Rijkste man van de wereld leeft in „bittere armoede" Nizam kan niet leven van een miljoen dollar per jaar Schandaal in Belgisch bejaardentehuis ontdekt MAN STEEKT ONGEWENSTE A.S. SCHOONZOON MET MES NEER Koningin bij congres Oorlogsslachtoffers MAANDAG 10 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In België is een gerechtelijk onder zoek begonnen naar het terreurbe wind in een bejaardentehuis in Pul- derbos in de Antwerpse Kempen, dat aan verscheidene ouden van dagen het leven zou hebben gekost. Volgens enkele Belgische kranten zijn de schandalige toestanden in het rusthuis „Pniel" ontstaan nadat een tweetal jaar geleden een genaturali- De 24-jarige M. H. uit St. Willi- brord is zaterdagavond in Ouden bosch neergestoken door de vader van zijn vriendin. De jongeman werd levensgevaarlijk gewond. De dader werd gearresteerd en heeft bekend. De in Oudenbosch wonende vader van het meisje had de jongeman de omgang met zijn dochter verboden. Deze stoorde zich daar echter niet aan en verscheen zaterdagavond met het meisje in een café waar zich ook haar ouders bevonden. Tijdens een woordenwisseling die op straat werd voortgezet kwam het tot een vecht partij, waarbij de jongeman werd neergestoken. De dader verklaarde bij het ver hoor door de politie dat hij uit angst heeft gehandeld. Volgens getuigenverklaringen tra. den schoonmaaksters op als verpleeg ster, was de voeding en de genees kundige verzorging er beneden alle peil en werden lastige zieken aan hun bed vastgebonden, in een zak gestopt of opgesloten in een kamer tje, waar zij soms met 15 mensen de dag moesten doorbrengen. Dikwijls werden de bejaarden door directeur Müller geslagen. Er waren geregeld sterfgevallen. De directeur en zijn jongere vrien din, die hij tot hoofdverpleegster had benoemd, waren verdwenen toen de politie een inval in het rusthuis deed. Twee bejaarden, wier toestand ernstig bleek, werden onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht waar zij echter als gevolg van de ondergane behandeling in het rust huis overleden. SCHEEPSBERICHTEN Acmaea 12 Panakanaal verw. n. Curasao; Acteon 11 gereed dokken RDM; Area 7 425 ZOtO v. Singapore n. Singapore; Calamares 7 800 O v. Bermuda n. Cristobal Japara 7 125 NNO v. Vellano n. Marseille; Kara 7 190 O v. Vizagapatnam n. Abadan; Kennemerland 7 100 NO v. Kp. Ver- dische Eil. n. Recife; Kermia 20 te- Curasao verw.; Kopionella 12 te Le Havre verw., 7 250 WZW Azoren; Koratia 7 450 WZW v. Cochin n. Suez; Korenia 7 te Saltend; Maas dam 7 460 WtZ v. Kp. Clear n. South ampton; Merwelloyd p. 7 v. Algiers n. Lissabon; Poeldijk 7 v. Bremen n. Antwerpen; Sarpedon 7 v. Guanta n. Maracaibo; Scheldelloyd 7 v. Pt. Swettenham n. Penang. Breezand 7 10 N v. Longships n. Fo- wey. Erich Wendt, de Oostduitse staatssecretaris, die namens zijn re gering de onderhandelingen met Westberlijnse functionarissen voerde die leidde tot de pasjesovereenkom sten, is zaterdag op 63-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. RODE KRUIS HERDACHT DUNANT HA7FRSWHIIHR daaropvolgend een plechtige H. Mis komen vieren in de kerk van St. De geboortedag van Jean Henri Dansavonden voor Diepgangcen- Michael in 't Zwaantje. Hier immers Dunant, de stichter van het Rode •™m re van Groenen- js hij voor zijn emeritaat ruime tijd Kruis, is zaterdag op de Wereld en ie U1* Y.® andere plaatsen pastoor geweest. Pastoor Koene is in Rode Kruisdag in Nederland her- J® zaterdagavond jl. begonnen te 1952 met meritaat gegaan, dacht door het leggen van een krans bouwen. Liever gezegd: vele jonge- Jeugdtoneel Zondagmiddag heeft met rode anjers en witte tulpen bij waren present in het Groenen- het toneelgezelschap „De kale wip- het standbeeld van Henry Dunant op Q1Jks parochiehuis voor de dans- pers» voor de jeugd het sprookje het terrein van het conferentieoord j*vond, die daar werd gehouden in ifGar--*enliesje en de koekoek" op de „Woudschoten" bij Zeist en de offi- £et kader van de actie „De jeugd pian n van het St. Joris-parochie- ciële start van een jeugdactie ten be- "ouwt huis opgevoerd. De Rijndijkse jeugd hoeve van de ontwikkelingslanden. Zaterdagavond luidde dus voor het heeft zich kostelijk geamuseerd om Marjo van Dillen en Marie-There- eerst de bel voor uitvoering van de het verhaal en de wijze, waarop het se van Dam, twee leden van de jon- door jongeren op touw gezette actie sprookje door de jonge Groenendy- geren hulpdienst te Culemborg, de om gelden te verzamelen voor de kers werd gespeeld. jongste afdeling van deze thans rond bouw van de sacristie en het Diep- duizend leden tellende hulpdienst, gangcentrum van de paters onge- n droegen de krans naar het stand- schoeide karmelieten in de Groenen- Pl*lïlSSS ajQtttTTX beeld. dijk. The Black Albino's zorgden voor Op deze bijeenkomst bij het Henry een goed stukje muziek, zodat de i_ I**I Dunant-huis luidde de heer D. van dansminnenden volledig aan hun QCtlllQC Oil tllllVSlllK Kleef, hoofd van het Nederlandse trekken kwamen. Tiidens deze dans- O g J van vriendin Kleef, hoofd van het Nederlandse trekken kwamen. Tijdens deze dans- Jeugd Rode Kruis, een jongerenactie avond toonden ook de paters drs. Al- in, die in het teken zal staan van het fons Kroese en Ignatius Wishaupt ontwikkelingsprogramma van het van het Diepgangcentrum belangstel- Internationale Rode Kruis. Het mot- ling voor de activiteiten, die enkele Prinses Beatrix is zaterdag te Raam to is: „Jongeren in het Rode Kruis jonge Hazerswouders ontplooien om getuige geweest bij het huwelijk van "an mnraar," hen aan een deel van de benodigde T financiën te helpen. Zaterdag 29 mei een van "aaT vriendinnen, mej. L. wordt voor de jeugd weer een dans- W. M. Hasseleij Kirchner, met de vandaag, de kracht van morgen". NOORDWIJK avond georganiseerd; dan treden heer y G K baron sirtema van Oo- Blinde kreeg „Pro Ecclesia Zaterdagmiddag om half een heeft de 61-jarige heer F. H. J. Kooken uit Eindhoven de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice" ont vangen. Deze werd hem uitgereikt door de deken van Eindhoven, W. Kaal. tijdens de ledenvergadering van de afd. zuid van de R.K. Blinden- bond. welke gehouden werd in de Harmoniete Tilburg. De pauselijke onderscheiding heeft de heer Kooken te danken aan zijn activiteiten op het gebied van de blindenzorg. Tot voor kort was hij penningmeester van de R.K. Blinden- bond. Voorts vervulde hij een groot aantal functies in blindenorganisaties, nam deel aan vergaderingen en con gressen in binnen- en buitenland en toonde zich een deskundige op het ge bied van de sociale, maatschappelijke en financiële wetten en voorschriften in het belang van de gehandicapten. DUITSE OMGEKOMEN IN NOORD-LIMBURG Mevr. M. Keiler (64) uit Duisburg is zaïterdagavond in de Noordlim burgse plaats Afferden met haar auto in een bocht van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De wagen vloog in brand. Voorbijgangers slaag den er in de bestuurster uit het wrak te halen, doch zij bleek reeds te zijn overleden. Zeventig-jarig huwelijk in Heemstede De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft vanmorgen namens koningin Juliana een taart, bloemen en een schriftelijke gelukwens aangeboden aan de heer en mevrouw G. van Ros malenCasteleijns uit Heemstede, die 70 jaar getrouwd zijn. De heer Van Rosmalen is 94 jaar en zijn vrouw 98. Namens het Heem- steedse gemeentebestuur bood de burgemeester een fruitmand aan. AMERIKAANSE MILITAIR VERDRONK IN AMSTERDAM De 25-jarige Amerikaanse militair Matthew Clemens is vrijdagavond op de Oude Zijds Achterburgwal te wa ter geraakt en verdronken. De Ame rikaan, die in Frankfurt am Main was gelegerd, blijkt onder invloed van alcohol te hebben verkeerd. Een getuige had aanvankelijk te genover de politie verklaard dat de Amerikaan in de gracht was gegooid, hetgeen voor de hoofdstedelijke re cherche aanleiding was om vannacht een speurtocht naar de dader te hou den. De verklaring is inmiddels her roepen. Charles de Wolff volgt Anton v.d. Horst op De heer Charles de Wolff te En schede zal wijlen dr. An thorn van der Horst opvolgen als dirigent van de Nederlandsche Bachvereeniging. Zijn benoeming zal vanavond worden be kend gemaakt tijdens de algemene ledenvergadering van de Bachver- en was leerling van zijn voorganger dr. Van der Horst. De heer De Wolff verving zijn leermeester reeds bij de Bachvereeniging sedert mea van het vorig jaar. RIETVELD-PAVILJOEN IN GEBRUIK GENOMEN In de beeldentuin van het Kröller- Müllermuseum in het nationale park De Hoge Veluwe heeft ir. W. van Tijen namens ongeveer tweehonderd architecten het Rietveld-paviljoen overgedragen aan het Rijk. De mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. M. Vrolijk, aanvaardde officieel het paviljoen, waarmee de Nederlandse architecten de overleden architect G. Th. Riet veld willen eren. VAN GOGH-TENTOONSTELLING IN NUENEN In het kerkje van de Nederlands Hervormde gemeente in Nuenen heeft mr. dr. Kortmann, Commissaris der Koningin in Noordbrabant de ten toonstelling geopend van werken uit de Nuenense periode van Vincent v. Gogh. Deze tentoonstelling, die in het gemeentehuis wordt gehouden, blijft de gehele maand in Nnenen. De commissaris was van 's-Herto genbosch over de kleine binnenwe gen naar Nuenen gereden en daarbij had hij, zo vertelde hij, iets onder gaan van wat Van Gogh heel diep heeft ervaren en heeft teruggegeven in de kunst, dlie hij hier heeft ge creëerd. Het schilderij de aardappel eters, zo vervolgde hij, laat Brabant zien zoals het in zijn wezen was en nu nog is. De schilder heeft aller eerst willen presenteren de eenvoud en tegelijkertijd het geluk, de ar moede en tegelijkertijd de rijkdom van een gezin dat geduldig aan tafel zit. „Ik zou willen", aldus mr. Kort mann, „dat Brabant op de dag van vandaag nog aan dat beeld zou be antwoorden". HERDENKING GEVALLEN GRENADIERS EN JAGERS Enige honderden nabestaanden en belangstellenden hebben zondagmid dag in Den Haag de nationale her denking bijgewoond van de tijdens de Tweede Wereldoorlog gevallen grenadiers en jagers. Bij het monu ment voor die gesneuvelden, tegen over de J. F. Kennedylaan aan de Joh. de Wittlaan, werden door gees telijke verzorgers toespraken gehou den. Aan de herdenking werkten mee de Koninklijke Militaire Kapel en 't koninklijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers". Deputaties van o.m. nabestaanden van het 24ste regiment infanterie, van de Koninklijke Militaire Kapel, van de Koninklijke Vereniging van Grenadiers en Jagers „De Garde", varn het regiment grenadiers en van het regiment jagers eerden met kran sen en bloemstukken de gevallenen. de Koningin woonde deze plechtig- Rene and his Alligators op. Binnen- Ballonnenwedstrijd jeugd Roode «n feestelijke bijeen- vestins. Het huwelijk werd voltrok- Kruis. Ondanks het gure weer van komst voor de ouderen op touw wor- fcen door de burgemeester van Baarn zaterdag is de aktie van het Jeugdden 8e2et- p. jt van Beeck Kalkoen, en Roode Kruis afdeling Noordwijk- 40-jarig priesterfeest em.-pastoor d ineezeeend in de Pauluskerk Noord wij kerhout, om luister bij te Koene Op 6 juni a.s., Pinksterzon- daarna ingezegend ma zetten voor de viering van het 100- dag, herdenkt de zeereerw. heer C. te Baarn, door de predikant dr. P. A. jarig bestaan van het Ned. Roode Koene de 40ste verjaardag van zijn Elderenbosch uit Amersfoort. H.M. Kruis, uitstekend geslaagd. priesterwijding. Em.-pastoor Koene, t-v j uaiinn die thans in Alphen a. d. Rijn woon- nenwedstrijd, waaraan honderden "Chtig 2al overigens op de 13e juni tod ook b«. kinderen deelnamen, waarvoor zij 50 cent per ballon betaalden en waar van de baten zijn bestemd voor het Jeugd Roode Kruis te Suriname. Vanaf het Lindenplein en het VVV -kantoor vertrokken gelijktijdig de kinderen, voorafgegaan door een drumband, met him ballonnetjes in optocht naar het Vuurtorenplein, al waar de ballonnen werden opgela ten, hetwelk een fantastische aan- i* blik bood Tientallen prijzen zijn Koningin Juliana en minister De totaal 54 miljoen mensenlevens kost- uitgeloofdvoor hen wier ballon de Jong hebben zaterdagmiddag 'n con- te en dat de eerste en de tweede we- verste afstand door de lucht heeft gres bijgewoond van de Bond van reldoorlog samen honderd miljoen afgelegd. Op 26 juni a.s. zal de uit- Nederlandse Militaire Oorlogsslacht- verminkte mensen tot resultaat heb- slag van deze wedstrijd worden be- offers. Voorzitter W. C. J. M. v. Lan- ben gehad. kend gemaakt en zullen de prijzen schot deelde in zijn openingsrede mee Hy ging uitvoerig in op wat ge- door het hoofdbestuur van het Ne- dat de Wereld Veteranen Organisa- daan wordt voor de militaire oorlogs- derlandse Roode Kruis worden uit- tie officieel kandidaat is gesteld voor slachtoffers en hun nabestaanden. de nobelprijs voor de Vrede. „Hoe- Nog altijd is er een groot verschil wel uiteraard nog lang niet vaststaat tussen de uitkeringen aan hen, die of de W.V.F. deze prijs zal krijgen, tot de Nederlandse strijdkrachten be- menen wij toch in de kandidaatstel- hoorden, en hen die in Indonesië in ling een erkenning te zien die ons militaire dienst waren. DOSR-training In de trainings- slechts kan aanmoedigen op de in- Over de pensioenen zei de heer avonden van DOSR is enige wijziging geslagen weg voort te gaan", aldus Van Lanschot, dat de invoering van gekomen. Deze zijn nu als volgt: de heer Van Lanschot. een glijdende pensioengrondslag no- Op dinsdag- en donderdagavond dig is. Hij bepleitte de instelling van voor de jeugdspelers en op woens- De heer Van Lanschot herdacht het een staatscommissie om dit probleem dag- en vrijdagavond voor de senio- feit, dat de oorlog Nederland 'n kwart te bezien. Ook de pensioenen van de ren. De aanvangstijden zijn onver- miljoen mensenlevens heeft gekost nabestaanden moeten nodig worden anderd gebleven. en dat de tweede wereldoorlog in herzien. gereikt. ROELOFARENDSVEEN OSMAN ALI KHAN BAHADUR, Nizam van Haiderabab, beter bekend als „de rijkste man ter wereld" heeft zware zorgen. Pech ach tervolgt hem al twintig jaar en nu is hij ook nog in bittere strijd ge raakt met zijn oudste zoon en erfopvolger, de 56-jarige prins van Be- rar, die hij het liefst direct zou onterven ten behoeve van zijn lieve lingskleinzoon (hij heeft er meer dan vijftig), prins Moekarram Jah. Dat wordt een proces waarop nu geheel India wacht De prins van Berar wil zich namelijk niet goedschiks laten onterven. Het gaat om vele miljarden ook al leeft zijn vader nu schijnbaar in grote armoede. Hij lijkt zelfs geen geld meer te bezitten om zich een nieuwe auto of nieuwe kleren aan te schaffen en hij ontvangt zijn bezoekers niet langer in de legendarische troonzaal van het paleis van King Kothi maar in een vertrek met een vloer van gestampte aarde. De „armoede" van de man, die in 1947 zonder enige twijfel, de rtybste man ter wereld was - alleen zijn onroerende goederen werden op één miljard gulden geschat - kwam voor het eerst in het nieuws ten tyde van de Chinese inval in India (begin N>3) Een oproep voor hulp aan de vluchtelingen beantwoord de de Nizam met eeo gift van 225.000 gulden. Dit was het grootste oedrag, dat werd geschonken maar toch kreeg hy veel kritiek. De kranten staken de draak met dit „kleine bedrag", dat zeker niet in overeenstemming was met de rijkdom van de schenker, zijn gierig heid werd aan de kaak gesteld en als reacties begonnen vele Indiërs hem klei ne bedragen van f 0,50 tot f 2,50 te zenden om hem te „steunen" voor zijn oude dag. De Nizam, indachtig de Mu- zelmaanse spreuk „Doe liefdadigheid, maar niemand zal er U dankbaar voor zijn", snapte aanvankelijk de zin van de ze bittere spot niet en stuurde naar elk een een vriendelijk bedankbriefje. Of zou hij werkelijk in de mening verkeren, dat hij arm is geworden? Relatief gezien is dat misschien ook wel zo. Potentaat Tijdens het Britse bewind was hij Immers de machtige potentaat van de ongeveer zeshonderd maharadjah's, na bobs en radjah's, die over een gelijk aantal staatjes regeerden, waarin bet land was verdeeld. Zijn nizamaat ter grootte van de Duitse Bondsrepubliek, was er het grootste van. Zijn negentien miljoen onderdanen waren niet veel meer dan zijn slaven en de gehele stad Haiderabad was zijn persoonlijk eigen dom. Hij bezat ook zes reusachtige paleizen «aaronder dat van New Delhi met 560 kamers. Ia eigendom had hij ook 18.000 km2 grond (meer dan de helft van België) en in de kelders van zijn paleis van King Kothi ligt nog steeds de fabelachtige schat van Golconda opge stapeld in 68 brandkoffers. Daar liggen genoeg edelstenen om er de Kalverstraat ln Amsterdam mee te plaveien. Dinshan Gazdar, de grootste, juwelier van Bombay, werd er jaren geleden mee belast een Inventaris van de schat te maken. Na zes maanden werken heeft hy ech ter moeten opgeven: de schat was niet te tellen Massief goud Zijn troon was van massief goud ook al had deze slechts de vorm van gewone stoel. En ook van massief goud waren de pantsers van de olifanten, waarmee hg ln 1947 tegen het leger van Nehru ten strijde trok toen deze zijn mzamaat met geweld kwam annexeren. „De rijkste man" had niet gemerkt, dat de tijden waren veranderd en had gemeend, dat hff na het vertrek der Britten mb almachtige «mafhapir^iyii po tentaat kon blijven. Hij zond zijn 35.000 knechten en zijn twee duizend soldaten, die wal-en gekleed als gouden speelgoed, soldaatjes, die hij als knaap van zijn vader ten geschenke had gekregen, het veld tegen het goed uitgeruste In diase leger. Enkele tientallen olifanten met gouden pantsers werden als tanks gebruikt en tweeduizend danseressen kwamen zijn wakkere strijders aanmoe digen. Eretitel Na zeven dagen capituleerde de „le germacht" van de nizam en diende hij zich aan de wetten van Nehru te onder werpen. Hij kreeg de eretitel van gou verneur van Haiderabad, zijn gronden en onroerende goederen werden aange slagen voor de belastingen met uit zondering van vflf paleizen. In ruil, kreeg hij een jaarlijks pensioen van één miljoen dollar. Sedertdien heeft de man niet meer opgehouden te protesteren, dat hij van een dergelijk klein bedrag niet kan leven. He* bedrag kan wel veel lijken maar niet voor de nizam. Trouw aan de voorschriften van de Islam heeft hij immers gezorgd, dat vele kin deren het levenslicht zagen ter ere van Allah. Hij heeft vier wettige vrouwen. 42 bijzitten en een groot aantal courtisa nes, 300 naar schatting. Zijn vier vrou wen hebben hem 33 wettige kinderen ge schonken, die op hun beurt hem meer dan vijftigmaal grootvader maakten. Daarnaast zijn er nog duizenden die naren, die hij nooit heeft willen ont slaan om hen niet zonder middelen van bestaan te laten. stellen, die helemaal bezet waren met edelstenen; elke tuniek kostte twee mil joen gulden! In zijn paleis hield hij er ook een eigen jazz-orkest op na; jazz- dirigeren was immers zijn grote hobby Maar zoals reeds gezegd, de tijden, veranderen ook voor nizam Osman AJi Khan Toen zijn talrijke en rumoerige kroost naar zijn zin teveel begon te kos ten, ging hy bezuinigen. Dat werd zo erg, da JJ ijn kinderen in 1960 een soort „vakvereniging" oprichtten om hun be langen te verdedigen. Hun eerste els was een maandelijk se minimum toelage van f 375,- per STOPT EIGEN KOUSEN EN LEEFT VAN „AALMOES" hoofd. De nizam moest toegeven aan deze eis en heeft een aantal juwelen verkocht om 53 fondsen op te richten, die aan elk van zijn kinderen hun hele verdere leven een dergelijk bescheiden inkomen verzekeren. Het voorbeeld van de kinderen werd nagevolgd door het dienstpersoneel, dat praktisch geen betaling voor zijn diensten kreeg Wel had het een dak boven het hoofd en een gevulde maag. De tienduizend dienstboden hebben daarop op hun beurt loonsverhoging gekregen en dat heeft tot een verdere verarming van de nizam geleid. Zrjr zoon had voor dit alles geen be grip. Ondanks het conflict met zijn vader is hij miljoenen schulden blijven opstapelen, tot zijn vader het helemaal beu is geworden en heir eenvoudig heeft onterfd ten behoeve van zijn lievelings kleinzoon, de 27-jarige prins Mukar- ram Jah. Prins Berar wenst zich echter niet in een hoek te laten duwen en heeft zich tegen de beslissing van zijn vader gekeerd wat dan binnenkort tot een sen sationeel proces zal leiden. Ruzie Vele mondjes Kortom de oude nizam heeft vele, ve le mondjes te voeden, die zich ook al tijd niet met een schotel rijst tevreden stellen. Zijn oudste zoon Berar met wie hij zo ernstig in conflict is geraakt en een andere zoon, Moazzan Jah, staan in heel India als twee beruchte feest vierders bekend. Het *ijn grote liefheb bers van speelholen, peperdure auto's en van mooie vrouwen Hun oude va der mag hen dat trouwens niet al te veel verwijten vermits hij in zijn Jeugd de bloemetjes ook aanlig buiten heeft gezet. Zo schrok hij er niet voor terug tegelijkertijd vier gouden tunieken te be Om inmiddels aan het groot publiek duidelijk te maken, dat zijn zonen hem werkelijk tot de bedelstaf hebben ge bracht, stopt de nizam zijn versleten kousen zelf en maakt op straat ruzie met de verkopers van koude dranken, waarvan hij korting op de prijs vraagt als hg van hen een glas water koopt. Ook werd het Kortgeleden bekend, dat hij in een kelder enkele vergeten houten kof fers had ontdekt. Hy liet ze openmaken en er lagen voor ongeveer een paar mil joen aan bankbriefjes in. Ratten en muizen hadden ze echter ge durende vele jaren als voedsel gebruikt en de overblijvende stukker kon de bank niet meer tegen goed geit1 inruilen Copyright Opera Mundi

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4