Indiaanse vrouu/en breien pullovers voor beroemde mannen en vrouu/en VRIJDAG 14 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 20 FOTO-ONDERSCHRIFTEN EMMEN HEEFT ZWEMBAD MET SCHUIFDAK In Emmen wordt vandaag een nieuw zwembad dat reeds enige tijd officieus in gebruik is officieel door de commissaris der koningin in de provincie Drente opengesteld. Het bijzondere van dit zwembad is, dat bij warm weer het plastic dak weggeschoven kan worden zodat het bad in een Rechtsboven: Eens zal de wol van deze Cowichan-scha pen in de kleerkasten van beroemde man nen en vrouwen belanden in de vorm van sweaters, pullovers of truien. Linksboven: Mevrouw Pat Charlie is een „stevige" breister. Reeds 25 jaar lang gebruikt ze dezelfde korte, sterke houten breinaalden. Rechtsonder: Het kaarten van de wol gebeurt nog op heel eenvoudige, gezellige ouderwetse manier. klap verandert in een natuurbad. Onder de kap bevinden zich een instruc- tiebad, en een wedstrijdbad van 50x18 meter. Witte Doek, kortom, veel beroemdheden bezit ten zo'n Cowichan-kledingstuk. De Indianen bij Koksilah behoren tot de stam der Salish. Een groot deel van hun inko men danken zijn aan hun schapen en breiende vrouwen. De Cowichan-pullovers zijn enig op aarde. Ook daarom zijn zij zeer gevraagd. Toch zijn ze zeldzaam. Waarom? Omdat de squaws der Salish alleen willen breien als ze daar zin in hebben. Haar devies is: We breien om te leven, maar we leven niet om te breien. Toen ik dit gehoord had, besloot ik in Kok silah een uurtje uit te rusten. Met mijn metgezel bezocht ik een der beste breisters. Mevrouw Pat Charlie (zo heette zij) had niet de minste waardering voor de slanke lijn. Ze maakte er geen geheim van, dat ze meer dan 250 pond woog. Zij was bezig, zo'n Cowichan- pullover te breien. De wol ik zag en voelde het is zwaar en niet ontvet. Zij gebruikte vertelde ze reeds meer dan een kwart eeuw een-en-het-zelfde stel houten pennen. Die brei pennen moeten kort en sterk zijn, want anders zouden ze breken onder het gewicht van een ongeveer -vijf pond wegende sweater maat veertig! De wol wordt evenmin ontvet als ge verfd. De truien en pullovers zijn bestand te gen weer en wind, tegen regen en koude. Ze houden de dragers droog en warm. De hulpmiddelen der Salish-squaws zijn be trekkelijk eenvoudig. Een paar „verbouwde" oude naaimachines dienen als spinnewielen. Daar de wol zwaar is en de draad dik moe* zjjn, is dat spinnen, een moeilijk karwei, dat men pas na jaren oefening goed kan verrich ten. De vrouwen scheren zelf de schapen, ma ken vervolgens de wol „brei-klaar" en gaan dan breien. Niet met tevoren vaststaande pa tronen, doch geheel volgens haar fantas». Daarom is iedere Cowichanse pullover verschil lend van al zijn voorgangers! In de regel hebben schapenhouders en wol fabrikanten weinig op met zwarte schapen, maar deze spreekwoordelijk weinig geziene dieren zijn in Cowichan juist zeer in trek en favoriet. Waarom? Omdat hun wol van nature gekleurd is. Dank zij die zwarte wol kunnen de breisters van Cowichan hun patronen dui delijk inwerken. Er is een directe export van Cowichans brei werk naar sommige landen op aarde. De vraag is heel wat groter dan de produktie, En in heel Amerika is er slechts één kleinhandelaar, die Cowichanse sweaters en pullovers verkoopt Dat is Buster Methew, die een winkel houdt in het dorpje Koksilah. Hij heeft nooit te klagen (vertelde hij mij) ovèr een te grote voorraad, omdat zoals ik reeds schreef de squaws der Salish-Indianen alleen breien als ze er zin in hebben. Dit heeft ook zijn goede zijde (meent Buster Mathew), want daardoor maken zij en ik goede prijzen. Toen we Koksilah verlieten, moesten we even buiten het dorpje opnieuw stoppen voor een troepje schapen. Een der dieren, een echt zwart schaap, werd wat ondernemend en poog de onze wagen van heel dichtbij te bekijken. Een Indiaanse knaap sloeg de armen om de hals van het dier en bracht het uit de gevaren zone. Toen maakte het troepje ruim baan en konden wij voorzichtig doorrijden. Pat Charlie weegt meer dan 250 pond en breit al vijfen twintig jaar met een- en-het-zelfde stel hou ten pennen. En ze gaan nog heel lang mee, zei Nieuws is overal. De kunst is slechts om het te vinden. Hoe waar dit is, bleek mij, toen een kleine kudde schapen mij tot stoppen dwong niet ver van het dorpje Koksilah in de Cana dese provincie Brits-Columbia. Die kudde bleek inderdaad een bron van nieuws te zijn! Waar schijnlijk had ik die bron zelf niet ontdekt en zou ik doorgereden zijn, als mijn, C&ïlSde§e_ rejs gezel niet gezegd had: Besef je eigenlijk wel, dat de wol van die schapen over een jaar in de vorm van sweaters, pullovers en truien een plaats zal hebben gevonden in de klerenkas ten van tal van beroemde vrouwen en mannen? Ik zei „neen" en keek er de schapen eens op aan. Zo op het eerste gezicht zag ik niets bijzonders. Hoe weet je dat? vroeg ik mijn met gezel. Wei zei hij hier in Cowichan, zo heet het Indianenreservaat waar we nu zijn, maken de Indiaanse vrouwen van de schapen wol kledingstukken, die in de wereld der be roemdheden zeer in trek zijn. Tal van bekende figuren, zoals de vroegere Canadese eerste minister St Laurent, de oud-president der Verenigde Staten Harry Truman, Lord Alexan der en andere Engelse aristocraten, Bing Cros by en andere helden en heldinnen van het

Leidse Courant | 1965 | | pagina 20