Vader en 2 zoons uit stelen Bil™01™ HET CATSHUIS Kleuterleidsters mei 1940 achter „UK '65" Monument op het eregraf Rotterdamse oorlogsslachtoffers Zachte winter deed voorraad huisbrandkolen sterk stijgen ZATEBDAG 15 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA S OM FINANCIëLE NOOD TE „LENIGEN" Een vader en twee zonen hebben vrijdag de rechtbank in Dordrecht veel werk bezorgd met een strafzaak, die het einde vormde van een inbre kersactiviteit in grote stijl. Het wa ren de 45-jarige elektriciën P. B., de 19-jarige P. W. B. en de 22-jarige H. J. B. die in betrekkelijk korte tijd niet minder dan 44 maal in de wijde omgeving van hun woonplaats (Zwijndrecht) op roof waren uitge gaan. Zij hadden daarbij eerst nog wat stuntelig, maar later met effi ciënt vakmanschap brandkasten en zelfs een kluisdeur opengebrand. Naar schatting hadden zij 40.000 gul den buitgemaakt en voor 20.000 gul den schade aan gebouwen, brandkas ten enz. aangericht. Vader en zoons hadden de boel goed georganiseerd. Een bleef altijd op die uitkijk staan. Hij waarschuwde de twee door middel van een walkie talkie, als er onraad dreigde. Zij ver plaatsten zich in hun operatiegebied met een kleine autobus. In de nacht van 11 op 12 januari waren zij in ©iessenburg op heterdaad betrapt. Niet altijd hadden de mannen even veel geluk. Soms hadden zij aan een brandkast een harde noot te kraken, maar viel de buit Avaar tegen. Een maal, in Papendrecht, hadden ze de tijd, die het openbranden van een brandkast vergde, te lang gedacht. In die kast had echter twee ton ge legen. Toen de vader dit later aan de weet was gekomen, had hij er veel spijt over, dat zij nog niet even hadden doorgezet, omdat zij dan „he lemaal uit de narigheid" zouden zijn geweest. Nederlands meisje trouwt met zoon van FINANCIëLE PROBLEMEN Het was namelijk financiële narig heid, die vader en zoons tot misda dige praktijken had gedreven. De va der had een compagnonschap aan gegaan, dat op teleurstelling en schul den was uitgelopen. Het pad der misdaad hadden vader en zoons voor het eerst betreden toen er in de zaak geen materiaal meer was geweest om een opdracht uit te voeren. Men had dat materiaal toen maar gesto len. De officier eiste tegen de vader drie jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen de oudste zoon een jaar en acht maanden met aftrek en tegen de jongste zoon, die hij „de mee loper" noemde 12 maanden met af trek waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en De minister-president mr. Cals gaat toch in het Catshuis wonen. Vlak na zijn ambtsaanvaarding zei hij, dat hij hiervoor eigenlijk weinig voelde, om dat hij een groot huis in Den Haag heeft. De premier heeft nu echter toch tot verhuizing besloten. Mr. Marijnen moet, nu hij is be noemd tot voorzitter van de raad van Rijnmond, in diit gebied een huis zoe ken. Hij kan echter niet in het Cats huis blijven tot hij hierin, is geslaagd. Omdat hij zijn eigen woning heeft verhuurd, blijft er weinig anders over dan op zoek te gaan naar een tijdelijke behuizing, wellicht een ho tel. Herdenking inzet Franse troepen Het Verbond voor Veilig Verkeer, initiatiefnemer van de kleuteractie „UK '65" heeft van de landelijke groep kleuterleidsters van dë Neder landse onderwijzersvereniging steun gekregen voor de actie UK'65. In een telegram aan het verbond zeggen die kleuterleidsters dat zij de inhoud van deze actie waarvoor zij gezien de gezamenlijke voorbereiding zich medeverantwoordelijk voelen, in aMe opzichten verantwoord is. Deze groep kleuterleidsters telt 3400 leden. Dr. Paardekoper praat weer over Nieuwzeelandse minister „Zijn er nog Belgen?" Mej. Dieuwke Renske Miedema, 22 jaar, uit Slootdorp, gemeente Wie- ringermeer, dochter van een land bouwer, trouwde gisteren m het raad huis te WièrimgTwerf met de heer Dean Patrick Arnoldson Eyre, van beroep med. arts en studerend voor specialist in de psychiatrie te Lon den. Hij is een zoon van de minister van defensie van Nieuw-Zeeland. De huwelijkssluiting te Wieringer- werf, alsmede de kerkelijke bevesti ging1 door ds Hijmstra in de Neder- landsch Hervormde Kerk te Sloot- dorp werden door de Nieuwzeeland- ee minister en zijn echtgenote en door de ouders van de bruid bijge woond. De. voltrekking van het huwelijk gesdhiedide door de gemeente-secre taris van Wierinigermeer, de heer T. Visser. De ambtenaar van de bur gerlijke stand en de predikant be dienden zidh van de Nederlandse en van de Engelse taal. Mej. Miedema, die een getrouwde broer in Oxford, Nieuw-Zeeland heeft, vertrok drie jaren geleden naar Nieuw-Zeeland. Eerst werkte zij in de verpleging, daarna was zij een jaar stewardess bij de Nieuwzee landse luchtvaartmaatschappij NAC. Via een dochter van de minister-pre sident van Nieuw-Zeeland maakte zij kermis met de man, waarmede zij'nu in het huwelijk is getreden. Het echtpaar vestigt zich voorlo pig in Midldlesesx. Commissaris van de Koningin opent nieuwbouw Shulton De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz zal maandag 31 mei het nieuwe fabrieksgebouw van Shulton N.V. op het industrieterrein aan de Rooseveltstraat te Leiden openen. Shulton N.V. is de Nederlandse dochtermaatschappij van de sedert bijna dertig jaar in Clifton, New Yer- sey, in de Verenigde Staten geves tigde producente van toiletartikelen voor dames en heren. De Nederland se vestiging heeft thans 160 man per soneel uit Leiden en omgeving in dienst. Het nieuwe fabrieksgebouw bestaat uit een in staalconstructie op getrokken produktiehal en een kan toorgedeelte. Dr. C. Paardekoper zal a.s. woens dagavond voor Tilburgse studenten een toespraak houden over het on derwerp „Voorspel voor die Belgische verkiezingen. Zijn er nog Belgen?" De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Politieke Studenten Vereni- •ging „De Tribune" in het Eigenhuis - complex van de Tilburgse studenten organisatie. Vandaag 25 jaar nadat het bombar dement van Rotterdam zijn hoogte punt had bereikt, heeft burgemees ter W. Thomassen van Rotterdam op het massagraf op de begraafplaats Crooswijck, waar een groot deel van de slachtoffers van dit bombarde ment zijn begraven, een monument te hunner nagedachtenis onthuld. Dit monument stelt voor een treurende vrouw, die een opvliegende vredes duif in de hand houdt. Het is ge maakt door Cor van Kralingen uit Rhoon. Talrijke nabestaanden en autori teiten uit Rotterdam waren op deze 14e mei naar Crooswijck gekomen voor een korte en sobere plechtig heid. B urgente ester Thomassen noemde in zijn rede het bombardement een daad van diepe schande, volkomen in strijd met het volkenrecht. Hij deelde mee dat van de ongeveer ne genhonderd slachtoffers die de Duitse bommen maakten, er in het massa graf op Orooswij dk 677 begraven zijn. Vgn 227 vain hen heeft men de namen niet kunnen achterhalen. De na men van de anderen liggen vast in een register dat in de sokkel van het monument wordt bewaard en dat door een ieder kan worden geraad pleegd. De burgemeester sprak de hoop uit dat het monument er toe zal bij - dragen dat wij ons blijven bezinnen op wat er verloren is gegaan. De boodschap, zo zei hij, die de doden ons gegeven hebben, is: „In vrede verder te gaan". Aan boord van de Franse torpedo- bootjager „Casabianca", dat donder dag in de haven van Vlissingen is aangekomen, is gisteravond een ont vangst gehouden ter herdenking van de inzet van Franse troepen in Zee land in de meidagen van 1940, nu 25 jaar geleden. De receptie werd o.m. bijgewoond door de Franse ambassadeur iin ons land, generaal Marquez, vertegen woordiger van het Franse ministerie van Defensie, de waarnemend com missaris der koningin in Zeeland en de burgemeesters van van Kapellie. ELECTROLASCH GOED VAN WERK VOORZIEN De N.V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij was in 1964, blij kens het verslag, in het algemeen goed van werk voorzien. Door de loonsverhoging zijn de lasten aan zienlijk toegenomen. Deze stijging kon slechts gedeeltelijk worden op gevangen. In de eerste helft van 1964 werd een fabriek overgenomen in Scheemda (Gron.), mede gezien de verwachte grote activiteit in de noor delijke (aardgas-) provincies. De aanverwante ondernemingen hebben allen een positief resultaat behaald. Volgens de verlies- en winstreke ning steeg het exploitatiesaldo tot 1.26 min (v.j. 1.17 min). Uit de voorziening voor werken in uitvoe ring viel 220.000 (nihil) vrij en ba ten uit deelnemingen waren 33.600 26.600). Interest bracht 93.800 100:300) op. Afschrijving vergde 525.300 415,200) en belasting 280.000 170.000). Het saldo winst komt uit op 784.300 757.000). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van vijftien procent. Vooruitzichten: in 1965 waren reeds belangrijke opdrachten verkregen. Gezien de grote nieuwbouwactiviteit van de Nederlandse Chemische in dustrie verwacht de directie een re delijke bezetting voor het lopende jaar. In juli 1964 ontving Electrolasch een opdracht voor de prefabricage van pijpleidingen en de montage van apparaten en pijpleidingen voor de installatie van een puttengroep in het Groningse aardgasveld. Later ontving men opdrachten voor nog twee puttengroepen. Grote vaart Acmaea 13 dw. Cartagena n. Aruba; Alamak 13 340 m WZW v. Azoren n. Beyrouth; Alnitak 13 150 m NO v. Fernando Noronha n. Las Palmas; Aludra 13 v. Santos n. Buenos Aires; Area 13 80 m W v. Colombo n. Aba- dan; Asterope 12 570 m NW v. Flores n. Belfast; Garoet 19 te Aden verw.; Heemskerk 13 v. Marseille n. Port Said; Japara 14 te Genua; Kara 13 300 m ZW v. Karachi n. Mena al Ah- madi; Kennemerland 13 v. Recife n. Rio Janeiro; Kermia 13 200 m NO v. Natal n, Curagao; Kloosterdijk 13 te Coatza Coalcos; Kopionella 13 v. Le Havre n. Stanlow; Koratia 13 85 m NO v. Port Sudan n. Suez; Korendijk 13 te Rotterdam; Loppersum 13 v. New Orleans n. Le Havre; Medon 13 v. Port of Spain n. Londen; Mem non 13 270 m NO v. Curagao n. Cu- ragao; Merwelloyd 13 550 m WZW v. Azoren n. New York; Montferland 14 te Tocopilla verw.; Musilloyd 13 v. Bombay n. Madras; Nw. Amster dam 13 v. Cobh n. New York; Onoba 13 300 m ZW v. Goa n. Mena al Ah- madi; Parkhaven p. 13 Ouessant n. Rotterdam; Poeldijk 13 620 m NO v. Azoren n. Vera Cruz; Rotterdam 13 te New York verw.; Sarpedon 14 v. Cap Haitien n. Fort Liberie; Sir rah 13 te New York; Telamon 14 te Kingston; Togokust 13 200 m ZtW v. Las Palmas n. Freetown; Ulysses 13 1030 m ZW v. Azoren n. Hamburg; Wonosobo 13 v. Port Said n. Genua; Wonosari verm. 13 v. Mombasa n. Aden. Kleine vaart Aerdenhout p. 13 v. Brunsbuttel n. Raumo; Breezand 14 v. Rotterdam n. Bayonne; Eerbeek 12 v. Kramfors n. Amsterdam; Jurjen de Vries 14 te Antwerpen; Nushaba 13 450 m NO v. Saba n. Pto. Alegre; Primus 13 v. Casablanca, 19 te Barking verw.; Thea 13 te Londen. Twee kappers in Doetinchem hebben voor 150 een blok van vijftien Neder landse postzegels van 7 cent gekocht met een zgn. vouwfout, waardoor zeven zegels afwijkingen vertonen. Het zeldzame stukje papier ligt nu veilig in een kluis: er is al 6000 voor geboden. STICHTING 1940-A5 TWINTIG JAAR Maandag a.s. komt het hoofdbe stuur van de Stichting 40-45 te Am sterdam in buitengewone vergade ring bijeen, ter herdenking van haar twintigjarig bestaan. De algemeen voorzitter, de heer J. Smallenbroek, zal tijdens deze bijeenkomst afscheid nemen in verband met zijn benoe ming tot minister van binnenlandse zaken. Tot voorzitter is benoemd mr. A. H. van Namen te Amstelveen, rechter bij de arrondissementsrecht bank te Amsterdam. Minister Vrolijk en staatssecretaris Egas van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn voorne mens deze vergadering bij te wonen. Grootste kraanponton te water gelaten op werf van de R.D.M. BEDEVAART NAAR BANNEUX Op zaterdag 22 mei vertrekt de Rijnlandse bedevaart naar Banneux, zondag daarop keert men weer terug De bedevaart staat onder leiding van pater Lommer se uit Hazerswoude, missionaris in Kongo, die na zijn red ding met verlof is. Degenen, die deze bedevaart willen meemaken, kunnen zioh alsnog (zo spoedig mogelijk) op geven bij mevr. Creyghton, Wiardi Beckmanstraat 29 te Leiden, telefoon 22917. De stijging van de voorraden on verkochte huisbrandkolen bij de mij nen in Limburg hangt nauw samen met de weersomstandigheden. Dil heeft de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Maenen en Westerterp (beide KVP). Deze voorraden zijn in het eerste kwartaal van dit jaar met in totaal 125.500 ton gestegen (tot 157.400 ton), vergeleken met een stijging van 500 ton (tot 10.000 ton) in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Toen de winter 1964/1965 vrij zacht Onder grote belangstelling heeft gemeente Leidschendam. Loco-bur- burgemeester Kolfschoten van Alke- gemeester Van der Poel bood namens made afscheid genomen van zijn ge- de raad verschillende geschenken meeute, wegens zijn vertrek naar de aan, waarvan deze foto een beeld geeft. Wegens plaatsgebrek moeten wij het gedetailleerde verslag van de bijeenkomst laten wachten tot maan dag. bleek te zijn, was de normale con sequentie, dat de afzet van huis- brandkolen bij de verwachtingen achterbleef, hetgeen in een stijging van de mijnvoorraden resulteerde. Een dergelijke toeneming heeft zich overigens niet alleen in Nederland doch ook in de overige kolenprodu- cerende landen van West-Europa voorgedaan. De voorraden van industriekolen zijn bij de particuliere mijnen in de loop van het eerste kwartaal 1965 met ruim 110.000 ton meer gestegen dan tijdens de overeenkomstige pe riode van 1964. Dit hangt nauw sa men met het feit, dat de Limburgse mijnen de produktie van voor huis branddoeleinden bestemde eierbri- ketten in het eerste kwartaal van '65 met 110.000 ton verminderden, ver geleken met het eerste kwartaal '64. De hiermee corresponderende hoe veelheid fijnkolen kon niet worden afgezet en moest aan de voorraden worden toegevoegd. Daarentegen zijn de voorraden van industriekolen bij de staatsmijnen, in samenhang met een vermindering van de eigen ko- lenimporten, tijdens de eerste maan den van dit jaar nauwelijks toegeno men. Vergeleken met het eerste kwartaal 1964 blijkt de import uit EEG-landen tijdens het eerste kwar taal 1965 met circa 400.000 ton te zijn gedaald en de invoer uit derde landen met ruim 600.000 ton. De elektriciteitsproduktiebedrijven verenigd in de Vereniging van Ex ploitanten van Electriciteitsbedrij ven in Nederland zullen hun brandstof- fenaankopen zodanig verrichten, dat daaruit voor het kolen jaar 1 april 1965 - 31 maart 1966 een afname van circa 1,7 min ton Nederlandse steen kolen resulteert, zulks tegen dezelfde lijstprijzen als het vorig kolenjaar. De vooraad van industriekolen bij de Limburgse mijnen zal mede als gevolg van grotere aankopen door de elektrische centrales, in de loop vam dit kolenjaar naar verwachting verminderen. Deze voorraad was eind maart ruim een miljoen ton 0TOOt Op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij is vrijdag het grootste kraanponton ter wereld, de Atlas, van de helling gegleden. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw B. H. Bowell, echtgenote van een der vice-presidenten van Brown and Root Ine in Houston. De kraaniponiton die werd gebouwd in opdracht van Brown and Root- Heer em a SA is bestemd voor het uitvoeren van werkzaamheden in volle zee. Tot deze werkzaamheden kan het plaatsen van booreilanden behoren. De Atlas, die in recordtijd van drie maanden werd gebouwd heeft een bók met een hefvermo gen van 900 ton. De bok werd gecon strueerd door de firma Kloos en Zn. te Kinderdijk. Voorts heeft de Atlas een 450-ton draaikraan van Ameri kaanse makelij een en ander is gebouwd op een ponton van ruim 100 meter lengte en 30 meter breed te. Een eigen voortstuwingsiinstalla- tie bezit het vaartuig niet, het trans port van de Atlas zal steeds moeten gechieden door sleepboten. Het ligt in de bedoeling dat het ponton eind juni afgeleverd wordt. Koningin bezocht Anne Frankhuis H. M. de Koningin heeft dag een informeel bezoek van een uur gebracht aan het Anne Frank huis, waar zij het Achterhuis bezocht en de herdenkingsexpositie van Lea Steinwasser. Mevrouw Francis Perkins, de eerste vrouw die lid van de Ameri kaanse regering werd toen president Roosevelt haar in 1933 tot minister van arbeid benoemde, is vrijdag avond in de ouderdom van 83 jaar in New York aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. Nog geen erkenning van Oost-Duitsland door Cairo De erkenning van Oost-Duitsland door Egypte is voorlopig van de baan. Dit blijkt uit een artikel in het officieuze Egyptische blad „Al Ahram". Als redenen voor deze politiek voert het blad o.m. aan, dat Irak, Algerië en Jemen hebben toegezegd, dat zij ten opzichte van West-Duitsland pre cies dezelfde houding zullen aanne men als Cairo. Dit legt Egypte de verplichting op, in kwesties die met Duitsland verband houden, met ge noemde drie landen overleg te ple gen. Voorts zou Egypte de eenheid on der het merendeel van de Arabische staten ten aanzien van de houding tot Bonn niet willen verbreken door eenzijdig Oost-Duitsland te erken nen, een maatregel, waarmee een aantal Arabische staten het zeker niet eens zou zijn. Als president Nasser zijn op 10 maart geuite dreigement om diplo matieke betrekkingen met Oost-Ber- lijn aan te knopen op ambassadeurs niveau, nu zou uitvoeren, zou hij daarmee de Arabische wereld in drie groepen vendelen, aldus „Al Ahram", n.l. die groepen van Marokko, Tune sië en Libieë die niet met Bonn heb ben gebroken, de landen die dat wel hebben gedaan en de staten die Oost-Duitsland zouden erkennen. „MEEVALLERTJE" VOOR FOTOGRAAF Een fotograaf in Casablanca, de 45-jarige Gabriël Fernando Pastorgairoia dlie nu met zijn ge zin met zes kinderen van onge veer 450 gulden per maand moet rondkomen, heeft bericht gekregen, dat hij met nog twee mensen in aanmerking komt voor een erfenis van onge veer anderhalf miljard gulden. Dit fortuin in de vorm van gouden staven en edelstenen die in de kluizen van de Bank van Engeland worden bewaard is nagelaten door Vincente Pastar-Garcia, markies van Lloda, die in de achttiende eeuw onderkoning van Peru was. AMERIKAANSE ONDERGRONDSE KERNPROEF De Verenigde Staten hebben vrij dag een ondergrondse kernproef van ,gerirugte-middteimaitige kracht" geno men. De ontploffing vond plaats in Nevada. „.Gering-middelmatige kracht" staat voor een explosieve kracht tussen twintigduizend en tweehon derdduizend ton tnt. Deze proef was de elfde in dit jaar, toen de eerste Chinese atoomboom ontplofte, vorig jaar, vond op dezelfde dag even eens een Amerikaanse ondergrondse proefexplosie plaats. Naessens veroordeeld tot fikse boete De Franse „wonderdokter" Gas ton Naessens is gisteren in Parijs tot een boete van 18.000 frs. (13.500 gul den), de hoogste straf, veroordeeld wegens onwettige uitoefening van de geneeskunde en farmacie. Zoals bekend had Naessens een middel tegen bloedkanker, „ana- blast" vervaardigd, dat volgens een wetenschappelijk rapport „volstrekt waardeloos" was. Naessens heeft veel mensen, onder wie een aantal kinderen, met zijn „anablast"-serum behandeld. Het Franse instituut voor kanker-onder zoek verklaarde na analyse van dit serum, dat het waardeloos was en voornamelijk bestond uit water, zout en fenol. In de veroordeling wordt Naessens beschreven als „een fantast en een kwajongen", „het toonbeeld van een knoeier". De voorz. van de recht bank zegt erin, dat het hem spijt geen hogere straf te kunnen opleggen. Naessens moet tevens de proceskos ten betalen. De Franse regering heeft kort ge leden een wetsontwerp ingediend waarin de maximumstraf voor der gelijke zaken verhoogd wordt tot 50.000 frank boete. Onwettige uit oefening van geneeskunst en artse- nijbereidkunde wil men met gevan genisstraf bestraffen, wat onder de huidige wetgeving niet mogelijk is. DELGADO Ongeveer vierhonderd risten hebben een protest naar de Verenigde Naties gezonden, waarin zij de dood van generaal Humberto Delgado, de verbannen leider van de Portugese oppositie, het gevolg van een politieke moord noemen. In een brief aan de VN-commissie voor de rechten van de mens protesteren de rechtsgeleerden tegen de versnelde invoering van geweld ter oplossing van politieke moeilijkheden. „Het ge val van generaal Delgado vertoont alle tekenen van een politieke mis daad", zo verklaren zij in hun brief. De Amerikaan Burton E. Greep, een van de eerste oliekoningen ter wereld en de stichter van de luxueu ze viflilastad Beverley Hills bij Holly wood, is vrij'dag op 96-jarige leef tijd overlieden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3