Koningin bij opening van 71M de dertigste Boekenweek LNv Keukenhof sluit ndag 23 mei Maatregelen tegen prijsstijging van aardappelen Medische diensten Hengelose kappers kochten kostbare postzegei voor 150 gulden VRIJDAG 14 MEI 1965 DË LEIDSE COURANT PAGINA 12 In tegenwoordigheid van H.M. de oningin en een groot aantal autori- eiten is gisteravond op feestelijke •vijie in het Internationaal Congres Centrum RAI-Amsterdam de 30ste Boekenweek (14 t/m 22 mei) ge opend. Deze gala-avond, gevolgd door het traditionele Boekenbal, valt sa men met de Nationale Boekenmarkt '65 in het RAl-gebouw (14 t/m 23 mei), die gehouden wordt ter gele genheid van het 150-jarig bestaan der Vereniging ter Bevordering van de Telangen des Boekhandels. Op deze avond gingen een Nederlandse film, en Nederlands toneelstuk en de na- i anale boekenmarkt-show in pre mière. Tot de autoriteiten die de gala avond bijwoonden behoorden de vice- ninisterpresident mr. Biesheuvel en Vondeling, de ministers Vrolijk, Den Uyl, Suurhoff en Samkalden, de am bassadeurs van België en Luxem- ourg, de commissaris van de konin gin in Noord-Holland, mr. Kranen- ourg, en de burgemeester van Am sterdam, mr. Van Hall. Na het welkomstwoord van de voorzitter der Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek, de heer Paul Brand jr., werd de speciale boekenfilm ..Een zondag op het eiland van de Grande Jatte, zeven schrijvers op zoek naar een lezer" vertoond, die de jonge cineast Frans Weisz in op dracht der jubilerende vereniging en met subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft gemaakt. In deze film spelen een 40-tal bekende jonge en oudere auteurs mede. Daarna volgde de opvoering van de „Koning komt voorbij", een drama in drie stadia van Sybren Polet, door de To neelgroep Studio, onder gastregie van de Belgische regisseur Rudi v. Vlaen- Franciscanen zoeken nieuwe wegen voor orde 16 Provincies der Franciscanen uit Nederland, België, Frankrijk, Duits land, Zwitserland en Oostenrijk stu ren van 17 tot 25 augustus hun des kundige vertegenwoordigers naar Noordwijkerhout om er in het klein- •eminarie Leeuwenhorst de vraag te bestuderen, welke wegen de Orde in de toekomst moet gaan. Daarbij wordt het zeer wel mogelijk geacht tot een grotere samenwerking en coördinatie in de 16 provincies te komen. Na een voorbereiding van bijna 2 jaar zullen de ongeveer 150 deelnemers zich op de praktische mogelijkheden hiervoor bezinnen Behalve de vertegenwoordigers uit de verschillende Franciscaanse pro vincies uit Midden-Europa zijn Cap-u- cijnen en vertegenwoordigers van de Orde der Franciscanen buiten Mid- en-Europa als toehoorders uitge nodigd. WIESENTHAL ZOEKT SCHULDIGEN ONDER GEZAGSDRAGERS Het hoofd van het Documentatie- ntrum voor de Opsporing van Oor- igsmisdadigers, de heer S. Wiesen- ïal, heeft gisteren op een perscon- ?rentie te Amsterdam verklaard dat it centrum zich in de toekomst meer al gaan bezighouden met het verza- ïelen van materiaal tegen Duitsers, ie in de oorlog 'n groot burgerlijk :zag in de door Hitier bezette lan- »n uitoefenden. Als voorbeeld noem- e de speurder naar nazi-misdadigers huidige Duitse staatssecretaris van twikkeling, K. F. Vialon. Deze was tijdens de oorlogsjaren Regierungsdarektor" van de afdeling oanciën in Riga (Litauen), een enschijnlijk onschuldige positie, aar deze afdeling hield zich bezig et het beheer van de vermogens n de omgebrachte Joden en andere ichtofers. Tevens behoorde het in- >9eren van lijfrenten van omgeko enen tot haar werkzaamheden. Om gelden aan te vullen, werden orts grafstenen van Joodse slacht - fers verkocht. Als tweede voorbeeld noemde de :er Wiesenthal de huidige president n de rechtbank te Beieren, de heer Husslein, die tijdens de oorlog ar jonge Denen ter dood heeft ver- rdeeld, omdat zij in hun land een ug hadden opgeblazen. ONGELDIG De heer Wiesenthal is geneigd tot i opvatting dat vonnissen van een zetter ongeldig zijn. Daartegenover at de opvatting van een aantal litse juristen, die menen dat hier rake is geweest van normale recht zaak. De heer Wiesenthal vertelde dat n doel van tweeërlei aard is: het sporen van oorlogsmisdadigers en t voorkomen dat jongeren besmet >rden met het neo-nazisme. „Dit rschijnsel moet niet overschat, aar ook zeker niet onderschat wor- ?n. De neo-nazi's zijn in het alge meen mensen die niet kunnen ver ragen dat hun na de oorlog slechts _n geringe rol in het leven is toe- cdeeld. Bij de jongeren roepen zü _n heroïsche tijd op en speculeren aarbij op hun fantasie". Het postkantoor van Fulton, in "e Amerikaanse staat Missouri, had mderdag niet over belangstelling te agen. Het was de eerste dag, dat n postzegel ter nagedachtenis van Winston Churchill werd verkocht. Fulton hield sir Winston in maart 16 zijn beroemde rede over het reren gordijn". deren. Tijdens het boekenbal, waar voor Metten Koornstra de door de Boekenbal-gangers de altijd zo fel begeerde versieringen had gemaakt, werd de eerste voorstelling gegeven van de nationale boekenmarkt-show, onder de titel „Een B-show" naar ideeën van filmcriticus Jan Blokker en jazz musicus boy Edgar werd een programma gebracht, bestaande uit muziek en dans, afgewisseld met korte satires op verschillende soor ten literatuur. De medewerkenden waren Mies Bouwman, Jan Blokker, Rinus Ferdinandusse, Arly Day en Nelly Frijda zang, Billy Wilson dans en Boys Big Band o.l.v. Boy Edgar. NINI BOESMAN DERDE IN BALLONRACE De uitslag van de ballanrace Ox ford-Cambridge, waaraan tien bal lons uit verschillende landen deelna men en die was uitgeschreven door de BBC, is geworden: 1. de 72-jarige museumdirecteur Ch. Dollfus uit Pa rijs; 2. R. Jahre (Duitsland); 3. Nir Boesman. zo Getrouw aan de traditie zal ook dit jaar de Keukenhof gesloten wor den voordat alle tulpen zijn uitge bloeid en het park ten tijde der slui ting nog een alleszins fraaie aanblik biedt. Onverhoopte bijzonder slechte weersomstandigheden voorbehouden is de sluiting bepaald op zondag 23 mei a.s. te 20.00 uur. Momenteel is er bijzonder veel mooi te bewonderen. Niet alleen prij ken ontelbare tulpen in volle pracht, doch ook zeer vele bloeiende hees ters zijn een bezoek ten volle waard! Concours voor jonge cabaretiers Het concours voor jonge cabare tiers, dat het Internationaal Cultu reel Centrum jaarlijks organiseert, wordt ditmaal op 22 mei in het nieuwe De la Mar Theater te Am sterdam gehoudeh. De winnaar van de eerste prijs duizend gulden, beschikbaar gesteld door het Prins Bernhardfonds zal deze ontvangen uit handen van mr; A. E. van Braam Houckgeest, thesaurier van de ko ningin en lid van het dagelijks be stuur van het P,B.-fonds. De jury bestaat uit Wim Sonne- veld, Conny Stuart, Hetty Blok, Wim lbo, Cor Lemaire en Albert Mol. Voorgaande jaren werd de eerste prijs toegekend aan de tonelisten Henk van Ulsen, Peter Oosthoek en Carol Linssen en aan de cabaretiers Rudy Carell en Jasperina de Jong. Overeenstemming tussen vakverenigingen over organisatie-vraagstuk De dagelijkse besturen van de Al gemene Bedrijfsgroepencentrale, De Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven ,St.-Willibrord" en de Christelijke Bedrijfsgroepen- centrale hebben gisteren overeen stemming bereikt over het verder te voeren beleid inzake het vraagstuk georganiseerden - ongeorganiseerden, zo is van de zijde van deze werkne mersorganisaties meegedeeld. Men voegde er aan toe, dat de aard van de besprekingen en van de besluiten zich op dit moment niet lenen tot het doen van mededelingen over deze overeenstemming. Ook het overleg dat op hoger niveau - de vakbonden - gaande is maakt publikaties thans minder wenselijk, zo zei men na af loop van het overleg. In verband met de, schaarste aan consumptieaardappelen heeft minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) gisteren in de Raad van Ministers van de Europese Economische Ge meenschap te Brussel voorgesteld de heffing op de invoer van aardappe len naar landen van de E.E.G. te schorsen. De Raad van Ministers zal vandaag een besluit nemen over dit voorstel. De ministers van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken vermelden in aansluiting hierop, dat verdere maatregelen ter verruiming van het aanbod en ter voorkoming van buitensporige prijsstijging van aardappelen in voorbereiding zijn. In de Franse plaats Jonzac, in het departement Charente Maritime, heeft gisteravond de 52-jarige Albert Begon zijn zuster, zwager, broer en schoonzuster doodgeschoten en ver volgens zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Begon richtte 't bloed bad aan, toen hij met zijn familie in tegenwoordigheid van twee notaris sen een erfeniskwestie besprak. 600 BUITENLANDSE MILITAIREN OP NAVO-TAPTOE ARNHEM Van zaterdag 26 juni tot en met zaterdag 3 juli met uitzondering van zondag 27 juni wordt in Arnhem de achtste NAVO-taptoe gegeven. De gala-avond is op 30 juni. De onge veer 600 buitenlandse militairen die aan de taptoe deelnemen komen dit maal uit België, Engeland, Italië, de Verenigde Staten en Turkije. Spectaculair belooft wel het op treden te worden van de Italiaanse Bersaglieri en de Turkse Janitcharen. Uit Italië doet nog een korps mee, de Banda dell' Esercito dat alleen al 150 man sterk is. Ook de Amerikaanse bijdrage be staat uit twee korpsen. Van Neder landse zijde zijn er de tamboerkorp sen van de Koninklijke Luchtmacht en van de Garde Prinses Irene, het Trompetterskorps der Artillerie en de kapel van de Koninklijke Lucht macht. Op 21 juni arriveren de buiten landse deelnemers per trein, bus en vliegtuig in Arnhem, waar de tribu nes op de markt plaats bieden aan 8000 bezoekers per avond. Een spe ciale kindermiddag is op zaterdag 3 juli. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de „Blauwe Vogels" van het Nederlandse Padvindersgil- de. Verder heeft op 25 juni een uit voering plaats in Heerlen. Prinses Christina genoot van Georgiërs Prinses Christina heeft gisteravond met enkele schoolvriendinnen,, als gaste van de oudfers van efeA 'Tihïer klasgenoten, de voorstelling van de Georgiërs in Carré te Amsterdam bijgewoond en duidelijk blijk gege ven daarvan bijzonder te hebben ge noten. Britse burgemeesters doen Nederland aan Op uitnodiging van de stad Am sterdam zijn vanmiddag de burge meesters van Manchester en Birming ham, respectievelijk dr. William Chadwick en de heer Frank Price, per vliegtuig naar Nederland geko men om aanwezig te zijn bij de ope ning van de Britse Week. Zij werden bij aankomst op Schiphol begroet door de consul-generaal van Groot- Brittannië in Amsterdam, de heer F. H. Crowther. Enkele uren daarvoor arriveerde ook de burgemeester van Liverpool, Louis Caplan, op de Lucht haven. De burgemeester van Manchester, die werd vergezeld door zijn echt genote, werd behalve door de consul- generaal ook nog verwelkomd door Nederlands „ideale stenotypiste", de 21-jarige Xavièra de Vries uit Am sterdam, die vorig jaar december in een landelijke wedstrijd haar titel behaalde. Xavièra bood het Britse echtpaar een grote bos „tulpen uit Amsterdam" aan. Volgende week woensdag zal ook de burgemeester van Londen ter gelegenheid van de Britse Week naar Nederland komen. Engelse Miss World ,veroverde' Schiphol „Heren, we gaan de deur sluiten", riep gistermiddag Schiphols perschef A. A. Dullé, toen de toeloop van mannelijk KLM- en Schiphol-perso- neel te groot werd. Oorzaak daarvan was de 21-jarige Engelse schoonheids koningin Ann Sidney uit Poole (Dor set). Poserend in een fauteuil, onder deel van de meubeltentoonstelling op Schiphol ter gelegenheid van de Brit se Week, ontketende zij een ware non in de aankomsthal, waar pers fotografen hele filmrollen op haar verschoten. De drukte verplaatste zich vervol gens naar de perskamer, waar de fotografen zelfs op de stoelen klom men om de schone Ann vanuit alle hoeken op het celluloid te vereeuwi gen, en waar de heer Dullé klaagde over een volkomen gebrek aan be langstelling voor zijn verhandeling over de Britse meubeltentoonstelling. Ze was slechts voor een bliksem bezoek van een halve dag naar ons land gekomen. Van Schiphol reed ze naar een warenmagazijn in Amster dam, waar van dezelfde Britse .firma de grootste meubelexpofteur van En geland, produkten zijn geëxposeerd. Op het stadhuis van Amstelveen is donderdagmiddag het huwelijk voltrok ken van TV-omroepster Ellis Berger met de Engelse Alkmaar-speler Barry Hughes. Het paar begint een auto-wasserette in Alkmaar. LEIDEN EN OMGEVING Leiden Gedurende het komen de weekend nemen waar (wijzigin gen voorbehouden) de artsen: Sas- trowijoto, Beethovenlaan 109, telef. 34779; dkt. Schaeffer, Rijnsburger- weg 11, tel. 50481; dkt. Verhoef, Zoe- terw. singel 4, tel. 32505; dkt. De Bruyne, Hoge Rijndijk 19, tel. 26866; Berging Spitfire in Zwolle gestopt Luchtmachtdeskundigen hebben gis teren besloten de berging van de verongelukte Spitfire stop te zetten, nu alle identiteitmateriaal is gevon den. In de bodem van de spoorloos op onbereikbare diepte volgens deskundigen ligt echter nog een onontplofte bom. De ontsteking Zou op veilig staan, zodat het geen gevaar meer oplevert. Men heeft daarom besloten dezelf de methoden te volgen als in Rotter dam en Amsterdam wel is toegepast, namelijk het gat boven de bom op vullen met zand. Daardoor wordt het gevaar tot een uiterst minimum be perkt. Verder graven zou trouwens de spoorbaan ondermijnen. De stoffelijke resten van de vlieger de Belg Taymans, zijn door Graven dienst naar Den Haag gebracht, waar in overleg met de Belgische ambas sade en de RAF de bestemming wordt bepaald. De gevonden vlieg- tuigresten zijn afgevoerd naar het depot vliegtuigmaterieel in Gilze Rijen. Hiermee is een einde geko men aan een zaak, die in Zwolle veel beroering heeft gebracht. Twee kappers uit Doetinchem heb ben voor een bedrag van 150,- van een klant een blok van vijftien Ne derlandse postzegels van 7 cent ge kocht met een zogenaamde vouw- fout, waardoor zeven zegels afwijkin gen vertonen. Dergelijke postzegels zijn voor verzamelaars begeerde voorwerpen en de kappers hebben al een bod van 6000,- gehad. Voor lopig liggen de zegels goed beschermd in een kluis in een der banken in Poetinchem. De kappers - de heren A. Warre- broek en G. Bolder, die onlangs sa men een nieuwe zaak zijn begonnen - kochten de postzegels vrijdag 7 mei van een klant, die zij nog niet eerder onder het mes hadden gehad. Hij bood hen de zegels aan en vroeg er 150,- voor, een bedrag dat zij vlot op tafel legden, omdat zij als ver zamelaars wisten dat zij met een uni cum te maken hadden. Het gaat hier om normale frankeerzegels van zeven cent (oranje). De vouwfout moet zijn ontstaan doordat vóór het drukken jen perforeren een vouw in het papier is gekomen. Zeven zegels vertonen nu onder het vouwtje een wit streep je. Ook de tanding wijkt af van de normale situatie. Misdrukken als deze komen zelden onder het publiek, want de PTT oefent een scherpe controle uit. dkt. Postel, Witte Singel 69, telef. 23089. Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. Tandartsdiensten zie de raamborden. Alkemade en Leimuiden Dkt. Van der Werf, Koppoellaan 1, Rijp- wetering, tel. 01712202; dkt. Van Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wete ring, tel. 01713—217. Bodegraven Dkt. D. Ragay, Noordstrèats tel. 2030. Zusten E. de Groot, Irenestraat, tel. 2599. Dieren arts J. van Oosterom, Vijverlaan, tel. 2136. Boskoop Dkt. Pompe, teL 2038, Wijkverpleging zuster Beks, tel. 2141 Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121. Tandarts Bollenstreek J. K. Werkman, Hoofd straat 322, Sassenheim, tel. 02532 7457. Apotheek voor Hillegom en Lisse: Hillegom se Apotheek, Hoofd straat 76, tel. 02520—5272, Hillegom. WGK-zuster M. C. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351. Katwijk aan den Rijn Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222. Apotheek Prince stra at 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. J. C. J. Lodder, tel. 4600. Apotheek zie Kat wijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Dok- tersdienst zie Leiderdorp. Wijkver pleging zuster Van Leeuwen, Hoge Rijndijk. Zoeterwoude, tel 01710 34673. Bij ongevallen aan de Rijndijk tel. 01714—278. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729104 WGK zuster Verhaar, tel. 01722345 b.g.g. 02976—245. Leiderdorp Dkt. G. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Apotheek R. van Breest Smallenburg is ge opend. Wijkverpleging zie Koude kerk aan den Rijn. Leidschendam Dkt. M. W. Han- nig, Kon. Wilhelminaln 64, tel. 3494. Tandarts tel. 070543035. Wijkver pleging Groene Kruis, Wülibrordus- straat 2, teL 3449. Ambulance telef. 3023. Apotheek Damlaan 41, leL 4238. Lisse Dkt. H. A. Holl, Veld horststraat 50, tel. 3155. Apotheek en tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. G. J. Bremer. Noordwijk Dkt. Mulder, telef. 2230. WGK tel. 2338. Groene Kruis tel. 2907. Apotheek alleen De Duin rand, zondag van 12-13 en 17-18 uur. Noordwijkerhout Dkt. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533 2285. Tandarts Bollenstreek zie Hil legom. Wijkverpleging Wit Gele Kr. Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. E. W. F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 52130. WGK zusters Jopine, tel. 52426, b.g.g. 017182815. Apotheek zie Leiden. Rijnsburg Zie Katwijk a. d. Rijn Sassenheim Dkt. H. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 7253. „Bethesda" en WGK zuster Vriend, Friezenhorst- straat 23. Groene Kruis zuster Meijs- sen, Jac. van Beieren weg 1, Voor hout. Tandarts en apotheek zie Hil legom. Valkenburg Zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout Dkt. L. J. H. Lam pers, Julianalaan 82, tel. 6140. Voorschoten Dkt. F. H. W. Swen Veurseweg 20, tel. 2356. Tandarts B. van Wijk, Kon. Julianalaan 32, mel den 9 30 uur. Apotheek zie Leiden. Wassenaar Dkt. J. A. Römer, Lange Kerkdam 56, tel. 2501; dkt. H. S. Boogaart, Storm van 's Graven- sandeweg 1, tel. 4466. Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Zwammerdam Dkt. P. K. van den Ent Braat,. Aarlanderveen, tel. 01725—308. Leven van zoontje een dubbeltje waard De 12-jarige Roelof Ernst uit Emmeloord heeft gistermiddag de 5-jarige Keesje K-, even eens uit Emmeloord, uit de Es- pelervaart gehaald. Het kerel tje was daar met een vlot aan het spelen en raakte daarbij te water. Toen Roelof in het water sprong (hij kan goed zwem men) was het kind reeds twee maal onder water geweest. Toen Roelof Keesje bij diens moeder afleverde, kreeg hij vol gens de plaatselijke politie een dubbeltje als beloning.-.. Koningin bij lezing tijdens Britse Week H. M. de Koningin heeft het voor nemen aanwezig te zijn bij de lezing van de sir John Maud over het on derwerp „Changing pattern and pur pose in post-war Britain" op zondag a.s. 's avonds om acht uur in de Lu therse Kerk te Amsterdam. De bij eenkomst, die wordt gehouden in hei kader van de Britse Week, zal even eens worden bijgewoond door prin ses Margaret en haar echtgenoot, lore Snowdown. NEDERLANDS FONDS STEUNT WERK VAN IR. WIESENTHAL Gisteravond is in Amsterdam be sloten een fonds op te richten to( steun van het werk van ing. Simon Wiesenthal, hoofd van het documen tatiecentrum voor de opsporing van oorlogsmidadigers in Wenen. De heer Wiesenthal, die op het ogenblik in ons land verblijft, sprak gisteravond een inleidend woord voor de aan vang van de reprise van de film „Het Dagboek van Anna Frank" in het Amsterdamse studententheater Kriterion. Hierbij zei hij onder meer, dat zijn werk ernstig wordt gehin derd door tekort aan geldmiddelen Namens de ASVA (De Algemene Studenten Vereniging Amsterdam) kreeg ir. Wiesenthal direct te horen dat in kringen van de ASVA en de Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen is besloten een fonds te vor men om voortzetting van het werk van zijn documentatiecentrum mo gelijk te maken. De heer Tom Rot, voorzitter van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Ex-Po- litieke Gevangenen zal zich met de administratie van het fonds belasten. Giften kunnen worden gestort op giro 8000 van de Amsterdamse Bank in Amsterdam met vermelding Wie- senthal-fonds.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12