EEG-VERKEERSTELLLING IN LEIDEN EN OMGEVING Geef grotere gezinnen meer kinderbijslag 54 MR. F. TH. DIJCKMEESTER (ZIERIKZEE) BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER Metselaar uit Roelofarendsveen naar wedstrijd in Glasgow Burgemeester Waverijn van Koudekerk drukt judo-tegenstander vakkundig op de mat HUIBERS MOEIZAME BEKENTENIS IN STRYPEMONDSE MOORDZAAK Daarna hult verdachte zich in stilzwijgen Leidse Universiteit Westberlijners door Oostduitsers vrijgelaten M 070_182290 toesW 1207 o[ 1245 Leidse zielzorgers aan de maaltijd .TERDAG 5 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT BESTUURDER VAN ALLURE Met ingang van 1 juli a.s. is mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, benoemd tot burge meester van de gemeente Haarlem mermeer. als opvolger van mr. G. C. van Willigen, thans burgemeester van Leiden. Mr. Dijckmeester werd geboren op 23 juni 1917 te Haarlem, als zoon van mr. Joh. Dijckmeester, die in de be zettingstijd door de Duitsers werd gefusilleerd en mevrouw Emma van der Lek de Clercq, die van Zierikzee geboortig is. Mr. Dijckmeester doorliep met gunstig gevolg het gymnasium te Zutphen in welke plaats zijn va der burgemeester was en behaal de het diploma in juni 1935. Hij stu deerde rechten aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1939 het kan didaats-examen behaalde, terwijl hij in 1943 het doktoraal examen deed. Van 1943 tot met 1945 was mr. Dijckmeester agent-parachutist in dienst van het Bureau Inlichtingen der Nederlandse regering te Londen en als zodanig werkzaam in Neder land. Van mei 1945 tot 1 december 1946 was hij als aittaché (hoofd bureau inlichtingen) verbonden aan het Ne derlands gezantschap te Stockholm. Op 1 december 1946 werd hij be noemd tot hoofdcommies, verbonden aan het kabinet van H M. de Konin gin. Op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming tot referendaris en op 1 januari 1955 tot administrateur van genoemd kabinet. Mr. Dijckmeester is gehuwd met jkvr. L. A. de Brauw. Het echtpaar heeft vyf kinderen. Hij belijdt de Ned. Herv. godsdienst en is de CHU- beginselen toegedaan. De grootvader van mr. Dijckmeester mr. H. J. Dijckmeester was commissaris der koningin in de provincie Zeeland ioi de periode van 19061921. Mr. Dijckmeester is reserve-rit meester der huzaren en drager van de volgende onderscheidingen: de Bronzen Leeuw, het Kruis van Ver dienste en het Military Cross, ter wijl hij Ridder is in de Orde van Wasa van Zweden. ACTIEF BESTUURDER Bij K.B. van 24 april 1956 werd mr. Dijckmeester benoemd tot bur gemeester der gemeente Zierikzee. In een negenjarige ambtsperiode heeft deze magistraat voor de oude stad aan de Oosterschelde, zich bij zondere verdiensten verworven. Drie duidelijke lijnen in zijn beleid waren gericht, respectievelijk op het be houd en heft herstel van de oude cul- turmonumenten in deze historische Zeeuwse stad, de industrialisatie en het onderhouden van buitenlandse betrekkingen. Zo bestaat er een levendig con tact tussen Zierikzee en de Engelse stad Hatfield en de Normandische ge meente St. Hilaire-du-Harcouët. Tal rijk zijn de wederzijdse uitwisselin gen met deze plaatsen geweest en vruchtdragend de door mr. Dijck meester 9terk gestimuleerde contac ten. Een „miljoenenzaak" vormen de oude monumenten, die in zijn ambts periode, op een enkele na, uitermate fraai werden gerestaureerd. Ook de industrialisatie gelukte onder het bewind van mr. Dijckmeester. Een buiten de binnenstad gelegen indus trieterrein is geheel bezet. Een bij zonder gelukkige vestiging was de machinefabriek van Smit Bolnes n.v., die van Kinderdijk naar Zierik zee verhuisde voor wat betreft de produktie van zeer zware scheeps motoren. Mr. Dijckmeester is een uiterst re presentatieve figuur, die een Bour gondisch gevoel voor humor vaak paart aan een Engels aandoende on verstoorbaarheid. Hij beschikt over talrijke relaties, legt gemakkelijk contacten met mensen van allerlei aard en heeft een gemakkelijke wij ze van optreden, iets wat hem in uiterst zware Jaren in de oorlog als geheim agent goed te stade is geko men. Zijn vertrek uit Zierikzee wordt algemeen betreurd. Verwikkelingen van verschillende aard die niets uitstaande hadden met de gemeente politiek moeten hem hebben ge bracht tot het besduit Zierikzee te Foto-onderschrift: Mr. Dijckmees ter (links) tijdens een handeling als burgemeester van Zierikzee. Hij neemt een fotoboek van die stad in ontvangst uit handen van de uitge ver, de heer S. Ochtman (cliché Zie- rikzeesche Nieuwsbode). verlaten. Als man met een zo duide lijk Zeeuwse familie-,.background" moet hem dat aan het hart gaan. An derzijds is het zo dat Haarlemmer meer een magistraat van allure krijgt, die, ongetwijfeld voor deze belangrijk grotere gemeente dan Zie rikzee, stimulerend werk zal kunnen doen. Onderscheiding voor vaklieden Vijftig vaklieden hebben gisteren uit handen van staatssecretaris mr. J. Grosheide (onderwijs) de prijs ontvangen, die zij veroverden tijdens de nationale beroepenwedstrijden, welke van 1 tot en met 3 juni in de Julianahal te Utrecht werden ge houden. Veertien winnaars van de eerste prijs zullen Nederland van 1730 juli vertegenwoordigen in Glasgow, waar dan de internationale wedstrijden worden gehouden tussen vaklieden uit twaalf landen. Van de 26 vakken, die te Utrecht in het wedstrijdprogramma waren opgenomen, komen er slechts veer tien voor op het internationale wed- strijdrooster. Hierbij wordt ons land vertegenwoordigd door de eerste prijswinnaars. Tot hen, die werden onderscheiden, behoren de heren Th. Schakenbos te Roelofarendsveen in de afdeling met selen. W. de Lang te Waddinxveen (meubelmaken) en P. Booy te Noord- wijk aan Zee in de afdeling banket bakken. De laatste gaat echter niet naar Glasgow omdat zijn beroep niet in het wedstrijdprogramma aldaar is opgenomen. Een driejarige schippersjongen, A. Oossen uit Dordrecht, is vrijdag middag in de Maashaven te Maas- bracht in het water gevallen en ver dronken. De jongen was met zijn vriendjes aan het spelen en probeer- de vanaf een steiger een stuk hout het nieuwe gebouw van de judo- in het water te grijpen, waarbij hij vereniging „Joshi" aldaar geopend, zijn evenwicht verloor. Toen de jon- De burgemeester deed het op spor- gen korte tijd nadien boven water tieve wijze, door dit te doen als ju- werd gehaald, is nog geruime tijd dosportman. Vakkundig vloerde hij Gistermorgen heeft zich aan boord getracht met mond-op-mond beade- de penningmeester van „Joshi", de van de Noorse tanker Varangmalm Gisteren in te Koudekerk aan den Rijn door burgemeester Q. Waverijn ONTPLOFFING OP TANKER IN ANTWERPEN ming redding te brengen. heer G. Dam, op de mat. Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter in zage. an 52.42 ton, die in de haven van Antwerpen ligt, een ontploffing voor gedaan. Een matroos verloor het le ven. Verscheidene leden van de be manning en passagiers hebben brand wonden opgelopen. SLEUTELGAT We gaan een paar dagen rusten. De Pinksterdagen beloven, sds we ten- In een gesprek onder vier ogen tien dodelijke steken werden toege- na tjiw met de Rotterdamse officier van jus. bracht. Ook laat hij zich niet verder te De Bd* mogen geloven, mooi titie mr. I. H. van de Roemer heeft uit over de woordenwisseling die aan %n zonmg weer- Daar houden we het Dirk B., verdachte in de moordzaak- de steekpartij moet zijn voorafge- dan f LV' V° Strypemonde, zijn voortdurend „Ik gaan. ven> de Leidse verloofde van de al weet het niet" laten varen voor een Nu het hoge woord er eenmaal uit even Leidse P^nses Margriet, zij het moeizame bekentenis, is, veronderstelde men dat Dirk B. zal morgenochtend om half elf in de „Ik heb het gedaan. Ik heb het mes verdere bijzonderheden zou vertel- Hooglandse Kerk wordien bevestigd gebruikt" zei hij nadat hij een kopje len. Gistermiddag verviel hij echter lidmaat van de Nederlands koffie had gedrongen en met mr. bij een tweede verhoor in zijn stereo- Van de Roemer een gesprek had ge- tiepe „Ik weet het niet", had over zijn bejaarde moeder en Binnenkort zullen in Leiden en omgeving verkeerstellingen worden gehouden. Het betreft hier tellingen die verband houden met een onder zoek van de EEG, en tellingen in het kader van een vergelijkend verkeers- onderzoek van het CBS in de grotere steden van ons land. De EEG-tellingen houden verband met tariefkwesties die momenteel in studie zijn bij de EEG. Het gaat er nl. om normen te vinden voor het omslaan van de kosten van wegen over de diverse voertuigsoorten. Daartoe dient het afgelegde aantal voertuigkilometers per voertuigsoort te worden bepaald. De Leidse telling dient nu om een door het CBS opgestelde methode voor een dergelijke bepaling te be proeven. Van de vastgestelde telpuniten zijn er 5 uitgezet op de drukste wegen, 10 op middel-drukke en 10 op de minst-drukke. De tellingen zullen worden gehou den op verschillende dagen van de week en ook gedurende een avond en een nacht. Medewerking wordt verleend door Leidse scholieren, studenten en amb tenaren. Op dinsdag 8 juni, maandag 5 juli, vrijdag 3 september en zaterdag 30 oktober zullen 60 leerlingen van S.E.R. ADVISEERT: De Sociaal Economische Raad advi. seert minister Veldkamp (sociale za ken) de kinderbijslag voor het twee de tot en met het zevende kind te verhogen met vijf cent en vanaf het achtste kind met een kwartje per dag. De raad ziet geen reden de verho ging eerder dan 1 juli 1965 te laten Ingaan. Dat minister Veldkamp de SER advies heeft gevraagd over hogere kinderbijslag was een uitvloeisel van het akkoord over de loon-politieke uitgangspunten voor 1965. De rege ring had toegezegd een verhoging van de kinderbijslag in overweging te nemen, omdat grotere gezinnen niet of nauwelijks verhoging van het reële inkomen krijgen door de be lastingverlaging van 1 juli 1965. Geen gewoonte De SER vindt wel, dat het geen gewoonte moet gaan worden bij elke verlaging van de loon- en inkomsten- gen. De raad had dan ook graag ge zien dat minister Veldkamp de nood zaak om de bijslag dit keer wel te verhogen, wat uitgebreider had ge motiveerd. De publikaties over meer kinder bijslag hebben verwachtingen ge wekt, die niet kunnen worden ver onachtzaamd, meende de SER. De raad heeft hiermee rekening gehou den bij het opstellen van zijn advies. Aan-de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor de examens: Kandidaats Engelse taal- en letter kunde mej. J. M. Knotter (Leiden); kandidaats Duitse taal- en letterkun de A. A. van Raad (Den Haag); kan didaats Godgeleerdheid M. de Jong (Scheveningen). het St. Agnes-lyceum worden inge schakeld op woensdag 16 juni en donderdag 1 juli 60 leerlingen van de openbare ULO aan de Plesman- Iaan. VERGELIJKEND De tweede serie verkeerstellingen voor het CBS dient voor een vergelijkend onderzoek naar de in tensiteit van het stedelijk verkeer in een aantal steden van ons land. De tellingen zullen zich over een periode van 1 jaar uitstrekken en worden gehouden volgens het zoge naamde „dubbele cordon" systeem. Er wordt nl. een net van 13 telpun- ten uitgezet rondom de bebouwde kom van Leiden, Oegstgeest en Lei derdorp, alsmede 15 telpunten rond om de Leidse binnenstad. De tellingen zullen deels mecha nisch en deels visueel worden uitge voerd. Op de eerste teldag (donder dag 10 juni) wordt medewerking verleend door 100 leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Ka- gerstraat. Ook op 16 september zal een dergelijke omvangrijke telling worden gehouden. De opzet en de uitvoering van de tellingen zijn in handen van de af deling onderzoek van de hoofdafde ling Stadsontwikkeling van de Dienst Gemeentewerken. Twee jonge Westberlijners, die het slachtoffer waren geworden van het uitwijken van een Oostduitser naar het Westen, zijn gisteren na 49 da gen in Oost-Berlijn gevangen te heb ben gezeten onverwacht naar West- Berlijn teruggekeerd. De 26-jarige Dieter Marholdt en de 21-jarige Jiir- gen Rehbein waren sinds Goede Vrij dag vastgehouden. De zich voor politieman uitgeven de Horst Streit had Marholdts per soonsbewijs en bezoekerspasje onder valse voorwendsels in handen weten te krijgen en was met behulp van die papieren de muur gepasseerd. Toen Marholdt en zijn vriend Reb- hein op de avond van Goede Vrijdag deze diefstal bij de Oostberlynse po litie aangaven werden ze op be schuldiging van hulpverlening bij de vlucht gearresteerd. Streit is begin deze week in West- Berlijn wegens diefstal in samen hang met ernstige vrijheidsberoving tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. zijn duiven, aldus het „Alg. Dagbl. Na dit gesprek dat Dirk erg op zijn gemak stelde liet de Rotterdamse of ficier van justitie de begeleidende politiemensen de kamer uitgaan en kwam de verdachte tot een bekente nis. In kortafgebeten zinnen heeft~"hij de officier verteld waar hij die och tend stond te werken. „Ik was een sloot aan het uitbaggeren langs het Tweede monnik in Italiaanse smokkelzaak onder arrest gesteld Hervormde Kerk. Zijn a.s. schoon ouders, koningin Juliana en prins Bernlhaird zullen bij deze plechtigheid aanwezig zijn. En natuurlijk zal prinses Margriet er ook zijn. Van de adj. o.o. Ernst te Den Haag ontvingen wij het volgende bericht: „Op dinsdag 1 juni kwam een uit Leiden afkomstige militair op het station te Lourdes hy nam deed aan de militaire bedevaart tot de ontdekking, dat hij zijn portemonnee met uiterst belangrijke inhoud miste. -J De Italiaanse politie heeft gisteren Die inhoud bestond uit wat geld en Schaapskooilaantje, toen ik de auto een tweede monnik gearresteerd, in 't reiskaart je. Het vreemdste komt zag aankomen". „Ja ik heb mijnheer verband met een sigarettensmokkel- nog: naam en adres van deze militair gezien" vervolgde hij zijn moeizaam affaire. De zaak kwam aan het rol- zijn onbekend. Men weet slechts dat hij ,Ik heb mijn mes gebruikt, len toen de politie een onderzoek in- Leiden komt. Hoe 't ook zij, de on- stelde naar de dood van een man, bekende militair kan zijn spullen te- wiens luk bu het klooster, in de na- krijgm bij atJj. Emst. Te bareiken bijheid van Rome, was gevonden. he, Department van Defensie, Ik heb het gedaan". Bloedsporen Een monnik en vier broeders bevon den zich al in arrest. In de kleding van Dirk zijn bloed vlekken gevonden. Ook onder zijn nagels zat bloed. Dit is ongetwijfeld voor de rechtbank een punt van over weging geweest, toen zij zijn gevan. genhouding verlengde met dertig da gen, ofschoon de nauwkeurige samen stelling van de bloedvlekken nog door het gerechtelijk laboratorium met behulp van een Amsterdamse hoogleraar nader wordt onderzocht. Hoewel de verklaring van Dirk uiterst belangrijk is na zijn voort durend stilzwijgen vinden justitie er ue xa. ueesi m ue i_xnlaucujivc ü.ci- politie zijn bekentenis nog met vol- ken„ Voorafgaande aan deze bijeen- doende. De bosarbeider weigert n.l. w - - - te vertellen waar hi, het Sis heeft L rl™f .tSSi Morgen organiseert UVS in het sportpark „De KikkerpoMer" een voetbaltoernooi. Fijn. Maar één ding moet ons toch wel van het hart: was er geen andere dag dan die Eerste Pinksterdag? Prof. dr. N. J. Pou- lis heeft gisteren bij gelegenheid van de officiële ambtsaanvaarding als buitengewoon hoogleraar in de expe- Gisteren is in de Lodewijkskerk rimenteïe natuürkunderin"het Groot te Leiden een oecumenische kerk- Audiitorium van de Leddse Undversi- utterst DtfiajiHriiK JS na 711 n voort- dienst gehouden. Het thema van deze teit'n rede uitgesproken over't onder- drHkSTnaSde'DcS~eg keï TO ""mode en Electronics", nolitie 7.ÜT, bekentenis non niet vel. ->*eest. in christelijke Ker Nagekomen emdexamensttienws: mej. I. J. Zeeman te Leiden is alsnog te vei tenen waai iuj net mes neen. T J geslaagd voor het eindexamen gym- verstopt of weggegooid waarmee de "n 5?™}?'feSSffiï °Sma" reder James van Hoey Smith veer- in de pastorie van de Lodewijkskerk bij een eenvoudige broodmaaltijd, die in bijzonder gezellige sfeer verliep. sium te Leiden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3