3)e£cidöe6oti/Yout San Domingo komt weer wat op adem Rode Kruis maakt gebruik van 24-urig bestand BEIEREN VERWELKOMDE BRITSE VORSTIN MET DRIE VOLKSLIEDEREN Bourguiba: Tunesië kan buiten Arabische liga Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 22 MEI 1965 56e JAARGANG No. 16.532 Nasser heeft aan Habib geen gemakkelijke Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging I 38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn 0.78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 dat het eerste deel van de Braziliaan se troepen maandag per vliegtuig naar San Domingo zal worden over gevlogen. Costa Rica heeft aan de OAS voorgesteld een Braziliaan tot commandant van 't inter-Amerikaan- se leger te benoemen, met als diens plaatsvervanger een Amerikaanse officier. Gistermiddag om zes uur (Ned. tijd) is het bestand in San Do mingo ingegaan en werd het rus tig in het door kolonel Caamano beheerste gebied. Bij het intre den van het bestand zei de kolo nel, dat dit tot een definitief ein de van de vijandelijkheden kan leiden. Het bestand is geregeld door de V.N. en het Rode Kruis, dat nu snel voor de dringend no dige medische bevoorrading van de overvolle ziekenhuizen kan zorgen. Er bestaat in sommige kringen weinig hoop, dat dit be stand definitief zal worden. Deze burgeroorlog duurt nu bijna een maand. De V.N.-vertegenwoordiger in San Domingo, Mayobre, tracht uitbreiding van het bestand met nog eens 24 uur te verkrijgen, waardoor zieken en gewonden naar minder volle zieken huizen kunnen worden overgebracht. Hij meldde dit aan Oe Thant in een telegram nadat het bestand was in gegaan. Even na half tien vrijdag-, avond deelde hij mee, dat het bestand Kardinaal Lienart: Concilie vóór Kerstmis klaar volledig was, afgezien van een paar schoten die gewisseld werden. Waarnemers van de Verenigde Na ties hebben bij bezoeken aan drie ziekenhuizen in San Domingo ver nomen, dat 200 van de 1700 in deze ziekenhuizen binnengebrachte men sen die gewond waren geraakt als gevolg van de hevige gevechten van de afgelopen week, zijn overleden. Gedeeltelijke terugtrekkking Amerikaanse troepen Volgens officiële kringen in Washing ton zullen de V.S. 1.750 militairen uit de Dominicaanse Republiek terug trekken, zodra het Braziliaanse con tingent van 1250 man zal zijn gearri veerd. In Rio de Janeiro werd gemeld. In*'geheel Columbia is de staat van beleg afgekondigd, naar aanleiding van incidenten diie zich donderdag rond een staking van 30.000 scholie ren en studenten hebben voorgedaan. De staking wordt gehouden uit pro test tegen het ingrijpen van de po litie bij een studentenbetoging van enkele dagen geleden tegen het Ame rikaanse optreden in de Dominicaanse republiek. Nog meer arrestaties in Zuid-Vietnam na mislukte putsch Functionarissen van de Zuidvietna- mese regeringsveiligheidsdienst heb ben vandaag kolonel Trang Van Tsjinh, de commandant van de mili taire veiligheidsdienst gearresteerd, zo is van ingelichte zijde vernomen. Tsjinh zou zijn gearresteerd in ver band met de mislukte staatsgreep van donderdagavond. Tot commandant van de militaire veiligheidsdienst is benoemd kolonel Ngoejen Ngoc Loan, de plaatsver vangend opperbevelhebber van de luchtmacht. Volgens regeringskrin gen was het de bedoeling, dat pre mier Qoeat en andere leiders zou den worden vermoord, maar de sa menzwering was verraden. Tot het complot behoorden enkele van Qoeats lijfwachten. In totaal werden don derdagavond ongeveer 50 militairen en burgers gearresteerd. H.M. de Koningin heeft vTijdag in Vlissingen het nieuwe stadhuis officieel geopend. Toen hare majesteit het gebouw verliet, raakte zij vertederd door een jongetje met een oranje puntmuts, dat naast de erewacht een plaatsje op het bordes had gekozen. Kleurrijk schouwspel in Münchense straten Pf/>ei/7/>n# tMiil iiTot een storm van verontwaardiging in r rc&lUsCM Wil mei de Arabische wereld door een com- i i Promis met Israel voor te stellen en aan Nassers leiband «'gering 6e diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te President Habib Bourguiba heeft ver*kreken na de officiële erkenning ben de afgelopen maanden zo inten- gisteren meegedeeld, dat Tunesië van Israel door de Bondsrepubliek, sief gewerkt, dat het concilie naar zijn niet deel zal nemen aan bijeenkom. verwachting voor Kerstmis dit jaar sten van de Arabische liga of Arabi- Satellieten van Nasser zijn werk kan beëindigen. scbe topconferenties zolang Egypte Wat het z.g. dreigende schisma in de huidige campagne tegen Tunesië N "™an andereSbS S de Kerk van Frankrijk betreft, deel- niej .heeft gestaakt- Hq .ei. dat Tu- g--* saYemetYnte behandelen. Hij de kardinaal Lienart mee, dat de nesie zonder de Arabiscüe liga en waarscbuwdp dat Tunpcië Ha Awhi paus de ongerustheid en twijfel, die zonder J,etrekkmgen met de Arab.e- sche Lga ^rilJn Sen d^: hier en daar ui Frankrijk bestaat ten ganisatie het beginsel opgeeft, dat de aanzien van het concilie en speciaal De president sprak in Tunis op een Ieden soevereine en onafhankelijke van het Franse episcopaat, niet deelt, bijeenkomst van de nationale raad staten zijn. „De paus heeft het volste vertrouwen van de regerende socialistische Des- in ons", aldus de kardinaal. tour-partij. Hij ontketende onlangs Kardinaal Lienart, aartsbisschop van Rijssel in Frankrijk, heeft bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij had deelgenomen aan de vergadering van de coördinatiecommissie van het con cilie, zijn priesters verzekerd, dat al le nog niet behandelde onderwer pen op de vierde zitting van het con cilie aan de orde zullen komen. De verschillende commissies heb- Naar aanleiding van een uitlating van de Egyptische president ver klaarde Bourguiba er niet zeker van te zijn, dat de Arabische landen erin zullen slagen twee of drie miljoen militairen bijeen te brengen om „Is raël in de zee te werpen". Hij wenste hun succes, maar zei er niet in te geloven. Zolang er geen geest van wederzijds respect tussen de Arabi sche staten heerst zal Tunesië zich afzijdig houden van al deze onderne mingen die tot mislukken gedoemd zijn en het zal niet deelnemen aan besprekingen over dat onderwerp. Hij verdedigde opnieuw z(jn voor stel, dat de Arabische landen Israels grenzen, zoals door de V.N. vastge legd, aanvaarden en dat Israel een deel van zijn grondgebied afstaat voor de Palestijnse Arabische vluch_ telingen. De eerste praktische consequentie van president Bourguiba's medede ling is, dat Tunesië niet zal deelne men aan de bijeenkomst van Arabi sche premiers welke volgende week in Cairo wordt gehouden. Voor de eerste maal tijdens haar bezoek van elf dagen met haar ge maal Philip aan West-Duitsland moest koningin Elizabeth van Engeland gis teren bij de inkomst in München, drie inplaats van twee volksliederen aanhoren. Nadat namelijk het Engel se en het Duitse volkslied gespeeld waren, hief het politiekorps op het station de Beierse hymne „Gott mir dir, du Land der Bayern aan. Te gen de zin van de Bonnse autoritei ten, die het een wat op de spits ge dreven uiting van het Beierse fede ralisme zouden hebben gevonden, hadden de autoriteiten van de deel staat dit doorgedreven. Op hun rit door de straten van München werd de koninklijke gasten een bijzonder kleurrijk schouwspel geboden door de 1.300 uitgezondenen van de verschillende Beierse vereni gingen tot behoud van klederdrach ten met hun in totaal 87.000 leden. Een honderdtal historische vaandels, muziekkorpsen in klederdracht, baar dige mannen in korte leren broek en met gevederde hoed en al dergelijke deden de gasten zich bewust worden dat zij in de meest traditierijke streek van Duitsland waren. „De harten van het Beierse volk kloppen voor uwe majesteit", aldus zei premier Goppel aan een lunch ter ere van de koningin in de residen tie". De Britse vorstin van haar kant prees in haar tafelrede de schoon heid van de Beierse hoofdstad als *n cultureel middelpunt van Europa. Aan deze lunch volgens Beiers re cept en waarbij Wittelsbacher gou den bestek was gedekt, waren meer dan honderd vooraanstaande Beieren genodigd, onder wie het tegenwoor dige hoofd van het huis Wittelsbach, hertog Albrecht van Beieren en echt genote en hun zonen prins Franz en prins Max, de Münchense aartsbis schop kardinaal Döpfncr, de evangeli sche bisschop Hermann Dietzfeïbin- ger, en Nobelprijswinnaar prof. Adolf Butenandt. Bij de officiële ontvangst in het raadhuis noemde burgemeester Hans- Jochem Vogel het bezoek een „blijk van de vernieuwing en bevestiging der Brits-Duitse betrekkingen waar toe München in de afgelopen jaren zoveel in zijn vermogen lag heeft bij gedragen". Als geschenk overhandig de hij de vorstin een eigenhandig geschreven brief van Richard Strauss betreffende zijn opera „Der Rosén- kavelier". Dreigementen Een onbekende heeft gisteren in Stuttgart in een telefonische mede deling gedreigd een aanslag op de trein, waarmede het Britse konink lijke paar reist, te zullen plegen. Voorts heeft de politie in München enkele brieven ontvangen, waarin uiting wordt gegeven aan hetzelfde voornemen. Men neemt aan, dat de- De onrust in de Dominicaanse Republiek houdt aan. De toestand is nog uiterst verward. De foto toont een patrouille Amerikaanse mariniers, die zwaarbewapend hun rondje door de stad maken. Constant, Love, Anjer. Desiree Juwelier v. d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kosten verhoging ALTIJD VOORDELIG (Advertent**) DANSEN HEDENAVOND in DORPSHUIS ABBENES met medewerking van THE FLYING BIRDS Aanvang 8 uur (Advertentie) Russische onderscheiding voor twee Nederlanders Twee Nederlandse broers, die door het regeringsblad „Izwestia" worden aangeduid als G. en W. Methorst, hebben op grond van een besluit van het presidium van de Opperste Sow- jet, wegens het helpen van een Sow- jet-soldaat tijdens de oorlog, een der hoogste Russische onderscheidingen voor een dergelijk feit gekregen. De gebroeders hadden gedurende 7Vi maand de soldaat Skriptsjenko, die uit een Duits kamp was gevlucht, oniderdiak verschaft. Toen hij in zijn woonplaats, Simferopol op de Knm, was teruggekeerd vroeg Skriptsjenko aan het comité van oud-strijders van de Sowjet-Unie nasporingen te doen om de identiteit vast te stellen van zijn redders van wie hij alleen maar oude foto's had. De langdurige nasporingen hadden succes en de broers zijn thans onder scheiden met de „medaille van de patriottische oorlog, tweede klasse'' wegens „hun moed, betoond bij het redden van een Sowjet-soldaat tij den# d# tweede wereMoockw" Zweedse nazi's vrijgelaten Zes personen die vorige week wer den gearresteerd in verband met ont hullingen over een Zweedse nazi organisatie zijn gisteren vrijgelaten, omdat de wettelijke termijn voor het vasthouden van verdachten bij het vooronderzoek was verstreken en het ministerie van justitie een ver zoek om verlenging afwees. De leider van de organisatie, Björn Lundahl, kwam echter niet op vrije voeten. De politie verklaarde, dat Lundahl van hoogverraad wordt verdacht en de andere zes van minder ernstige vergrijpen in de zin der wet. Twee Zweedse journalisten die zeg gen, dat de ontdekking van de nazi- organisatie die zich achter de naam Carl Ernfrid Carlbergs stichting ver borg te danken is geweest aan hun na sporingen hebben vrijdag meegedeeld dat zij dreigbrieven hebben ontvan gen, waarin zij met naar het in een der brieven heet „liquidatie op de gruwelijkste wijze" worden bedreigd. Sir Geoffrey de Havilland, lucht vaartpionier en oprichter van de De Havilland vliegtuigfabriek, is vrijdag in Watford op 82-jarige leeftijd over leden. ze dreigementen door geesteszieken zjjn geuit. De Duitse autoriteiten hebben ech ter voor alle zekerheid bepaalde voor zorgsmaatregelen doen treffen. De koninklijke trein wordt thans voor afgegaan door een locomotief met 3 wagens, terwijl achter de trein nog een locomotief rijdt. NIET WATERLOO, MAAR KAUB Koningin Elizabeth heeft donder dag in haar toespraak te Koblenz in het geheel niet gesproken over de slag bij Waterloo, zo is gisteren in Bonn vernomen. Zij had letterlijk gezegd: „Wanneer ik denk aan de oude ban den die er bestaan tussen dit land en Groot-Brittannië, wil ik met na me herinneren aan de overtocht over de Rijn van Blücher te Kaub, waar mee hij de Britse troepen onschatba re steun verleende, 150 jaar geleden, op een keerpunt in de geschiedenis". Deze opmerking van de vorstin, zo wordt gezegd, slaat geenszins op de slag bij Waterloo, want de overtocht over de Rijn van Blücher had plaats op 1 januari 1814, d.w.z. anderhalf jaar vóór de beslissende nederlaag van Napoleons troepen tegen de En gelsen en Pruisen. Wel juist is, dat koningin Elizabeth hiermee op dis crete wijze, zonder Frankrijk of Na poleon te noemen, het Brits-Duitse verbond van destijds tegen Frank rijk in herinnering heeft willen roe pen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's KOUFRONT Het weer in ons land werd korte tijd beheerst door een hogedrukge- bied, dat zich van Engeland over Duitsland naar Oost-Europa ver plaatste. Hierdoor is de laatste dagen de temperatuur geleidelijk gestegen. Het hogedrukgebied verwijdert zich ver der naar het oosten zodat het weer morgen onder invloed komt van een depressie. Deze bevindt zich even ten westen van Ierland. Het koufront van deze depressie is tot de Golf van Biscaye doorgedrongen. Drukdalin- gen in Frankrijk hebben tot gevolg, dat er vermoedelijk ook een onweers storing tot ontwikkeling komt. In verband hiermee wordt ver wacht. dat het morgen aanvankelijk zonnig en warm weer zal zijn, maar in de loop van de dag neemt de be wolking van het zuiden en westen uit toe. Daarna wordt enige regen en plaat selijk onweer verwacht. De wind is aanvankelijk nog ooste lijk. maar draait later naar zuid tot zuidwest. Dan stroomt ook koelere oceaanlucht binnen. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Mei: zon op 4.35, onder 20.39; maan op 2.14, onder 11.26. Hotel De Beurs, Noordwijk maanM0p: 2Ë, 20'40; Zondag a.s. DANSM1DDAG EN DANSAVOND H oogwaterstanden 23 Mei: v.m. 10.20; n.m. 22.30. 24 Mei: v.m. 11.27; n.m. 23.38. KORRELTJE Of de haan kraait of niet de dag CAtffotstantiC breek* tocb aan

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1