S)e &2id6eSoi!/Ya/iit Gedurfde actie tegen Zuidvietnamese stad VIETCONG LIET ZICH NIET GRIJPEN Geheime Zweedse nazi-bende wilde regering omver werpen WESSIN Y WESSIN BLEEF ^^autoverhuur WOENSDAG 12 MEI 1965 56e JAARGANG urn?rin P4PP\nRarHT 99 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 138.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.78 p.w., 3.35 p. mnd.. 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Russen doen voorzichtig met de maan Amerikaanse militairen en guer rillastrijders van de Vietcong zijn gisteren in de Zuidvietnamese provinciale hoofdstad Song Be, 110 kilometer ten noordoosten van Saigon, in gevechten van man tegen man gewikkeld ge weest na een van de meest ge durfde communistische acties in de Zuidvietnamese oorlog tot dus ver. 's Morgens waren naar schat ting drie bataljons Vietcong- strijders de stad binnengedron gen. Zij overvielen het Ameri kaanse legerkamp daar en brach ten aanzienlijke schade toe aan gebouwen voordat ze verdreven werden. Onder de verdedigers vielen twintig doden, van wie vijf Amerikanen, en vijftig gewonden, onder wie dertien Amerikanen. Pogingen om de guerillastrijders te pakken te krijgen schijnen te zijn mislukt. Volgens Amerikaanse mili taire kringen zijn de opstandelingen er in geslaagd zich terug te trekken in de dichte bossen rondom Song Be. Zij zouden bij hun aanval van dins dag 50 man aan doden hebben ver loren. Naar schatting zouden voorts 120 Vietcong-leden zijn gesneuveld bij de voortdurende luchtaanvallen op plaatsen, waar de opstandelingen zich zouden hebben schuilgehouden, nadat zij zich uit Song Be hadden terugge trokken. Volgens een Amerikaans officier had een deserteur van de Vietcong gewaarschuwd voor de aanval op Song Be. Daardoor was er kort voor de aanval nog een Zuidvietnamees bataljon naar de plaats gedirigeerd. Het verzet tegen de guerilla's was hierdoor sterker dan anders het geval Bij de strijd in Bing Doeong, 40 km ten noordwesten van Saigon, zijn meer dan honderd doden en vermis ten. Gewond werden 78 personen. De regeringstroepen hebben een aanzien lijke hoeveelheid wapens en uitrus ting verloren. De aanval begon zon dagmiddag. Veertig Amerikaanse straalvliegtui gen hebben gisteren een aanval ge daan op kazernes, boten en vrachtwa gens ongeveer 300 km ten zuiden van Hanoi. Zij ontmoetten hevig luchtaf- weervuur. In de wateren bij de Noord Vietnamese kust werd een schip geraakt, waarop een enorme ontplof, fing volgde. Alle piloten keerden be houden op de basis terug, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Duitse bruidjes als „herstelbetaling" Commodore De Zwaan, cdt van hel commando luchtverdediging, heeft de leden van de in Blomberg bij Det- mold in Neder-Saksen gelegerde Ne derlandse raket-eenheid aangeraden om als „herstelbetaling" vele Duilx meisjes als bruid naar Nederland mee te nemen. De reden hiervoor is, dat talrijke Duitse militairen tijdens de tweede wereldoorlog Nederlandse meisjes als hun echtgenoten naar Duitsland „ont voerden". Commodore- De Zwaan zei dit gisteren bij de officiële ingebruik neming van nieuwe legeringsgebou wen voor de derde groep geleide wa pens. Zijn opmerking wekte veel hi lariteit H.M. de Koningin heeft dinsdag in Utrecht een deel van de landdag der unie van vrouwelijke vrijwilligers bij gewoond Op de foto zien we v.l.n.r. gravin van Lynden van Sandenburg, mevr. J. C. Friederich-Wegerif (vice- presidente van de UW), H.M. de Koningin en burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht. Op de hellingen van de berg Stoll, in het gebied van Sepik in Australisch Nieuw-Guinea, is een tot dusver on bekende stam ontdekt, de stam telt tussen 800 en 1500 leden. In Saigon ontploften vanochtend 14 mortiergranaten en kneedbommen in een filmstudio naast de woning van de pl.v. Amerikaanse ambassadeur Alexis Johnson. De explosieven zou den worden gebruikt bij het opnemen van een oorlogsfilm. Een Vietnamees in de studio werd ernstig gewond. SLAPEND KIND DOOR RATTEN GEBETEN Het 3-jarig zoontje Henk vam de familie Smeets uit Ubach over Worms is in die afgelopen nacht om half drie zo ernstig door ratten gebeten, dat de jongen naar het „St. Jozef-zieken huis" in Heerlen gebracht moest wor den. De vader van 't kind werd wak ker door een gil uit de' slaapkamer van de jongen. Hij zag hoe een paar ratten uit het bedje sprangen. Het is overigens niet de eerste maal dait het ventje door ratten is gebeten. De afgelopen winter beten de dieren het kindje in het gezicht. De ratten komen uit een vuilnishoop en een open riool voor het huis. Het ge meentebestuur van Ubach over Worms zou tot nu toe niet hebben gereageerd op de klachten van de fa milie Smeets. «De algemene leiding der Zweedse politie heeft medegedeeld, dat de in lichtingendienst maandagavond jl. 'n geheime politieke organisatie in Zwe den heeft opgerold. Het Zweedse dagblad „Expressen" meldt, dat hier Vader dreigde gegijzelde baby te doden Twee-en-een-half uur hield de 26- jarige Ray Jones een mes op de keel van zijn 22 maanden oude dochter tje. „Blijf bij me uit de buurt of ik dood haar", zei hij tegen vijf politie agenten, die in de deur bleven staan. Tussen de man en de politieagenten in stond de 24-jarige vrouw Joane, die er bij haar man op bleef aandrin- gèn haar het kind te geven. Op een gegeven ogenblik deed zij een uitval naar zijn arm. Hij viel, maar kwam snel overeind en bleef het mes op de keel van het kind houden. Toen de politieagenten naar voren sprongen, schreeuwde hij: „Nog één stap en het kind is er geweest." De politie probeerde met de man, een werkloze timmerman, te praten, maar zonder succes. Hij zei: „Ik wil niet dat mijn vrouw het kind krijgt. Ik neem het mee naar huis, naar Noord-Carolina." Na 2 y, uur merkte de politie, dat Jones moe begon te worden. Hij nam het meisje dan op de ene en dan op de andere arm en wijzigde ook tel kens de manier waarop hij zijn mes vasthield. Toen hij het kind weer een keer verplaatste deed een politieman een uitval, gevolgd door de anderen. Het kind viel op de grond, maar was on gedeerd. Het mes werd aan Jones ontwor steld, waarna hij naar een psychia trische inrichting werd overgebracht. sprake is van een belangrijke Zweed se nazi-organisatie. Volgens „Expressen" zou de leider der Zweedse nazi's, de 30-jarige Bjoern Lundahl, thans als Egyptisch agent in Zweden opereren. Hij- zou zijn Egyptische opdrachtgevers tot in bijzonderheden gegevens hebben verstrekt over het personeel van de Israëlische ambassade in Stockholm, de werkzaamheden van Israëlisc he bedrijven in Zweden en de hulp,' die de Verenigde Staten aan de Joden in Zweden verlenen. Het blad meldt, dat de Zweedse politie op het midden in Stockholm gelegen hoofdkwartier der Zweedse nazi-organisatie een grote hoeveel heid wapens, zoals machinepistolen, revolvers, handgranaten en sabotage- materiaal heeft aangetroffen. „Expressen" meldt tenslotte nog, dat gebleken is, dat de jeugdige Zweedse luitenant Lars Lindh een der leden van de Zweedse nazi-orga nisatie was. Lindh heeft indertijd deel uitgemaakt van de Zweedse een heid der VN-vredesmacht op Cyprus. Hij en een andere Zweedse officier moesten uit Cyprus vertrekken, toen bleek, dat zij in hun VN-jeep voor de Turkse Cyprioten bestemde wa pens smokkelden. Uit in beslag genomen documen ten was gebleken, dat de organisatie de regering omver wilde werpen. Voorts was uit de documenten ge bleken, dat de organisatie een 100- tal leden omvatte. Pakistan en India sluiten een bestand India en Pakistan hebben besloten een wapenstilstand té sluiten in het omstreden gebied van de Rann van Koetsj die gevolgti zal worden door onderhandelingen. De overeenkomst kwam tot stand na intensieve diplomatieke activiteit van Britse zijde. Zowel India als Pa kistan hebben concessies gedaan. De bestandsovereenkomst zou voorzien in terugtrekking van de strijdkrach ten van beide partijen uit het ruim 8.500 vierkante km grote gebied. Wel zouden er politieposten in het gebied gevestigd mogen worden, maar dan alleen op die plaatsen die beide par tijen op 1 januari van dit jaar bezet hielden. De politie van beide landen mag echter wel in het omstreden gebied patrouilleren. Indiia is verder bereid arbitrage te aanvaarden ter vaststel ling van de status quo op januari 1965. Waalse extremisten tegen verhollandsing „De heimwee naar Groot-Neder land inspireert niet aHeen tot verkla ringen van politici, maar ligt ook aan de basis van een zekere opvatting van Benelux", aldus schrijft „Combat Wal'lon", het orgaan van het Waalse overheidspersoneel. In een door het Brusselse blad „Le Soir" overgeno men commentaar zegt „Combat Wal- lon", dat bij dieze opvatting het groot hertogdom Luxemburg systematisch wordt genegeerd en al'les in het werk wordt gesteld om „opnieuw de voor waarden te «scheppen voor de vervoe ring over de Vlaams-Nederlandse gevoelens". „Om dat te bereiken is men uiter aard niet gierig met de geldmiddelen Gehele of gedeeltelijke terugbetaling van de kosten voor de organisatie van leergangen, opleidingen, lezin gen, studiereizen, uitwisseling van toneelgezelschappen, orkesten, har monieën en fanfares en steun aan alle filmactiviteiten zijn in het kort de toepassingsmaatregelen van het Bel gisch-Nederlands cultureel akkoord. Het schijnt, dat elke Belgisch-Neder landse culturele manifestatie gelde lijke steun geniet van de staat, die naar verhollands ing leidt". Bestand in San Domingo aan ijzeren draad uitsluitend niGUWG wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594 In Whitehall (Londen) is vandaag de ministersconferentie van de N.A.V.O. begonnen. Hier een beeld tijdens de openingstoespraak van de Britse premier Wilson. Achter de tafel v.l.n.r. de ministers Martin (Can.), Haek- kerup (Den.), Couve de Murville (Fr.), Schroeder (W. Dtsl.), Costopoulos (Griekenl.), Gudmunsson (IJsL), Fanfani (Italië), Spaak (Belg.), Wilson, seer, gen., Brosio, Werner (Lux.), Luns (Ned.), Lange (Noorw.), No- gueira (Port.), Esat Islk (Turk.), Stewart (Gr.-Br.) en Ball (V.SJ Terwijl Amerikaanse diplomatieke kringen volhouden, dat generaal Wessin y Wessin, de voornaamste tegenstander van de opstandelingen onder kolonel Caamano, de laan is uitgestuurd om de onderhandelingen te vergemakkelijken, heeft de leider van de anti-rebellenregering in de Dominicaanse republiek, generaal Antonio Imbert, gisteren verklaard, dat hem over een dergelijk ontslag niets bekend was. Het bestand in San Domingo hangt aan een zijden draad. Elke dag vin den er vuurgevechten plaats tussen Amerikaanse militairen die de cor ridor bewaken en opstandelingen die uit ramen van gebouwen en vanaf daken schoten lossen. De Amerika nen bewaken de vluchtgang met de grootste zorg omdat deze de verbin ding vormt tussen de veiligheidszone, waarin o.m. de Amerikaanse ambas sade ligt, en het vliegveld. Deze schietpartijen hebben tot dus- Gescheiden Siamese tiveeling maakt het goed De zes jaar oude Italiaanse zusje? Giuseppina en Santina Foglia, die met het heiligbeen aan elkaar waren ver bonden en maandag zijn gescheiden, maken het goed. De eerste nacht na die operatie heb ben ze rustig geslapen en er hebben zich geen complicaties voorgedaan De arts die de operatie heeft ge leid, prof. Luigi Solerio, noemde hun toestand gisteren „uitstekend". De artsen menen echter, dat eerst na drie dagen een definitief oordeetf kan worden gegeven. ver aan 14 militairen het leven ge kost. Er zijn 86 gewonden. Men schat het aantal Dominicanen, dat sinds het uitbreken van de ongeregeldheden op 24 april het leven liet op 2000. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft vandaag in Londen gezegd, dat de Amerikaanse troepen in de Dom. re publiek blijven totdat een Pan-Ame rikaanse strijdmacht daar zal zijn ge legerd. Soekarno benoemt 77ste minister President Soekarno heeft vice- luchtmaarschalk Herlambang als 77e minister in zijn kabinet opgenomen. Herlaimbanjg werd minister van staat. Hij zal als speciale raadgever in mi litaire zaken optreden. Herlambang staat bekend als ge matigd. Het is hem als militair niet toegestaan lid te zijn van een poli tieke partij. De 77 Indonesische ministers be heren tezamen 85 ministerportefeuil les, daar verscheidene ministers meer dan één portefeuille onder hun hoede hebben. Berlijnse bruggen zijn ondermijnd De westelijke geallieerden hebben onder de bruggen in West-Berlijn springladingen aangebracht om ze in •*eval van nood bij de verdediging an de stad te kunnen opblazen, zo s in Berlijn vernomen. Een Berlijnse krant, het Spandau- er Volksblatt, had deze maatregel ..krankzinnig" genoemd, omdat zelfs in een oorlog met conventionele wa penen een vernielde brug de Russen liet langer dan een kwartier zou op houden. Van officiële zijde werd er even wel op gewezen, dat het hier 'n rou tine-zaak betreft. Alle bruggen in Europa hebben speciale kamers om expire ven te bejgen. RUSLAND WIJST AMERIKAANSE NEGER-DIPLOMAAT UIT De Sow jet-Unie heeft gisteren het vertrek gelast van een Amerikaanse negerdiplomaat wegens beweerde an ti-Russische activiteit onder Afri kaanse studenten in Moskou. De di plomaat, de 32-jarige Norris D. Gar- nett, was sinds oktober j.l. werk zaam op de culturele afdeling van de Amerikaanse ambassade. Hij is onge huwd en de enige neger onder het ambassadepersoneel. Het Russische regermgsblad Iz- westia schreef, dat Garnebt van zijn woning „een soort centrum voor aniti-Russdsohe propaganda en een Amerikaans wervingsbureau" had gemaakt. Hij had volgens het blad pogingen in het werk gesteld om „ongeregeldheden te veroorzaken" en studenten pogen over te halen de Sowjet-Unie te verlaten. Hij zou voorts sommige studenten hebben ge vraagd, hem geheime gegevens in handen te spelen. DUITSE ARTS MAG VON SCHIRACH OPEREREN De voormalige leider van de „rfit- ler-Jugend", Baldur von Schirach, die in de gevangenis voor oorlogs misdadigers te Spandau twintig jaar uitzit, mag door de Westduitse oog specialist prof. Meyer-Schwickerath worden geopereerd. Naar de Britse ambassade in Bonn meedeelde, hebben de ambassadeurs van de vier bezettende mogendheden daarvoor toestemming verleend. Vol gens de viermogendhedenbepalingen mochten de gevangenen in de Span- dau-gevangenis tot dusver niet door een Duitse arts behandeld worden. De voormalige Westduitse ministers van justitie, Thomas Dehler en Ewald Bucher, hadden voor Schirach ge pleit, daar deze met volledige blind heid wordtbedreigd. Schirach, die volgend jaar op vrije voeten komt, was al in een geallieerd militair zie kenhuis in Berlijn behandeld, maar zonder succes. Dit nummer bestaal uit 12 pagina's VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR In de afgelopen nacht is plaatselijk nachtvorst voorgekomen. Dit ge beurde tijdens rustig en helder weer, dat werd veroorzaakt door een hoge- dirukgebied, waarvan het centrum in een langzaam tempo juist over ons land trok. Het hogedrukgebied blijft het weer beheersen, de nachtvorst kansen worden kleiner, omdat het temperatuurniveau voortdurend ho ger wordt. Morgenmiddag zal de tem peratuur op tal van plaatsen boven de twintig graden komen. Het droge en overwegend zonnige weer houdt ZON- EN MAANSTANDEN 13 Mei: zon op 5.40, onder 20.24; maan op 18.05, onder 4.23. H oogwaterstanden 13 Mei: v.m. 3.33; n.m. 16.11. KORRELTJE Zaai nooit „als", het komt niet op.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1