„HET BEZOEK'' DE FAAM GROOTSE CREATIES VAN INGRID BERGMAN EN QUINN LEIDS KV-DISTRICT GAAT EEN GRANDIOOS LUSTRUM TEGEMOET 89,- ƒ79,- V^JDAG_14^EI_1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Koninklijke onderscheiding voor G. Walraven te lAsse Serge Miller (Quinn) grijpt naar de herinneringen en gevoelens van liefde overmeesteren zijn woede. effect van een kei in een stille vij ver en de verfilming kon dan ook niet lang uitblijven. Otto Preminger heeft er een eigen cachet aange geven, maar toch de roman vrij nauwkeurig gevolgd. Met een uit stekende cast Jean Seberg, David Niven, Mylene Demongeot en De borah Kerr heeft hij de sfeer van de roman vrij goed weten te bena deren. Het blijft echter een Franse roman en de Amerikaanse benade ring mist de fijne toets. Mag de verfilming van de roman geslaagd heten, toch moeten we een ernstig voorbehoud uitspreken we gens het decadente milieu waarin het geheel speelt. De schildering hiervan is zeer terughoudend, maar het algehele karakter moet als on christelijk worden aangeduid. De driehoeksverhoudingen leiden tot een hopeloze situatie waar geen red ding uit mogelijk is. Vermelden we tenslotte nog als bijzonderheid, dat in deze film tijdens een zeer boeien de monologe interieure Juliette Gre co de titelsong in het Engels zingt. De decadente sfeer maakt echter deze film uitsluitend toegankelijk voor volwassenen. Avontuurlijk LUXOR Wraakgevoelens jegens haar vroegere minnaar, een man, die vele jaren geleden het vaderschap van haar kind niet wilde toegeven en wraakgevoelens jegens de gemeenschap, die haar na een vals proces naar de zelfkant van de samenleving verband*» doen Clara, nu een grand lady, terugkeren naar haar geboortestad. In Triëst is het armzalige meisje, dat door de rechtbank van haar geboortestad met het etiket „los van zeden" is weggejaagd, erin geslaagd de vrouw van een miljonair te worden. Na de dood van haar man komt zij gerechtigheid in Guellen eisen. REX „Sandokan, de tijger van Ceylon" vertelt het boeiende ver haal van een verwoed gevecht om de macht op het eiland Ceylon. Dat het een stevig robbertje knokken wordt, daarvoor staat de naam van de hoofdrolspeler „Steve Reeves" borg. KFC keurde 14 jaar. Amerikaans Met haar miljoenen heeft zij eerst het stadje opgekocht en economisch laten leegbloeden en aldus rijp ge maakt voor haar aanbod. Twee mil joen biedt zij de stad. Op één voor waarde: Haar vroegere minnaar zal ter dood veroordeeld moeten wor den. De doodstraf is inmiddels' afge schaft en aanvankelijk is men tegen het weder invoeren, doch madame is bereid te wachten. Langzaam, maar tergend zeker worden de geesten williger en gaat men aan het geld' de voorkeur geven boven het leven van Serge Miller. De doodstraf wordt weer ingevoerd en Serge staat terecht, wordt schuldig bevonden en wordt ter dood ver oordeeld. Een grage burgemeester krijgt hierna de cheques. Doch nu komt het vonnis vah de eiseres over het stadje. Miller, die zijn daden heeft bekend, zal moeten blijven voortleven als het lafhartige middelpunt van de lafhartige ge meenschap, die eveneens voor geld bereid bleek „recht" te doen. Dit is in het kort het verhaal van de film „Het Bezoek", waarin In- grid Bergman (de miljonairswedu- we) en Anthony Quinn (Serge Mil ler) tot imposante karakteruitbeel dingen komen. De mogelijkheden van Ingrid Bergman lijken schier onuitputtelijk ih deze film. Nu eens koel en gereserveerd, dan weer ver overend charmant, speelt zij haar sluwe spel met het stadje. De regie en de tekstschrijver had den het waarschijnlijk niet beter kunnen wensen. De miljonairswe duwe heeft volgens de tekst alle touwtjes in handen, doch Bergman maakte er nog meer van. Niet aT- leen met haar teksten, ook met "haar spel domineert zij in alle situaties. Anthony Quinn, haar grote tegen speler, is het ruige bolwerk, waarop alle gekochte haat zich kan concen treren en die magistraal ondergaat alles wat van Ingrid Bergman uit gaat. De rolprent, die in zwart-wit op breedscherm is uitgebracht kan ge rangschikt worden in de categorie toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Te weinig „fijne toets CAMERA Otto Premingers ver filming van de wereldberoemde ro man van Frangoise Sagan „Bonjour Tristesse", is deze week in het Ca mera-theater te zien. Francjoise Sa gan schreef deze roman op zeven tienjarige leeftijd en begon daar mee een literair oeuvre, dat altijd nog veelomstreden is. Haar eerste roman „Bonjour Tristesse" had het LIDO Een musical goed verfil men is bijzonder moeilijk, en het is alleen al daarom de verfilmers van „The unsinkable Molly Brown" niet al te zeer kwalijk te nemen, dat zij in hun opzet want dat de film met overleg gemaakt is, blijkt uit meer dan een passage niet geslaagd zijn. De sfeer van een musical, althans van de wat oudere soort, ligt ons niet zo, terwijl de combinatie <üs- sen Amerikaanse amusementsmu ziek en opbouw van de Westeuro- pese operette ook niet altijd even gelukkig is. De regisseur heeft alle mogelijke moeite gedaan de film zo Amerikaans mogelijk te doen zijn, en misschien is het juist dit, wat deze film aan de ene kant een heel bijzondere charme verleent, maar aan de andere kant weer een beetje „te" maakt. Nu is het een algemeen bekend feit, dat in een operette of een mu sical geen personen, maar types spe len. Dat brengt de aard van het genre met zich mee. De regisseur van „Molly" nu heeft en dat is zijn goed recht dankbaar gebruik gemaakt van dit „typische" karakter. Hij heeft de type echter té Ameri kaans gemaakt, waardoor het ver haal, zoals het in de film wordt ver teld, een enigszins onwezenlijke geest ademt. Overigens is er voor mensen, die deze bezwaren kunnen en willen vergeten, een heleboel te genieten. Debbie Reynolds speelt haar hoofdrol met een wervelende De heer G. Walraven is 40 jaar in dienst bij die fa. Jac. Th. de Vroomen te Lisse, voor welk feit hem de bron zen ere-mediadi'le, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau werd toege kend. Burgemeester mr. de Graaf van Lisse heeft hem deze onderscheiding op de revers gespeld onder hartelijke woorden van gelukwens. Dit ge schiedde donderdagmiddag in een bij eenkomst in „De Nachtegaal'" te Lisse, waar op bescheiden wijze in intieme kring tevens het 40-jarig bestaan van die firma werd herdacht. De burge meester herinnerde aan de oprichter van het mooie bedrijf, de heer Jac. Th. de Vroomen, die enige jaren ge leden overleden is, wiens stuwende kracht dit bedrijf snel deed ontwik kelen. Zijn drie zoons, die nu direc teur zijn, de heren H. die Vroomen, G. B. de Vroomen en Jac. Th, de Vroomen, zetten in het voetspoor van hun vader het bedlrijf met onver minderde kracht voort. Ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan werd door de heer P. van dier Veek namens het tuin- en schuurpersoneel gespro ken en door de heer J. van der Zee namens het kantoorpersoneel. Een prachtig gedenkbord met het em bleem van die firma werd aangebo den. Geheel in de lijn van de firman ten werd het jubileum in besloten kring gevierd met een diner en daar na een gezellig samenzijn in de wijn kelder van „De Nachtegaal". verve, de film is gelardeerd met en kele bij zondof- fraaie natuuropna men, er is vrolijke muziek en veel zorgeloze dus niet „onverzorgde": alles is tot in de puntjes afgewerkt show. Iedereen mag deze week zo'n an derhalf uur pretentieloos amuse ment gaan genieten in het Lido- theater: KFC keurde alle leeftijden. „Goldfinger,, TRIANON „Goldfinger" gaat een nieuwe week van volle zalen tege moet. De vijfde week wordt het. Achttien jarigen en ouderen kunnen er naar toe. Sterrenparade STUDIO „De gele Rolls Royce" schijnt een eeuwig leven beschoren te zijn. Na een week Lido-theater glijdt de geheimzinnige wagen over het doek van het Studio-theater, tot kennelijk genoegen van het Leidse bioscooppubliek. Iedereen, die ou der is dan veertien jaar, kan de sterrenparade in drie afleveringen gaan zien. Engeland biedt meer dan de bolhoed De Engelse herenmode biedt U méér dan de bolhoed alleen. Deze mode is namelijk ook toonaangevend op het gebied der informele kleding. Vandaar de Engelse snit van blazer en colbert. Vandaar de strepen en de ruiten. Vandaar de flannels en de tweeds. Het colbert links: de klassieke Engelse twee-rij blazer; het colbert rechts: flannel-itweed, in het nieuwe windowpane dessin, of kleur tegen kleur HOOCSTRAAT LEIDEN (Advertentie' Nieuwe katholieke kleuterschool te Nieuwveen geopend De fraaie R.K. Kleuterschool, ge naamd .Nieuwe Oogst', aan de Dorps straat, werd j.l. donderdag in gebruik genomen, waarbij tal van genodig den tegenwoordig waren, o.a. het da gelijks bestuur van de gemeente en de inspeetrice van het kleuteronder wijs, mej. Gelauff. In het kort schet ste de voorzitter van het schoolbe stuur, pastoor P. L. J. M. Schretlen, het wel en wee der school tot aan de dag van vandaag en sprak zijn dank uit tot allen die in enigerlei vorm aan de totstandkoming van het nieu we gebouw hadden gewerkt. Heel in het bijzonder stond de voorzitter stil bij het feit, dat mej. Th. Speet, reeds 22 jaar aan de kleu terschool van Nieuwveen, haar beste krachten heeft gewijd, elke dag op nieuw met nimmer aflatende geest drift; aanvankelijk zelfs tegen nage noeg geen beloning. Van het school bestuur ontving zij als persoonlijk geschenk een prachtige kofferschrijf machine. Bij deze woorden van lof sloot zich de inspeetrice van het kleu teronderwijs aan. Zij was met deze nieuwe huisvesting voor het kleuter onderwijs bijzonder ingenomen. Burgemeester B. Kammenga, bracht de gelukwensen van het gemeente bestuur over en schetste daarbij de moeilijke weg die onder tegenwoor dige omstandigheden gegaan moet worden om tot de oprichting o.a. van gebouwen als kleuterscholen te ko men. Evenals de inspeetrice stelde hij het nut en het belang van goed kleuteronderwijs nog eens extra in het licht. Als wandversiering voor de nieu we school, schonk de heer J. J. Roo. vers, een door hem gemaakt schil derij, voorstellende een meisjesfiguur op kinderlijke wijze uitgebeeld; goed passend in het fraaie interieur der school. Aan de buitenzijde van het gebouw is een koperen draadfiguur aange bracht, uitbeeldende de naam der school „Nieuwe Oogst". Het ontwerp was van pater Van den Berg. Pastoor Schretlen van Nieuwveen bij de opening van de nieuwe katho lieke kleuterschool in zijn De Leidse mannelijke jeugdbeweging, althans de katholieke afdeling, gaat een drievoudig feest vieren. Het Ne- Verbond bestaat 55 jaar, de Katholieke Ver kenners zijn aan hun zevende lustrum toe, en het Leidse district van de K.V. viert het zil veren bestaansfeest. Er is een uitgebreid feest programma opgesteld, waarin iedereen, die bij de jeugdbeweging is of geweest is, ruim aan zijn trekken kan ko men. Gelegenheid tot feest vieren is er voldoende voor iedereen. „Uiter aard voor ail diegenen", z» zegt die door de dis trictsleiding verspreide foM'er, „die in de 25 j-aar oude stroom het spel meespeelden ailis welp, verkenner, rowam of voortrekker". De dis- trictsieidiing vervolgt: „Maar bovenal voor al diegenen, die door hun dienende taak van aal moezenier, leidster of leider het spel vorm hebben gegeven". VERNIEUWING „Rowan" is voor velen, die de laat ste jaren het contact met de jeugd beweging hebben verloren, hoogst waarschijnlijk een onbekende term. En juist die laatste jaren is er in de jeugdbeweging veel veranderd. De jeugdbeweging heeft een moeilijke tijd achter de rug. Een tijd, waarin een dringend noodzakelijke vernieuwing werd in gevoerd, die intern wei even voor moeilijkheden heeft gezorgd, maar uifedndielijk tot het verwachte resul taat heeft geleid: de vernieuwing was het startschot voor een nieuwe bloei van de jeugdbeweging, die zich duidelijk zal manifesteren tijdens de viering van het drievoudige jubileum. „SCRABBLE" Morgenmiddag staat het eerste pro gramma-onderdeel te gebeuren: een feest voor alle welpen van het dis trict in het bos van Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Om half drie begint daar voor zo'n 500 welpen een spel, dat „scrabble-in-het-groot" genoemd zou kunnen worden. Dat in het spel het wedstrijd-element niet zal ontbreken, blijkt wel uit het feit, dat er prijsjes beschikbaar worden gesteld. Rond de klok van zes uur zal de Franciscus Band de feestelijkheden komen opluisteren. Voorafgegaan door het muziekkorps zullen de wel pen het feestterrein verlaten. Twee weken later zijn de verken ners aan de beurt: een f ietsrally zal hen door de wijde en fraaie omgeving van Wassenaar voeren. Tussen 14 en 14.30 uur zullen de deelnemers in ploegen vanaf het Raadhuis te Was senaar vertrekken. EINDFEEST Alle leiders en ex-leiders hebben, Ivoor zover hun huidige adressen nog 'bij de staf bekend zijn, een uitnodi ging ontvangen voor een speciaal voor hen te organiseren feest op mei a.s. Mochten er ex-ilieddiers/leidisters zijn uit het Leidse district, die noig geen uitnodiging hebben ontvangen, dan is <iht een gevolg van het riet-bekend zijn van hun huidiige adres. Zij kun nen zich alsnog wenden tot de dis trictscommissaris, de heer A. C. J. Duindam, Qranjelaan 22 te Zoeter- wouidie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3