S)e £cid<te6oti/fca/rtt T©sn Nieuwe regels voor veiliger verkeer <JEEF MIJ MAAR 0 Pakistaans straalvliegtuig bij Cairo verongelukt -121 inzittenden gedood - 'GLH5- CALEX Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 MEI 1965 56e JAARGANG Nederlandse bazen mogen niet mopperen Telef. 8.09.35 Bed. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 5 38.39 (tossen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw. franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes f 1.75 MET INGANG VAN DONDERDAG 10 JUNI VLUCHTBERMEN ALLEEN BIJ PECH Het Wegenverkeersreglement ondergaat vandaag enkele belangrijke ver anderingen, die over twintig dagen van kracht zullen worden. Op de vluchtbermen van autowegen mag niet meer gestopt worden tenzij in noodgevallen. Inhalen bij een zebra wordt verboden en de zebra moet voorzichtig genaderd worden. Het gebruik van 20-km autootjes wordt drastisch beperkt. Autorijden onder toezicht mag alleen wanneer de toezichthouder min stens drie jaar een rijbewijs heeft. Andere bepalingen die met een enkele uitzondering over twintig dagen in werking treden: Voetgangers mogen zich niet langer zonder noodzaak op autowegen ophouden. Ziekenauto's krijgen net als politie en brandweer voorrang wanneer ze een blauw zwaailicht en een drietonige hoorn voeren. Het gebruik van gele zwaailichten wordt sterk beperkt. De „Delftse" rijstrooksignalering wordt officieel. De politie mag kentekenbewijzen van gekreukelde auto's intrekken tot de wagen in gerepareerde staat aan de politie is getoond. Een bromfiets waaraan geknoeid wordt is niet langer een motorfiets. Motoren en scooters mogen met aanhangwagentjes niet harder dan 70 km. rijden. De kenteken-regeling wordt veranderd. Om voldoende kentekens te hebben kan de volgorde van twee letters met vier cijfers worden om gedraaid tot vier cijfers gevolgd door twee letters. KARDINAAL BERAN LID CON GREGATIE DER RITEN. Paus Paulus VI heeft kardinaal Beran, die sedert eind februari in Rome in ballingschap is, benoemd tot lid van de congregatie der Riten. Geen lifters op autowegen Het stop verbod op de vluchtber men van autowegen is ingesteld om het levensgevaarlijke wegrijden van uit een rij auto's te voorkomen. Dit verschijnsel deed zich voor op het steeds groeiend aantal punten waar bloemen of kersen te koop werden aangeboden. Het imhaalverbond bij zebra's geldt alleen voor 't inhalen van trams en meer-dan-tweewielige voertuigen. Het is ingesteld om te voorkomen dat een voetganger wordt geschept wanneer hij voor een stilstaande auto langs oversteekt. Nog anderhalf jaar voor 20 km. autootjes. De twintig-km-au tootjes mogen nog anderhalf jaar bestaan om de berij ders gelegenheid te geven om te schakelen. Daarna moeten alle mo torvoertuigen harder dan 20 km. kun- ïien rijden. Uitzonderingen zijn slechts gemaakt voor walsen en trac toren. Verder mogen bezorgwagentjes blijven rondrijden mits hun cylinder- in houd niet groterdan 300 cc is en dan nog alleen in de bebouwde kom. In validenwagentjes mogen ook blijven rijden, maar dan met een maximale cyiinderinhoud van 250 cc en ook al leen in de bebouwde kom. Het autorijden onder toezicht zal veiliger worden nu de toezichthou der drie jaar lang rijbewijshouder moet zijn. Het blijft een zaak met voetangels. De toezichthouder moet verder „voldoende" kunnen ingrijpen, maar dat is een zaak die ook door de rechter verschillend wordt geïnter preteerd. Tegen lifters. Het verbod zich als voetganger op autowegen op te houden, is gericht tegen lifters. Tot nu toe mocht op "autowegen niet gelopen worden. De voorrang der ziekenauto's gaat gepaard met een nieuwe regeling voor het gebruik van zwaailichten. De minister zal nadere bepalingen uit vaardigen voor het gebruik van gele zwaalichten. Men denkt aan auto's die bij wegenonderhoud zijn betrok ken en aan takelwagens. Het intrekken van het kenteken bewijs na zware schade geeft de po litie eindelijk 'n wapen in handen te gen onvoldoende reparatie van bin nenlandse kreukelaars en tegen mis bruik van het kentekenbewijs. Het kwam voor dat wrakken nooit meer in het verkeer kwamen, maar dat een andere auto werd „aangepast" aan het kentekenbewijs van het wrak. Twintig dagen heeft men de tijd om de politie de opgelapte wagen te la ten zien, Brommen De nieuwe omschrijving van het begrip bromfiets, maakt een einde aan de juridische merkwaardigheid dat een brommer waaraan geknoeid was, meteen een motorfiets werd, waarna de bestuurder dus overtre dingen ten laste konden worden ge legd ais het motorrijden op fietspaden. Technische wijzigingen vormen voor taan een zelfstandige overtreding. Het veranderen van de kenteken borden zal men op zyn vroegst pas in het najaar kunnen waarnemen. De rijksdienst voor het wegverkeer kan nog even vooruit. Door de om- Staande op het bordes van het stadhuis in Bonn, naast de West-Duitse zetting van letters en cüfets is het bondspresident Heinrich Luebke, wuifde koningin Elizabeth van Engeland aantal kentekenkansen op slag ver- woensdag naar een duizendkoppige menigte op het Stadhuisplein, dubbeld. chocoiadvdianfc Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig von smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl (Advertentie) Rijstrook. De Delftse rijstrooksignalering die met een groene pijl of een rood kruis aangeeft welke rijstrook resp. ge bruikt kan worden of verderop ge blokkeerd is, wordt „officieel". Voors hands zijn de ervaringen op rijksweg 13 bemoedigend, al zijn er automobi listen die denken dat het rode kruis „stoppen" betekent Het betekent slechts dat men moet overgaan op de rijbaan met groen, omdait de rode verderop onbruikbaar is. De rijkstrooksignalering zal voor al voor tunnelwegen en douane-em placementen dienen. Moeilijkheden met remklappen Een verkeersvliegtuig van Inter national Pakistan Airlines is van daag in de buurt van Cairo ver ongelukt. De luchtvaartmaat schappij had kort geleden een luchtverbinding met Cairo ge opend. In het toestel, een Boeing 720b straalvliegtuig zaten zesen twintig journalisten, die ter ge legenheid van de opening van de verbinding op weg waren naar Cairo. Volgens de directie van het vliegveld van Cairo zijn bij het ongeluk 121 mensen omgekomen en zes ernstig gewond. Hij zei, dat de gezagvoerder van het straalvliegtuig de verkeersleiding van het vliegveld had meege deeld, dat hij moeilijkheden had met de remklappen aan de vleu gels. Daarna werd de radiover binding verbroken. De verkeerstoren van het vlieg veld verloor het radiocontact met de Boeing toen het in de buurt van Cairo was. Er zaten 115 passagiers en 12 bemanningsleden in het toe stel, dat van Karatsji via Dahran, Cairo en Genève op weg was naar Londen. De plek waar het vliegtuig verongelukte ligt negentien kilome ter ten oosten van Cairo, in heuvel achtig woestijngebied. Van de zes gewonden, die alle brandwonden hebben, verkeren er 2 in ernstige toestand. Vier anderen zijn minder zwaar gekwetst. De Boeing 720-B maakte op 6 ok tober 1960 zijn eerste vlucht. De Pa kistaanse luchtvaartmaatschappij heeft vier toestellen van dit type ge kocht. De kruissnelheid van het vier motorige straalvliegtuig bedraagt bij na negenhonderd kilometer per uur. Het enige ongeluk met een vlieg tuig van dit type gebeurde vorig jaar juli tijdens een testvlucht bij de W. Duitse Lufthansa. Toen kwamen 3 mensen om. De tweede-piloot, die zich bij de overlevenden bevond, verklaarde, dat hij in verbinding stond met de verkeerstoren van het vliegveld van Cairo om de landing te regelen toen hij een schok voelde waarna het toe stel in vlammen was gehuld. Hij had vijf collega's kunnen redden, die zich op het ogenblik eveneens in het zie kenhuis bevinden. Door de ontzet tende hitte moest hij verdere red dingspogingen staken. Uit zijn ver klaringen is dus op te maken, dat geen van de passagiers er het leven van afgebracht heeft. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het Ook in BRILLANT ALTIJD VOORDELIG V.ERLC1VIN.GSRINCEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 Statiebezoek met grote inhoud Nadat de engelsc ko ning Edward vii in 1909 een bezoek had gebracht aan het Duitsland van de Kaiser is er zo het een en ander gebeurd, waardoor dergelijke bezoeken minder toepasselijk werden. Dat thans de kleindochter van Ed ward vii in de bondsrepubliek wel te gast kan zijn, is daarom een historisch ogenblik. Het is het zichtbare teken dat de En gelsen definitief wilden bezege len. diart ze de vijand uit twee wereldomvattende bloedbaden nu erkennen als een bevriende natie en zelfs een bondgenoot. Dat het tot het bezoek kon komen, is niet alleen een kwes tie geweest van overtuiging der regeringen. Een staatsbezoek vereist ook dat de mentaliteit in de landen is veranderd. Geen Brits kabinet kan voor de natie komen ails ze de vorstin naar een land laat gaan waar ze kans loopt onaange naam bejegend te worden, na tuurlijk niet door die gastheren, maar door de bevolking daar. DAT DE REIS van koningin Elizabeth II nu wel mogelijk wordt geacht, houdt dierhalve in dat men in Londen niet al leen meent dat de Engelsenhaat in Duitsland voldoende is be koeld, maar ook dat de Engel sen zich voldoende verzoend hebben met het idee dat Duits land weer een gewoon, respec tabel land is, waaraan een ko ninklijk bezoek niet te veel eer is. Dat is de grote morele inhoud van dit staatsbezoek en het is er een waarover ieder zich kan verheugen, die weinig heil verwacht van wrokkende gemoederen in twee grote na ties. Bovendien heeft de reis van Elizabeth II nog een politiek doel: Londen herinnert de Duitsers er duidelijk aan dat wat De Gaule ook zegt, En- vai^Eurwa^e^ui^ geendEur<> Bad Godesberg: het hoèdje van koningin Elizabeth paste uitzonderlijk goed in de sfeer en oogstte pese gemeenschap helemaal derende blikken tijdens een ontvangst voor de diplomatieke missies uit de Gemenebestlanden ter weggedacht kan worden. van het Engelse staatsiebezoek aan West-Duitsland. Weer treffen tussen India en Pakistan In Moezzaffarad is officieel mee gedeeld, dat bij een offensief, dat Indiase troepen dinsdag hebben in gezet tegen de door Pakistan bezette sectoren Moezzaffarad en Rawalket, gelegen aan de bestandslinie in Kasj mier, de Indiase strijdkrachten meer dan honderd man aan doden en ge wonden hebben verloren. Bijzonder heden over dit treffen zijn nog niet bekend. India heeft Pakistan een nota ge zonden, waarin wordt gezegd, dat dit land een gespannen toestand aan de grens veroorzaakt door het op grote schaal samentrekken van troepen, die zich „hoogst provocatief en agres sief gedragen". De onmiddellijke te rugtrekking van deze troepen wordt verzocht. ONRUST IN COLUMBIA Gistererl zijn 30.000 studenten van Columbiaanse universiteiten in sta king gegaan uit protest tegen ingrij pen van de politie bij een enige da gen geleden gehouden studentenbe toging tegen het Amerikaanse op treden in de Dominicaanse republiek. In Medellin zijn talrijke winkels bekogeld en ongeveer 400 personen, merendeels studenten, in hechtenis genomen. i ei n n KO'liIiüMIIIIIL Official dealei Leiden e.o Kort Galgewater 1416 Leiden - Tel 3 33 55 Bij 2 dozen Erdal schoencrème\ GRATIS Jubileumspeldje! Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zonnige perioden Boven de Britse eilanden is een krachtige rug van hoge luchtdruk ontstaan, die zich over Frankrijk en West-Duitsland voortzet tot aan de Alpen. Samenhangend hiermee was er de afgelopen nacht in ons land weinig bewolking en daalde de tem peratuur sterk. Op verscheidene plaatsen in het oosten en zuiden van het land werden dicht bij de grond minima van 2 en 3 graden onder nul gemeten. Langs de oostflank van het hogedrukgebied bleef koude polaire lucht naar onze omgeving stromen. Deze is nog onstabiel, zodat de buiïg- heid vandaag nog niet geheel is ver- dwenen. Ten zuidwesten van IJsland be vindt zich een omvangrijk depressie- gebied, het verplaatst zich langzaam in oostelijke richting, maar zal mor gen nog geen invloed op het weer in onze omgeving kunnen uitoefenen. Eerst zal het boven de Britse eilan den aanwezige hogedrukgebied pas seren. Daarom zijn er morgen vrij wel nergens buien meer te verwach ten en zal in de komende nacht op nieuw op uitgebreide schaal nacht vorst voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Mei: zon op 4.38, onder 20.36; maan op 1.21, onder 9.07. Hoogwaterstanden 21 Mei: v.m. 8.43; n.m. 20.55. KORRELTJE Zij, die de duisternis niet bemer ken, zullen nimmer het licht zoeken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1