km.u.), 2 Frederikse met DKW jr. 2de race 10 ronden, tot. 41,93 km. Vrije formule wagens: 1 Maasland met Lotus 27 18.18.6 (gem. 137,4 km.u.). 2 De Kruyff met Elva For mule Junior. Derde race, 16 ronden, tot 67,2 km.: Toerwagen 1300-1600 cc: 1 Oskamp met Alfaromeo Giulia 31.21.2 (gem. 128.384 km.u.), 2 Chiotakis met Ford Oortina. Toerwagen klgsse 1600-2000 cc: 1 Loos met BMW 1800 Tisa 31.22.4 (gem. 128.302 kmu), 2 Vetter met 'Lancia Flavia Zagato. Vierde race: 18 ronden, 75.47 km.: Grand Turismo-wagens tot 1300 cc: 1 Van Dooren met Lotus Elite 35.45.9 (gem. 126.613 km.u.), 2 Van der Leden met Alfa Romeo Giulietta. Grand Turismo-wagens boven 1300 'cc: 1 Ruska met Porsche Carrera 35.35.1 (gem. 127.253 km.u-), 2 Jansen met Porsche 912. Vijfde race: 10 ronden, totaal 41.93 km: Formule VEE-renwagens: 1 Gijs van Lennep 20.30.4 (gem. 122.681 km.u), 2 Evert Jan Groen, 3 Wim Loos. Snelste ronde: Groen in 2.00.6 (gem. 122.681 km.u.). Zesde race 16 ronden totaal 67.2 km: Toerwagens 850-1000 cc: 1 Ed Swart met Fiat Abarth 1000. Toerwagens 1000-1300 cc: 1 Wilson (VS) met Morris Cooper S 3206.6 (gem. 125.036 km.u.). 2 Klaas Nierop met Morris Cooper S. Standen Nederlandse kampioen schappen voor toerwagens: Klasse tot 700 cc: 1 Koster 17 p., 2 Van Lennep 12 p., klasse 700-850 cc: 1 Veder 15 p., 2 Van Ede 12 p., klasse 850-1000 cc: 1 Van der Veer 14, klasse 1000-1300 cc: 1 Wilson 15 p., klasse 1300-1600 cc: 1 Oskamp 17 p., 2 Chiotakis 12 p.. klasse 1600-2000 cc: 1 Loos 15 p., 2 Vetter 12 p. De derde en laatste reeks wed strijden voor de competitie om de nationale titels voor toerwagens wordt zondag 3 oktober op Zandvoort gereden. MOTORSPORT Op de glibberige en hobbelige ui terwaarden van de zuidelijke Waal oever hebben 15.000 op de dijk sa mengepakte toeschouwers de Zweed Lundell een benauwde zege zien be vechten op een in zijn beste vorm stekende Broer Dirckx. Op tactische wijze rijdend haalde de Zweed de volle winst uit de eerste twee races. Fel werd hij van begin af aan be laagd door zijn landgenoot Bill Nil- son en Broer Dirckx, die de uitste kend rijdende Belg Vanderbecken en de Zwitser Max Morf net iets te vlug af waren. In de eerste manche slaagde Dirckx er in de fel aanvallende Nilson met gering verschil te verslaan, 'n Open baring was het optreden van de 20- jarige Tony van Heusden, die aan vankelijk in de vuurlinie opereerde, maar later ten gevolge van een tui meling veel concurrenten moest la ten passeren. In de tweede rit liet Lundell omtrent zijn ware bedoelin gen wederom geen twijfel bestaan. Weer ging hij als eerste door de fi nish, terwijl een op revanche be luste Nilson Dirckx met enige se conden versloeg. Voor het enthousiaste publiek was het hoogtepunt van de wedstrijden wel het slotgevecht, waarin niet al leen Dirckx, maar ook Tonny van Heusden er zo waarlijk in slaagde de beide Zweden achter zich te la ten. De eindzege van Lundell kwam hierdoor echter niet meer in gevaar. Bij de zijspannen won Cor van Heugten beide ritten met zijn broer Steef op de tweede plaats. Wereld kampioen Liekens verwondde zich bij een val en hiermee waren de Belgen hun voornaamste troef kwijt. ROEIEN Nederlandse successen WIELRENNEN in Oostende Bij de int. roei wedstrijden die op Tweede Pinksterdag in Oostende werden gehouden, zegevierde Neder land in drie onderdelen. Triton (Rou we/Hartsuiker) won de twee met stuurman in 7.23.90 voor Antwerp RC (7.47.80) en Boulogne (7.47.30). Bij de jonge skif werd Kraaipoel van Willem III eerste in 5.40.48, vóór zijn clubgenoot Van der Stap (5.42.38). De Willem III-combinatie Enters- Boelen zegevierde verder in de dou ble scull over 1850 meter in 6.25.89 voor Luik in 6.39.10. Kees Peil enaars zal voor zijn Te- levizierploeg in de Ronde van Frank rijk niet kunnen beschikken over Jo de Haan. De coureur uit Huij bergen heeft vermoedelijk een scheurtje op gelopen in de achillespees en deze blessure zal hem voorlopig tot non activiteit dwingen. De Haan onder gaat dinsdag in Eindhoven een on derzoek en de kans is groot, dat hij dan meteen geopereerd wordt. SCHAATSEN Finse onderscheiding voor Henny Roos De Finse regering heeft de Neder lander Henny Roos, voorzitter van de technische commissie hardrijden van de Internationale Schaatsenrij ders Unie (ISU), onderscheiden met de zilveren sportmedaille met gou den kruis. De Finse consul heeft de onderscheiding in Wenen, waar het congres van de ISU werd gehouden, aan de heer Roos uitgereikt. Met twee duidelijke overwinnin gen in de noordelijke poule van het toernooi om de Europese beker heeft het Rotterdamse Sparta zich maan dag op het eigen Vreelust geplaatst voor de eindstrijd. De Rotterdam mers zijn daarmee verder gekomen dan vorig jaar, toen zij in de halve finales met 87 werden uitgescha keld door de latere bekerwinnaars, de Pirates uit Madrid. De overwinning van Sparta in de noordelijke poule was verwacht. De Rotterdammers hebben het in de Maasstad helemaal niet moeilijk ge had. Zondag versloegen de Neder landse kampioenen in zeven innings de Engelse vertegenwoordiger Strat ford Saints (122) en maandag duurde de „strijd" tegen de West- duitse kampioen Germanda, dat dank zij een 32 zege op Luchtbal (Bel gië) tot de eindstrijd was doorge drongen, ook maar 7 slagbeurten. MATIG DUEL De finale tegen de Duitsers was eigenlijk in de eerste Spartaanse slagbeurt al beslist. De Rotterdam mers stonden al met 30 voor toen Buitenvelder José Faneyte met twee honken bezet een homerun sloeg, waardoor de stand op 60 kwam. Hoewel de Duitse werper Gehrig zich daarna wel herstelde, behoefde Spar ta zich toch geen zorgen te maken. De Duitsers bleken slecht op elkaar te zijn ingespeeld, waardoor herhaal- lijk fouten werden gemaakt. Sparta won uiteindelijk na een overigens matig duel met 110. De Belgische kampioen Luchtbal eindigde uiteindelijk op de derde plaats door in de verliezersronde met 65 van Stratford Sadnits te winnen. De eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup wordt op 29 juni in Milaan gespeeld. Op het terrein waar Nederland voor de zesde maal kam pioen van Europa werd, komt Sparta dan uit tegen de winnaar van de zuidelijke poule, waarin naast beker houder Pirates, de Spaanse kampioen Fieadores Jockey Club en Nettuno (It.) uitkomen. Door met 110 van het Duitse Germania te winnen, heeft het Rot terdamse Sparta zich zondag ge plaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese honkbalbeker. Op de foto wordt Fabrie uitgetikt door achtervanger Hoffman. Geen punt, doch Sparta leidde toen al met 60. Achter beide spelers hoofd- scheidsrechter Fernandez.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13