Druk weekeinde voor prinses Margaret en lord Snowdon Toch nog tijd in Amsterdam voor winkelen JMee-eters" van georganiseerden I:- 1 bij taxi-overval Wandelende rechercheur gemolesteerd Wellicht ook AOW bij emigratie Motorrijder verongelukt DOOR EIGEN AllTO OVERREDEN Prinses Beatrix ziek MAANDAG 17 MEI 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 14 Duisenden mensen koesterden zich zaterdag in het zonnetje op het strand van Zandvoort. De drukte deed bij kans zomers aan. Prinses Margaret en haar echtge noot Lord Snowdon, die in verband met de in Amsterdam gehouden Britse Week een bezoek aan ons land bren gen, hebben een druk weekeinde achter de rug. Nadat prinses Marga ret vrijdagmiddag na de officiële opening van de Britse Week in de Amsterdamse binnenstad aan het win kelen was geweest, heeft zij zater dagochtend, vergezeld van haar echt genoot een bezoek van ruim een uur gebracht aan het Rijksmuseum, waar zij, rondgeleid door de conservatrice, Kritiek van voorz. N.K.V. De voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, heeft zaterdag middag op een bijeenkomst van propa gandisten van het NKV in Utrecht de werkgevers verweten dat zij niet de bereidheid hebben getoond ten prin cipale een oplossing te zoeken voor 't vraagstuk georganiseerden-ongeorga- niseerden. Men schermt, aldus de heer Mer tens, steeds met de stelling dat men geen restitutie vam vakbondscomtri- butie wenst te geven, maar men zwijgt over andere voorstellen d'ie door de vakbeweging zijn gedaan, voorstellen die neerkomen op het materieel erkennen van de vakbewe ging. Het is nog niet zo liamig geleden, dat werknemers werden ontslagen of minder loon kregen omdiafc zij vak- bondslid waren en ijverden voor so ciale verbetering, maar er beeft ge lukkig een kentering plaats gevon den en de werkgevers zeggen ten minste dat zij de beweging waarde ren. Laat men dan nu ook eens dat vakbondslid laten blijken dat het ge tij gekeerd is, aldus de heer Mer tens. Over de zijns inziens onwaarach tige en onheuse kritiek die de voor zitter van het Kaïth. Werkgeversver bond op hem persoonlijk heeft gepu bliceerd, zei de heer Mertens, dat hij daardoor weliswaar pijnlijk is ge troffen, maar dat hem deze onheuse behandeling niet regardeert. De voor zitter van de vakcentrale heeft tot taak de gevoelens te vertalen en te vertolken van zijn vakbondsleden. Het zijn die leden, die dagelijks on dervinden hoe ongeorganiseerden profiteren van het ijveren van de vakbonden en de inspanning van ge- organiseerden. Deze georganiseerde werknemers wensen anders te wor den gewaardeerd dan die groep van werknemers die momenteel terecht mee-eters worden genoemd, aldus de heer Mertens. mej. L. Frerichs, de apart geëxpo seerde Engelse aquarellen uit de achttiende eeuw, bezichtigde. Lord Snowdon ontving bij het vertrek het boek .Rembrandt Pictures in the Rijksmuseum" en eèn aantal repro ducties. Hierna was het de beurt aan de tentoonstelling van Engelse gebruiks voorwerpen in het Instituut voor In dustriële Vormgeving, waar Lord Snowdon zich kostelijk heeft geamu seerd met de paternosterlift. Terwijl prinses Margaret zich op de boven ste verdieping van het gebouw onder hield met een groep leerlingen van Nederlandse scholen voor beeldende kunsten, maakte hij de gehele rond gang met de lift door het gebouw. Hierna vervoegde hij zich weer aan de zijde van zijn vrouw, die kort tevoren de tentoonstelling had ge opend. De zaterdag werd besloten meit een rondvaart door de Amsterdamse grachten, langs de oevers waarvan vele Amsterdammers ondanks 't late uur de Britse gasten enthousiast toe zwaaiden. Langs de gehele route was de feestverlichting ontstoken, zodat het gezelschap een prachtig uitzicht had op de gevels van de historische grachtenhuizen. PROBLEEMPJE Bij de brug onder het Muntplein ontstond even een oponthoud, door dat de „Prins Hendrik" er net niet onderdoor kon. De kapitein loste de moeilijkheden snel op door de gas ten te vragen zich zo veel mogelijk voor in het schip te verzamelen. Aan dit verzoek werd het eerst gevolg gegeven door de prinses. Met slechts een uiterst geringe speling kon de boot daarna onder de brug doorvaren. Na de rondvaart, die tegen midder nacht werd beëindigd, vertrok het Engelse gezelschap naar 't koninklijke jacht „Brittannia". Nadat het Britse prinselijke paar gisterochtend in de kerk van de Church of England aan de Groen burgwal te Amsterdam een kerk dienst had bijgewoond, heeft het per helikopter een bezoek gebracht aan het Kröller-Müller museum op het landgoed De Hoge Veluwe, waar de beroemde Van Gogh-collectie werd bezichtigd. Gistermiddag hebben prinses Mar garet, Lord Snowdon en de Britse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran, als gast van koningin Juiana op paleis Soestdijk thee gedronken. Koningin Juliana ging na de thee met haar Engelse gasten mee naar Amsterdam, waar zij in de aula van de Amsterdamse Universiteit een le zing aanhoorden, die werd uitgespro ken door de Engelse hoogleraar sir John Maud, die de zich in het na oorlogse Engeland voltrekkende ver anderingen besprak. Na de lezing was koningin Juliana op haar beurt de gast van prinses Margaret op het koninklijke jacht „Brittannia", waar gedineerd werd. SYMPOSIUM. Hedenochtend hebben prinses Mar garet en haar echtgenoot door hun aanwezigheid luister bijgezet aan de eerste zitting van het vandaag in de Engelse taal gehouden symposium over bouwkunde en onderwijspro blematiek der Universiteiten. De bij éénkomst werd gehouden in het Trippenhuis te Amsterdam, de zetel van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen. Bij het symposium waren eveneens de mi nister van Onderwijs en Weten schappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst en de Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, aanwezig. Pub"-glazen zijn in trek Het Engelse café, dat in het kader van de Britse Week op het Amsterdamse Museumplein is ingericht heeft vrijdag, de dag van de opening, reeds 40.000 bezoekers getrokken. Het pu bliek had niet alleen grote be langstelling voor het geschon ken bier getuige het feit dat er op een zeker moment een tekort aan was maar ook voor de glazen, waarin de drank werd geserveerd. Aan 't einde van de dag misten de beheer ders namelijk 875 glazen. VERDRONKEN In Woerden is zondag de 18-jarige Ambonnese jongen Frits Tabarima verdronken in de gracht voor het woonoord aan de Singel. De jongen was op het plein bij het woonoord bezig met enkele vrienden honkbal te spelen. Toen er een bal in de gracht terechtkwam en naar het mid den dreef, ging de jongen, na in de ouderlijke woning een badbroekje te hebben aangetrokken, de bal na zwemmen. Midden in de gracht zonk hij echter en kwam niet meer boven. Reddingspogingen van zijn vader, die overigens zelf niet kon zwemmen, politie en brandweer bleven zonder resultaat. De vijfjarige Harm, zoontje van schipper De Wit van het m.s. Excel sior uit Groningen, is zaterdagmid dag over boord gevallen en verdron ken. Het gebeurde in de buitenha ven van Willemstad, toen de ouders van Harm naar de stad waren ge gaan om boodschappen te doen. Be halve Harm was diens zesjarige broertje aan boord. Deze heeft, toen hij zijn broertje in het water zag vallen, hem nog een zwemvest na geworpen, dat Harm echter niet meer te pakken kon krijgen. Zaterdag is de 8-jarige Frans Middelkoop uit de Kleine Kattenbur gerstraat in Amsterdam, voor de ogen van enkele vriendjes waarmee hij aan het spelen was, in de vaart langs de Kattenburgerkade gevallen en verdronken. De jongen leed aan epilepsie. Nachtelijke botsing in Haarlemmermeer Op de Kruisweg in de Haarlem mermeer zijn in de afgelopen nacht om ongeveer kwart over twaalf, bij een frontale autobotsing de 81-jarige dr. E. M. Hekking uit Nijmegen en de ongeveer 22-jarige H. H. Roloff uit Krefeld (Duitsland) om 't leven gekomen. Drie personen werden bij dit ongeval ernstig gewond. Volgens de Rijkspolitie is het on geluk vermoedelijk gebeurd doordat de heer Roloff bij een inhaalmanoeu vre op de linkerweghelft kwam waar na zijn personenauto frontaal in bot sing kwam met de door de 60-jarige J. J. F. Beynes uit Heemstede be stuurde personenauto. In die laatste wagen zaten ook mevrouw Beynes en het echtpaar Hekking. De heer Beynes, zijn vrouw en mevr. Hekking zijn met ernstige verwondingen opgenomen in het Eli- sabetsgasthuis in Haarlem. De Duit se auto vloog na de botsing in brand. Lord Snowdon liet zich het bier goed smaken aan de bar in de Engelse Pub op het Museumplein. Publiek nam geen Loeiende claxon genoegen met een namaak-Bomans Een Amsterdamse taxi-ondernemer gaat volgende week de eerste van z'n Een namaak-Godfried Bomans heeft taxi s voorzien van 'n voet-grond- zich zaterdagmiddag de woede van schakelaar, die de chauffeur kan in- vele Maastrichtse kunstminnaars op drukken als hij wordt overvallen en de hals gehaald., Deze mensen hadden w^r^®or de claxon dan constant een invitatie ontvangen voor de ope- Mtfft 1iroeJfr?J1, Pf ondcrnemer, de ning van een expositie in de Maas- keer W. Padt, ziet deze met weinig trichtse kunsthandel ,Felix", te ver- kosten tot stand te brengen schake- richten door Godfried Bomans. In- laar voor doorverbinding als een eer- derdaad kwam op de afgesproken en direct te treffen maatregel om tijd een man binnen, die zich voor- de chauffeurs tegen overvallen te be stelde als de bekende auteur en sc^?rnï®n*. uiterlijk bijzonder veel op hem leek. Mocht blijken dat het geluid met Dromerig voor zich uitkijkend en voldoende luid is, dan zal er een handenschuddend stapte de man, die tweede claxon, bijvoorbeeld een pös- eigenlijk Pim de Rijke heet en uit seerhoom worden gemonteerd, zodat Amsterdam komt, binnen. een dubbeltoon ontstaat of er wordt Het publiek was zo verbolgen 0611 af^nderiijke dubbeltomge hoorn over het bedrog, dat overigens pas ^onteerd. In de praktijk zal moe- uitkwam toen de heer De Rijke aan zijn inHeiding begon, diait de politie werd gewaarschuwd. De heer De Rijke besloot in overleg met de or ganisatoren van de expositie, die op de hoogte waren van het „bedrog" ten blijken welk systeem het beste voldoet. Van het na de twee recente taxl- overvaFien im Amsterdam van chauf feurszijde voorgestelde groene zwaai, licht als systeem verwacht de heer De Haagse politie heeft gisteren verdacht van openlijke geweldple ging aangehouden de 20-jarige ma chinist A. B., de 20-jarige voeger J. S. en de 19-jarige plaatwerker L. J. G. Zaterdagavond omstreeks tien voor half twaalf wandelde de rechercheur van politie, M. v. R., in de Van Mus- schenbroekstraat. Daar ontmoette hij vier jongens, waarvan er één zei: „Zullen we zijn hoed eens van zijn kop slaan?" Onmiddellijk openden ze de aanval. De rechercheur, die zich fel ver dedigde, kwam toch op de grond te recht. Hij werd door de jongens met schoppen en slagen flink toegetakeld. Toen een surveillancewagen hem ont zette, namen de jongens de benen. Eén werd aangehouden, maar de re chercheurs kon deze niet herkennen als een van de daders. Gisteren heeft de rechercheur zelf in de omgeving een onderzoek inge steld en heeft toen de drie jongeman nen aangewezen. Het drietal, dat al eerder met de politie en justitie in aanraking is geweest wegens geweld pleging, is ingesloten en zal donder dag voor de officier van Justitie wor den geleid. ZUIDHOLLANDS ORKEST NAAR ZWITSERLAND Het Zuidhollands Orkest vertrekt woensdag 20 mei voor een week naar Zwitserland om onder leiding van Jan v. d. Waart in het Deuxieme printemps musical de Neuchatel een tweetal concerten te verzorgen. In het eerste programma zullen o.a. werken van Nederlandse moder ne componisten worden gespeeld, zo als „Primavera" van Hans Henke- mans en „het trio per orchestre" van Lex van Delden. Het tweede concert bevat uitslui tend werken van L. van Beethoven. Minister Veldkamp zal overwegen of de a.o.w. ook aan bejaarden, die naar him geëmigreerde kinderen gaan, uitbetaald kan worden. De mi nister heeft dit besloten op grond van een advies, dat de sociale ver zekeringsraad heeft uitgebracht. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Tilanus (CHU). De minister had reeds eerder in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij er wel voor voelde om de bejaarden, die naar hun geëmigreerde kinderen gaan, het volledige ouderdomspen sioen te laten behouden. Hij had toen gezegd te zullen zien, wat hij hier aan zou kunnen doen. Zaterdagavond om ongeveer half negen is de 26-jarige H. C. J. van Nieuwkoop uit Haarlemmermeer op het met verkeerslichten beveiligde kruispunt in Hoofddorp met zijn auto in botsing gekomen met een perso nenwagen. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij op weg naar een zie kenhuis is overleden. De auto werd bestuurd door J. C. van V. uit Hoofddorp. De auto kwam uit de tegenovergestelde richting en sloeg op het kruispunt links af. Op dat moment botste de motor tegen de auto, met zodanige kracht dat de auto kantelde. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn vrouw, die ook in de auto zat, moest met vrij ernstig letsel opgenomen worden in een ziekenhuis. dB heer Bom» zijn excuses aan te Padt chauifeur bieden, waarna de politie maar aftcg m straat Wordt ovenrallen, van het voorgenomen procesverbaal een dergelijk zwaailicht niets. Hij is op het idee vam dieze constant toeterende oliaxon gekomen doordat een der twee overvalHen Amsterdamse Chauffeurs op zijn claxon was blij ven toeteren. Dit had een tweeledig effect. Er kwam hulp opdagen en de aanvaller, geschrokken door het la- De 44-jarige kermisexploitant P. Waai, nam de vlucht. Deze chauffeur Brunselaar uit Borne is vanmorgen heeft volgens de heer Padft aan deze omstreeks tien uur in Zwijndrecht simpele maar doeltreffende hande- om het leven gekomen, doordat hij i^n-g zijn leven te damiken. bekneld raakte tussen zijn eigen vrachtauto en een daarvoor staande wagen. De heer Brunselaar had moeilijk heden met het starten. Om ddit te ver helpen gooide hij wat ether in het luchitfiilter van de dieselmotor. Hij vroeg daarna zijn veertienjarig doch Prinses Beatrix ligt sedert vrijdag met een keelontsteking te bed, z* tentje de motor te starten. Hij, noch heeft die R.V.D. zondagavond beves- het kind had er erg in dat de motor tigd. Prinses Margriet zal in haar in een versnelling stond.De vracht- plaats de feestelijkheden bijwonen ep auto schoot bij het starten vooruit de Britse ambassade, waar heden- en de heer Brunselaar raakte be- avond ter ere van Prinses Margaret kneld. Hij werd daarbij zo ernstig en Lord Snowden een diner wórdt gewond, dat hij terstond overleed, gegeven, gevolgd door een baiL Amsterdam: Prinses Margaret, Lord Snowdon en de Engelse ambassadeur sir Peter Garran hebben zondagoch tend een dienst bijgewoond in de Engelse kerk aan de Groenburgwal. Op de foto worden zij verwelkomd door Canon Marland. Tijdens een bezoek aan het winkelcentrum in Amstelveen werden prinses Margaret en lord Snowdon getrak teerd door loco-burgemeester ir. W. H. I. Hol.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 14