Grootste winstpunt inhaalverbod bij de zebrapaden Aanvechtbare maatregel: parkeerstroken veranderen in pechstroken Over verhoging van huren is de S.E.R. verdeeld BENZINE-EXPLOITANT SPUIT OP POLITIE-AGENTEN Agenten schoten op wildeman Drie stromingen NS verloor in 1964 9 miljoen Vniffen over moord jaar 2000 rendabel worden. Naar het op missionarissen ZATERDAG 5 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Kanttekeningen bij de nieuwe verkeersregels rjE AUTOMOBILIST die door ziekte of andere omstandigheden twee jaar niet meer actief aan het verkeer heeft deelgenomen en dan plotseling weer als bestuurder in die bruisende wervelstroom terugkeert, bemerkt pas goed, hoe snel de algemene verkeerssituatie zich nog altijd wijzigt. In geen sector van ons maatschappelijke leven zijn de veranderingen zó veelvuldig en zó ingrijpend. Het is nodig, ons daarvan terdege rekenschap te geven, als wij de neiging bespeuren ons af te vragen, of het Wegenverkeersreglement nu werkelijk alwéér gewijzigd moest worden. De wet moet de feite lijke verkeerssituatie zo goed mogelijk volgen. Dat geldt ook voor dê veranderingen per 10 juni. Bedenkingen tegen sommige artikelen van het Wegenverkeersreglement ontslaan geen enkele j weggebruiker van de plicht, de voorschriften ge- wetensvol na te leven. Heel onze verkeersordening berust er immers op, dat wij bij voorbaat weten, j welke handelingen wij in redelijkheid van de t overige weggebruikers hebben te verwachten. I Toch zullen niet alle per 10 juni van kracht ge- t worden wijzigingen overal met instemming wor- den ontvangen. REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG Leef opgewekt Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; Z40; 8.88. (Advertentie) De Sociaal Economische Raad gaat akkoord met het plan van de regering tot verhoging van de woninghuren en wijziging van het subsidiebeleid voor de woningbouw. De raad is het eens met de uitgangspunten van de regering: kwaliteitsverbetering van nieuwe woningen en het tot stand brengen van een evenwichtig huurpatroon. Maar over het tempo van de huurverhogingen voor woningen uit de jaren 1945 tot en met 1956 wordt heel verschillend gedacht. Er zijn in de SER drie groepen. Zij bepleiten achtereenvolgens een huurverhoging van 29 procent ineens op 1 januari 1966; drie huurverhogingen van elk vijf procent op 1 januari van de jaren 1966, 1967 en 1968, waarna zal worden bekeken of op 1 januari 1969 nog een vierde verhoging van vijf procent nodig zal zijn; twee huurverhogingen van ten hoogste 10 procent op 1 januari 1966 en 1967. IN DE PRAKTIJK blijken verande ringen van de verkeersregels het best „pakket-gewijze" te worden toegediend: niet stuk voor stuk, maar met een stuk of wat tegelijk. Al te groot mag dat pakket ook weer niet zijn. Zo krijgen wij het juni-pakket toegediend in de zekerheid, dat er al een volgend pakket op stapel staat. In grote trekken mag men zeg gen, dat de thans ingevoerde nieuwe regels een „urgentie-pakket" vor men: ze worden van klemmend be lang geacht voor de verkeersveilig heid. Het volgende pakket zal vooral een „aanpassings-pakket" zijn: aan passing namelijk bij de internatio naal geldende of gewenste verkeers regels. Sommige van de nieuwe regels uit het juni-pakket zijn voor de ver- keerspraktijk weinig schokkend. Dat wij nu ook nummerborden krijgen met de letters achter de cijfers, in- plaats van ervóór is vooral van ad ministratieve betekenis. De voorrang aan ziekenauto's die met hun drie- tonige hoorn kenbaar maken dat ze haast hebben, zal door fatsoenlijke lieden ook in het verleden al zijn verleend, tpen die voorrangsaan spraken hier nog niet wettelijk wa ren vastgelegd. DRINGEND NODIG De belangrijkste der nieuwe regels achten wij het inhaalverbod bij zebrapaden. Dat was inderdaad heel dringend nodig. Ontelbare voetgan gers werden reeds het slachtoffer van een tweede auto, als zij in goed vertrouwen de stoppende of inhou dende eerste gepasseerd waren. Het nieuwe inhaalverbod bij zebrapaden onderstreept echter de noodzaak, die zebrapaden dan ook duidelijk aan te geven, duidelijker dan thans in de meeste gevallen geschiedt. Hier ligt een taak voor de gemeentelijke over heid. LIET IS NATUURLIJK verreweg het gemakkelijkst, de verant woordelijkheid simpelweg in volle omvang op de schouders van de auto mobilisten te leggen. Maar dan ziet men over het hoofd, dat de achter het stuur toch al zo dikwijls pas op het laatste ogenblik opvallende ze brapaden bij een inhaalsituatie nog voor de helft door het in te halen voertuig aan het oog worden onttrok ken. In het buitenland -heeft men een goed zichtbaar waarschuwingsteken bedacht: een baan met zebra-stre pen die vóór het eigenlijke pad ver ticaal terzijde van de weg tegen een paal wordt aangebracht. En in Ne derland is incidenteel de rode geva rendriehoek met zebrastrepen als „inhoud" reeds opgedoken. Dergelij ke aanvullingen op het eigenlijke zebrapad zijn in talloze gevallen ab soluut noodzakelijk om het nieuwe inhaalverbod in redelijkheid uit voerbaar te maken. Klemmender dan ooit wordt nu ook het verwijderen van hier en daar, onder meer bij kruispunten, nog voorkomende blok-lijnen, die door bijziende en argeloze voetgan gers soms voor zebrapaden worden aangezien, maar het wettelijk niet zijn. Bij zulke lijnen geldt natuur lijk géén inhaalverbod en de voet- anger die meent dat het wèl zo is, begeeft zich in ernstig levensge vaar, zonder er ook maar een ogen blik op verdacht te zijn. AANVECHTBAAR Bepaald aanvechtbaar achten wij het voorschrift, dat de z.g. vlucht stroken langs onze autosnelwegen niet meer voor parkeren zullen mo gen worden gebruikt. Wij zouden wel eens willen zien, dat de over heid de ongelukkenstatistieken op it stuk openbaar maakte. Zeker, bij lotseling afremmen en bij achteloos ivoegen hebben zich wel eens on- ïlukken voorgedaan. Maar wij krij- en de indruk, dat aard en omvang van die vluchtstrook-ongevallen in het niet verdwijnen bij de enorme voordelen die de ruime parkeermo- elijkheid bood. In feite vertegen woordigden die doorlopende vlucht- troken een onschatbaar pluspunt van onze Nederlandse autosnelwegen boven de autobanen in het buiten land. Bij invoegmanoeuvres door auto's die van een zijweg de auto snelweg naderen, doen zich ongetwij feld veel méér ongelukken voor dan bij invoeren van voertuigen die van de parkeerstrook kwamen. Toch zal niemand daarom het afsluiten van zijwegén bepleiten. 17ERKEERD GEBRUIK van de par- keerstroken vraagt om betere voorlichting en om betere controle op een juist gebruik, niet om ophef fing van de strook als parkeermo- gelijkheid. Wij zien thans aankomen, dat zo'n doorlopende baan louter als „pech-strook" in de toekomst te kostbaar geacht zal worden en bij nieuwe autosnelwegen allengs ach terwege zal blijven. Daarmee zal de kwaliteit der Nederlandse autosnel wegen (na het aanbrengen van de middenbermbeveiliging de beste van ..Europa) duidelijk achteruitgaan. Naar wij menen wettigt de onge vallenstatistiek geenszins, de nieuwe maatregel in het „urgentie-pakket" in te delen. Veeleer behoort hij in het „aanpassingspakket": aanpassing namelijk bü het (lagere) peil van de Duitse en Italiaanse autosnelwegen. KRCIPAUTO'S EXIT Twee categorieën weggebruikers zullen, als de tekenen niet bedriegen, door de nieuwe bepalingen van bet Wegenverkeersreglement gaan ver dwijnen: de lifters langs onze auto snelwegen en de bestuurders van z.g. kruipauto's De laatsten krijgen tot 1 januari 1967 de tijd, alsnog een rijbewijs te balen. Daarvan zullen maar weinigen gebruik kunnen maken). Zij namen immers juist tot zo'n auto met 20 km. per uur als hoogste rijsnelheid hun toevlucht op fysieke gronden, soms ook omdat zij voor het normale rijejcümen maar niet konden slagen. I IFTERS zijn in onze welvaarts- staat nu definitief uitgestotenen geworden. Ze moeten nu maar eens een eigen motorvoertuig gaan bekos tigen, al was het maar een brom fiets. Mogen wij, met alle erkenning van de bezwaren tegen die al te vaak ontaarde lifterij, toch ook even met weemoed terugdenken aan de ro mantische inslag van „het grote trek- avontuur", inclusief rugzak, natio naliteitsvlaggetjes en bestemmings bordjes? Misschien zyn wijzigingen in het Wegenverkeersreglement in Neder land nog niet eerder met zo gemeng de gevoelens ontvangen als ditmaal. Sommige van de nieuwe regels zal iedereen toejuichen. Andere worden door de meerderheid der weggebrui kers nauwelijks als noodzakelijk ge voeld, een enkele regel ontmoet zelfs gerechtvaardige bedenkingen. PLICHT Het is een voorrecht, dat derge lijke bedenkingen in Nederland vrij moedig aan de orde kunnen worden gesteld. Maar elke automobilist, mo torrijder of bromfietser heeft te be denken, dat bezwaren hem nimmer ontslaan van de plicht, de nieuwe regels volledig en gewetensvol in praktijk te brengen Men kan vurig voorstander en pleitbezorger zijn van „voorrang voor links", maar men heeft zich zonder restricties te hou den aan „voorrang voor rechts", zo lang dit de algemene regel is. Heel onze verkeersordening berust im mers op het feit, dat wij er redelijk zeker van kunnen zijn, hoe andere weggebruikers zich zullen gedragen In dit licht beschouwt men ook deze kritische aantekeningen bij de jong ste wijzigingen van het Wegenver keersreglement. De politie van Eindhoven heeft gistermorgen aan de Sint Rombout- straat drie mannen gearresteerd we gens openlijke geweldpleging. Zij zullen dinsdag voor de officier van justitie in Den Bosch worden ge leid. Zij hadden gisteren vijf politie agenten met schuimblusapparaten bespoten met natrium-bicabonaat, kleverig wit schuim dat gebruikt wordt om een brandhaard te verstik ken. Reeds enige tijd leverde iin de Sint Romboutstraat het gemeentebestuur Twee agenten hebben gisteravond in een huis in de Talmastraat te Am sterdam hun pistool moeten gebruiken tegen de 34-jarige huisschilder J. M., die hen met een ijzeren staaf en een mes te lijf ging. Drie op M. afge vuurde schoten troffen hem in de be nen. De man is in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Een van de twee agenten, die voor een burenruzie naar het huis waren gedirigeerd, kreeg een klap met de ijzeren staaf waardoor hij een bloe dende hoofdwond opliep. Een derde ter assistentie verschenen agent kreeg een klap met een stuk hout, waar door hij twee gekneusde vingers op liep. Beide agenten hebben de dienst moeten staken. De vecht- en schietpartij speelde zich af op een smalle trap. Een agent stond bovenaan en één bene den en. tussen hen in op de trap de huisschilder. Ook toen hij reeds was aangeschoten ging hij door met het mes te steken. Toen de agenten bij het huis kwamen was de ruzie fei telijk al afgelopen. Op het moment dat zij de trap afgingen stormde in eens de huisschilder te voorschijn en viel de politiemannen aan. van Eindhoven slag met de exploi tant van een benzinepomp, die daar zonder vergunning goedkope super- benzine verkocht in opdracht van een Tilburgs bedrijf.. Nadat gemeente arbeiders de vorige week de benzi nepomp hadden afgebroken en mee genomen en een sloper met een pneu matische boor het pompeiland had gesloopt, liet de exploitant een tank auto aanrukken om aldus met de benzineverkoop te. kunnen door gaan. Gisterochtend wilden gemeente arbeiders de tankauto en de in de grond zittende tank verwijderen, maar nu antwoordde de exploitant met zijn twee helpers met verzet. Met schuimblusapparaten werden de mensen van de gemeente terugge dreven. Toen er politie-aseistentie kwam, werd de exploitant gesom meerd niet te spuiten, doch deze gaf de volle laag. De tegenpartij door stond deze aanval en ging door de sohuimstralen heen tot een tegen aanval over met als resultaat dat de drie mannen overmeesterd wer den. Later op de dag zijn tank en tank wagen op last van het gemeentebe stuur verwijderd. De Atheense academie heeft kar dinaal Bea, het hoofd van de commis sie ter bevordering van de christelij ke eenheid, tot toegevoegd lid voor theologie benoemd. Dr. Albert Schweitzer en de aan de Amerikaan se universiteit van Harvard verbon den theoloog professor Florovsky zijn tot corresponderende leden be noemd. Dr. Adenauer, de voormalige Westduitse bondskanselier, heeft zijn werkzaamheden hervat na een maand rust. De 89-jarige voorzitter van de christen-democratische partij liep op 7 mei een zenuwschok op, toen de trein, waarmee hij van een verblijf in Noord-Italië, terugkeerde, op een overweg in botsing kwam met een vrachtauto. Het eerste standpunt (20 procent ineens) wordt ingenomen door de grootst mogelijke minderheid be staande uit de werkgevers en een aantal kroonleden, die het betreuren dat de regering zonder motivering is afgestapt van haar oorspronkelijke plan tot een huurverhoging van 15 a 20 procent ineens, omdat daarmee het doel sneller zou zijn bereikt. De werknemers en enkele kroonleden vinden daarentegen dat de regering nog niet ver genoeg is gegaan door er naderhand tweemaal tien procent van te maken en pleiten voor drie maal vijf procent. De derde groep de resterende kroonleden vindt die tweemaal 10 procent juist een gelukkig compromis. Onduidelijk Over de huurverhoging van voor oorlogse woningen is de SER het wel met de regering eens: in het alge meen geen huurverhoging voor hui zen die vóór 1920 zijn gebouwd; wel een huurverhoging voor goede voor oorlogse huizen, die nog aan heden daagse wooneisen voldoen. De kwa liteit moet daarbij de doorslag geven. Op de details gaat de raad niet in, omdat de regering nog geen percen tages en geen verdere bijzonderhe den heeft genoemd. Overigens is de hele raad van oor deel dat het plan van de regering be slist niet duidelijk is. Zo is niet be kend wat de gevolgen zullen zijn van het voornemen om voor nieuw te bouwen woningwetwoningen .de sub sidie te verdubbelen tot (gemiddeld) 370 guldeh per jaar, maar dan deze subsidie in de loop van tien jaar ge leidelijk af te breken. Aangezien de ze subsidie 35 procent van de aan- vangshuur bedraagt, zullen de huren van nieuwe woningen tien jaar lang elk jaar met 3.5 procent moeten stij gen. Tot zover is het duidelijk. Maar de bedoeling van de voorgenomen huur verhoging is juist om de huren van reeds bestaande huizen aan te pas sen aan de huren van nog te bouwen woningen. Verhoogt men nu alleen de huren van die nieuwe woningen in de komende tien jaar met 35 pro cent, dan ontstaat er opnieuw een gat, waardoor de zin van de komen de huuroperatie twijfelachtig wordt. Om dit te voorkomen zouden dus ook de huren van de bestaande wo ningen na de optrekking met 15 of 20 procent nog eens met 35 pro cent in tien jaar moeten stijgen. Of zelfs nog met een hoger percentage wanneer men ook de stijging van de bouwkosten wil bijhouden. Nergens blijkt echter uit wat de regering hiermee nu precies wil. Ook bij de besprekingen in de S.E.R. is dit niet duidelijk geworden. Er zijn zelfs drie veronderstellingen moge lijk over de bedoelingen van de re gering. Bovendien ontbreekt eeri overzicht van de gevolgen van het gehele plan. Dit heeft het onderzoek van de S.E.R. ernstig vertraagd en het formuleren van standpunten be moeilijkt. Subsidies Toch aanvaardt de meerderheid van de raad de werkgevers en de meeste kroonleden niet alleen de afbraak van de subsidies door tien jaarlijkse hurverhogingen, maar ook de daaruit voortvloeiende verdere huurverhogingen voor bestaande wo ningen. De rest van de raad de werknemers en enkele kroonleden voelt er echter niets voor om de nieu we subsidies totaal te laten verdwij nen en daardoor verdere huurverho gingen voor bestaande huizen nood zakelijk te maken. Het voornaamste bezwaar is dat op deze manier de inflatoire prijsstijgingen, die zich op de bouwmarkt hebben voorgedaan, volledig in de huurprijzen zouden worden opgenomen. Er is geen bezwaar tegen afbraak van subsidies voorzover het gaat om een extra-subsidie ter verbetering van de kwaliteit van de nieuwbouw. Die betere kwaliteit dient de bewo ner zelf te betalen en met de rege ring is de raad het eens dat een in tien jaar aflopende subsidie een goed middel is om de bewoner aan de ge leidelijk stijgende huur te wennen, Bouwkosten Een twistvraag is ook wat er moet gebeuren wanneer in 1966 en vol gende jaren de bouwkosten nog weer verder oplopen en het even wicht in 4 e huren daardoor opnieuw wordt verstoord. De subsidie verho gen, vindt de meerderheid, die in dit geval uit de werknemers en de mees te kroonleden bestaat. Neen, zegt de minderheid bestaande uit de werk gevers en enkele kroonleden, dan moeten direct de huren werd wor den verhoogd. Over de vraag of er bepaalde maat regelen moeten worden genomen om de huurverhoging te compenseren, laat de S.E.R. zich niet uit. Dat is afhankelijk van het dan geldende loonpolitieke systeem en kan dus pas later gebeuren. Dan is het de taak van de loonpolitieke instanties om daar antwoord op te geven. Het boekjaar 1964 van de Nederland se Spoorwegen zal waarschijnlijk met een nadelig saldo van ongeveer 9 miljoen gulden worden afgesloten, zo blijkt uit de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betref fende begroting-1965 van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat. De resultaten over de eerste maan den van dit jaar zijn enigszins bij de verwachting ten achter geble ven. Oer het resultaat van 1965 valt, aldus minister Suurhoff, nog geen uitsluitsel te geven. Wanneer de huidige tendens zich onverhoopt mocht voortzetten, moet worden ge vreesd dat in 1965 geen volledige kostendekking zal kunnen worden verkregen. Nieuwe tariefsverhogin gen in de loop van dit jaar zullen niet dan bij uiterste noodzaak en al leen voor zover zij per saldo tot een wezenlijke verbetering van het be drijfsresultaat zullen leiden, in over weging worden genomen. Gelijke concurrentie voorwaarden. Aan de eis van rentabiliteit van de NS zal worden vastgehouden. Het beleid van de overheid zal gericht blijven op een zoveel mogelijk ge lijk maken van de concurrentievoor waarden voor de verschillende ver- voertakken. Hierbij wordt in het bij zonder gedacht aan het vraagstuk van de doorberekening van de kos ten van de infrastructuur en van de vergoeding van bedrijfsvreemde las ten. De laatste mogelijkheid zou zich ook kunnen voordoen wanneer bij voorbeeld nieuwe spoorlijnen zou den moeten worden geopend, die op grond van bedrijfs-economische over wegingen niet gerechtvaardigd zijn. Uitbreiding van het net. De grensbaanvakken Arnhem— Emmerich en VenloKaldenkirchen zullen worden geëlektrificeerd. Ver dere uitbreiding van de elektrifice- ring ligt voorshands niet in de be doeling. Dit jaar wordt een tweede interim-rapport verwacht van de werkgroep, die de mogelijkheden van de zogenaamde Schiphollijn be- - studeert. De aanleg van een Zuider- f7 i zeespoorlijn kan wellicht tegen het Wè IÜUUlU zich laat aanzien zal met de even tuele aanleg niet voor 1975 worden begonnen, er wordt reeds een tracé gereserveerd. Het tracé voor een eventuele Deltalijn staat nog niet vast. Het is nog niet zeker of een dergelijke lijn voldoende rentabili teit zal hebben. Drie Belgische meisjes zijn op een verschrikkelijke wij ze om het leven gekomen, toen de auto, waarin ze reden in een bocht van een tunnel in Brussel slipte en in brand vloog. Door de trek in de tunnel laaide het vuur zo hevig op, dat het drietal niet kon worden gered. Het Tweede-Kamerlid Aarden (KVP) zal de minister van buitenlandse zaken bij het begin van de Tweede Kamervergadering van dinsdagmid dag 8 juni vragen wat de regering heeft gedaan om de moord op 15 Nederlandse missionarissen in Boeta (Kongo) te (helpen) voorkomen, zo zij althans bekend was met de ont wikkeling en omstandigheden die tot deze moord hebben geleid. Het Kamerlid zal ook vragen of de regering kan mededelen hoeveel Nederlandse zusters, zendelingen, missionarissen en broeders in Kongo werkzaam zijn en hoeveel met name in gebieden, waar de veiligheid in hoogst ernstige mate wordt bedreigd en tenslotte wat de regering doet of zal doen om het leven van Neder landers in deze zeeronveilige gebie den te beschermen. Nieuwe spoorwegtunnels Met de -uitvoering van een spoor wegtunnel onder het Noordzeeka naal ter vervanging van de Hem- brug zal zo mogelijk in 1967 worden begonnen. Er is nog geen bevredi gende regeling getroffen voor de verdeling van de bouwkosten van de spoorwegtunnel te Rotterdam, die tegelijk met de Willemstunnel voor het wegverkeer zal worden uitge voerd. Op enige afstand van de spoorwegovergang in de rijksweg AmsterdamUtrecht zullen binnen kort gele knipperlichten worden aan gebracht teneinde de veiligheid te

Leidse Courant | 1965 | | pagina 15