Captain Geert E. Frank In zeven jaar in Italië 900 kunstwerken vermist Het verhaal van ACHTHONDERD POLITIEMENSEN GAAN MUSICEREN IN LEIDEN LEIDSE AGENDA HANDBALVER. „WARMUNDA" VOOR HET EERST SPORTIEF IN ACTIE Bestemming Amerika ZATEBDAG 8 MEI 1965 DE LEIDSE COURANT Bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northeast Airlines vliegt de 33-jarige Jn Amsterdam geboren Geert E. Frank als gezagvoerder op de Douglas DC-3, als tweede vlieger op de Douglas DC-6 en soms als boordwerktuigkundige op de Convair 880. Onlangs wisten we deze verkeersvlieger, eigenaar van twee sportvliegtnigen, zijn levensge schiedenis te ontwringen. Het bleek een wonderlijk verhaak Het ver haal van een vlieger in hart en nieren - 8200 vlieguren - die destijds m Nederland bij de voorselectie op de Tiger Moth bij de NI.S. op Ypenburg werd af getest „omdat hij geen vlieggevoel bezat" Begonnen als jongen van 16... „Al van jongsaf ben' ik een luchtvaartenthousiast," 20 ver telt Geert Emiel Frank ons. „Tijdens de oorlog las ik „Vlieg wereld" en ik was 16% toen ik mij meldde bij de luchtmacht voor de vliegeropleiding Bij de voorselectie op de Tiger werd ik afgetest bij mijn laatste 60 uur check, omdat ik boven Rotterdam zittend gokte op Den Haag. Ik zat in de zelfde oplei ding als Martin Schroder. Het gelukte Geert op één of an dere manier ontslag uit de dienst te krijgen en in Roermond ging hij naar de middelbare landbouw school. Ergens in z'n achterhoofd speelde hij met het idee om la ter landbouwvlieger te worden. Bij de Venlose zweefvliegclub leerde ik zweefvliegen en haal de m'n C-brevet. Ik besloot nu bij de N.L.S. op eigen kosten te gaan leren vliegen. Toen mijn va der aanbood 3000 gulden op tafel te leggen voor de vliegopleiding, zei de zelfde instructeur die mij destijds had afgetest „We maken wel 'n vliegertje van hem." Dat vind ik nou typisch Neder lands. OPGEROEPEN Van de opleiding in Nederland is echter niets gekomen, want Geert wilde naar zijn oom in Ame rika en hij leerde vliegen op een vliegschool op Flushing Airport bij New-York, waar hij in vier maanden zijn commercieel bre vet haalde. Toen kreeg hij bericht dat hij het Amerikaanse leger in moest De oorlog in Korea was volop aan de gang en daarom wer den ook emigranten opgeroepen voor dienstplicht, met de belofte dat als zij in militaire dienst gin gen, zij in 1% jaar 't Amerikaan se staatsburgerschap zouden ver krijgen. Geert Frank stemde toe en liep acht weken met .-en ge weer op zijn rug. „Het was verschrikkelijk koud en dat is de enige keer geweest in Amerika dat ik met gedachten liep, naar Holland terug te keren, vertelde hij. „Men vroeg mij of ik officier wilde worden. Dan moest ik twee jaar nadienen. Dat wilde ik niet en weer sjouwde ik acht weken, ditmaal met een machinegeweer op m'n nek. Ik werd „warrant officer" te vergelijken met adjudant bij ons." Met acht man werd Geert uitge kozen om in San Marco, Texas, een opleiding te volgen tot heli kopter-mecanicien bij het Ameri kaanse leger. Toen ging hij 22 weken naar Fort Sill in Oklaho ma en werd helikopter-p 'oot bij de U.S. Army (die volgens Geert Frank méér actieve vliegers in dienst heeft dan de Air force!) IN VLIEGENDE BANAAN Daar op fort Sill had de Neder landse luchtvaartenthousiast een machtige tijd. Hij leerde de Bell, de Hiller, de Sikorsky S-55 en de Piasecki vliegen, de grote „Vlie gende Banaan." Soms vloog hij 00 stiekum op de Cessna 195, waarvan de U.S. Ar my er een stuk of 120 had als LC-126 voor instrumententrai ning. Geert vond die Cessna een fijne kist („Je kunt er geen donder uit zien bij de landing, maar hij is stabiel als een verxeerskist.' en dat was dan de reden dat hij later zo'n kist kocht als pri- vé-vliegtuig. Al na vijf vlieguren ging Geert Frank solo op de helikopter. „Het hoveren - stilhangen vlak boven de grond - is het moei lijkst" vertelt hij, „omdat het ding altijd ergens anders heen wil, als je het de eerste keer doet. Er waren wel 100 helikopters daar in Fort Sill. Er werd geoefend op hulp veldjes rond de basis. Elke „flight" had z'n eigen par keerplaats en als een lange slang vlogen de heli's van elke „flight" 's avonds terug. Het kon voorko men dat ik de achterste van de slang was. Ik vloog dan maar wat rondjes omdat de „slang" zo lang- zaam vorderde. Op een keer sloot ik aan bij de verkeerde „slang" en toen ik wil de landen bleek de parkeer plaats voL" Nederlandse luchtvooi-t enthousiast - at gestest op de Tiger - werd gezagvoerder bij NORTHEAST AIRLINES gers van zijn klas naar Frankrijk gingen, kreeg Geert Frank op dracht naar Hawaii te vertrek ken. Hij was daar één jaar en ne gen maanden de eerste vlieger van een vracht-helikopter, name lijk van de enige „vliegende ba naan" die op Hawaii was. Hij moest daar onder andere een ge neraal mee rondvliegen. „Ik vond Hawaii overigens net een groot vliegkampschip, waar je niet af kon." Buiten diensttijd richtte hij de Hawaii Air Tour Service op, met twee T-50 Cessna Bob cats. Met een L-5 zocht hij naar scholen vis ten behoeve van de vissers, waarbij hij als betaling 1 pet van de vangst kreeg Met een Stearman deed hij aan „land bouw"-vlieg en, *s zomers suikerbieten en 's winters ana nas spuiten. „Op een keer vloog ik met een Tri-Pacer toen plotseling een ben zineleiding brak. Ik maakte een noodlanding in een hoog gras veld, zodat de hele kist onder het gras zat Later kon ik daar weer uit opstijgen maar ik had twee belangrijke passagiers aan boord en het verhaal kwam met grote koppen op de voorpagina's, met het gevolg dat ik door de M.P. werd opgewacht toen ik weer op de vliegbasis kwam." Met een DC-4 vloog Geert Tokio naar Seoel in Korea en was daar drie maanden bij de U. S.A.F. Toen verliet hij de dienst solliciteerde bij T.W.A. in San Francisco maar werd niet aan genomen. In Miami vloog Geert Frank toen een omgebouwde B-26 van het Cuban Hotel Syndicate, met de directie van grote Cubaan se hotels VOOR HAAR Het was een stewardess van Northeast Airlines, die hij in Mi ami ontmoette, welke hem over haalde eens te solliciteren bij Northeast „Ik heb het gedaan om die juffrouw een plezier te doen en werd tot m'n verbazing prompt aangenomen." En zo werd hij co-pilot op Dako ta's, Convair 240's Viscounts en DC-zessen. Nu is hij dan gezagvoerder op de DC-3 en co-pilot op de DC-6, terwijl hij bovendien soms vliegt als boardwerktuigkundige op de Convair 880 jet (waarbij je méér verdient dan als gezagvoerder van een DC-3.) De belangrijkste route voor North east is die van Boston naar Mia mi waarvoor sedert 1956 conces sie is verleend. Die route loopt gevaar omdat ook Eastern en Na tional die route vliegen. De kans is groot dat Northeast de route zal moeten opgeven. Dat zou voor deze maatschappij een zware klap zijn en Geert Frank zou dan weieens op straat kunnen komen te staan. Maar hij heeft al een aanbieding van Sa bena om als gezagvoerder op de DC-4 en Air Congo te vliegen. „En dte stewardess "Nee nee, ik ben liever vrij man" „Stühangen met een hcMfcoptec te bet moeilijkst Dansexamens voor amateurs Op het in dansschool Evert Caste- lein gehouden examen voor amateurs slaagden 64 jongelui, waarvan 39 met lof. Als jurylid fungeerde de heer A. de Groot, lad van SFN. Voor het bron zen insigne slaagden de diames: R. v. d. Heyden, Voorschoten, C. de Jong, Zoeterwoude, E. Kapel en L. P esse hier, Noordwijk, R- Schoo, Oude Wetering, J. Olyerhoek, Oud Ade, E. Looienstein, Wassenaar, M. Kompier, Hazerswoude, A. Ammerlaan en M. Roessen uit Leiden. De heren: K. Knijnenburg, G. Hil- gersom, J. Schrader, G- Knijnenburg en W. Hilgersom uit Stompwijk, F. v."d. Poel, Zoeterwoude, G. v. d. Heuvel, Alphen a. d- Rijn, R. Jansen en C. Koster uit Noordwijkerhout, Th. v. d. Haak, Nieuwkoop, D. van Nie- kerk, Hazerswoude, P. Groenendijk, P. Castelein, S. Castelein, A. Kershof alle uit Leiden. Met lof de dames: B. van Velzen, Voorschoten, Tr. de Jong, Zoeterwou de, A. Versteege, Noordwijk, E. v. d. Meer en C. de Jeu uit Oude Wetering, A van Nobelen en A. Clemens uit Lisse, J. van Seggelen uit Oud Ade, M. de Graaf, S. van Dorp, M. van Ruiten uit Sassenheim, M. Braun, E. Knijnenburg uit Wassenaar, M. van Rijn, R. v. d. Salm uit Stompwijk, E. Karpes, W. Rekelhoff, G. van Kins, R. v. d. Roe, C. Vroonhof, C. van Rooden, I. Witsenberg alle uit Leiden. De heren: M. de Jeu, Oude Wete ring, J. Kruithof, Noordwijkerhout, H de Winter, Voorhout, A. Zuidewijk, Koudekerk, R. v. Ruiten, Sassenheim, J. Wasser, Katwijk, H. Scheffers, R. Pont, B. Ouwerkerk, A. Witsenberg, T. Weber. Ch. Bierman, L. Tolenaar, P Hartwjjk en A v. d. Meel alle uit Leiden. Voor het zilveren insigne slaagden mej C. Kortekaas uit Noordwijk en de heer N- Deen uit Oude Wetering. Voor het gouden insigne slaagd met lof mej. I. van Went uit Noordwijk. Donderdag 20 mei zal de muziek niet van de lucht zijn in Leiden: maar liefst 15 politiemuziekkorpsen uit het gehele land (in totaal 800 mu zikanten) zullen dan met gulle hand vrolijke klanken uitstrooien in de Leidse straten en in inrichtingen in de omgeving. Centrum van deze mu zikale feestelijkheid wordt de Bees tenmarkt, waar een podium aan 400 genodigden plaats zal bieden. Leiden heeft dit evenement te danken aan het Leidsch Politie Muziekgezel schap, dat 45 jaar bestaat en dat ter gelegenheid hiervan het 17e Politie- muziekfestival (zonder wedstrijdele ment) heeft georganiseerd. De deelnemende korpsen worden 's morgens ontvangen in de Doelen kazerne, waarna ze, musicerend, vanuit verschillende punten in de stad naar de Beestenmarkt marche ren een echte stertochit dus. Na een toespraak van onder anderen commissaris J. Dreeuws volgt een uitgebreid défilé. Eerst defileren de korpsen individueel, vervolgens in twee groepen en tenslotte massaal. Aan de lunch in de Doelenkazerne gaat een ontvangst in het stadhuis vooraf. De lunch wordt aangeboden door het gemeentebestuur. 's Middags worden op allerlei plaatsen openlucbtooncerten gege ven, wat Leiden betreft in het Van der Werfpark en bij het bejaarden centrum Rijn en Vliet in Zuidwest. Andere korpsen gaan weer in de om geving musiceren, onder meer in de Contact dieven en helpers in Zwitserland ZONDAG 9 MEI Rijksmuseum voor Volkenkunde - Vertoning van de film „Washa" (Ja pan). Aanvang 15 uur. CJV Rehoboth Ontvangst Zuid- Afr. attaché. Aanvang 20 uur. MAANDAG 10 MEI K. O. Cabaret Pepijn in Leid se Schouwburg. Aanvang 20 uur. Waaggebouw Imperium met „Korczak en de kinderen". Aanvang 20.30 uur. Kunstkring „Voor Allen" Le denvergadering in rest. Van der Heijden. Aanvang 20 uur. Lydiagroep Viering 20-jarig be staan in Den Burcht Aanvang 20 u. DINSDAG 11 MEI K. O. Rotterdams Filharmo nisch Orkest geeft lustrumconcert Aanvang 20 uur in Stadsgehoorzaal. Timdelerclub Toneelvoorstel ling in de Schouwburg. Aanv. 20 u. WOENSDAG 12 MEI K. O. Cabaret Pepijn in Leid se Schouwburg. Aanvang 20 uur. Adelbertvereniging Bijeenkomst in Huize „Verbum Dei", Plantage 16. Aanvang 20 uur. DONDERDAG 13 MEI K. O. Opening tentoonstel ling „Creatieve Cursussen", Boer- haavezaal, 20 uur. VRIJDAG 14 MEI Holl. Kath. Werkgevers Ver. Feestelijke slotbijeenkomst met ex cursie naar Lisse. Aanvang 15.30 u. Brill/Universiteitsbibliotheek Opening expositie en onthulling ge denksteen Plantijn, 14.30 uur. De Sleutelring TOP speelt „De ingebeelde ziekte". Ant. Clubhuis, aanvang 20 uur. Drie October Ver. Ledenverga dering in De Doelen. Aanvang 20 u. ZONDAG 16 MEI Lodewijkskerk H. Mis, gecom poneerd door E. van Niekerk. Aan vang 11 uur v.m. Mairthastiiobtiing en de mir. dr. W. v. d. Berghstichting. 's Avonds verzorgen op de Beesten markt vier korpsen van kwart voo 8 tot kwart voor 9 een tap'oe Een groot politiebal in de Stadsgehoor zaal sluit de festiviteiten af. De festivalcommissie, dde onder lei ding staat van hoofdagent R. F. S. Voerman hoeft de Beestenmarkt als „oord des vermaaks" uitgekozen, om dat dan het verkeer geen hinder van ddt politiële evenement zal onder vinden. AFSCHEID P. M. DE JONG Na meer dan 25 jaar als machine- zetter werkzaam te zijn geweest bij het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf, heeft de heer P. M. de Jong gisteren, op zijn verjaardag, wegens pensioen gerechtigde leeftijd van dit bedrijf afscheid genomen. Met echtgenote en kinderen werd hij temidden van het voltallige per soneel toegesproken door de heer R. Sloos, plv. pres.-directeur. Deze wees erop, dat de heer De Jong vele jonge mensen had opgeleid, die nu een be langrijke funktie in het grafisch be drijf bekleden. De wijze waarop hij stond tegenover zijn werk en zijn oollega's verdient alle lof. Dit werd onderstreept door de heer J. P. W. Weyermars namens alle collega's. Als centrale figuur in het bedrijf heeft de heer De Jong velen met raad en daad terzijde gestaan. Behalve van de directie ontving de heer De Jong óók een geschenk onder couvert uit handen van de voorzitter der jubileumcommissie, de heer D. vxl. Leek. De heer De Jong was zeer ingeno men over de ontvangst en de har telijkheid van dit afscheid. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand april 1965 werd er bij de Leódsohe Spaarbank ingelegd 3.249.694,55 en terugbetaald 3274.270,92. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 398 en het aantal afbetaalde boekjes 309. Op 6.255 re keningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd 232.298,- bijge schreven. Er werden 1.259 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 46.941,49. Het tegoed der 59.190 inleggers be droeg aan het einde der maand 69.131.461,70. Oostduitse premier prijst De Gaulle De Oostduitse eerste-minister Stoph, heeft gisteren de lof gezongen van president De Gaulle van Frankrijk om diens recente verklaringen over Duitsland en zijn verzet tegen bui tenlandse inmenging in de interne aangelegenheden van een ander land. Stoph zei dit in een rede tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de Duitse capitulatie in 1945. De bij eenkomst werd onder meer bijge woond door de Sowjetrussische pre mier, Kosygin, en delegaties uit ver scheidene landen, waaronder China. Evenals het Franse volk en andere Europese volkeren is het onze groot ste zorg, dat op Duitse bodem geen nieuwe oorlog zal worden voortge bracht. Wij zijn het daarom met de Franse zienswijze eens, dat een ver enigd Duitsland een vredelievend land dient te zijn, aldus premier Stoph. In de laatste zeven jaar werden in Italië meer dan 900 kunst werken gestolen, werd ingebroken in 47 musea en in 68 kerken en werden er 82 verzamelaars bestolen. Het zijn officiële cijfers want ze zijn afkomstig uit een ministeriële publicatie en zij wijzen uit, dat de hedendaagse dieven bezig zijn Italië van meer kunstwerken te bero ven dan Napoleon en Hitier samen. De meeste geroofde kunstschat ten gaan naar Zwitserland, waar thans de grootste internationale he- lersmarkt voor gestolen kunstwerken en archeologische voorwerpen bestaat In september van 't vorig jaar werden o.m. op een in de bla den aangekondigde openbare kunstveiling te Lnzern honderden mar meren en bronzen stukken, oude muntstukken en vazen enz. ver kocht, die allemaal een illegale oorsprong hadden.»^. Bij bestudering van de catalogi van de kunstveilingen blijkt. dat er in Zwit serland in 1963 meer dan vijfduizend E- truskisohe en Romeinse vazen te koop werden aangeboden ter waarde van meer dan een half miljard lire Al deze voor werpen werden uit Italië naar Zwitser land gesmokkeld. Van Zwitserland gaan ie veelal de oceaan over, voor 't grootste ieel naar Zuid-Amerika en in kleinere mate naar de Verenigde Staten. Voor het Italiaanse kunstbezit is de toestand bepaald ernstig geworden. Na poleon roofde tussen 1798 en 1809 op het schiereiland ongeveer duizend doe ken van Renaissance-schilders en even veel beeldhouwwerken. Maar indien on ze moderne rovers in het huidige tem po doorgaan, zullen zij op den duur bet Italiaanse kunstbezit ernstiger tref In vergelijking met voor de oorlog zijn de diefstallen van kunstvoorwerpen in Italië vertienvoudigd: gangsters heb ben thans reeds evenveel interesse voor een bekend schilderij als voor het duur ste juweel. Zo werden kortgeleden nog twee bekende schilderijencollecties en wel van gravin Spiridon en van prins Torlonia te Rome buit f 25.000) door dieven geplunderd Geldbelegging De oorzaak van de fantastische «tij ging van dit soort diefstallen dient ge zocht te worden in het feit, dat meer nieuwe rijken het verzamelen van kunst voorwerpen als geldbelegging hebben ontdekt. De onderwereld heeft zich on- mlddelyk aan deze nieuwe vraag aan gepast, vooral ook nadat bleek, dat het lang niet zo gevaarlijk was een schil derij te roven dan een bank of een Ju- weiierszaak te overvallen. De staatsmusea beschikken wte «nee- een legertje bezoldigde bewakers maai hun aantal is veel te gering. Voor <k twee honderd Italiaanse musea zijn et slechts 1500 bewakers; er zouden er ten minste 800 meer moeten zijn. Boven dien zijn onder deze bewakers vele in validen of gehandicapten en dat zij hel onmogelijk tegen georganiseerde bandie ten kunnen opnemen is duidelijk. Voor privé-collecties bestaat er bijna geen bewaking, ook al zijn die dikwijb van grote waarde Ook de Italiaanse po litie kan betrekkelijk weinig tegen d< bandiet uitrichten. Gemiddeld kaa slechts 25 tot 30 procent "an het besto lene worden achterhaald. De rest vind zijn weg naar het buitenland. Lastig Een heel probleem wordt het ook, wan neer een museum of een particulier ge stolen kunstvoorwerpen te goeder trouw heeft aangekocht. Het is dan vaak bij zonder lastig de kunstschatten terug t« krijgen In bet Italiaanse parlement is er sterk op aangedrongen de controle van de dou ane aan de grenzen te verscherpen maai het is duidelijk dat het uitgesloten is elke koffer, van de twintig milioen toeristen die Italië jaarlijks bezoeken, te inspecteren. Op het ogenblik onderhandelt Italië met alle landen van Europa over een automatische teruggave van in Italië ge stolen kunstschatten. De meese landen stemmen met deze regeling in, behalve de Scandinavische. Voortaan zullen ook geregeldcatalogi worden gedrukt met beschrijvingen van alle gestolen kunst werken. Deze zullen naar alle douanepos ten, de grenspolitie, alle musea in bet buitenland en de binnen- en buitenland se kunsthandelaars worden gezonden! (COPYRIGHT OPERA MUNDft) De op 1 februari jl. opgerichte da meshandbalvereniging „Warmunda" heeft zich op Bevrijdingsdag voor het eerst in het openbaar aan het War- mondse publiek gepresenteerd. Zo wel van de zijde van de Warmondse bevolking als van het Nederlands Handbal Verbond was er grote be langstelling voor deze gebeurtenis, die op sportieve wijze gevierd werd. Het Warmunda-bestuur had het ge noegen de heren C. Commissaris uit Rijswijk, F. Donleben en J. v. d. Waal uit Den Haag te begroeten. Nadat 70 leden in het nieuwe uni form waren voorgesteld ving het openingstoernooi aan, waaraan be halve door twee Warmunda-combina- ties ook werd deelgenomen door een adspirantenteam van Kwiek Den Haag en een seniorenelftal van Fo- reholte. Klokslag kwart voor vier op Be vrijdingsdag klonk het eerste fluit signaal voor de eerste aspiranten- handbalwedstrijd van D.H.V. War munda (aspiranten 1) tegen RKSV Kwiek (aspiranten 6). Snel werd de bal van hand tot hand gespeeld ,het spel golfde heen en weer, totdat Kwiek begon te scoren. Keihard wer den de ballen op het Warmondse doel gegooid. Toch liet Warmunda het er niet bij zitten. Telkens zette zij weer een aanval op, maar de af werking liet nogal eens te wensen over, wat natuurlijk best te begrijpen valt. Ondanks de minderheid van Warmunda kreeg de keepster van Kwiek nog heel wat moeilijke bal len. Met de stand 06 voor Kwiek kwam de rust. Toen kwam Warmunda (senioren- juniorencombinatie) tegen Foreholte (junioren) in het veld. Onder luide toejuichingen van het publiek zetten de Warmondse dames de eerste aan val in. Het was nog te vroeg om te juichen. Ook Foreholte kwam sterk opzetten en scoorde verschillende punten. De trainer (de heer Lunet) gaf onze meisjes enige tactische wen ken, hetgeen al dadelijk te merken was. Onstuimig aangemoedigd (zelfs spandoeken ontbraken niet) ging het weer op het doel van Foreholte af, maar het scoren van een punt mocht nog niet lukken. De rust brak aan met de stand van 0—5 voor Fore holte. Direct begonnen de adspiranten weer tegen Kwiek. Het ging werke lijk al een heel stuk beter. Er zit dui delijk veel talent! Er werd vinnig, maar sportief om de bal gestreden. Kwiek speelde iets sneller, waardoor er nog een paar punten bij kwamen. Plotseling zette ook Warmunda een zeer scherpe aanval op, waaruit een prachtig doelpunt ontstond door een schot van Fia van Rijn. Het bracht meteen de eindstand op 19 voor Kwiek. Namens de dameshandbalvereni ging Warmunda kreeg elke Kwiek- speelster een ruikertje narcissen aan geboden en de heer P. v. Leeuwen overhandigde namens de Stichting tot viering van Warmonds feesten de wisselbeker aan Kwiek. Deze wordt na inscriptie toegezonden. Tevens nodigde de heer Van Leeuwen Kwiek uit deze beker volgend jaar te komen verdedigen. De aanvoerster van Kwiek sprak een kort maar geestig dankwoordje. Inmiddels waren de senioren-junio ren al weer in het veld. Verschillen de speelsters kregen nu pas goed vat op het spel. Foreholte scoorde nog eenmaal, maar Warmunda sloeg te rug met een prachtig doelpunt van Agatha Kraan. De eindstand was 16 voor Foreholte. Ook Foreholte kreeg namens de Stichting een wisselbeker aangebo den door kapelaan Weyermans, die Foreholte ook weer uitnodigde deze beker volgend ja^r te komen verde digen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6