EERSTE KAMER OVER SOCIALE ZAKEN MINISTER BEMIDDELT NIET IN MOEILIJKHEDEN BU S.E.R. EN STICHTING VAN DE ARBEID Weinig geestdrift voor sociale fondsen Oud-gouverneur Van Suchtelen bereidt publicatie van oud-Mayatijdrekening voor st®,e0 ONVERKWIKKELIJKE CONTROVERSE TUSSEN VEILIG VERKEER EN HET COMITÉ KLEUTERBESCHERMING „UK'65" in de grond geboord Luchtkussenvoertuig stak de Noordzee over WOENSDAG 12 MEI 1965 DE LErDSE COURANT PAGINA '7 Minister Veldkamp (Soc. Zaken) zal geen pogingen doen om te komen uit de impasse, waarin het huidige loonoverleg verkeert. Althans: de minister wil wel graag inspraak ver lenen, maar niet eigenmachtig een stap doen om dit overleg weer op gang te brengen. Minister Veldkamp deelde dit gis teravond mee in de Eerste Kamer by de openbare behandeling van de be groting 1965 van zijn departement. Hij zei het „bijzonder te betreuren", dat het overleg in de Sociaal Econo mische Raad en in de Stichting van de Arbeid thans stroef verloopt. „Het maatschappelijk overleg wordt op die manier een demonstratie van maatschappelijke tegenstellingen", aldus de bewindsman, die deze gang van zaken „een stap terug" noemde. Minister Veldkamp wees er op, dat hem alles is gelegen aan een hervat ting van het overleg op meer nor male wijze, doch hij zei niet zo ver te willen gaan om in dit, naar hij zei te hopen, conjunctuurverschijn sel in te grijpen. De bewindsman deelde mee, dat zijn sociaal beleid („onder het kabi- net-Marijnen is een goed sociaal be leid gevoerd") onder het kabinet- secretarissen De Meijer en Bartels. Cals niet wezenlijk zal veranderen. Na re- en dupliek werd te 00.17 uur Natuurlijk, aldus de minister, zullen de begroting zonder hoofdelijke stern er accentverschuivingen zijn. Als ming goedgekeurd, waarbij de PSP- voorbeeld van deze verschuivingen fractie de aantekening kreeg tegen noemde hij de opvatting inzake de de begroting te hebben gestemd, medefinanciering van de sociale ver- Aan de beraadslagingen over de zekering uit de algemene middelen, begroting werd achtereenvolgens deelgenomen door de afgevaardigden Middenweg Schipper (ARP), mevr. Van Omme ren-Averink (CPN), Querido (Pvd Sprekend over zijn eigen politieke A), De Geer van Oudegein (CHU), stellingname stelde minister Veld- Kranenburg (CHU), Louwes (VVD), kamp de vraag of er misschien sprake Van Pelt (PSP), De Gaay Fortman zou kunnen zijn van een eigen po- (ARP), mej. Vuylsteke (KVP), Mid- litieke beweeglijkheid. Daarvan is delhuis (KVP) en Kloos (PvdA), geen sprake, zo beantwoordde de be windsman, deze door hem opgewor- De buitenlandse arbeiders pen vraag. „Immers, we zijn als KVP Aan tal van onderwerpen werd in in de loop der jaren onszelf geble- die beraadslaging aandacht geschon- ven, oo in de verschillende rege- ken Qnder meer werd leit voor rmgscoalities zo verduidelykte mi- een onderzoek naar het aantal bui_ niT^eru jamP* tenlandse arbeidskrachten, dat thans bewindsman ging voorts nader -n Nederlandse ziekenhuizen wordt in op het vraagstuk van een even- verpjeegd Voor long-tuberculose en tuele wijziging van het huidige loon- naar het tijdsverloop tussen deze Qp- politieke systeem Noch voor een name in het ^henhuis en de aan- centrale loonpolitiek, noch voor een komst in ons land van de betrokken Ter gelegenheid van de Britse week, die a.s. vrijdag be gint, is dinsdagmiddag een Engelse Hoovercraft ée vrije loonpolitiek sprak hij zich uit, ^beider" ATneedronee^we^rTvoorts Noordzee overgestoken, om de festiviteiten luister bij te zetten. Op het strand bij IJmuiden maakte het zon- maar „misschien is het beter om de op een vier-maandelijkse keuring van vnpw"ifr ties zal hebben. Vriezen en dooien derlinge voertuig een rondje, om vervolgens koers te zetten naar Amsterdam. J uu ecu V1C1 -iiiaanvic-iij IYCXC ncoiiiig v uii middenweg te bewandelen De be. b£itenlaDdse arbeidskrachten in ons windsman merkte op dat een mid- ]and fen van georeanist.erde werk. denweg voor de vruheid consequen- Uitvoerig werd stilgestaan bij de nemers merkt de heer Middelhuis huidige loonpolitiek. „Een debat over onder meer op, niet gelukkig te zijn de begroting van sociale zaken, zon- met dit verschijnsel. Hij drong aan der daarbij de loonpolitiek te be- een spoedige en behoorlijke regeling Bii de verdediging van zijn begro- spreken, is als een voetbalwedstrijd Vam het stakingsrecht, ting wilde minister Veldkamp geen zondfT doelpunten, zo zei de af ge- oordeel geven over het aangesneden vaardigde Kloos. Hij uitte met name prof. dr. De Gaay Fortman (ARP) vraagstuk van de fondsvorming voor kritiek op de prognoses van het Cen- noemde de wens van de vakbewe- georganiseerden. „Van een oordeel jraa, Planbureau, die zijns inziens gjng fondsvorming „hoogst be- daarover wil ik mij op dit moment de T??!? ^aren aan «ebben denkelijk en praktisch moeilijk uit- in deze kamer onthouden", zo zei hij. uigeboet. voerbaar". Hij wees er op, dat de minister merkte op, dat de .1 vakbeweging groot geworden is door Klimaat verslechterd offers en dat fondsvorming in feite vraag of deze kwestie eventueel als een arbeidsvoorwaarde gezien moet De heer Middelhuis (KVP) toonde een verloochening van het verleden worden en dan ter competentie staat zich verontrust over de huidje gang zou betekenen. Naar het oordeel van van de Stichting van de Arbeid moei- van zaken met de loonpolitiek en deze afgevaardigde houdt fondsvor- lijk met ja of met nee is af te doen. wees er op, dat het sociaal-econo- ming in een gebrek aan vertrouwen Juristen, zo deelde de minister de misch klimaat naar zijn oordeel thans in de eigen werfkracht van de vak- Kamer mee, hebben mij verteld dat minder goed is. Hij wees in dit ver- beweging en doet fondsvorming on- het kan vriezen en kan dooien. De band op het moeizame overleg in recht aan de georganiseerden in ons vraag zou zijns inziens eventueel aan de Stichting van de Arbeid. „Dit land. Overigens liet prof. dr. De Gaay een rechter ter beoordeling voorge- slechte klimaat tendeert in een her- Fortman geen twijfel bestaan over legd kunnen worden. leving van de klassenstrijd", aldus zijn houding ten opzichte van onge- Aan de verdediging van de begro- de heer Middelhuis. Sprekend over organiseerden: „Ik heb geen enkele ting namen voorts ook deel de staats- het vraagstuk van de fondsvorming waardering voor hen", zo zei hij. Hij ontsluierde laatste geheim van „Leyden plate" in Rijksmuseum voor Volkenkunde De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft jhr. B. C. C. M. M. van Such telen te Oegstgeest, oud-gouverneur van Sumatra's oostkust en oud-inten dant van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden, een subsidie verleend voor de voorbereiding van een publikatie over de oud-Maya chronologie. Deze studie, die, naar gehoopt wordt, nog dit jaar van de pers zal komen, verschijnt in het Engels om voor een grotere lezers kring toegankelijk te zijn. Zij zal dan als titel dragen „An ancient Maya- chronology". Het Maya-volk, dat een paar dui zend jaar geledèn in Midden-Ameri ka en Mexico woonde en circa 25 miljoen zielen telde, stond destijds op een zeer hoog cultureel niveau. De Maya's, die de tijd vereerden, waren geboren astronomen, en kon den eeuwigdurende kalenders ver vaardigen. Hun oude beschaving was reeds in verval toen de Spanjaarden naar Amerika kwamen en de laat- sten hebben „de heidense cultuur" van de Maya's zo veel mogelijk ver woest. Uit de prae-Columbiaanse Maya-boekerijen zijn slechts drie co dices over, die zich thans in Dresden, - Madrid en Parijs bevinden. Door Amerikaanse, gevolgd door Mexi caanse archeologische expedities is echter veel van hun oude beschaving bekend geworden. „LEYDEN PLATE" Jhr. Van Suchtelen begon achttien jaar geleden met de studie van de Mayalogie. Daarbij legde hij zich speciaal toe op de tijdrekenkunde van de Maya's, aanvankelijk met de be doeling een verklaring te kunnen vinden van de zogenaamde „Leyden plate". Dit is een pronkjuweel bij uitnemendheid van deze beschaving, en thans te bezichtigen in het Rijks museum voor Volkenkunde in Lei den. De „Leyden plate" werd door de Maya's gebruikt voor het doen van astronomische waarnemingen, en het is jhr. Van Suchtelen mogen gelukken om het laatste nog over gebleven hiëroglyfisch geheim van dit voorwerp te ontsluieren. In wij der verband heeft jhr. Van Suchte len verder een aantal fundamentele vraagstukken op Mayalogisch terrein weten op te lossen, waarvan de meest saillante kwesties in zijn boek zullen worden behandeld, naast de moei lijke materie der oud-Maya-chrono logie. Wat het Maya-rijk betreft, onder scheidt men het oude (ca 300-ca 900), waarvan het centrum in de tropische gebieden lag van het huidige Gua temala, Honduras en Zuid-Mexico. Van hier uit verspreidde zich de Maya-cultuur over Yucatan. Het nieuwe rijk (900-1200) was eigenlijk een vrij losse confederatie van onder priesterheerschappij staande stads- staatjes. Door eveneens onbekende oorzaken is ook het nieuwe rijk in verval geraakt. Het werd overvleu geld door de Azteken. Van de thans nog in het gebied levende Indianen stammen worden de Lacandon als de zuiverste nakomelingen der Maya's beschouwd. De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje 3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening 3 jS^/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito4^/0 Eerste storting tenminste f. 1000.-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Algemene Bank Nederland (Nederlandsche Hendel-Maatschappij De Twentsche Bank) (advertentie) Twee officiële instanties, die eigen lijk beide maar één doel hebben: de bevordering van een veilig verkeer, zitten elkaar naar aanleiding van een door een van beide georganiseerde actie, danig dwars. Dit bleek giste ren uit de woorden van de heer J. D. Douma uit Soest, vertegenwoordiger van het Verbond voor Veilig Ver keer, die de reeds lang bestaande moeilijkheden tussen zijn Verbond en de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers gisteren op eigen houtje openbaar maakte. En hiermee barstte de al lang smeulende bom. De vorige minister van verkeer en waterstraat, mr. J. van Aartsen, heeft tijdens zijn ambtsperiode alles in het werk gesteld de controverse voor de buitenwereld geheim te houden. De heer Douma deelde mede, dat een door het Verbond voor Veilig Verkeer opgezette actie om de kleu ters de regels van het verkeer bij te brengen, (kosten 80.000 gulden) door een tegenactie van het comité Kleuterbescherming onderafdeling van de Vereniging Bescherming Stockholm: de Zweedse inlichtingendienst heeft een geheime politieke orga- Voetgangers volkomen is mislukt, nisatie opgerold. Volgens het dagblad „Expressen" is hier sprake van een VOOR NIETS belangrijke Zweedse nazi-beweging. Op de foto een gedeelte van de hoe- De actie was groots opgezet: de veelheid wapens en munitie, welke door de politie is opgespoord. televisie wee erin betrokken, «r we ren filmpjes gemaakt, er waren klei ne wedstrijden georganiseerd, waar voor prijsjes werden uitgeloofd. Bij na zesduizend kleurterscholen wer den benaderd, maar doordat het Co mité Kleuter bescherming dezelfde kleuterscholen een briefje zond, waarin de scholen werd ontraden aan de actie deel te nemen, reageer den er maar driehonderd. Vele an dere scholen wachtten in verwarring af, wat er officieel zou gaan gebeu ren. Zo'n negenduizend wandplaten had UK '65 zoals de Veilig Verkeer - actie heet, laten vervaardigen, en driehonderdduizend instructiebrieven en ideeënmapjes. Vijftienhonderd platen en twintigduizend mapjes gin gen de deur uit. Het enige program ma-onderdeel, dat normaal kan wor den afgewerkt is de uitzending van de televisiefimpjes DUIDELIJKE UITSPRAAK Ondanks het feit, dat de leden van Veilig Verkeer tot zwijgen over de ze zaak waren verplicht, is het Ver bond niet helemaal ongelukkig met de eigenmachtige uitlatingen van de heer Douma. Het Verbond heeft goe de hoop, dat de controverse nu spoe dig uit de wereld zal zijn: „Wij ho pen dat de nieuwe minister door deze plotselinge publikatie met zijn neus op de moeilijkheden wordt gedrukt en tot een duidelijke uitspraak zal komen". De heer Doum a is door oud-minis ter Korthals (ook al van Verkeer en Waterstaat), die thans voorzitter is van Veilig Verkeer naar zijn woning in Leiden ontboden. De heer Korthals had de heer Douma gisteren nog via een telegram zwijgplicht opgelegd. Vandaag zal in de woning van de heer Korthals een gesprek binnens kamers plaatsvinden met de heer Douma. De nieuwe minister van ver keer en waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, heeft gistermiddag onmid dellijk na het openbaar worden van de controverse, mevrouw G. W. van der Does uit Den Haag naar zijn de partement ontboden. Mevrouw Van der Does is voorzitster van Bescher ming Voetgangers en het comité Kleuterbescherming. Zij verklaarde, dat zij de actie van Veilig Verkeer pedagogisch niet verantwoord vond. „Kleuters horen niet alleen op de zebra's zoals Veilig Verkeer wil", zei zij. Het eerste luchtkussenvoertuig, dat op eigen kracht de Noordzee is over gestoken, is gisteravond omstreeks zes uur op het strand tussen de IJ- muidense pieren uit Cowes in Enge land aangekomen. De tocht van Co wes naar IJmuiden, aldus vertelde ons de piloot Peter Lamp, had zes uur geduurd. Er was op vier uur ge rekend maar een miswijzing in het kompas deed de Hovercraft de kust van Europa bij Duinkerken berei ken. Langs de kust van België en Ne derland is men daarna naar IJmui den gestoven met een vaart van 110 kilometer per uur. Nog nimmer te voren is een schip met een dergelijke snelheid te IJmuiden binnengevaren. De Hovercraft, die van Hyet-type s.r.n. 5 is, en die plaats heeft voor twee bemanningsleden en 12 passa giers, zal van 14 tot 22 mei in het kader van de Britse Week in Am sterdam demonstratietochten maken in de nabijheid van Amsterdam en op het IJsselmeer bij Muiderberg. Maandag zullen Prins Bernhard, Prinses Margaret en Lord Snowdon een tocht met het voertuig op het IJs selmeer maken. Omstreeks kwart over zes gisteren is de Hovercraft weer van het strand bij IJmuiden vertrokken om onder loodsaan wij zing op weg te gaan 'naar de Zuidersluis en vervolgens door het Noordzeeka naal naar Amsterdam. NEDERLANDSE ONTSNAPTEN IN BELGIE AANGEHOUDEN Twee 18-jarige Nederlanders, M. G. en C. v. W. uit Dordrecht, zyn in Charleroi in België aangehouden na te zijn ontsnapt uit een inrichting in Utrecht. In een gestolen auto waren zy naar Brussel gereden, waarna zij naar Frankrijk vertrokken. Aan de Belgisch-Franse grens lieten zij het gestolen voertuig achter. Uit een Bel gische villa ontvreemdden zij 'n foto toestel en een tandem, die hen over de grens bracht. De inmiddels ge waarschuwde Franse politie kon ech ter het tweetal kort daarna inreke nen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7