Belangrijke rennen en draverijen op Duindigt ALLE TITELKANDIDATEN HADDEN VERLIESPARTIJ PRINSES BEATRIX ONTVING BIBLIOTHEKEN VOOR HUNNESCHANS EN ZILVEREN SCHOR Sjefke Janssen leidt Nederlandse ploeg in Tour de l'Avenir Vierde overwinning van Rik van Looy Den Hartog heeft nog steeds kansen ZATERDAG 8 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Z.K.H. prins Bernhard heeft in Breda het be vrijdings congres van de nationale federatieve raad van het voor malige verzet Nederland bijgewoond. De foto toont twee meisjes, die aan het begin van de bijeenkomst een kruis, de gevallenen van het verzet symboliserend, op het podium plaatsten. Victor Vicas maakt voor Interwest-film Wenzel Lüdecke een televisiefilm over de Habsburg-familie. De film be hoort tot een serie over beroemde families. Op de foto Otto van Habsburg met zijn kinderen Monika en Michae- la tijdens een opname-pauze. Washington: de bekende film- en televisiehond „Lassie" betuigt zich dankbaar jegens Orville Freeman, de Ame rikaanse minister van landbouw, die het dier heeft onderscheiden wegens zijn buitengewone verdiensten op het gebied van de voorlichting over de bossen. „Lassie" treedt in een nieuwe televisieserie op als een hond van een boswachter. Militaire invaliditeits pensioenen dienen opgetrokken De heer W. C. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers, ging hedenmiddag in zijn congresrede voor 3600 personen uitvoerig in op hetgeen gedaan wordt voor de mili taire oorlogsslachtoffers en hun na bestaanden. Hij wees erop, dat er nog altijd een groot verschil bestaat tus sen de uitkeringen aan hen, die tot de Nederlandse strijdkrachten be hoorden, en hen die in Indonesië in militaire dienst waren. Bij 't bespreken van de pens'oenen bracht de heer Van Lanschot naar voren dat de invoering van een glij dende pensioengrondslag nodi« is. De militaire invaliditeitspensioenen zijn gebaseerd en het inkomen dat de be trokken milit^-'r had toen hij inva lide werd, veelal od jeu «e leeftijd Bij de pensionering wor*t er geen rekening mee gehouden, dat de man in kwestie bezig was een toekomst, een carrière, op te bouwen, die abruot werd afgebroken, waardoor de moge lijkheden van positieverbetering op hielden. De heer Van Lanschot bepleitte de instelling van een staatscommissie om dit probleem te bezien. De pensioenen van de nabestaanden dienen even eens nodüig te worden herzien, naar zijn mening. Ook bepleitte hij af schaffing van de anti-cumulatierege ling. Een militair gepensioneerde, die werkt en verdient krijgt korting daarop in zijn pensioen. Een AOW'er, die er wat bij verdient niet. Op grond van het feit, dat de militaire pensioe nen in feite een schadeloosstelling zijn voor in 's lands dienst bekomen letsel meent de bond dat belasting vrijdom voor pensioenen vam militai re oorlogsslachtoffers alleszins ge rechtvaardigd is. Ten slotte bepleitte hij alle aan dacht voor de technische modernise ring, van medische verzorging en het verschaffen van prothesen, die door internationale samenwerking moge lijk is. De Zutphense rechtbank heeft de twintigjare G. van der V. uit Apel doorn veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek wegens het doodsteken van zijn schoonvader G. Dinius uit Deventer. Tegen Van der V. was acht jaar met aftrek ge- eist. De dodelijke steekpartij ontstond nadat de heer Dinius zijn dochter te hulp was geschoten die door de jon geman van de fiets was getrokken toen zij van haar werk op weg was naar huis. Het meisje was met Van der V. gedwongen getrouwd. Zij was te ruggegaan naar haar ouders niadat de man hacr en de baby ernstig had mis handeld. DR. L. G. M. ALTING VON GEUSAU CONCILIE PERITUS Dr. L. G. M. Alting von Geusau, direkteur van het Nederlands Docu mentatie Centrum Concilie te Rome, is benoemd tot concilie-peritus. Van af het begin van het Concilie heeft hij het DOC-centrum in Rome ge leid. Voor het werk van dit centrum en zijn publicaties bestond bij de concilievaders zeer grote belang stelling. Het bleek te voorzien in een dringende behoefte aan voorlichtend materiaal over concilie-onderwerpen. Dr. Alting von Geusau kreeg vorig jaar toestemming de vergaderingen van de derde zitting van het concilie bij te wonen. Westduitse liberalen pleiten voor Schirach De voortnalige Westduitse minis ters van justitie Thomas Dehler en Ewald Bucher hebben er schriftelijk bij de ambassadeurs van de vier ge allieerde mogendheden in Duitsland op aangedrongen, dat toestemming wordt verleend voor het verrichten van een oogoperatie bij de vroegere leider van de nazi-jeugd, Baldur von Schirach, door de Duitse professor Meyer-Schwickerath. Volgens de bepalingen van de ge allieerden mag Schirach, die in Spandau gevangen zit, niet door een Duitse specialist worden geopereerd. Zowel Dehler als Bucher is lid van de Westduitse (liberale) vrije demo cratische partij. Zij vinden, dat „het boven de zin en het doel van de straf uitgaat, wanneer niet alles wordt gedaan om het volledig blind worden van Schirach te voorkomen". Schirach werd in 1946 door het in ternationale tribunaal te Neuren berg tot 20 jaar veroordeeld. Het Tweede-Kamerlid C. Brands- ma (PvdA) heeft minister Suuiihoff (Verkeer en Waterstaat) schriftelijke vragen gesteld over het invoeren van een maximum-snelheid van 50 km per uur op de Leidsevaartweg in de gemeente Heemstede. „In verband met de levensgevaarlijke verkeers situatie ter plaatse." Het Kamerlid vraagt of het juist is dtat b. en w. van Heemstede hierom medio november van het vorige jaar reeds hebben ge vraagd, en dat er tot nu toe niet op hun verzoek is gereageerd. Als dit het geval is zo vraagt de heer Brands- ma, wil die minister er dan voor zor gen dat op de korttt mogelijke ter mijn een beslissing wordt genomen. (advertentie) Voetbal Hein van Gastel, de 27- jarige linksbuiten van het gedegra deerde NAC, heeft een uitnodiging ontvangen om zondag a.s. een proef- wedstrijd te spelen met het elftal van Standard Luik, in de vriend schappelijke wedstrijd in Luxemburg tegen het nationale elftal van het Groothertogdom. Van Gastel is reeds acht jaar contractspeler bij NAC. Morgen worden op Duindigt de kaarten geschud voor de Derby der Renpaarden. De merries en de heng sten starten dan nog gescheiden van elkaar in de Produktenren, een koers over 1700 meter. Bij de hengsten is Right Royal, die bij zijn seizoende. buut in de Prijs van Haarzuilen de bloem der volbloednatie achter zich liet, de gedoodverfde favoriet. Delaware en Waikuru zijn goed voor de tweede of derde plaats, maar het paard van W. A. van Dijk zul len ze moeilijk kunnen bedreigen. Bij de merries is het iets interes santer. Twee vertegenwoordigsters van Stal Frowein Khrislova en Kandy moeten het opnemen te gen Dancing Lady S, die wel bij de eerste twee kan eindigen. Of Miss Pixie en Petra hun verrassende op treden zullen herhalen lijkt ons zeer de vraag. Bij de dravers is de Prijs der Veel- belovenden het topnummer. Captain Double K, die veertig meter uit de kop start, heeft hierin gunstige voor uitzichten. Twintig meter vóór hem maakt Corina Hollandia haar seizoen debuut. Het paard met het entraine- ment van Willem Geersen zou de Captain kunnen kloppen, maar dan zou ze een topvorm moeten hebben. Op dezelfde afstand staat Caesar Ju- Ha H, een paard dat qua snelheid waarschijnlijk wel is opgewassen te gen de favorieten, maar dat te on betrouwbaar is om te worden aan bevolen. Het programma bestaat uit zeven draverijen en drie rennen. De eerste koers begint half twee en onze prog noses luiden: Duinrelprijs: Dean Hollandia - Con stant Heny - Chariie Mills. Raaphorstprijs, met trio: Azuro Pluto - Butch Hollandia Zilver Kid. Hengstenproduktenren: Right Roy al - Delaware - Waikuru. Vooreindenprijs: Midas G - Zanto - Yankee Maid. Wittenburgprijs, trio: Bianco Old Gold - Bella Marieza - Zambesi. Merriënproduktenren: Stal Fro_ wein - Dancing Lady - Miss Pixie. Prijs der Veelbelovend en: Captain Double K - Corinna Hollandia - Chan- tiago. Outsider: Caesar Julia H. Windy-Cliffprijs, ren, trio: Nika- tou - Rex Mundi Traumfahrt. Groot Haesebroekprijs: Amigo - Yon- ker Aster - A Reine Kinley. Pauwprijs: Diomedea S - Duinpie- per S - BrilHant Heny. WIELRENNEN NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP BANDSTOTEN Tentoonstelling „Taal en teken te Den Haag geopend Aan prinses Beatrix zijn gister middag in het Haags Gemeentemu seum bij de opening van de expositie „Taal en Teken" symbolisch twee bibliotheken overgedragen. Zij ont ving tevens het eerste exemplaar van het boek „Taal en teken". De bibliotheken zijn geschonken door de Vereniging ter bevordering van de belangen der Boekhandels, die 150 jaar bestaat. De boekerijen zijn voor de Stichting Zilveren Jeugdcentra. De ene bibliotheek is reeds geplaatst in het huis „Hunne schans" aan het Uddelermeer, de andere Is bestemd voor het huis „Het Zilveren Schor" in Arnemuiden. De terreinen en het kapitaal voor de jeugdcentra zijn door koningin Julia na en prins Bernhard geschonken bij gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest. De voorzitter van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, de heer J. A. G. Kok, droeg de bibliotheken over. Het boekwerk „Taal en teken" werd de prinses overhandigd door de voor zitter van de jubileumcommissie van de vereniging, de heer Chr. Leef- lang. Het boek is een jubileumuit gave van de vereniging. De expositie ter gelegenheid van het jubileum werd geopend door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van Den Haag, die samen met de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, om vijf uur prinses Beatrix bij haar aankomst bij het museum begroette. De vijfjarige Melanie van Haaren bood de prinses een boeket anjers en viooltjes aan. Mr. Wijsen beek, directeur van de dienst van schone kunsten in Den Haag, sprak een welkomstwoord en zette de be doeling van de expositie „Taal en teken" uiteen. Burgemeester Kolf schoten memoreerde, dat de jubile rende vereniging de beste tradities heeft gediend. Na de openingsplech tigheid bezocht prinses Beatrix de expositie. VERTRAGING OP RIJKSWEG EINDHOVEN—TILBURG De vericeerscentrale vam die rijks politie heeft meegedeeld, dait met in- gamig van maandag 10 mei te 12.00 uuir een deel van de noordelijke rij baan van de rijksweg Eindhoven— Tilburg in verband met werkzaamhe den aan deze weg voor het verkeer wordt afgesloten. Dit weggedeelte ligt tussen Eindhoven en Oirsohot. Het verkeer wordit geleid over de zuide lijke rijbaan. Met enige vertraging moet rekening worden gehouden. De werkzaamheden zullen duren tot 24 mei. De tweede dag van het Nederlands kampioenschap bandstoten in Didam eindigde sensationeel door een neder laag van Tini Wijnen tegen plaats genoot Van Leur, waardoor niemand meer ongeslagen was. Aan het week einde beginnen nog vijf kandidaten voor de titel: namelijk in de eerste plaats Henk de Kleine, die de totaal falende Teegelaar („Dit is de ergste sof in mijn gehele biljartloopbaan") in een sterk gespeelde partij van 24 beurten kansloos liet en voorts op gelijke hoogte in matchpunten kwam met Hans Vultink, Cees van Ooster hout en Tini Wijnen en met een ver- liespartij meer Joop Roodenbnrg. Van dit vijftal heeft De Kleine echter tot nog toe veruit de beste indruk achtergelaten, hetgeen alleen al blijkt uit zijn algemeen gemiddel de van 5.70, waarmee hij ruim een punt voorstaat op alle anderen. De Kleine is ook de enige die in elke partij een serie van ongeveer 30 ca ramboles heeft gemaakt, een enorme ruggesteun op een partijlengte van 150 caramboles. Ook tegen Teegelaar .presteerde de Kampenaar het om in één ruk dertig caramboles te scoren. Maar van wezenlijk belang voor de winst was dit niet, want De Kleine lag al in gewonnen positie. De grote verrassing was dus de nederlaag van Wijnen, die tot en met de 22ste beurt zeker niet kansloos was tegen de carambolerende Van Leur (99—105). Toen Van Leur daarna echter series van 16 en 20 produceerde, had Wij nen geen verweer meer. De uitslagen van de derde ronde luiden: Teegelaar Wijnen Doggen Van Oosterhout Vierde ronde: Van Oosterhout Roodenburg 150 43 18 3.48 122 43 14 2.83 134 29 16 4.62 150 29 20 5.17 Teegelaar 70 24 13 2.91 De Kleine 150 24 30 6.35 Stand na twee dagen: 1. De Kleine 6 pnt 5.70 alg. gem.; 2. Vultink 6 - 4.54; 3. Van Oosterhout 6 - 4.33; 4. Wijnen 6 - 3.97; 5. Roodenburg 4 - 3.60; 6. Van Leur 2 - 4.09; 7. Doggen 2 - 3.73; 8. Teegelaar 0 - 3.42. De sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Wielerunie heeft vrijdag in overleg met de coach, de heer J. Middelink, als ploegleider voor de Tour de l'Avenir 1965 aan gewezen de heer Sjefke Janssen uit Elsloo. Sjefke Janssen is reeds enige malen als ploegleider opgetreden. Het vorige jaar werd de Nederland se ploeg in de Ronde van de Toe komst geleid door Gerrit Schulte. Ronde van Spanje Voor de vierde maal tijdens de Ronde van Spanje is de Belg Rik van Looy als eerste over de eindstreep gegaan. In de negende etappe zege vierde hij in een rit van Sagunto naar Salou over een afstand van 237 km in 5 uur 47 min. 23 sec. De Duitser Wolfshohl behield de leiding in het algemeen klassement: 1. Wolfshohl (Did) 46.32.54; 2. Pou. lidor (Fr.) 46.36.44; 3. Thieün (Fr.) 46.37.38; 4. Van Looy (B.) 46.39.24; 5. Manzaneque (Sp.) 46.41.12; 6. Echeverria (Sp.) 46.41.52; 7. Kunde (Did) 46.42.02; 8. Vuillemin (Fr.) 46.45.04 en 9. Junkermann (Did) 46.46.03. Vierdaagse v. Duinkerken De Brit Vincent Denson zegevierde vrijdag in de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. Hij was het die na een ontvluchtingspoging na 180 km de rit over 260 km van Valenciennes naar Duinkerken met ongeveer vier minuten voorsprong won op de Belg Debreucker. De Bel gen Gilbert Desmet 1 en 2 eindigden met kleine onderlinge verschillen op de derde en vierde plaats. De beste Nederlander was Arie den Hartog met zijn 20ste plaats in de zelfde tijd als Gilbert Desmet 2 (5.32.44). Leider in het algemeen klassement bleef Gustave Desmet. Algemeen klassement: Gustave Desmet (Belg) 17.06.08; 2. Decabou- ter (Belg) 17.06.38; 3. G. Desmet (1) (Belg) 17.06.47; 4. Kerckhove (Belg) 17.06.48; 5. Everaert (Fr.) z.t.; 6. Den Hartog (Ned.) z.t.; 7. Van den Ber- ghen (Belg) z.t.; 8. Maliepaard (Ned.) z.t.; 11. Van Dongen (Ned.) 17.07.04; 13. Van Espen (Ned.) 17.07.32; 14. Jansen (Ned.) z.t

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9