<- IN DE KRANTENTUIN SÜSKE--WISNE INGELANDEN BENTHUIZERPOLDER VERWERPEN BEGROTING VAN 1965 Prijsindex-cijfer gestegen DONALD ZATERDAG 5 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGTV IS de wwM wmhutem. 1MV EEN VAKANTIE met spanning Ja, de geschiedenis met die zeil wagen was nog steeds een pijnlijke zaak voor Jan. Sinds het begin van de week was, ondanks een weinig oplappen, de „Rode Renner" maar een gebroken wrak gebleven. Maar 't meeste hinderde Jan de gedachte, dat hij de oorzaak was geworden van vaders moeilijkheden. Dat maak te, dat hij de belangstelling voor zijn „meesterstuk" verloren had. En hoe wel zijn vakantiemakkers hem steeds aanspoorden om het „ding" toch maar weer eens te repareren, kon hij er maar niet toe komen. Bij iedere aan sporing van de jongens, maakte hij zich er met een „misschien morgen" vanaf. Op de derde dag echter van de vakantie raakte de sensatie met de „Rode Renner" helemaal op de ach tergrond door wat er die dag voor opwindends gebeurde. In en rond de boerderij waren de jongens al zo'n beetje uitgekeken, 't nieuwtje was er al een weinig af. Niet dat ze zich begonnen te ver velen, o neen! Maar in 'n vakantie jaagt men, vooral als jongens, wel graag op wat avontuurlijks, iets dat nog lang blijft hangen. Welnu, dat liet niet lang op zich wachten. Die dag, even na het ontbijt, kwam Jan op het deel van 't erf, waar de hooimijten staan. De jongens waren er een soort fantasiespelletje aan 't spelen, waarbij de hooibergen tot echte bergen uitgroeiden en uitno digden tot 'n bergtocht. „Hé, jongens, zouden jullie geen zin hebben om een echte klimpartij te gaan maken b.v. naar Scarfell Pike?" „Scarfell Pike, wat is dat?" *vroeg Piet. Wel, dat is die hoge heuvel, die je in het noorden van de vallei ziet liggen en met kop en schouders boven de andere heuvels uitsteekt. Komt mee naar het hek, dan zal ik hem jullie aanwijzen". „Kijk, dat is hij", zei Jan en wees naar de lange bergrug aan de noor delijke hemel. Ik houd van hem als van een vriend". „Nou, hy lijkt meer op een dikke, vette koe", merkte Lex op. Hoe hoog is die heuvel wel? „Jij kunt nogal goed schatten, Lex, wat had je ge dacht?" „Tussen de 800 en de 1000 meter!" „Ver mis, hoor! Maar ik begrijp 't wel, op een afstand vergist men zich al gauw in de hoogte. Zijn top verheft zich tot 1900 meter boven de zeespiegel en als je die beklimt, kun je bij helder weer in verschil lende richtingen mijlen ver om je heen zien. Landinwaarts natuurlijk niet zo ver, omdat daar de veel ho gere bergen beginnen". „Ik weet niet, hoe de anderen er over denken", zei Piet, „maar ik zou best zin hebben, om die beklimming eens mee te maken, want ik wil la ter de Mount Everest eenmaal voor mijn rekening nemen (plm. 9000 me ter!). Is 't nogal een moeilijke tocht naar de Scarfell-top?" „Ja, dat ligt er helemaal aan, hoe je hem wilt maken. Langs twee we gen is 't nogal een moeilijke klau- terpartij, maar er leiden ook vrij makkelijke paden naar de top, die door de schapen gebruikt worden. Ik ben er met vader al meermalen naar toe geweest. Eens hadden we een telescoop meegenomen om te zien, of we op'de klok van 't stad huis van Torbary de tijd konden af lezen, maar dat lukte toch niet". „Nou jongens, daar gaan we", zei Lex en meteen deed hij, of hij nu al op stap wilde. Ho, ho, 't is nog lang niet zeker of we wel gaan. Ten eerste moeten mijn ouders het goed vinden en ten tweede moet niemand er bezwaar te gen hebben". Bij deze laatste woor den keek Jan naar Sjaak en zag tot zijn verbazing, dat deze een kleur kreeg. „Zou je het erg vinden, als ik niet meeging, Jan", vroeg hij aarzelend. „Natuurlijk", antwoordde Piet prompt. „Maar waarom, voel je ie niet goed?" Sjaak stond onrustig met zijn voe ten te schuifelen. „Oh, ik ben best", mompelde hij, „maar als 't jullie het zelfde is, zou ik liever niet meegaan". „Maar waarom niet? Denk eens aan al de pret, die je zult missen en aan het geweldige uitzicht vanaf de top. Bovendien zijn er wellicht heel leuke schetsen te maken". „Hou nu maar je mond, Piet", zei Jan scherp, je slaat maar door. Als Sjaak nu verkiest om liever thuis te blijven „Oh, ik wil geen spelbreker zijn", verzekerde Sjaak haastig; ik ben nu eenmaal niet dol op klimmen, in ieder geval niet vandaag. Maar aan gezien jullie er zo op gèbrand zijn mij mee te hebben, veronderstel ik, dat ik wel mee moet. Ik wil Piets genoegen niet bederven", voegde hij er droogjes aan toe. „Maak je geen zorgen om Piet, hoor. Als je liever hier blijft„Nee, heus niet, Jan". „Weet je het zeker?" „Heel zeker, ik ga ook mee". „Best, Sjaak, maar laten we dan vandaag gaan, want 't is er juist zo'n mooie dag voor. Laten we zeggen: over een half uur afmarcheren, dan zal ik boterhammen gaan vragen voor onderweg". Doch toen Jan huiswaarts ging, keek hfj toch even bedenkelijk, want er schoot hem opeens iets in de ge dachte, dat hij bij het begin van het vorige kwartaal had meegemaakt. Toen was de klas op een schoolreisje naar zee geweest. Jan stond op een gegeven ogenblik met Sjaak op 'n steile rotswand 100 meter boven de waterspiegel. Opeens zag hij, dat Sjaak, toen hfj naar beneden keek, lijkbleek werd en verschrikt terug week. Duizeligheid! (wordt vervolgd) Gé van Hartevelt vertelt vandaag verder in het derde deel. LASSIE IS IJDEL Nog diezelfde avond gebeurt er weer iets. Lassie hoort in het holst van de nacht een vreemd geluid. Het bevalt haar niet en ze begint te blaffen. Jeff, nu ook wakker geworden, gaat haar achterna en als ze op het erf komen zien ze een schaduw. Even later is de hele familie wakker. Opa gaat er meteen op af en dan zien ze dat het een klein jongetje is, dat ang stig voor Lassie in een hoek gedreven wordt. Jeff knipt zijn zaldantaarn aan, dan kunnen ze de jongen beter opnemen. Opa begint met een harde stem vragen te stellen. Jeff sust opa en moeder kiest de wijste partij en gaat naar binnen. Dan gaat opa ook maar, vooral nu hij ziet dat de jongen begint te huilen. Lassie voelt de angst van de jongen aan, ze moet samen met Jeff het joch even op zijn gemak stellen. De jongen blijft echter zwijgen maar wordt mindèr angstig. Lassie, Jeff en de jongen gaan nu naar de keuken. In de keuken kijkt Lassie de jon gen scherp aan. Hoewel het kind nog niets gezegd heeft, voelt moeder wel aan dat hij moe is en slaap heeft. Op z'n stoel valt hij al in slaap en opa draagt het met zijn sterke armen naar de logeerkamer en legt hem op bed. Moeder vindt het maar een vreemd geval: zo'n kind midden in de nacht aan het dwalen. Ze belt de sheriff op. Het telefoongesprek levert niets op. De sheriff weet nergens van en raadt moeder aan om de stad te bel len. Als moeder even later naar boven gaat om te zien hoe de jongen het maakt, slaapt hij al als een roos of wel als een bemodderde roos, want bij het licht van de lamp, ziet ze nu hoe vuil het kind is. Iedereen gaat nu weer naar bed. Bij het aanbreken van de dag, als iedereen nog slaapt, wordt Lassie wakker. Ze hoort zachte voetstappen op de trap. De jongen wil er weer van door, dat voelt Lassie aan. Jeff, die inmiddels ook wakker geworden is, komt ook aan de trap en houdt de jongen tegen. Hij haalt hem over om eerst te ontbijten. Jeff maakt wat klaar en nu begint hij de jongen vragen te stellen. Hij vertelt dat hij Timmy heet, dat zijn vader en moeder gestorven zijn en dat hij nu bij een oude oom en tante in huis is. Jeff komt ook te weten dat die oude mensen niet slecht voor hem zyn, maar jaleuk is het daar ook niet, altijd zo eenzaam. On der dit druk gesprek komt moeder binnen. Lassie heeft haar het eerst gezien. Ze groet de beide jongens, aait eens over de kop van de hond en onderwijl vertelt Jeff wat hij van Timmy gehoord heeft. Jeff wordt aan het werk gezet en moeder vraagt of Timmy vandaag nog wil blijven. De jongen knikt verlegen van „ja". 's Middags speelt Lassie met zijn nieuwe vriendje. Ook diezelfde mid dag belt moeder het huis van Timmy op en zij krijgt zo de indruk dat het tante helemaal niet kon sche len of Timmy terug kwam of niet. Moeder is nu bang, dat er iets niet in orde is, met het huis van die oude mensen en ze besluit om er eens te gaan kijken. (wordt vervolgd) WIE WEET HET? Hier onder volgen een aantal vra gen. De antwoorden vind je ergens achteraan in dit blad, maareerst een kwartiertje nadenken. 1. Wat weegt zwaarder, een kilo wol of een kilo ijzer? 2. Bedenk een spreekwoord met hand er in! 3. Bedenk een spreekwoord met hoofd er in! 4. Hoe heet de president van Ame rika? 5. Hoe heet onze kroonprinses? 6. Hoe heet de koningin van Enge land? 7. Toen Columbus in 1492 uitvoer, was hij op zoek naarmaar hij kwam terecht in 8. Hoe heten de bewoners van Java? 9. Hoe heten de bewoners van China? 10. Hoe heet 't vergif in de tabak? CORRESPONDENTIE Er liggen nog goede oplossingen van: Nellie van Zoest, Bodegraven en Ellie van Zoest, Wim Freriks, Lei den; Gerard Onderwater, Voorhout; Louise de Frankrijker, Hazerswoude; Hans Kerkhof, Zoeterwoude. Wie heeft er ooit eens iets beleefd in zijn leventje? Maak daar dan eens verhaaltje over. Wim van Zijp, Leiden EEN VAKANTIEDAG Het was zondagmorgen toen we naar de kerk en naar oma gingen. Daar ontmoetten we oom Bert en we spraken af om 's middags naar de wagens van het bloemencorso te gaan kijken. Toen we thuis kwamen zei vader: „Zorg dat jullie half 3 klaar bent, want dan komen ons halen". We hadden net gegeten en stonden allemaal klaar toen oom Bert en tante Annie, met Rob en Hans, ons kwamen halen. Hans, Rob en ik moesten in de achterbak en daar gingen we dan. We zagen onderweg prachtige wagens, allemaal van bloempjes gemaakt en met grote bloemen versierd. De mooiste had den een eerste of ereprijs. Toen we alles bekeken hadden zei vader: „Als jullie rustig zijn, gaan we naar Schip hol". Nou dat was fijn! We zagen vliegtuigen dalen en opstijgen. We bleven er een hele poos kijken en we kregen allemaal een zak patat frites. Heerlijk was dat^ maar Rob en Hans konden de zak niet op en toen kregen wij de rest. Vader en moeder namen koffie, oom Bert een broodje en tante Annie ijs. Op de terugweg naar huis, reden we heel hard, wel 110. We waren half acht thuis' en toen„naar bed!" zei vader. Ik vond dat het een fijne dag was geweest. En nu morgen moet ik weer naar school en dat is ook wel fijn. Bram Bavelaar, Leiden IN DE PAASVAKANTIE In de paasvakantie ging ik wel eens naar mijn opa om te werken of we gingen samen naar een boer derij of naar de zaak, daar kreeg ik dan cider of limonade. Ook mocht ik met mijn oma mee naar de stad en dat was ook heel gezellig. De eerste paasdag was ook een fijne dag. Ik kreeg een kuiken, mijn broertje een haas en mijn zusje een haas met schuimpjes er in. We kre gen die dag ook een gebakje en eitjes. 's Middags zaten we allemaal in de kamer, mijn kleine zusje in de kinderstoel. Moeder had ze niet vast gebonden omdat het maar voor even tjes was. Maar mijn zusje is zó vlug, we keken naar iets anders en ,boem', daar lag ze met haar hoofdje op de vloer. Mijn opa zat er vlak bij. Hij greep haar bij haar jurkje. Het was een geluk dat de kinderstoel laag stond, want je kunt hem ook hoog laten staan. We schrokken allemaal, maar het liep goed af gelukkig. Ze kreeg alleen een flinke bult op haar hoofd en op die bult zaten allemaal strepen, dat vonden we wel grappig. Greetje v. d. Poel, Leiden DE BEVRIJDINGSDAG We zijn eerst 's morgens naar de kerk geweest, dat was om 9 uur. Er waren veel mensen in de kerk. We hebben allemaal gebeden voor de overledenen van de oorlog, 's Mid dags ben ik met mijn vader naar de tuin geweest. We moesten toen over een veld met heel diepe kuilen, waar in veel water stond. Daar moest ik goed uitkijken want ik had geen hoge laarsjes aan. Mijn moeder heeft 's morgens ge trakteerd op gebakjes. Ze waren heel erg lekker hoor! Met mijn kleine broertje ben ik naar het dansen gaan kijken, maar er waren zoveel men sen, dat we niets konden zien en toen zijn we maar weer naar mijn vader gegaan 's Avonds mochten we wat langer opblijven. Ik heb me vlug uitgekleed en ben toen gaan kaar ten. Laiter gingen we naar bed. Jos Hellewegen, Voorburg MIJN LEVENTJE Ik ben op 19 maart geboren, op de feestdag van de H. Jozef en daar om is mijn doopnaam Jozef, maar ik word Jos genoemd. Ik had al een groot zusje en een broertje. Dat broertje was wel fijn, want later kreeg ik nog meer zusjes en met dat broertje kon ik goed spelen. Dat broertje Tonnie, wist altijd leuke spelletjes. Toen ik vier jaar was, kwam mijn opa een grote schommel in onze tuin timmeren, daar hebben we heel wat kunstjes op uitgehaald. Toen mijn broertje naar de kleuter school ging, moest ik alleen spelen. Eens op een middag, toen mama druk zat te naaien, heb ik het tuinhekje opengepeuterd, heb de gieter uit de schuur gehaald en ben hem toen in de sloot gaan vullen. De gieter, vol Water; was zó zwaar dat ik pardoes in hef water tuimelde. Ik lag op mijn rug en had de gieter losgelaten. Ik dreef af, tot het midden van de sloot. Ik huilde helemaal niet, maar van angst duimde ik heel erg en met mijn andere hand zwaaide ik zo'n beetje. Mijn moeder zag het open hekje, liet haar naaiwerk in de steek en rende naar buiten. Daar zag ze me doodstil liggen. Een tuinder, die daar aan het werk was, had me al zien liggen. Hij maakte onmiddellijk een bootje los en roeide naar me toe. Hij hees me in de boot en gaf me aan mijn moeder. Gelukkig was het warm weer. Ze kleedde me uit en toen moest ik in bad. Na me goed drooggewreven te hebben kreeg ik schone kleren aan en even later speelde ik weer buiten. Mijn moeder vertelt het nog wel eens, maar ik weet het zelf nog heel goed. Dag allemaal, tot de volgende week. TANTE JO EN OOM TOON ■euriootjsr "01 •uazaimjQ "6 'USUBABf '8 •a^Tjauiy - arpui 'II tfleqazna UTSUTIIOX '9 •xij^eaa g •uosuxjof •uauuiz laaAoz uapjooq paAoz "8 uooips apiaq az uapjoAV 'jsba\ arapire ap puBij aua op spy z •jaaAuaAa x NSOVHA 3d NV A N3GH00A1XNV De stemgerechtigde ingelanden van de Benthuizerpolder kwamen donderdag in koffiehuis Van Staal duinen in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van de heer Jos. van der Eijk. Het is een langdurige vergadering geworden met een onverwachte en voor het bestuur in bijzondere mate onverkwikkelijk verloop. Bij de be handeling van de polderbegroting voor het dienstjaar 1965 verlangde een der ingeladen stemming, vroeg het woord en de vergadering ging in meerderheid met hem mee: de begroting werd niet aanvaard! Voordien had de rekeningcommis sie 1964 bij monde van die heer A. H. Rensink verslag uitgebracht inzake de controle der rekening 1964. De in komsten op de gewone dienst heb ben bedraigen 56.619.60; de uitga ven bediepen ƒ30.112.72; zodat een batig silot resteerde van 26.506.88. Hij werd overeenkomstig vastgesteld. Het bestuur van de Benthuizer polder had een ontwerpbegroting in gediend voor het dienstjaar 1965 met aan geraamde inkomsten ƒ80.102,53 en uitgaven (inclusief een onvoor zien van ƒ762.02) tot eenzelfde ra ming. De polderomslag werd voor gesteld op ƒ55.— (ƒ48.459.98), het geen nodig was, omdat de verenigde vergadering van het waterschap De Omringdaijk van de Drooggemaakte Noordpias de bijdrage van de polders De Hazerswoudsohe Droogmakerij, de Polder Aohterof en de Putte (Wad- dinxveen), die Pailensteinsche Polder (Zoetermeer) en de Benthuizerpol der voor het jaar 1965 (betrekking hebbende op de thans overal in uit voering zijnde werken om in Mid- den-Zuid-HoHand tot een centrale waterbeheersing te komen) op ƒ44, of in enkele gevallen 42.76 per hec tare had gesteld (vorig jaar ƒ4.76). Het betreft hier in totaal 4400 a 4500 hectare in totaal. Toen voorzitter Van der Eijk de vaststelling van deze begroting, na een globale toelichting, aan de orde stelde, vroeg juist vóór de hamerslag de „Groep-Stuurmam" bij monde van de heer Verweij (Waddinxveen) het woord. TEGENSTELLING Deze wees er op, dat enkele jaren geleden de ingelanden van de BenthuizerpoMe met 12436 stemmen het centrale waterbeheersingsplan Midden-Zuid-Hollteind hebben aan vaard, onder voorwaarde, dat gedu rende 25 jaar 25.per hectare zou worden betaald, zoals destijds is voorgesteld. Aan deze voorwaarde blijkt dus thans niet voldaan te zijn, omdat men reeds thans, terwijl het werk nog volop in uitvoering is, ƒ44.per hectare eist. Spreker ver langde namens de heer P. D. Stuur man (wiens woordvoerder de heer Verweij doorgaans is) stemming over de ontwerp-begroting, zoals deze door het bestuur is aangeboden ter Deze vergadWing heeft inmiddels be sloten om gedurende 30 jaar ƒ28. per hectare te betalen. Door tegen vallers in het werk (dijkbreuk in die Boterpolder te Hazerswoude, aan brenging van versterkingen in de damwanden, slechte bodemgesteld heid, en een verhoogd rentegaimma, dat aanvankeuijk op 4llt pet. is aan gehouden, maar nu voor de helft 5 3/4 bedraagt en bovendien in plaats van annuïteitsleningen vaste geldle ningen moesten worden aangegaan) zijn de totale koste aanzienlijk geste gen, waardoor de bijdrage per hec tare voor 1965 moest worden vast gesteld op een bedrag, variërend van ƒ42.tot ƒ44.rond. De wijze, waarop de bevoegdheden destijds uit handen van de ingelan den der polders naar „De Omring- dijk" zijn overgegaan, smaakt vooral een deel van de Benthuizerpolder- ingelanden niet, terwijl persoonlijke motieven ook zeer beslist daarin een belangrijke rol hebben gespeeld. Rest het antwoord op de vraag: Wat nu? Rijnland en gedeputeerde staten van Zuid-Holland zullen wel nader aan het woord komen. De Benthui zerpolder is verplicht de door de Omringdijk opgelegde bijdrage voor 1965 ad 38.934,76 te betalen en in dien de ingelanden zijn bestuurders boycot met opneming van deze ver plichte post op de begroting, zal „hogerhand" bevelen dit alsnog te doen en zo niet, dan zal van over heidswege deze post op de begro ting 1965 worden gebracht en de middelen ter dekking daartoe aan gewezen, hetgeen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal re sulteren in een polderomslag van f 55 (waarbij dan niet uit het oog moet worden verloren, dat het bestuur van de Benthuizerpolder uit financiële beleidsoverwegingen van de te be talen 44.bijdrage nog 14.uit eigen reserve in casu het batig sal do van de rekening 1964 heeft wil len putten. Vorig jaar bedroeg de polderoulr v 25.per ha, waarin 5.bijdra ge aan de Omringdijk. GIFT VAN ƒ125.000 AAN „VROUW HELPT VROUW" Het uit vijf leden bestaande be stuur en één ingeland spraken zich vóór Vaststelling uit, de rest der in gelanden en bloc tegen, weshalve de polderbegroting 1965 werd ver worpen, zodat het bestuur zich na der zal moeten beraden, wat er nu moet gebeuren. In de rekeninigscommissde 1965 za gen zich benoemd de heren F. van der Eijk Joszn., J. Leune en A. Zeg waard. De overige punten van de agendia konden door de verwerping van de begroting niet aan de orde worden „Vrouw helpt' vrouw", het fonds van Co-op Nederland voor de gehan dicapte huisvrouw, is 125000 gulden rijker. De leden van de Nederlandse coöperaties en relaties van Co-op Nederland brachten dit bedrag bij een ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van deze organisatie diat gisteren met een bijzondere alge mene vergadering werd gevierd. Uit het fonds kunnen voor huis vrouwen, die door ziekte of ongeval hun huishoudelijk werk niet meer volledig kunnen doen, speciale werk tuigen worden aangeschaft, die het werk van deze groep kunnen verlich ten. Avonturen van NASCHRIFT VAN DE REDACTIE De ingelanden van de in boven staand versllag genoemde polders hebben enkele jaren geleden besloten het voorstel om tot een centrale wa terbeheersing te komen in Midden- Zuid-Holland, in totaal een gebied omvaittende van 4400 4500 hectare, waarvan na uitvoering de ene helft op de Noord-Aa (in de Palenstein- sche Polder Zoetermeer) en de an dere helft onder het Noordeinde in Waddinxveen op de Gouwe zal lozen, te aanvaarden. In Benthuizen onder vond het polderbestuur de meeste tegenstand, want met 12436 stem men kwam het voorstel er door. Door een wijziging van het bijzon der reglement is van provinciale zijde alle bevoegdheid van de ingelanden der onderscheidene polders overge gaan naar de Verenigde Vergadering van het waterschap De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias, wellke vergadering woic" gevormd door besturen van die polders, terwijl de voorzitter of dijkgraaf deel uitmaakt van het bestuur van dat water schap en daaraan een secretaris en een penningmeester ia toegevoegd. Het prijsindexcijfer in ons land is sinds het begin van dit jaar met zes punten gestegen. De helft van deze vooruitgang kwam tot stand tussen half maart en half april, toen met name de voedingsmiddelen aanzien lijk duurder werden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekende het cijfer voor de kosten van levensonderhoud per 15 april op 122 (1959/'60 100). Dit is vier punten hoger dan een jaar ge leden, toen de recordstand voor 1964 werd bereikt met een spectaculaire sprong van vijf punten. .De index voor de sector voeding steeg in april met liefst zeven pun ten tot 124. Dit kwam geheel voor rekening van de prijzen van aard appelen, groenten en fruit, vlees en vleeswaren en eieren, die niet onbe langrijk omhoog gingen. In de af deling „ontwikkeling, ontspanningen verkeer" liep het indexcijfer op van 118 tot 120, voornamelijk als gevolg van prijsstijgingen voor pocketboe ken, vakantiepensions en huurverho gingen van zomerhuisjes. Inclusief verplichte sociale verzeke ringen en loonbelasting nam het in dexcijfer van half maart tot half april toe van 117 tot 120.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13