TE VEEL DIEREN OP POSTZEGELS KLACHTEN BEZORGING Villa geheel uitgebrand Café-restaurant uitgebrand Meer Amerikaanse militairen uit San Domingo Generaal Imbert laat arrestaties verrichten Frankrijk trekt militairen uit Zoavo-staf terug ZATERDAG 29 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Indien U eens de krant niet mocht ontvangen, bel dan vóór 19 uur nummer 33 8 39 In de buitengemeenten wende men zfch tot onze agenten. (Advertentie). Baron Van Boetzelaer secretaris-generaal bij Buitenlandse Zaken Bij K.B. van 28 mei 1965 is met in gang van 21 mei 1965 mr. E. O. ba ron van Boetzelaer benoemd tot se cretaris-generaal van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Baron van Boetzelaer was waarne- poend secretaris-generaal sedert mr. S. J. van Tuyll van Serooskerken on langs lid van de Raad van State werd. Baron vain Boetzelaer is in 1903 in Arnheim geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en promoveerde in 1929 tot doctor in de rechtsgeleerdheid. In 1929 trad hij in dienst van de algemene secretaris in het toenma lige Buitenzorg op Java. In 1933 werd hij docent in het vol kenrecht aan de Rechtshogeschool in het toenmalige Batavia. Van augus tus 1935 tot januari 1936 was hij tij dens buitenlands verlof gedetacheerd bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. In september 1935 en sep tember 1936 was hij aLs secretaris verbonden aan de Nederlandse dele gatie naar de Assemblée van de Volkenbond. In oktober 1935 was hij als juridisch deskundige op de con ferentie, waarop gesproken werd over sancties tegen Italië wegens Mussolini's agressie tegen Ethiopië. Na de Tweede Wereldoorlog en voor hij in 1950 in dienst trad van het Ministerie van Buitenlandse Za ken was hij nog eerste secretaris "Van de regering van Nederlands-Indië, algemeen secretaris van dè regering van Indonesië en buitengewoon hoog leraar in het volkenrecht aan de universiteit van Indonesië. In 1951 werd hij chef van de directie Alge mene Zaken en in deze functie werd hij in 1956 benoemd tot directeur- afdelingschef. Gistermiddag is een villa aan de Duin en Daalseweg in Bloemendaal nabij het bekende Kopje, volledig uitgebrand. Het pand was vroeger een garage maar werd enkele jaren geleden tot villa verbouwd. De villa werd bewoond door het uit drie personen bestaande gezin van de heer C. J. Nauta, directeur van N.V. Nauto-Mix. Het huis had een rieten dak. Er kwamen drie brand weerkorpsen aan te pas, maar de villa brandde geheel uit. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De schade mag zeker op f 100.000.- voor de woning en op f 50.000.- voor de inboedel worden geschat. Het café-restaurant „Het stroobroek" in Loenen bij Apeldoorn is gister middag door brand volledig verwoest. Slechts een klein deel van de inven taris, heeft men uit het vuur weten te redden. De schade wordt voorlopig op f 275.000.- geschat. De brand is vermoedelijk ontstaan bij een schoorsteen aan de achter kant van het gebouw, dat geheel met riet bedekt was. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Loenen, Apeldoorn en Beekber gen. BARON VAN VOORST (84) OVERLEDEN IN ROTTERDAM TAXITARIEF INCLUSIEF De taxitarieven in Rotterdam gaan 1 juni met veertig procent omhoog. De fooi is dan in de nieuwe prijs begrepen. De verhoging geldt voor lopig tot 1 april volgend jaar. De Stichting van de Arbeid heeft de vereiste dispensatie van de c.a.o. verleend, onder voorwaarde dat aan het publiek duidelijk kenbaar wordt gemaakt dat de nieuwe prijs „inclu sief" is. Volgens de tariefbeschikking die B. en W. gisteren hebben uitgevaar digd, moeten in elke taxi twee bordjes worden aangebracht, waarop in vier talen staat vermeld dat de fooi is in begrepen. Het zal enige tijd duren voordat de taxameters voor de nieuwe tarie ven zijn verbouwd. Zolang de me ters nog het oude tarief aanwijzen, zal in elke wagen een omrekentabel aanwezig zijn, die door de gemeente is gewaarmerkt. Bij deze oude prijs die de taxameter dan aanwijst, vindt men op deze tabel de prijs volgens het nieuwe tarief. TON SCHADE DOOR SPEL MET LUCIFERS Met lucifers spelende kinderen heb ben gistermiddag brand veroorzaakt in een kapschuur aan het Noorder- diep in Nieuw-Buinen, eigendom van de heer B. A. Huisman. De schade wordt op ruim f 100.000.- geschat. Bij de brand gingen drie tractoren drie landbouwwagens, oogstmachines alsmede een partij stro verloren. Verder kwamen twee kalveren in de vlammen om. De brandweren van Nieuw-Buinen en Borger wisten de boerderij door nathouden veilig te stellen. De brand stichters waren kinderen van de bu ren van de heer Huisman. Katholieke uitgave van protestants Nieuwe Testament In Londen verschijnt volgende week een rooms-katholieke uitgave van de protestantse herziene standaard-edi tie van het nieuwe testament. De Vaticaanse congregatie van het heilige officie, die over de zuiver heid van geloof en zeden waakt, heeft haar goedkeuring aan deze uitgave gehecht. Theologen zien deze uit gave als een stap op weg naar een gemeenschappelijke bijbel voor alle christenen. Mgr. Igino Cardinale, apostolisch delegaat voor Groot-Brittannië, zegt in een voorwoord, dat deze katho lieke editie „ongetwijfeld ten zeerste zal bijdragen aan de bevordering van beter wederzijds begrip tussen allen, die zich christen noemen". Begin volgend jaar wordt het ver schijnsel verwacht van de katholieke editie van de herziene standaard-uit gave van de gehele bijbel, meer dan twintig jaar geleden door Amerikaan se geleerden verzorgd. De kathholieke uitgave van het nieuwe testament verschilt op be paalde punten van de protestantse. Een groot aandeel in deze uitave hadden dom Bernard Orchard, een Benedictijn van de Ealing abdij in Londen, en dr. Reginald Fuller, een seculier priester, die aan de univer siteit van Cambrige studeert. In Rotterdam ls op 84-jarige leef- tijr overleden mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, van 1925 tot 1946 met een onderbreking in de oorlogs jaren, commissaris der koningin in de provincie Overijssel. De begrafenis geschiedt dinsdag middag 1 juni op het kerkhof van de H. Landstichting te Nijmegen na een rouwdienst in de morgenuren te Rot- terdam-Hillegersberg. Baron Van Voorst tot Voorst was commandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in deo rde van de Nederlandse Leeuw. KUNSTAAS NU TOEGELATEN Minister Biesheuvel heeft aan de aassoorten die hij voor de gewone hengel krachtens de visserijwet heeft aangawezen, brood, aardappel, deeg, kaas, al dan niet gekiemde za den, fruit, zeepier, zager, mossel, af geknotte gaper (en putschelp), steur- krab en garnaal toegevoegd a) dan niet gekiemde granen en peul vruchten en slachtproducten. Verder heeft hij nabootsingen of kunstvormen van al deze aassoorten toegelaten. Behalve insecten en insec tenlarven, mogen ook nabootsingen daarvan worden gebruikt, mits de grootste afmeting niet meer dan 2*/» centimeter bedraagt. Tenslotte is aan het stukje vis als aas de beperking gesteld, dat de grootste afmeting niet meer dam drie centimeter mag zijn. Goede mogelijkheden voor Fokker F-28 De Fokkerfabrieken achten de mo gelijkheden voor het nieuwe vlieg tuigtype de F-28, nog steeds gunstig, zo deelt minister J. G. Suurhoff van Verkeer en Waterstaat mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende een staats waarborg ten behoeve van de ont wikkeling van dit vliegtuig. Het ge financierde bedrag zal renteloos zijn, maar wordt geheel door Fokker terug betaald, als het project slaagt. Het eerste toestel zal mei 1968 afgele verd kunnen worden en zal 2,2 mil joen dollar gaan kosten. De over- heidsgarantie zal 51,5 miljoen gulden bedragen. EVENTUELE CONCURRENTIE Er bestaan geen vergelijkbare types op de vliegtuigmarkt, wel zijn er de DC-9 en de BAC-111, die resp. 3,45 en 3,2 miljoen dollar kosten. Deze vervoeren echter veel meer passa giers en zijn bestemd voor langere afstanden. Het zijn daarom geen rechtstreekse concurrenten. Of de Mystère-30, een vliegtuig, dat qua grootte, vergelijkbaar is met de F-28 in produktie zal worden genomen en wanneer, is nog niet be kend. De aangebrachte wijzigingen in de Engelse vliegtuigproduktie zullen geen invloed hebben op de produktie- en afzetmogelijkheden van de F-28. De ontwikkeling van het lucht verkeer in Europa in aanmerking genomen, kan verwacht worden dat dit nieuwe type van Fokker ook in dit werelddeel zijn weg zal vinden, aldus minister Suurhoff. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is Ne derlands eerste „Honorary Fellow" geworden. De London School of Eco nomics and Political Science, onder deel van de Londense universiteit, heeft onze landgenoot de onderschei ding toegekend als waardering voor zijn werk voor de economische en po litieke eenwording van Europa. Mor genochtend keert de minister naar Nederland terug. STIJFKOP Henry Drescher, een 59-jarige Amerikaanse pelsjager, is vrij dag in een ziekenhuis in Val- lalla, in de staat New York, overleden na een hongersta king van drieentwintig dagen tegen een boete van vijf dollar. Hij meende ten onrechte be keurd te zijn voor een defect aan de remlichten van zijn vrachtauto, weigerde te beta len, wilde aan het eind van zijn straftijd zijn cel niet ver laten, wees vervolgens alle voedsel af, weigerde een huis in de omgeving van de gevan genis te verlaten, werd op nieuw gearresteerd (ditmaal wegens verstoring van de open bare orde), weigerde nog steeds te eten, werd naar een zieken huis gebracht waar hij tenslotte stierf. President Johnson heeft meege deeld, dat opnieuw 1700 Amerikaan se militairen uit de Dominicaanse re. publiek zullen worden teruggenomen. De afgelopen twee dagen zijn er al 1600 vertrokken. Er moét volgens de president een nieuw internationaal orgaan komen „om aan de snel opeenvolgende ge beurtenissen het hoofd te kunnen bieden". Er moeten snel besluiten kunnen worden genomen, zei hij, omdat enkele uren beslissend kun nen zijn voor het lot van generaties. Op het westelijk halfrond konden meer pogingen worden verwacht om „via terreur en chaos te zegevieren". In de Dominicaanse republiek be gon zich „een redelijke regeling" af te tekenen. Het Dominicaanse volk wenste geen regering van uiterst links of rechts, aldus Johnson. Terwijl het in de hoofdstad rustig is worden over het gehele land tal rijke arrestaties verricht op last van generaal Imbert, de leider van de „re gering voor nationaal herstel". In San Pedro de Macoris werd de va der van een der belangrijkste mede werkers van kolonel Caamano, de lei der der constitntionalisten" gearres teerd, n.l. kolonel Montes Arache, die van de beginne af aan de gevech ten tegen de „Imbertisten" heeft deel genomen. Naar verwachting zal deze arrestatie bij de aanhangers van Caamano heftige reacties veroorza ken. Initussen zijn die pogingen van B.undy, de verteenwoordiger van pre sident. Johnson om tussen Imbert en Caamano een compromis tot stand te brengen, nog steeds niet geslaagd, doordat generaal Imbert op het standpunt blijft staan, dat er alleen maar sprake kan zijn van een regering voor nationaal herstel. De Franse nationale vergadering heeft woensdag met 273 tegen 185 stemmen, bij 17 onhoudingen, de nieuwe dienstplichtwet goedgekeurd. In de nieuwe wet wordt bepaald, dat Fransen van hun 18e tot hun 50ste jaar dienstplichtig zijn. De dienstplicht wordt van 18 tot 16 maanden verminderd. De nieuwe wet kent vele mógelijkheden voor vrij stelling. Ik zie, ik zie, wat u niet ziet. Geen bewoner van een andere planeet, maar de nieuwste uitvoering van 'n infra-rode uitrusting, welke het de drager mogelijk maakt 's nachts te zien zonder gezien te worden. De apparatuur is vervaardigd in een Britse fabriek en is bestemd voor de R.A.F. en het Britse leger. Een 71-jarig Brits vrouwtje, Mable Phillips, die voor haar pensionering boekhoudster was, heeft deze week ruim 930.000 gulden in de voetbal pool gewonnen. Zij wil. nu een we reldreis gaan maken. In de Siciliaanse stad Catania trok gisteren een motorrijder die bij een verkeersongeval was betrokken, een pistool, waarmee hij een politieman bedreigde. Een andere politieman schoot daarop de motorrijder dood. Het bleek later, dat het slachtoffer alleen maar gedreigd had met een luchtpistool. Door een gasontploffing in een steenkolenmijn op het Japanse eiland Hoakkaido zijn donderdag vier mijn werkers omgekomen. Dertig anderen konden tijdig ontsnappen. Frankrijk heeft het hoofdkwartier van de Zoavo in Bangkok ervan in kennis gesteld, dat het zijn zes mili tairen uit de staf van de organisatie terugtrekt, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen. Een verklaring is niet gegeven. Frankrijk is nu nog slechts door bur gers in de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie vertegenwoordigd. Naar de vorige maand in Londen gehouden ministervergadering van de Zoavo zond Frankrijk slechts een waarnemer en het wilde niets te ma ken hebben met de besluiten, die op deze overeenkomst zijn genomen. POSTE-RESTATSTE In de jaren 1958/'59 hield de Duitse vereni ging van beeldverzame laars een enquête on der haar leden, waaruit bleek, dat 29 pet. van de leden er een verza meling „dieren op post zegels" op nahield. Deze groep van verza- meiaars wordt de laat- ste jaren door de ver schillende P.T.T.-direc- ties uiterst liefdevol en met grote regelmaat met nieuwe postzegels bedeeld, vermoedelijk In Delft is woensdag een demonstratie gegeven met de „Trackmobü": een trekkertje, dat zowel op de weg als op spoorstaven kan rijden. De bestuurder kan door enkele simpele handelingen de rubber wielen ophalen of laten nkken; de trekkracht van het machientje ls groot gonoeg om ettelijke volwassen spoorwagens op te slepen. meer dan ze zelf lief is. Dit tempo heeft het bij zijn jubileum met een kan niemand meer volhouden en afstempeling moeten doen, gelukkig men ziet dan ook allerwegen voor- maar!) al op tentoonstellingen en dergelijke Heb je zoiets ook achtcr de rug merkt men het - een ach steeds nu danJzijn er nog de zgn. v00rwe- meer beperken in het gebied. reldlijfee dieren. Zo dacht Polen er dit jaar over, nadat in 1954 een serie Poolse bosdieren, in 1958 een serie vissen, in 1960 een serie vogels, in 1962 een serie nuttige insecten, in 1963 een serie honden (negen ver schillende), een serie dieren die be schermd worden (12 verschillende en een serie voor de paardenfokke rij (10 verschillende) en verleden jaar een serie katten (10 stuks) plus een serie watervogels waren ver schenen. Thans liggen op mijn bu reau niet minder dan 10 verschil lende voorwereldlijke dieren, waar bij natuurlijk de onderscheiden sau- In mijn jeugd was het nog vol te russen goed vertegenwoordigd zijn. houden met zo'n dierenverzameling Verschillende ervan zijn niet in en er ging van de betrekkelijk en- Europa dus ook niet in Polen kele postzegels met dieren (bijv. van te vinden. Brits Borneo, Liberia en Portugees Ik ken een verzamelaar die een Nyassaland) een zekere bekoring uit. hee, album met paarden heeft Dat De laatste jaren is het een rage ge worden, dat alle mogelijke landen en landjes ten minste met een serie „in heemse dieren" aan de markt komen waarbij weieens een vergissing werd begaan en een dier uit een ander land werd ingelijfd. Dat was natuur lijk een beetje gek en dat zag men ook in. Maar overigens geen nood! Men wist er raad op. Je geeft dan voor het zo veel jarig bestaan van 's lands dierentuin (en) een serie uit en daar kun je heel wat onderbren gen, zoals Cuba onlangs. („Artis" is inderdaad wel een zeer grote groep, maar er zijn er meer. Wat de honden betreft wordt het ook al wat, als we daarbij vooral bedenken, wat de allerlaatste jaren is uitgekomen. Hongarije zette in 1956 de rij van de „hondenseries" in (8 stuks) weldra gevolgd door San Marino (dat is er altijd bij, als het op geld verdienen met postzegels aankomt) met een serie van 10 verschillende honden rassen. In 1963 volgde Polen met 9 honden en zojuist is de Sovjet-Unie aan de markt met een serie van 10 verschillende hondenrassen. De hond was in tegenstelling tot de kat, die eerst in 1961 door Luxemburg op een postzegel werd vereeuwigd voordien reeds op verschillende postzegels als motief gebruikt. Zelfs verschillende ruim tevaarthonden o.a. Laika uit Spoetnik II komen op postzegels voor. De kattenserie van Polen was een eclatant succes. Deze zegels werden zelfs door niet-verzamëlaars gekocht. Helaas zijn vele van deze zegels nau welijks postzegels te noemen. Qua grootte en vormgeving herinneren ze meer aan bepaalde albumplaatjes. Wie begint aan een verzameling „dieren op -postzegels" beperke zich daarom van meet af aan, om teleur stellingen te voorkomen. Neem een bepaalde familie, of neem een van de volgende onderwerpen: het dier als vriend en helper van de mens, dieren waarop gejaagd wordt, de dierentuin, beschermde dieren, die ren in de economie van een land en het dier als vijand van de mens. K. E. KöNIG

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5