Mmele er is geen betere! Eis van vijftien jaar in Roermondse parathionzaak Mislukt huwelijk leidde tot drama VRACHTAUTOCHAUFFEUR NEGEERDE VERKEERSBRIGADIERTJE: EEN DODE Mariniers en Bevrijding op Taptoe Delft 1965 Geen loslopende honden in de auto! Korte vrijheidsstraf levert vaak meer schade dan baat op Reactie op NCRV-interview met Soekarno WOENSDAG 26 MEI 1965 DE LEIPSE COURANT PAGINA 10 SSHEfsra VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) V" MKÊKÊËÊÊÊÊÊUë Ken luchtopname van de Noorse tanker „Heimvard" (35355 ton), na de noodlottige botsing die het schip zon dag had met een pier in de Japanse haven Muroran. Tengevolge van de aanvaring kreeg het schip een groot gat in de boeg waarAoor een grote hoeveelheid olie wegvloeide die later ontplofte. Bij deze ramp kwamen min stens zes personen om het leven, acht werden gewond en twee worden nog vermist. Op de foto: het brandende schip in de haven. EIS: ZES MAANDEN GEVANGENIS Een vrachtautochauffeur uit An- geren, die op 15 februari in Nijme gen een negenjarige jongen ondanks een stopteken van een verkeersbri- gadiertje heeft doodgereden, hoorde gistermiddag zes maanden gevange nisstraf met twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, achtte de verdachte, de 24-ia- rige vrachtautochauffeur G. F. W., schuldig aan de dood van de negen jarige Antoine Bardes. Verscheidene getuigen verklaar den, dat de door verdachte bestuurde vrachtauto met vrijwel onvermin derde snelheid, maar luid claxonne rend het kruispunt Hatertseweg Steenbokstraat naderde. Het ver- keersbrigadiertje, de 12-jarige Jan Boerakker, had nog de tegenwoor digheid van geest de stroom school kinderen terug te trekken naar het trottoir, maar Antoine Bardes liep door, en raakte onder de wielen van de wagen, die pas 22 meter voorbij de oversteekplaats tot stilstand kwam. RISKANT Een hoofdagent van politie, die met verdachte remproeven had ge nomen, zei verbaasd te zijn over de riskante manier van rijden van deze chauffeur. De remmen waren boven dien ondeugdelijk en de auto was te zwaar beladen. Verdachte zei, dat hij de kinderen te laat had opgemerkt, hij kon niet tijdig meer stoppen. De officier concludeerde uit de ge tuigenverklaringen, dat de chauffeur zonder zich te storen aan het stop teken van het brigadiertje, maar door heeft gereden. Het is duidelijk, dat wij hier te maken hebben, aldus de officier, met een chauffeur wiens ris kante manier van rijden wel onge lukken veroorzaken moet Weer is door een roekeloze, zonder clementie voor anderen aan het verkeer deel nemende chauffeur onvoorstelbaar leed geschied. TE HARD Antoine Bardes was het enige slachtoffer. Als het brigadiertje niet de andere kinderen als het ware van de weg had geveegd, waren er nog meer doden gevallen. Hij reed ook te hard, veel harder dan de omstandig heden, de slechte remmen en de te zware lading grint gedoogden. Hij hield verder geen rekening met verkeer uit de zijstraten (de Hatert seweg is geen voorrangsweg). Men sen, die zo onverschillig rijden, be horen flink te worden gestraft, al dus mr. Pfeil. De raadsman, mr. Witlo gaf toe, dat zijn cliënt, die geen hoogvlieger is, onzorgvuldig had gehandeld, maar dat menselijke fouten niet volledig de oorzaak zijn van het ongeluk. De werkgever van de chauffeur de chauffeur is kort voor de zitting ont slagen heeft z.i. ook schuld door verdachte in een onvoldoende op remvermogen gecontroleerde auto te laten rijden, en door hem meer grint te laten vervoeren, dan verantwoord was. Uitspraak op 2 juni Taptoe Delft 1965, die gehouden zal worden van 26 augustus tot en met 4 september, zal twee hoofdthe ma's hebben: het 300-jarig bestaan van het korps Mariniers en het fees telijk herdenken van het feit, dat Ne- V.V.D. afgestraft Nu iedereen zo stilaan van de eer ste reacties op de nieuwe vorm van politieke samenwerking in het kabinet-Cals is bekomen, beginnen in de onderscheidene groeperingen de (na)beschouwingen over en weer los te raken, deels gevoed door de eerste indrukken van het voorgeno men beleid van mr. Cals en de zijnen. We hebben enige dagen geleden het oordeel van de WD - uitgesproken door oud-minister Toxopeus - ge releveerd en daarbij enkele kritische kanttekeningen geplaatst. Zaterdag jL hebben zowel de voorzitter van de A.R.P.. dr. W. P. Berghuis, alls de lei der de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink van hun inzichten op het A.R. Convent te ZWolle laten blijken. Zozeer als we verscheidene verklaringen van de heer met een kritisch oor hadden iffhuslerd, waren ons de re devoeringen van de beide A.R. voor mannen uit het hart gegrepen! In de eerste plaats zouden we graag bijval willen betuigen aan.de op merking van de heer Berghuis, dat de liberalen niet zulk een hoge toon moeten aanslaan, omdat haar voor malige partners KVP en ARP nu de zijde van de P. v. d. A. heb ben gekozen. Dr. Berghuis heeft daar van gezegd, dat de WD ten tijde van de afspraken in het „akkoord van Wassenaar" reeds kon voorzien, hoe vroeg of laat de tijdbom van het ra dio- een TV-beleid onder het kabi net-Marijnen moest barsten en hij heeft er zelfs aan toegevoegd, dat zulks naar zijn smaak dan maar lie ver vroeg dan laat moest gebeuren om een in wezen gespannen en dus feitelijk niet helemaal gezonde po litieke situatie een passend einde te doen nemen. Nu vinden we de opvatting van de heer Berghuis niet voor de volle hon derd procent juist, omdat er in elk kabinet wel potentiële en vaak min of meer verborgen kwesties onder de oppervlakte van de directe actuali teit liggen, die op een kwade dag tot uitbarsting kunnen komen. In voor gaande perioden waren dat bijvoor beeld met name zaken van belasting, woningbouwbeleid e.d. Maar het is :n r>iip geval waar, dat zelden de breuk zo duidelijk in aantocht was, als men sedert genoemd „akkoord" kon zien aankomen. Wij zijn het dan ook met dr. Berghuis volkómen eens, dat de liberalen nóch verwonderd, nóch verontwaardigd mogen doen over de wisseling van partner en wat daaraan voor programwijziging e.d. te pas is gekomen. /"\p de daarmee samenhangende aan- tijging van de WD, (fat de beide partners van de socialisten in dit ka binet teveel aan de eisen van de P. v. d. A. hebben toegegeven, hebben we na de rede van mr. Toxopeus ook reeds gereageerd. De heer Berghuis heeft er nu begrijpelijk alleen voor zijn eigen partij sprekend van gezegd, dat tussen A.R.P. en P. v. d. Al geen spe ciale politieke, maar een democra tische verwantschap bestaat. -Dat is geen holle leuze van de A.R. voorzit ter; hij heeft daarop in vroegere re devoeringen al vaker gewezen. In wezen hebben de drie partijen, die thans in de regering zijn vertegen woordigd een bepaald democratisch element als volkspartijen gemeen, hetgeen men bij de WD stellig in veel geringere mate aantreft, om het nog maar wat eufemistisch te zeg gen. Met die vaststelling hangt voorts ook nog de terechtwijzing van de heer Berghuis aan het adres van de liberalen samen, waarin hij deze groep zelfs „hovaardij" verweet om hun starre houding ten aanzien van het radio- en TV-bestel, waar zij uitsluitend hun eigen opvattingen willen zien gehanteerd, daarbij al maar afgevend op hetgeen zij .zui len" believen te noemen. Dr. Berg huis oordeelde terecht, dat op die manier de zogenaamde „verzuiling" dan aan de WD en haar opvattingen ook niet voorbij is gegaan! Er waren in de rede van de heer Berghuis nog verscheidene andere opmerkingen, die we als een steun aan onze onlangs weergegeven opvat tingen rondom de nieuwe coalitie zouden kunnen aanhalen. Laten we echter volstaan met voor dit ogen blik een en ander te beschouwen als een bewijs, dat althans nü de ver houdingen tussen de nieuwe partners op een aamtal punten homogeen is. Of het zo zal blijven, dient natuurlijk te worden afgewacht derland 20 jaar geleden bevrijd werd. Het eerste wordt uitgebeeld door het optreden van een afdeling van regiment Mariniers no. 21, begeleid door twee scheepskapellen in een samenstelling zoals die in het mid den van de 18de eeuw optraden op de schepen van 's lands vloot. Het herdenken van het feit, dat ons land 20 jaar geleden bevrijd werd, ge beurd met het optreden van de vier grote beroepskapellen, de Mariniers- kapel, de Koninklijke Militaire Ka pel, de Johan Willem Frisofcapel en de Kapel van de Koninklijke Lucht macht plus het tamboerscorps van de garde Fuseliers Prinses Irene. Vlaggedragers, behorende tot de krijgsmachtdelen uit diie landen, die een aandeel hadden in de Nederland se bevrijding (de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Polen, België, Frankrijk en Noorwegen) zullen dit deel, samen met leden van de voor malige binnenlandse strijdkrachten omlijsten. Voor de „aankleding" van de Ma riniers heeft men de uniformen ge kozen, zoals die omstreeks 1760 (de pruikentijd) voorkwamen. Deze ma- riniers, voorzien van oude geweren, zullen een gevechtsexercifcie en een parade ten beste geven, zoals die in die tijd voorkwamen. Het optreden van leden van buitenlandse strijd krachten in de Taptoe Delft vormt een nieuw element. Dat is voor het eerst, want in de Taptoe Delft heeft men altijd het nationale element wil len bewaren. Dit jaar zal ook een matrozenkapel te zien zijn, die gevormd wordt uit drie van zulke kapellen. Behalve de vier grote beroepskapellen komen er in Delft uiteraard ook weer ette lijke tamboer korpsen van de ver scheidene krijgsmachtdelen. Voor het thema „Nederland 20 jaar bevrijd" heeft men speciaal gezocht naar muziek uit de periode '40'45. Een aantal melodieën uit dfie tijd heeft men al gevonden. Een 26-jarige vrouw te Spring field, in de Amerikaanse staat Mas sachusetts, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens het wurgen van vijf van haar zes kinde ren vier jongetjes in de leeftijd van een tot zes jaar en een meisje van vier. Het zesde kind, zeven jaar oud, was op school toen het drama zich afspeelde. Tot lid van de Raad van State is by K.B. met ingang van 1 juni 1965 benoemd dr. W. H. van den Berge, oud-staatssecretaris van Financiën. De officier van justitie bij de rechtbank te Roermond, mr. W. Ui- terwaal, heeft gistermiddag tegen de 39-jarige arbeider H. J. S. een ge vangenisstraf geëist van vijftien jaar met aftrek van voorarrest wegens moord met voorbedachte rade op zijn 34-jarige vrouw Barbara Agnes door middel van het insektenbestrijdings- middel parathion, een vergif dat veel in de landbouw als spuitmiddel wordt gebruikt. De achtergrond voor dit drama vormde een mislukt huwe lijksleven. De man verklaarde des tijds voor de politie- en rechter commissaris dat hij walgde van zijn vrouw, die lui was, onzindelijk voor zichzelf en het huishouden, veel uit ging en zijn zuur verdiende centen verspilde. Op de terechtzitting herriep hij gro tendeels wat hij vroeger voor de po litie en die reohitercomimissaris had ge zegd, maar raakte daarbij in een groot aamtal tegenstrijdigheden ver ward. De man verklaarde volkomen overheerst te zijn door zijn vrouw en haar zuster. Hij voelde r'cfc gefrus treerd en in een opwelling van wrok zou hij zijn diaad hebben begaan. De officier had voor dit alles wel oog, maar zag in het hele gebeuren to^h wel degelijk voorbedachte rade en kalm overleg aanwezig. De feiten waren als volgt: de vrouw van S. stierf op 7 september, zonder te zijn bijgekomen uit een diepe co ma waarin zij 's nachts was geraakt. Bij sectie op het lijk werd parathion aangetoond in een concentratie die sterk genoeg is om de dood te kun nen veroorzaken. De dag ma die begrafenis werd de man vluchtig ondervraagd. Hij zei nog noodt van parathion gehoord te heb ben. Op 21 september blijkt dit ech ter gelogen te zijn, want een recher cheur die met het onderzoek belast is komt er achter, dat de man van een kennis het lamdlbouwvergif heeft gekregen. Om 5 uur 's middags begint het verhoor in de kamer van de commis saris van politie bij het genot van een rokertje en een boterham. Om kwart over 7 bekent de man. Hij wil de van zijn vrouw af „omdat zij hem afwees en geen kinderen van hem wilde hebben". IN DE KOFFIE Bij stukjes en beetjes wordt dan de toedracht duidelijk: zaterdagavond 6 september was de man als gewoon lijk met een vriend uitgegaan. Hij dronk in de loop van de avond 20 tot 25 biertjes. Toen de twee om één uur 's nachts thuis kwamen kregen ze een bord soep van de vrouw van S., waarna deze naar bed ging. De man bracht haar even later een kop koffie waarin hij een scheutje parathion had gedaan. „Alleen om haar ziek te maken," zo verklaar! ie de verdachte gisteren voor de rechtbank. Voor de rechter commissaris had hij echter toegegeven zijm vrouw te hebben willen dioden. De officier hield zich aan deze ver klaring en sprak vam „een laffe sluip moord, bedreven met voorbedachte rade." Het rapport van de psychiater sprak vam neurose, frustratie en lichte hysterie. De mam zou, aldus de psy chiater, in een opwelling gehandeld kunnen hébben toen de drank de remmen los maakte. De verdediger, mr. M. Schrijver uit Venilo, wees verder op het ongeluk kige huwelijksleven vam zijm cliënt. „In een flits is het plan ten uitvoer gébracht," zo stelde hij, „en niet in een toestand van kalm beraad." Hij meende dan ook dat er geen sprake kan zijm vam moord, maar hoogstens van. mishandeling de dood ten ge volge hebbende. Tenslotte vroeg hij een nieuw onderzoek naar de geestes- vermogens van de verdachte, hetgeen door de rechtbank echter werd af gewezen. Uitspraak op 1 juni. Burgemeester H. Letschert (Uithoorn) in Eerste Kamer? Tot lid van de Eerste Kamer is benoemd verklaard drs. H. B. P. A. Letschert te Medemblik. De heer Letschert neemt het aanvaarden van zijn benoeming nog in overweging. Hij is lid van de Katholieke Volks partij en zal eventueel in de plaats treden van de heer J. H\ M. Derksen, die onlangs is overleden. De heer Lefechert is sinds 1 mei burgemees ter van Uithoorn. De tekkels van mevrouw C. F. M. H. uit Leeuwarden zullen wel nooit meer met de anto mee uit mogen gaan. Gisteravond toen zij met haar auto de Harinxmabrug bij Leeuwar den verlaten had raakte een van haar tekkels klem tussen gas- en rempe- Toen zij het beest wilde bevrijden schoof zij met haar auto op de an dere rijbaan, raakte in de linkerberm en 6loeg met haar auto over de kop de sloot in. Mevrouw H. kneusde en kele ribben en de auto werd zwaar beschadigd. Of de tekkel nog bevrijd is, is niet bekend. Mr. W. H. Overbeek, de Utrechtse officier van Justitie, vindt dat de zeer korte vrijheidsstraffen vaak meer schade dan baat opleveren. Er zal naar zijn oordeel dan ook gestreefd moeten worden deze zoveel moge lijk door andere straffen to vervan gen. Het is tegenover de veroordeelde onbillijk hem ter afschrikking van anderen een zodanige straf op te leg gen, wanneer deze niet noodzakelijk is voor andere rechtstreeks op hem en zijn daad betrekking hebbende doeleinden. Het beste is de herop voedingsgedachte te verwerkelijken in de middelmatige lange straffen van enige maanden tot vier a vijf jaar. Er zal echter nog veel gedacht moeten worden om hiervoor een goed regiem te vinden, aldus mr. Over beek. Hij zei dit in een inleiding, die hij hiielld in de meireeks, die door het Criminologisch Instituut vain de Rij kEunarvensiteöit iin Utrecht werd georgamiseerd. De gevangenis heeft naar zijn mening in de eerste plaats een maatschappij beveiligende func tie. Dit is een soort „noodweer" van de samenleving. Van dit gezichts punt uit zafl niet langer mogen wor den gestraft, dian voor die beveili ging nodig is: de optimale straf is de minimale. De bereikte beveiliging is trouwens maar beperkt. De gevaarlijk geachte mens komt te zijner tijd meestal weer terug in de maatschappij. Als hij dan nog ge vaarlijk of misschien zelfs nog gevaarlijker is dan heeft de straf weinig zin gehad. De gevangenisstraf als zwaarste straf wordt in geval van ernstige misdrijven gebruikt om de a&eer en verontwaardiging van de maatschappij aan te geven. Dit is vergelding, de vergeldingsgedachte peegt tevens aan te geven, dat niet meer leed mag worden toegevoegd dan door de delinkwent „verdiend" is. Dit laatste is een in wezen juist, maaT in de praktijk nauwelijks te hanteren kriteiium, zo zei mr. Over beek. De zeer lange gevangenisstraf vormt uit een oogpunt van herop voeding een vrijwel onoplosbaar pro bleem. Het zou naar zijn oordeel aan beveling verdienen mogelijkheden van tussentijdse invrijheidstelling uit te breiden, wat zou kunnen door ver ruiming van de mogelijkheid tot voorwaardelijke invrijheidstelling of door een op dit doel gericht gratie beleid. De wettelijke eis, dat iedere vol trokking vam vrijheidsstraf tevens dienstbaar moet lammen zijm aam de heropvoeding, komt ondanks het ijverig streven van het directoraat gevangeniswezen nog onvol doende tot zijn recht in het gevan- ndsregiem en evenimin in de strafop legging. De gevangenis lijkt in onze maatschappij onmisbaar, maar dit zal aDeen mogen worden geaccepteerd, wanneer met kracht bevorderd wordt, dat wet en praktijk ten aanizen van deze eis niet blijvend met elkaar in tegenspraak geraken, aldus mr. Overbeek. GROTE KEUZE COMMUME- GESCHENKEN vindt U bij: Fa. J. N. GEIJER Botermarkt 26 Leiden (Advertentie) Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft, desgevraagd, ver klaard: „De Nederlandse regering is tot dusver over deze aangelegenheid noch officieel, noch officieus door de Indonesische regering benaderd. Uitingen over de wenselijkheid om te zijner tijd geen plebisciet in West- Irian te houden worden derhalve, hoewel betreurd, niet door de rege ring als een definitief Indonesisch regeringsstandpunt beschouwd. Deze aangelegenheid komt, zoals bekend, tegen 1969 aan de orde", aldus de woordvoerder. Kangoeroe-baby's moeten verscheidene maanden in moeders buidel door brengen alvorens zij op eigen benen kunnen staan. Een van de kangoeroe moeders in de dierentuin van Praag is echter overleden en haar baby, die Filipka wordt genoemd, is het troetelkind van de oppassers geworden. Het dier is nog blind en kan zich amper bewegen. Een van de verzorgsters heeft een kunstbuidel gemaakt van een elektrische deken, waar Filipka zich thuis voelt. Gecondenseerde melk doet de rest.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10