Jan Janssen wint Ronde BESTE RONDE VAN NEDERLAND SINDS ZEVENTIEN JAAR Karstens vierde in puntenklassement BESUSSING VIEL AL IN SIMPELVELD Uitslagen Ronde v. Nederland MAANDAG 17 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 SOLDATEN VAN PELLEN AARS LIETEN HET AFWETEN Een ferme handdruk van prins Bernhard, die speciaal met een hefschroefvliegtuig van Paleis Soestdijk naar het Olympisch Stadion was gevlo gen om de binnenkomst van de karavaan van de Ronde van Nederland bij te wonen, zal voor wereldkampioen Jan Janssen naast de ëindzege in het individuele klassement een van de aller aangenaamste herinneringen aan deze dertiende nationale prof ronde blijven. Met die handdruk, even later tijdens een kort gesprek gevolgd door een goedkeurend schouderklopje, gaf de prins uiting aan zijn bewondering voor de verrichtin gen van de Ossendrechter, de grote favoriet, die geheel aan de verwachtingen had voldaan. Voor het eerst na het behalen van de wereldtitel had de Brabantse Nootdorper in eigen land zijn kun nen getoond, voor het eerst ook in dit seizoen, waarin hij nogal met pech te kampen heeft ge had, kon Janssen een grote koers op zijn al in drukwekkende erelijst bijschrijven. Inderdaad een grote koers, want deze Ronde van Nederland had allure en dat niet alleen door het deelnemen van zoveel buitenlandse en nationale sterren. Over het algemeen was de grote lijn perfect in orde en ook de bui tenlandse ploegleiders, die in het begin nogal wantrouwend tegenover de organisatie stonden, hebben al heel snel begrip getoond voor de moeilijk heden en gingen tenslotte opgetogen, vooral over de onderbrenging en ver zorging van de ploegen, naar huis terug, „Dit was de beste Nederlandse ronde sinds 1948" luidde het vleiend oordeel van de befaamde Belgisché wieier journalist Jos van Landeghem. Natuurlijk kleefden er aan de or ganisatie zo hier en daar wel kleine foutjes, maar wie nu de leiding van de Amsterdamse zakenman Kurt Vyth heeft leren kennen is ervan overtuigd, dat die kleine onvolko menheden bij een volgende gelegen heid en die komt er ongetwijfeld in 1966 weggeslepen zullen zijn. Toen Jan Janssen vrijdagavond na de moordende rit van Doetinchem naar de top van de Simpelveldse Hulsberg met twintig seconden voor. sprong op Bas Maliepaard de oranje trui omgordde, stond hetvast, dat de overige formaties weinig kans meer zouden krijgen om op een nor male manier Janssen nog uit de trui te rijden, want onze wereldkampioen beschikte over' een bijzonder sterke strijdmacht om zijn aanspraken op de eindzege veilig te stellen. geleverd moest worden tegen de 1200 meter lange en met een stijgingsper centage van 8 geduchte klim tegen de Hulsberg moest Janssen het za terdagochtend nog in zijn eentje op knappen maar daarna, in de vlakke ritten!; van Simpelveld naar Helmond en de slotetappe naar het Olympisch Stadibn legden zijn Pelforth-makkers de kóers volkomen „stil". Dat de Amsterdammer Henk Cor- nelisse door een iets betere klasse ring in het stadion op het nippertje de slotereronde in de groene trui kon maken hij eindigde slechts een punt voor Jan Janssen was bij alle triómf nog een lichte, maar wel té dragen teleurstelling voor de mannen van Maurice de Muer, die een groot deel van de vette prij zen- pot opstreken. Alleen Alleen in de zogenaamde ploegen tijdrit over 18 km, waarbij onder 'n subtropische hitte vier maal strijd sen uit het gesloten peloton alleen André Darrigade was door een val achter geraakt en kwam, nadat hij ook nog voor gesloten spoorbomen had moeten wachten, met een ver lies van bijna tien minuten binnen de eerste etappezege voor de Ford- ploeg gaan halen. Achter hem ontstond in de hoofd macht een chaos toen vlak voor de meet een dertigtal renners bij een valpartij betrokken werd. Jos van der Vleuten, Jos Huysmans en Jan Schroder waren er het ergst aan toe. De laatste mocht zondag zelfs niet verder rijde^. Dat werd wel toege staan aan Van der Vleuten, die, in verband verpakt er als een mummie uitziend, zijn zevende plaats in het algemeen klassement wilde trachten te behouden. Lang heeft hij het niet volgehou den. Op de kasseien bij Lage Zwa- luwe begonnen zijn verwondingen dermate pijn te doen, dat de moe dige Van der Vleuten besloot om toch nog op te geven. Even voor de ravitaillering in Dordrecht stapte hij af. Op die plaats ook ondernam Bas Maliepaard de enige poging om de positie van Janssen aan te tasten. Hij kreeg een paar vluchtmakkers mee, met wie hij een honderdtal me ters uitliep, maar werd al spoedig door de knechten van Jan Janssen tot de orde geroepen. Het was niet duidelijk waarom de troepen van Kees Pellenaars niet va ker attakeerden. Er viel immers al leen maar eer en winst te behalen en weinig meer te verliezen. De karavaan accepteerde kenne lijk de heerschappij van de Pelfor- then, die overigens niets aan het toe val overlieten. Want zelfs, toen Jo de Roo in Amstelveen met Cees Lute, Cees van Espen en André Messelis de slotontsnapping inzette om op de stadionbaan niet aan de machtswel lust van de spurters ten onder te gaan, stuurden zij Lefebvre voor alle zekerheid mee op hun eerste plaats in het ploegenklassement niet in ge vaar te laten komen. In het stadion, waar veertiendui zend toeschouwers de binnenkomst van de ronde afwachtten, kwam een laatste feilen van de organisatie wel heel duidelijk tot uiting. Er moest namelijk een extra ronde gereden worden en terwijl de vijf ontsnapten daaraan bezig waren kwam de hoofd macht net de maratonpoort binnen. Daardoor werd het geen zuivere eindspurt maar een gokje, waar Jo de Roo de hoofdprijs trok HONDERD GULDEN BOETE VOOR PELLENAARS De man, die tijdens deze Ronde van Nederland nogal kritiek op de organisatie heeft willen spuien, de Nederlandse ploegleider Kees Pellenaars, heeft op de valreep een geld boete van f 100 gekregen, hem opgelegd door de wedstrijd- commissarissen. Officieel heet te het, dat hij het gezag van de karavaanleider bij de binnen komst vrijdagavond in Simpel veld in ernstige mate had aan getast. Wat er was gebeurd? Bij het oprijden van het aan komstcircuit moesten alle ploegleiders een speciaal voor hen gecreëerd parkeerterrein oprijden. Pellenaars weigerde gevolg te geven aan de order, gaf extra gas en reed toch het parcours op. De Bredanaar gaf dit wel toe en was ook niet kwaad over de hem opgelegde boete. Maar wel vroeg hij zich af waarom juist hij een geld boete had gekregen, terwijl er over de Franse ploegleiders De Muer en Louviot niet werd ge rept. „En die zijn toch ook het parcours opgereden Startgeld „Ploegentijdrit", zo stond de rit van zaterdagochtend aangekondigd. Maar omdat de tijden van de ren ners elk ook voor de klassering tel den was het in feite een individuele tijdrit met een start in ploegen. De Televizieren van Kees Pellenaars be haalden door Bas Maliepaard, Cees Haast en de in de laatste klim iets achterop geraakte Jo de Roo een prachtige, maar niet onverwachte zege. Want ook in voorgaande ronden in dit nog jonge seizoen hadden de soldaten van Pellenaars al getoond juist in dit onderdeel van de etappe wedstrijden hun mannetje te staan. Grote belangstelling ging ook uit naar de prestaties van Anquetil en zijn makkers. De krachtsinspannin gen van de voorgaande dag, toen de vijfvoudige tourwinnaar 'in de slot fase van de rit naar Simpelveld had laten zien, dat hij niet alleen naar ons land was gekomen om zijn start- geld te halen, zaten Anquetil echter nog in de benen. Zowel in de voor laatste als de laatste ronde moest ploegleider Louviot zelfs Arie den Hartog tot orde roepen, omdat deze jonge Nederlandse crack in de klim zijn beroemde Franse kopman loste. Tenslotte kwam Anquetil aan het wiel Van den Hartog aan de finish in dezelfde tijd als Maliepaard en Haast, maar omdat de Franse kam pioen Jean Stablinsky nog net iets verder had moeten lossen dan zijn Nederlandse collega Jo de Roo, kwam door dit offensief de zege van de Televizieren niet in gevaar. VIERDE ETAPPE De uitslag van de ploegentijdrit over 18 km was: 1. Televizier 1 uur 18 min. 24 sec.; 2. Ford 1.18.30; 3. Pelforth 1.18.47; 4. Mann 1.20.56; 5. Torpedo 1.21.34; 6. Fritesspec. 1.22.06; 7. Amstel Bier 1.22.09; 8. Homburg 1.22.51; 9. Acifit 1.23.04; 10; Flandria 1.23.45; 11. Fyffes 1.24.54; 12. Sunkist 1.27.05; 13. Ca- ballero 1.27.54. Uitslag van het tweede gedeelte van de vierde etappe: Simpelveld-Helmond over 123 km luidt: 1. Willy Vannitsen (Belg, Ford) 2.46.57 (met bon. 2.46.27); 2. Henk Cornelissen (Homburg) 2.47.18 (met bon. 2.46.58); 3. WUly Planckaert (Belg, Flandria) 2.47.17 (met bon. 2.47.08); 4. Van Dongen (Televizier) 2.47.18; 5. Leo Hermens (Fritesspe- cialist) z.t. VIJFDE ETAPPE De uitslag van de laatste etappe was: 1. Jo de Roo (Televizier) 4.28.49 (met bon. 4.28.19); 2. Cees Lute (Ford) z.t. (4.28.29); 3. Cees van Es pen (Homburg) z.t.; 4. André Mes selis (Belg, Mann) z.t.; 5. Lefebvre (Fr., Pelforth) z.t.; 6. Henk Corne- lisse (Homburg) 4.29.25; 7. Gerben Karstens (Televizier); 8. Kemper (Did) Torpedo; 9. Van Tongerloo (Belg, Flandria); 10. Luytén (Belg, Mann). De premie voor de strijdlusügste renner ging naar Cees van Espen, die van de meest pechvolle renner naar Jos van der Vleuten. Ploegenklassement laatste etappe. 1. Televizier 13.27.09; 2. Ford 13.27.19; 3. Homburg 13.27.29; 4. Pelforth 13.27.39; 5. Mann z.t.; 6. Amste) 13.28.15. Vervolgens in dezelfde tijd. Torpedo, Cabellero, Flandria, Sun_ kist, Fritesspecialist; 12 ex aequo: Fyffes en Acifit z.t. EINDKLASSEMENT Het eindklassement van de Ronde van Nederland 1965 luidt: 1. Jan Janssen, Pelforth 23.57.15; 2. Bas Maliepaard, Televizier 23.57.44; 3. Jos Huysmans (Belg) Mann 23.58.37 4. Fernand Deferm (Belg) Mann 23.59.07 5. Wiedemann (Did) Torpedo 23.59.07 6. Lefebvre (Fr.) Pelforth 23.59.13 7. Rein de Jong, Amstel Bier 23.59.37 8. Jacques Anquetil, Ford 24.00.00 9. Jan Hugens, Torpedo 24.00.39; 10. Cees Lute, Ford 24.00.43. Algemeen ploegenklassement: 1. Pelforth 71.57.47; 2. Mann 71.58.00; 3. Ford 71.58.46; 4. Televizier 71.59.09; 5. Torpedo 72.02.08; 6. Amstel 72.04.46; 7. Acifit 72.07.07; 8. Fritesspecialist 72.10.22; 9. Homburg 72.10.46; 10. Fyffes 72.12.45; 11. Sunkist 72.20.02; 12. Cabellero 72.29.57; 13. Flandria 72.40.59. Het puntenklassement luidt: 1. Cornelisse, Homburg 37 pnt.; 2. Janssen, Pelforth 36 pnt.; 3. Lute, Ford 35 pnt.; 4. Karstens, Televizier 30 pnt.; 5. Lefebvre, Pelforth 27 pnt.; 6. Deferm (Belg) Mann 27 pnt.; 7. Rentmeester, Amstel Bier 27 pnt.; 8. De Roo, Televizier 26 pnt.; 9. Van Espen, Homburg 22 pnt.; 10. Zoet, Televizier 22 pnt. Prins Bernhard onderhoudt zich met etappewinnaar Jo de Roo, terwijl Kurt Vyth, de grote man van het wielerevenement, Jan Janssen helpt bij het aantrekken van de overwin ningstrui. Etappewinnaar Jo de Roo (links) en Jan Janssen, die de Ronde van Ne derland op zijn naam bracht, rijden hun ereronde in het Olympisch sta dion. Ernstige val De tweede helft van de etappe naar Helmond was een wandelrit na zoveel inspanning. Pas tien kilometer, voor het einde mocht Willie Vannit-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9