S)e ftjidaeSoti/Ya/nt Rebellenjager W essin legt zijn functie neer Nog steeds gevechten in hoofdstad San Domingo Regeringstroepen in Zuid- Vietnam lijden zware verliezen GAAT HANOI EVACUEREN? ^aVrhrÖ -e TMcnW =anen 'W.tSSgZ Engelsen wegens spionage voor Russen veroordeeld Onderzoek op ministeries Indiase beschieting van Oost-Pakistan Verhoogt Bonn schadevergoeding Joodse slachtoffers? Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 MEI 1965 56e JAARGANG No. 16.521 Valse noot in Benelux-koor Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 138.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0.78 p.w.. 3.35 p.mnd., 10.05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Republiek wordt erkend. De minister van buitenlandse za ken van de regering-Caamano, Cury, protesteert in een telegram aan de Interamerikaanse organisatie fel te gen het zaterdag op de consultatieve bouw hadden aangevallen. De pro gramma's van de zender worden sinds kort gestoord. Een Amerikaanse militaire woordvoerder wilde geen antwoord geven op de vraag of de Amerikanen hierin de hand hebben. De „grondwettelijke" regering van kolonel Caamano heeft laten weten, dat zij elk contact met de organi- De militaire bevelhebber in de kost, terwijl drie Amerikaanse para- ^ieert"z^lTn^^aar6TCrt^enwom- Dominicaanse Republiek, generaal chutisten werden gewond. Sinds het Wessin y Wessin, heelt gisteren zijn begin van de opstand op 24 aprii l^nfo Rosario niet fls olSle' functie neergelegd. Zondag ontsloeg «m in de Dominicaanse Republiek afgevaardlgde va'n de Dominicaanse zoals bekend, de nieuwe junta van nu 14 Amerikanen gedood en 82 ge- Roënllhli.w generaal Imbert, waartegen de op- wond. Naar verluidt hebben meer standelingen gekant zijn, een groot dan 2000 Dominicanen het leven ver aantal generaals die sleutelposities loren. bekleedden in de strijdkrachten, ken- nelijk om de opstandelingen van ko- Amerikanen zender? lonel Caamano mild te stemmen. iK.t ut, wluimaH5,s Deze waren echter nog fel gebeten Gjsteren werd ook geschoten bij het OAS-bijeenkomst genomen besluit, op generaal Wessin. radiostation van de „constitutionele" Bonilla Atiles, de vertegenwoordiger Generaal Wessin nam zijn besluit regering van kol. Caamano. In een van de junta van generaal Imbert, nadat de Amerikaanse ambassade en uitzending werden de Amerikanen als officieel Dominicaans gedelegeer de bevelhebber van de Amerikaanse er van beschuldigd, dat zij het ge- de te blijven erkennen. strijdkrachten in de Dominicaanse Republiek met hem hadden gespro ken. Wessin was verantwoordelijk voor het bombarderen van door de rebellen bezette delen van San Do mingo toen de opstand 14 dagen ge leden begon. In diplomatieke kringen in San Domingo meent men, dat het af treden van generaal Wessin y Wes sin de weg heeft geëffend voor onderhandelingen tussen de tegen over elkaar staande rechtse en linkse stromingen in de Domini caanse Republiek, hoewel er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Men is er van overtuigd, dat Wessin, De Russische astronauten Valentina Tereshkowa-Nikolaieva en haar echtgenoot Andrian Nikolajef, die een tiendaags bezoek aan Frankrijk brengen, zijn hier gefotografeerd bij 't verlaten van het vliegveld Le Bourget In een open auto reden zij naar Parijs, hartelijk toegejuicht door vele belangstellenden. Zuidvietnamees legercommando on der de voet. Pogingen om per hefschroefvlieg- tuig Zuidvietnamese versterkingen naar Song Be te brengen, mislukten door een hevige beschieting door de opstandelingen. Nu wordt gepoogd Eenheden van de Vietcong he e over de w versterkingen aan te wessin, vanochtend vroeg een grote aanval voeren terwjjl de stryd nog voort. ^it.frfregifrbopOlheTneiland,0mde1 E'£4lg£ vïlH'V ÏSStete"- ^Vietcong had gisteren een zwa- van de V.S. In genoemde kringen H, elf werden gewond. Een Hgu jjghia, 50 km ten noordwesten twijfelt men er niet aan, dat het be- ^"Avvtïam^e^erlïcstroe van SaiS°n- Aan regeringszijde zjjn sluit om Wessin heen le zenden door da' todden volgens Vietnamese militaire kringen president Johnson zelf is genomen. ^.•:aanzien,ljke verI,ezen hadden 55 soldaten gedood en honderd ge- geieaen. wond, terwijl een groot aantal wordt Een vuurgevecht tussen Ameri- vermist kaanse militairen en Dominicaanse De Vietcong, die ter sterkte van 'n volgens onbevestigde berichten is sluipschutters langs de corridor in regiment aanviel, brak door de ver- de regering in Hanoi bezig haar kan. San Domingo heeft gisteren aan een dediging van een Amerikaans kam- foren te evacueren uit de hoofdstad Stalin iveer op het Russische filmdoek Voor het eerste sedert de destalini satie tijdens Chroesjtsjows bewind in 1956 is Stalin weer op het Russi sche filmscherm te zien. De film, die in de grootste bioscoop van Moskou draait, is getiteld: „De grote vader landse oorlog". Men ziet Stalin tij dens een radio-uitzending op 3 juli 1941, toen hij de „volksoorlog" tegen de Duitse indringers eist». Stalin is in de film ook te zien met Churchill en Roosevelt, tijdens de conferentie te Jalta. De opnamen voor de film hebben 18 maanden in beslag genomen. Ze ker is, dat er na het ontslag van Chroesjtsjow wijzigingen in zijn aan gebracht. Meer dan 2000 mensen woonden gisteravond de première bij. Zij applaudisseerden toen de film Stalin op het Leninmausoleum liet zien tijdens de 7 november-parade in 1941. Amerikaanse officier het leven ge- pement en liep de bezetting 1 De Britse deskundige op het gebied van geleide wapens Frank Bossard is gisteren in Londen tot 21 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens 't verkopen van wapengeheimen aan de Sowjet-Unie. De 52-jarige Bos sard verklaarde zich schuldig aan het tenlastegelegde. Hij had de ge heimen voor 5.000 pd. st. (ongeveer 50.000 gulden) aan Rusland verkocht. Bossard verklaarde, dat hij in een wanhopige financiële toestand ver keerde toen hij tot spionage over ging. Hij zei zijn daden te betreuren. Bossard, voormalige hoge ambte naar van het ministerie van lucht vaart, nam in 1939 dienst bij de Royal Air Force om veroordeling wegens schulden te ontgaan. Door zijn schitterend gedrag tijdens de oorlog werd hij snel bevorderd. De 33-jarige Britse sergeant Percy Sidney Allen is gisteren in Londen wegens spionage tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Allen werd op 16 mei betrapt bij het over handigen van geheime documenten aan een militaire attaché van Irak in Londen. Allen werkte bij het Britse ministerie van defensie. Hij bekende zijn spionage begaan te heb ben wegens financiële moeilijkheden. Premier Wilson deelde mede, dat hij een speciale commissie belast heeft met een onderzoek naar de omstan digheden die de spionage van Bos sard en Allen mogelijk hebben ge maakt. De commissie moet vaststel len in hoeverre de veiligheidsdien sten van de twee ministeries waarin Bossard en Allen werkten, mede ver antwoordelijk zijn. als voorzorgsmaatregel voor eventu ele Amerikaanse luchtaanvallen. Ame rikaanse piloten zagen vanuit him verkenningsvliegtuigen, hoe grote groepen mensen en motorrijtuigen de hoofdstad verlieten. De piloten maak ten luchtfoto's. Volgens de berich ten zouden de regeringsbureaus wor den overgeplaatst naar Phoe Tho en Hoa Binh, ten westen van Hanoi. GRIEKEN "ËN TURKEN GOEDWILLEND IN KWESTIE-CYPRUS Griekenland en Turkije hebben be sloten langs vreedzame weg een op lossing te zoeken voor de kwestie- Cyprus. Dit is gebleken na afloop van het eerste contact, dat de nieuwe Turkse minister van buitenlandse zaken, Ha- san Esat Isik, gisteren in Londen heeft gehad met zijn Griekse collega Kostopoulos. Beide ministers, die voor de Navo- conferentie in Londen zijn, hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om met elkaar van gedachten te wisselen over de kwestie-Cyprus. MINISTER FAYAT: MEER CULTURELE SAMENWERKING „Het moet mogelijk zijn, dat Ne- derlands-België afzonderlijk met Ne derland en Franstalig België afzon derlijk met Frankrijk aan culturele samenwerking en integratie doet. België heeft culturele akkoorden met Nederland en met Frankrijk, maar er kan méér worden gedaan". Dit heeft de Belgische vice-minis ter van buitenlandse zaken, H. Fay at, in een vanochtend gepubliceerd in terview met het Vlaamse blad „De Standaard" verklaard. „Het komt mij voor, dat er op het gebied van radio en televisie een echte gemeenschap tussen de Frans talige landen bestaat, die mogelijk is doordat ook de officiële instanties hun medewerking verlenen. Waarom zouden wij ook voor het Nederlandse taalgebied niet in die richting den ken en ijveren?" „Tussen Nederland en Vlaanderen moet er evenwel een vaster contact komen," aldus minister Fayat. „Voor onze Franstalige landgenoten is het vanzelfsprekend, dat zij zich cultu reel op Frankrijk afstemmen. De Vlamingen aanvaarden niet zo ge makkelijk, dat onze noorderbuur de toon moet aangeven in het hele Ne derlandse taalgebied. Beiderzijds lij den wij nog aan zelfoverschatting en eigenwaan". PERSHING-RAKETTEN NAAR EUROPA Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat eind mei een tweede bataljon artillerie uitgerust met Per- shing-raketten naar Europa zal wor den gezonden. Deze raketten, die een reikwijdte van 735 km hebben en met een con ventionele of een kernlading kunnen worden uitgerust, komen in de plaats van Redstones, die minder ver reiken. Het bataljon zal onder het gezag staan van generaal Lemnitzer, de op perbevelhebber van de Navo in Euro pa. KOSYGIN NAAR DJAKARTA Premier Kosygin van de Sowjet_ Unie heeft een uitnodiging van pre sident Soekarno aanvaard voor een bezoek aan Indonesië, zo meldt het persbureau Tass. De uitnodiging werd gisteren aan de Russische regerings leider overgebracht door de Indone sische minister van defensie, gene raal Nasoetion. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. Kosygin heeft op zijn beurt Soekarno uitge nodigd voor een bezoek aan de Sow jet-Unie. Nkroemah doet beroep op Indonesië en Maleisië President Kwame Nkroemah van Ghana heeft gisteren een beroep op Indonesië en Maleisië gedaan htm conflict door middel van overleg te regelen. Kwame Nkroemah sprak aan het begin van de vierde conferentie van Afrikaanse, Aziatische en La tijns-Amerikaanse landen die te Win- neba in Ghana wordt gehouden. Nkroemah zei, dat Maleisië noch Indonesië het zich kunnen veroorlo ven de hulpbronnen, die zo bitter no dig zijn voor hun verdere ontwikke ling, te gebruiken voor onderlinge strijd. Hij verzocht beide landen daar om overleg te gaan plegen om hun conflict „onverwijld" te regelen. Nkroemah richtte zich ook tot de „volkeren van Zuid-Afrika, Mozam bique, Angola, Rhodesië en Portugees Guinea". Hij noemde hen „broeders" en zei, dat zij recht hadden op hun vrijheid. Mocht die vrijheid slechts met de wapens in de hand veroverd kunnen worden, dan was hij bereid steun te verlenen. Bij de Lathitilla aan de grens met Assam duurt de zware beschieting van Oost-Pakistan door Indiase strijd krachten voort, zo wordt gemeld in een bericht van de verenigde Pakis taanse pers uit Dacca. Volgens officiële kringen maken de Indiase strijdkrachten gebruik van mortieren, hoog explosieve granaten en andere wapens. Oost-Pakistan heeft fel geprotesteerd bij de rege ring van Assam. West-Duitsland overweegt ernstig het bedrag van zevenhonderd miljoen mark, dat men wil uittrekken om Joodse slachtoffers van het nazi-be wind die op andere wijze geen scha devergoeding kunnen opeisen, te ver hogen. Dit deelde de voorzitter van de Joodse organisatie die zich met scha devergoedingskwestie bezig houdt, dr. Nahum Goldmann mee, nadat hij gisteren een onderhoud met bonds kanselier Erhard en minister van fi nanciën Dahlgruen had gehad bij wie hij aandrong op meer schadevergoe ding voor slachtoffers die na 1953 uit Oost-Europa naar het Westen waren gekomen en daardoor volgens de Duitse wetten geen aanspraken meer konden doen gelden. Het gaat om ongeveer 150.000 men sen, van wie er thans ongeveer hon derdduizend in Israël wonen. De des betreffende Joodse organisatie acht het voorgestelde bedrag van zeven honderd miljoen mark te laag. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Joegoslavische president Tito is maandag officieel op het koninklijk paleis van de Noorse koning Olav ontvangen. De statie-foto, die bij deze gelegenheid werd gemaakt toont v.l.n.r.: Prinses Astrid, Koning Olav, mevrouw Tito, President Tito en Kroonprins Harald. (Telefoto ANP) Nederlanders niet erg in trek bij Antwerpse scholieren Dat de Nederlanders niet erg populair zijn bij de leerlingen van de hoogste klassen van de Antwerpse middelbare scholen blijkt uit een gisteren gepubliceerd verslag over een opinie-onderzoek. „Met wie gaat u het liefste om?", was één van de vragen, die de Belgisch- Nederlandse vereniging had opgenomen in de enquête ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan. Slechts twaalf procent van de leerlin gen antwoordde, dat dit de Nederlanders zijn, 42 procent zei de voor keur te geven aan Duitsers en 46 procent aan de omgang met Fransen. Een derde van de ondervraagde leerlingen treedt de Nederlanders „openhartig" tegemoet, bijna de helft „voorzichtig" en ongeveer 20 procent „wantrouwig". Maar bijna 70 procent vindt, dat de banden tussen noord en zuid nauwer dienen te worden aangehaald. Meer dan de helft is volgens de enquête van mening, dat de Nederlanders zich te weinig voor de Vlaamse vraagstukken interesseren en 60 procent vindt Nederland een „middelmatige" Benelux-partner. Bijna een kwart van de leerlingen zei, dat de Nederlander de Vlamingen „laatdunkend" bejegent. De zuinigheid (41 procent) en de gierigheid (32 procent) worden de Nederlandse eigenschappen ge noemd, die de basis vormen van de welstand van de gemiddelde Ne derlander. De Nederlander wordt tenslotte wel „vaderlandsbewust" geacht: 83 procent van de jongens en meisjes zeiden dat tenminste. Het zou in de bedoeling liggen een soortgelijk opinie-onderzoek te verrichten onder de leerlingen van een middelbare school in Neder land. We zijn dan benieuwd naar de uitslag. Hogere middagtemperaturen In Oost-Europa is het weer onder invloed gebleven van een tamelijk diepe depressie, zodat de overvloedi ge regenval er aanhield. In onze om geving daarentegen ontwikkelde zich een hogedrukgebied, waardoor de pe riode met veel regen tot een einde kwam. Aan de flank van dit hoge drukgebied werden vandaag met noordwestelijke winden nog veel wol kenvelden van de Noordzee aange voerd. Het hogedrukgebied beweegt maar langzaam en komt geleidelijk nog dichter bij ons land te liggen. De wind neemt daardoor af, terwijl in verband met te verwachten zon nige perioden de temperatuur op een hoger niveau komt dan de afgelopen dagen het geval was. In de komende nacht is er echter, samenhangend met opklaringen, een kans op nacht vorst. De regenkansen zijn de eerst komende dagen klein. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Mei: zon op 4.51, onder 20.22; maan op 16.46, onder 4.08. H oogwaterstanden 12 Mei: v.m. 2.41; n.m. 15.26. KORRELTJE Van alle kapitaal geeft kennis de meeste rente.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1