S)e Êcid*ie6oivtcmt Nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam verijdeld Dreigende Amerikaanse pamfletten boven N.-Vietnam Kreymborg Koningin Elizabeth herinnert Duitsers aan verbond tegen Fransen DROOMVAART LANGS DE LORELEI Wankel bestand van 24 uur in Dominicaanse Republiek ^^autoverhuur VRIJDAG 21 MEI 1965 56e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging t 38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn 0.78 p.w„ 3.35 p. mnd., 10.05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEER NUL OP REKEST IN HET LAND DER STAATSGREPEN In Zuid-Vietnam is gisteravond een poging tot een nieuwe staats greep gedaan. Een aantal personen, van wie de meesten kolonels, is gearresteerd. De Zuid Vietnamese regering was gisterochtend door de militaire veiligheidsdienst ingelicht, dat binnen enkele uren een staatsgreep zou worden gepleegd. Tegen tien uur 's avonds plaatse lijke tijd was de regering de toestand weer geheel meester. De com mandant van de luchtmacht, generaal Ngoejen Cao Kv, bracht de luchtmacht op verscheidene vliegbases in staat van alarm. Op het vliegveld bij Saigon werden vliegtuigen gereed gehouden om de regeringscentra tegen aanvallen te beschermen. Samenzweerders in komplot met Vietcong? Gisteravond verklaarde de generaal: „Het gevaar is nog niet geweken, maar ik geloof, dat de snelle maat regelen de staatsgreep hebben Voor komen". Hij zei, dat kolonels de staatsgreep wilden uitvoeren in „sa menwerking met twee bataljons van de Vietcong" en dat luitenant-kolo nel Hoang Thao, de voormalige com mandant van het zesde regiment in fanterie was gearresteerd. „Bij zijn arrestatie had hij alle plannen voor het comnlot voor zich op tafel lig gen". Uit de plannen was gebleken, dat generaal Ky en de minister van defensie generaal Ngoejen Van Thieu zouden worden vermoord. Generaal Ngoejen Chan Thi, com mandant van het gebied van Da Nang, heeft generaal Ky zijn steun toegezegd en zich bereid verklaard eenheden parachutisten naar de hoofdstad te zenden. Tot degenen die aan de staats greep zouden hebben deelgenomen behoren enkele kolonels die ook be trokken waren bij de staatsgreep van 19 februari. Eén van de gearresteer de officieren, die een vluchtpoging ondernam, zou zijn neergeschoten. Katholieke beweging? De gearresteerden zouden katho liek zijn. Katholieke kringen hebben de huidige Zuidvietnamiese regering herhaaldelijk gekritiseerd, omdat zij niet is opgetreden tegen de „vredes beweging" van de Boeddhisten. Ook heeft die zijde premier Phan Hoei Koeat verweten, dat deze ge neigd zou zijn tot „neutralisering" van Vietnam om een einde aan de oorlog te maken". Naar het schijnt zijn de Ameri kaanse autoriteiten in Saigon pas gisteren in de namiddag van de po ging tot de staatsgreep op de hoog te gebracht. Ambassadeur Taylor an nuleerde op het laatste moment zijn inspectiereis naar de vliegbasis Da -Nang. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren boven de Noordvietnamese stad Minh Birah, tachtig km. ten zui den van de hoofdstad Hanoi gelegen, pamfletten uitgeworpen, waarin de redenen voor de bombardementen op Noord- Vietnam uiteen worden gezet. Nog nimmer zijn Amerikaanse vliegtuigen de Noordvietnamese hoofdstad zo dicht genaderd als don derdag, afgezien van de verkennings vluchten op grote hoogte. In de uit geworpen pamfletten staat, dat Zuid- Vietnam de Noordvietnamese com munisten wil dwingen hun agressie te staken door het verwoesten van de militaire bases, opslagplaatsen en aanvoerlijnen die zij gebruiken „om hun medeplichtigen in Zuid-Vietnam te helpen". „Wanneer de Noordviet namese communisten koppig zijn en doorgaan met hun agressie en sabo tage, zullen zij de verantwoordelijk heid dragen voor de nog rampzaliger consequenties van hun daden", zo wordt erin gezegd. Vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Midway" hebben vandaag in de monding van een ri vier 135 km. ten zuiden van Hanoi twee Noordvietnamese motortorpedo boten aangevallen en in brand ge schoten. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de vliegtuigen zowel vanaf de boten als van de kust hevig wa ren beschoten, maar dat alle toe stellen veilig op het moederschip wa ren teruggekeerd. OVERHEMDEN 2 STUKS <f 75 Bel- O-Fast in pasteltintea en wit. Tricotnylon in wit en streep- dessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 ;._23,eo 19.75 (Advertentie) ZWEED VLUCHTTE UIT VREES VOOR NEONAZI'S De 25-jarige Zweed Goeran Gran- quist, die zegt in Zweden een orga nisatie van neon-nazi's ontmaskerd te hebben, heeft gisteren in Tel Aviv bekend gemaakt meer dan een week geleden Zweden verlaten te heb ben uit angst voor wraak. Hij ont kende tegenover de pers, dat het document, dat hij over de groep had verschaft vervalst zou zijn. Op een vraag of hij van de krant ..Expressen" geld voor zijn inlichtin gen had ontvangen zei hij boos: .Denkt u werkelijk, dat ik zoiets voor geld doe? Het is een grootse taak te helpen bij het verpletteren van zo'n organisatie". Granquist is niet van plan naar Zweden terug' te keren. Dat is voor hem te gevaarlijk en daar heeft hij schriftelijke bewijzen voor. Hij is als toerist Ln Israël en heeft nog geen toekomstplannen. Zijn ouders zijn dood. Granquist zei, dat de neo-nazigroep ongeveer duizend leden telde, onder wie Duitsers die na de oorlog in Zweden zijn gaan wonen. Hij beweer de, dat hij de hand had kunnen leg gen op de geheimen van de organi satie doordat hij enige jaren be vriend geweest is met de leider. De andere leden vertrouwden hem hier door. OPPOSITIE IN DE VAR President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft, naar thans pas door het persbureau voor het Midden-Oosten wordt gemeld, in een lange rede op zondag jl. voor het parlement gezegd, dat er in de VAR een klandestiene reactionaire oppo sitie bestaat, die beter georganiseerd is dan de Arabische socialistische unie, de enige toegelaten politieke organisatie in Egypte. Nasser had hieraan toegevoegd, dat het gebrek aan organisatie bij de socialistische krachten betekende, dat de reactionaire groep een ge deelte van de werkende massa zou gaan beheersen. Hij wees het denk beeld van het toelaten van twee par tijen van de hand als reactionaire krachten op de loer liggen om beiden te verslinden." H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben donderdagavond de première bijgewoond van de Anglo-Nederlandse taptoe in het Amsterdamse RAI-gebouw. Op de foto worden de directeurs en kapelmeesters van de diverse korpsen aan het koninklijk paar voorgesteld. Naar betere Ludwig van Hessen. Deze is een neef van de koningin en zwager van de hertog van Edinburgh. Hij is ge- huwd met de dochter van de Britse aan de harmoniserende Invloed van oud-minister Lord Geddes. haar (Elizabeths) persoonlijkheid' De Britse koningin begaf zich ver- jl J. r au.ix.igia. ucgar r,..!. LABOUR INGENOMEN verstananouaine volgens naar het nabijgelegen Frank. Zes Labour-afgevaardigden hebben *or*. "e Westduitse financiële hoofd- jn het Lagerhuis een motie ingediend "TWO";" Britse «ES 2^ eenschap aldaar. Duitsland vaststelden. Zij koppelden Daarna bezocht het koninklijk paar hieraan het voorstel, dat zij haar Krankzinnige doodt tien mensen en daarna zichzelf Een krankzinnige heeft gasteren te Pont de Cheruy in Frankrijk tien mensen gedood en vervolgens zelf moord gepleegd. De dader, de 34-jarige geestelijk on volwaardige Roger Girerd, schoot met een jachtgeweer tien leden van zijn familie dood. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Het drama deed zich voor te Charvieu-Chavang- neux, bij Ponit de Gheruy op 25^1^. van Lyon. De slachtoffers van Girerd waren: zijn moeder, zijn broer, zijn vrouw, zijn zes kinderen, wier leeftijden va- riërden van een half jaar tot tien jaar en een nicht van ruim een jaar. heeft gisteren in de eerste openbare meenschap aldaar toespraak tijdens haar officiële be zoek aan West-Duitsland opgeroepen - - - - - -•«. A tot een betere verstandhouding. De ™™anlen la het nabijgelegen slot bezoek tot steden m Oost-Duitsland vorstin, in Koblenz toegejuicht door Wolfgarten, de residentie van prins zou uitbreiden, een vlaggende menigte, herinnerde Él aan het Brits-Duitse verbond tegen Napoleon, anderhalve eeuw geleden, toen troepen van de Duitse veld maarschalk Blücher zij aan zij met Britse soldaten in de slag om Wa terloo streden. Gedurende vijftig jaar hebben we te veel gehoord van za ken die ons scheiden. Laten we ons thans inspannen om te denken aan zaken die ons verenigen, aldus de Britse vorstin. H-bom in bereik van Chinese mogelijkheden? De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren bekend gemaakt, dat de tweede Chinese1 atoomboom op 14 mei „bovengronds" is ontploft, maar dat het niet aan te nemen is, dat de bom „met behulp van een raket omhoog gebracht is". Het was een normale splijtingsbom, waarbij dus geen gebruik van fusie gemaakt werd, vervaardigd van ura nium 235, evenals de Chinese bom van 16 oktober vorig jaar. De kracht van de tweede was iets groter, 20 kiloton, zoals de bom waarmee Hiro- sjima werd verwoest. Onlangs verwekte de mededeling, dat China beschikt over verrijkt ura nium enige opschudding. Men maak te hieruit de gevolgtrekking, dat China over de omvangrijke fabrie ken voor scheiding van gasvormige isotopen beschikt, wat duidt op gro tere technische vooruitgang dan men meende. Omdat de bom met uranium 235 als „slaghoedje" voor de water stofbom dienst doet, meent men dat de H-bom binnen het bereik van de Chinese mogelijkheden is gekomen. Imbert: te laat voor permanent bestand meldt, dat de Amerikaanse strijd krachten zijn mensen „verraderlijk in de rug hebben geschoten", toen deze in hun eigen zóne, vochten te gen de manschappen van generaal Imbert. Het Amerikaanse optreden Aa n_ had het leven gekost aan de minister De strijdende partijen In de Do- yan binnenIar£se zakeni luitenant_ Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love, Anjer. Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG Koningin Elizabeth maakte een vaartocht met een witte stoomboot van Koblenz naar Kaub, langs kaste len en de Lorelei, waar een kinder koor het Loreleilied van de 19de- VHn mnnRniHnnsH ,,„IPnilnTl eeuwse dichter Heinrich Heine zong. minicaanse Republiek hebben een kolonel Dominauez en ïndere strii Later kwam zij per trein in Wies- bestand van 24 uur getekend. Het Dominquez en andere strij baden aan voor een bezoek aan haar bestand gaat vanmiddag in, aldus is familieleden. Zij volgde met haar uit kringen van de Verenigde Naties De Amerikaanse afgevaardigde echtgenoot de route die haar bet- vernomen. Het doel ervan is, het Stevenson zei het gebeurde te be- overgrootouders, koningin Victoria Rode Kruis in de gelegenheid te stel- treuren. Hij verklaarde, dat Domin- en prins Albert, tijdens hun witte- len gewonden uit het gevechtsgebied quez aan het hoofd van een man of broodsweken hadden afgelegd. In de in het noorden van de stad San Do- twintig de verdediging van het na- stadjes en dorpjes langs de rivier mingo te evacueren en doden te ber- tionale paleis verkende, waarbij ge werden oude kanonnen afgeschoten, gen en tevens om ziekenhuizen van schoten werd in de richting van de speelden orkestjes en floten de bo- dringend nodige medische benodigd- corridor die de Amerikaanse troe- ten, terwijl bijna de gehele bevol- heden te voorzien. pen open houden. Deze schoten uit king onder de wijngaarden was sa mengestroomd om het Britse ko ninklijk paar toe te juichen. De persoonlijke vertegenwoordiger zelfverdediging terug, van secretaris-generaal Oe Thant van Dominquez werd dodelijk getroffen, de V.N., dr. José Antonio Mayobre. Drie Amerikanen raakten gewond, heeft meegedeeld, dat afzonderlijke Onder de andere Dominicanen die in MASSALE TOELOOP bestandsovereenkomsten zijn gete- dit vuurgevecht het leven lieten, was In Kaub begaf koningin Elizabeth kend door de leiders der strijdende volgens Stevenson een zekere Miguel zich voor de eerste maal in een spe- partijen: kolonel Caamano en gene- Roman, die hij één van de leiders ciale staatstrein van vijftien wagons raai Imbert. voor de 32 km lange reis naar Wies- Intussen woedde gisteravond in de baden, de hoofdstad van de deelstaat omgeving van het nationale paleis Hessen. Daar waren door de massale een hevige strijd, aldus is door oog van de communisten noemde. toeloop alle wegen reeds 21/* uur getuigen meegedeeld. Het radiosta- lang afgesloten. Het koninklijk paar tion van de junta heeft meegedeeld, werd in Wiesbaden verwelkomd door dat het volgens generaal Imbert te de minister-president van Hessen, laat is voor een permanent bestand. Georg-August Zinn. In zijn toespraak in 't 19de-eeuwse KLACHT VAN CAAMANO kasteel van de stad zei hij, dat de In de Veiligheidsraad heeft de voor hervatting van de betrekkingen tus- zitter een telegram uit San Domingo sen Engeland en Duitsland na „de voorgelezen, waarin de minister van zwartste en meest tragische periode buitenlandse zaken van de „grond- Advertentie) bovenal kon worden toegeschreven wettige regering" van Caamano, Cury ZATERDAG 22 MEI DANSEN in Dancing 'Het Zwaantje' i.m.v. „THE AMIOLA GIRLS" Aanvang 8 uur Toegang onder voorbehoud. (Advertentie) V eertienduizend mijl per vlot De 63-jarige voormalige Ame rikaanse „stuntman" Frank Cushing lag 11 april jl., te za- men met zijn 20-jarige zoon. rustig op een vlot te slapen, dat was gemeerd bij de landpunt van Apoeto, van het in de Gro te Oceaan gelegen eiland Goe- am. Plotseling stak er een storm op, die het vlot los sloeg. Toen vader en zoon Cushing wakker werden, bevonden zij zich in de Grote Oceaan en was het eiland Goeam reeds lang uit het zicht verwenen Zevenendertig dagen dobber den beiden in de Stille Oceaan rond. Zij hielden zich in het leven door dolfijnen te vangen en regenwater te drinken. Cu shing sr. vervaardigde van een speer, die voor de visvangst werd gebruikt, een sextant en hij bepaalde dekoers van het vlot door zich op de zon en de sterren te richten. Tenslotte werden de twee on vrijwillige vlotvaarders na een omzwerving van 14.000 mijl ter hoogte van het Noordphilippijn- se eiland door een Philippijn- se politiepatrouille opgepikt, die hen naar de luchtbasis Clark overbracht. In een. gesprek met verslag gevers, dae hij het een en ander over de ervaringen van hem en zijn zoon vertelde, verklaar de Frank Cushing nog: „Hard werk en de krachtige wil om in leven te blijven hebben er toe bijgedragen dat mijn zoon en ik dit oordeel hebben kun nen overleven." SNAP-10 WERKT NIET MEER De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse kernreactor in de ruim te, de „Snap-10", die op 3 april werd gelanceerd, niet meer functioneert. Wat de oorzaak hiervan is, is onbe kend. De reactor heeft 43 dagen goed gewerkt. In deze zes weken produ ceerde de reactor 50.000 watt-uur elektriciteit, aldus de Amerikaanse commissie. De Britse politie zal in de toe komst voor het eerst traangas mogen gebruiken tegenover gewapende ban dieten en gevaarlijke geesteszieken. Het gas schakelt de getroffene tijde lijk uit, maar heeft geen permanent schadelijke uitwerking. In de slagerswinkels in Zambia zal binnenkort vlees van olifanten, nijlpaarden, buffels worden verkocht om aan de voedselschaarste in het land het hoofd te bieden. Uit het kasteel Headcorn bij Maidston in Kent zijn vijf doeken gestolen, waaronder twee van De- gas, ter waarde van 150.000 gulden. /^-"uitsluitend ni@UWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WARMER Een gebied van hoge luchtdruk, dat gisterochtend boven Zuid-Enge- land was ontstaan, heeft zich sinds dien over heel West- en Midden- Europa uitgebreid. Het beheerste vannacht ook het weer in ons land, waardoor vrijwel overal in de ooste lijke provincies nachtvorst voor kwam. De laagste aan de grond ge meten temperatuur, 4 graden onder nul, werd gemeld door het vliegveld Volkel. Het hogedrukgebied verplaatst zich in oostelijke richting. Daardoor is in onze omgeving de wind zuidelijk ge worden en vindt geleidelijk aanvoer van zachtere lucht plaats. Het wordt dus morgen weer warmer dan van daag. Een via de Britse eilanden op dringend frontensysteem zal tot de avond hoogstens wat hoge bewolking veroorzaken. Het weer blijft in het algemeen dus zonnig en de kans op regen is nog klein. ZON- EN MAANSTANDEN 22 Mei: zon op 4.37, onder 20.37; maan op 1.51, onder 10.15. H oogwaterstanden 22 Mei: v.m. 9.29; n.m. 21.36. KORRELTJE Populariteit is roem in kopergeld. (Victor Hugo)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1