DE FAAM EINDELIJK OPLOSSING VAN FRAUDE MET RUKSPOSTSPAARBANKBOEKJES NKV tegen Bogaers' plannen tot verhoging van de huren DINSDAG 25 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Na maanden van intensief onderzoek Drie Amsterdammers gearresteerd Na maanden van vasthoudend en geduld vergend speurwerk, waarbij wekelijks vele honderden inschrijf formulieren van nieuwe inleggers werden gecontroleerd, is de postale recherche te Amsterdam erin geslaagd licht te brengen in de fraude die in november van het vorig jaar met vervalste spaarbankboekjes ten na dele van de rijkspostspaarbank is gepleegd. In verband met deze zaak heeft zij gisteren in Amsterdam drie personen gearresteerd, die vrijdag voor de officier van justitie zullen worden geleid. Het zijn de 26-jarige K. B., zonder beroep, de 22-jarige journalist H. K., en de 23-jarige P. J. H. L., zonder beroep, allen woonachtig in Amster dam. Na die geslaagde aktie op 27 no vember van het vorige jaar, toen de vervolgers er in één dag in slaagden om op alle PTT-kantoren te Amster dam en Den Haag op 78 spaarbank boekjes in totaal 78.000 gulden te incasseren, waren zij de laatste maan den ijverig en nauwgezet bezig hun volgende identieke slag te gaan slaan. In die woning van één van hen trof de postale recherche 43 nieuwe boekjes aan, die zij de laatste maan den bij allerlei postkantoren in Noord- en Zuid-Holland, alsmede in Utrecht hadden aangevraagd en ver kregen. Voorts werden in deze wo ning vele stempels en andere attri buten in beslag genomen, waarmee gefingeerde inleggen in de spaar bankboekjes valselijk werden opge nomen. Eerst enkele weken later Men zal zich herinneren, hoe de Rijkspostspaarbank te Amsterdam pas enkele weken later (medio december) tot de ontdekking kwam, dat op 27 november op verschillende postkan toren 78 vals ingevulde boekjes wa ren aangeboden. Pas achteraf bij de controle in de Rijkspostspaarbank zelf, kon namelijk blijken, dat op de boekjes in werkelijkheid slechts een DRIE VS-DUIKERS RICHTEN N.V. IN NEDERLAND OP Drie Amerikaanse diepzeeduikers hebben een nieuwe Nederlandse ven nootschap opgericht onder de naam Divcon Internationaal N.V. in Den Haag, zo blijkt uit het bijvoegsel van de Staatscourant. De duikers hebben hiertoe een bedrag van f 10.000 ge fourneerd. waamee het gehele maat schappelijke kapitaal van Divcon is volgestort. De vennootschap heeft o.m. ten doel de uitvoering van aangenomen werken op en onder het wateropper vlak. Oprichters zijn de heren Wal ter Andrew Thompson en Marray Duncan Black, beiden in Santa Bar bara (Californië) en Samuel Nick Campise in Houston (Texas). Hagenaar in zee verdronken? Verloofde meldde zijn spoorloze verdwijning Naar alle waarschijnlijkheid is de 21- jarige De Kok uit Den Haag zondag middag bij het zwemmen in de Noordzee verdronken. Rond drie uur 's middags meldden badgasten bij de politiepost op het strand in Scheve- ningen bij een golfgbreker een man te hebben gezien, die onder water raakte en niet meer bovenkwam. Een speedboot van de politie werd ingezet, maar de bemanning ervan trof geen drenkeling aan. Later kwam een meisje bij de politie vertellen, dait haar verloofde, De Kok, om on geveer half drie in zee was gaan zwemmen en niet was teruggekomen. Zij had op het strand op zijn kleding gepast. Jan Boesman gaat ballonpost vervoeren in Oostenrijk Op 13 juni zal de Nederlandse ballonvaarder Jan Boesman bij de rijksbrug over de Donau, vlak bij Wenen, starten in een internationale ballonrally, waaraan ook ballon-pilo ten uit Zwitserland, Frankrijk, Po len, de Verenigde Staten, Duitsland en Oostenrijk zullen deelnemen. Als handicap krijgen alle deelne mers zakken met post mee. De Oos tenrijkse PTT heeft ter gelegenheid van deze ballonrally een speciaal poststempel aangemaakt, dat alleen op 13 juni zal worden gebruikt. De opbrengst van dit postvervoer komt ten bate van het werk van de Oos tenrijkse Pro Juventute-Kinderdorp. hulp. klein bedrag, variërend van 10 tot 15 gulden, was ingelegd. „Een eerste moeilijkheid was, dat wij niet over die vervalste boekjes beschikten," aldus inspecteur W. A. A. M. van den Bom, hoofd van de postale recherche, „want die blijven immers in handen van de eigenaar en die kwamen er geen tweede keer mee aanzetten. Tijdens ons onderzoek kwamen we ad spoedig tot de ontdek king, dat de daders uiterst geraffi neerd te werk waren gegaan. Zij vroegen de boekjes lukraak aan op namen en adressen van bestaande stadgenoten. Die gegevens haalden zij bij de burgerlijke stand. Tevoren vulden zij het aanvraagformulier (stamkaart) in en gelijktijdig ook al vast een - machtiging van contante uitbetaling aan een derde. Op die twee formulieren plaatsten zij dan gelijktijdig dezelfde valse handteke ning van hun niets vermoedende me deburger. De stamkaart bleef achter in het postkantoor, het machtigings formulier bewaarden zij, tot zij er zelf mee terugkwamen, zogenaamd als derden, om een hoog bedrag op te nemen. Perfecte vervalsingen In de tussentijd voerden zij thuis met perfect nagemaakte stempels en kundig geïmiteerde parafen de inleg- bedragen in de boekjes op. Vervolgens zorgden zij op allerlei manieren voor legitimatiebewijzen, die ofwel vervalst dan wel op on eerlijke wijze verkregen waren. Zij vulden op het machtigingsformulier van de inlegger met die van de stam kaart en vroeg ten overvloede een legitimatie aan de gemachtigde en al les klopte steeds als een bus. „Zowel de postale recherche in Amsterdam al die in Den Haag ston den aanvankelijk voor een moeilijke opgave," aldus inspecteur W. A. A, M. van den Born, hoofd van die postale recherche. „Wij hadden geen vervals te-boekjes en de daders hadden zich van valse legitimatiebewijzen be diend. Wij beschikten slechts over stamkaarten op naam van volkomen te goeder trouw zijnde burgers." Bijna drie maanden lang vorderde men geen stap met het onderzoek, noch met de intensieve pogingen om de dader te identificeren. Maar toen werd de moeite beloond en ontdekte men, dat op één der postkantoren zo waar weer een nieuw boekje was uit- gereikt, dat op een valse naam was aangevraagd. Opvallend was echter, dat de inleg ditmaal aanzienlijk hoger was, dan die van de vorige 78 boek jes. Direct vermoedde men, dat dit een afleidingsmanoeuvre was. De dag bladen hadden immers in december vermeld, dat op die boekjes slechts een klein bedrag was ingelegd. Nu tastten de fraudeurs wat dieper in hun zak, hopende dat geen enkel nieuw boekje met een hoge eerste inleg argwaan zou wekken. Telkens raak, maar. Sindsdien bestudeerde de postale recherche iedere dag alle inschrijvin gen van nieuwe boekjes uit het ge hele land, hetgeen er wekelijks vele honderden zijn. De gegevens van alle formulieren, waarvan het schrift ver dacht leek, werden gecontroleerd. En telkens bleek het raak. Met de regel maat van de klok steeg het aantal op valse naam aangevraagde nieuwe spaarbankboekjes, maar steeds moest de recherche toegeven, dat zij nog niet wist, wie de aanvragers waren. Zo steeg het aantal valse boekjes tot 43 en toen eindelijk maakten de ver dachten een fout en kon één van hen na het aanvragen althans worden ge ïdentificeerd. Vanaf dat ogenblik werden de gan gen van deze man dag en nacht na gegaan, met het gevolg, dat een twee de verdachte kon worden geïdentifi ceerd. Dank zij technische onderzoek methoden (onder andere in een la boratorium) kon men vaststellen, dat deze tweede verdachte betrokken was geweest bij de inning van de onrecht matige gelden in november jl. Dezer dagen werd de derde ver dachte gevonden, waarna tenslotte gisteren de drie arrestaties werden uitgevoerd. Bij de huiszoeking trof men niet alleen de valse stempels en de 43 nieuwe boekjes aan, doch nam men bovendien 17.000 gulden aan contanten in beslag. De drie verdachten zijn aangehou den op verdenking van valsheid in geschrifte. Het onderzoek is nog m volle gang. 49,75 44,75 39,50 De mode is zo jong als jongens De mode is zo oud ais de dragers ervan oud zij in. Jonge mode is jongens-mode, is vlot, snel, sportief en ongeremd. Zie de blazers, zie de colberts. Jóngens-modellen! Liniks: colbert met klepzakken, leeftijd 12 jaar. Midden: zwarte melton blazer, Engels model, leeftijd 12 jaar. Rechts: colbert met battle dress-lijn, met royale zakken, leeftijd 10 jaar. HOOGSTRAAT LEIDEN Vier Rembrandtetsen verkocht op veiling van Paul Brandt „Rekening houden met loonbeleid" DIENSTPLICHT VOOR STUDENTEN UIT SURINAME EN DE ANTILLEN Jongemannen uit Suriname en de Nederlandse Antillen, die voor 't vol gen van een studie naar Nederland zijn gekomen en zich daarna hier voorgoed willen vestigen, worden op- voor de militaire dienst, Het voornemen van minister Bo- gaers om thans een plan geaccepteerd te krijgen waarbij voor de komende twee jaren de huurverhogingen prio riteit krijgen boven de lonen, kan volgens het Nederlandse Katholiek Vakverbond bezwaarlijk worden aan vaard. Wil een plan om de huren te verhogen succes hebben, dan zal naar de mening van dit verbond meer rekening moeten worden gehouden met het loonbeleid. Het zou het daar om prefereren, de huurverhoging te spreiden in enkele jaarlijkse verho gingen van bijvoorbeeld vijf procent. Als men dit drie jaar volhoudt, kan men nadien bepalen of een verdere verhoging met vijf procent nog nodig is in verband met de dan bestaande onderlinge verhouding op de huur markt. Op die manier, aldus het NKV, kan men de hele zaak van de eventueel nog noodzakelijke huurverhogingen op de voet volgen om te vermijden dat men te ver doorschiet ten aan zien van een aantal categorieën wo ningen waarvan geenszins vaststaat dat zij op de duur nog een nuttige functie zullen blijven vervullen yoor het lenigen van de woonbehoefte. ONONTKOOMBAAR „Ruim Zicht", het blad van het NKV, noemt verdere huurverhoging onontkoombaar omdat de bijdrage voor het wonen op zich gelijke tred houdt met de algemene economische ontwikkeling. Natuurlijk, aldus het blad, moeten niet alle woningen in prijs omhoog en zeker niet allemaal in gelijke mate: daarvoor zijn er te veel woningen die te slecht van kwa liteit zijn om nog enige huurverho ging te gedogen. Dat huurverhoging van de oudere woningen de doorstroming zo'sterk zal bevorderen als de regering stelt, is voor het NKV nog hogelijk de vraag. Het aanvankelijke voorstel van de regering om een huurverhoging van vijftien a twintig procent per 1 ja nuari aanstaande door te voeren, is naderhand in de regeringsverklaring gewijzigd in tweemaal tien procent (1 januari 1966 en 1 januari 1967). Volgens het katholiek vakverbond biedt dit voorstel op zichzelf geen enkele garantie, dat daarmee de zaak definitief geregeld is. Dat hangt af van de waarde van een aantal cate gorieën woningen op het moment waarop de woningnood is gelenigd en bovendien van de ontwikkeling van de bouwkosten. Het lijkt het NKV daarom beter, grote huurverhogingen thans achter wege te laten en niet verder te gaan dan zodanige verhogingen als nodig zijn om te voorkomen dat het pro bleem van de verschillende huurni veaus groter wordt. Het NKV voegt hieraan toe, dat belangrijke verhogingen en de daar. voor noodzakelijke compensaties bo vendien in belangrijke mate het loon beleid dat toch regelmatig al zwaar wordt belast met zaken van alge mene aard, bemoeilijken. f 140.000,- voor een Churchill op tele-veiling Voor het eerst in de geschiedenis is een schilderijenveiling tegelijker tijd, via de Early Bird-verbindings- satelliet, in Londen en in New York gehouden. De bezoekers van de schil derijenverkoop in New York konden op een televisiescherm van 4,6 meter in het vierkant het verloop van de biedingen in Londen volgen. Een Amerikaanse miljonair kocht, via een op de veiling aanwezige vriend, in New York een schilderij van Churchill ongezien voor 140.000 gulden. Het schilderij is een stads gezicht van het aan het Italiaanse meer van Como gelegen Menaggio. Tot nu toe is 90.000 gulden het hoog ste bedrag, dat voor een schilderij van Churchill is betaald. Een Noorse reder belde tijdens het bieden op het schilderij van Chiirchill naar Londen op, om een bod uit te brengen. Daartoe werd voor enkele seconden de verbinding met New York uitgeschakeld. Vrouw steekt Schotse zeeman In een bar aan de 's-Gravendijk- wal in Rotterdam, heeft gisternacht een 30-jarie Rotterdamse vrouw een twee jaar oudere zeeman uit Glasgow met een mes ernstige verwondingen toegebracht. De zeeman liiep een slagaderlijke bloedig aan de slaap op en moest in het Dij kzigtziekeruhuis in de Maas stad worden opgenomen. Zijn toe stand is thans goed. De vrouw die het mes hanteerde, Johanna C. S. is door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. In de bar kreeg de zeeman ruzie met Johanna S. en haar 28-jarigc vriendin Pieternella O. De laatste zou de Schot drie bankbiljetten van één pond afhandig hebben gemaakt. De politie arresteerde Pieternella O. onder verdenking van diefstal Op de kunstveiling van Paul Brandt te Amsterdam zijn gisteren o.m. vier geroepen voor de militaire dienst, etsen van Rembrandt verkocht. Hel omdaf èr aride mening van '$e mi- zijn: „De engel verschijnt aan de-her- nisfe-r van -defensie geen 'doorslag- diers" voor 5800 gulden, „Het sterfbed van Maria" (3700 gulden), „De doop van de kamerling" (1500 gulden) en „Het portret van Rembrandts moe der" (1550 gulden). Een „val led-land schap", een tekening van J. Hackaert bracht 1100 gulden, „Porte Princiano te Rome" van Herman van Swanevelt 1050 gulden, „een gesprek tussen een vorst en een geestelijke" van Jan Swart van Groningen 1300 gulden en „La garde malade" van Honoré Dau- mier 3400 gulden op. Een lithografie van Paul Signac „Les Andelys" en een aquarel van G. H. Breitner „Ca- valleristen in het duin" gingen resp. voor 4200 gulden en 4000 gulden van de hand. géén doorslag gevend motief is om hen, voor wat de dienstplicht betreft, anders te be handelen dan de overige Nederlan ders. De minister zegt dit in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van de d ienstpl ich twet. Voor de duur van de studie hebben deze jongemannen vrijstelling van eerste oefening. Keren zij daarna te rug, dan wordt vrij stelling van mili taire dienst verleend. Nieuw zwembad leeggelopen Het nieuwe zwembad Groenendaal aan de Sportparklaan te Heemstede dat vrijdag officieel geopend was, bleek de volgende dag al weer leeg te zijn. Een onderzoek wees uit, dat door een constructiefout de toevoerbuis van de filterinstallatie naar het bas sin was gesprongen, 't Water stroom de weg alvorens in het bassin aan te komen. Het zwembad, dat ruim één miljoen gulden gekost heeft, zal pas eind deze week weer in gebruik kun nen worden genomen. Prins Bernhard opende fabriek in Terneuzen Meer dan 800 genodigden, o.m. uit de Verenigde Staten en Westeurope- se landen, hebben gistermiddag de opening door prins Bernhard bijge woond van het nieuwe petrochemi sche bedrijf van Dow Chemical In ternational, in de gemeente Terneu zen. De prins, die om ongeveer half drie per helikopter te Terneuzen arri veerde, werd welkom geheten door de wnd. Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr, dr. A. J. J. M. Mes, en de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. Onder de aanwezigen, in een grote,, daarvoor speciaal gebouwde tent, be vonden zich o.m. de heer Z. Merszei, vice-president van de Dow Chemi cal International, drs. J. A. Bakker, de staatssecretaris van Economische Zaken en dr. J. F. G. M. de Meijer, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Prins Bernhard zei bjjj de opening o..m. enige tijd geleden vernomen te hebben, dat de Nederlandse regering van plan was buitenlandse vestigin gen énige beperking op te leggen. Het verheugde de prins te vernemen, dat dit niet juist was. Ambtswoning niet representatief Nederlandse voorzitters werkcommissie Rome-Genève Gisteren is in het oecumenisch in stituut Bossey bij Genève de eerste bijeenkomst besloten van de werk commissie Katholieke Kerk-Wereld raad van Kerken, welke de Kerken zal adviseren over verbetering van contacten en activiteiten die geza- melijk gerealiseerd kunnen worden. De uit acht leden van de Wereldraad van Kerken en 6 van de Katholieke Kerk bestaande werkgroep koos de Nederlanders dr. W. A. Visser 't Hooft secretaris generaal van de WRK, en mgr. dr. Jan Willebrands, secretaris van het secretariaat voor de eenheid, als voorzitters. Zij zullen afwisselend de vergade ringen voorzitten. De vergadering verliep in een bijzonder prettige sfeer en men was het er over eens, dat er op velerlei gebied gemeenschappelij ke interessen bestaan. In de toekomst zullen de mogelijkheden hiervoor worden onderzocht. „ZELFKAZEN" BETER EN GOEDKOPER Voor het individuele melkveebe drijf is het voordeliger, met gebruik making van de huidige technische mogelijkheden, de melk tot kaas te verwerken dan haar aan een zuivel fabriek te leveren. Tot deze conclu sie is het landbouw-Economisch In stituut gekomen in een studie over de betekenis van het kaasmaken op de boerderij. Buiten de provincies Zuid-Holland en Utrecht bestaan bij een groot deel van de veehouders weerstanden te gen het zelf kaasmaken. Men gaat ervan utt, dat zuivelbereiding in de fabriek altijd voordelen biedt boven de ambachtelijke produktie, die het zelf kazen in feite is. Tot voor kort was dit ook ongetwijfeld juist. Thans echter behoeft dit volgens de LEI- publikatie geenszins meer het geval te zijn, dank zij nieuwe technische hulpmiddelen en de ontwikkeling van een nieuwe bereidingsmethode, waarbij bet niet noodzakelijk is de melk onmiddellijk na het melken te verwerken. Pijpleiding tussen Rotterdam en Z.-Limburg? De directie van de Staatsmijnen verwacht, dat zeer binnenkort het besluit zal worden genomen een pijp leiding aan te leggen tussen Rotter dam en Zuid-Limburg. De Staatsmij nen hebben wegens hun zeer grote en naar verwachting stijgende be hoefte aan lichte benzines voor hun bedrijven in Geleen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een dergelijke leiding. De chemische bedrijven in Geleen verwerken thans 160.000 a 170.000 ton benzine per jaar; binnenkort komt er een „kraker" bij, dié 400.QQ0 a 500.000 ton benzine per jaar nodig zal hebben. Het is de bedoeling, dat de pijpleiding voor vervoer in beide richtingen wordt gebruikt. De hoog waardige benzine, die na het „kra ken" in Geleen beschikbaar is, zal door de zelfde leiding teruggevoerd worden naar de raffinaderijen in Rot terdam, waarvan de laagwaardige benzine is betrokken. Het aankopen van een nieuwe ambtswoning voor Schiedams nieuwe burgemeester, de heer H. Roelfsema, levert nogal waf moeilijkheden op. Het voorstel in de raad het pand Burgemeester Knappertlaan 140 voor 95.000 gulden te kopen en voor 40 000 te laten opknappen achtte drs J. Houtman, voorzitter van de liberale fractie alleen maar geschikt als tij delijke oplossing. „Het huis is niet representatief genoeg", vond hij. waar de wethouder van openbare werken, de heer W. Schooneveld geen af doend antwoord op had. Het voorste] 20 000 000 uit te trek ken voor de J»uw van een nieuw ziekenhuis werd zonder meer aange nomen. Militairen op bedevaart naar Lourdes STAL VAN KI-STATION AFGEBRAND De stal van het KI-station voor varkens te Almelo is gistermiddag afgebrand. De kostbare, voor de fok bestemde, varkens konden tijdig naar buiten worden gedreven. De schade aan het gebouw wordt geraamd op f 50.000.De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat op de zolder gele gen stro door een elektrische lamp vlam heeft gevat. In de gemeentelijke vijver in haar woonplaats is maandagavond de driejarige Petronella Nuiten uit Fijnaart verdronken. Het meisje raak- te bij het spelen te water. Een an der meisje, dat bij de buren logeerde, waarschuwde haar ouders. De vader vam het kindje haalde zelf na een half uur dreggen het meisje uit het water. De door hem en een arts toe gepaste mond-op-morid-beademing hielp niet meer. De serie bankovervallen in België van de laatste tijd is gistermiddag voortgezet. Drie gemaskerde en ge wapende mannen overvielen een bij kantoor van een bank in het cen trum van Brussel en maakte zich met 60.000 frank uit de voeten. De auto, waarvan zij zich bedien den, werd later in de stad terug- Met enigszins gewijzigde vertrek- tijden reizen de 1000 Nederlandse deelnemers aan de Internationale Militaire Bedevaart donderdagmid. dag met twee treinen naar Lourdes. Kardinaal Alfrink, de Nederlandse legerbisschop, de minister van defen sie P. de Jong, zijn adjudant kapiteih Itn, ter zee A. Pesnard en de gene raals P. Koopmans en C. Knuist, vertrekken vrijdag per vliegtuig van Ypenburg. Er gaan dit jaar 33 zieke militairen mee, terwijl traditiegetrouw enkele Scandinavische militairen gedeelte lijk op kosten van de Nederlandse Militaire Bedevaart meereizen, n.l. 33 Denen, 2 Noren en 4 Zweden. Voor het eerst nemen dit jaar 4 Duitse militairen van de legerplaats Budel met hun aalmoezenier aan de Nederlandse bedevaart deel. Zij zul len ook in Lourdes bij de Neder landers ingedeeld blijven. In verband met de gewijzigde ver trektijden van de treinen brengen de organisatoren van de militaire bede vaart het volgende onder de aan dacht van de belanghebbenden: Trein-geel vertrekt om 16.18 uur uit Roosendaal (was 16.00 uur). Trein-oranje vertrekt om 16.48 uur (was 18.00 uur!!). Allen dienen rond 15.00 uur aan wezig te zijn. INDONESIë KOOPT WAPEN FABRIEKEN IN RUSLAND Indonesië zal zeven wapenfabrie ken in de Sowjet-Unie kopen, zo heeft de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, in Dja karta gezegd. Indonesië zal daardoor in staat zijn zelf zware wapens te repareren en op kleine schaal wa pens en onderdelen te vervaardigen ter modernisering van de uitrusting van leger, vloot, luchtmacht en po-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10