GF GF EFFECTVOLLE KERKELIJKE EDELSMEEDKUNST in Haarlems Bisschoppelijk Museum SsSSssk""'" eenSTERK Eigentijds, zonder extremisme STAALTJE GOLDEN FICTION - voor rokers met een eigen l ZATERDAG 5 JUNI 1965 DE LEIPSE COURANT PAGINA 10 Hoekje van de tentoonstel cessiekruis met kandelaat detail van een wanddoek. IN HET BISSCHOPPELIJK MU SEUM voor kerkelijke kunst aan de Jansstraat in Haarlem heeft het kunstenaars-echtpaar Hans (23) en Anneke (24) van der Heijden een kleine expositie ingericht van ker kelijk vaatwerk en andere voor de eredienst bestemde voorwerpen, als mede van kunstnaaldwerk, dat ech ter in tegenstelling met de tentoon gestelde metaalkunst een meer pro faan karakter draagt. De edelsmid Hans ontving zijn op leiding aan het Instituut voor Kunst nijverheidsonderwijs te Amsterdam, in het bijzonder van de leermeester Zwollo, en was daarna werkzaam op verschillende ateliers. Zijn vrouw Anneke behaalde in Haarlem de mid delbare nijverheidsacte handwerken. Zij drijven thans een eigen atelier „Arachne" in de Spekstraat te Haarlem. Het werk van hans v. d. Heij den kenmerkt zich door een voudige, toch eigentijdse vormen, zonder dat de smid zich te buiten is gegaan aan modernistische extremi teiten. Opvallend is daarbij ook, dat behalve de klassieke materialen als goud en zilver, ook minder kostbare grondstoffen worden gebruikt: ko per, ijzer, wit metaal en hout. Met de term „eigentijdse vormen" willen we aanduiden die vormge ving, welke ons bij uitstek geschikt lijkt voor onze moderne kerken, waarbij ook de eenvoud van 't niet- kostbare materiaal en de bouwstof een grote en dikwijls indringende rol speelt. Een grote verdienste van dit werk is, dat v. d. Heijden stijl (maar al te dikwijls: stijlloze) extremiteiten weet te vermijden. De oude grond vorm is bij hem hoofdzaak, zij het dan, dat hij deze in details een eigen bijzonder cachet geeft. Wij willen daarmee zeggen dat een miskelk ook waarlijk een drinkbeker is en de kruisen, waaronder wij ook rekenen een zilveren monstrans, niet onder gaan in allerlei „versierende" details. Het werk is in alle opzichten func tioneel, van een volkomen eerlijke allure. Want ook de schaarse versie rende elementen zijn in de grond vormen volledig opgenomen en daar aan ondergeschikt. We zagen b.v. een altaarkruis, waarvan de open armen gevuld zijn met veelkleurig gebrandschilderd glas, waarin de Christusfiguur een schijnbaar onopvallend, maar door de transparantie toch een domine rend onderdeel is. Dat procédé paste v. d. Heijden ook toe bij een fors, ietwat gedrongen processiekruis, waarvan de open armen gevuld zijn met zwart gedecoreerd glas. Zilveren monstrans, van eenvoudigde vorm. Eenvoudig en stoer, maar deson danks sierlijk zijn de miskelken, evenals de altaar- en koorkande laars van dit metaal met ijle, open gewerkte houten stengels, die het al te massieve van voet en schaal op tisch reduceren. Opmerkelijk is ook een koperen wierooksvat met ij ze-, ren standaard. Het vat heeft de ke tel tot vorm, maar is met het kegel vormige rookdeksel als geheel een sierlijk voorwerp geworden. Afgaande op de tentoongestelde voorwerpen lijkt ons Hans v. d. Heij den een eerlijk en gewetensvol kun stenaar, die weet te scheppen naar eigen inzicht zonder de traditionele vorm los te laten. Of anders gezegd: de oude vormen herschept hij als zijnde van onze tijd. GELIJK MET DE EDELSMID ex poseert zijn echtgenote wand doeken en ander naaldwerk van meer profane aard. Zij schroomt niet het figuratieve dikwijls ondergeschikt te maken aan aan fantasie ontsproten abstracte vormen. Vrouwelijk als het door haar beoefende handwerk zijn de kleuren en de speelse motieven, maar met een onmiskenbaar eigen handschrift. Niet alleen in vrije on derwerpen, ook in die stukken met een strikter doel, zoals het ontwerp voor een toneelgordijn, bestemd voor de recreatiezaal van het nieuwe St. Jacobs Godshuis te Haarlem. Het de coratieve element, een reeks van over elkaar buitelende veelkleurige cirkelfiguren, maakt dit kleed tot een bont-fantastisch en feestelijk ge heel. Abstract is het onderwerp van een wandkleed, dat komt te hangen in het nieuwe personeelshuis van het Haarlemse St. Johannes de Deo-zie- kenhuis. Hierin beeldde Anneke v. d. Heijden in vlammende kleurmotie- ven „Het lijden en de verrijzenis" uit. Het meest spraken ons echter de kleinere doeken aan als „Cirkels op blauw'', de applicatie „Stad" en een „Zonnig landschap" De titel is Altaarkruis in koper en wit metaal van ons) in hetzelfde procédé - naar met gebrand glas. onze smaak de mooiste wandlap uit de collectie. Voorts „Rode studie" en tenslotte een fijn gobelin, opgebouwd uit vrije motieven. museumuren, werkdagen van 10-17 De tentoonstelling is nog geopend en 's zondags van 13-17 uur, Jans tot 10 juni a.s. tijdens de gewone straat 59. WILLEM PRINS Amsterdam één van de Europese grote vier Tijdens de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer werd door de directeur de heer J. A. Ris- seeuw meegedeeld, dat de folder „Zaanstreek" het predikaat „vouw blad van het jaar" heeft gekregen. Het predikaat „brochure van het jaar" ging naar „Rijwielroutes Dren the". Een eervolle vermelding kregen de folder „Delft" en de brochure „De Meierij van Den Bosch". Deze werk jes werden uit 191 inzendingen ge kozen. De winnaars ontvingen een diploma en een Delfts Blauw bord.. Internationale Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1964 (afgerond) Duitsers 1,5 miljoen nachten in ons land doorbrachten, Engelsen of Amerikanen 1,3 miljoen nachten en Fransen, Belgen en per sonen van andere nationaliteit 1,7 miljoen nachten. Het aantal overnach tingen steeg t.o.v. 1963 met 8,9 per cent, waarvan een groot deel naar Amsterdam en Rotterdam ging. Am sterdam kwam met meer dan een miljoen logeergasten in de rij van die Europese toeristische grote vier met Rome. Londen en Parijs. De ANVV besteedde in 1963 ruim 5 mlsn aan propaganda in het bui ten land. In Berlijn, Tokio en Kaap stad werdlen subbureaus gesticht. melkdag Op 15 juni zal in 14 landen, waar onder ook Nederland, de Internatio nale Melkdag 1965 gevierd worden. In West-Duitsland zal het publiek door middel van omvangrijke affiches opmerkzaam worden gemaakt op de voedingswaarde van melk en ook pers en radiio zullen hun aandacht hieraan schenken. Prins Philip van Edinburgh heeft in Londen een ten toonstelling geopend, die gewijd is aan melk en zuivelprodukten. In Nederland zal tijdens de mid- dagzittimg, na afloop van de jaar lijkse melkrit die ditmaal door de provincie Drente voert, de opbrengst van de verkochte driep in terspeldjes overhandigd worden aan het Neder lands comité Unicef. Naast de prijswinnaars die aan het eind van elke ronde werden aange wezen, worden bovendien de twee winnaars bekend gemaakt van een wedstrijd die door middel van affi ches gehouden is in het kader van deze diriepintercampagne. Zij zullen tezamen met een aantal kinderen uit andere Europese landen een bezoek van een week brengen aan Finland. Ook zullen de prijzen worden uitge reikt aan de winnaars van de melk rit. Korte golf Premier Tsjombe, die van was vaniuit Brussel waar hij bespre kingen met de Belgische regering heeft gevoerd, naar Madrid te rei zen, vertrok in plaats daarvan gis teren naar Bonn. Hij bezocht daar zijn vrouw, d4e in een ziekenhuis is opgenomen. Aan de plas „De IJzeren Vrouw" in 's-Hertogenbosch zal in november het Brabantbad worden geopend. Het bad krijgt twee bas sins van 25 meter lengte en een zwemzaal van 57 bij 26 meter, ter wijl voor invaliden speciale voorzie ningen getroffen zijn. De kosten be dragen 4.5 miljoen gulden. Door een bromfietser werd gis termorgen op de Maithldalaan te Eindhoven bij de ingang van het PSV- sportpark de 23-jarige Willem-Jan Dekker uit die Kastanjelaan op zijn fiets aangereden. Hij werd hierbij ernstig gewond. In de loop van de namiddag is hij in het bimnenzieken- huis overleden. EFFEN DAMAST met klein ingeweven patroontje, 3 kleurstellingen. ƒ4,90 in onze gordijnen-shop HAARLEMMERSTRAAT 179 (hoek Hoogl. Kerksteeg) MIDZA (Advertentie) Paspoort niet afgeven in buitenland De Nederlandse Consumentenbond adviseert Nederlanders, die met va kantie naar het buitenland gaan, hun paspoort niet af te geven aan de hotelhouder of eigenaar van een kam peerterrein. Dit in verband met het risico van het zoekraken van het do cument. In de „Consumentengids" van juni schrijft de bond van het ministerie van Buitenlandse Zaken de medede ling te hebben ontvangen, dat het de houder van een paspoort zonder meer verboden is dit met welk doel ook, af te geven aan andere personen c'r.n die, welke het recht hebben tot h t innemen van paspoorten (politie e.d (advertentie) Rijp, vol smaak en t&ch zachtl

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10