AA,. A I) blijf jong, blijf fit fiets! LAATSTE GOUVERNEUR-GENERAAL DR. H. J. VAN MOOK OVERLEDEN DUET Haagse politie penetreert in gevaarlijke nozembenden NYLONS Dode bij ongeluk met kraan Gebouwencomplex bloementeelt in Aalsmeer geopend VRIJDAG 14 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 "Hoe gaat het er mee?" "Best, ik fiets immers weer w.i frgr* Naar eerst nu bekend is geworden is maandag dr. H. J. van Mook op zeventigjarige leeftijd in Isle-sur-la-Sorgue, een dorpje nabij Avignon (Zuid-Frankrijk) overleden. Dr. Hubertus J. van Mook was oud-minister van kolo niën in het Londense kabinet en oud-luitenant-goever- neur-generaal van het voormalige Nederlands Indië ge weest. Het stoffelijk overschot van dr. Van Mook is gis teren te Avignon ter aarde besteld. H. J. van Mook werd 30 mei 1894 te Semarang geboren. Na in Indië de lagere middelbare school te hebben door lopen, vertrok hij naar Nederland, waar hij te Amster dam en Delft chemie studeerde en Indisch recht in Lei den. Over de studententijd van Van Mook is nog be kend, dat hij in Leiden, met andere studenten, de „Ver eniging van Studerenden met Interesse voor Nederlands- Indië" oprichtte, een progressieve organisatie. In 1919 is hij teruggekeerd naar Nederlands-Indië, in de functie van adspirant-controleur bij het binnenlands bestuur. Nog in hetzelfde jaar werd hij benoemd tot controleur. Van 1921 tot 1925 was Van Mook raadsman van de Sul tan van Djokjakarta voor agrarische aangelegenheden. In 1928 werd hij benoemd tot assistent-resident bij de algemene bestuursdienst en belast met de functie van assistent-resident voor de politie te Batavia. In 1937 werd Van Mook benoemd tot directeur van het departement Economische Zaken, in welke funktie hij de precaire laatste economische onderhandelingen met Japan leidde, (aug. 1940—juni 1941). Bij deze onder handelingen, die van 12 september 1940 tot 17 juni 1941 duurden, trachtte Japan uitsluitend economische voor delen voor zichzelf te verkrijgen. Deze pogingen leden schipbreuk. Van Mook was voorstander van een progressieve Indi sche politiek. In 1940 verleende de rechtshogeschool te Batavia Van Mook het doctoraat honoris causa. Nadat minister Weiter afgetreden was als minister van Kolo niën, werd dr. Van Mook als zodanig benoemd (20 no vember 1941). Van Mook bleef echter voorlopig in In dië; Gerbrandy nam het ambt ad interim waar. Op ver zoek van de toenmalige gouverneur-generaal van Neder lands-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tj ar da van Starkenborgh Stachouwer, werd Van Mook begin december de gouver neur-generaal als luitenant-goeverneur-generaal ter zijde gesteld. gen onder KiHearn, en conferenties In december werden de onder- OPNIEUW BEGINNEN te Bangkal Pinang, Lingigadjati en handelingen op de Renvilüe gehou- Den Pasar, waar Oost-Indonesië den, in januari 1948 kwam de voor- Na de capitulatie van Bandoeng """Lsevormd' lat" doof de topige federale regering tot stand en standikommg van de andere deel- in mei van dit jaar begonnen de be- op 6 maart 1942 ging Van Mook in staten gevolgd. sprekingen van de federale confe- opdracht van Tjarda naar Australië Ondanks de aanvaarding van de rentie te Bandioeng, die doorkruist - - overeenkomst van Lingadjaiti ln werd door de aotie van de staatehoof- ?rocp - maart I947t volgde dan de politionele den, waardoor Vam Mook het- initia- kundigen, die de Nederlandse rege- actie (juli), de na tussenkomst van tief uit handen werd genomen, ring behulpzaam moest zijn bU it p- v- d- A- en Van de Veiligheids- raad gesloten wapenstilstand op 4- behartiging van de belangen Neder- augustus en yan Mook's reis naar lands-Indië. Op 25 mei 1942 aan- Nederland en Amerika oan atLsnog vaardde Van Mook zijn ambt van P???11 een 'doorstoten naar Djokja wr a mogelijk te maken, minister van Kolomen in het Lon- dense kabinet. Op 14 september 1944, toen de be vrijding van Nederlands -Indië was te verwachten, werd Vein Mook op nieuw benoemd tot luitenant-igoe - verneur-generaaltot het optreden van het tweede kabinet-Gerbrandy bleef hij nog minister van Koloniën. Oktober 1945 an'veerde Van Mook te Tangjorag-Priok om aan de bouw van het nieuwe Indië te beginnen. Na de moeilijkheden van de eerste tijd waarin zich het conflict met Ohiistison en de onderhandelingen met Soekarno (eind oktober) voor deden, gevolgd door besprekingen, die hij met de Nederlandse ministers hield, zag hij zich gesteld voor on derhandelingen met de republiek onder auspiciën van sir Archibald Kerr. En dan volgden weer in een belangrijke reeks de onderhandelin- spaar plezierigmet 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Advertentie i ONTSLAG Het feit, dat hij bij de besprekin gen in Bandoeng en Den Haag op de tweede plaats werd gedrongen, was voor Van Mook aanleiding ge weest zijn ontslag te verzoeken. Op 25 oktober 1948 werd aan dr. Van Mook op de meest eervolle wijze ontslag verleend als luitenant-gou verneur-generaal. Na zijn ontslag als luitenant-gou verneur-generaal is dr. Van Mook een aantal jaren als hoogleraar ver bonden geweest aan de Berkeley- universiteit in Californië, waar hij de sociografie van de landen van Zuid- Oost-Azië doceerde. Hij werd bij de Verenigde Naties in New York als bij uitstek deskundig op dit gebied beschouwd en heeft dan ook jaren lang een leidende functie gehad bij de adviserende en organiserende ta ken op bestuursgebied van de Ver enigde Naties. Als public administrator, hoofd van de afdeling bestuurskunde van de Verenigde Naties in New York heeft dr. Van Mook dit bureau gemaakt tot een belangrijk adviserend en or ganiserend orgaan. Het was de taak van dr. Van Mook ontwikkelingslan den, die met bestuurlijke problemen te kampen hadden, te adviseren. Op een van zijn reizen in Afrika liep dr. Van Mook een levensgevaarlijke infectie op, waarvan hij weliswaar herstelde, maar die voor hem, mede gezien zijn leeftijd, aanleiding was zijn functie neer te leggen. Hij bleef evenwel als adviseur verbonden aan de Verenigde Naties en in deze tijd organiseerde hij ook en cursus be stuurswetenschappen aan de univer siteit van New York. Ongeveer een jaar geleden heeft dr. Van Mook zich teruggetrokken in l'Isle sur la Sorg- ne in Frankrijk, maar ook hier wer den hem nog bestuurlijke adviezen gevraagd door de Verenigde Naties. Dr. Van Mook was drager van het Grootkruis van de Orde van Oranje- Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij bezat voorts een aantal buitenlandse onderschei dingen. Mevrouw Jackie Kennedy loopt met haar vierjarige zoontje John op het vliegveld van Londen bij haar aankomst woensdagavond. Op de achter grond Edward Kennedy en lord Harlech, de vroegere Britse ambassadeur in de V.S. en vriend van de familie die op het ogenblik in Engeland is om de inwijding van het Kennedy-gedenkteken bij Windsor bij te wonen. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Acmaea 12 v. Balboa n. Aruba; Ala- mak 12 720 W v. Azoren n. Beyrouth; Alcor 12 te Bremen; Algorab 12 te Hamburg; Alkes 12 190 9 v. Malaga n. New York; Alnitak 12 115 O v. Recife n. Las Palmas; Asterope 12 210 ZO v. Kp. Race n. Belfast; Bo venkerk 11 te Hamburg; Calamares 12 te Cristobal; Jagersfontein 10 te Durban; Japara 11 te Marseille; Ken- nemerland 12 300 WNW v. Bombay n. Abadan; Kermia 12 600 NO v. Re cife n. Curasao; Kloosterdijk 13 te Coatzacoalcos; Kopionella 12 te Le Havre; Koratia 12 135 O v. Massawa n. Suez; Korendijk 12 v. Bremen n. Rotterdam; Ladon 12 te Amsterdam; Mainlloyd 12 1500 N v. Paas Eiland n. Papeete; Memnon 12 325 O v. Pto. Rico n. Curasao; Montferland 13 te Arica verw.; Musilloyd verm. 13 v. Bombay n. Madras; Nw. Amsterdam 12 v. Southampton n. New York; Overijsel 12 te Port Swettenham; Parkhaven pass. 12 Kp. Finisterre n. Rotterdam; Rotterdam 13 te New York verw.; Sarpedon 12 te Port au Prince; Sirrah 12 150 v. Kp. Hatte- ras n. New York; Telamon 12 te Port au Prince; Togokust 12 128 NO v. Las Palmas n. Freetown; Ulysses 12 1400 ZW v. Azoren n. Hamburg; Wo- nosobo 13 v. Port Said n. Genua; Wonosari verm. 13 v. Mombasa n. Aden. Kleine vaart Aerdenhout 12 thv. Texel n. Aumo; Breezand 13 te Rotterdam; Eerbeek 12 v. Kramfors n. Amsterdam; Jur- ien de Vries 14 te Antwerpen verw.; Nushaba 12 450 ZO v. Bermuda n. Pto Alegre; Primus verm. 13 v. Ca sablanca n. Barking; Thea 13 te Lon- De Haagse politie is overgegaan tot daadwerkelij'; optreden tegen de Nozembenden, die de stad onveilig maken, door te penetreren in de groepen. Ze zegt houvast te hebben gekregen in de benden, die zich „Bingo", „Plu" en „Magneetstraat Boys" noemen. Gearresteerd zijn in middels de 17-jarige visser G. S. en de 25-jarige visser C. de J., die. ver dacht van openlijke geweldpleging en ernstige mishandeling, zijn voorgeleid voor de officier van justitie. De poli tie verwacht, dat meer arrestaties zul len volgen. De penetratie in de jeugdbenden is mogelijk geworden sedert op 22 april een lid van „Plu" bij de Ha ringkade in Scheveningen werd af getuigd met kettingen en stenen. Het Plu-lid werd ontzet door de politie. De politiemacht was niet groot ge noeg om meer te doen dan aandacht te bestede^ aan het slachtoffer dat ernstig aan armen en benen gewond was. Er waren niet voldoende poli tiemannen aanwezig om ook nog le den van de andere aanvallende bende. „Bingo", in de kraag te vatten. Uit de verhoren bleek, dat de zwaar gewonde jongen een van drie Plu's was, die werden aangevallen door een groep van meer dan vijf tig Bingo's. De actie van de Bingo's werd ondernomen uit wraak voor het neerslaan van een Bingo waar van geen aangifte bij de politie was gedaan enige d'ïtgen tevoren bij een vechtpartij tussen Plu's en Bin go's in de Faihrenhedtstraaf. BROMMERS Doordat de politie zelf kon ingrij pen bij de Haringkade, kon zij ver der doordringen in de benden no zems, die herhaaldelijk in Den Haag opereren. Het rechtstreeks ingrijpen moest tot dan toe beperkt blijven, De 25-jarige ongehuwde kraandrij ver G. Westerman uit Heiligerlee is donderdagmiddag om het leven ge komen toen zijn vijftig tons kraan omsloeg. De cabine, waarin het slachtoffer zat, werd totaal platge drukt, op een aantal verwarmings radiatoren, die naast de tien meter hoge kraan waren opgesteld. - omdat de benden bij onraad op hun brommers een zeer snel heenkomen konden vinden, terwijl zij hun werk terrein over de hele stad verspreid uitkozen. Werd al eens een beandieliid aange houden, dian stuibte de politie steeds op uitermate grote zwijgzaamheid, zodat langs die kant geen inlichtin gen konden worden verkregen. Ge schat wordt, dat ongeveer twee pro cent van die Haagse jeugd van die leeftijd tot de nozemgroepen behoort. Zij leveren slag met elkaar in grote en kleine vechtpartijen en treden provocerend op tegen enkelingen, die uit vrees voor wraak van de groep, geen aangifte bij de politie doen. De directeur-generaal voor de land bouw, ir. J. W. Wellen, heeft giste ren het nieuwe gebouwencomplex in Aalsmeer, waar de rijksmiddelbare tuinbouwschool voor de bloemen teelt, het proefstation voor de bloe misterij in Nederland en de ryks- tuinbouwvoorlichtingsdienst zijn on dergebracht, officieel geopend. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor siergewassen en van de vereniging „De Nederland se Bloemisterij", zei bij deze gele genheid onder meer, dat dit nieuwe gebouwencomplex nieuwe wapens levert voor de Nederlandse bloemis terij in de strijd om het bestaan en de verovering en het behoud van de afzetmarkten. Deze strijd mag nooit verslappen, aldus dr. Verhage, die voorts zeide dat de moeilijkheden in de komende jaren onder ogen moe ten worden gezien, zonder het ver trouwen in de toekomst te verliezen. Er waren vele geschenken aange boden. Namens de twee veilingen in Aalsmeer, de Raiffeissenbank in Am stelveen en de Coöperatieve Tuin- bouwbank werd een geschenk van tienduizend gulden en namens de Vereniging van oudleerlingen van de school, de „volta" een bedrag van 10.500 aangeboden. Dit laatste be drag zal waarschijnlijk nog verhoogd worden omdat de inzameling nog niet is beëindigd. De rijkstuinbouwconsulent voor de bloemteelt, dr. J. Wasscher, die te vens directeur van het proefstation en van de tuinbouwschool is, zei nog in zijn slotwoord dat ongeveer drie honderd leerlingen per jaar een op leiding ontvangen. Rotterdamse „waterwisser" naar olievlek op IJsselmeer Rijkswaterstaat heeft de Rotter damse „waterwisser" naar het IJs selmeer ontboden om daar de zwaar ste verontreiniging te verwijderen door de olievlek die zich een week geleden tussen Urk en Lemmer vorm de bij een ongeluk met het Duitse binnenvaartschip „Anne Charlotte". Voor het overige hoopt men de olie door spuien naar de Noordzee weg te krijgen. Chemische bestrijding is niet mogelijk gebleken. In verband met mogelijk nadeel voor o.m. de watervoorziening in be paalde delen van ons land, worden vanaf maandag 10 mei op verzoek van de dienst der Zuiderzeewerken door de Marineluchtvaartdienst waar nemingen gedaan van de op het water drijvende olievlek. Hierdoor en door waarnemingen vanaf schepen wordt de situatie nauwlettend onder controle gehouden. Met behulp van een tankschip wordt de nog in de tanks van het verongelukte schip aanwezige olie gelost. Voorts is een bergingsvaar tuig ter plaatse. Smidje Verholen en de sport- computer 209. De opperhoutvester had dus last van de soldaten, al wist hij niet. dat het onechte soldaten waren. En ja, nu naderde het ogenblik, dat die onechte soldaten handelend zouden gaan optreden. Dat begon met de ka pitein Arend J. Hitt van Walker. Deze wandelde met nerveuze pas door het Gravendrechtse Bos, want de namaak-soldaten hadden hem nó dig. Maar Arend voelde zich hele maal niet op zijn gemak. „Het is eigenlijk héél erg wat ik doe", mom pelde hij. „Maar helaas, de teerling is geworpen. Ik heb alle schepen achter mij verbrand. Ik kan niet meer terug. Ik zal mijn daad tot het uiter ste moeten uitvoeren en er de volle consequentie van dragen Tóch keek hij nog een beetje sip, toen daar plotseling een legereenheid voorbijkwam, allemaal stoere solda ten, stram in de pas van je één-twee- drie-vier, links-twee-drie-vier Arend herkende ze meteen. Het wa ren geen échte soldaten, het was niet het échte leger. Het was de troep van Kille Bill. „Daar zul je het dan heb ben", mompelde Arend. „Nu moet ik zorgen, dat elke pottekijker uit de buurt blijft!" Onmiddellijk organi seerde hij een motorordonnans, want dat kun je doen als je kapitein bent. En daar stoven ze al heen. „In een grote boog om het bos blijven rij den", beval Arend. „Het is afgelopen met de vakantietripjes en feestritjes van gewone burgers in dit woud. Het leger oefent vandaag voor het laatst, want morgen is de grote taptoe De motorordonnans moest natuur lijk doen wat hem gezegd werd en zo kwam het, dat allerlei burgers in hun fraai glanzende welvaartsauto's door een onverbiddelijke Arend J. uit het Gravendrechtse Bos werden verwijderd VAANDRIG ERNSTIG GEWOND BIJ DUIK IN EEN VEN De 22-jarige vaandrig P. S. R. Wol- ters, afkomstig uit Utrecht, is gister morgen tijdens een oefening in de omgeving van Roosendaal ernstig ge wond geraakt, toen hij in het on diepe water van een ven dook. Via het „Elisabeth Ziekenhuis" in Til burg is hij in zeer ernstige toestand vervoerd naar het „Dr. A. Mathijsen Hospitaal" in Utrecht. Vaandrig WoLters, die is ingedeeld by 42 infanterie-verkenningscompag- nie te Assen, is door tot nu toe on opgehelderde oorzaak gedoken in water van slechts ongeveer twintig centimeter diep. Het zwemmen over het ven be hoorde bij de oefening. TWEE NEDERLANDERS GEARRESTEERD IN VERBAND MET OVERVAL IN BELGIE De politie te Maastricht heeft gis teren de 33-jarige kraanmachinist W. B. en de 33-jarige mijnwerker J. S. uit Maastricht gearresteerd, die worden verdacht van een roofover val gistermorgen op het hulppost kantoor van de Belgische plaats Mun- ster-Bilzen. De buit van B. Frs 97.000 is nog niet terecht. Beide verdachten zijn oude beken den van de politie. Op 22 december 1964 werden zij door de rechtbank te Maastricht wegens het gezamen lijk plegen van inbraken in België veroordeeld tot gevangenisstraffen van een half jaar. W. B. en J. S. ont kennen schuldig te zijn aan de over val, maar de bureelhouder en het kantoorpersoneel van het hulppost kantoor herkennen in beide Maas trichtenaren de mannen die om half tien onder bedreiging van pistolen het bleken later' alarmpistolen te zijn het aanwezige geld opeisten. W. B. en J. S. zullen niet worden uitgeleverd. LEIDS UNIVERSITAIR NIEUWS De heer A. C. van Ginkel, geboren te Wageningen en thans wonende te Noordwijk, promoveerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld: „Spanish carboniferous fu- sulinids and their significance for correlation purposes". Promotor was prof. dr. A. Brouwer. De heer L. J. Bosch, geboren te Tandjong Balei en thans wonende te Oegstgeest, promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld: „Studies op platelet transfusion in man". De pro motor was prof. dr. A. Querido. De heer F. Vaas, geboren te De venter en thans wonende te Bergen op Zoom promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld: „Arteriele re constructie door middel van throm- bectomie en vaatwandplastiek bij lij ders aan chronische arteriele insuf- ficientie van de onderste extremi teit". De promotor was prof. dr. P. J. Kooreman. Geslaagd voor het doet. ex. fiscaal recht de heer J. K. Moltmaker (Den Haag).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 18