Het koninklijk bezoek aan het van Zuid-Holland GESCHENK VAN ZEVEN GEMEENTEN hart GROEPJE JONGENS BOUWT EEN VOLWAARDIGE WEDSTRIJD-SOLO Ongeruste Amerikaanse zakenman: Communisten staan op punt geweld te gaan gebruiken Verkouden? 'ASPRO ASPRO' Koningin Elizabeth herinnert aan haar Zwabische bloed DINSDAG 25 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA S „DAT VAK „Handenar beid" heeft een bijzonder belangrijke taak bij ons op school. Een sociale taak vooral", zegt de heer A. H. van Eisen, terwijl hij rond kijkt in het werklokaal, waar zo'n twintig leerlin gen van de St. Laurentius- school aan de Boommarkt te Leiden druk in de weer zijn met het leggen van de laatste hand aan hun pronkstuk: een volwaardi ge zeilboot, die door de Keuringscommissie - „Echt niet scheutig, wat dat aan gaat - is goedgekeurd voor deelname aan wedstrijden in de voor ons land nog vrij nieuwe, maar nu al bijzonder populaire Solo klasse. Een heel schóól jaar is er aan gewerkt door de leer lingen van beide tweede klassen. „Het wordt nu eigenlijk pas leuk voor ons", zegt de heer v. Eisen en een zekere spijt klinkt in z$n stem door. „Het duurt zo lang, voordat de jongens er zelf plezier in krijgen. Ze moeten eerst zien wat het wordt en óf het wat wordt. Maar voor het zó ver is, is de boot al bijna klaar OM OP DIE sociale taak terug te komen: de jon gens „Fijn om dat te zien" gaan al gauw on derling de taken verdelen. De een kan beter schaven, beter zagen of lakken dan de ander. Dus wordt dat schaven, zagen, lakken aan juist die man overgelaten. Zij leren zo elkaar te hel pen, aan te vullen. En dat is voor deze jongens, die het zonder de opleiding, die de St. Laurentiusschool hen geeft, echt niet ge- „Ec/ite" scheepsbouwer bouwt ze zo mooi niet makkelijk zouden krijgen met aanpassing in de maat schappij, bijzonder be langrijk. JALOERS RESULTATEN van dat ge meenschappelijk werken blijven natuurlijk niet uit. Dat blijkt al uit de toela ting van de door gezamen lijke inspanning ontstane zeilboot tot de wedstrijd- klasse, maar nog meer uit de waardering, die een scheepsbouwer, die onlangs de onder leiding van de heer Van Eisen gebouwde zeilboot kwam bekijken, uitsprak. „Zo mooi bou wen wij ze niet", luidde zijn ietwat jaloerse com mentaar, en daarmee zijn de heer Van Eisen en zijn jongens bijzonder ver guld Het bouwen van de So lo is niet de enige activi teit, die de jongens tij dens hun handenarbeids- lessen ontwikkelen. De heer Van Eisen wijst dan op een drietal kano's en de modellen van de „Valk"- zeilboten, die iedere leer ling voor zichzelf geheel op schaal bouwt. Een van de kano's, waaraan nog slechts de „finishing touch" ontbreekt een fraaie tweepersoons zal aan 't einde van dit schooljaar worden verloot onder de leerlingen van de tweede klassen. DE VRAAG, waarom de werkzaamheden zich vrij wel uitsluitend op „boten- gebied" bewegen, is sim pel te beantwoorden. „We zitten hier midden in het water", zegt de heer Van Eisen, die zelf een harts tochtelijk zeil-enthousiast is. „Als hier geen water in de omgeving zou zijn, zou ik wel weer wat anders vinden Foto boven: Passen en meten aan de Solo. Foto onder: Allemaal een „Valk"in-het- klein stortregende inmiddels stopte de wagen van de koningin bij de Holler- voeterbrug in Zevenhuizen, waar in 1922 de bijna dertienjarige prinses Juliana leerde schaatsen. De toen zesjarige Heintje Dekker leende aan het prinsesje een stoel. De ko ningin vond het fijn, tijdens het korte oponthoud bij de brug even met mevrouw Heintje Brouwer-Dek ker te praten over het schaatsenrij den. In Benthuizen stelde de vorstin door het plaatsen van haar handte kening in het „Boek der gemeente" de beiaard in werking, die de bevol king aan de gemeente heeft geschon ken. Voor het eerst strooiden de klokjes over de saamgestroomde ge meentenaren en verdere belangstel lenden de klanken uit van „Wij wil len Holland houen". De voorzitter óan het comité „Klokkenspel Benthuizen", de heer G. C. Diephout, bood de vorstin een staande bel aan voor het kamphuis „De blauwe vogel". ZOETERMEER Koningin Juliana en haar gezel schap wandelden met burgemeester Keijzer mee de Dorpsstraat uit. Waar de klinkerbestrating ophield en de asfaltlaag begon, werd de gemeente grens met Zoetermeer overschreden. Burgemeester H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken van Zoeter meer en zijn echtgenote begroetten daar de vorstin. De stoet ging met een door naar een fabriek voor melk- produkten, om er in de cantine een aperitief en de lunch te gebruiken. Geschrokken van Kosygins houding Een Amerikaanse zakenman die drie weken door de Sowjet-Unie en andere Oostenropese landen heeft ge reisd, verklaarde in Detroit, dat de Sowjet-Unie en China op het punt staan geweld te gaan gebruiken in Vietnam en dat de wereld op de rand van een catastrofe staat. Geschrokken Deze zakenman, de 81-jarige Cyrus S. Ëaton, zei donderdag premier Ko- sygin ontmoet te hebben. „Ik heb nog nooit zo'n onverbiddelijk, geprik keld, ernstig en bekommerd man ge. zien", zei Eaton in zijn verslag voor de economische club van Detroit. „Zijn opmerkingen kwamen erop neer, dat de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie de oorlog hebben ver klaard. Ik ben geschrokken van de houding van deze man". De Vietcong heeft vandaag drie spoorbruggen in de voornaamste noord-zuidverbinding opgeblazen en regeringstroepen die naar de betrok ken plaats ijlden vanuit een hinder laag overvallen. Zes soldaten werden hierbij gedood en zeven worden ver mist. In totaal zijn de laatste dagen ze ven spoorbruggen en twee duikers door de Vietcong vernield, waardoor het spoorwegverkeer verlamd is. Amerikaanse vliegtuigen hebben zondag bij aanvallen op Noord-Viet nam een ziekenhuis, een school en een marktplein gebombardeerd en beschoten, zo meldt het Chinese pers bureau Nieuw China in een bericht uit Hanoi. Zevenennegentig mensen werden gedeod of gewond. Rillerig Oupiettii; f Pas dan nj» Neem bijtijd* A S p R'1 A^PRO' bevit alles om Uw verk udheid *nel rn dooi tieffeinl te bestrijden. OtVfUM'' ofi (Advertentie) INDONESISCH KABINET: 85 MINISTERS President Soekarno heeft vandaag in Djakarta bekendgemaakt, dat hij zeven nieuwe ministers aan zijn ka binet heeft toegevoegd, waardoor het aantal Indonesische ministers nu op 85 is gekomen. De bevolking van het „groene hart van Zuid-Holland" heeft met 'n zekere spanning naar vandaag toe- geleefd, de dag, waarop koningin Ju liana een officieel bezoek brengt aan zeven gemeenten. Veel werk is er van gemaakt om de vorstin een on vergetelijke dag te bereiden, terwijl zij kennis neemt van het meest spe cifieke van de gemeenten Boskoop, Waddinxveen, Moerkapelle, Benthui zen, Zoetermeer, Nootdorp en Pijn- acker. Gelegen in een ring van ste den hebben de gemeenten gemeen, dat er een proces is begonnen, waar door het eeuwenlange uitgesproken agrarische karakter wordt veran derd. Op deze niet geheel wolkenloze dag zal het bezoek aan de zeven Zuidhollandse gemeenten ook een onvergetelijke indruk maken op de bevolking. Aan de voorbereidingen voor de ontvangst hebben velen mee gewerkt, die er een ongewilde aan leiding in vonden om even stil te staan bij de ontwikkelingen, waarvan nieuwe woonwijken en industrieter reinen symptomen zijn. De geleide lijkheid, waarmee wijzigingen zijn tot stand gekomen is niet overal even sterk. Voor alles evenwel is het konink lijk bezoek voor de bevolking een aanleiding om blij te zijn. Om tien uur vanmorgen arriveerde koningin Juliana in gezelschap van haar par ticuliere secretaresse, jvr. C. E. B. Röell en van haar adjudant W. F. K. Bischoff van Heemskerck, samen met de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz en echtgenote op de Zwarteweg in Boskoop. Nieuw kamphuis voor de „Blauwe vogels Het geschenk, dat de zeven Zuid hollandse gemeenten vandaag bij ge legenheid van het werkbezoek van de koningin hebben aangeboden, is een bijdrage voor de inrichting van het nieuwe kamphuis voor de „Blau we vogels" in Baarn. „Blauwe vogels" zijn gehandicapte pad vindster s en kabouters, die lid zijn van het Neder lands Padvindsters Gilde (NPG) en voor wie het padvindstersspel is aan gepast. Het nieuwe kamphuis wordt in Baarn gebouwd en zal waarschijn lijk in september kunnen worden ge opend. REGEN IN BOSKOOP Toen de koningin in Boskoop arri veerde, droeg zij een crèmekleurige mantel, een gebloemde japon in rose en lichtgroene tinten en een hoed van beige stro. Onder luide toejui chingen van de inwoners van dit cen trum van de sierteelt van ons land werd ze verwelkomd door Boskoops burgemeester, G. W. baron van De- dem en echtgenote. Bij de planten kas van de proeftuin aan de Valken burgerlaan werden hare majesteit door mevrouw T. C. van Veen-Oppe- laar bloemen aangeboden. Nauwe lijks was het gezelschap in de kas of het begon te regenen. Ir. C. Dors man vertelde over de betekenis van Boskoop als sierteeltcentrum Van vader op zoon wordt hier het bedrijf uitgeoefend, waardoor de ervaring tot groot vakmanschap leidde. De Boskoopse produkten worden naar meer dan vijftig landen geëxpor teerd. Ze worden gekweekt op onge veer zeshonderd ha. grond door iets meer dan zevenhonderd kwekers, die allen zelfstandig zijn. Burgemeester baron van Dedem bood de koningin Koningin Juliana wordt bij haar bezoek aan de gemeente Boskoop be groet door burgemeester G. W. baron van Dedem. De vorstin heeft alle aandacht voor het prachtige boeket, dat zij kort tevoren ontvangen had. een sierbeplanting aan voor een na der te bestemmen doel. Daarna maakte hare majesteit in de regen een wandeling door de proeftuin. WADDINXVEEN Op weg door Waddinxveen (waar van prins Bernhard ere-burger is), bejubelden op het Koningin Wilhel- minaplein tal van bewoners koningin Juliana. De regen had inmiddels op gehouden. In Waddinxveen bezocht de koningin een expositie van de plaatselijke industrieën. Op het ter rein buiten de expositieruimte was intussen een „huis" verrezen, waar leden van de geüniformeerde jeugd beweging de koningin meubilair aanboden, onder andere twintig een persoons bedden, vijf leg- en vijf hangkasten, vele stoelen en tafels en een reeks kastjes. Met een sonoor stemgeluid las de elfjarige Lennert de Kok een oorkonde voor. De wel pen, padvinders, kabouters en gid sen, die bij de aanbieding van het cadeau hielpen, waren met Lennert de Kok: Johan Rijpstra (10), Gerrit Zietsema (15) van de „Pieter Mau- ritzgroep", Arnold Kuppen (10) en Bertus van der Meulen (12) van de „Charles Foucault groep" en Maria Verbakei (11), Allegonda Verbakei (8) en Tini Boekorst (10) van de „Catherina van Sienna groep". Bij aankomst in Moerkapelle was de koningin er inmiddels van op de hoogte gesteld, dat het streekge- schenk een bijdrage zou zijn voor de „Blauwe vogels", die gehandicapte leden van het Nederlands padvin- stersgilde, die een nieuw kamphuis in Baarn krijgen. De zestienjarige Juliana Wilhelmina Hertog bood hare majesteit een tegeltableau aan, dat een boerderijtje in een winterland schap voorstelt. Op weg naar Benthuizen het In de stromende regen bezocht de koningin Boskoops siertuin. ALPHEN AAN DEN RIJN CHRISTENVROUWEN GINGEN DAGJE UIT De dames vertrokken om 8 uur met de bus, om zo vroeg mogelijk in Alk maar te zijn voor het bezoeken van de kaasmarkt. Al vroeg was het daar erg druk, heerste er een gezellige sfeer. Enkele dames gingen varen in de singels, de rest hield zich bezig met winkelen. Van Alkmaar gingen de dames naar Egmond waar het klooster van de Benediotinessen werd bezocht. Hier genoot men van de prachtige kunstwerken die daar wa ren te bezichtigen. In Alpihen a.d. Rijn werd uitgebreid gedineerd, waarna de presidente van die afdeling mevr. Fennema dank bracht aan mevr. Willo, die deze dag weer prima had verzorgd. Sluiting gemeentesecretarie Op woensdag 26 mei a.s. zal het gemeen tesecretarie de gehele dag gesloten zijn wegens het jaarlijkse reisje van het gemeentepersoneel dat deze dag de gast is van de Ned. Heide Maat schappij. Er zullen diverse beziens waardigheden bezocht worden. Massale ontvangst in Stuttgart Koningin Elizabeth van Brittannië heeft gisteren tijdens haar bezoek aan West-Duitsland in het openbaar gesproken over het Duitse bloed in haar aderen. Dat tekent de sfeer van het bezoek: nog slechts enkele jaren geleden bewerkte een Brits kabinets lid, Sir David Accles, zijn eigen po litieke ondergang door publiekelijk te herinneren aan de Duitse afkomst van de vorstin. „Ik heb Zwabisch bloed in mijn aderen", verklaarde de koningin in Stuttgart, hoofdstad van de deelstaat Baden - Württemberg, waar haar grootmoeder, wijlen koningin Mary, vele jaren heeft doorgebracht, voor dat ze met koning George V trouw de. „Mjjn grootmoeder", zei de ko ningin, „had vele gelukkige herin neringen aan bezoeken aan familie leden van haar vader in deze streek". Honderdduizenden bevolkten de straten in Stuttgart en de nabijge legen plaatsen Marbach en Schwa- bisch-Hall, om het Britse vorstenpaar te zien en „Elizabeth Elizabeth" te roepen. Door de warmte van de ontvangst smolt de laatste reserve van de koningin weg; in plaats van 'n glimlach toonde ze een gulle lach, terwijl ze in de open limousine door de straten reed. Bouwvakarbeiders namen hun witte veiligheidshelmen af, toen de koningin voorbijreed, en Beatlefans zwaaiden met paraplu's in de kleuren van de Union Jack. De gemeenteraad van Stuttgart had opdracht gegeven, een correctie op de natuur aan te brengen en 't bruin achtige gras en de boombladeren bij de televisietoren van Stuttgart met groene verf te laten bespuiten. Elizabeth bezocht het restaurant in die 211 meter hoge toren, van waaruit ze op een afstand van veer tig kilometer de berg Teek, waar de familie van wijlen koningin Mary woonde, kon zien liggen. Vandaag zal de koningin de Rijn streek met Keulen, Düsseldorf en Duisburg bezoeken. Morgen gaat ze naar in West-Duitsland gestationeer de legeronderdelen en donderdag naar Berlijn en Hannover. Met een bezoek aan Hamburg neemt vrijdag de Westduitse reis van het Britse vorstenpaar een einde.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3