HOOFDSCHOTEL? VLEES! ZE| ZEGGEN DAT DAT IS WAAR Het zingende oerwoud Scheepsbouw weinig rendabel door stijging van de lonen Minister De Jong ziet niet veel in diensttijdverkorting DINSDAG 25 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jaarvergadering Grofsmederij In de hedenmorgen door jhr. mr. F. H. van Kinschot gepresideerde vergadering van aandeelhouders der Kon. Nederlandse Grofsmederij kreeg de direkteur, de heer ir. M. C. de Jong, allereerst de' vraag te beant woorden, wat de Grofsmederij nu eigenlijk maakt. De direkteur vol deed vanzelfsprekend aan dit ver zoek en deelde mede, dat de belang rijkste produktie op het ogenblik be staat uit de vervaardiging van an kers en kettingen. Voor de vervaar diging van de allerzwaarste kettingen is de fabriek op het ogenblik even wel nog niet ingericht. Ankers tot het grootste gewicht worden evenwel gemaakt, w.o. zgn. spekankers voor zee- en binnenvaart. WIJZIGINGEN CITOS A-DIENSTREGELING In de dienstregeling vam de Auto- busdiienstondenneming „Citosa" zullen met ingang van 30 mei a.s. de vol gende wijzigingen van kracht gewor den. Lijn 1 Op het traject Zoetermeer-Den Haag zal op werkdagen een bus ingelegd worden, die 22.30 uur vertrekt van het busstation van Zoetermeer naar Den Haag. Deze bus vertrekt enige minuten eerder vanaf de Schoolstraat te Zoetermeer en rijdt ook via de Dorpsstraat. Voorts gaat op werkdagen een dienst rijden te 23.02 uur van Den Haag via Zoetermeer (aankomst 23.26 uur) naar Boskoop (aankomst 23.54 Uur Groeneweg). Busdienst binnen de gemeente Zoetermeer Op 30 mei opent Citosa een busdienst binnen de gemeente Zoetermêer, waarmee aansluiting op de treinen wordt gegeven. Lijn 4. Nu de treinen uit Utrecht te Alphen a.d. Rijn 2 minuten vroeger (52) aan komen, zullen de bussen naar Leiden enige minuten wachten op overstap pende reizigers. De ritten 456 en 458 vertrekken in verband met de aan sluiting op de treinen uit Utrecht enige minuten later van het station Alphen a.d. Rijn, resp. 21.56 en 22.58 uur. Leidse Bioscopen De films in de week van 20-26 mei zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Lido: De wraak van een veroordeelde (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De terugkeer van Franken stein (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 urn- Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: La Vie a l'Envers (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Zorro contra Samson (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Vooral in de Rijnvaart heeft men hiermee veel succes. Verder worden er installaties wat betreft diverse onderdelen vervaardigd voor chemi sche industrieën. De ijzergieterij vormit een der belangrijkste onder delen van de fabriek, waarbij stuk ken van 3035 ton gemaakt worden. Enlke jaren geleden is tevens begon nen met de produktie van pij plenzen voor de zich steeds uitbreidende olie- industrie. De fabrikatie geschiedt in twee fabrieken. In de oudste uit 1836 daterende fabriek is de draaierij en algemene smederij gehuisvest, terwijl in de andere fabriek de kettingfabri- katae geschiedt. Wat de economische kant van het bedrijf betreft, de scheepsbouwket- tingen beslaan thans nog slechts 15% van de produktie, terwijl de ijzer gieterij en de insfala ltie - verzorg i ng het belangrijkste onderdeel van het bedrijf vormen met een> omzet van vijftig procent. WAARDEN NIET HOGER DAN 8 Nadat het jaarverslag was goedge keurd, uitte een der aanwezigen zijn bevreemding over het feit, dat de K.N.G. nimmer een hoger dividend dan 8% heeft uitgekeerd. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, aldus ant woordde de direkteur, dat altijd veel aan eigen financiering is gedaan, zo dat de investeringen steeds uit eigen middelen kon geschieden. Alleen in 1956 werd een klein ^aandelenkapitaal aangetrokken. Hierop antwoordde de vragensteller, dat de investering der laatste vijf jaar ten bedrage van ze ven miljoen gulden aan aandeelhou ders praktisch niets opgeleverd heeft. In zijn wederwoord betoogde de di rekteur, dat de loonstijging der laat ste jaren thans praktisch is ingehaald en dat de scheepsbouw geen voorde len meer oplevert. Door de buiten gewone concurrentie moet men eigen lijk beneden kostprijs werken om tenminste nog enigermate tot aktavi- teit te kunnen komen. De jaarstukken werden hierna goedgekeurd en het dividend bepaald op 5%, waarna de heer ir. H. A. In- gen Housz als commissaris werd her kozen. Tenslotte deelde de direkteur mede, dat in het begin van dit jaar vrij veel opdrachten konden worden genoteerd hetgeen een waardevolle aanvulling der orderportefeuille mag worden genoemd, zodat er aanleiding is te hopen, dat dit jaar met veel betere resultaten zal kunnen worden ge werkt. Het personeelsvraagstuk blijft nog immer een netelige kwestie vooral in verband met het zware werk, dat hier van 't personeel gevraagd wordt. Jong personeel is bijna niet meer te krijgen en men blijft voor nieuwe krachten vooral aangewezen op bui tenlandse werkkrachten, dat intussen wel tot behoorlijke prestaties in staat blijken te zijn. Internationaal congres ter herdenking van prof. Zeeman Morgen is het honderd jaar geleden dat in Zonnemaire op Schouwen- Duiveland Pieter Zeeman werd ge boren, die als natuurkundige inter nationale vermaardheid zou verwer ven, vooral door de ontdekking van het naar hem genoemde Zeeman effect. In verband hiermee zal in sep tember in het koninklijk instituut voor de Tropen te Amsterdam een internationaal herdenkingscongres worden gehouden. Pieter Zeeman, die voor de ontdek king van het Zeeman-effect in 1902 samen met prof. Lorentz de Nobel prijs kreeg, was van 1900 tot 1935 hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. In 1923 kreeg hij daar een nieuw laboratorium ter beschik king dat nu nog als „Zeeman-labora torium" een belangrijke positie in neemt in de internatdonaile weten schap. Zeemans wetenschappelijke publikaities hadden grotendeels be trekking op de atoomfysica en het ge drag van het lioht. In het bijzonder die experimentele mogelijkheden tot toetsing van de relaitiviite s theorie hebben jarenlang zijn grote belang stelling gehad. Het Zeeman-effect- onderzoek heeft een enorme vlucht genomen als middel tot opheldering van de structuur van de atomen en hun spectra en sinds de tweede we reldoorlog in enigszins andere vorm ook van de structuur van vaste stof fen, vloeistoffen en atoomkernen. Zeeman, die ere-doctonaiten ontving van tien universiteiten, overleed op 9 oktober 1943. SUCCES VOOR WASSENAARS DAMESHONDJE In de veemarkthallen in Den Bosch heeft zondag de jaarlijkse internatio nale honidentenfoonstelliing plaats ge had, dlie georganiseerd werd door de kinhlogenver. in Den Bosch en om streken. Er waren dit jaar niet min der dan 1200 honden, waarvan een niet onaanzienlijk deel uit België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Onder de prijswinnaars was de witte dwergpoedel van mevr. N. Busser- v.d. Kasteele uit Wassenaar in de categorie dameshondjes. DE RUBRIEK „HOOGACHTEND" IN PANORAMA DE MENSEN VAAK RAZEND MAAKT. IN DIE RUBRIEK MOGEN DE LEZERS ALLES ZEGGEN WAT ZE OP HET HART HEBBEN. MAG DE REDACTIE DAT DAN OOK ALSTUBLIEFTI Minister De Jong (Defensie) heeft in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over wijziging van de dienstplichtwet een aantal argu menten genoemd, die zijns inziens een verkorting van de diensttijd thans niet wenselijk maken. Verkorting van 'de diensttijd zou moeten leiden tot een uitbreiding van het aantal op te roepen dienst plichtigen en dat zou een evenredige uitbreiding noodzakelijk maken van het opleidingsapparaat, zowel in per soneel als in materieel opzicht. Dit acht de minister niet realiseerbaar en ook om economische overwegin gen het onttrekken van mankr acht aan de nationale economie be zwaarlijk te verantwoorden. NADELIGE GEVOLGEN De tijd die wordt besteed aan indivi duele en groepsopleiding is thans reeds minimaal, aldus de minister. Elke algemene verkorting van de diensttijd zou daarom moeten gaan ten koste van de tijd, waarin van die opleiding profijt wordt getrokken en daarmee ten koste van de efficiency van het gehele militaire apparaat. Verder zou de parate periode kor ter worden met als gevolg een aan merkelijke verlaging van het gemid delde kwaliteitsniveau. De minister vindt daarom dat de parate tijd niet kan worden bekort, zonder dat de operationele inzetbaarheid van 't pa rate gedeelte van de krijgsmacht zou worden aangetast. Aetberklanken WOENSDAG 26 MEI NASSAULAAN 51 - HAARLEM GANGETJE TEL2300S 'y (Advertentie) I..de wmotwmtwm vwte $USKE«WISKE Til, dit hetm houden m hMs/ieilfoed, ik ral m 1 l öfklwikmffl met m jfihwdt twr-'-—- 7.00 Dagopening. 7.10 Oude muz. (gr.). 7.80 Nws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. (gi}). 8.30 Nws. 8.40 Stereo: Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. huisvr. 10.10 Klass. gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. gram. 11.15 Lichte gram. 11.50 Twaalfuur tje, cabaretprogr. 12.05 Accordeon met kwartetbegeleiding (opn.): lich te muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Ned. Herv. kerkd. 13.00 Stereo: Lichte gram. 13.30 Vocaal ensemble en licht ork. (opn.). 14.00 Wie verre reizen doetmu zikaal geïllustreerd progr. in samen werking met de ANWB (2). 14.30 Klass, strijkkwartet. 15.00 Klassieke gram. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Lichte gram. 17.50 Overheidsvoorl.: De Ra- diozilvervloot. Presentatie: Herman Stok. 18.00 Interkerkelijk Jeugdkoor: Geestelijke liederen. 18.30 Het Spek- trum: nieuws uit de prot.-chr. orga nisaties. 18.45 Leger des Heils-kwar- tier (gr.). 19.45 Op de man af, praat je. 19.50 Radiofilh. ork., groot om roepkoor en sol.: klass. gewijde muz. 21.20 Twintig jaren om ons heen, le zing (5). 21.35 Licht instrumentaal kwartet. 21.50 Sport in 't kort. 22.00 Bijbelse zangen: De kerk, de Bij bel en het lied, muz. klankbeeld. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Clavecim- belreeital (gr.): klass. muz. 23.10 Twintig jaren om ons heen: het Ne derlandse economische leven in te rugblik en perspectief. 23.25 Lichte gram. 28.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. 7.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7,20 Lichte, gram. ep re- tortages. (7.25-7.30 V. d. voorpag1:). .00 Nws. 8.10 Lichte gram. (verv.j. 0.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Klass. gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Romantische orkestwerken, gr. 11.00 Nws. 11.02 V. d. vfouw. 11.40 Fluit en piano: klass. muz. 12.00 Ste reo: Tango-rumba-ork. en zangsol. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 V. h. platteland. 12.35 Elektro nisch orgelspel. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Harmonie-ork. 13.35 Liohte gr. 15.45 Zwervend Zuidwaarts, lezing. 14.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muz. lezing. 14.45 Klass. piano spel (gr.). 14.55 Kalender. 15.00 V.d. jeugd. (16.00 Nws.). 16.50 V.d. zie ken. 17.20 Lichte ork.muz. uit België. 17.50 Act. 18.00 NWS. 18.15 Gram. of meded. 18.20 Uitz. v. d. PSP. 18.30 Dansork. en zangsol. 19.00 V. d. kin deren. 19.10 Lichte gram. 19.20 Artis tieke staalkaart. 19.50 Olympia's tour door Nederland. 20.00 Nws. 20.05 Ste reo: Grand Gala ofk. 20.35 Soc. com mentaar. 20.50 Discofestival. 21.55 Reislustige volksliedjes. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Mod. kamermuziek (gr.). 29.10 Jazzmagazine. 23.95-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. KRO: 17.00-17.35 V.d. jeugd. NTS: 19.00 Nws. in 't kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Teleac: Ongevallen in en om de wo ning. AVRO: 19.35 Dick van Dyke- show. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.20 Avro's Televizier: Vietnam, reportage over de huidige militaire en politieke situatie. 21.10 De Danny Kaye-show. 22.00 Sportpa- norama. NTS: 22.30 Journ. 22.35 Pau ze. 22.40-23.10 Teleac: Mod. onder wijsmethoden en didactiek. Nederland 2. NTS: 20.00 Nws in 't kort. KRO: 20.01 Theater 65. 20.20 Onze man in Keulen. 21.45-22.25 De beklaagde (Obzalovany), Tsjechische film (beide keuringen boven 14 jaar). door J. M. ELSING 11) Moké! Moké Het klinkt als een weemoedig liedje dat begeleid wordt door het stampen der machi nes en het kleppen van de sdheps- raderen. En die namiddag moet kolonel Dor. val, na zijn siësta, te bed blijven. Hij stonid al voor de toiletspiegel, toen een duizeling hem dwong te gaan liggen. Rillingen liepen hem langs die ruggegraat. Zijn tanden klapper den al wist hij dat het snikheet was. Een martelende pijn hamerde in de streek van zijn rechterslaap. Dit is hem allemaal zeer goed bekend als het voorspel van een malariaaanval. En meteen begrijpt hy waarom hij zich de laatste dagen zo zwaarmoedig heeft gevoeld, met een volslagen ge brek aan eetlust. Het gaat wel over met een paar dagen rust, een zakje ijs op zijn hoofd en wat anti-koorts- pillen. Toch verrast hem dit keer de heftigheid van die symptomen. Op- Naar een gegeven van M. Haugen. eens herinnert hij zich dat zijn dokter hem deze reis heeft afgeraden. Men gaat nu niet bepaald naar centraal- Afrika om te herstellen van een ma laria-infectie! Hoeveel avonden en nachten heeft hij al niet doorgebracht op de rivieren! Eerst op de Kongo, daarna op de Kasaï en nuo p de Sanl koeroe, waar het overal krioelt van anophelessen. En het uitstapje naar zijn vroeger gewest? En zijn dwaze inval om de vorige nacht uren lang in de kille nevel bij de negers in Banda te gaan neerzitten! Wat zijn dat voor dwaze streken? Wat voor zin heeft eigenlijk deze hele zoge naamde inspectiereis? Geen, helemaal geen! Of toch? Dcrval glimlacht en steekt dreigend de vinger op tegen zichzelf: speel nu maar geen ver stoppertje meer met jezelf, excellen tie! Jij weet verdraaid goed wat je al maar door loopt te zoeken sedert je in Antwerpen van wal bent ge stoken! En je hebt het, warempel, gevonden ook: je verleden! Het is zoiets geworden ails een ontdekkings reis. Je hebt je eerst ontroerd over dit verleden gebogen, maar je bent al gauw geschrokken van jezelf, van alles wat je geweest bent. Je hebt verkeerd geleefd, excellentie! Alleen in je oude gewest heb je een schim gevonden die je dierbaar was. Je weet nu dat je na die oorlog een slechte weg hebt gekozen. En daar om heeft het bezoek aan die gek van Kandoe, vanmorgen je zo getroffen. Je hebt horen vertellen dat ook die jonge man een oorlog achter de rug heeft en daarna zijn levensweg koos. Je weet niet eens of dat wel waar is. Je weet evenmin of Linden je de waarheid heeft gezegd hemel, je hebt hem maar heel even ontmoet. Dat is op zichzelf allemaaü van geen belang. Hij is alleen maar een spring plank voor jouw fantasie. Terwijl je met Linden sprak, zag je niet hèm, maar jezelf, terugkerend van de tweede oorlog, zoveel jaren later, even jong als zoveel jaar geleden en de weg gaande die hij heeft geko zen, de goede weg, die jij gemist hebt! Opeens gaat Dorval recht zitten. Ja, dat is een uitgemaakte zaak en alk stel hert; zeer nuchter vast, al heb ik koorts als een paard. Die vreemde vergelijking doet hem zelfs even lachen, maar opeens ver bergt hij het hoofd in de peluw en steunt: ach, die bezinning is ook niets anders, dan egoïsme. Er is wat anders waaraan ik moet denken maar wat? Wat is het ook weer? Dan herinnert hij zich iets en zucht. Greta! Ach, Greta! Op dat ogenblik slaat hij zijn ogen op en ziet zijn dochter, die zich ver schrikt over hem heen gebogen heeft. De kapitein en zij hadden zich aan de koffietafel ongerust gemaakt over zijn uitblijven. Ze wastenslotte even op de deur vam zijn kajuit gaan klop pen en naar binnen gegaan omdat er geen antwoord kwam. Kotawski is dadelijk op eigen gezdg begonnen met Dorval een kuur van atebrine te laten ondergaan. Tegen de avond is de eerste grote koortsaanval dan ook geweken. Greta zit naast het bed van de zieke, die zich op dat ogenblik heel moe maar goed voelt, op een stekende pijn in de nierstreek na. Hij ligt daar rustig. Af en toe staart hij lang en enderzoekend naar zijn dochter die zich daarvan niet bewust is. Zij kijkt naar buiten, naar het voorbijglijden de landschap, zonder het evenwel ln zich op te nemen. Een pijnlijke, bit tere trek ligt op haar gezicht. Het is de oude man duidelijk dat zij elders vertoeft met haar gedachten, ver van deze kajuit, ver van hem. Opeens voelt Greta de hand vam de zieke op de hare. Meteen keert zij te rug tot de werkelijkheid en vraagt: Kan ik wat voor je doen, papa? Hij schudt ontkennend het hoofd en zegt dat hij met haar wil praten en hoe ze ook protesteert en beweert dat hij zich niet mag vermoeien, het baat alles niet. Hij glimlacht: Je kan nooit weten of het mor gen niet te laat is! Praat niet zo'n onzin, papa, of ik loop weg! Zijn hand omknelt vaster die hare Mijn kind, ik geloof dat wij op deze reis voor elkaar een-, ontgooche ling geworden zijn! Met een ruk wendt Greta het hoofd af. O, ik zal je geen verwijten ma ken vervolgt Dorval ik zal je evenmin lastig vallen met vragen. Ik wou je alleen iets vertellen over me zelf. Dus ook geeft preek, Greta! Neen, wees gerust, ik zal het kort maken. Dat ik daartoe meer dan één reden heb, zul je wel gauw merken. Herinner jij je nog dat ik heb gezegd mij te verheugen over jouw voorstel om deze reis samen met mij te on dernemen, omdat we daardoor de gelegenheid zouden hebben elkaar nader te leren kennen? Gek voor een vader, zoiets te zeggen! Het is een schande, maar ik ken je niet, ik heb je nooit gekend. Gedurende één jaar, het eerste jaar na je geboorte, ben je mijn kind geweest. Daarna ben je vertrokken, samen met je moeder, en dat heeft waanzinnig pijn gedaan. Van lieverlede heb ik echter geleerd alleen te leven. Wij zijn van elkaar vervreemd. Wij hadden geen behoef te meer aan elkaar. Ik heb je steeds alles geschonken wat jij verlangde, alles, behalve liefde en een opvoe ding. Dit zeg ik slechts terloops, waft/t wat ik je te bekennen heb is veel erger Greta, ik heb in het leven gevochten om een situatie, een rijke vrouw, eer en roem te veroveren en geld, veel geld. Ik heb dat allemaal bereikt en ben nu tot de conclusie ge komen dat ik niets bezit, dat ik ar mer ben dan toen ik als een arme idealist daar ginds in m(jn eenzaam gewest debuteerde. Op zee heb jij mij een feit ürt het verleden voor de voeten geworpen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2