Favorieten al vroeg weg en niet meer achterhaald STEEVENS ONTTROONT ONTLUISTERDE DEENEN Fransje van Deursen ziek: Ank Platteel nu kampioene Cijf ers rond de toer Tiemen Groen staakt strijd na valpartij HOGER PFJF ,raa,e (en ,eill°ze) oefeningen ge- JANSSEN MET ZES MINUTEN VOORSPRONG ETAPPEWINNAAR Goede klassering van Nederlanders Tweede etappe werd na jurybeslissing volkomen een farce ZATERDAG 29 MEI 1965 DE LEIDSB COURANT PAGINA 19 OLYMPIA'S TOER DOOR NEDERLAND De favorieten roerden zich vrijdag: in Olympia's Toer door Nederland. Ze hadden de 180 kilometer lange derde etappe van Den Haag naar Veld hoven gekozen om de eerste belangrijke afscheiding tot stand te brengen en slaagden volkomen in hun opzet, omdat het peloton aanvankelijk niets sag in een drieste vlucht, reeds na 15 kilometer ingezet. Zeventien sterken grepen gretig enkele honderden meters winst en met uitzondering van drie onfortuinlijken, die door pech het contact al snel verloren, bleven zij ge durende het verdere verloop van de rit onbereikbaar voor de rest. In Veld hoven griste de blonde Limburger Harry Steevens (20) voluit spurtend centimeters voor de Zeeuw Dies Kosten de ritzege weg en veroverde door dit resultaat behalve het oranje tricot tevens de groene trui als nieuwe leider in het puntenklassement. Tevreden waren behalve Steevens in Eind- hovens voorstad ook de leden van de succesrijke Trio-formatie die onder aanvoering van hun kopman Eef Dolman met vier man in het voorste gelid vertegenwoordigd waren en daarmee belangrijke winst boekten in het ploegenklassement. Geen van de overige equipes had namelijk meer dan twee coureurs voorin. Slag viel 15 km na de start De slag ontbrandde in deze rit, die de renners ten zuiden van de Moer dijk bracht, verrassend vroeg. Nadat de koers eigenlijk tien kilometer was ingekort omdat eerst in Delft een brug openstond en kort daarop in Pijnacker gesloten spoorbomen het peloton stuitten, schoven meteen na de tweede onderbreking de vedetten naar voren. Onder de druk van hun demarages vielen er vier, vijf scheu ren in het peloton, kwamen er gaten tussen groepen stampende coureurs. Vooraan ontstond tenslotte een formatie, die gezien mocht worden en bestond uit vier „trio's" (Dolman, Van Middelkoop, Ouwerkerk en Van der Klooster), vier .Amstel Bieren" (Steevens, Schouten, Braspenninckx en Van Lachterop) alsmede uit Kos ten, Van Breugel, Beugels/Van Ke- menade, Wagtmans, Peter Pellenaars, Hoogland en Ottenbros. Zonder uitzondering coureurs van naam dus en daarom was het ver wonderlijk, dat het grote peloton eerst kort na de Moerdijkbrug een grootscheepse tegenaanval inzette, pas zo'n 45 kilometer verder. Oranje- truidrager Piet Deenen had in deze tegenstoot geen aandeel meer. Hij was in de achterhoede verzeild ge raakt en zou niet meer terugkomen. Karavaan in stukken Tijdens deze slag in het uiterste noordwesten van Noord Brabant wan kelden de vluchters, inmiddels tot veertien man teruggebracht omdat Henny Schouten, Freddy Lachterop (beide van de Amstel Bierploeg, die dus wel erg benadeeld werd) en Jaap Hoogland door pech het contact hadden verloren. Zij bogen echter niet en liepen na de vooi hen kri tieke situatie langzaam maar zeker weer uit, zodat in Wagenberg (80 km) weer een verschil van 1.30 kon worden opgemeten. Achterin viel de karavaan intus sen steeds meer uiteen, ook al door een tegenaanval, ingeluid door Nico Lute en de actieve Adrie Drop. Dit tweetal, dat op de vliegbasis Gilze Rijen (100 km) iets meer dan twee minuten na de koplopers, maar 30 seconden voor het eerste peloton doorkwam, kreeg kort daarop gezel schap van de Belgen Alfons Cools en Willy van Elsuwe, die de tijd gekomen achtte om tenminste iets van het verlies goed te maken. Tempo omhoog Nog meer coureurs meldden zich voor het tegenoffensief, namelijk Ge rard Vianen, Daan Holst, Hans den Hartog, Rinus Hoogerland en een derde Belg, Maurice Geeraerts. Voor al de drie Vlamingen voerden het tempo in deze formatie hoog op en zij bereikten daarmee in elk geval, dat hun achterstand in Veldhoen, waar een parcours van acht kilometer nog tweemaal moest worden gereden, tot anderhalve minuut was terugge bracht. Vooraan bleef het lange tijd rustig. De veertien koplopers bepaalden zich er toe het tempo op peil te houden en behoudens een korte vlucht van Riny Wagtmans meer bedoeld als een parade in eigen streek bleef men eensgezind samenwerkend bij een tot op het circuit in Veldhoen. Daar faalden de leden van de trio- ploeg ondanks hun overwicht in een poging om nog een laatste afschei ding te bewerkstelligen, mede om dat Rinus van der Klooster in de tweede omloop moest afhaken en André van Middelkoop niet zoveel macht bezat als gewoonlijk. Dolman faalt Door deze samenloop van omstan digheden mislukte ook de greep van Eef Dolman naar de oranjetrui, want toen de sprinters op het laatste rechte eind het heft in handen namen, werd de Nederlandse kampioen snel naar de vierde plaats verwezen. Met Harm Ottenbros kort achter zich sto- van uiteindelijk de frêle Harry Stee vens en de forse Dies Kosten naast elkaar op de streep af. De laatste, felle rukken van Stee vens waren daarbij voor zijn rivaal juist iets te veel, zodat de Limburgse bankwerker vandaag in het oranje mocht starten in de wetenschap, dat hij op zijn naaste rivaal (Kosten) een minuut mag verspelen. Ontredderd De festiviteiten rond de persoon van de overigens weinig spraakzame Steevens waren reeds lang ten einde toen in gezelschap van de jonge Guus Leliaert oranjetruidrager Dee nen arriveerde. De achterstand van de totaal ontredderde Vlijmenaar op de winnaar was in de laatste tien tallen kilometers aangegroeid tot maar liefst 27 minuten. DERDE ETAPPE I Harry Steevens (Ned.-Amstel Bier) 4.04.01 (met bon. 4.03.01); 2 Dies Kos ten (Ned.-Breda Bier) z.t. (met bon. 4.03.31); 3 Harm Ottenbros (Ned.- Flamenco) z.t. (met bon. 4.03.46); 4 Evert Dolman (Ned. Trio Gum); 5 Henk Peters (Ned.-Caballero)6 Pierre Pellenaars (Ned.-Vredestein) 7 Eddy Beugels (Ned.-Schapers); 8 Ad van Kemenade (Ned.-Schapers); 9 Piet Braspenninckx (Ned.-Amstel); 10 Ad van Breugel (Ned.- Breda); II Riny Wagtmans (Ned.-Dextro- Energen); 12 Frank Ouwerkerk (Ned- Trio)13 André van Middelkoop (Ned-Trio) allen z.t.; 14 Rien van Klooster (Ned-Trio) 4.04.30; 15 Willy van Elsuwe (België) 4.05.29; 16 Al fons Colls (België) 4.05.32; 17 Rinus Hoogerland (Ned-Breda); 18 Henk Vogels (Ned.-Dextro); 19 Gerard Via nen (Ned.-De Ron); 20 Hans den Hartog (Ned.-Caballero); 21 Marcel Geeraerts (België); 22 Nico Lute (Ned.-Breda); 23 Adri Drop (Ned.- De Ron) allen z.t.; 24 Jo van Segge- len (Ned.-Schapers) 4.08.12; 25 Hen ny Schouten (Ned.-Amstel) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Steevens 9.27.47; 2 Kosten 9.28.47; 3 Ottenbros 9.29.02; 4 Dolman z.t.; 5 Peters 9.29.17; 6 Pellenaars; 7 Beu gels; 8 Van Kemenade; 9 Braspen ninckx; 10 Van Breugel; 11 Wagt mans; 12 Ouwerkerk; 13 Van Mid delkoop, allen z.t.; 14 v. d. Klooster 9.29.46; 15 Den Hartog 9.29.56; 16 Vianen 9.30.11; 17 Van Elsuwe 9.30.45; 18 Cools 9.30.48; 19 Hoogerland; 20 Holst; 21 Geeraerts; 22 Drop, allen z.t.; 23 Lute 9.32.01; 24 Koel 9.33.27; 25 Van Seggelen 9.33.28. Algemeen ploegenklassement: 1. Trio 23.04.33; 2 Breda 23.06.04; 3 Schapers 23.08.22; 4 Amstel 23.08.44; 5 België 23.16.33. Tiemen Groen is niet vertrokken voor de derde etappe van Olympia's Toer door Nederland. De Fries was bij de massale valpartij op de eerste dag betrokken geweest en had daar bij een knieblessure opgelopen. Hoewel de kwetsuur niet bijzonder ernstig was achtte toerarts Rolink het toch beter, dat Tiemen niet zou starten en bij dit besluit legde de wereldkampioen zich neer, zij het met tegenzin. Onze landgenoot Jan Janssen met zijn ploegleider nadat hij de etappe Grenoble-Saint Marcellin van de Dauphine Libéré heeft gewonnen. Leidse turnkampioenschappen De finales Van de Leidse turnkampioenschappen, die gisteravond voor de eerste maal in de Stadsgehoorzaal werden gehouden, hebben onverwachts nog een spannende ontknoping opgeleverd. Fransje van Deursen, die zich bij de dames met een onaantastbare voorsprong uit de voorronden in de „nieuwe stijl" finale had geplaatst om het kampioenschap dat zij verleden jaar door een achillespees-blessure aan Kitty Nieboer had moeten afstaan te heroveren, beleefde ook dit keer een grote desillusie: door de griep geplaagd moest zij thuis het bed houden Ank Platteel (DOS) werd daardoor de nieuwe titelhoudster bij de dames. Henk de Vries (DOS) nam bij de heren re vanche op Hennie Sieval, terwijl Tjits Regeer door een uitstekende paard- sprong bij de meisjes de DOS-trilogie voltooide. Ton Wildenburg sleepte bij de jongens met ruime voorsprong een kampioenschap voor Excelsior in de wacht. 1 lJllJ bracht. Dat de strenge jury slechts viermaal een cijfer boven de negen gaf, is hiervoor wel het beste bewijs. Ook de organisatie liep soepeler dan in de plaatsingsronden. Op de gladde (houten) vloer in de Stadsgehoorzaal is gisteravond voor een klein, maar bijzonder en thousiast toeschouwersaantal hard gestreden om de Leidse turntitels. Een strijd, die in vergelijking met de voorronden op een aanmerkelijk hoger peil lag, al werden er zelden De .schoonheidsfoutjes", die er des ondanks nog aan het geheel kleef den het wegschuiven van matten, springplanken etc. op de gladde vloer. kunnen enigszins wor den afgezwakt omdat het de eerste keer was, dat de Leidse Turnkring van de wedstrijden in een gymnas tiekzaal is overgestapt naar de Stads gehoorzaal. En met een nieuw bijltje hakt men nu eenmaal de eerste keren altijd wat moeilijk. WEINIG MOEITE Ank Platteel, één van de turnsters die jarenlang in de schaduw van Fransje van Deursen heeft gestaan, heeft haar kans gegrepen. Met een ruime voorsprong op nummer drie, Kitty Nieboer, had zij zich voor de eindstrijd geplaatst. Omdat topturn- ster Van Deursen door griep niet kon deelnemen, was het voor de in hoog tempo werkende Ank Platteel niet al te veel moeite om de titel te ver overen. Met een uitstekende brug- oefening (9.00 pnt.) werd Kitty Nie boer definitief naar de tweede plaats verwezen. Yvonne de Wolf, één van de verrassingen van de turnstrijd 1965 was zo onfortuinlijk om bij de vrije-oefening een ernstige spierbles sure op te lopen. Netty van Wijk kreeg daardoor de derde plaats zon der slag of stoot in handen. ZOETE „WRAAK" Bij de heren was de „wraak" van de lange, wat flegmatiek werkende Henk de Vries op zijn rivaal Hennie Sieval zoet. De Vries, de verleden jaar verrassend de titel aan Sieval moest afstaan, nam reeds in de voor ronden een ruime voorsprong (4.30 pnt.) en ook in de eindstrijd stak hü met kop-en-schouders boven zijn tegenstander uit: 7.30 pnt. Louis Ta verne (Excelsior) hield zijn clubge noot Wim Meyers van de derde plaats af. Tjits Regeer en Ton Wildenburg toonden zich bij de jeugd de sterk- sten. Wildenburg moest wel zijn meerdere erkennen in de talentvolle Martin Laman 41.65 p.-41.20 p.), maar omdat de pas 15-jarige Laman als beloning voor zijn knappe pres taties bij de jongens in de jeugd finale buiten medededinging mocht meeturnen, ging het kampioenschap naar de gebrilde Excelsior-turner. Tjits Regeer met Magda Breed- veld na de halve finale nog in pun- tenaantal gelijk sloeg op 't laatste onderdeel haar slag: een voortref felijke paardsprong (9.30 p.) leverde haar het kampioenschap op. Martin Laman (DOS) en Betty Dingjan (Brunhilde) waren bij de jongens en meisjes de sterksten. Uitslagen Dames: 1 A. Platteel (DOS) 67.65, 2 K. Nieboer (Brunhilde) 64.75, 3 N. v. Wijk (Nw.-Brunhilde) 62.00, 4 N Verzaal (WIK) 61.40. Heren: 1 H. de Vries (DOS) 208.60, 2 H. Sieval (Excelsior) 196.80, 3 L. Taverne (Excelsior) 188.80, 4 W. Meijers (Excelsior) 186.60, 5 B. Bell (DOS Noordwijk) 177.10, 6 A. yan Deursen (Excelsior) 169.25. Jeugd meisjes: 1 T. Regeer (DOS) 67.40, 2 M. Breedveld (Brunhilde) 66.45, 3 M. v. Varick (Concordia) 64.60, 4 C. de Groot (Brunhilde) 62.85, 5 A. de Vries (DOS) 61.20, 6 L. Wendt (Concordia) 61.10, 7 R. van Soest (DOS) 60.35. Jeugd jongens: 1 T. Wildenburg (Excelsior) 175.90, 2 K Sieval (Ex celsior) 164.90, 3 M. Delfos (DOS) 163.85, 4 W. de Vries (DOS) 161.40, Henk de Vries, de nieuwe Leidse turnkampioen, in actie op de brug. Jacques Anquetil heeft er vrijdag geen twijfel over laten bestaan dat hij de Dauphiné Liberé gaat winnen en, wat meer zegt, nog steeds een completer renner te zijn dan zijn „eeuwige" rivaal Raymond Poulidor. De veelvoudige Tourwinnaar bracht het tweede gedeelte van de achtste etappe, een tijdrit over 38 kilometer, op zijn naam met een voorsprong van 13 seconden op Poulidor. In de voorgaande ritten was er geen verschil tussen de twee Franse grootmeesters geweest, maar Anquetil versloeg Poulidor tweemaal in de eindsprint, hetgeen hem reeds een voorsprong van 1.15 opleverde. Niets staat nu een zege van Anquetil meer in de weg. In de tijdrit bleek het tweetal overigens een klasse apart. De der de aankomende, René Pingeon - een van de vele opvallend sterk rijdende coming men van de Fransen - had een achterstand van 2.12. Jan Jans sen, de Ossendrechtse wereldkam pioen, die het donderdag opvallend rustig aan had gedaan, sprak zijn daardoor vrijgekomen reserves aan door twee prachtige prestaties te le veren. In de tijdrit legde hij beslag op een schitterende vierde plaats op 2.24 van Anquetil en in de ochtend uren besloot hij een sterke, langdu rige solo met een ritzege. Hij had bijna zes minuten voorsprong op een achtervolgend kwartet, waarvan Ca- men Preciozi de spurt won. Het pe loton eindigde op zeven minuten. De Westduitsers Karl Heinz Kunde was door het mislukken van zijn overi gens fraaie en moedige „aanslag" op Anquetils toppositie wat van slag. Hij eindigde als twintigste in de tijd rit en moest de tweede plaats in het algemeen klassement weer aan Pou lidor afstaan. Ondanks de goede pres taties van Janssen is de Limburger Leo Knops nog steeds de beste Ne derlander: Hij neemt in het algemeen klassement de 18e plaats in. Janssen is 24ste. De uitslag van de tijdrit over 38 kilometer is: 1. Anquetil (Fr.) 2. Poulidor (Fr.) 3. Pingeon (Fr.) 4. Janssen (Ned.) 5. Mastrotto (Fr.) 6. Letort (Fr.) 7. Aimar (Fr.) 53.51 8. Soler (Spanje) 54.01 9. Bachelot (Fr.) 54.04 10. Pauwels (Belg.) 54.12 De uitslag van de 71 km lange rit van Grenoble naar St. Marcellin is; 1. Janssen 1 uur 56 minuten 35 sec. 2. Preziosi (Italië) 2.02.03; 3 Grain (Fr.) z.t; 4 Otano (Sp.) z.t.; 5 Van Coningsloo (Belg.) z.t; 6 Marcarini (Fr.) 2.02.53. Het grote peloton, waarin zich ook de leider in het algemene klassement Jacques Anquetil zich bevond, werd ex aequo in 2.05.03 als twaalfde ge klasseerd. Algemeen klassement: 1. Anquetil (Fr.) 2. Poulidor (Fr.) 3. Kunde (W.-Dld.) 4. Aimar (Frankr.) 5. Pingeon (Frankr.) 36.07.12 36.08.45 36.13.10 36.16.05 36.17.04 6. Manzaneque (Spanje) 36.20.39 7. Castello (Spanje) 36.20.39 8. Gines Garcia (Spanje) 36.21.37 18. Leo Knops (Ned.) 36.34.12 24. Janssen (Ned. 36.50.05 Janssen is leider in het puntenklas sement. 51.10 51.23 53.22 53.34 53.35 53.40 Pijl van het Zuiden Na de vierde en voorlaatste etappe van de Pijl van het Zuiden hebben zich de Nederlanders Bas Wijdenes en Richard Bukacki onder de eerste tien in het algemeen klassement ge schaard. De rit, die over een afstand van 160 km leidde, van Ettelbruck naar Umelange, leverde een zege op voor de Fransman Bernard Guyot (4.27.46). Buckacki werd achter de Duitse Koslar derde in dezelfde tijd. Vlak achter dit groepje (waarin leider Ed dy Schutz als vijfde binnenkwam) finishte de Amsterdammer Wijdenes als zevende. In het algemeen klasse ment leidt Schutz nog steeds, voor Guyot, zijn landgenoot Frisch en de Duitser Koslar. Wijdenes is vijfde met een achterstand van 11 minuten, de Zeeuw Bukacki negende op 24 mi nuten. 5 D. v. Staden (DOS) 142.30. Meisjes: 1 B. Dingjan (Brunhilde) 65.50, 2 Y. Franken Brunhilde) 64.40, 3 C. Bokma (DOS) 63.50, 4 Y. Brandt (Brunhilde) 60.10, 5 A. Poots (Nw.-Brunhilde) 59.80. Jongens: 1 M. Laman (DOS) 106.70, 2 A. Laman (DOS) 97.10, 3 H. Taverne (Excelsior) 90.90, 4 F. Bijer (Excelsior) 86.40, 5 W. Cool (OGAV) 86.00. OLYMPIA'S TOER De in twee ritten verdeelde twee de etappe van Olympia's Toer door Nederland, die op Hemelvaartsdag werd gereden, is door het herroepen van enkele beslissingen door de jury in feite een farce geworden. In de eerste plaats werd na een scherp protest van ploegleider Piet Libregts, die dreigde zijn Vredestein-formatie terug te trekken besloten de tijd van de donderdagochtend gereden ploegentijdrit voor het algemeen ploegenklassement te laten verval len. Bovendien werd de winnende ploeg, de formatie onder leiding van de wereldkampioen Tiemen Groen, die een te korte afstand zou hebben af gelegd, naar de laatste plaats gede- klasseerd. Winnaar van de ploegen tijdrit werd nu Vredestein Daarnaast heeft de jury een ingrij pende wijziging aangebracht in de tijden van het later op de dag ge reden criterium in het Haagse Zui derpark. Daar werden namelijk voor het einde 15 renners, die meestal door pech een ronde achterstand hadden opgelopen, uit de strijd genomen. Zij kregen als eindtijd van het criterium de tijd van de winnaar plus 3.30 mi nuten, de gemiddelde rondetijd. Ook deze beslissing werd herroepen op aandrang van enkele buitenlandse ploegleiders. De 15 betrokken ren ners werden nu opnieuw geklasseerd en wel in dezelfde tijd als het grote peloton.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10