ESP 3gj§| pos of DE FAAM DUET DE#D/6f KATER I-ïet zingende oerwoud ligtvoet NYLONS iff |c-7W. SÜSKE^WISKE VRIJDAG 28 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 RAP'O TELEVISIE De nieuwe mode decreteert de ruit De nieuwe mode, die geinspireerd is op de Britse, schrijft de ruit voor. U hoeft geen mode-snob te zijn om deze wens te volgen. U draagt bijvoorbeeld dit drieknoops costuum, met zijspldtten, vervaardigd van zuivere scheerwol. Als kleur tippen wij grijs. HOOGSTRAAT LEIOEN Huiseigenaren willen veel hogere huren De maatregelen die de regering heeft aangekondigd met betrekking tot het huurbeleid, hebben reacties gewekt onder de huis. en grondeige naren in Nederland. Dit blijkt o.m. uit een resolutie die de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren (18.000 leden) heeft aangenomen en die ter kennis van de ministerraad zal worden gebracht. In deze resolutie wordt o.m. gezegd dat een protest tegen een voorgeno men gedifferentieerde huurverhoging waarbij het bouwjaar als criterium zal gelden, als gerechtvaardigd mag worden beschouwd. De gestegen en nog steeds stijgende exploitatielas ten van alle categorieën vooroorlogse woningen, vooral die van de oudere woningen, maken een uniforme en algemene huurverhoging van alle vooroorlogse woningen tot een gebie dende eis. De kloof tussen de huren van voor oorlogse woningen en die van nieuwe woningen is groter geworden in plaats van overbrugd. Daarom zul len verdergaande huurverhogingen dan de aangekondigde noodzakelijk blijken, aldus de resolutie. Onvoldoende huuraanpassing zal noodzakelijkerwijs het peil van de volkshuisvesting bedreigen. Tenslotte wordt opgemerkt dat een verbete ring van de volkshuisvesting slechts te bereiken is bij kostendekkende huren. KONINKLIJK HUIS-ARCHIEF .Bij K.B. is drs. E. Pelinck te Leiden benoemd tot adviseur voor het Ko ninklijk Huis-archief. (Advertentie) Leidse Bioscopen De films in de week van 27 mei tot 2 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Beschuldigd van aanranding (volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Hemelvaart en Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: De lefschopper (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: Allez France (Hup Frankrijk) alle leeft. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Hemelvaart en Zondag- 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: For love or Money (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 jaar) VISIE OP TELEVISIE spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Britse koningin in Berlijn. Op Hemelvaartsdag zijn de kijkers wel aan hun trekken gekomen. De uit zendingen van de NTS begonnen' al om half elf en sloten na die interland in de late avond. Konimgn Elisabeth van Engeland was te gast in West- Berlijn en daarvan heeft Bouke Poel stra verslag gegeven voor de Neder landse kijkers. Zijn commentaar was nog al eens overbodig, want wat men met eigen ogen ziet hoeft niet be paald te worden opgemerkt. En hij had een zekere hobby om te herhalen hoezeer men op het tijdschema ach tergeraakt was. In twee reportages hebben we het hoge gezelschap in beeld gekregen en op de koop toe veel militair vertoon met herinne ringen aan de taptoe van Delft. Er moest een jeep aan te pas komen om het koninklijk paar te rijden langs de vele troepen tijdens een enorme parade. Een ingelast filmpje liet iets zien van de Britse kolonie in Ber lijn. Daar komt nog al wat aan te pas. Terugblik. In de afgelopen diagen zijn weer de nodige shows op het scherm gebracht en ook aan sport heeft het niet ontbroken. Over dat laatste kan men alles lezen op de siportpagina's van dit nummer. Een vermagerde Hi lierman, terug uit Vietnam, heeft interessant, maar veel te lang; verteld van de politieke en militaire situaties, die hij ginds heeft aangetroffen. Het was daarom een verademing, fcoen we Danny Kaye za gen verschijnen, ook al was dit niet zijn beste show. Nico van Vliet heeft weer eens uitputtend verteld en gede monstreerd in verband met de vraag, wat er in Nederland aan de hand is. Nu ging het over het woningtekort en we kwamen er alles over aan de weet. Maar een uitzending kan ook te statisch zijn. De interessante Engelse lessen van Walter en Connie snellen naar het einde; nog zes en dan is het gebeurd. De „leerlingen" zullen heb ben begrepen, dat ze het eigenlijk niet kunnen sitellen zonder de drie prac- tisohe boekdeeltjes die de BBC met Nederlandse tekst heeft verzorgd. Moderne techniek bij de KRO. (Advertentie) TêChnici van de Ned. omroepen leg gen vandaag de laatste hand aan de inddhting van twee zeer moderne registratiekamers, die de KRO in zijn studiogebouw aan de Emmastraat te Hilversum heeft gevestigd. Daardoor is men zelfs voorbereid op de verbrei ding van alle stereofonisohe uitzen- lingen. Het is verder mogelijk, de zes nieuwe opname-ma chines op af stand te bedienen. Terwijl op de ene magnetofoon de band draait, staat op een ander plateau die band met mu ziek of gesproken woord startklaar. Door het indrukken van een knop op de bedieningslessenaar kan dan de omroeptechndcus in 'n fractie van een seconde de tweede band laten draaien, zodat er geen hoorbare ha pering (een „witje" heet dat) ont staat. Deze nieuwe registratiekamers, die op de bovenverdieping zijn inge richt en waarvoor andere diensten naar beilemdenide villa's moesten uit wijken, waren al lang in de maak. Men had er eerder gereed mee kun nen zijn, maar de belemmeringen waren meer van zakelijke dan van technische aard. Nu- hebben we de apparatuur van zo ingewikkelde aard gereed gezien en a.s. woensdag wordt ze definitief in gebruik genomen. De nieuwe registratiekamers worden in het bijzonder gebruikt voor het op nemen van zogenaamd ingeblikte pro gramma's. Dank zij een standarddsa- tie zat het zelfs mogelijk zijn, dat een technicus in deze KRO-studio een spel opneemt, het doorzendt naar de AVRO om het daarna nog weer elders uit te zenden. Maar met al die techniek zullen we onze lezers niet vermoeien. Deze nieuwe apparaten zijn in hoofdzaak het werk van ingenieur Pierre Huydts, die de Omroeptech- niek nu al 25 jaar leidt. Daarvoor wordt hij a.s. dinsdag in Hilversum gehuldigd. Het hoge peil van zijn technisch werk is tot ver in het buitenland bekend en men vraagt hem daar dan ook op tal van interna tionale bijeenkomsten voor radio en T.V. Komende uitzendingen. De KRO heeft vanavond allerlei vanaf de Flin- stones via een uitzending over hu welijksbemiddeling, Duel en Brand punt naar het verhaall ,,'t Loopt toch weer". Daar tussendoor brengt de NTS een Tsjechisch folkloristisch ensemble. Op N2 is de AVRO met het spel „Het loze vissertje", met zweefvliegen en met de parlemen taire spiegel. Zaterdag bij de NCRV is Joop Doderer weer eens Joop Nachtegaal en dan wordt iets ver toond over besteding van vrije tijd door militairen. Op N2 draait een politiefilm. De TV-kerkdienst van a.s. zondaig komt uit Venray. Onder de sport behoort extra wielrennen en 's avonds komt Corry Brokken in een sftiow met Kraaykamp en De Gooyen Er zijn verder Kunstgrepen van Piërre Janssen. De NTS vult N2 mét allerlei.- CANGETJE Ttl. 23005 (Advertentie) Aetherklanken geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9 15 uur Rex: do.-za.: Wilde Haren (18 jaar) zo.-wo.: Met een voet in de hel (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Hemelvaart en Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur VOORZITTER VERENIGING VOOR R.K. MULO OVERLEDEN Morgen wordt in Heerlen de oud voorzitter van de Vereniging voor R.K. Mulo, de heer W. A. Brassé be graven. Hij werd 62 jaar. Zes weken geleden legde hij de voorzittersfunc tie wegens ziekte neer. De heer Bras sé was ook voorzitter van de lande lijke examen regelingscommissie. Hij was Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. I B/fmnsj Snt !T>m komt ImbikHetopi mmmmmUk ia! hem poeslief en met m'ndi? tedutd onderwin! Jedereen op vin liefst 7iirr.be. Hoeden morfen. Iambikske! 1 l de weu/uf cwnhum van- Th'enie, HM(, een racbt fekookt eitie^nkopiimifeme'.Vat 73,^d he J Ttnoettelnueens mmMMskè\ Mis dat nu vooreen mk/edenis metdfe wade wafert j ZATERDAG 29 MEI HILVERSUM 1. 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Het levende Woord, meditatie. 7.05 Klasieke kamermuz. (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Gewijde muz, (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Dj inn, gevar. programma. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grarn.muziek. 12.24 Marktbe richten. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12-30 Nieuws. 12.40 Reli gieus nieuws. 12.45 Overheidsvoor lichting: Geven en nemen. De fam. Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Ens. met zangsolisten en licht orkest (opn.). 13.15 Voor de jeugd. 14-10 Musicerende dilettanten: Harmonieork. 14.30 Olympia's Tour door Nederland 1965, rep. 14.40 Fran se les. 15.00 Licht ork. 15.30 Signaal, documentatie voor en over jonge mensen. 15-50 Lichte grarn.muziek. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Lichte grarn.muziek. 17.10 Lichte gram.muz. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Muzikaal toerisme (gr.). 18.2018.25 Toeristi sche tips). 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Olympia's Tour door Neder land 1965. reportage. 19.35 Radio-ka merorkest en soliste: klassieke en mod. muziek. 20.35 Lichte gram.muz. 21.35 Reisoogst: zwerftocht door ge.- droomde en werkelijke werelden. 21.55 Lichte grarn.muziek. 22.20 Ac tualiteiten of gram.muz. 22.05 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epi loog. 22.45 Kruispunt, religieuze uit zending. 23.15 Stereo: Nieuwe klas sieke grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 2. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek. 7.20 Grarn.muziek. 7.25 Van de voor pagina. 7.30 Lichte gramamuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Grarn.muziek. 8 20 Weg wijs, tips voor trips en vakanties. 8.30 Lichte grarn.muziek. 9.10 Klassieke grarn.muziek. 9.40 Geheel en Al. lez. 9.55 Samen uit (I), praatje. 10.00 Loon naar werken, praatje. 10.10 Z.O. 135, gevar. programma. (11.00 Nieuws). 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Actueel sportnieuws. 13 00 Nws'. 13.15 Vara-Varia. 13.20 Stereo: Lich te orkestmuz. en zangsolisten. 13.40 Uitlaat, progr. voor twintigers. 14,1& Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en la ter, lezing. 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger jaren (opn.). 15.40 Boek bespreking. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht instrumentaal ensemble. 16.25 Nieu we lichte grarn.muziek. 17.05 Ama teursprogramma. 17.30 Weekjournaal, 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Metropole-orkest en zangsoliste: amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Tobias vraagt, hoorsp. 21.10 Stereo: Radio Filharmonisch orkest: klassieke muziek. 22.30 Nws. 22 40 Sport. 22.45 Liedjes van heinde en van verre. 23.10 Lichte orkestmuz. 23.55—2400 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NTS: 10.00 Teleac - Ongevallen in en om de woning. 10.30 Teleac - Moderne onderwijsmetho den en didactiek. 11.00 Teleac - Onze voeding. 11.3012.00 Teleac - Studie voorlichting. NCRV: 16.00 Onder de loep: Philatelistisch allerlei. 16.15 Kom er maar eens voor: muzikaal amateurprogramma. 16.35 Achter het stuur: autorubriek. 17 0017.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19 01 Barend de Beer. 19 06 Voor de kinderen. 19.25 Lassie, tv- film. 19.50 Morgen is het zondag, overweging. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Ene Nachtegaal, tv-spel. 20 55 Attentie. 21.15 Oscar-melodieën: muzikale show. 22.30 Pro Rege: re portage over een bezoek aan een militair tehuis. NTS: 22.40—22.45 Journaal. Nederland 11. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Andy Griffith. Een vreemde vreemdeling, tv-film. 20-25 De schavuiten, tv-film. Vara: 21.15 Gek wijf, je most op je donder krij gen, ga liever kousen stoppen, show- cumentaire over de emancipatie van de vrouw in Nederland. 21.45 Achter het nieuws. door J. M ELSING 13) Dat is een klein en dom feit, maar het symboliseert twee geheel verschei den werelden. In de centra lopen daarenboven te veel geciviliseerde inlanders rond. Op de onderste trede van de beschavingsladider staat de ne ger met het keurig gestreken hemd niet IN, maar over zijn broek. Een klassiek voorbeeld dat op de lach spieren werkt, van de blanken na tuurlijk. Op de hoogste sport staat de neger met keurig pak, een fantasie- hemd met passende das, een bril op de neus en een sigaret tussen de lip pen. Die begeeft zich per fiets naar zijn kantoor - waar hij brieven tikt of een telefooncentrale bedient. Des avonds drinkt hij zijn biertje en wordt door mevrouw onthaald op efen stand je als hij te laat naar huis komt. Kortom, hij heeft uiteindelijk zijn blanke broeder schier niets meer te benijden. Je zou je bijna schamen te Naar een gegeven van M. Hangen. denken dait je nog met een neger te doen hebt. En deze man zelf voelt zich torenhoog verheven boven zijn broeders, de basenji uit de pon. (De wilden uit de steppen). Hij voelt zich inderdaad geen neger meer en dat is nu juist het tragische van zijn geval, want nooit zal hij méér zijn dan 'n derde-rangsblarike. Een ander klassiek voorbeeld dat al vaak op de traanklieren heeft ge werkt, meestal bij de betrokkenen zelf. Ondertussen is de Kongo-kolonie nog steeds tachtig maal groter dan het moederland en de zegen der be schaving met koper-, goud en dia mantmijnen, nog plotseling gestegen door de ontdekking van het uranium, kan niet verhinderen dat er nog uit gestrekte gebieden zijn waar de autochtonen hun rustig negerleven naar oeroude traditie verder leiden en waar de blanke nog wordt beschouwd als een zeldzaam tovenaar. Als Max Linden te Kandoe aan wal stapt, is hij er dan ook van over tuigd daar ongeveer te zullen vinden wat hij zoekt. Heit duurt een hele tijd alvorens de 9loep van de sternwhee- ler zijn bezittingen heeft aangevoerd: een grote, opgerolde tent en een ont stellend aantal metalen koffers en houten kisten van allerlei vorm en formaat. Dan brult de boot driemaal ten teken van afscheid en zet haar tocht voort. Het is de kapitein een raadsel waarom deze blanke zidh te Kandoe, in een volmaakte wildernis, wil vestigen. Linden zit op een van zijn koffers, rookt een pijp en houdt krijgsraad met zijn kok, de enige neger die hem vergezelt. Hij heet Kaloeloe wat betekent: de haas en is een kleine tengere Maloeba (van de stam der Baloeba). Een zeer goede kok opge leid door een blanke dame die hij drie jaar lang heeft gediend. Hij bezit slechts één uiterlijk gebrek: zijn ogen, die zo geweldig scheel staan dat hij bet hoofd op zij moet houden om zijn meester aan te kijken als die hem iets zegt. Na de krijgsraad blijft de blanke gezellig op zijn koffer zitten terwijl Kaloeloe het smalle bospad oprent met een snelheid rijn symbolische naam waardig. Pas een hele tijd later keert hij terug, maar is nu vergezeld door een paar rasgenoten die hem gezwind volgen, Kipende, een gemedaljeerd onderchef van de fiere stam der Ba- songo, tevens hoofd van het dorp Kandoe, verwaardigt zich de vreem deling met het witte gelaat te komen begroeten, al is diens helm niet ver sierd met de gouden simba van de Boelama (verguld plaatje met twee leeuwen en het Belgisch devies: „L'union fait la Force"). Dat Kipende een man van rang is, merk je da delijk. Hij buigt zich niet tot bij de grond voor deze blanke, maar blijft tegenover hem staan, fier en opge richt in rijn «volle indrukwekkende lengte. Bij wijze van groet wrijft hij de vlak-geopende rechterhand tegen die van de bezoeker. De negerohef draagt een zwarte, Europese jas. Het onderlijf is omhuld door een donkere paan, met in het midden een dieren- vel, ten teken van gezag. Zijn gelaat is oud en gerimpeld en op zijn kin groeit een wit baardje dat doet den ken aan de sik van een bok. Metalen ringen rinkelen aan zijn polsen als hij zijn handen beweegt. De dienaar ddejiem op de voet is gevolgd, draagt een miniatuur-stoeltje overtrokken met leeuwenvel en een oud regen scherm, ook al is de namiddiaghemel staalblauw. Kipende gaat op het stoeltje zitten en luistert naar wat de blanke man te vertellen heeft. Af en toe knikt hij welwillend of keert het hoofd naar het open stuk land en klapt zachtjes in zijn handen. Het gesprek wordt gevoerd in gebroken Kiswahili, en als het afgelopen is geeft Kipende in zijn eigen taal een order aan zijn vol geling. Deze verdwijnt in het woud en spoedig daarop komen talrijke negers opdagen. Ze zijn allen naakt, op een onooglijk lendendoekje na, en dragend zingend de bagage van de blanke naar hun dorp, dat een eindje verder is gelegen op een zandvlakte in het woud. In de buurt van Kipen- de's residentie een groep lage hut ten met zwart doorrookte strodaken en omgeven door een gele bamboe- omheining strekt riah een pleintje uit, met in het midden een soort rond tuinhuisje, met palen in plaats van leem wanden zodat het aan een dieren- kooi doet denken terwijl het in feite het dorpsforum is. Daar wordt de tent opgetrokken onder leiding van Kaloeloe. Het gebeurt uiterst zelden dat Kan doe door blanken wordt bezocht. Voor die inboorlingen betekent de komst van Linden dan ook een sensatie. Vrou wen en kinderen zijn hem joelend tegemoet gelopen en geven uiting aari hun vreugde en bewondering door vlug achter elkaar de hand tegen de geopende mond te slaan terwijl zij on samenhangende kreten uitstoten. Som mige kinderen schrikken zo erg van het bleke gelaat dat ze schreiend op de vlucht gaan, tot groot jolijt van de vrouwen. Op het pleintje moet een ordedienst ingericht worden om de werkzaamheden van Kaloeloe niet te verhinderen. Groot en klein gedra gen zich erger dan Europese dorps kinderen bij het oprichten van een wereldberoemd circus. En alles wat de blanke doet, iedere beweging, elk voorwerp dat hij beroert is voor hen een attractienummer. De eerbied waardige chef zit, met enkele waar digheidsbekleders, als het ware in de eerste loge, vanwaar zij de vertoning bijwonen en onder elkaar met uit roepen, gegichel en gefluister com mentaar geven. Gedienstige handen brengen hout aan en kalebassen ge vuld met water. Kipende zelf biedt zijn bezoeker een schaal eieren aan, drie kippen, een geitje en vijf man den maniokmeel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2